I -DE TOELDST- De nieuwe activiteit Verduistering 70 jaar en nóg plannen Marine-Cantine Marine - Theater Dank van de Marine De nieuwe scheeps makerswerkplaats Het vriest weer ÜlocetlcA ni&uuM Dinsdag 16 Januari 1940 Tweede Blad Maditiieiuu-S werd Gisteravond door Coos Speenhof ingewijd Burgerlijke Stand van Den Helder Urker visscher was zonder mon. sterrol naar de Noordzee uitgevaren Inschrijving Handelsregister Concert Sperwer kralavond Coos Speenhof t Wat hij ons vertelde van de marine, Den Helder en... zijn levenswijsheid Lou Bandy's revue naar Den Helder Uit het politie-rapport Tex* Eigen Stoomboot Onderneming Marktoverzicht Temperatuur en Barometerstand i Reeds direct na het afkondigen der mobilisatie werd sterk de behoefte gevoeld aan een eigen amusementsgelegenheid voor het Marinepersoneel. Weliswaar be zat men de „historische" cantine aan de Buitenhaven, maar z(j was toch feitelijk geen lokaliteit meer waarin men met goed fatsoen artisten en publiek ontvan gen kon. Het was de commandant der marine, die opdracht gaf om de vervallen cantine eens onder handen te nemen, teneinde er een behoorlijke amusementszaal van te maken, waarin O. en O. voor den dag zou kunnen komen. Het was den officier M.S.D. 2e kl. K.M.R. M- A. W. Bos, wien deze niet zoo eenvoudige opdracht verstrekt werd, temeer niet, waar de ombouw in 14 dagen moest geschieden. Dank zij den ijver en toewijding echter van het personeel der Marinewerf, slaagde men Jiierin ten volle. En zoo was het niet te verwonderen, dat Wij gisterenavond min of meer verbaasd de tot marine-theater herboren ex-marine- cantine binnenstapten, en daar een even pro per als keurig zaaltje aanschouwden. De mu ren in oranje-tint beschilderd, vlotte marine emblemen aangebracht, terwijl voorts voor een stemmige verlichting zorggedragen is. In elk opzicht: een nieuwe cantine, waarin men vergeefs iets van de oude zal terugzoe ken. Voorts bracht men een# goed geoutilleerd tooneel aan, met voordoek, middendoek en tusschendoek, met voetlicht en tal van an dere verbeteringen. Waarlijk, hier heeft men in enkele weken iets tot stand gebracht, dat een compliment meer dan waard. Voor de eerste uitvoering gisterenavond bestond groote belangstelling. Daar waren verscheidene officieren en onderofficieren, terwijl voorts het auditorium bestond uit miliciens. Nadat door de O.Z.D.- band (aangevuld met leden van de Marine- kazerne-band) eenige entr'acte muziek uit gevoerd was, betrad de verbindings-officier van O. en O., de heer Schouten, het tooneel om enkele woorden van verwelkoming te spre ken. Speciaal noemde de heer Schouten daar bij den heer Speenhof, die het „marine theater" zou inwijden. Spr. betreurde het, dat mevrouw Speenhof door ziekte verhinderd was mede aanwezig te zijn. Woorden van dank worden dan ge richt aan het adres van den heer Bos, den ontwerper en leider van de verbou wing (welke woorden door een warm applaus gevolgd worden), aan de directie van de Rijkswerf, waarbij in het bijzon der de aanwezige heer Reynen genoemd wordt, het personeel van de werf, dat het karwei voor zijn rekening genomen heeft, onder leiding van den heer Doele- man; de directie van de „Bijenkorf" in Amsterdam; den heer F. van Twisk, die zakelijke adviezen gaf inzake de tooneel- aankleeding en daarbij tevens daadwer kelijk steunde, en aan den heer F. Neyts, die een Speenhof-decor schilderde. En hierna verlaat de heer Schouten het too neel, teneinde ruim baan te maken voor de artisten. Het was Coos Speenhof, die het leeuwen deel van den avond voor zijn rekening nam, doch wiens optreden omlijst werd door de uit voering van enkele vroolijke nummers van de O.Z.D.-amusementsclub. Het was hier weer voornamelijk Tom Borgerding, die de eerste viool speelde en wederom danig op de lachspieren van 't publiek wist te werken. Voorts was daar de band, die goed werk te hooren gaf (en waarbij wel apart de accor- deonnist genoemd mag worden). Tweemaal trad Speenhof op: tweemaal een goed halfuur zong, floot en declameerde deze oudste onzer volksche zangers zijn liedjes en het bleek, dat de jeugd van 1940 deze al bijna klassiek geworden nummers van den 70-jarigen Coos nog opperbest wist te Waardeeren. Men vroeg en kreeg!) iedere tnaal méér en het is de vraag wie het daar gisterenavond meer naar zijn genoegen had: Coos of zijn auditorium. Wij kregen ze allemaal: de droevige en de Vroolijke liedjes: de brief van den loteling aan zijn meisje, het lied van de rats. het schoone vers van de Rotterdamsche schutte rij (je z g ze marcheeren op de ongedempte Rotterdamsche Coolsingel...) en van het on sterfelijke gestichtsmannetje. Ze waren er allemaal, aangevuld met de Indische en mo- bilisatie-schlagers. Het was een avond van intens genoegen en bet deed goed den bejaarden Coos een zoo hartelijke ontvangst bereid te zien. Dat kwam tevens tot uiting in de sympathieke woor- Öen van dank, aan het einde van den avond gesproken door den heer Schouten, die ge volgd werden door een orkaan van een ovatie. De inwijding van het marine-theater had biet béter kunnen slagen! Willemsoord, 16 Januari 1940. I 1 an verschillende zjjden bereikten m(j brieven van het gemobiliseerde marine personeel, waarin de dankbaarheid tot uiting kwam voor de schenking van ge breide wollen kleedingstukken. Daarbij werd mij verzocht den op rechten dank van de Marinemannen aan hen, die tot de totstandkoming van dit werk hun wol, tijd en moeite hebben gegeven, over te brengen. Hoewel ik vrijwel iedere schenkster, die haar adres vermeld had, afzonderlijk bedankte, waren er nog zeer veel anonieme geefsters en bovendien de dames, die zich tot comité's vereenigd hebben, welke persoonlijk door mij niet bedankt konden worden. Daarom maak ik gaarne van deze ge legenheid gebruik, mede uit naam van het geheele Marinepersoneel, om allen, die hun krachten aan dit werk hebben gegeven, oprecht te danken, waarbij ik U kan verzekeren, dat de mannen der Koninklijke Marine zich bewust zijn dat het Nederlandsche Volk in deze moei lijke tijden hen niet vergeet. De Schout-bij-Nacht, Commandant der Marine, H. JOLLES. Uitslag van de gisteren gehouden open bare aanbesteding voor het maken van een betonfundatie met bijkomende werken ten dienste van het tweede gedeelte van de Scheepmakerswerkplaats op de Rijkswerf te Den Helder. Ingeschreven werd door: Jan de Vries, Den Helder 21.640. A. v. d. Wouw, Den Helder 21.900. T. Boekei, Schagen 21.990. P. Vermeulen en W. A. Ran, Den Helder 22.697.— P. Tuin, Den Helder 22.898. Modder en Cuperus, Den Helder 23.500. R. Nopper en C. Oord, idem 23.700. Minneboo en Walboom, idem 23.745. G. Groot, idem 24.280. Gebr. de Waard, idem 24.500. P. Tuin, 't Zand 24.695. N.V. v.h. H. E. v. Deest, Gouda 25.350. N.V. v.h. H. Doorn, Den Helder 25.700. Terpstra Hoekstra, Leeuwarden 26.336. N.V. v.h. v. Dongen en v. Hoven, Dordrecht 26.400. P. Boerdijk, Den Helder 27.000. N. V. Cementijzer „Wittenburg", Amsterdam „28.280. Pieter Frölich, Harlingen 28.400.— N.V. v.h. Kool en Wildeboer, Groningen 30.364. N. V. v.h. P. Volker F.Hzn., Sliedrecht "0.480. N.V. v.h. G. en A. Schrale, Zwolle 30.900. van 15 Januari 1940. BEVALLEN: J. J. WagemakersKooij, z.; C. J. van NoortKoop, d.; G. J. Visser Torleij, d.; A. VonkPie, z.; M. van Zanten Oosterveld, d.; T. Kerkhofvan den Berg, d.; C. H. Witteveen—Borcherding, d. OVERLEDEN: Wed. F. A. lTstelle, geb. A. Kwast, 74 jaar: A. KemnaHendrikse, 77 jaar; wed. G. Albers, .geb. A. A. Torleij, 71 jaar; L. RiemensSimpelaar, 39 jaar; wed. H. Braggaar, geb. J. E. Arbon, 96 j. Vanmorgen 8 u. 0.7 graad vorst. Opnieuw is de vorst ingevallen. Van morgen om 6 uur is de thermometer weer beneden het vriespunt gedaald en vroor het een halve graad. Om 8 uur was het kwik gedaald tot 0.7 graad en nog zakt het kwik en rijst de barometer. De wind is N.N.Oost en men kan dus inder daad een nieuwe koude periode verwach ten. Het pak sneeuw, dat echter vannacht gevallen is, geeft geen al te beste ver wachtingen voor het ijs. Als de sneeuw laag niet tot ontdooien komt, is het met het mooie harde ijs gedaan. Vandaag zal het weer wel buiig blijven, sneeuw en vorst, maar de kans bestaat, dat het spoedig zal opklaren en ook de berichten uit het buitenland doen een nieuwe koudegolf verwachten. Een Urker visscher was op 1 Februari 1939 met een bemanning van drie personen op zijn visschersvaartuig van 52 ton van Den Hel der uit de Noordzee opgevaren en had ver zuimd, een ingevolge de bepalingen van het Wetboek van Koophandel vereischte mon sterrol te doen opmaken en onderteekenen. De Alkmaarsche rechtbank had hem daar voor een gulden boete opgelegd, tegen welk vonnis de visscher cassatie instelde, wijl hij van meening was, dat een monsterrol slechts vereischt was bij schepelingen, d.w.z. bij per sonen die een arbeidsovereenkomst met den reeder hebben aangegaan volgens den schipper was er alleen van een maatschap overeenkomst sprake en omdat zijn schip van origine een kustvisschersvaartuig, uit dien hoofde niet zou vallen onder die bepa lingen van het Wetboek van Koophandel, waarbij een en ander is voorgescheven voor zeeschepen. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde 4 December in deze zaak tot verwerping van het cassatieberoep, aan gezien de rechtbank heeft kunnen aannemen, dat in casu de bemanning schepelingendienst heeft verricht. De Hooge Raad heeft gisteren overeen komstig deze conclusie het cassatieberoep van den Urker-visscher verworpen. van 28 Dec. 1939 tot 16 Jan. 1940. Nieuwe zaken: Den Helder: E. Jansen Zoon, Java- straat 115, expeditie, handel in bouwmate rialen. Bestuurswijzigingen Den Helder: Coöp. Aankoop Vereen, en Graanmalerij „De Hoop" G. A., Koegras. Wijzigingen: Texel: N.V. Zuivelfabriek de Onderneming, Dijk, Den Hoorn: ontslag en benoeming gevolm. boekhouder. „Kunst aan 't Volk" en ^Helders Fanfarecorps. Voor het concert van „Kunst aan 't Volk" en „Helders Fanfarecorps", dat morgenavond in Casino gegeven wordt, zijn introducties aan de zaal verkrijgbaar. Gemobiliseerden kunnen het concert gratis bijwonen. Volgende week Dinsdag houden de Sper werwinkels een „Knalavond" voor hun cliën ten, waar niet minder dan de revue-sterren Sylvain Poons, Alex Hoek, Emille Bosch en Albert Klein zullen optreden. MEN IS HET ER OVER EENS: bij „De Toelast" is het goed en gezellig, knus en intiem. De kenmerken van deze heldere Heldersche gelegenheid De oude Coos vonden wij „ergens" tusschen de requisiten van de tot nieuw leven gebrachte marine-cantine. Hij zat er uit te blazen van z'n eerste optreden dien avond. De vergeelde, be duimelde en stukgezongen tekstboeken naast zich, de luit tusschen z'n beenen. Eén van de oude garde, die drie generaties cabaretkunst geschonken heeft. Die zich een halve eeuw lang gaf aan de kunst van het levenslied en die ge worden is, lang geleden al, een stuk Nederland sche klein-kunst traditie. Een kaarsrechte figuur, en nog dezelfde prachtige kop, die onwillekeurig doet denken aan die door de middeleeuwsche schilders ge- teekende bijbclsche koppen. Zwaar en vol ligt het haar over het markante hoofd en breed golft de baard nog altijd naar de borst. Samen hebben wij wat zitten praten over de tijden van weleer en over nu. Wij hadden het over den jongen Coos, toen hij nog ,Mroopie" was op Hellevoetsluis, en toen hij de marine voor het eerst leerde kennen. Hij heeft er toen zijn hart aan gegeven en altijd is er iets van den marine-man aan hem blijven hangen. Hij leerde er drie dingen, waarvan hij heel zijn lange leven profijt trok: gehoorzamen, z'n han den gebruiken en de marinepot waardeeren. Maar het lot wilde niet, dat er een officier M.S.D. uit Speenhof groeide. Coos werd de zan ger van het levenslied. En welk lied hij zong op zijn eigen wijze en met eigen inzicht. Hij ver overde er Nederland mee. Waar hij kwam was er succes en zoo werd Coos langzamerhand een begrip, een traditie. Den Helder kent hij. Al vele jaren. Hij kent het Casino, van lang vóór de vorige mobilisatie. Toen reeds was hij kind aan huis bij „de oude Polakken". En hij vertelt van de vroegere me vrouw Polak, die hem en z'n Ceesje altijd van die kostelijke „galletjes-met-lever-er-op" bracht die je thans vergeefs in de fijnste eetgelegen- heden zoekt. Toen kwam de mobilisatie. Er lagen 15.000 man in Den Helder en Speenhof werd geroepen om als amusements-machine dienst te doen. Eerst was hij hier een maand achtereen en later nog eens een halve maand. Toen hij vertrok, bracht de Harmonie hem bij het station een serenade. Hem en „Ceesje". Nu is het weer mobilisatie en wéér moet Speenhof zingen. Hij vertelt ons van de ver- eerende uitnoodiging die hij voor kort kreeg van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om verscheidene avonden op te treden voor Neerlands spes patriae. Hij nam de uitnoodiging aan en hij deed dat gaarne. Gistermorgen was hij gekomen. Als altijd nam hij z'n intrek in Den Burg. Hij roemt „de keuken". In geen veertien dagen lang heb ik zulke kost geproefd. Een beste stal Wij hooren over Indië, over Amerika, over Australië. Want overal zong hij z'n liedjes aan de luit en overal zong men z'n refreinen mee. Indiëhet heeft z'n hart gestolen. En men moet hem hooren vertellen, hoe hij de laatste, maal daar heeft zitten schransen voor Modder- lust in Soerabaia met vlootvoogd Ferwerda en hoe hij méé-gevaren is op een onderzeeboot met professor Vening Meinesz Vergeten wordt hij niet.' Verre van dat. Kort geleden kreeg hij een cadeau van den pas over leden Anthony Fokker uit Amerika en eveneens van professor Bredius uit Monte Carlo. Ik heb ze gekend, aldus Coos, toen ze nog in de korte broek liepen en kijkze hebben den ouden Coos niet vergeten. We vragen of er nog plannen zijn. Ze zijn er. Zijn memoires komen binnenkort uit bij Jacob van Campen in Amsterdam en een bloemlezing van de gedichten bij Boucher in Den Haag. Voorts staan nog tal van avonden voor den boeg, die hij a s gast van O. O. zal verzorgen. Nee, stil zitten kan deze 10-jarige minst) eel, die zegt zich nog volkomen fit te gevoelen, en niets van ouderdom wil weten, niet. Een bard een zanger van het goede dezer wereld en haar melancholie. Een kunstenaar, zooals Pisuisse een kunstenaar was en Davids. Beiden gingen heen, maar Speenhof bleef! Als wij heen gaan, ligt onze hand in die van den ouden Coos: en het is op dat oogenblik, dat hij ons zijn levensdevies vertelt; zoo luidt het: ,fZeg den menschen wat oprecht is, eer lijk en zonder franje, en zeg het op de meest eenvoudige wijze. Dan ben je dichter". Zoo spreekt Coos Speenhof, de 10-jarige, die langer dan een halve eeuw op de planken staat. 3 en 4 Februari a.s. in Casino. Naar wij vernemen zal de Lou Bandy- Revue „Wij in Holland", onder directie van mevrouw BouwmeesterSanilberg van de Bouwmeester-Revue op 3 en 4 Februari a.s. in Casino opgevoerd worden. HET FIETSEN-HOEKJE. Aan het adres van den heer van W„ Tuin straat 27, is een groen heerenrijwiel terug te bekomen, dat onbeheerd voor zijn woning aan getroffen werd. Voorts werd kennis gegeven, dat voor het perceel Vijzelstraat 195 eveneens een onbeheerd heerenrijwiel werd gevonden. ARBEIDSWET. Een plaatselijk winkelier ging op de bon, ter zake overtreding van de Arbeidswet. STEEK UW HAND UIT! Diverse bekeuringen werden gisteren uitge deeld voor het niet aangeven van een gewijzig de richting, terwijl men op de fiets zat. Het schijnt moeilijk te zijn zulks te onthouden PRAATAVOND VOOR OUD-LEERLINGEN. Vrijdag 19 Januari a.s. zal des avonds te kwart voor 8 in de Lindeboom een praat-avond worden gehouden voor oud-leerlingen van de Lagere Landbouwschool. De heer v. d. Ban, Di recteur der Landbouwschool, zal spreken over inkuilen en een vertegenwoordiger van de En- cifabrieken over betonnen silo's. UITVOERING „OMHOOG". De R.K. Tooneelvereeniging „Omhoog" te Den Burg, zal op Woensdag 24 Januari a.s. op voeren het tooneelstuk „Het was een droom" door A. Broere. De uitvoering zal tegen entrée toegankelijk zijn voor R.Kath. In verband met aansluiting op den treinen loop ondergaat de dienstregeling van T.E.S.O. een kleine wijziging. Het zal vanaf heden (16 Januari) mogelijk zijn naar Texel door te rei zen met den trein die te 3.06 te Den Helder aan komt. De boot vertrekt vanaf heden om 3.30 inplaats van om 3 uur van Texel en van Den Helder. Ondanks het zeer druk marktbezoek, was gister de vee-aanvoer aan de Texelsche markt van weinig beteekenis. Wolvee kwam niet aan de markt. De rundvee-aanvoer bestond slechts in enkele kalveren. Nuchtere kalveren brachten gemid deld 11.per stuk op. Zwaardere tot 20. Graskalveren golden 25.tot 75.per stuk. Vette varkens gelden op de boerderij 30 32 cent per pond. De biggen deden op de markt een goeden prijs 15 tot 17 per stuk. Aan de eierenveiling liepen de prijzen ook thans weder iets bij vorige week terug. (Zie noteering). TEXEL, 15 Januari. Aangevoerd: 38.000 eieren. 58/62 kg 3.70—4.00; 62/64 kg 3.95—4.15; 66/70 kg 4.40—4.85; 50/56 kg 3.30—3.65, alles per 100 stuks. TEXEL, 15 Januari. Graskalveren 2575; nuchtere kalveren 8—20; biggen 15—17. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. AAgtekerk. t„ 15 Jan .van Sabang. Mapia, t., 15 Jan. te Suez. Chr. Huygens, t„ 12 Jan van Soerabaja. Saleier 15 Jan te Amsterdam. JAVA -NEW-FORK LIJN. Bloemfontein 15 Jan v. Soerabaja. Tarakan 15 Jan van Tabako. Kota Baroe 13 Jan. v. Batavia. Kota Tjandi 13 Jan. van New York. Poelau Roebiah 11 Jan. te Boston. Siantar 14 Jan te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg 15 Jan te Rotterdam. Slamat, u., 15 Jan v. Port Said. Bengalen, t., 13 Jan te Suez. Dempo, t., pass. 14 Jan. Perim. Buitenzorg 15 Jan te Batavia verwacht. JAVA—NEW-YORK LIJN. Salabangka 14 Jan te Belavvan. Tabian 14 Jan. van Balip Papan. Het spel van verdachtmaking is weer be gonnen. Duitschland beweert, dat de maat regelen, die Nederland en België Zondag hebben genomen, voor de handhaving van hun veiligheid, hun oorzaak vinden in de influiste ringen van Engelschen en Franschen kant. Onze regeering heeft deze veronderstelling ten sterkste afgewezen en gezegd, dat ze zelf mans genoeg is om berichten te controleeren en dan haar maatregelen te nemen, naar eigen inzicht en overtuiging. Zoo is het, de regeering beoordeelt naar de omstandigheden welke maatregelen ze heeft te nemen en het getuigt slechts van activiteit en paraatheid, dat ze daarmee niet langer wacht dan noodig is. Al geven de maatregelen van Zondag geen aan leiding tot grootere bezorgdheid, ze vinden natuurlijk hun oorzaak in de te verwach ten grootere activiteit aan de fronten. In die richting wijzen ook de maatregelen van Engeland, tot intrekken van de verloven van het expeditieleger in Frankrijk. De maandenlange rust aan het Westelijk front' kon wel eens op z'n eind loopen en dan moet men gereed zijn, omdat men nimmer weet in welke richting de troepen bewegingen zullen plaats hebben. Paraat heid is eerste eisch. Een grootere oorlogs activiteit brengt noodzakelijkerwijs ook grootere gevaren voor de landen, die aan de grenzen van de oorlogvoerende landen liggen. Overigens make men zich niet al te onge rust. Ook in den vorigen wereldoorlog hebben voor ons land tal van spannende oogenblikken bestaan en het feit, dat we de narigheid snel vergeten, doet ons de gebeurtenissen van nu als geheel nieuw beschouwen. Maar dat is niet zoo. De positie van ons land brengt de gevaar lijke risico's mee en meermalen in den vorigen oorlog hebben we ook gemeend in den strijd betrokken te zullen worden. Gelukkig, we zijn er toen voor gespaard gebleven, we hopen ook nu voor deze ramp gevrijwaard te worden. De ellende ervan ondervinden we toch reeds aan den lijve. De torpedeering, gisteren door een Duitsche duikboot verricht van een van de nieuwste schepen van de Ver. Ned. Scheep vaartmaatschappij, doet ons den waanzin van dezen strijd ervaren. Gelukkig zijn er geen menschen bij deze scheepsramp omgekomen, maar de omstandigheden waaronder deze tor pedeering heeft plaats gehad, geeft toch wel reden tot ongerustheid. Een neutraal schip, met een waarschijn lijk neutrale lading, op weg naar een niet in den oorlog betrokken land, zij het dan, dat het tot de groep van de geallieerden behoort, wordt opzettelijk getorpedeerd. Er is verbazing en ergernis over dit feit en het kan niet anders of onze regeering zal ten opzichte van deze daad ten scherpste protesteeren bij de betrokken mogendheid. Het is moeilijk om neutraal te zijn. In een wereld waar zoo ontzettend veel ongerechtig heid gebeurt. Stook zindelijk en zuinig met prima anthraciet Neem dus van OKKE VISSER, want betere is er niet Adres: Polderweg 34 - Telef. 228 jj De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat tot nader order: le. de openbare verlichting in de ge- meen te om 12 uur 's nachts geheel wordt gedoofd; a 2e. dat het verboden is daarna nog uit- j j stralend licht in huizen of gebou- wen te hebben; 3e. dat bezoekers de café's of andere lokalen van gezellig verkeer uiter- li lijk kwart vóór 12 's nachts dienen jj 5 te hebben verlaten; jj a j4e. dat het aan auto- of motorrijders 7 vanaf 12 uur 's nachts en tot des morgens 7 uur verboden is te ryden, anders dan met af gescherm- jj de lichten en met grootere snelheid dan 30 km per uur; 5e. dat wielrijders tusschen de onder 4e. genoemde tijdstippen alleen mo- jj gen rijden met afgeschermd licht. ;j Den Helder, 15 Januari 1940. De Burgemeester vnd. ;j RIT.MEESTER. Barometerstand Den Helder: 751.2 Maximum temp. lucht: 0,7 Laagste temp. (^7 Wind: richting: N.N.O., kracht: 2 Licht op:

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5