1000 kinderen op de ijsbaan Dooi! Vorst-finale... MadinieuwJ De „meesters" hebben de touwtjes goed in handen *n AKKERTJE Watershow Geen reden tot ongerustheid De Oude Helder lachte Maandag 15 Januari 1940 Tweede Blad Een plan, dat in den trein geboren werd Zenuwpijnen P Voor het Marine Rampenjonds Vermaard trio zingt in Den Helder Filmavond Alg, Ned. Bouwarbeiders Bond Geslaagde gymnastiek- uitvoering van O.K.K. bij de „Watervogels" op de schaats Verbinding met Texel weer normaal Het ijs onbetrouwbaar Wederom een mijn op de kust Een plan, dat in den trein geboren werd. Het plan van de schoolwedstrijden is eigen lijk in den trein geboren, toen twee wethou ders en een hoofd van een school, door het bevroren landschap reden. Men sprak over den wedstrijd van de Heldersche Courant en toen kwam een van de drie op het idee om voor de schooljeugd wedstrijden te organisee- yen. En dat idee vond levendige instemming. Het werd den volgenden dag in B. en W. ge bracht en nimmer vond een voorstel een dus danige eenstemmigheid. Een flink bedrag werd jiit de gemeentekas beschikbaar gesteld en de commissie tot organisatie toog aan het jverk. En daarover moet U niet licht denken, pe motorische kracht vormden de heeren Kramer en Marinus. Zij waren er dag en nacht voor in touw en vonden steun bij tal van Onderwijzers, die het een „reuze" idee vonden gn zoo kwam de Zaterdagmorgen. De meest ideale ijsmorgen van het heele „ijstijdperk", flat we beleven. Een stralende zon, ideaal ijs, geen zuchtje wind, een gladde baan, geen Scheuren. Vier banen van honderd meter waren uit gezet. Een „meester" met een fluitje stond bij iedere baan, een „meester" met een vlaggetje was eveneens bij den start, een „meester" met een „groote mond" stond voor de groep Jeug dige Langedijken en Coopsen. Verschillende onderwijzers stonden er tusschen en er achter. En zoo ving om kwart over tien de wed strijd aan. De stem van de reus brulde niet alleen de regeling over het ijsveld, maar gaf ook de meest moderne schlagers en aan den kant stonden de vaders en moe ders, de broertjes en zusjes, de ooms en tantes. Het was een groot feest. De jeugdige deelnemers stonden de kansen tegen elkaar af te wegen, ze hadden alvast leen baantje gereden en wisten elkanders kracht dus zoo'n beetje. Toen klonk het eerste startsein. Drie jon gens en drie meisjes reden tegelijk weg en ïich, daar raakte al spoedig de schaats van één van het drietal los, maar met kkn schaats bleek het toch ook nog te gaan, ai gleed de peuter van acht dan ook vijf, zesmaal op zijn partes. Wat gaf het, hij kwam aan de finish en werd daar opgewacht door een andere meester", die hem een lekker stuk chocolade in de handen stopte. Andere wedstrijdrijdertjes kwamen intus- Bchen alweer aangerend, 't Was een komisch gezicht, die peuters, van acht en negen jaar tegen elkaar te zien kampen met een felheid en toch ook weer gemoedelijkheid, die goed deed. Er was een meisje,e dat slechts op één schaats vooruit kon komen en dat de anderen haar dus 75 meter op de 100 voor waren, dat hinderde haar niets. Ze gleed op het eene been de heele baan af, tot groot vermaak van de toeschouwers. Dank zij een uitstekende organisatie ver liep de wedstrijd als gesmeerd en kon de prijsuitreiking van de klassen 3 en 4 al om kwart voor twaalf in het Militair Tehuis in de Spoorstraat plaats hebben. Deze geschiedde door niemand minder dan door den burgemeester. Die prijzenwat waren die schitterend. Daar lagen in bonte pracht bijeen riemen-met- gespen, voetballen, kleurdoozen, boeken, ge- reedschapkisten, potloodenja, wat al niet! Er was letterlijk alles wat jongens en meisjes graag wilden hebben. En er waren zooveel prijzen, dat er ook heel wat winnaars waren. Om half 12 kwam de burgemeester en wet houder Van Loo. De burgemeester zei eerst, hamens het gemeentebestuur, alle onderwij zeressen en onderwijzers hartelijk dank voor hun groote medewerking om deze wedstrijden te doen slagen. Eerst laat werd de subsidie Verstrekt, maar toen kwam nog de groote moeilijkheid der organisatie. Maar alles is best Verloopen en dat is het voornaamste. Het stemt voorts tot voldoening dat alle fccholen in Den Helder meegedaan hebben. Zoo- Wel de Openbare, de Christelijke als de Katho lieke. Tenslotte vertolkt de burgemeester namens de ouders den dank van dezen. Nadat de burgemeester zich nog met een apart woord tot de aanwezige schaatsers en schaatsters gewend had werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen. Om half vijf vond de tweede prijsuitreiking hl het Militair Tehuis aan de Spoorstraat plaats. Behalve Burgemeester Ritmeester Waren aanwezig de wethouders Van Loo en Mulder. Voorts een aantal onderwijzers en onderwijzeressen. Wederom hield de burgemeester een aardig Bpeechje tot de jongens en meisjes, alvorens men tot de uitdeeling der prijzen overging. Deze nam uiteraard nogal wat tijd in beslag. Er waren, ook zooveel prijzen en... zooveel Winnaars! Het was tenslotte de voorzitter van het comité, de heer A. Kramer, die na mens de commissie het gemeentebestuur hartelijk dankzegde voor het beschik baar stellen van de gelden en de overige medewerking. Eveneens dankte spr. de dames en heeren voor hun belangelooze medewerking en gaf voorts te kennen, dat, mocht het gemeentebestuur in nabye of verre toekomst weder een beroep op het onderwijzend personeel willen doen inzake wedstrijden op de schaats, het dit personeel in zijn geheel direct bereid zal vinden. Waarop een instemmend applaus volg de van alle aanwezigen. Me i s j e s III en IV. Ie groep. Hier waren 18 prsijwinnaars: le pr. Corrie Bot, 2e pr. Jopie v. d. Struijs, 3e pr. Geertje Nienhuis, 4e pr. Suzanna de Groot, 5e pr. L. Reuter. Van 618 waren: Henny Borg, Jacoba Reiers, Bet v. d. Braak, Jansje Smak, Dina v. d. Sel, Grietje Dol, Stientje van Dam, L. v. Boven, Corrie Romkes, Jeantje Orij- nus, Louise Oly, I. Sneckes, Nina Heldering. 2e groep. Hier waren 26 prijswinnaars, le pr. Lietske Visser, 2e pr. Pia van Santen, 3e pr. Johanna de Wijn, 4e pr. Rijntje Wijnia, 5e pr. Ali van 't Hert. Van 626 waren: Mar- tha Lugten, Bep Gomes, Lidy Verberne, Jopie de Loos, Ina de Weerd, Suze de Boer, Antonia Kossen, Claziena v. Doorn, Tiny Boon, Janny Thijssen, Tinie Kos, Ineke v. d. Blink, Willy Hablous, Annie v. d. Berg, Bep Wit, Alie Bak ker, Lous Kuiper, Jetske Dijkstra, Marietje Puhl, Lammie van Es, Annie Beun. Jongens III en IV. De lijsten der winnaars zijn ongelukkiger wijze in het ongereede geraakt. Zoo spoedig mogelijk hopen we ze alsnog te publiceeren. MeisjesV en VI. le groep. Hier waren 18 prijswinnaars: le pr. Tootje Fey, 2e pr. Marie Roest, 3e pr. A. v. Boven, 4e pr. G. Riemerts, 5e pr. Nina Breel. Van 618 waren: Tinie Dekker, Truus van Rijn, Frieda Gerrits, Corrie Smit, Aaltje Engberts, Greetje Huber, Annie Kok, Lea Tien stra, Tinie Günthert, M. Broers, Marietje v. Krieken, Lena Pheijffer, Harmpje Zwolsman. 2e groep. Hier waren 15 prijswinnaars: le pr. Betsie Haak, 2e pr. Tinie Krigee, 3e pr. Suze de Visser, 4e pr. Betsie Koster, 5e pr. Mary de Stigter. Van 615 waren: Trijntje Kater, Catrien Tongelet, Gonda Hollander, Ag- nes Cornelissen, Neeltje Baljé, Gretha Krigee, Lukie Dijkstra, Anneke Vinke, Marie Sluik, Henny Kreuger. Jongens V en VI. le groep. Hier waren 16 prijswinnaars: le pr. Cor Schoemaker, 2e pr. Piet Parlevliet. 3e pr. Klaas de Jong, 4e pr. Jan Mos, 5e pr. Koos Stroo, Jan Rooker, Paul Voorthuysen, Johan Verduyn. Van 616 waren: Jan Visser, Jan Vlamink, Maarten Kuiper, Cor Kater, Tinus de Vroome, Hendrik Heiligers, Joop Goes, Jo van Zoest. No. 1 Cor Schoemaker werd tevens algemeen kampioen van het 5e, 6e en 7e leerjaar, waar voor hij als premie kreeg een boek, uitgeloofd door den burgemeester. 2e groep. Hier waren 18 prijswinnaars: le pr. Tom de Roo, 2e pr. Jan van Loosen, 3e pr. Han v. d. Berg, 3e pr. Ab Schopman, 5e pr. Adriaan Remmerswaal. Van 618 waren: Klaas Borst, Adri Wiekamp, Gerard Vliek, Tinus Mommaas, Piet Bosman, Douwe de Vries, Theo Stuivenberg, Teun Sluiter, Henk Hen driks, Nico Botman, Kees Taffijn, Jan Paulus- ma, Wim de Zeeuw. Jongens VII. Hier waren 12 prijswin naars le pr. Nico Klaassen, 2e pr. Henk Hartman, 3e pr. Jan Benes, 4e pr. Rinze Kiefte, 5e pr. Egbert Thijssen. Van 612 waren: Arie Hof, Piet Veenman, Hein de Wit, Henk van Glab- beek, Klaas Egberts, Simon Kerkhof, Jan de Vries. Meisjes VII. Hier waren 8 prijsv/innaars le pr. Tiny de Beurs, 2e pr. Jet Verfaille, 3e pr. Maartje van Dijk, 4e pr. Cisca Oolbekkink, 5e pr. Trien van Woerik. Van 68 waren: Marie Ruiten, Griet Pompert, Trientje Ooster- loo. No. 1 Tiny de Beurs werd tevens algemeen kampioene van het 5e, 6e en 7e leerjaar, waar voor zij als premie kreeg een boek, uitgeloofd door mevrouw Ritmeester. Het feestcomité mocht nog de volgende gel den en prijzen aangeboden krijgen: Volkson derwijs 5.—, L. J. D. 2.50; Mr. A. V. 1.— Bestuur Comeniusschool 5.Bestuur R. K. Scholen 5.R. D. 2.50; Protestantsche Schoolbestuur 5.fa. de B. 3 gezelschaps spelen, 2 boeken; fa. Sch. 4 surprises; mevr. Z. 1 doos zakdoekjes; A. B. bagagedrager; Ka- naalweg 6: eenige doosjes chocolade; Gez. G. 2 waardebonnen k 5.fa. N. 1 pak kleeren k f 10.P. K. 4 stel figuurzaaggereedschap pen; J. O. boeken; mevr. R. 3 spelen en boek; N. N. 4 doozen bonbons; J. G. zakmes; P. M. 14 étuis; fa. D. 2 flacons eau de cologne, mej. P. 1 boek en 1 plak chocolade; fa. Van G. 1 school- tasch. En nu is het mogelijk, dat wij nog eenige milde gevers vergeten hebben te noteeren. Maar ook hen is men hartelijk dankbaar. De wensch van vrijwel iedere Heldenaar is niet in vervulling gegaan. Zaterdagavond trad de dooi in, en reeds Zondags- in de vroegte waren de banen herschapen in ware meren en modderpoelen. Natuurlijk waren er nog de noodig enthousiasten, die voor een tochtje op de schaats een nat pak over hadden, maar het gros van de schaatsenrijders bleef thuis. Zoo werd ook deze ijszondag, die zoo veel belovend scheen, tot een mislukking. Toch is er nog gewedstrijd! Want onze plaatselijke voetbalvereeniging de Watervogels lieten zich niet zoo gauw af schepen en modïerden op de Fortgracht om talrijke fraaie prijzen. Dat was al, en toen we om een uur of vier huiswaarts togen lagen de banen verlaten Wie 's winters zomerwarmte wenscht door cokes of anthraciet Doet wijs als hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt Adres; Polderweg 34 - Telef. 228. „Watervogels" werden Watervogels. Den Helder bezit een voetbalvereeni ging die den naam „Watervogels" draagt. W'ij weten niet wie eens op het idee gekomen is deze vereeniging dien doopnaam te geven, maar een feit is, dat de man over een profetische blik beschikt moet hebben. Want gisteren heeft een groot publiek op de ijsbaan aan den Fortweg kunnen aanschouwen, dat deze „Watervogels" inderdaad watervogels zijn. En hoe Er was een hardrijderij uitgeschreven. Helaas de hemel weende natte mist, zoodat de ijsbaan op het uur van den aanvang herschapen was in een water baan. Bij de finish stond (dit ter illustratie) zooiets als een dikke deci meter water. Er zouden vereenigingen geweest zjjn die daarin aanleiding gevonden hadden de wedstrijden af te lasschen. Maar ge kent de mentaliteit dezer Watervogels slecht, indien ge zulks van hen ver- vvachtet. En zoo reed 't er dus op los, alles wat in den Ouden Helder tot het Watervogel-pluimvee behoort. Er was een gróót publiek. Heel oud- Nieuwediep was op de baan om d t te gaan zien. Stokoude jutters en hunne gade's. Officieren van Land- en Zee macht. Burgers uit alle hoeken der Jutterij. En ze hebben constant ge lachen, zooals ze gedurende deze geheele ijs-periode nog niet gelachen hebben. Want Iedere Watervogel sjeesde als een afgeschoten torpedo door de water vlakte, imposante bellenbannen achter latend. Als motorbooten, als snoeken schoten ze door de wateren, terwijl het publiek slap van het lachen toezag. Vele vogels kwamen te vallen, hetgeen echter de pret nog stimuleerde, en bjj het einde was men het er roerend over eens, dat deze Watervogels alle records op waterpologebied geslagen hebben. De 33 vogels mochten overigens ook zelf tevreden zijn, aangezien ze met z'n 33-gen veertig prijzen konden ver deden Jo Vincent, Louis van Tulder en Willem Ravelli als solisten in „Die Jahreszeiten". Er staat voor Den Helder een belangrijk vocaal evenement voor de deur. Wij kunnen namelijk mededeelen, dat de directeur van „Helders Katholiek Gemengd Koor", de heer Leewens, er in geslaagd is de belangelooze medewerking te verkrijgen van drie ver maarde Nederlandsche artisten voor een- uit voering van Haydn's oratorium „Die Jahres zeiten". De soli zullen namelijk gezongen worden door niemand minder dan de sopraan Jo Vincent, den tenor Louis van Tulder en den bas Willem Ravelli. Men zal zich ongetwijfeld nog herinneren, dat door Helders Katholiek Gemengd Koor het vorige jaar zulk een bijzonder gelukkige vertolking van dit werk gegeven werd. Nu hiervan een reprise geboden wordt met me dewerking van drie zulke prominente kun stenaars, mag verwacht worden, dat het Casino op den avond van den 2en Februari te klein zal zijn. Temeer, waar de baten dezer uitvoering ten goede komen aan het Marine Rampen Fonds. Zoo spoedig mogelijk volgen nadere bijzon derheden over deze belangrijke gebeurtenis op vocaal gebied. Zaterdagavond vond in Musis Sacrum een filmvertooning plaats, welke diende om op bescheiden wijze het feit te herdenken, dat 20 jaar geleden de Timmerliedenbond met den Centralen Bond fuseerde; èn dat het 10 jaar geleden is, dat de bouwarbeiders recht op vacantie verkregen. De inleider van dezen avond, het hoofdbestuurslid E. Sinoo, schetste uitvoerig de gebeurtenissen van de laatste 20 jaar, wees op de ups en vooral de downs, die de organisatie heeft gekend en nog kent (want 40 van de leden werkloos is niet eens zoo heel bijzonder), wees op het heugelijke feit, dat juist dr. Van den Tempel minister van Sociale Zaken is, en gaf daarna een kort overzicht van wat er is bereikt. Om het 20-jarig bestaan van den bond te vieren zijn er in den afgeloopen zomer kin derfeesten gehouden, waarbij 2500 kinderen van 12 en 13 jaar een week van de vacantie op Vierhouten mochten doorbrengen. De jeugdleden van de organisatie (een 700) heb ben toen een reisje naar België gemaakt. En het is van deze twee evenementen dat het hoofdbestuur een film heeft laten maken, die nu vertoond werd. De tweede film: „Onder water door" gaf een reportage van den tun nelbouw in Rotterdam, en gaf een juist beeld van de moeilijkheden, die hierbij overwonnen moeten worden. Vóór en na de filmvertooning werden populaire- en dansnummers ten gehoore ge bracht door korporaal Florijn en zijn band. Wij mogen het bekend achten, dat gymnas- tiekvereenigingen zich in de bijzondere gunst van burgemeester Ritmeester mogen verheu gen. De burgemeester heeft wel eens meer op de bres gestaan voor onze sportieve ontwikke ling, dat blijkt wel uit zijn belangstelling voor organisaties als de H.L.O. en onze plaatselijke gymnastiekvereenigingen. Ook bij de uitvoering van onze oudste vereeniging hier ter plaatse „Oefening kweekt kunst", gaf hij acte de pré- cense, terwijl ook de wethouders Van Loo en Mr. Mulder aanwezig waren. Wethouder Van der Vaart kon niet aanwezig zijn. Om ruim acht uur heette de voorzitter Roo- denburg, de aanwezigen, in het bijzonder boven genoemd college, welkom, waarna hij burge meester Ritmeester verzocht de nieuwe vlag te willen overreiken, hetgeen deze met een toe passelijk speechje deed. Voorts deed het voorzitter Roodenburg bij zonder genoegen, dat wederom twee leden van O.K.K. in aanmerking voor het K.N.G.V. speld je kwamen, dat uitgereikt wordt aan hen, die 25 jaar aangesloten zijn bij het K.N.G.V. Het waren de heeren P. Selderbeek en A. Kager, die vol trots op hun staat van dienst kunnen terugzien. In vlot tempo werd nu onder leiding van den heer Van Loo het programma afgewerkt. Al leen het eerste nummer ondervond eenige ver traging door een kleine storing aan de gramo- foon, die echter spoedig verholpen was. Over het algemeen was het gepresteerde zeer bevredigend, al zouden enkele onderdeelen beter verzorgd kunnen zijn. De beste nummers waren ongetwijfeld het hoogrek van de heerenafdeeling, alsmede van deze zelfde afdeeling het barren. De meeste heeren bleken de oefenstof goed onder de knie te hebben en in de vrije num mers toonden enkele heeren een goed initiatief. Er was voor de toeschouwers nog een verras sing: een oud-lid van O.K.K., de heer Zaman, die door dienstplicht, na lange jaren afwezig heid in Duitschland doorgebracht, hier ter stede was, werkte aan hoogrek en barren mede, terwijl hij bovendien een vrije oefening ten bes te gaf, die het aanzien ten volle waard was. Deze gymnast paarde aan zijn beheerschte wer ken een zekere mate van acrobatiek, die ons een weinig deed denken aan de Zwitsersche keurturnploeg. Vooral zijn arbeid aan het hoog rek, waarbij hij een driedubbele reuzenzwaai met een salto achterwaarts besloot, was zeer fraai. De dames waren wat ongelukkig met de staafoefeningen, waarbij nogal wat onregel- matigheidjes voorkwamen, doch bij de knots oefening wischten ze dezen minder gunstigen indruk geheel uit. Een aardig gezicht was de rhythmische dans van de dames-juniores. Trouwens deze afdeeling was ook in de vrije oefening zeer goed. De 4e partij meisjes was met „de knots" beter thuis dan met „de stok", terwijl de 3e party jon gens enkele veelbelovende krachten in haar midden had, die op „de barren" somtijds de hee renallures aannamen. Zoo verliep deze O.K.K. avond, die met een gezellig bal besloten werd. Het was een goede gedachte van het Wa tervogels-bestuur geweest om, nu het voetbal len al wekenlang stil ligt, een wedsrijd op de schaats te organiseeren voor haar leden en donateurs. Dat dit in den smaak viel, bleek wel uit het groote aantal deelnemers, dat zich opgegeven had (23). Het was jammer, dat het weer zoo slecht meewerkte, want door een vieze motregen stond óe 200 m baan op verscheidene plaatsen onder water. Valpartijen waren dan ook sche ring en inslag. Onder groote hilariteit van het talrijk opgekomen publiek, dat bij elke valpartij natuurlijk pret voor twee had. Er waren meer prijzen dan deelnemers, zoo dat iedere rijder met een prijs(je) naar huis ging. Hieronder volgt de uitslag: le pr. J. v. Dorsten, waardebon van ƒ5. 2e F. Buurs, waardebon van 4. 3e K. Been, 2 zakken eierkolen. 4e T. Gerritsen, rollade. 5e J. Bontes, 2 zakken kolen. 6e H. Dienaar, 1 zak antrachiet. 7e J. v. d. Hert, fietsband. 8e J. Snijders, schaatsriemen. 9e A. Been, worst. 10e W. Stam, kistje sigaren. Ook de troostprijzen waren de moeite waard; ze bestonden o.a. uit cacao, haring, sigaren enz. Na de prijsuitreiking, in de groote zaal van het café van den heer Klok, bracht de W.- voorzitter, de heer C. v. Doorn, een woord van dank aan de milde gevers(sters). Daarna richtte hij zich tot den heer Klok, die zoo wel willend was zijn lokaal beschikbaar te stel len. Waarmede tevens het einde kwam van den geslaagden sortmiddag. Naar men ons mededeelt, is de verbinding met Texel weer normaal. Was er gisteren slechts een verbinding heen en terug, vandaag worden alle diensten weer uitgevoerd. „Waterstaat" deelt ons mede, dat heden middag gespuid zal worden. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat het ijs overal dus hoogst onbetrouwbaar wordt. Gisterenmorgen werd een drijvende myn gesignaleerd ter hoogte van het weerkun dig observatorium aan den dijk. Ter stond werd de weg afgezet. Spoedig week het gevaar echter, aangezien het projectiel met den stroom naar buiten dreef. Voor verscheidene landen in Europa is dit weekeinde er weer een geweest van toegenomen spanning en in het bijzonder schijnt dat het geval te zijn voor België en Nederland. Des morgens toch werd in België vernomen, dat plotseling een aantal reservisten opgeroepen waren, terwijl men hier te lande opgeschrikt werd door de on-Zondagsche maatregel, welke verordon neerde, dat geen nieuwe verloven meer toe gekend werden. De volksmond maakte hiervan, dat er geen „verloven" meer gegeven werden, doch dit was geenszins het geval. De verloven gingen ge woon door, (ook de zakenverloven), doch zij, die gisteren met verlof zouden gaan, moesten van dit voorrecht afstand doen. Begrijpelijkerwijze maakte men zich wederom zorgen, doch toen de persberich ten in de radio weinig alarmeerends ver kondigden begreep men al spoedig, dat het hier waarschijnlijk wel meer een pre ventieve maatregel zou betreffen dan een voor direct gevaar. En dit blijkt ook in derdaad het geval te zjjn. Gisterenmor gen is de regeering in buitengewonen mi nisterraad bijeen geweest ,en dat naar aanleiding van eenige minder gunstige perspectieven in den internationalen toe stand. Dat beteekent echter niet, dat er, van welke zijde dan ook, een actie op Ne der of België voorbereid wordt. Uit niets blijkt dit. Men bedenke echter, dat, om een woord van dr. Colijn te gebruiken, „Nederland (en in even belangrijke mate Belgie) in den stormhoek" zit en dat men z'n maatregelen beter te vroeg dan te laat kan nemen. Paraatheid der regee ringen is in deze spannende tijden wel haar meest verantwoordelijke taak en dat deze pa raatheid af en toe zal leiden tot minder popu laire maatregelenja, dat moet ons volk maar op den koop toenemen. Het is ons, als wij dit schrijven, niet be kend welke berichten er bij de Nederland sche en Belgische regeering zijn binnenge komen. Het komt ons gchter voor, dat er geen aanleiding is om zich in min of meer ernstige mate ongerust te maken. „Re- geeren is vooruitzien", zegt een bekend Fransch spreekwoord. Dat geldt ook, ja, het geldt vooral, voor die landen die er naar streven hun neutraliteit onder alle om standigheden te handhaven en daardoor de plicht hebben ook op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Mogen wij dezen toestand dan nog eens illustreeren met een voorbeeld uit het weerbe richt, dan zouden wij zeggen „Weest op Uw hoede". De stormbal behoeft echter niet ge- heschen te worden. Dit wat de toestand dicht bij honk betreft. Ernstiger staat het er voor in Scandinavië. De Sowjet-Unie heeft ernstig geprotesteerd bij de regeeringen van Oslo en Stockholm, over de haar inziens onverantwoordelijke wijze waarop beide landen Finland te hulp komen. Deze pro testen droegen een scherp karakter. Als men deze „edele verontwaardiging" leest, is men onwillekeurig geneigd tot glim lachen. Daar spreekt men van „onrecht" en „onwettigheid"dat is tot dóór aan toe. Maar dat de heeren machthebbers in Rusland den euvelen moed hebben deze woorden te ge bruiken, is wel het toppunt van onbeschaamd heid en... ongepastheid. Zoodat het prettig aandoet, dat Oslo en Stockholm terstond be scheid gegeven hebben en de protesten zonder meer afwijzen. De eenige methode, zij het wellicht niet de minst gevaarlijke. Doch dat schijnt men in deze tyden nu eenmaal op den koop toe te moeten nemen „Het is gepiept!" Alsdus het, voor sohaatsrydend Den Helder, weinig hoopgevend bescheid van onzen weerkundigen informator, toen wy deze op den gewonen tijd om 8 uur hedenmorgen opbelden. De wind was W.Z.W., de barometer zakte met een i i vaart van gemiddeld 2 mm in de 3 uur af, en het dooide verscheidene graden. Wij laten hieronder het verloop der i temperaturen gedurende dit weekeinde volgen: Vroor het Zaterdagmorgen 8 uur nog bijna S/j graad, om 10 uur 's morgens was dit cijfer nog slechts i/j graad. Om i 12 uur werd de .fatale" stand bereikt: het dooide 1.3 graden. Om 2 uur 2 gra- den en 4 uur zelfs S.S graden. Dit was de hoogste stand in deze beide dagen. Tegen den avond zakte het kwik weer: om 6 uur zelfs ging het weer onder het i vriespunt: het wees 0.6 graad aan. Om 7 uur 0.0 om vervolgens weder te rijzen. Gedurende den Zondag was het vrij- j wel den geheelen dag 2 4 8 graden dool, I met om 6 uur 's avonds even een „af- zakkertje" tot 1 graad vorst. Daarna weer 2 en 8 graden dooi. De barometer zakte van 776 op Za- j terdagmorgen tot 761 hedenmorgen en j dat alles geeft gereede aanleiding om i deze vorstperiode voorloopig als afge- j sloten te beschouwen. Het is mogeiyk, dat het weer gaat i opvriezen, maar waarschijnlijk niet! i ■iiiiiniiiinu,,,,,!,,, (••••IISINIIII

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5