mum Nieuw Raadsel Btile janqavi en r RulIAaefyt Oplossing raadsel vorige week Om zelf te maken De fontein 0 Hebben jullie je hart opgehaald van de week? Natuurlijk, niet alleen dat je een ex tra aantal vrije middagen hebt gekregen, maar je hebt ook voor en na schooltijd nog- even de schaatsen onder kunnen binden en op het prachtig harde ijs de benen kunnen rekken. Wat zullen de krabbelaars gevorderd zijn en wat zullen de rondrijders een fijn baantje kunnen maken, nu ze zo'n prachtige gelegenheid hebben gehad om te oefenen. We zullen vanmiddag ook maar niet al te lang met elkaar babbelen, want je staat na tuurlijk te dansen om naar het ijs te gaan en als je dus weet wie de prijs gewonnen heeft en of er een briefje voor je is, dan ga je er zo gauw mogelijk vandoor. Ik zal het dus snel vertellen en wens je in dit „ijstijdperk" nog veel genoegen, koude neuzen, rode oren, klappertanden, stijve benen van het rijden en 's nachts een slaap, zo vast als de winter- kikkerslaap. Hoe zouden die kikkers hét on der het ijs hebben? O ja, nog wat, denken jullie om de vogels Wat water en alle restjes van maaltijden! De dieren hebben het in deze tijd hard te verduren en als je ze niet helpt, sterven ze van honger en dorst. Denk er dus cm, hoor. Het boek is deze week gewonnen door: l JAN WEVER, Achter Binnenhaven 32. Hans en Grietje. Ja, dat is een leuke Schuilnaam voor jullie. Pas op, dat het je riet vergaat als die twee sprookjeskinderen, want Hans zou niet lang vetgemest behoe ven te worden, om als een lekker boutje voor de heks te dienen. Hij is meteen pan klaar. Wees dus voorzichtig met heksen. Joh. Steenkist. Ja, nu heb ik gereden, alle vrije uurtjes en m'n benen zijn er nog stijf van, want je staat nog altijd vaster op je schoenen dan op je schaatsen, vind je ook niet? Keesje Spaans. Als je mazelen hebt, dan heb je heus niet veel zin in schrijven, Keesje, dat begrijp ik. Gelukkig, dat je nu weer beter bent en dus nog mee kunt pro fiteren van het ijsvermaak. Want dat is me even een vermaak! Kees Okkerse, Wat een pracht rap port, Kees, als je probeert je cijfer voor je schrijven, nog iets op te voeren, kan je het wel in een lijstje zetten. Doe je best, trou wens ik vindt, dat je al keurig schrijft en het zal dus maar een klein kunstje zijn, die acht te halen. Nini Breel. Ja, jij zit ook verrukkelijk dicht bij de Fortgracht. Je kan je schaatsen bijna thuis opbinden. Ik het trouwens ook niet langer dan 2 minuten te lopen om er te zijn. 't Is fijn, dat je er zo dicht bij woont, want je hebt toch nergens mooier banen en je rijdt nergens fijner, dan op de Uitgestrekte fortgrachten. George Veer. Dat zijn geen leuke feestdagen geweest, George, de Kerstdagen en Nieuwjaar in bed. Maar verwend ben je wel, vijf boeken op je verjaardag, dat is geen kleinigheid en het was fijn, dat je nu volop tijd had om er van te genieten en niet te vergeten om de snoep te verwerken. Want dat was ook niet mis'. Terry. Je eigen naam moet ik iedere week hebben, Teddy, plus je volledig adres, want als je een prijs wint, kom je voluit in de krant te staan. Dat vind je toch wel leuk Of heb je liever geen taarten en boeken? Nanne Speikman. Je mag meedoen, Nanne, en ook iedere week een briefje schrijven, als je daar tenminste nog tijd voor kunt vinden in deze tijd van schaat- senopbinden en afbinden en weer opbinden en weer afbinden en verder nog eten en drinken en slapen. Betsy v. d. Vliet. Betsy, dat dan niet, viermaal geschreven en viermaal geen ant woord Als dat één keer gebeurt, is het natuurlijk mogelijk, maar viermaal, dat moet een vergissing van jou zijn. Je hebt zeker alleen de raadsels ingestuurd en geen briefje geschreven. Dan krijg je natuurlijk geen antwoord. Ik antwoord alleen op brief jes. En als je raadsels dan vier weken fout geweest zijn, dan gaan ze naar de prulle- mand en hoor je dus niets. Zo zal het wel gegaan zijn. Jacob v. d. Vliet. Jouw klacht zal ik maar op dezelfde wijze beantwoorden als aan je zusje, Jacob. Fijn, dat je zo'n mooi rapport had. Ma rietje Weeda. Nee, jij boft niet met die bof, Marietje. Nu ben je in Holland en er is ijs en nu lig je daar in bed met je bof te wanboffen. Maarhet dooit nog niet en wie weet dus. Wellicht lukt het je toch nog om een keertje te vallen. Martha, Tonia en Dientje Briars. Je moeder behoeft niet bang te zijn, dat je nu nog door het ijs zal zakken, drietal. Je kan er wel met een paard en wagen over rijden. Teuntje Kloosterman. Wat ziet alles er leuk uit, Teuntje, als je over het ijs wandelt, vind je niet. 't Is net of je in een andere stad bent en je kan langs alle sloten en vaarten, tot diep het land ingaan, waar je anders nooit komt. Ja, 't is wat leuk zo'n tocht, ook al heb je geen schaatsen onder, zoals jij en je tante. Hugie v. Straten. Dood zal die poes niet gaan van dat bad, Hugi, dat heeft va der natuurlijk gezegd om je te plagen, maar het is waar, 't is helemaal niet goed voor zo'n poes, een bad. De poezen zorgen zelf wel, dat ze schoon blijven. Ze wassen zich zo'n beetje de hele dag of zitten genoeglijk te spinnen, tenminste zo gaat het met onze poes, die bovendien nog heel wat ondeu gende streken op z'n kompas heeft staan, als bloempotten van het raam gooien, piantjse opeten, vlees veroveren of z'n snoet in een open melkpan steken, als zij er kans toe ziet. Zo'n poes is soms een lelijke lastpost, hoor. Marietje Verbeek, Nee, ik woon niet op Huisduinen, Marietje, maar toch ook niet ver er vandaan en toen onze ruit in diggelen viel, toen zat er een kleine barst in. Dat was natuurlijk de oorzaak en toen het voor de tweede maal aan gruzelementen ging, toen zaten er twee noodruiten in, die na tuurlijk niet zo stevig zijn als een groot, sterk ruit. Een gezellig briefje van een vriendje, dat vertelt van z'n Zondagse schaatsentocht en zijn vallen op het ijs, die het heeft over z'n broertje Reier en die zijn naam onder zijn briefje vergeet. Brrrr, wat dom. Reier Jans. Zondag was het geen ijs om op te schaatsen, Reier, als je viel, dan kon je je wel meteen verschonen, want het was precies of je met je kleren aan in het bad gezeten had. Maar Maandag en Dinsdag en Woensdag en Donderdag, gisteren en van daag, toen was het jjs. Sjonge, sjonge, wat een ijs. Rika Koningstem. Beloven doe ik het niet, Rika, maar misschien kom ik vanavond wel eens een uurtje kijken in Casino, 't zal wel leuk zijn, zo'n avond van O.K.K. Veel genoegen, hoor. Mary Jurg. Jammer dat je vanmiddag niet aan de wedstrijd van de schoolkinderen mee kan doen, Mary, je bent er juist aan ontgroeid, 't Zal wel leuk zijn, en er zal ook vast veel animo zijn. Mies Hirsch. Ja, Mies, drie van m'n kinderen rijden schaats, dat is te zeggen, alleen de oudste rijdt behoorlijk, de anderen krabbelen schaats. Fransje is pas drie, dat gaat dus nog niet en Ebbo kan net aan, twee stappen zonder vallen maken, dus die zullen we nog maar geen schaatsen onder binden. Maar die stappen van onze kleinste zijn nog veel leuker dan al het krabbelen op de ijs baan. Hij strekt zijn armpjes uit, kijkt met een paar stralend blije oogjes, waagt dan de stap en nog een, wankelt en tuimelt op de grond, maar hg juicht van plezier en z'n broertjes en zusje natuurlijk ook'. Teo de Kok. Je bent een beetje laat met je gelukwensen, maar ik neem ze nog graag aan, Teo. Ik hoop, dat jij ook een fijn 1940 hebt. Tinl v. Brederode. Daar bofte je bij, dat je zo'n goed rapport had, Tini, en dat je dus een paar nieuwe schaatsen kreeg. Die kwamen nu van pas. Beppie v. Rtfswjjk. Een lelijke tuime ling heb jij gemaakt, Beppie, je moet zor gen, dat dat niet meer gebeurt, want het ijs geeft geen sikkepitje mee, of anders moet je je hoofd van kussentjes voorzien. Suus de Boer. Jij hebt al net zo ge boft als Tini v. Brederode. Ook al een paar nieuwe schaatsen voor je mooie rapport. Het was een prachtige beloning voor je in spanning. Jongens en meisjes, alle briefjes zijn be antwoord. Veel genoegen nog van de week. Profiteer maar van de korte vreugde. Aukie Westerveld, Celebesstraat 1, heeft over: 13 bons „Dierenleven in Artis" v. Verkade; de eerste 26 nummers van het album „Vet- planten" van Verkade. 23 Hille's Artis bons; 11 Patriabons (Luchtvaartalbum); die ze gaarne zou willen ruilen tegen gel dige Bussinkplaatjes of bons, Drostebons, of bon van Verkade: Apen en hoefdieren in Artis. Oplossing van het kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1 bas; 3 Ier, 5 tik; 7 k. o.; 9 op; 10 la; 11 do; 12 km.. 14 re; 16 aap; 18 tel; 19 sok. Verticaal: 1 bok; 2 st; 3 ik; 4 rap; 6 in; 8 olm; 9 oor; 12 kat; 13 ha.; 15 eik; 16 al; 17 p.s. Goede oplossingen ontvangen vant Snpj-BJ90 hooips 9TII9N 9T®9 UVA U-Bf Kramer; Hennie, Beppie en Sientje Korbee; Hanna v. Engelsdorp-Gastelaars; Erna Meyer; Tilly en Ellie Bisschop, Nieuw Hel voet; Beppie Zomer; Wijnand KerstenS; Corrie Koninsgtein; Jack Doezie; Beppie Vink; Bali, Annie en Cor v. Bijnen; Sjaantje Abbema; Ieke en Nellie de Langen; Jan Koomen; Corrie Lefeber; Jan Jans; Jossy v. Zoelen; Joop v. Dijk; Piet Doezie; Jan Wever; Jantje ter Bruggen; Loek en Leon v. d. Wal; Jac. F. M. Berkhout; Hans en Grietje; Joh. Steenkist; Keesje Spaans; Kees Okkerse; Nini Breel; George Veer; Miep Eshuys; Betty v. d. Vliet; Jacoba v. d. Vliet; Marietje Weeda; Teuntje Klooster man; Mugie v. Straaten; Reier Jans; Rieka Koningstem; Mary Jurg; Mies Hirsch; Teo de Kok; Tini v. Brederode. INVULRAADSEL. Zoals je ziet gaan alle woorden van dit invulraadsel uit op de letters: el. Probeer nu maar eens of je de goede woorden kunt vinden. 1. bevindt zich aan ieder huis. 2. de broer van Kaïn. 3. een heel sterk touw 4 een tuinhuisje 5. een onbehouwen jongen 6. een dichterlijk woord voor: struikgewas 7. een eetbare knol 8. kledingstuk van dierenhuiden gemaakt 9. een tak van sport. Een tafelkleed voor moeder. ,>Ik zou er best een paar aardige tafel kleden bij kunnen gebruiken", zei moeder, toen ze een schoon kleedje voor de thee tafel en voor de dienbak zocht. „Ze zijn allemaal al zo oud geworden, er is werke lijk niet veel moois meer bij! Ik zou ze wel zelf willen maken, maar ik heb er werkelijk geen tijd voor." Els, die het hoorde, dacht meteen: „Wat een bof, dat moeder dat zegt. Ik wist al he lemaal niet, wat ik haar op haar verjaardag de volgende maand moet geven. Maar dat is eigenlijk wel een leuk idee, ik zal een kleed voor haar borduren." Nu moet je weten, dat Els, zoals de mees te kinderen, maar weinig geld in haar spaarpot had. Ze ging eens in de hand werkwinkels kijken, maar alle kleden wa ren zo duur, dat kon ze heus niet betalen. Ze moest er maar iets anders op verzinnen. En toen besloot ze om juffrouw Huurman, de handwerklerares in het complot te ne men. Die zou haar vast wel kunnen helpen. En ja hoor, juffrouw Huurman wist raad. Ze maakte een plan met Elsje en zei, dat het bijna niets hoefde te kosten. Els had alleen maar een lap witte stof no dig, iets waarop ze goed kon borduren. Mis schien had ze thuis nog wel ergens een ge schikte lap liggen. „Je knipt dan een keurig vierkant van die lap", zei juffrouw Huur man, „en dan moet je erg netjes te werk gaan. Nu vouw je het kleed keurig op, zo dat je nog maar een klein vierkant over hebt en dan pers je het goed plat met een strijkijzer. Als je het kleed dan weer uit vouwt, zijn alle vouwen er duidelijk in te zien. Desnoods strijk je ze ieder apart nog eens een beetje bij, zodat je goed de plooien kunt zien. En nu rijg je met bor duurgaren precies langs de vouwen. Daar door wordt het kleed in verschillende klei ne vierkanten verdeeld. Als je daarmee klaar bent, kan je het beste eerst de rand afmaken, anders gaat het goed misschien rafelen. Je weet wel, dat je dat op veel- verschillende manieren kunt doen. Je kunt een open zoom maken en dat kan je toch zo goed!" Juffrouw Huurman lachte eens, want Els moest altijd vechten met haar open zomen op handwerkjes, dat vond ze altijd erg moeilijk. „Je kunt er ook een kantje aan naaien of een aardige rand haken. Je moet zelf maar zien, hoe je dat wilt doen. En dan komt het echte borduurwerk. Eerst teken je met een potlood voorzichtig bloemenpatronen in de vierkantjes. In elk vierkantje één of om de beurt of hoe je maar wilt? Die bloemenpatronen ga je dan met vrolijk ge kleurd garen borduren. Je zult eens zien, hoe leuk het dan wordt en moeder zal er erg blij mee zijn. Nu meisjemaat, ga nu maar vlug naar huis en laat me het kleed maar eens zien, als je het afhebt!" Els holde naar huis. Wat fijn, dat ze het aan juffrouw Huurman had gevraagd, want het kleed werd nu vast mooi! En dat was ook zo! Moeder vond het zo prachtig, dat ze niet kon begrijpen, dat Els het hele maal alleen had gemaakt. Het is helemaal niet moeilijk om zelf een kleine fontein te maken. Nu zeg je natuur lijk: ja, als je de kraan openzet en je vin ger op de opening legt! Maar dat bedoe len we hier niet. Een fontein, waarbij je de waterleiding helemaal niet nodig hebt. Je kunt er het beste een leeg medicijnflesje voor gebruiken met een goed aansluitende kurk. In de kurk moet je dan een gat bo ren en door dat gat een rietje of stroohalm steken. Nu vul je het flesje eerst tot over de helft met water en dan doe je de kurk stevig op het flesje. Het rietje moet nu bijna tot op de bodem komen. Verder heb je nu een niet te breed in- maakglas nodig. Je verwarmt de lucht in het glas even van te voren en zet het dan over het medicijnflesje heen. Het beste is om het geheel op een bord te zetten en op dat bord weer een stukje vochtig vloei papier te leggen, zodat er helemaal geen lucht van buiten in het inmaakglas kan komen. Druk je dan je hand nog op het glas, dan is de lucht zeker goed afgesloten. Na enige tijd zal je nu zien, dat er een fijn straaltje water uit het rietje komt. De lucht in het inmaakglas is nu namelijk weer afgekoeld en de luchtdruk is daar door kleiner geworden. De hogere lucht druk in het medicijnflesje doet het water nu naar boven spuiten. Probeer het maar eens, als je de buitenlucht goed afsluit, zal het je zeker lukken. „Een leeuw en een tijger", herhaalde Tar- zan, „die beiden achter een menselijke prooi sluipen. We zullen in de bomen klimmen, want van boven of kunnen we beter zien wat er gebeurt. Wacht, ik zal je helpen." Terwijl hg d'Arnot op zijn brede schouders nam, klom de aapman snel in de bomen en spoedde zich in de richting, waaruit de geluiden kwamen. Ze kwamen juist op de plaats van bestem ming aan, op het ogenblik, dat Perry O'Rour- ke op den luipaard schoot, die zich vlak bo ven hem bevond. Zij zagen het gewonde dier, dat van pijn en woede brulde en met zijn prooi op den grond viel. En daar vlak bij za gen ze den leeuw, die naar den hulpelozen man wilde springen. Tarzan met d'Aruot nog steeds op zijn schouder, liet zich snel uit den boom zakken en rende over het junglepad. d'Arnot gleed van Tarzan's schouder af en greep naar zijn geweer om den gewonden luipaard een kogel door den kop te jagen. En nu, met een oor verdovend gebrul sprong de leeuw op Perry af. Met een geweldige sprong vloog Tarzan over den verbaasden Perry heen en kwam tussen den man het verscheurende dier terecht. Het diepe geluid van Tarzan klonk zeer onheil spellend, maar de leeuw aarzelde geen ogen blik. Deze nieuwe prooi zou evengoed zijn hon ger kunnen stillen als de vorige.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9