Nazi's onder christelijk mom Wij lazen voor 11 Oorlogsschaduwen over de Unie Maar het is er lente en diis is men optimist Nieuw Amerikaansch luchtdoelprojectiel Engelsch schip zonk bij Borsselen Postzegels als propagandamiddel Zoete lieve Gerritje Ernstig ongeluk in Groningen ftAiev-en uil TjudxLAfydka Blank cn zwart zwemmen, maar afgescheiden Amerikaansche regeering grijpt in PUBLICATIE TUINHOEKJE East-London, Nov. '39. Het is al weer eenigen tijd geleden, dat ik Iets meedeelde over den toestand hier en dit is voornamelijk te wijten aan onze verhuizing en den oorlogstoestand. De Unie heeft zich homogeen verklaard met Engeland, zoodat Wij hier dus ook in staat van oorlog verkee- ren. Alhoewel er van een treffen van een der partijen hier nog geen sprake geweest is en wij kunnen ons misschien hier tot nu toe vrij veilig achten. Zooals ik reeds in mijn laatsten brief schreef, is het hier een ideaal oord met zeer veel natuurschoon en ieder jaar bereidt men Zich tegen Kerstmis voor op een toestrooming van duizenden en duizenden vacantiegangers. Op het moment is er nog zeer veel drukte in de bouwerij. Na mijn verblijf van 5 maan den heb ik dan ook nog geregeld werk en het bevalt ons hier uitstekend. Toch veroorzaakt de oorlog hier ook weer eenige strubbelingen en worden sommige nieuwe plannen alweer teniet gedaan en er zijn bouwwerken, die bij 2 k 3 verdiepingen gestopt worden en afge werkt, om, wanneer de tijd gunstiger wordt, verder afgebouwd te worden. Dit verwekt na tuurlijk eenige onrust onder de menschen. die in deze branche hun brood moeten ver dienen en er zijn er al velen, die plannen koesteren naar hun land terug te keeren; doch gezien de toestand aan den rand zoo wel als in Johannesburg is, is het hier niet slecht te noemen. Verscheidene menschen zijn echter toch zon der employ en mijn zoon is na een verblijf van 6 weken in 't hospitaal met „scarlet fewer" (roodvonk) niet weer in zijn betrek king terug kunnen komen wegens gebrek aan materialen en hjj heeft tot nu toe veel moeite om iets anders te vinden. Het grootste pro bleem zit hem in het „Apprenticeship" (leer lingenstelsel) hier. Een patroon mag n.L niet zoo maar aannemen wie hij wil en moet daar toestemming voor hebben van „the Appren- ticeboard". Men beweert hier verder, dat indien de oorlog aanhoudt, de toestand hier ook spoe dig critiek zal worden. Uit den aard der zaak komen er hier veel j^ninder booten aan en zoodoende is er ook gauw gebrek ana de noodige materialen. De booten, die nog binnenkomen, hebben dan ook niet meer die aantrekkelijkheid van voor heen, aangezien hun oorspronkelijke huids kleur en naam geheel door een dikke grauwe verflaag zijn weggevaagd en feitelijk een ge- heele gedaanteverwisseling hebben ondergaan. Alleen de neutrale landen hebben eenig ver schil, doordat zij aan stuur- en bakboordzijde op de geheele hoogte en groote breedte der zyden zijn beschilderd met de kleuren van de vlag der natie, doch de Engelschen zijn geheel onherkenbaar beklodderd. Op de scholen wordt ook bijna iederen dag gedrild, zoo men dat hier noemt en de onder wijzers en mannelijke leerlingen zijn in enkele minuten omgetooverd in militairen. Ook zijn er velen, die 's avonds na hun dag taak zich als militair verkleeden, om naar de „drillhall" te gaan; zij oefenen dan op „the Markest square", een groot plein midden in de stad. Dit avondoefenen is niets ongewoons, want men is hier verplicht vier jaar te dienen; men wordt echter niet, zooals in Holland, uit je functie gehaald, doch men kan in zijn vrijen tijd of na beëindiging van van den werktijd oefenen. Ieder buitenlander moet zich binnen een termijn van 60 dagen opgeven aan het politie bureau met inlevering van 4 pasfoto's van ieder persoon boven den leeftijd van 16 jaar; 2 foto's genomen in front en 2 van de zij ge nomen en wie daar geen gevolg aan geeft, wordt in hechtenis genomen. De wet op de vreemdelingen wordt hier bijna ieder jaar gewijzigd en verzwaard en gaat steeds gepaard met onkosten en invullen van uitgebreide vragenlijsten. Toen mijn vrouw en beide zoons hier kwamen in 1937 is dit ook reeds geschied en zijn hun daarop blijvende „permitten" gegeven voor het verblijf hier te lande, nu herhaalt zich die geschiedenis weer en schijnen ze nog steeds in Pretoria niet te weten, dat wij hier al eenige jaren zijn; ze willen zeker weer eens nieuwe foto's zien of wij er nog op vooruit gegaan zijn. Sommigen beweren, dat wij misschien het land uit moe ten, maar wij voelen er niet veel voor om kennis te maken met duikbootaanvallen of mjjnexploties, want alleen onze zoons zijn de zwemkunst meester. Gisteren vermeldde „the Daily Dispatch" dat zich aan den Witwatersrand reeds ruim 20.000 vreemdelingen hadden laten inschrij ven en men betaalt allemaal 7% shilling, dit is dus tevens een aardig buitenkansje voor den staat. Hoe het zij, het is op het oogenblik weer een onzekere toestand en men weet eigenlijk niet waar men aan toe is. Het is hier nu „Springtime" oftewel lente en het is soms alweer behoorlijk warm op den dag en er wordt druk gewerkt voor het komende seizoen. Honderden banken en priëelen aan 't strand en boulevard woiden opnieuw opgeschilderd en alles wordt in orde gebracht voor de ontvangst van vele vacantiegangers. De natuur doet hier ook aan mee, want door de vele regens en warmte der laatste dagen groeit alles vlug en staan vele boomen en planten in bloei en de amphi- theater gelegen tuinen geven een prachtigen aanblik met hun verscheidenheid van kleu rige bloemen. Wij waren vandaag aan het strand en het is daar al een enorme drukte van baders en bezoekers; de boulevard is aan één zijde geheel bezet met parkeerende auto's, waarbij vele uit verafgelegen streken, wat evenals in Holland aan de letters op de nummerborden te zien is. Het strand is hier overal vrij, doch het is niemand toegestaan zich aan het strand uit te'-kleeden, eveneens is het-verboden^, dit ia de auto te doen, daarvoor zijn de kleedkamers aangewezen, waar men voor 2 penny gebruik van de publieke gezamenlijke kleedkamer kan maken en voor 4 penny zijn de privaatcellen beschikbaar; voorts kan men handdoeken en badcostuums huren voor lagen prijs. Verder op het strand bevinden zich nog de vrije kleedkamers voor mannen, zoowel als vrou wen. Nog weer een eind verder is gelegenheid voor kaffers en kleurlingen om zich het ge noegen van een frisch zeewaterbad te ver schaffen, doch het is hun streng verboden zich onder de blanken te begeven en wie het waagt wordt meestal op hardhandige wijze naar zijn afdeeling teruggejaagd. Aan het eind van de boulevard bevindt zich een groot park met prachtige schaduwrijke gedeelten en vele rustbanken en enkele begroeide prieelen, en op vele plaatsen voorzien van kranen voor drinkwater ten gerieve van de picniccers. De jaccarandaboomen staan nu ook in bloei en het is een mooi gezicht, deze boomen met hun paarse bloemtrossen in vollen tooi te aan schouwen. Zij doen eenigszins aan seringen- boomen denken, doch zijn meestal hooger en dikker van stam. Verder zijn in dit park groote grasvlakten; ideale speelplaatsen voor kinde ren aangelegd en de ouders kunnen hun kroost zoodoende goed in het oog houden. Overigens bevinden zich hier noe tennis-, golf-, bowling en hockyvelden. Men doet hier voorts ook alles om het vreem delingenverkeer te bevorderen door uitgeven van goedkoope retourkaarten voor trein en bus, zoogenaamde excursiekaarten en men kan met de comfortable bussen al mooie ritten ma ken voor 1.6 shilling retour naar de Nahoon- rivier, „horseshoe" en andere schoone oorden, en men rijdt daarbij langs prachtig begroeide bergen en ravijnen. Achttien leden van een Amerikaan sche organisatie, welke zich „chris telijk front" noemden, zijn gearres teerd door agenten van het federale bureau, beschuldigd van samenzwe ring met het doel in de Vereenigde Staten een revolutie te verwekken, de regeering omver te werpen en een dictatuur in te stellen, Een klein tuighuis werd blootgelegd te New York City. Beweerd wordt, dat het „christelijk front" voornemens was zich er van te bedienen voor revolutionnaire doel einden. Verklaard wordt, dat de gearresteerde personen zijn opgetreden als leden van „Sportclubs" en van plan waren met ingang van 20 Januari een regime van terreur in te stellen, tot uitroeiing van alle Joden en inbezitneming van openbare nutsbedrijven. Deze mededeelingen zijn gedaan door Edgar Hoover, den chef van de Amerikaan sche G-men. Hoover heeft verklaard, dat de voor naamste leider der gcarrescerdcn John. F. Cassidy was, een leider van het „Christe lijk front", die door zijn volgelingen werd aangesproken als de „Fuehrer." Bij verscheidene invallen hebben federale agenten reeds afgewerkte en nog niet ge reedgemaakte bommen, een aantal geweren en duizenden patronen in beslag genomen. Hoover zeide, dat het „Christelijk front" duizenden leden telt, doch hij weigerde een schatting te geven over het juiste aantal tot het onderzoek, dat zich over het gehee le land uitstrekt, afgcloopen zal zijn. Hoover zeide, dat de sportclubs in het geheim bijeen kwamen in de huizen van verscheidene leden en dat minstens een lid lid was van den Duitsch-Amerikaansche Vereeniging. Velen stonden in be trekking met het reservepersoneel van de strijdmacht der Vereenigde Staten. VLIEGTUIG OP SKI'S. Op het met een dikke ijslaag bedekte Rangsdorfer Meer bij Berlijn vertoonde bovenstaand vliegtuig, dat met een ski-landings- gestel is uitgerust, allerlei acrobatische toeren. beschikking Aan Frankrijk ter gesteld. Volgens luchtvaartofficieren te Washing ton is een nieuw soort luchtdoelgranaat, dat in de Vereenigde Staten tot ontwikke ling is gebracht, aan Frankrijk ter be schikking gesteld. De granaat wordt op de gebruikelijke wijze afgeschoten, doch zij laat een parachute los, welke een stalen band ter lengte van honderden voeten achter zich sleept, die zich in de schroeven van de aanvallende vliegtuigen moet ver warren. Na botsing met landgenoot. Het gisternacht binnengekomen Engelsche motorschip „Hullgate" is nabij Borsselen in aanvaring geweest met het van Temeuzen komende Engelsche s.s. „Moyle", metende 1761 rgt., van de Shamrok Shipping Cy. te Londen, waarbij de „Hullgate" is gezonken. De bemanning is op de „Moyle" overgegaan, welk schip inmiddels ter reede van Vlissin- gen is aangekomen. De acht schipbreukelingen werden te Vlis- singen aan wal gebracht. Een boot van het Belgische loodswezen, met een dokter aan boord, was de „Moyle" tegemoet gevaren. Zeven man zijn in hotel Goes ondergebracht één lid van de bemanning moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. De „Hullgate" meet 409 rgt. bruto en 219 ton netto en behoorde toe aan de Hullgate Shipping Cy. te Huil. Acht sleepbooten er op uit. Het Deensche motorschip „Laalandia" van de reederij The East Asiatic Cy te Kopen hagen is bij den Timmemanspolder, nabij Hansweert aan den grond geloopen. Een achttal sleepbooten is ter assistentie uitgevaren. Het weer is mistig. De „Laalan dia" meet 4914 ton bruto en 3093 ton netto. Nader wordt vernomen, dat het schip, dat met een lading stukgoederen van Ant werpen kwam, niet in een direct gevaarlijke doch wel in een minder gunstige positie ver keert, Een voordcelig zaakje voor Tante Pos. Elk jaar gemid deld 2000 nieuwe postzegels. (Van onzen Londcnschen correspondent) Londen, Januari 1940. Millioehen verzamelaars over de geheele wereld maken er onafge broken jacht op op de kleine rechthoekige, vierkante of driehoe kige gekleurde papiertjes, die de door de post bezorgde brieven ver sieren. Maar geeft men zich er ook rekenschap van, dat zij tevens voor propagandadoeleinden dienen? In de laatste jaren kan men rekenen, dat er gemiddeld een 2000-tal nieuwe postzegels per jaar uitkomen. De verzamelaar, die zich geregeld in het bezit zou willen stel len van alle nieuwe uitgaven, zou over een flink kapitaal moeten beschikken, om ie deren dag slechts een zestal zegels te kun nen koopen! Er zijn verstandige verzame laars. die protesten laten hooren tegen de zen voortdurenden stroom van nieuwe post zegels. Doch Tante Pos is doof aan dat oor, in bijna alle landen. Zij gaat door met het drukken van de eene nieuwe serie na de andere. Zij weet, dat tientallen millioenen zegels zullen verhuizen naar de albums der verzamelaars, zoder ooit dienst te hebben gedaan. Deze postzegels brengen flinke be dragen op aan den staat, die geen andere kosten behoeft te maken, dan het drukken. De meeste koopers zullen zich er echter geen rekenschap van geven, dat postzegels een machtig propaganda-middel vormen. En dan: is het niet reeds voorgekomen, dat er een oorlog dreigde, omdat de eene staat zich gelukkig slechts op een postzegel! - een deel van een nabuurstaat toeëingende De propaganda, welke van een postzegel uitgaat, werkt onbewust in op den bezitter. De uitvoering is tegenwoordig van aard, dat vele postzegels inderdaad kleine kunst stukjes zijn. Men beziet ze met welgevallen; en onbewust werkt de propaganda door, die gewekt wordt door de voorstelling op het kleine stukje papier. Elke gelegenheid wordt aangegrepen, om een serie herden kingszegels uit te geven. Deze zegels mar ken propaganda voor de sport, waarop zij betrekking hebben, een tegelijkertijd voor het land, waar zij het licht hebben ge zien. Deze wijze van practische reclame voor eigen land en volk wordt thans in nagenoeg elk beschaafd land toegepast. Op de in den loop van een oorlog dienst doen de zegels wordt een opdruk aangebracht; deze zegels bewaren een historische herin nering. Zoo maakt de filatelie propaganda op de meest uiteenloopende gebieden. ■li Het eerste Russische vliegtuig van de nieu we lijn Moskou—Koningsberg—Berlijn is in de Duitsche hoofdstad aangekomen. Men ziet hier de Sovjetbemanning na de landing vóór hun toestel. het een „Steunmengsels." Onder dit kopje wijdt Alg. Handelsblad (lib.) artikel aan het voorgestelde Fonds voor Economische Ver dediging. Minister Steenberghe, de geestelijke vader van de drie wetsontwerpen, verdedigt al dus het blad, de opneming van het Landbouwcrisisfonds in het nieuwe fonds, omdat moeilijk zou zijn precies vast te stellen, welk deel van de genomen maatregelen betrek king heeft op de voedselvoor ziening en welk deel zou strekken tot steun aan den landbouw. M.a.w. producen ten en consumenten worden nu als steunobjecten gemaks halve dooreengemengd. Minister Steenberghe hoopt, dat door een „doelmatige" fi nancieringsmethode een zoo danige regeling kan worden verkregen, dat, ook al zullen bijdragen van het Rijk ten slotte wellicht niet kunnen worden gemist, deze toch „binnen redelijke grenzen" kunnen blijven. Wij hopen het eveneens, maar dan dient de regeering uiterst voorzichtig te zijn bij het nemen van maatregelen, die, hoe goed bedoeld en hoe wenschelijk ook, onbere kenbare financieele conse- i guenties-.voor- £g' schatkist kunnen hebben. Wanneer men eenmaal begint met het geven van steun of toeslagen aan producenten en consu menten, dan is het practisch onmogelijk om ergens een grens te trekken. De prac- tijk van den landbouwsteun, die thans reeds bijna 8 jaar aan den gang is, heeft bewe zen hoe gevaarlijk een steun- politiek in financieel opzicht is, en het Landbouwcrisis fonds had dan nog het groote voordeel, dat men de lasten geheel buiten de schatkist om direct op den consument kon afwentelen. Thans echter gaat ook de consument om steun vragen. Producent en consument, beiden kloppen op het oogen blik om hulp aan. Maar wie moet dan die hulp betalen? Zoete lieve Gerritje? DAT IS DE KWESTIE! Uit de Haagsche Post '(lib.)'. &al Jiü gjgjü ingewijde verwondering hebben ge wekt, dat de redevoeringen van den vorigen minister president, dr. Colijn, eerst in de vergadering van den An- ti-Rev. Partijraad later nog eens officieel en uitgewerkt bij het begrootingsdebat in de Eerste Kamer, opschud ding hebben verwekt in het kamp der z.g. „christelijke coalitie". Dr. Colijn heeft toch niet minder gedaan dan aangetoond, dat die co alitie, welke tientallen van jaren „in politicis" de lakens heeft uitgedeeld, thans een einde heeft genomen, dat in de huidige omstandigheden niet meer de abstracte chris telijke beginselen, welke den schoolstrijd hebben gewon nen en stoelden op den ge- meenschappelijken wortel des geloofs", om nog eens met wijlen dr. Kuyper te spreken het politieke le ven in Nederland beheer- scherf, - snaar dr harde,' doch" nuchtere, economische grond waarheden, welke het leven der volkeren richten. Op den bodem aller vragen ligt de economie en niet meer de theologie, zooals men vroeger lang gedacht heeft. Maar dit maakt niet de rekening der vroegere bondgenooten. De chr. historischen onder lei ding van Jhr. De Geer en ook de katholieken zijn reeds om strijd komen ver klaren, dat de z.g. gebonden economie voor hen geen po litiek dogma is. Het roomsch rood-rose verbond, zoo getui gen zij, is slechts een oor logsnoodzakelijkheid. Heel sterk kom dit tot uiting in een artikel van het officiee- le maandblad van de R.K. Staatspartij, waarin B (de schuilletter voor pater dr. Beaufort, lid van de Tweede Kamer) hemel en aarde be weegt, om toch maar aan te toonen, dat dr. Colijn in zijn bovengenoemde redevoerin gen zich vergist. De oorlogs ordening, betoogt deze schrij ver, „mag allerminst als het type van een juiste orde ning gelden." Maar ook die z.g. juiste ordening staat lijnrecht tegenover het vrije internationale en nationale leven, dat dr. Colijn voor staat, JThat is the question! TWEE DOODEN. Bh een oefening met springmiddelen in het Oosten der provincie Groningen is Zaterdag een ernstig ongelnk gebeurd waarbij twee soldaten zijn gedood, terwijl een onderoffi cier en drie soldaten werden gewond. VERBRUIKS- EN POOTAARDAPPELEN. Van officieele zijde werd bij publicatie van 23 December 1.1. medegedeeld, dat de garantieprijs voor in de klasse A goedge keurde pootaardappelen niet zou gelden voor de sorteering 3555 mm. (vierkants- maat), zooals op 14 Octofoer 1939 abusieve-- lijk was medegedeeld, doch voor de sortee ring 35—50 mm. Daar thans blijkt, dat intusschen zichi ge vallen voordoen, waarbij reeds op de maxi mum maat van 55 mm. bij de sorteering was gerekend, zoodat het niet onmogelijk is, dat bij wederom instellen van den maxi mum maat van 50 mm. schade wordt gele den, heeft de Minister van Economische Zaken besloten voor de pootaardappelen van den oogst 1939, goedgekeurd in klasse A, den garantieprijs in uitzicht te stellen voor de sorteering 3555 mm. 's-Gravenhage, 13 Januari 1940. (Adv.)' EEN TUINHOEKJE, WAARIN GEEN PLANTEN BESPROKEN WORDEN. Wanneer de wintermaanden de grond hard bevroren of met een sneeuwlaag gedekt is, hebben de vogels, onze gevederde vrienden, het erg moeilijk. Stil zitten ze vaak met op gezette veeren in een struik of boom. De bessen zijn voor een groot gedeelte reeds ver orberd en de zorg klopt aan. De tuinliefheb- ber staat dan klaar om dien nood zooveel mo gelijk te lenigen. Niet alleen voedsel, maar ook drinkwater is van groot belang. Dit laatste vooral als het ijs de wateren bedekt. De vraag komt naar voren, wat men kan geven en wat de meest geschikte manier is om het te geven. Bekend is, dat de vogels, die uitsluitend insecten eten, reeds lang naar warmer streken vertrokken zijn. De anderen zijn niet zoo heel kieskeurig. Broodkorsten en etensresten vullen de kleine magen en menig vogelleven is gered, doordat een medelijdende hand kruimels strooide. Toch hebben de ver schillende vogels wel voorkeur. Wie de mee- zen wil tracteeren, moet in zijn voederbakje kaaskorstjes, zoo fijn mogelijk gesnipperd, strooien. Ook reepjes spek of spekzwoerd van liefst ongezouten spek, pinda's, zonnepitten en hennepzaad is zeer welkom. Aardig is het de pinda's aan een draad te rijgen. De mee- zen hangen aan den draad en pikken de nootjes uit de schors. Ook doet men ze wel in kleine zakjes met wijde mazen. Hetzelfde soort zakjes als waarin met Paschen de Paascheitjes verkocht worden. De meezen halen de pinda's door de mazen naar buiten. Een halve gevulde kokosnoot opgehangen is iets, dat ook door de vogels ten zeerste ge waardeerd wordt. Een voederbakje ziet men in deze dagen bij onze vooruitziende bloemenwinkels wel bui ten staan. Een handige knutselaar kan het wel maken! Het is vaak overdekt en aan één of meer zijkanten gesloten. Heeft men geen voederbakje, dan kan een gewoon tafeltje ook dienst doen. In een overdekt voederbakje blijft het voedsel langer goed en zitten de vogels zelf beschut. Het is wel goed, dat het ongeveer 1 y2 meter boven den grond wordt gegeven. De vogels kunnen dan niet door katten worden belaagd, terwijl het overge blevene niet gemakkelijk door ratten kan op gegeten worden. Een ander soort voedsel, dat vaak wegge worpen wordt, zijn rotte appels. Ze zijn zacht voor den snavel en merels pikken er graag in. Wie de schillen van appels tot fijne snip pers snijdt, heeft daar ook iets begeerens- waard voor dit soort vogels. Ofschoon het veel moeilijker is dan het ge ven van eten, is het verstrekken van water nog noodzakelijker. De moeilijkheid is natuur lijk, dat het zoo spoedig bevroren is. Wie in deze tijden meewerkt de vogels door den winter te helpen, doet niet alleen goed werk, maar beleefd er ook veel genoe gen aan. Voor een huisgezin met kinderen wordtdeze zorg natuurlijk aan de jongelui opgedragen! Naast musschen komen rood borstjes, lijsters, meezen, vinken, winterko- nikjes en ook zeldzame vogels bij onze hui zen. Is hei. heel koud, dan versmaadt zelfs de grijze winterkraai en ook de ekster den inhoud van het bakje niet. Laten wij tuinliefhebbers het als een aan gename plicht beschouwen de vogels, die ons zoo trouw bijstaan in het verdelgen van alierr lei schadelijke insecten, in dezen tijd te hel pen. Zij verdienen het wel aan ons! A. v. d. LIJN. WIERINGEN DEN OEVER BEVESTIGING VAN AMBTSDRAGERS. Zondag had in de morgendienst der Ger. Kerk plaats het bevestigen van Ambtsdra gers, deze bevestiging had plaats door den Wel. Eerw. Ds. v. d. Vliet. ALKMAAR. 13 Jan. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 250.000 kipeieren 3.75 —5, kleine 3.55—3.75. ALKMAAR. 15 Jan. Veemarkt. 86 vette koeien 170—320. 33 graskalveren 4085, 62 nuchtere kalveren II20, 88 vette schapen 1827, 336 vette varkens 5864 ct. per Kg., handel stug. NOORDSCHARWOUDE, 15 Jan. Uien 3.50, roode kool 4.405, gele EóoT 2.50—2.90. D. witte kool 2.60-3. r

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8