Strenge en milde winters C 3 Wij lazen voor U in vroeger eeuwen Geweldige brand in (apansche stad Door rioolgas omgekomen Dc radio-oorlog Goed humeur aan de Mannerheim-linie Bommen en granaten in Luxemburg Twee graanschepen binnen Het bouwbedrijf wendt zich tot de regeering Armbandhorloge ingeslikt Weer een aanvaring op de Westerschelde Reuzen bommenwerper Slachtoffers der luchtverduistering Deensche ambulance gebombardeerd Over Vondel, soldatenpoëzie en een wenschdroom van de N.S.B. TOEN MEN OVER HET LJS NAAR ENGELAND KON KOMEN DE HELFT VAN DE BEVOLKING VAN EEN EILAND VAN KOUDE OMGEKOMEN. (Van een specialen medewerker). Ttecordwinters met grimmige koude en. een dikke laag sneeuw zijn in deze con- treinen gelukkig zeer zeldzaam. Wij leven in een land met een gematigd klimaat, al zou men dit dikwijls graag nog een beetje gematigder wenschen en vooral minder nat. Toch maken ook wij nog wel eens kennis met een bijzonder 6trengen winter. Weerkundigen hebben uitgemaakt, dat wat men zou kunnen noemen „recordwinters" periodiek terugkeeren. Volgens hen zou na negen zachte of betrekkelijk zachte winters een strenge winter volgen. Wanneer wij de laatste tientallen jaren nagaan, dan moet men inderdaad erkennen, dat hiervan iets schijnt aan te zijn. Wij hebben immers zeer strenge winters gehad in 1907/08, 1917/18 en 1928/29. Zou de winter van ver leden jaar zich hebben willen bepalen tot de korte, maar hevige vorstperiode welke wij toen hebben gehad, of zou de „record- winter" een jaar uitgesteld zijn, zoodat wij dien nog voor den boeg hebben? Of die z.g. periodiciteit van den stren gen winter werkelijk op waarheid berust, valt op het oogenblik nog niet met zeker heid vast te stellen, omdat de wetenschap nog niet over voldoende van bevoegde zij de gecontroleerde gegevens beschikt. Zij kan geen vaststaande conclusies trekken uit waarnemingen, gedaan over een tijd ruimte van 60 jaar en over langeren tijd strekken zij zich nog niet uit, want de meteorologie is van betrekkelijk jongen datum. In het jaar 2000 zal zij de mcnsch- heid beter kunnen inlichten. KRONIEKSCHRIJVERS ZIJN NIET ALTIJD TE VERTROUWEN. De kroniekschrijvers hebben ons wel tal rijke berichten nagelaten, die zich over een tiental eeuwen uitstrekken, doch deze bie den weinig houvast. Zij missen eiken we- tenschappelijken ondergrond, in de eerste plaats reeds, omdat men toen nog niet in staat was, de koude te meten door middel van den thermometer. De meeste van der gelijke berichten van kroniekschrijvers be rusten op mondelinge mededeelingen van menschen, die zich bijzonder strenge win ters „herinnerden". Andere kroniekschrij vers teekenden verschillende feiten wel is waar op uit eigen aanschouwing, doch de bijzonderheden bleven in sterke mate sub jectief. Het eenige, waarop men zich later met eenige zekerheid kon baseeren, was het feit, dat in een bepaald jaar inderdaad de winter zich had onderscheiden door bij zondere strengheid, zoodat de berichten Bteeds een kern van waarheid bevatten. IJSFABELS. Dat bijvoorbeeld de koude in zekere jaren zoo streng was, dat de vogels in de lucht doodbleven, klinkt zeer onwaarschijnlijk. Ook kan men moeilijk aannemen dat de ge- heele Noordzee was toegevroren, zooals enkele kroniekschrijvers ons zouden willen doen gelooven; men zou toen naar Enge land hebben kunnen wandelen! Een Zweedsche kroniek uit het jaar 1809 weet te vertellen, dat de koude in dat jaar zoo hevig was op het eiland Marstrand, dat de helft van de bevolking er door bezweek. Uit het Zuiden van Zweden bericht de proost (geestelijke) dat de arme vissehers bij de strenge koude genoodzaakt waren, met hun kleine vaartuigen door het pakijs te varen, om levensmiddelen van het vaste land te halen. „En als zij dan uitgeput en half bevroren terugkeerep, dan kunnen zij zich niet eens verwarmen, daar de ijzi ge wind door alle reten der hutten blaast. Dikwijls ook ontbreekt het aan brandstof en vallen zij ten prooi aan allerlei ziek ten. Geheele nederzettingen van vissehers zijn reeds uitgestorven, want er zijn geen dokters of geneesmiddelen." STRENGE KOUDE, DIE MAANDEN AANHIELD. Ook in den winter van 1561'65 moet een ontzettende koude hebben geheerscht. Deze hield in Parijs aan van 20 December tfi» 24 Maart. Steden en dorpen gingen schuil onder dikke sneeuwmassa's. De Schelde en alle andere groote rivieren waren geheel toegevroren. In Antwerpen richtte men feesten aan op het ijs. De verschrikkelijk ste winter van de 17de eeuw moet echter die van 1608 zijn geweest. Drie maanden Meeuwen zoeken en vinden voedsel in den winter. Vogelvrienden hebben voor hen gezorgd. lang heerschte onafgebroken de vreeselijk- ste koude van Scandinavië tot Italië en Spanje. Alle groote rivieren waren toege vroren. Op den ijsvloer van de Theems wer den groote houtstapels in brand gestoken. Hier en daar sprongen met een luiden knal de boomen uiteen een verschijnsel, dat men anders alleen in Siberië had opge merkt bij buitengewoon strenge koude. De Oeresund kon men te voet oversteken. Ook de winters van 1709, 1740 en 1830 werden gekenmerkt door hun buitengewone streng heid. In laatstgenoemd jaar was men in Berlijn, waar de sneeuw een meter hoog lag, genoodzaakt om de wielen van de wa gens te verwijderen en deze laatste in sle den te veranderen. In Spanje stond het verkeer geheel stil. In Andalusië kwamen 114.000 stuks vee om van de koude. MET KERSTMIS POOTJE-BADEN! Dat waren winters, die tot de uitzonde ringen behooren. Evenals er echter winters voorkomen, die zich kenmerken door strenge koude, zoo zijn er aan den anderen kant winters, die uitmunten door mildheid. Ook deze vonden een plaats in de annalen der kroniekschrijvers. In 1772 had men een zoo zaehfon winter, dat de vogels reeds in Februari htin eieren hadden uitgebroed. In 1386 bloeiden de boomen reeds in Ja nuari! In 1232 geleken de wintermaanden op een „zachten herfst". Met Kerstmis kon men buiten in de rivieren „pootje-baden". In Mei 1420 plukte men in Mei rijpe ker sen van de boomen en in April bloeiden de rozen. In 1290 viel gedurende den geheelen winter geen vlokje sneeuw, met Kerstmis prijkten de hoornen met frisch groen en kwamen de jonge vogels uit het ei... kort om, zooals het liedje zegt: „Het was te schoon, om waar te zijn"! Ook 34.000 kisten sinaasappelen te IJmuiden aangevoerd. Gistermorgen zijn te IJmuiden bin- nengcloopen de Nederl. s.s. „Le- to" en „Hilversum", welke schepen een lading graan aanvoerden, en het Nederlandsche s.s. „Vesta" van de K.N.S.M-., dat een volle lading sinaasappelen uit Valencia, be staande uit 34.000 kisten, aan boord heeft. Voorts meerde gistermorgen te IJmuiden het Nederlandsche s.s. „Saleier", komende van Neder- landsch Oost-Indië en geladen met stukgoederen. Een aantal maatregelen in over weging gegeven. De commissie van samenwerking uit de bedrijfsraden voor het bouwbedrijf, schil dersbedrijf, stucadoorsbedrijf en steenkunst en houtgranietbedrijf, heeft zich ter zake van den toestand in het bouwbedrijf met een adres gewend tot den ministerraad. Der regeering wordt verzocht de volgende maatregelen te overwegen: een scherp toe zicht uit te oefenen op de prijsbeweging van de materialen; de zwarigheden, welke ontstaan door de jnvoermoeilijkheden, waar mogelijk, te helpen verhinderen: maatrege len, waardoor de nu reeds bestaande cre- dietmoeilijkheden kunnen afnemen en de betalingstermijnen in de bestekken van de door de rijksoverheid uit te geven werken, te doen aanpassen aan de moeilijkheden, veband houdende met dezen tijd. Tenslotte geven adressanten de regeering in overweging een oproep te richten tot de burgerij, opdat deze tot uitvoering van wer ken, welke redelijk verantwoord zijn, zal overgaan. „Liever in het ziekenhuis dan in de gevangenis". Bij een technische handelsmaatschappij te 's-Gravenhage was werkzaam een 16- jarige jongeman, die niet erg stevig in zijn schoenen staat, want hij gaf gehoor aan 't verzoek van een 25-jarigen „vriend" om te stelen. Hij werd er toe aangezet electri- sche klokjes en electrische gasaanstekers weg te nemen, hetgeen hij inderdaad ook deed. Twee klokjes en een gasaansteker kwamen op deze wijze in het bezit van den ouderen „vriend", die den jongen met enkele kwartjes beloonde. De diefstal kwam echter uit en zoo kwam de recher che ook bij het huis van den heler. Op het moment van zijn arrestatie zag de man kans zijn armbandhorloge in den mond te steken en in te slikken. „Liever in het ziekenhuis dan in de gevangenis" zoo zei- de hij tegen de rechercheurs, die hem aan hielden. Hetgeen zij het tijdelijk is gebeurd. Thans ligt hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar het horloge verwij derd zal worden, wat volgens den be- handelenden geneesheer niet moeilijk zal zijn. Tragisch sterfgeval in leghal De 54-jarige ongehuwde G. van Z. is Zon dagmiddag dood op zijn bed gebonden. De man, die aan tuberculose leed, lag in een lighal achter de woning van zijn schoonzuster te Kampen. Toen men Zondagmiddag bij den man kwam, blee khij te zijn overleden. Een ge neesheer constateerde gasvergiftiging. Het ongeluk is gebeurd, doordat een afsluiter van het riool door de vorst is gesprongen. Rioolgassen zijn langs de afvoerbuizen in het verblijf van van Z, doorgedrongen, waardoor hij om het leven is gekomen. De „Orestes" van beschadigd. de K.N.S.M. Wederom heeft op de Westerschelde een aanvaring plaats gehad, waarvan nu het Nederlandsche stoomschip Orestes van de K.N.S.M. de dupe is geworden. De Orestes kwam, waarschijnlijk door de mist, in aan varing met het Noorsche motorschip „Mos- fruit", van de reederij Martin Mofvold te Forsund, dat op weg was naar Antwerpen. De boeg van hei K.N.S.M. schip is boven de waterlijn beschadigd. Het ligt in de bedoeling, dat het schip te Vlissingen een voorloopige reparatie zal ondergaan, waarna het over eenige dagen de i-eis naar de Middellandsche Zee zal voortzetten. HET KLEINSTE AAPJE TER WEREL D. Voor de eerste maal is in een dierentuin een zilveraapje geboren. Een apin in de Frankfurter dierentuin schonk de hierboven afgebeelde baby, het leven. Het kleine mormel woog bij zijn geboorte slechts 26 gram en is blijkbaar nogal gulzig uitgevallen. Nieuw vlan van de Douglas-fa- brieken. De Douglas fabrieken bouwen, naar van welingelichte zijde wordt vernomen een zeer grooten bom menwerper voor het Amerikaansche leger. Dit vliegtuig wordt de groot ste bommenwerper ter wereld. De proefvluchten met dit toestel zullen in den zomer beginnen. De vleugel spanning van het toestel is 61 me ter, het gewicht bedraagt 70 ton en de actieradius bedraagt 9600 tot 11,200 k.m. Naar verluidt waren de plannen voor het toestel eenigen tijd geleden gestolen, doch de „G-men" zijn erin geslaagd ze terug te vinden. Recordmaand in Engeland. Officieele wordt medegedeeld, dat in De cember in Engeland 1.155 personen bij ver keersongelukken zijn gedood, waarvan 895 tijdens de verduistering. Dit is het hoogste totaal dat ooit in een enkele maand is ge registreerd. Het aantal doodelijke ongeval len tijdens de verduistering bedroeg in de maanden October en November resp. 564 en 674. In 1939 bedroeg het totale aantal dooden tengevolge van verkeersongelukken 8270 tegen 6599 in 1938. Bij 42 gr. onder nul in de sneeuw liggen.... De Deensche bladen berichten, dat een Deensche ambulance in Finland door Sov jet Russische vliegtuigen is gebombardeerd. Schade werd niet aangericht, doch tijdens het bombardement moest het personeel bij een koude van 42 graden onder nul in de sneeuw liggen. Uitzending in het Engelsch uit Turkije gestoord. De eerste uitzending van nieuwsberichten in de Engelsche taal, die gisteren te Ankara plaats vond, was in Engeland onverstaan baar, in verband met een rhythmische sto- rig, die niet van atmosferischen aard scheen te zijn. De Britsche ambassadeur te Ankara open de den nieuwen dienst, doch zijn stem kon te Londen nauwelijks gehoord worden Voor dien zijn de uitzendingen van hetzelfde sta tion hier duidelijk en zonder storing ont vangen. „VONDEL IN LIJDEN". Uit de Telegraaf: Er zijn in de laatste week in vele Nederlandsche dag bladen meer kolommen over den bijzonderen leerstoel in de Vondel-geleerdheid ge schreven, dan er anders tenzij bij zijn om de halve eeuw terugkeerende herden kingen in jaren over Von del gepubliceerd worden. Men vat de zaken kort en onpartijdig samen als men zegt, dat de Vondelstichting na achtereenvolgens bij de hoogescholen van Utrecht en Amsterdam het hoofd te heb ben gestooten. ten slotte op een wijze, die zeer weinig fraai is, en veel meer op een achterbaksche samenzwering dan op een eerlijke bevorde ring van Vondel's belangen lijkt, met behulp van den voormaligen minister van on derwijs de instelling van de zen bijzonderen leerstoel te gen den zin van den Leid- schen Academischen Senaat in aan hare universiteit heeft weten te forceeren. Het valt niet te verbloe men, hoe men van zekere zij de de zaak ook draait, dat de Leidsche Vondel-leerstoel niet rechtschapen genoeg op zijn pooten staat: helaas, ook al had hij alle reden van be staan. Vondel in Leiden? Vohdel in lijden! pellatie van ds. Kersten. Maar welk een malligheid! IETS VOOR Ds. KERSTEN... De Maasbode (r.k.): In de socialistische pers vonden wij een typeerende mededeeling. Aan de gemobiliseerden bij de Veldartillerie is een exem plaar uitgereikt van .Het lied van de Nederlandsche Veld artillerie". Daarin wordt van de artilleristen o.a. gezongen: De kruitdamp is hun leven, 't Kanon is hun banier! De hoop daarvoor te sneven Bezielt elk kanonnier. Zij haken naar den strijde Voor Vaderland en Vorst, Voor Land en Koning beiden Klopt steeds hun mannenborst! Als inderdaad dit fraais aan de soldaten werd ver strekt. zou het toch wel wat erg zijn. Er is een dichterlijke vrij heid, die men kan dulden, maar zulke dichterlijke leu gens zijn ergerlijk. „De kruitdamp is hun le ven!" In 1940. ,,'t Kanon is hun banier!" In 1940! „De hoop daarvoor te sneven, Be zielt elk kanonnier!" Heeft men werkelijk en waarachtig dit fraais aan onze gemobili seerden uitgereikt? Het slot-couplet van het prachtige lied begeeft zich op heel ander terrein en ver schaft zelfs aan „eiken ka nonnier" een soort harem: „Meisjes, schoon van leden, zijn op zijn liefde fier!", zoo staat er. En dan: Waar moed zit, heersoht ook trouwe. Met kracht, nooit uitgebluscht! Daarom, de schoonste TT vrouwen Heeft hij naar hartelust! Deze twee laatste zinnen lijken ons iets voor een inter- Het Nationale Dagblad (N.S. B.) heeft al eens eerder om vervolging van den heer Ku- pers, resp. het N.V.V ver zocht in verband met de uit latingen van het Internatio naal Verbond van Vakver- eenigingen. Naar aanleiding van de jongste resolutie van het I.V.V., waarin dit ver bond zich solidair verklaart met Finland, hamert de Mus- sertkrant weer op hetzelfde aambeeld: Het bovenstaande is het geen het I.V.V. zelf van zijn werkzaamheden publiceert. Natuurlijk is er nog heel wat meer besproken, wat ten nauwste de Britsch-Fransche propaganda door middel van de moderne vakbonden in de neutrale staten raakt, en dus niet voor openbaarmaking in aanmerking komt. Acht de Nederlandsche re geering het geen tijd, dat het N.V.V. en de daarbij aange sloten vereenigingen tot ver boden vereenigingen worden verklaard, omdat zij hun poli tieke werkzaamheid tot het buitenland uitstrekken? Wij hebben immers verleden voor jaar een wet Goseling gekre gen, die dat verbiedt? zoo vraagt het N.D.B, REEDS DRIEHONDERD DOO» DEN GETELD. De stad Sjisoeoka. 300 k.m. ten westen van Tokio, is door een gewei digen brand geteisterd. Ruim 200 huizen, het station, het postkantoor en de scholen zijn een prooi der vlammen geworden. De brand is uit gebroken in een wagenfabriek. Door den storm aangewakkerd, verspreid de het vuur zich snel over de nabu rige stadsdeelen .Tot dusver is het niet gelukt den brand te beperken, hoewel alle beschikbare brandweren alsmede soldaten te hulp schoten. Nadat de brand zeven uur geduurd had, werden reeds driehonderd doo den geteld. Het totale aantal slacht offers zou echter belangrijk hooger zijn. De aangerichte materieele scha de is nog niet te overzien. De brand is een der grootste rampen van do- zen aard, welke Japan tot dusver gekend heelt. Vierhonderd duizend Russen over de geheele linie in contact met de Finnen. De speciale correspondent van Reuter in de Mannerheim-linie seint, dat, aangezien tij dens het weekeinde weder nieuwe sneeuw gevallen is en de temperatuur tot 10 gra den onder nul is gedaald, de operaties op de Karelisdhe landengte opnieuw practisch tot stilstand zijn gekomen. Tijdens een tocht van vijf uur langs het ingewikkelde stelsel van forten der Mannerheim-linie werd slechts nu en dan het schieten van ver ver wijderd geschut gehoord. Overal blijken de Finsche verdedigers verbazend goed gehu meurd te zijn, ondanks het lange verblijf in de linie. De kolonel, die den tocht leidde, vertelde, dat de Finnen schatten, dat zich ongeveer 400.000 Russen op de langengte bevinden, die over de ge heel linie in contact met de Finsche troepen zijn. In dit opzicht verschilde de situatie van die in het oosten en noorden, waar geen vaste linie bestaat. Slecht zicht. Voorts verklaarde de kolonel, dat de Man nerheim-linie het ook zal uithouden, wan neer het voorjaar aanbreekt. Het voor naamste probleem zal zijn, de toenemende Russische luchtbombardementen. Op het oogenblik kunnen de Russen niet ten volle van hun luchtmacht gebruik maken, in ver band met het slechte zicht. Wanneer het beter weer wordt, aldus de kolonel, zal veel afhangen van de mate, waarin wij er dan in geslaagd zullen zijn, uit het buitenland nieuwe gevechtsvliegtuigen en luchtafweer geschut te verkrijgen. Reen personen geraakt. Gistermorgen om 6 uur 20 is tijdens een hevig artillerie-vuur dat was ontketend te gen de beneden-stad van Perl en aan de Moezel, een granaat op den Luxemburgschen oeyer^ ontploft, vlak bij een brug en op twintig meter afstand van drie huizen wel ke daar staan. Granaatscherven kwamen te recht tegen de gevels van die huizen, en drongen zelfs door deuren en ramen, zon der echter iemand te kwetsen, daar de be woners zich nog te bed bevonden. olgens de „Luxemburger Zeitung" zou den eveneens drie of vier bommen Zater dag j.1. zijn neergekomen op het gebied van de Luxemburgsche gemeente Burmerange, behalve de zeven bommen, welke op Schen- gen zijn neergekomen. Een der projectielen zou zelfs een storing in de electriciteits- voorziening hebben teweeggebracht. Men heeft niet kunnen vaststellen waar de bom men vandaan kwamen. Minister Dupong heeft zich Zaterdagmid dag naar Schengen begeven. t

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8