De „Arendskerk" GETORPEDEERD Zweden te protesteert Moskoe Nieuwe felle vorstperiode voor de deur DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER DOOR DE DUITSCHERS Alle opvarenden gered Niet getroffen op grond van Fransche inlichtingen Vijf militairen gedood Dr+ Colijn in Den Haag terug Duitschland geeft geallieerden de schuld Onze zieke ministers Schaatsenrijders, opgepast! KONINGSTRAAT*78, DEN;HELDER. TELEFOON'50 (1UJNEN) 16 JANUARI 1940 68e JAARG. No. 8824 Bommen op zijn gebied waren van Russische herkomst De Belgische en Nederlandsche maatregelen ONTSPANNING IN BELGIË Dlt nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT x heldersche courant Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG HET SCHIP VERGAAN IN DE GOLF VAN BISKAJE. De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij te 's-Gravenhage vernam gisteren om 5 uur in den na middag van het Bureau Zeeverkeer, dat volgens een telegram uit Londen haar circa 8000 bruto rg.ton groote motorschip Arendskerk, gebouwd in 1938, dat op weg was van Antwerpen naar Zuid-Afrika, in de Golf van Biskaje op een afstand van ongeveer 100 mijl van Quessant getorpedeerd en gezonken is. Alle opvarenden zijn gered door het Italiaansche stoomschip Fedora en worden vermoedelijk te Lissabon aan land gezet. De Ver. Ned. Schèepvaartmij, deelt in dit terband nog mede, dat het m.s. Arendskerk gisteren te 1 uur voormiddag Quessant pas seerde, zoodat de torpedeering gisterochtend te circa 7 uur moet hebben plaats gevonden. Het schip vervoerde ongeveer 4000 ton nor male stukgoed-ladïng van Antwerpen naar Zuid-Afrika. Later deelde de Ver. Nederlandsche S'ciheepvaartmaatschapij ons mede, dat zij een telegram had ontvangen avn den kapi tein van het getorpedeerde schip, den heer Wijker, thans aan boord van de Fedora. Kapitein Wijker deelt in dit tele gram mede, dat zijn schip, na onder zocht te zijn, door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd is. Er waren geen passagiers aan boord. De bemanning, die zooals gezegd in haar geheel gered is, bestond uit 65 koppen, on der wie 28 Europeanen. De overigen waren Britsch-Indiërs. In Lissabon wist men, blijkens een infor matie van het Hsb., nog geen nadere bij zonderheden. Eerst vandaag in den vroegen ochtend zouden de schipbreukelingen de Portugeesche hoofdstad bereiken en daar aan gezantschap of consulaat hun verhaal doen. Torpedeering opzettelijk geschied. De torpedeering van de „Arendskerk", een der nieuwste schepen van de Nederlandsche handelsvloot, heeft in scheepvaartkringen te Rotterdam diepen indruk gemaakt, aldus het Hsbl. Hoewel de mededeelingen schaarsch zijn, is de opvatting gewettigd, dat Duitschland op deze wijze het vervoer van Nederland en België naar landen, die tot de groepen der geallieerden behooren, wil verhinderen. De berichten wijzen uit, dat de torpedeering op zettelijk is geschied na onderzoek van de papieren. Vergissing is in dit geval uitge sloten. In dat geval is de veronderstelling gewet tigd, dat men hierin een uitbreiding moet zien van den oorlog ter zee. Met het uitgaan van het Duitsche vervoer naar zee, behalve dan met kolen naar Italië, is het thans ge daan, tengevolge van de Engelsche maatre gelen, die neutrale schepen met aanhouding en erger bedreigen, indien zij Duitsche la ding aan boord hebben. Duitsche duikbooten lóopen dus niet meer de kans Duitsche goe deren, die zich aan boord van uitgaande neutrale schepen zouden kunnen bevinden, te vernietigen. Gedetailleerde gegevens over den aard der lading waren gisteravond niet te verkrijgen, noch te Antwerpen, noch te Amsterdam. Af schriften van de ladingmanifesten bleken hier te lande gisteren nog niet te zijn aan gekomen, Het is dan ook niet duidelijk of alleen de bestemming der lading dan wel ook de aard daarvan van invloed is geweest op het besluit van den commandant van den Duitschen onderzeeër om na het ^der- zoek der scheepspapieren het Nederlandsche .vrachtschip tot zinken te brengen. Het vierde „A" kerkschip. De „Arendskerk" (7906 ton) is het vierde ichip in de reeks van z.g. A-kerkschepen, BIJ OEFENING MET SPRING MIDDELEN. Vijf dooden zijn gevallen bij het ongeluk tijdens een oefening met springmiddelen, dat, zooals wij gis teren in een groot gedeelte van on zen oplaag nog konden mededeelen, in het Oosten der provincie Gronin gen is geschied. Het zijn de ser geant van der Zee en de dienst plichtige soldaten Rooda. Homan en Kolthof, terwijl de naam van het vijfde slachtoffer, een soldaat, die gisteravond aan zijn verwondingen bezweek, nog niet bekend is. Be halve de vijf dooden is nog één ge- Wonde te betreuren. d.z. schepen, waarvan de naam begint met de letter A en eindigt op den uitgang kerk. De dienstsnelheid van het schip bedroeg 16.5 mijl per uur. Het was een vrachtschip met accomodatie voor twaalf passagiers. Zoowel qua snelheid als cpja inrichting was het een modern schip, dat zich met al zijn mededingers meten kon. Het was eigendom van de V.N.S. en deed sinds kort dienst voor de HollandAfrikalijn. DE GEZAGVOERDER VAN VERONGELUKTE SCHIP. HET De gezagvoerder van de „Arendskerk" is een oud-stadgenoot, zoon van den heer J. H. Wijker, vroeger chef van den burgerlij ken stand. Kapitein Wijker genoot zijn op leiding op de Zeevaartschool alhier. Hij is reeds 12 jaar gezagvoerder bij de Vereenigde Ned. Scheepvaart Mij. Aanvan kelijk was hij in dienst van de K.P.M. OOK NOORWEGEN KLAAGT. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Zweedsche legatie te Moskou instructie heeft gekregen te protes teeren tegen de bombardeering van het eiland Kallax, welke gisteren is geschied. Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat het ministerie van buitenlandsche za ken de Noorsche legatie te Moskou op dracht heeft gegev ente protesteeren tegen grensschendingen door Sovjet-Russische vliegtuigen. HET WAREN RUSSISCHE BOMMEN. Uit het onderzoek van de scherven van de bommen, welke eergisteren door vlieg tuigen van onbekende nationaliteit ten Zuiden van Lulea in Zweden werden ge worpen, is gebleken, dat hierop Russische letterteekens stonden. Wat Noorwegen betreft, melden volgens U. P„ bevoegde kringen, dat twee of drie sovjet-vliegtuigen de grens in het Noorden van Noorwegen hebben geschonden. Een dezer sovjet-vliegtuigen werd gedwongen te dalen. De piloot trachtte zich te verwe ren, toen Noorsche militairen hem nader den, ooi hem te arresteeren en te internee ren. EN NU AFWACHTEN! In een commentaar op de Zweedsch Russische notawisseling en op het bombar dement door Russische vliegtuigen van een eiland in den Noordelijken Zweedschen ar chipel, schreef gistermiddag het rechtsche blad „Allehanda": Men moet de ontwikkeling afwachten. Spoedig zal blijken, of er verband bestaat tusschen de diplomatieke en de militaire activiteit van den kant van Rusland ten aanzien van de Scandinavische landen. Men kan zich ook voorstellen, dat er verband be staat tusschen de diplomatieke en de mili taire activiteit van den kant van Rusland ten aanzien van de Scandinavische landen. Men kan zich ook voorstellen, dat er ver band bestaat tusschen de gebeurtenissen in het Noorden en de spanning aan het West- Europeesche front. Het is echter nog te vroeg, om er een oordeel over uit te spre ken. Het liberale blad „Aftonbladet" schrijft, dat de sovjets niet correct handelen, door de beweging der Zweedsche vrijwilligers als voorwendsel te nemen voor een diplo matieke polemiek. Ieder weet, dat de sov jets in talrijke landen vrijwilligers lieten- optreden. Intusschen trekt't Zweedsche volk zich van de dreigende sovjet-nota's wei nig aan. Het blijft vrij uiting geven aan zijn sympathie voor het Finsche volk. Gisteren hebben in Zweden talrijke fabrie ken gewerkt, om het hulpfonds voor Fin land te steunen. De bekende schrijfster Selma Lagerlöf heeft aan het comité tot hulp aan Finland de gouden medaille gezonden, welke haar door de Zweedsche academie is verleend, alsmede de gouden medaille van haar no- belprijs voor literatuur. Ten aanzien van de bombardementen bij Lullea schrijft het blad Norlaendska Social Demokraten, dat een ooggetuige omstreeks half twaalf eergisterochtend het geronk van vliegtuigmotoren heeft gehoord en even later vielen de bommen. Een mijn viel dicht bij een mijn bij Lullea. acht bommen van naar schatting 2000 kg. vielen op het ijs en andere viel op 400 meter van een huis zonder evenwel te ontploffen. De Amerikaanscbe gezant heeft aan de pers medegedeeld, dat hij het aan hem toe- behoorende huis, dat gisteren door Russi sche vliegtuigen is gebombardeerd, pas een week geleden heeft verlaten, zes bommen vielen in de onmiddellijke nabijheid der villa en minstens vijftig in een iets wij de renkring. HET NOORSCHE ANTWOORD AAN RUSLAND. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft tegenover het Noorsche telegraafagentschap verklaard, dat het Noorsche antwoord aan de Sowjet-regee- ring betreffende de inbreuken, die op neutraliteit gepleegd zouden zijn, de Sowjei Unie volkomen dient te bevredigen. „De Noorsche regeering", aldus Koht, „ver klaart, dat zij geheel neutraal is. Wij wil len natuurlijk binnen onze grenzen de vrij heid van optreden, waarop wij ingevolge de verdragen recht hebben, bewaren. Wij verklaren, dat wij binnen de perken der ■verdragen zullen blijven en wel zeer nauw ftezet." Indien personen individueel vrijwillig naar Finland gaan om aan den oorlog deel te nemen, dat is dit in de oogen van de Noorsche regeeringS'een schending van de neutraliteit. Ook is de doorvoer van wape nen door Noorwegen niet in tegenspraak met de internationale wetten. Bovendien heeft voor zoover de Noorsche regeering be kend is, tot nu toe geen doorvoer van wa penen plaats geehad, terwijl de particuliere uitvoer zeer gering was. Met den sneltrein uit Parijs ge komen. De Minister van Staat, Dr. H. Co- lijn is gistermiddag met den snel trein uit Parijs van zijn buitenland sche reis teruggekeerd. In Estland vriest het 31 araden! Onze weerkundige medewerker schrijft: Een voor van lage drukking strekt zich van de Oostzee naar Jutland en ZuidNoor- wegen uit. Ten noorden van deze voor voert een krachtige oostelijke luchtstroo- ming continentale arctische lucht aan, waar in zich buitengewoon lage temperaturen voordoen (over Estland vroor het gister avond 31 graden) De arctische hoogedruk nam nog een wei nig in beteekenis toe Het maximum over de Balkan heeft in de laatste 12 uur op nieuw sterk in beteekenis ingeboet. De weerverwachting spreekt dan ook van weer invallende vorst het lijkt zeer waarschijnlijk, dat zelfs een nieuwe hevige vorstperiode voor de deur staat. De wind zal nog niet dadelijk oost zijn, eerder moet tengevolge van de depressie in Zuid-Noorwegen een noordelijke windrich ting worden verwacht. Hierdoor krijgen we lucht toegevoerd uit het koude oosten, die via Scandinavië oostwaarts is getrokken en vandaar naar het zuiden, dus naar onze streken komt. Blijft de depressie in Noor wegen actief, dan zullen we steeds koude lucht uit het noorden krijgen aangevoerd, verdwijnt de depressie dan, ja dan staat ons oostenwind te wachten, met fel toene mende koude. In verband met de door België en Neder land genomen veiligheidsmaatregelen meldt het Duitsche Nieuwsbureau het volgende: Naar overeenstemmend uit welingelichte kringen in Amsterdam en Brussel verno men wordt, hebben de Engelsche en de Fran sche regeering in Amsterdam en Brussel informaties ingefluisterd, die de Nederland sche en Belgische regeering aanleiding moesten geven tot de door haar uitgevoerde maatregelen. Men heeft den indruk, dat aan Fransche zijde tengevolge van den druk uit bepaalde kringen een sterkere neiging tot een levendiger oorlogsbedrijvigheid is opge treden. Met het oog op de mogelijkheid aan de Maginot-linie actief te worden, zou men derhalve thans Duitschland in België en Ne derland willen provoceeren. Naar aanleiding van het boven staande kunnen wij krachtens infor matie te bevoegder plaatse mededee- len, dat van de verspreiding van be richten als bovenbedoeld door de Engelsche en Fransche regeeringen in Den Haag niets bekend is. Overigens, zoo werd opgemerkt, pleegt de Nederlandsche regeering haar inzicht in de internationale si tuatie te vormen op grond van be richten, waarvan herkomst en be trouwbaarheid door haarzelve gecon troleerd kunnen worden* Deze aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende semi-officieele verklaring drukt naar wij hopen voor goed de geruchten de kop in als zou Nederland handelen in over eenstemming met Londen en Parijs of, zoo als ook wel wordt voorgesteld, dupe zijn van een Fransch-Britsch zenuwenoffensief, met het doel de lage landen aan de zee aan de zijde der geallieerden te brengen. Van Duitsche zijde geen gevaar. In verband met de ook in Nederlandsche en andere buitenlandsche kolonies Zondag te Berlijn ontvangen berichten omtrent nieuweg eruchten over ongerustheid en daar mee samenhangende maatregelen in België en Nederland met het oog op de mogelijk heid van een militaire bedreiging, deelt de corr. van het Hsbl. mede, dat in bevoegde Duitsche kringen deze berichten als van el- ken grond ontbloot worden beschouwd. Hieraan kan worden toegevoegd, dat ook in diplomatieke kringen te Berlijn en wel vooral in die. welke voor een en ander een voor de hand liggende belangstelling too- nen, niet wordt geloofd dat er gegroned ge gevens voor een oogenblikkelijke ongerust heid aanwezig zijn. Geruchten, welke in Ber lijn sedert eenige dagen in doorgaans goed ingelichte Duitsche kringen de ronde doen, in verband met de mogelijke versterkte ac tie op het oorlogsterrein, schijnen met de hierboven bedoelde niet in verband ge bracht te mogen worden. Opsporen van klachten? Dezelfde correspondent merkt op, dat ook heden nog in Duitschland veelal met sym pathie over de neutrale buurvolken ge sproken en geschreven wordt, ook al kan niet worden ontkend, dat in toenemende mate minder vriendelijke reisbrieven uit N'ederland, België, Denemarken en Zwitser land in de Duitsche pers verschijnen en vooral scherpe critiek wordt geoefend op naar Duitsche meening, sterk anti-Duitsche gezindheid als gevolg van eenzijdige voor lichting. Het is nu maar de vraag, hoe deze Duit sche verwijten geïnterpreteerd moeten wor den. Menkan de meening deelen van hen, die van oordeel zijn dat Duitschland slechts poogt druk op de neutralen te oefenen, maar uiteindelijk er toch de voorkeur aan zal ge ven conflicten te vermijden met staten, wel ker blijvende neutraliteit een Duitsch belang schijnt. Men kan ook de hier vaak gecolporteerde opvatting verdedigen, dat in Berlijn in krin gen, die te beslissen hebben, al dan niet ge rechtvaardigde klachten tegen de neutralen met vlijt worden opgespaard en wel met het oog op de mogelijkheid dat de groote activi teit op het oorlogsterrein als gevolg van een Duitsch, de geallieerde plannen vóórkomend, initiatief, binnen niet al te langen tijd Duitschland voor de z.i. strategische onver mijdelijkheid kan plaatsen, besluiten te ne men, welke een gevaar voor neutrale buur staten van het Duitsche Rijk zouden moeten worden. Besluiten, welke dan door bedoelde klachten ten deele zouden moeten worden goedgepraat. Onder andere de Veulo-zaak? De Berlijnsche correspondent van „Politi- ken" geeft volgens het Vk., in 't ochtend blad bijzonderheden over de indruk te Ber lijn over de in Nederland en België genomen maatregelen. Ook deze correspondent schrijft, dat men in Berlijn de toestand als kalm beschouwt. Eén ding staat volgens hem vast, n.1., dat men in. Duitschland thans ernstige bezwaren heeft tegen een offensief via België of Neder land. Deze strategische en politieke bezwaren acht men zoo ernstig, dat zij als beslissend moeten worden beschouwd. Men hoorde Zon dagavond in Berlijn algemeen beweren, dat het ook ditmaal niet tot een opmarsch door Nederland of België zou komen. In ingewijde kringen spreekt men nog steeds over de Venlo-zaak. De Duitsche au toriteiten hebben nog niets definitiefs meege deeld, doch er zijn voortdurend geruchten in omloop, die er x»p wijzen, dat deze zaak een zeer belangrijke rol zou kunnen spelen in de toekomstige ontwikkeling van de Duitsch Nederlandsche betrekkingen. De correspon dent van „Politiken" wijst er op, dat men dikwijls de niet bepaald kalmeerende uitla- Verwachting: Invallende vorst betrokken tot zwaar bewolkt regen- of sneeuwbuien, ma tige tot krachtige, W. tot N. tegen of in den avond ver der ruimende wind. Naar onze parlementaire correspondent heetf vernomen, is de ziekte van de minis ters Steenberghe en Van Bolkestein geluk kig van lichten aard. De minister van Eco nomische Zaken is slechts aangegrepen door een „griepje" en moest op doktersad vies het bed houden. Z.Exc. krijgt alle spoedstukken thuisgestuurd en doet in de veilige warmte van zijn kamer de loopende zaken af. Exc. Van Bolkestein heeft eenigen tijd rust noodig, doch hoopt evenzeer binnen kort zijn werkzaamheden in vollen omvang te kunnen hervatten, want ook deze be windsman blijft de meest-dringende zaken afdoen. Vanochtend om zeven uur zijn de ge malen van het Hoogheemraadschap Waterland in werking gesteld. Het ijs in Waterland zal hierdoor on betrouwbaar worden. ting kan hooren: „De Hollanders zullen deze zaak eens moeten betalen." Ontspanning in België. Behalve dat de Belgische ministeries in do Wetstraat wel onder van de straat onzicht bare militaire bewaking staan, lijkt er, zegt het Hdbld, alles weer normaal als vóór het alarm van Zaterdagavond. Men verzekerde er gisteren dat er sedert dien zoowel een militaire als een diploma tieke ontspanning zou ingetreden zijn. Die militaire moet dan zeker te danken zijn aan het feit, dat sindsdien geen Duitsche vliegtuigen boven de Belgische stellingen verschenen zijn; want de door velen als ver ontrustend gedachte concentratie van troepen aan bepaalde punten van de Belgische grens zou natuurlijk slechts geleidelijk aan kun nen verminderen, of een minder verontrus tender vorm aannemen. Wat er overigen precies aanleiding heeft gegeven tot dit zoo plotselinge en zoo heftige alarm, wordt nog ge heim gehouden. Te oordeelen naar wat uit de meest bedreigd geachte grensstreek tot Brussel doordringt, over de voorzorgsmaatregelen, die daar Zaterdagavond genomen wer den, teneinde onmiddellijk bruggen en andere belangrijke werken in de lucht te laten vliegen, moeten die inlichtingen wel uiterst verontrus tend zijn geweest, om onmiddellijk zoo plotseling en zoo energiek op te treden. De Luiksche „Meuse", die daarover in het nummer van Zondag een en ander bericht te, werd in beslag genomen onder het mo tief, dat de berichtgeving „gedeeltelijk on juist" was. Men stond den Brusselschen avondbladen gisterenavond wel toe, foto's te publiceeren van de aankomst van geëvacueerden der Westgrens in steden in het binnenland. Daarbij blijkt, dat Malmedy wel degelijk ontruimd moet zijn, daar men onder de ge ëvacueerden ook den burgemeester zelf kan aantreffen. (Volgens Havas zijn de burge meesters van Eupen en St. Vith gisteravond naar hun gemeenten teruggekeerd, na te hebben gezorgd voor de evacuatie van een aantal ingezetenen van hun gemeenten). De drukte aan de stations, vanwaar steeds meer soldaten naar hun bestemmingsoorden ergens in België vertrekken, was gisteren, aldus het blad, misschien nog grooter dan Zondag. Hoe velen thans wel opgeroepen zijn, wordt niet vermeld. Men kan het ook slechts schatten, omdat immers niet meer complete lichtingen opgeroepen worden, zoo dat men hier bv. thans nog reservisten van 34 jaar ontmoet, die niet opgeroepen zijn, terwijl er andere van 46 jaar zijn, die het wel werden, omdat men het speciaal noodig oordeelde. Veel commentaar geen feiten. De pers van heel de wereld houdt zich bezig met de Belgische en Nederlandsche voorzorgsmaatregelen. Ontzaglijk veel veronderstellingen wor den geuit, die naarmate de schrijver en zijn land pro- of anti- een bepaalde oorlogvoeren de partij is georienteerd, de schuld op een bepaalde belligerent leggen. Wij gaven hierboven reeds enkele uitingen, waarmede wij meenen te kunnen volstaan Feiten worden door geen enkel blad geven en wij doen dus het best rustig ge- te uwi ïuauft U5 vertrouwen op het beleid van onze regeering.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1