Alie Stijl onttroont Ooortje Heeselaars Nog geen verbetering De ijsbruiloft op Marken Reeds 800 ioscbrijvingen voor den Elfstedentocht Groote villabrand in Rotterdam Moordende hitte in Argentinië Dc rand van den N.O. Polder Sparend Nederland Met de bakfiets over het IJsselmeer Elke vaderlander „een soldaat in burger Postvluchten op Indië m HET MILTVUUR Nederland paraat! Prol. |hr. de Savornin Lobman over de geestelijke mobilisatie. Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Loh- man, lid van de Eerste Kamer en van den Raad van Defensie, heeft gisteravond voor de microfoon van de N.C.R.V. een rede ge- honden over het onderwerp: „Nederland pa raat". Aan deze radiorede ontleenen wij het vol gende: In een tijd van verschrikking en verwar ring als wij beleven, worden de volken, ook •die niet in den oorlog zijn betrokken, in den smeltkroes beproefd. Ook van ons volk zal moeten blijken, of het werkelijk waard is als onafhankelijke natie te bestaan. Zijn wij op de hoogte van onze taak? Beseffen wij diep, wat van ons wordt geeischt? Is Nederland in den volsten zin des woords, paraat? Na de goed geslaagde mobilisatie is in kort tijdsbestek, wat de verdediging van Ne derland betreft, naar het oordeel van bevoeg de Ncderlandsche en buitenlandsche auto riteiten zooveel gewrocht, en wat de inrich ting van verdedigingslinies, en wat de ge oefendheid van de troep betreft, dat een belager onzer onafhankelijkheid erop mozt rekenen, op feilen en hardnekkigen tegen stand te zullen stuiten. Van overrompeling op korten termijn, van welke zijde ook, zal geen sprake meer kunnen zijn. niekstemming en opwinding zal dan geen sprake mogen zijn. Voor al les zal elk vaderlander zich als een soldaat in burger stipt aan de voor schriften der overheid moeten hou den. Wat dat beteekent. Voor sommigen zal dat beteekenen. dat zij geduldig en kalm de ramp van een vreem de bezetting zullen hebben te ondergaan, want in een land van de geografische ge steldheid van Nederland kan de verdediging nu eenmaal niet zijn ingericht op het duur zaam vasthouden van eiken vierkanten me ter grond. Anderen zullen ordelijk op den tijd en op de wijze, door de overheid be paald. aan een evacuatie-bevel moeten ge hoorzamen. Weer anderen zullen het ge vaar moeten trotseeren. verbonden aan het verblijf in streken, die tot het eigenlijke gevechtsterrein behooren. De geestkracht van de natie op dit stuk is een allerbelangrijkste onderdeel van haar geestelijke paraatheid. Misschien was het goed, dat wij in November een soort gene rale repetitie beleefden van wat ons, als het anders loopt, dan wij op grond van de stelligste uitspraken der orlogvoerenden recht hebben te verwachten, zou kunnen overkomen. Overheid en volk beide kunnen met deze ervaring haar voordeel doen. Onze neutraliteitspolitiek. Over Nederlands onaantastbaar heid valt niet te onderhandelen en elke aanrander van het Nederland sche grondgebied zal den meest hardnekkigen weerstand onzer wa penen ontmoeten, van welke zijde de aanval ook zou komen. Met den dag sterker. Wij zijn niet vrijwel machteloos en wij worden met den dag sterker. Ook is de reeds voor den oorlog door vele deskundigen uit gesproken verwachting, dat in den moder nen krijg de verdediger zeer in het voordeel is boven den aanvaller, tot nu toe door de feiten bevestigd Mits, maar dat geschiedt in ons vaderland dan ook, volledig gebruik wordt gemaakt van de natuurlijke verdedi gingsmiddelen van het land. Wij mogen hopen en moeten bid den, dat. mede door een eerlijk en verstandig buitenlandsch beleid en door een krachtige defensie-voorbe reiding, de oorlogsramp ons be spaard zal blijven. Maar. wij mogen Ons geen oogkleppen aanbinden en wij moeten steeds met de mogelijk heid rekening houden, dat het on danks alles anders loopen zal. Als het onheil ons moet overkomen, zal het ons wellicht op het onverwachts over vallen. Onze weermacht is daarop ingesteld. De soldaat heeft, om zoo te zeggen, het geweer Steeds in den aanslag. liet leger zal' zeker niet versagen. Maar Nederlands zonen, die zonder eenige aarze ling kalm en zonder bravoure hun leven veil zullen hebben voor het vaderland, heb ben er recht op, dat ook de burger voor 100 pet. zijn plicht zal doen. Dat zal alleen kunnen, als ook de burgerij zich op die mo gelijkheid van tevoren rustig en kalm. gees telijk heeft geprepareerd. Gelijk in den krijg met de wapenen, doet ook in dezen oorlog van zenuwen het goede voorbeeld wonderen. Reeds thans, nu wij nog in vre de leven, zal de moreel en geestelijk ster kere den zwakkere in zijn omgeving tot steun moeten zijn. Nog veel meer, als Nederland mo gelijk geroepen zou worden zich tot het uiterste te verdedigen. Van pa- Nieuw wereldrecord op de 100 yards rugslag. Aanval op de 100 meter rugslag verwacht. In deze kernachtige bewoordingen werd in een communiqué van den regeeringsper- dienst juist een week geleden van Neder- landsche paraatheid getuigd. Over onzen vasten wil, geweld met geweld te keeren, kon dus geen twijfel bestaan. Evenmin ech ter over de oprechtheid van de neutraliteits politielq onzer regeering, die ten doel heeft, allereerst in het belang van het door haar gewenscht herstel van den vrede, ons land buiten den oorlog te houden. Dat onze re geering een dergelijke politiek met be kwaamheid, inzicht en resoluutheid voert, is ook aan het buitenland zeer wel be kend, al oefent men, uit doorzichtige poli tieke motieven, in de buitenlandsche pers op die nolitiek een volstrekt ongezonde cri- tiek. De tradioneele onzijdigheidspolitiek heeft voorts de instemming van geheel de Nederlandsche natie. Ons volk zal ziin pa rataheid ook hierin moeten toonen, dat het de regeering steunt in haar streven, de neutraliteit te handhaven en in haar ver zet tegen aandrang, van welke zijde ook geoefend, om het met die neutraliteit niet te nauw te nemen. Pro-Nederlandsch! De regeering heeft er recht op, dat men in Nederland zelfbedwang toont in de bespreking van alles, wat op den oorlog en de oorlogvoe renden betrekking heeft. Over 't algemeen houdt men zich al wel aan dien regel. Helaas moeten de neutralen zich van beide partijen zooveel onrecht laten welgevallen, dat .en dit is het eenige goede, wat van die inbreuken op onrecht kan worden gezegd de oorlogvoerenden zelf bij ons volk de gezondheid bevorderen veel minder pro-dit en contra-dat dan wel doodeenvoudig proNederlandsch te zijn en daarvan vooral te getuigen. En dan tenslotte, een paraat volk moet tot offers bereid zijn. Reeds thans gaven landsverdedigers en. niet te vergeten, wakkere zeelieden, hun leven voor het vaderland. verbeterd zou worden. De vraag was al leen met hoeveel seconden. Op de vierde baan, een afstand van 16.44 meter, wist Alie Stijl nog met een flinken spurt te eindigen, zoodat voorzitter-kamprechter, P. H. J. Dogger, onmiddellijk kon constatee- ren, dat het wereldrecord aanzienlijk verbe terd was. De drie tijdwaarnemers, mevr. J. E. TriebeisKoens, en de hceren P. van der Velden Sr. en H. N. A. Evers noteerden resp. 1 min. 13 sec., 1 min. 13 sec. en 1 min. 13,1 sec., zoodat het nieuwe wereldrecord op 1 min. 13 sec. kwam te staan. Nederland paraat. Een volk, kalm en vastberaden bij dreigend gevaar. Een natie rustig vertrouwend in haar goed recht en in haar regeering. die in 'n voorzichtig bui tenlandsch beleid, gesteund door een krachtige weermacht, dat recht verdedigt. Een burgerij zonder tegenstreven bereid tot offers voor het Vaderland. Offers in geld, offers in economische lasten, offers in gebruiksbeperkingen, offers in het af zien v. op zichzelf redelijke hervormingen en lotsverbeteringen! Wij allen moeten trachten den eeretitel van Nederland waardig te zijn. Het is daarbij een onschatbaar voorrecht voor de natie, dat de hoogste in den lande op zoo onovertroffen wijze het goede voor beeld geeft. Spreker eindigde zijn tespraak met de woorden, welke de Koningin in Haar Kerst toespraak gebruikte, het „Wat het licht van de zon in de natuur vermag, is slechts zwak naast de kracht, welke wij ontvingen, in dien wij ons leven open stellen voor God en die kracht willen gebruiken. Onze tijd heeft zeer veel behoefte aan kracht uit die bron, waar iedereen uit kan putten, aan stoere werkers aan koele, nuchtere hoofden aan warme harten". Nadere bijzonderheden omtrent de route. Het cenrtaal bestuur voor den Elf stedentocht heeft gisteravond beslo ten in ieder geval de route zoo vast te stellen, dat de tocht eerst naar het noorden zal gaan en vervolgens via Franeker en Harlingen naar het zuiden. Zooals de zaken thans staan, zal niet over de Dokkumer Ee worden gereden doch via Oudkerk en Rinsumageest naar Dok- kum. Hier keert men terug en Franeker zal worden bereikt langs Barthelhiem. Van Franeker gaat de reis naar Harlingen, verder naar Bolsward, Workum, Hindeloo- pen en Stavorem De route via Tleeg naar Ylst zal ditmaal niet worden genomen, doch wel het traject door het Gaasterland, door de bosschen dus, want via Balk, Sloten en het Sloter- meer zullen de deelnemers Ylst kunnen be reiken. Van Ylsi gaat het naar Sneek en van daar naar Leeuwarden, het eindpunt. Overal is op deze route prachtig ijs dat heb ben de inspectietochten van verschillende leden van het centraal bestuur wel bewe zen. Alleen te Harlingen en te Sneek zul len de ijzers moeten worden afgebonden, maar veel zullen de rijders niet behoeven te wandelen. De inschrijvingen. Vrijdagavond waren, naar wij ver namen, reeds 800 inschrijvingen bin nengekomen. nl. 330 deelnemers aan den wedstrijd en 430 toeristen. De inschrijvingen sluiten Zaterdagmid dag vier uur. Voor de vijfde maal zal de Elfstedentocht worden verreden. In 1912 werd de tocht voor het eerst gehouden, toen volgde 1917, daarna kwam de beruchte Elfstedentocht in een Siberische koude van 1929, in 1933 werd de wedstrijd voor den vierden keer georganiseerd en als alles goed gaat, en daar twijfelt men, gezien de weersomstan digheden en de ijverige voorbereidende werkzaamheden, in Friesland niet aan, zal do tocht van Maandag op prachtige wijze slagen. Alle winnaars van vorige toch ten aan den start. Het is wel teekenend voor de belangstel ling, dat alle winnaars van vorige tochten zich ook nu weer hebben aangemeld. Want C. Chr. J. de Koning uit Princenhage, de winnaar van den wedstrijd in 1912 en 1917, was een der eersten, die een briefje naar Leeuwarden schreef. Thans doet hij niet aan den wedstrijd, maar wel aan den pres- tatierit mede. Dat is ook het geval mei Karst Leemburg, den winnaar van 1929, terwijl ook de eerst aankomenden van 1933, de Vries en Casteleyn, zich hebben aangemeld. Alleen de Vries zal in den wedstrijd starten, de anderen in den prestatietocht Vele be kende sportlui uit den lande zullen naar Leeuwarden komen om dezen langen tocht mee te maken. Van hen noemen wij den skikampiocn van Nederland, Jan Boon, den athleet Jan Zeegers Jr., de bekende schaat senrijders Jongert en Westra, Huizinga Bruyns, vroeger een bekende figuur in voet balkringen. Het mag wel als een merk waardige bijzonderheid gelden, dat de heer Huizinga Bruyns voor den vijfden keer Maandag zal starten ,een prestatie, waar mede hij volkomen alleen staat. Gisteravond werden nog besprekingen ge voerd om te trachten de banen in de om geving van Leeuwarden in een zoo goed mogelijke conditie te krijgen. Een modeshom uit de oudheid... Per auto 'over het ijs naar To- lendam! Marken moge zijn karakter als Visschers- eiland verliezen de tradities blijven er be staan. Dit bewees de bruiloft, welke er gis termiddag op het havenijs werd gehouden. De oorsprong van deze traditie ligt eeuwen terug en de laatste maal vond een derge lijk ijsfeest in 1917 plaats. Nu men in de gelegenheid was dit nog maals te doen werd daartoe zonder schroom door de Marker IJsclub besloten. Marker boerinnen worden mo dern. Op onze vraag: „Is het feest uitsluitend uit reclame- oogpunt georganiseerd?", kre gen wij ten antwoord: „Neen, dat is niet het eenige doel". Men vreest echter, dat dit de laatste maal zal zijn, dat een bruiloft op het ijs in scène gezet kan worden. De Markerkleeding raakt meer en meer uit de mode en wanneer over enkele jaren het eiland ingepolderd zal zijn, is zij misschien geheel verdwenen. Met dat voor oogen wil de de bevolking nog eenmaal haar erfklee- ding voor den dag halen en toonen aan de massa wat een Markerbruiloft is. Duizenden vreemdelingen hebben giste ren genoten van het schouwspel, dat men ook kan zien ais een modeshow van bijzon dere soort. Niet een waarop nieuwe model len getoond worden, doch een show uit de oudheid. Immers op deze bruiloft droegen de gasten een keur van kleedingstukken opgehaald uit de „Bouwekist" waarin voor ouders 200 a 300 jaar geleden hun bruilofts- kleeding bewaarden, deze kleedingstukken werden van vader op zoon en van moeder op dochter zorgvuldig bewaard. De generatie van thans demonstreerde gistermiddag op levendige wijze deze klee ding. Rond den feestdisch. De vier bruidsparen droegen de vier ty pische brui lof tscostuums. Zij zaten te mid den van de gasten aan de welvoorziene ta fels, waaraan de dranken en het gebak werden rondgediend. Iedere bediende had zijn eigen taak en welk deze was konden de kenners zien aan de kleeding, welke ge dragen werd. Typische dansen vormden 't slot van het feest, althans voor het pu bliek .want gisteravond verzamelden de gasten zich weer, om het restant van de boerenjongens met suiker en de roode wijn, de traditioneele Marker bruiloftsdran ken, op te maken. Volendam volgt! In navolging van Marken zal Zondag middag te Volendam een origineele Vo- lendammer bruiloft met muziek en dans op het ijs worden georganiseerd. Voor de duizenden ijsliefhebbers, die Zondag weer op de schitterende banen ove? dg Gouwzee van Monnikendam naar'Marken en van Marken naar Volendam zullen rijden, zal deze bruiloft een groote aantrekkelijkheid beteekenen. Sinds Vrijdag worden ook autov op de Gouwzee toegelaten, zoodat van Monnikendam uit naar Marken en Volendam gereden kan worden. BRANDWEER HAKT GATEN IN HET IJS EN PLAATST DAAR DE ZUIGSLANGEN IN. In den laten middag ontstond gisteren te Rotterdam brand in de door Mr. H. C. Hint zen bewoonde villa aan de Groene Wetering. In een kamer aan de rechterzijde van het huis, boven de garage, was een radiator van de centrale verwarming bevroren. Ten einde deze te ontdooien, was er een electrisch kacheltje op gezet. Dit kacheltje verspreidde echter zulk een gloed, dat het houtwerk na bij de radiator vlam vatte. Het vuur vrat verder en deelde zich aldra aan het rieten dak van de villa mede. Meer bluschmaterieel noodigl De dienstbode, die den brand ontdekte, deelde haar bevindingen aan mevrouw Hintzen mede en deze waarschuwde ijlings de brandweer. Op dit eerste alarm rukte een aantal slangenwagens uit, doch bij aankomst zag men dadelijk in, dat voor het blusschen van dezen brand grooter materieel noodza kelijk was. Drie motorspuiten werden dan ook gerequireerd. Inmiddels tastte men met zes stralen van de slangenwagens den brand, welke zich reeds van den over het geheele huis loopende zolder had meester gemaakt, aan. Gretige prooL De Torenvalk bereikte gisteren op de heenreis Rangoon. De Emoe is hersteld en passeerde op weg naar Batavia Singapore. De Wielewaal, die uit Napels vertrok, keerde we gens den sterken tegenwind naar zijn startplaats terug. Op de terug reis landden de Buizerd en de Nan- doe resp. te Alexandrië en te Ran goon. Hevigste hittegolf sedert 30 Jaar. In de afgeloopen 36 uur zijn in Buenos Aires veertien personen ten gevolge van de hitte overleden. Zes tig menschen moest in het centrum van de stad eerste hulp worden ver leend. Men gelooft, aldus U. P., dat nog 200 andere slachtoffers in de zie kenhuizen medische hulp noodig hebben gehad. Gisteren werd een maximum temperatuur van 102.2 gr. Fahrenheit opgeteekend. Ook uit de provincie komen berich ten over sterfgevallen tengevolge van de hitte. De oogsten hebben veel te lijden. Het waterverbruik is gestegen tot 12 millioen H.L. De ijsfabrieken, die door het publiek belegerd worden, worden door de politie bewaakt. Het is de eerste hittegolf sedert 30 jaar. Bezwaar tegen indeeling bij randgemeentengezien de er- varingen in de Wieringermeer. Blijkens het eindverslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot voorloo- pige gemeentelijke indeeling van eenige ge bieden langs den rand van den Noordooste lijken Polder verklaarden enkele leden zich met de voorgestelde gemeentelijke indee ling van deze gronden wel te kunnen ver eenigen. Zij zouden het nochtans betreu ren, indien de oplossing, hier in overwe ging gegeven, beteekende de eerste schrede op den weg, die voert naar indeeling van het geheele poldergebied bij de randgemeen ten. De ervaringen, met een dergelijke op lossing opgedaan in de Wieringermeer, lok ken huns inziens niet tot navolging. Andere leden betuigden onverdeelde instem ming met dit wetsontwerp. Het tegoed steeg met 92 millioen in 1939. De statistiek der spaarbanken over 1938, welke jaarlijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt opgesteld, is dezer dagen verschenen. Het totale bedrag der spaargelden is blijkens deze publicatie van f 1.693 millioen tot f 1.787 millioen gestegen Meerd an 95 pet. van dit enorme bedrag wordt door de spaarders toevertrouwd aan de Rijkspostspaarbank, de bijzondere spaar banken en de boerenleenbanken, de rest wordt beheerd door instellingen als perso- neelsspaarbanken, spaar- en voorschotban ken en algemeene banken. Het gemiddelde saldo-tegoed per boekje bij de R.P.S. en de bijzondere spaarbanken bedroeg einde 1938 f 330 tegen f 319 einde 1937. Bovenstaande gegevens zijn afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek Om Urk van voedsel te voorzien. Een moeilijke tocht. Na een zeer moeilijke reis zijn gistermid dag om ongeveer half zes vier personen met bakfietsen van Kampen op Urk aangeko men. Het gewezen eiland is door de vorst geheel geisoleerd en al het voedsel en an dere levensbehoeften moeten over het ijs worden aangevoerd. Tot nog toe geschied de dat per ijsvlet, hetgeen echter zeer veel tijd vergde. Gisteren heeft men derhalve gebruik gemaakt van bakfietsen in de ver onderstelling, dat dit den reisduur aanmer kelijk zou bekorten. Het ijs vertoonde ech ter verschillende groote scheuren, zoodat de lading, bestaande uit drie vaten visch, bo ter, worst, wild en gevogelte, sigaren enz. tot drie maal toe moest worden uitgeladen. De reis duurde daardoor van gistermorgen zes uur tot gisteravond half zes. 3 andaag wordt op Urk een vliegtuig vari de K.L.M. verwacht, dat post zal aanvoeren en medenemen. Ondanks de groote watermassa's, welke in de vuurzee werden geworpen, duurde het \erscheidene uren voordat men den brand meester was. De brandweerlieden hadden met een felle kou te kampen en het spoedig bevriezende bluschwater maakte het terrein Aan den brand tot een ijsbaan waardoor men genoopt was zand te strooien. Omstreeks tien uur was men met het bfusschingswerk zoover gevorderd, dat tot de nablussching kon worden overgegaan. De villa, welke acht jaar geleden werd ge bouwd, was geheel uitgebrand. Het blusschingswerk werd o.m. bijgewoond door burgemeester mr. P. J. Oud. Persoonlijke ongelukken deden zich niet joor. RECORDVERBETERING MET 2.6 SEC. Nederland heeft er één wereldre cordhoudster bij gekregen en tege lijkertijd is er één afgegaan: gister avond heeft Alie Stijl, lid van de Meeuwen, in het Sportfondsenbad- Oost te Amsterdam het wereldre cord over 100 yards schoolslag, dat sedert 14 Augustus van het vorig jaar ten name stond van Doortje Heeselaars met een tijd van 1 min. 15.6 sec.,- gemaakt te Rotterdam, met niet minder dan 2.6 sec. ver beterd en gebracht op 1 min. 13 sec. Deze zoo schitterend geslaagde recordpo- gine is wel wat onverwacht gekomen. In siders wisten, dat Alie Stijl, die dezer da gen overschrijving van het bondsbestuur heeft gekregen van Z.I.A.N. naar de Meeu wen, zich oefende op den schoolslag. Be halve over voldoende snelheid bleek zij ook over veel uithoudingsvermogen en kra.ht te beschikken, weshalve zij wjlde trachten de 100 yards geheel in vlinderslag af te leggen. De nieuwe wereldrecordhoudster is in dezen opzet volkomen geslaagd. Toen Alie Stijl door den heer J. H. van Teeseling werd gestart, zwom zij de eerste twee ba nen in keurigen, volkomen correcten stijl. Zij hield bovendien uitstekend baan, terwijj zij de keerpunten goed nam. De record- poging vond plaats volgens het nieuwe re giemet van de F.I.N.A. Toen Alie Stijl drie banen (75 meter- had gezwommen, was het reeds duidelijk, dat het wereldrecord van Doortje Heeselaars Een zeer bijzonderep restatie van mep Stijl, waarbij wij echter niet den indruk kregen, dat het record hier lang op zal staan. Maar belangrijker is 't feit, dat men in zwembondkringen Alie Stijl, mits zij haar oefeningen daar op inricht, in staat acht het wereldrecord over 100 meter schooi slag te verbeteren. Het wereldrecord van Hanni Hoelzner. Dit wereldrecord staat sedert 13 Maart 1936 op naam van de Duitsche zwemster, Hanni Hoelzner met een tijd van 1 min. 20 sec., gevestigd te Plauen. Veel heeft men na deze fantastische prestatie van het Duitsche zwemstertje niet meer gehoord en algemeen beschouwde men dit record als een uitgooier. Maar intusschen s'taat het wereldrecord zeer scherp en de laatste ja ren is het record niet bedreigd geweest. Indien men evenwel den tijd van Alie Stijl over 100 yards (91.44 me ter) omrekent over 100 meter en men aanneemt, dat het Meeuwenlid dezelfde snelheid van de laatste baan zou kunnen behouden, iets waartoe zij in staat mag worden ge acht. dan komt men over 100 meter tot een tijd van 1 min. 19,8 sec., dus 0.4 sec sneller dan het wereldrecord van Hanni Hoelzner. Wij rekenen daarbij nog niet op het voor deel van de armen, hetgeen met een bas- sinwand op de 100 meter wel tot uitdruk king kan komen, doch op de 100 yards vol gens de niemve bepalingen in bet geheel Aangenomen mag worden, dat Alie Stijl binnen korten tijd een poging zal doen om ook het wereldrecord op de 100 meter op haat: naam te brengen. Naar wij uit Amsterdam vernemen doen zich op vele plaatsen in het district Noord Holland en Noordwestelijk Utrecht van den veeartsenijkundigen dienst nog eiken dag nieuwe gevallen van miltvuur voor. Tot dus ver zijn in totaal 78 gevallen gemeld. Door den dienst is een onderzoek ingesteld bij verscheidene veevoederfabrieken ,waar een hoeveelheid veevoeder, dat naar men ver moedt met miltvuurbacterien is besmet, voor den verkoop is geblokkeerd. Voorts zijn on der toezicht van den dienst een aantal boer derijen, waar zich miltvuur heeft voorge daan, ontsmet. Van de zieke beesten zijn de meestg gestorven. De vlammen, welke in het rieten dak een gretigen prooi vonden, werd nog aangewakkerd door den feilen wind, zoodat men vreesde, dat de brand niet te' localiseeren zou zijn. Den be woners werd daarom aangeraden de villa te verlaten en zooveel mogelijk bezittingen in veiligheid te brengen Een ziek meisje werd bij buren on dergebracht. Met behulp van enkele brandweerlieden werd een gedeelte van het meubilair, o.a. een groot aantal schilderijen, antieke meubelen en andere kostbaarheden, naar buiten ge- di agen. Een auto werd uit de garage gere- De brandslangen in tjsbijten. Nadat de motorspuiten waren aan gekomen. werden bijten In het ijs van de Groene Wetering gehakt, hierin plaatste men de zuigstangen, waarop de brandende villa, waar het vuur steeds grooter vorderingen maakte, van alle zijden, door de brandweer werd ingesloten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2