krui „Morgen gaat 't beter" HET KARAKTER VAN NIEUWEDIEP k prebihbfurtm Utat (geiten de tUoicojxen Uitnemend spel van Lily Bouwmeester Mijnhard ij es JlUw£i-t(ïecdeA Utitte 13-ialeo-o-p -DE TOEIDST- Gelegenheden tot ontspanning in den zomer t f/ *r< JwceLicA rtieuuM Rialto Theater LIJDT GE Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheidspillen, „Vergeefsche wraak' Sterke film Sensatie programma Rijkspostspaarbank Dc firma Moncsticr Stookt bij FELLE KOUDE Het gecostumeerd ijsfeest te Den Burg Lily Bouwmeester in „Morgen gaat 't beter". (Rialto-theater). Er valt sedert enkele maanden weer een hausse in Nederlandsche films te constateeren. Nauwelijks was „Vadertje Langbeen" ge draaid, of „Boefje" volgde. En reeds deze week is men in de gelegenheid het laatste vader- landsche product te gaan zien: „Morgen gaat 't beter". De film „Morgen gaat 't beter" is een ver rassing. Laat ons het maar niet verbloemen. Onze verwachtingen waren niet bijster hoog gespannen. Wellicht was hieraan de naam schuldig, die onwillekeurig gedachten-associa ties opriep aan „Malle gevallen" en andere edelsteenen aan den kroon der landelijke film historie, welke, dit tusschen haakjes, thans vergeten en begraven geacht mogen worden. Wij meenden met „Morgen gaat 't beter"' wederom een even inhoudsloos als vlak- gespeeld nationaal product te moeten aan schouwen, dat weliswaar voor het oogenblik, waarop men het ziet voorbijtrekken, eeniger- mate de aandacht vraagt, omdat men er zoo vele bekende gezichten op aanschouwt, maar waarvan de filmische waarde als vrijwel nega tief gerekend kan worden. Welnu, deze film werd een verrassing. Regisseur Zelnik heeft kans gezien met het hem verstrekte materiaal goed werk te ver richten, terwijl hij een opmerkelijke prestatie leverde met zijn eerste actrice, Lily Bouw meester. Dit is wederom een film v&n, dóór en mèt Lily Bouwmeester. Zij beheerscht de rolprent van de eerste tot de laatste meter. Zij is het, die de mise en scène tot leven brengt, zij is het die charme en fleur aan het geheel geeft en zij is het, die als vrijwel de eenige vrouwelijke filmspeelster in ons land zoowel foto-genique als vocaal uitstekend naar voren treedt. Het scenario is niet bijzonder origineel, het geen niet wil zeggen, dat er geen vaart en *Dh6UfflCLti6k >«em d.n Oe echte zijn niet rond, maar hartvormig. spanning in de film zit. Het tegendeel is waar. Maar dat verhaal vergeet men; slechts bij enkelen zullen er eenige restanten van blijven hangen. Maar aan het spel van Lily Bouw meester zal men geruimen tijd een prettige herinnering bewaren. Zij bezit in hooge mate datgene, wat alle andere .zonder één uitzonde ring) Nederlandsche acteurs en actrices mis sen: filmische flair. Zij heeft dat zooveelste zintuig, waarvoor men vergeefs een passenden naam zoekt, doch dat een vrouw tot een fil misch medium maakt. Zij staat er niet als een tooneelspelende figuur, als een rol-zeggende knappe actrice, doch als een kunstenaresse, die weet wat er voor de camera-lenzen van haar gevergd wordt. Indien er voor onze film-industrie van eigen bodem een toekomst is weggelegd, zal deze toekomst ongetwijfeld gaan via een weg vol glorie van deze vrouwelijke nazaat van hem, die eens de nestor van de Nederlandsche Buehne was. Een prettige film. Een film, waaraan men zich amuseeren kan in hooge mate. Geen belangrijke film. Zelfs weinig artistiek. Maar zeer zeker een film, die bewijst dat men bezig is het goede pad te zoeken en daarby niet schroomt de platgetreden paden van weleer te m(jden, en nieuwe wegen in te slaan. Het is de eenige methode om tot een uiteindelijk goed resultaat te komen. Een gezonde film, die wy van harte aan bevelen en waarin men vele bekende ge zichten ziet. aan gevolgen van onvoldoende spjjsverteering en onzuiverheden in het bloed? Gebruik dan deze pillen werken zacht-laxeerend en zuiveren het bloed van alle onreinheden zonder het li chaam te schaden, 55 ct., 90 ct., of 1.56 per doos met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Neemt eens proef! Knip deze adv. uit en zend ze met 13 ct. in postzegels aan Mij. Hoekstra. Heerengracht 33. Amsterdam. U ontvangt een doosje, inh. 30 pillen met ge bruiksaanwijzing. „U ontnam mij mijn naam. en gaf mij in plaats daarvan een nummerthans neem ik Uw naam uit wraak!" Deze, voor iederen Amerikaan bekende Woorden werden een kwart eeuw geleden voor het eerst op een tooneel in New York uitgesproken door een winkelmeisje, ten on rechte door den schatrijken warenhuiseigenaar van diefstal verdacht en naar de vrouwenge vangenis gezonden. Zij nam, na haar straftijd uitgezeten te hebben, bittere, doch naar uit den afloop bleek vergeefsche wraak door zijn zoon te dwingen, met haar te trouwen. Zooals het meer gaat met volksstukken, die eenigszins naar het melodramatische nei gen, zit daarin au fond een trek van sterke, ja aangrijpende levenswaarheid. De schrijver Bayard Veiller werd door dit stuk beroemd en in 1912 werd het op Broadway door nie mand minder dan Jane Cowl, die men wel eens de Sarah Bernhardt van het Amerikaan- sche tooneel nóemt, voor het eerst gespeeld, gelijktijdig door de weinig minder bekende, Emily Stevens in Chicago en Margaret Illing- ton in San Francisco. Het was het grootste succes van het jaar en de bovenaan geciteerde regels, waarin de quintessence van het stuk was opgesloten, lokten telkenmale een don derend applaus uit. In 1913 sloeg de rage over op Londen, met achtereenvolgens de fa meuze actrices Edythe Goodall en Clare Joel. Vijftien jaar later beleefde het stuk een we deropstanding in beide werelddeelen en werd maanden achtereen gespeeld. Voor de film was dit scenario van het dap pere meisje, wier wraakgevoelens te pletter liepen tegen de almacht der ware liefde, popu lair gezegd „eten en drinken". Het werd reeds in 1917 voor de eerste maal verfilmd, in 1923 nogmaals groot met Norma Talmadge in de hoofdrol, Joan Crawford vierde er triomfen mee in een der eerste geluidsfilms (1930) on der den titel „Paid". Zoo ziet men, dat deze oogenschijnlijk niet zoo vooraanstaande film, waarin dezen keer Metro-Qoldwyn-Mayer een aantal jonge ac teurs een groote kans geeft, op een beroem de historie mag bogen. En de jonge, intelli gente tooneelspeelster van een studententoo- neelvereeniging, Ruth Hussey, die haar debuut maakte in een kleine rol met Luise Rainer en Spencer Tracy in „Wereldstad", is er ook de vrouw naar om van dit hardwerkende, over gevoelige, tot bitteren haat en zelfverguizing gedreven jonge meisje een rol te maken, die tegelijkertijd héér naam maakte! Dr. Gustav Machaty, de beroemde Tsjechische regisseur van „Extase", regisseerde deze film met feil- looze intelligentie. AU tweede film (of voor velen onge- twyfeld de hoofdfilm) draait „Die twee van de Marine", een der vroolijkste en kogteiykste film, met in de hoofdrol de onverbeteriyke acteur Fernandel, Lachen i ohne Ende Het programma der „Witte" staat wederom in het teeken der sensatie. Als eerste hoofd film draait „Het land der vechtersbazen", een rolprent waaraan velen hun hart terdege zul len kunnen ophalen. Als tweede film wordt gegeven „De Geheimzinnige Speurhond", even eens een productie met een sterk sensatio- neelen inslag. IN ALLE GEVALLEN 't staat vast prefereert men „de Toelast", omdat het er intiem is. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand December 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 91.967.84, en terugbetaald 75.234.65. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 16.733.19. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 67, Tot de oudste inrichtingen op dit gebied be hoorde zeker de speeltuin de „Tuintjes". Ge durende eeuwen was dit het eenige plekje op het eiland Huisduinen, waar zóóveel boomen stonden, dat men even de illusie van „bosch" kon krijgen. Het was eertijds de woonplaats van den predikant van Huisduinen en Den Helder, die in beide kerken te dienen had. en heette vroeger „Tillenhof". (In 17en en 18en eeuw). Omstreeks 1870 is het als recreatieoord in gebruik gekomen. Daartoe waren door den energieken ondernemer, E. Kindt, verschillende attracties in het leven geroepen. Het meest bijzondere was wel de gelegenheid tot het ne men van baden. Men moet er rekening mee houden, dat het baden in zee niet in gebruik was en dat dit zelf schadelijk geacht werd, afgezien nog van het gevaar, dat men er in zag. Verschillende soorten baden. De heer Kindt had blijkbaar voldoende duin water bij de hand en kon baden verschaffen met dennengeur, met zemelen en zelfs met zwavel. Een warm bad kostte 60 cent; een zwavelwaterbad 1.50, terwijl men een stuk zeep kon bekomen voor 15 cent. De handdoe ken kreeg men gratis. Naar de vroegere gelds waarde gerekend was een bad daar dus geen „koopje". Maar je moet wat over hebben voor de ge zondheid! Hij adverteerde n.1. dat een en an der heilzaam was tegen verkoudheid, jicht en „rheumatisme". Welnu, de zeekapiteins, die hier binnen vie len hebben er waarschijnlijk wel eens gebruik van gemaakt. Staat een zeeman er niet bij zonder aan bloot rheumatiek te kunnen krij gen? Hoe dan ook. Heel lang heeft de bad inrichting niet geleefd. Of dit gekomen is door het verdwijnen van de koopvaart of door con currentie vn het badpaviljoen te Huisduinen, dat in 1893 werd opgericht, is ons niet bekend, maar in 't begin dezer eeuw waren er- nog een paar vermolmde resten over, die half in de sloot gezakt waren, die zich aan de zuid-oost kant van den tuin bevond. Langen tijd was de dansmuziek in de vrij flinke zaal een attractie voor een zeker soort Zóndagsgangers. De piano, die het leeuwen aandeel tot de geluids- en rythmeproductie bij droeg was van èen unieke soort. Alle toonen bleven n.1. zeer lang dóórklinken met een tril lend bijgeluid. Doch velen vonden dit juist mooi! Als men na den dans wat wilde uit rusten kon men zich laten vergasten op room. De slanke lijn was nog niet zoo noodzakelijk als thans en de dames behoefden deze tractatie dus niet te laten passeeren, terwijl ze er een gezellig, mollig uiterlijk mee hielpen culti- veeren. Om wat frissche wind op te doen kon men gaan schommelen op de geweldige hooge schommels. Nog zie ik de elastische matrozen in hun aangesloten kleeding zich als acro baten inspannen om zoo hoog mogelijk te ko men, al of niet vergezeld van een moedige, getrouwe, doch gillende dochter van Eva. Als men beter tegen wip of zweefmolen kon, kon men ook daarop terecht. Ook deze in stallaties gaven ruimschoots gelegenheid met elkaar in ongedwongen contact te komen. Kreeg men genoeg van al het gebodene dan kon men zoo tegen den stillen avond afzakken naar de nabije gastvrije duinen, die rustplaat sen genoeg boden om te bekomen van alle doorgestane emoties. Wat hadden die lui vroe ger een aardsch paradijs. Jammer genoeg is het voor ons gesloten. De zandman mag er niet meer komen om zijn driewielerkar te vullen, verliefden en verloofden niet om er dicht bjj elkaar te doezelen, en kinderen niet om er roovertje te spelen. De gemeente-waterleiding heeft haar domein slechts voor zichzelf gereserveerd en de ont spanning zoekenden moeten maar blijven „leu- pen, alsmaar leupen!" Neen, hier is geen vooruitgang te bespeu ren, als we de vrijheid van vroeger met die van thans vergelijken. En op 't oogenblik met de mobilisatie heelemaal niet! We moeten nu maar hier of daar op een slootkantje gaan zit ten. Maar ons gemeentebestuur is actief en een stukje strand zal er toch wel beschikbaar komen. Op Woensdag- en Zaterdagmiddagen was de speeltuin de „Tuintjes" voor moeders met kin deren een waar toevluchtsoord indien het geen „strandweer" was. Men zat er luw en had bij plotselinge regen in de veranda een dak boven het hoofd. Het was eenigszins ongemakkelijk, dat men er niet met de stoomtram kon komen. Daarom heeft er zoo af en toe een open tram omnibusje gereden. Een kort, hoog karretje was het van een lompe constructie. Toch was een rit hierin voor kinderen een feest. Het' laatst is dit vervoermiddel, dat jaren op stal stond, gezien, na de vorige mobilisatie. Toen vervoerde het als eenigste passagier een kolonel van de landmacht, die er geen idee van had, hoe potsierlijk hij daar zat met z'n gou den kraag en dito epauletten en in een stram militaire houding in dat onhandig, voorwe reldlijke vehikel en met een gezicht, alsof hij Napoleon was op z'n schimmel een leger ter overwinning aanvoerend! Dat was een vrooljjk slot! Het zou best voor de opname van een Horizontaal. 1. Uitgestotene. 5. Palmwijn. 9. Papagaai. 10. Meisjesnaam (afk.). 12. Meisjesnaam. 13. Kleintje. 14. Laagste volksklasse. 16. Zonnegod. 17. Soort vernis. 19. Begrip uit de electriciteit. 20. Opwelling, drift. 22. 2 Voorste letters van 22 vert. 23. Turk. rijstschotel (laatste letter is soms ook W). 25. Titel. 27. Versje. 29. Water (Fr.). 30. Het begin (Lat.). 31. Rivier. 33. Gedachte. 34. Oorlogsgod der Saksen. 36. Anders. 37. Kleefstof. 38. Bijbelsche naam. 39. Voordeel. Verticaal. 1. Muziekinstrument 2. Vaartuig. 3. Deel v. schip. 4. Afwasscning der handen (Ritueel). 5. Schilderij. 6. Meisjesnaam. 7. Houding. 8. Schandpaal. 11. Vroeger. 14. Veevoeder. 15. Groet (laatste let- De prijs werd gewonnen door den heer H. W. A. VAN ANDEL, Gladiolenstraat 2, Den Helder. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal. 2. Egge; 5. Agar; 9. Taan; 11. Eed; 13. Othr (Thor); 15. Ir.; 16. Oes- ters; 19. O.a.; 20. Groom; 22. Rotang- 24 Malmo; 26. Talie; 26a. Ani (Ina); 27. Lorca- 28. C.G.L.; 29. Gesu (Geus); 30. NJaz; 31. Peg; 32. Myoop; 33. Lui; 35. Reade; 36a. Abdis; 38. Orsini; 40. Pleegt; 41. Te; 42. ter weglaten), 17. Onderwijs. 18. Meisjesnaam. 19. Verkeering. 21. Waterpas. 22. Treklijn. 24. Verbinding. 26. Vogelzitplaats. Atrium; 44. Er; 45. 50. Haak; 51. Toke. 28. 4 X dezelfde medekl. 30. Noorsch opper god. 32. Muzieknoot. 33. Ter plaatse (Lat.) 35. Nieuwjaar (afk.). 36. Jongensnaam. Onan; 47. Adi; 48. Amri; Verticaal. 1. Stigma; 2. E.a.; 3. Gnoom; 4. Eest;5. Ader; 6. Aosta; 7. R.T.; 8 Tragel' 10. Arrangeeren; 12. Et; 14. Honigzuiger; 17. Emolument; 18. Rotanpalm; 21. Oliegas; 23. Alcalde; 25. Prior; 31. Proton; 34. Istrie' 36. Diana; 37. Bedak; 39. Irak; 40 Puit; 43 ld.; 46 Ah; 49. Me. Correspondentie. L. B. De juiste naam is to-keh, maar naar zyn geluid ook wel Oto-ke", komische film hebben kunnen dienen! De „Tuintjes" zijn thans voor gewone ster velingen gesloten even als de duinen. De villa van den heer Niesink: „Husedunia" heeft de plaats van zweefmolen en wip ingenomen. Op het schommelveld worden nuttige tuinbouw- gewassén gekweekt. Het oude woonhuis en de ..balzaal" zijn bijkans tot ruïne geworden. De boomen zrjn dezelfde. Ze staan er in den schra len grond en zijn even als het gros der Chi- neezen gewend om van een minimum te leven. Hun kruinen worden evenals voor eeuwen ge lijk geslepen door de Noordwester. Zij brengen ons als het ware nog een groet uit het weg spoedend verleden. En hoewel zij er in 't na jaar met hun grijsbemoste stammen stervend uitzien zijn zij het juist, die generaties over leven. 7 tWf.-i ZANO/I^MVIHO BI/UINT)|% Zooals reeds bekend is gemaakt, vindt a s. Dinsdag in het Casino de derde tooneel abon nementsvoorstelling plaats. Opgevoerd wordt het tooneelspel in 3 bedrijven „De firma Mone- stier" van Denys Amiel. De vertolking ge schiedt door het Residentie-tooneel, dir. Dirk Verbeek. Wij latën van dit stuk, dat zich niet leent voor bezoek van jeugdige personen, nog enkele persstemmen volgen; zoo schreef dq „V oor w aarts": Uiteraard is een rol die van Marthe een „speelrol" bij uitnemendheid en men mag be wondering hebben voor de manier, waarop Vera Bondam de verschillende aspecten van Marthe, de aanvankelijk ingetogene, dan fel- uitlaaiende en tenslotte geheel radelooze weet te geven. Het „Dagblad voor Rotterdam": Vera Bondam speelt Marthe en zij doet dit met geheel den inzet van haar sterk talent. Zoo verstaat zij in volkomenheid de lieve, zachte, onderworpen figuur te zijn, die zij in I heeft uit te beelden en even overtuigend is zij later de „ontwaakte", de door liefdesver langen geteisterde, de wanhopig worstelende in al de fases van dezen voor haar zoo diep vernederenden strijd. Een uitbeelding sterk en subtiel tevens en prachtig in haar rijke verscheidenheid. Voor de regie van Bets RanucciBeekman alle lof, evenals voor de décors van Deering. DONGTRIEU ANTHRACIET k f 2.95 per H L. franco thuis Hard als glas GEEN steenen GEEN slakken GEWELDIG HITTEVERMOGEN ZEER LANGE BRANDDUUR WEINIG ASCH DUS ZEER VOORDEELIG Fa. H. BOOY ZOON Kolengroothandel, Molenstraat Telefoonnummers. 235 - 379 - 479 Het ijsfeest, dat Donderdagavond op de ijs baan „De Illemeet" plaats had, onder begun stiging van zeer mooi winterweder, trok ver bazend veel belangstellenden naar de keurig verlichte baan. Aan dit ijsfeest verleende ook weder het militaire muziekgezelschap, onder, leiding van korporaal Mantel, medewerking. Het aantal gecostumeerden was in vergelijking met de honderden schaatsenrijders, die zich op de baan bevonden, betrekkelijk gering, maar toch waren er zeer aardige costuums, die meest gedragen werden door uitstekende schatsenrijders(sters), hetge enniet weinig het effect der costuums verhoogde. Bijzonder vie len op: „Charlie Chaplin en de stier" (een groep van drie personen), Chamberlain met parapluie, Oud-Texelsche Grootvader en Groot moeder. een Paartje uit het begin der vorige eeuw, een Sneeuwpop, Clowns, Verpleegsters, een dame als Klok, Oud doof Besje, etc. De jury, die bestond uit den heer en Mevrouw KeijserBolier, den heer en mevr. Kievits— Ran en mevr. KeijserLap, kende de prijzen als volgt toe: le prijs: Charlie Chaplin met stier (de hee- ren J. Kant, P. Hillen en C. Maar). 2e prijs: Paartje uit 't begin der vorige eeuw (mej. A. Graaf en de heer Brilggemann), 3e prijs: Roodkapje met de wolf (Mevr, Van Lente) ZONDAG 14 JANUARI 1940. Ned. Herv. Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Kok. D e W a a 1, v.m. 10 u. Ds. Van 't Hooft. Verkiezing Notabel, DenHoorn, v.m. 10 u., de heer D. B. Star- renburg. De Cocksdorp, v.m. 10 u., de heer Salm, De Koog, n.m. 7.30 u., Ds. Kok. Oudeschil.d, v.m. 10 u., Ds. Tlnholt, Doopsgezinde Gemeente. "j Den Burg, v.m. 10 u., Ds. R. de Zeeuw. I van Twisk. DenHoorn, v.m. 10 u., Ds. Smidts, Ger. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfar): v.m. 10 u. Ds. Van der Leer. n.m. 3 u., Cand. Wouda, Oosterend, v.m. 10 u., Cand. Wouda. n.m. 3 u., Ds. Van der Leer. Ger. Kerk H.O. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Da, V, d. Vloed, (H. Avondmaal},

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6