IV O ft O L ^prebihhüumn Abonneert U op dit blad •i van Huisduinen ïlieuuM uit Ua& J&itdich rüeimA Boekbespreking Van idee tot militair cafetaria Visscherij cMocunile taadm Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs En ccn weeshuis een home voor smulpapen W. Smit overleden Deheer Boogert overleden Uit het politie-rapport Zondagsschool „Tuindorp" fltaAmefaAicMen „DE BIG ,J)E BIG". URK, 19 Januari. Heden werd aan de Gemeentelijke Visch- alhier aangevoerd: 130 pond schar, prijs 913 ct„ 50 pond wijting, prijs 69 ct., alles per pond. BEWAARSCHOOL TE URK OPGERICHT. Op Urk is een bewaarschool opgericht met aanvankelijk 2 klassen. Als bijdrage in de kosten heeft de Raad der gemeente 1000. aan het Schoolbestuur gegeven en zal verder 500.per jaar geven als bijdrage in de kosten voor het personeel. DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. DE BEMANNING VAN DE „ARENDSKERK" KEERT DINSDAG IN ONS LAND TERUG. 's-Gravenhage, 19 Jan. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij deelt mede, dat de kapitein en de bemanning van de „Arendskerk" heden (Zaterdag) uit Lis sabon per trein naar Nederland zullen ver trekken. Dinsdag worden zij in ons land terug verwacht. over de maand December 1939. MANNEN. v ZONftAG 20 JANARI 1940. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Den Hoorn v.m. 10 u. de heer Starrenburg. De Cocksdorp n.m. 7 u. Ds. Salm. Zuid-Eierland v.m. 10.30 u. Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. Hooft. Oudeschild n.m. 7.30 u. Ds. Tinholt (Maand- collecte). Oudeschild v.m. 11.15 Zondagsschool. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Gorter, Diakenbeves tiging. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare), Leesdienst, n.m. 3 u. Candidaat Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Candidaat Wouda; n.m. 3 u. Leesdienst. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. de heer P. Sytsma. Leger des Heils. Zondag 10 u. Heiligingsdienst. 7 uur n.m. Openlucht samenkomst. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Huisduinen is sedert September van het vorige jaar een soldatenkamp geworden. Wanneer men er ook komt, overal schouwt het oog het veld-grtjs der uniformen. Overal ziet men onze „poilus" bijeen; ze loopen wacht, zitten op een bank voor hun bivakken, of zijn op de een of andere wijze aan het werk. AI die soldaten zijn doodgewone men- schen. Ze doen hun werk, maar hebben n a dat werk net zooveel behoefte als U en ik om in een gezellig home wat uit te blazen, en als het mogelijk is met een lekkere beet erbij. Welnu, die behoefte aan een lekkere beet heeft 't 'm gedaan Het is daardoor, dat „De Big" ontstond. Hoe leest U' hieronder. Eerst was daar de 1ste luitenant G. R. iVisser, die een idee kreeg. Hij zag dat er iets pntbrak op Huisduinen. Er ontbrak een gele genheid waar z'n jongens voor een paar cen ten hun maag konden bij-vullen. Dat kon Uiteraard niet in een café of uitspanning, waar Ide gewone burgerprijzen gelden. Dat kon Rlleen in een zaak, waar winst „bij-zaak" was. laar die.te vinden...! Zoo*n zaak bieek te vinden. Des luitenant Visser's oog viel op het oude Weeshuis, waar eerst de genie een onderko men in had gevonden, doch dat leeg stond. Het (Was hierin, dat hij ging neuzen. Het viel niet jnee. Het was een leeg- en uitgewoond ge- gesticht. De muren stonden nog, het dak zat pr op, maar daar bleef het bij. Er werd nagedacht. Er werden plannen ge- jnaakt. Men informeerde hier en men infor meerde daar. Zoo werd de idee uitgevoerd en lang duurde het niet of er werd een aanvang gemaakt met den ombouw van dat oude ge sticht tot eethuis. En nu staat zij er: cantine Fort Kijkduin, hetwelk de officieele naam is. Maar er is geen Énkele soldaat in heel de stelling, die haar zoo fcoemt. Zij heeft een anderen naam: „De Big". Van de week waren wij in „De Big". Een cafétaria, uit het niets verrezen, en dat tti e t militaire eetpaleis van het dorp geworden is. Men kan er praktisch van alles krijgen (wat de maag eens hongerende recruut vraagt: (Van koffie-met-room tot een glas pils, twaalf- Uurtjes, limonades, sla-tjes, soep, croquetjes, passi-goreng, omeletten, belegde broodjes en ivat dies meer zij. Sensationeel zijn de prijzen: als er een sol- öaat met 2 kwartjes binnenstapt en hq. zet jdeze penningen om in eetbare en drinkbare (Waar, komt hij er voor een halven dag ver zadigd uit. Hetgeen niet te verwonderen is pis men weet dat er toch geen cent winst ge maakt behoeft te worden. Alles tegen kost erijs. Ziedaar het geheim van „De Big". Het is er genoeglijk, in deze Big. Het is er Varm, het ziet er aardig uit, er staat een ^moordkaat-van-een-radio" (zooals een dienst plichtig soldaat ons zei), er wordt kwiek en inetjes bediend, er behoeven geen fooien ge geven te worden (afhoewel de 5 of 2"Yt cent Uiteraard waardeering vinden) en tenslotte Iheeft men z'n eigen home, waar men z'n vrien den treft. Er zijn nog meer plannen. Ook de bovenver dieping wil men onder handen nemen. Dat zal Öan moeten worden een cantine en leeszaal Voor de onderofficieren en ook die zal er Jtomen! Avond aan avond is men compleet uitver kocht en iederen dag weer blijkt, dat men op ie kort gerekend heeft. De toestroom van mi tairen slaat alle records, en als dat zoo nog ben tijdje doorgaat, zal men aldra met het probleem zitten, dat „De Big" de grootte van gen zeug zal moeten aannemen. De grootmeester van de kostelijke ga ven, die uit de keuken via een „doorgeef in het buffet terechtkomen is... een ras zuivere Nieuwedieper. Dat is de man die met talent de Spijzen bereidt. Geen dood gewone kok-zonder-meer, maar een artist. Een keuken-prins. Een man, die mengt, smoort, snerkt, braadt, kookt, suddert, en al die andere duizend mysterieuze werk zaamheden pleegt, die van voedsel in ru wen staat delicatessen maakt. Zijn naam is Thijsen en die naam wordt geprezen. Hij wordt daarbij geassisteerd door Frits den ober, door Ab. den buffetchef, door buffetman Colijn (ja, zoo heet hij!), door den keuken-man Piet de Boer en enkele andere kunstenaars. Het is daar goed, in deze „Big". Men eet en men drinkt er en iedereen heeft het hoogeljjk naar zijn zin. Hier staan een paar te biljarten, daar zit er een een brief naar z'n meisje te schreven en weer ergens anders wordt gesjoeld. Croquetten geuren, penetrant door „De Big" en ergens anders zien we een rooien soldaten-mopneus verdwijnen in een kop koffie met een imposanten kwak room er op. Ja, ja, het is daar goed schransen in „De Big". En... goedkoop schransen. De Huisduiner recruten mogen luitenant Visser dankbaar zijn...! Te Amsterdam is overleden, 88 jaren oud, de heer J. W. Smit, destqds geëmployeerde aan de Marinewerf, en ijverig voorman in de R.-Katholieke arbeidersbeweging. Tal van jaren bekleedde hij, na 1900, het voorzitterschap der afdeeling Amsterdam van den R.-K. Volksbond. Bewoner 'der Eilanden, van Kattenburg en Wittenburg, was hij daar zeer populair. Ruim twintig jaren geleden kwam hij in den gepensionneerden toestand, doch ook in dien tqd van zijn levensavond toonde de heer Smit nog belangstelling voor alles, wat zijn vroegere werkzaamheden betrof. Gisteren is na een langdurig lijden overleden de heer Boogert, in Heldersche zwemkringen een welbekend figuur. Hij was de man, die zomer en winter door zwom, weer of geen weer, altijd was hij aan wezig op den Dijk. Met nog enkele anderen maakte hij den winter van 1929 mede, dat de ijsschotsen hoog tegen den Dqk lagen opge stapeld en dat de menschen zeiden, dat Boo gert c.s. het nu toch wel eens eindelijk op zouden geven „om de natuur te tarten". Maar geen nood; tusschen het ijs werd even goed nog het bad genomen. Ook Texel had geen geheimen meer voor hem; want meermalen als een zwemtocht naar Onrust of eenmaal zelfs Oudeschild georgani seerd werd, was de heer Boogert van de partij. Geen wonder dan ook, dat heel Den Helder Boogert kende, en... het doet ons smartelijk aan, dat we deze welbekende en populaire figuur voortaan op den Dijk zullen moeten missen. AUTOBUS IN DE KNEL. Op een hoek in de Piet Heinstraat werd gisteren een autobus aangereden door een wagen, bespannnen met paard, waarbq de autobus beschadigingen opliep. SCHOORSTEENBRANDJE. In de Bloemstraat ontstond gisteren door roetaanzetting een schoorsteenbrandje. Na het verwijderen van het vuur was geen verder ge vaar aanwezig. BEKEURINGEN. Bekeuringen werden gisteren gemaakt we gens het overtreden van de Arbeidswet en het rijden zonder licht. GEVONDEN VOORWERPEN 1 damesbont; 1 baal ledige zakken; 2 hor loges; 1 paar wollen wanten; 1 levensmidde lenkaart; 1 maatschuif; 1 handschoen; 1 étui met inhoud; 1 schaats; 1 motorhandschoen; 1 slede; 1 huissleutel; 1 wollen doek; 1 porte- monnaie met inhoud; 1 paar broekspijpen; 1 horlogeketting; 1 vulpotlood. Men schrjjft ons: De gestadige toename van het aantal Zon dagsschoolkinderen is van dien aard geworden, dat splitsing der overbezette klassen noodza kelijk geworden is. Verwijzende naar betreffende advertentie in dit nummer, is er nu ook voor de kinderen van en boven 9 jaar gelegenheid om half drie naar de Zondagsschool te gaan. Van deze gelegenheid zal nu ongetwijfeld ook door velen gebruik gemaakt worden, terwijl op dit uur eveneens „nieuwe" kinderen worden verwacht. SILVER-JAVü PACIFIC LIJN. Tanimbar, 19 Jan. v. San Francisco. ROTTEKDAMSCHE LLOYD. Dempo, t., 18 Juni te Suez, Aanbiedingen kwamen in van: 1 bakker ben. 18 j;. 10 bankwerkers (3- ben. 18 j.); 2 betonvlechters; 15 bollenarbei- ders (2 ben. 18 j.); 9 chauffeurs; 1 conciërge; 1 electriciën ben. 18 j.; 31 grondwerkers; 2 incasseerders; 1 ketelmaker; 3 koks; 27 land- arbeidiers; 1 loodgieter; 3 loopjongens (2 ben. 18 j.)1 machinist; 5 matrozen; 23 metse laars; 1 monteur; 3 motordrijvers; 13 opper lieden; 27 schilders (3 ben. 18 j.); 2 steen zetters; 1 stoker; 3 straatmakers; 3 stuca- doors; 69 timmerlieden (3 ben. 18 j.)70 transpofrtarbeiders; 3 tuinlieden; 1 visscher; 1 vrachtrijder; 71 werklieden (2 ben. 18 j.); 1 winkelbediende ben. 18 j.. Totaal 405 personen. Aanvragen kwamen in om: 2 betonvlechters; 1 brugwachter; 1 colpor teur; 1 electricien; 1 huisknecht; 1 instru mentmaker; 2 kantoorbedienden; 3 kappers (2 ben. 18 j.); 1 kellner; 1 kleermaker; 1 kok, 2 landarbeiders; 1 loodgieter; 4 loop jongens (2 ben. 18 j); 2 matrozen; 2 metse laars; 2 monteurs; 2 opperlieden; 1 leerl.- rijwielhersteller; 5 scheepmakers; 2 schilders; 2 schoenmakers (1 ben. 18 j.)2 stokers; 32 timmerlieden; 24 transp.arbeiders; 23 werk lieden. Totaal 12J personen. Geplaatst werden: 1 brugwachter; 1 huisknecht; 1 instru mentmaker; 1 kok; 1 landarbeider; 1 loop jongen; 2 matrozen; 2 metselaars; 2 mon teurs; 2, opperlieden; 2 schilders; 32 timmer lieden (2 uit Anna Paulowna); 24 transp. arbeiders; 23 werklieden. Totaal 95 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 4 bakkers; 4 bakschippers; 8 bankwerkers (3 ben. 18 j.2 betonwerkers; 1 boekbinder; 35 bollenarbeiders (3 ben. 18 j.), 39 chauf feurs; 1 colporteur, 9 conciërges; 1 constr.- werker; 1 fotograaf79 grondwerkers; 1 huisknecht; 6 incasseerders; 18 kantoorbe dienden (2 ben. 18 j.); 1 kapper; 5 kellners; 1 ketelmaker; 1 kleermaker; 1 kok; 1 koper slager; 108 landarbeidiers (1 ben. 18 j.)5 letterzetters; 4 loopknechts (1 ben. 18 j.); 1 machinist; 3 mag.bedienden; 9 matrozen (1 ben. 18 j.); 30 metselaars; 1 molenaar; 1 monteur; 3 motordrijvers; 23 Opperlieden; 3 reizigers; 1 scheepmaker; 46 schilders (1 ben. 18 j.1 schoenmaker, 3 steenzetters; 2 stof feerders; 2 stokers; 3 straatmakers; 5 stuca- doors; 1 stuurman; 1 stypeur; 38 timmer lieden (3 ben. 18 j.); 1 touwslager; 141 transp.arbeiders; 10 tuinlieden; 6 visschers; 1 voerman; 1 wachtsman; 248 werklieden. Totaal 921 personen. VROUWEN. Aanbiedingen kwamen in van: 1 conciërge; 5 dagdienstboden (1 ben. 18 j.)6 dagmeisjes (3 ben. 18 j.); 8 dienst boden intern (1 ben. 18 j.); 1 kantoorbed. ben.'18 j.; 1 2e meisje ben. 18 j.1 middag meisje ben. 18 j.; 7 morgenmeisjes (5 ben. 18 j.1 naaister; 1 verkoopster ben. 18 J.); 7 werksters. Totaal 39 personen. Aanvragen kwamen in om: 8 aardappelschilster, 1 conciërge, 21 dag dienstboden, 14 dagmeisjes (4 ben. 18 j.); 9 dienstboden-intern; 1 drogisterijbediende; 1 kantoorbediende ben. 18 j.; 10 morgen meisjes (8 ben. 18 j.)1 2e meisje ben. 18 i.; 1 naaister; 1 noodh. dienstbode; 2 ver koopsters (1 ben. 18 j.); 11 werksters. Totaal 81 personen. Geplaatst werden 8 aardappelschilsters; 1 conciërge; 4 dag dienstboden; 3 dagmeisjes ben. 18 j.; 3 dienstb. intern; 1 kantoorbediende ben. 18 j.; 1 2e meisjes ben. 18 j.; 3 morgenmeisjes ben. 18 j.; 1 verkoopster ben. 18 j.; 6 werksters. Totaal 31 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 3 dagmeisjes (1 ben. 18 j.); 5 dienstb. intern (1 ben. 18 j.)8 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.); 5 morgenmeisjes ben. 18 j.; 1 naaister; 1 verkoopster; 4 werksters. Totaal 27 personen. OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Jan. op ond. Hoogwater Laagwater Z 21 7.59 16.24 3.05 15.55 9.30 22.05 M 22 7.58 16.26 4.30 17.10 10.35 23.20 D 23 7.57 16.27 5.45 18.10 11.40 W 24 7.55 16.29 6.45 19.00 0.25 12.40 D 25 7.54 16.31 7.35 19.40 1.30 13.25 V 26 7.53 16.33 8.25 20.25 2.20 14.10 I 27 7.51 16.35 9.15 21.05 3.10 15,00 V.I.O.D. Bij enkele candidaatstelling is tot commis saris van de Ver. „Vooruitgang is ons Doel" te Den Burg herkozen de heer C. Bruin Pz. Ondervolgende lichtmatrozen zijn met in gang van 1 Januari 1940 bevorderd tot ma troos der 3de klasse: L. A. C. Arts, C. Beekman, P. R. van den Berg, C. D. van den Blink, A. J. Boet, P. A. Bouman, A. de Braai, A. Cijs, G. Dirk zwager, N. Droog, A. van Elk, A. J. van Gameren, C. M. de Geus, J. Gouka, T. Geert- sema, J. H. van der Hammen, L. Hartog, M. A. de Heer, C. F. Hogendorp, A. J. Hul- leman, T. W. Kampen, G. Kamps, W. H. Klaassen, D. Klootwijk, H. Kranenburg, P. J. Krijgsman, C. van Leerdam, M. Luhrman, L. van der Meijden, C. Mohr, F. Morcus, J. de Nood, D. Oranje, G. F. J. Overtoom, F. Plantinga, A. Poot, C. H. Prins, R. Pijper, J. P. van Schaik, J. A. Schimmel. J. H. Sleijpen, J. A. Snakenburg, A. Snijder, J. Tuijnenburg, P. Uittenbogaard, J. M. Ver schelling, J. Verweer, A. H. J. Wiebe, A. J. A. Wimmers, W. de Zoete. Met ontslag uit den Zeedienst. Lichtmatroos A. C. Versteeg, 14 Jan '40. Leerl.-o.o.-vlgr. S. de Porto, 16 Jan. '40. Matr. 3e kl. P. v. d. Deijssel, 16 Jan. '40. Overleden. Lichtmatr. G. van der Geer 7 Jan. '40. Overleden in Oost-Indië. Sergt.-monteur L. H. Mouw 8 Jan. '40. Marn. 3e kl. J. van Ravenswaaij 6 Jan. '40. Aangenomen in den Zeedienst. Kleermaker W. Slakhorst, 4 Jan. '40. Matr. 2e kl. A. P. Baudoin, 8 Jan. '40. Marn. 3e kl. J. W. Meerwijk, 10 Jan. '40. Bevorderingen. Met ingang van 1 Dec. '39. Stokers 3e kl. A. Siegers tot stokers 2e kl. Met ingang van 1 Jan. '40. Matr. 3e kl. J. Schippers tot matr. 2e kl. Stoker 2e kl. W. J. Koek tot stoker le kl. Met ingang van 1 Nov. '39. Matrozen 3e kl. J. Otten, I. de Boer, A. A. Spijker en'P. S. Bergers tot matr. 2e kl. Met ingang van 1 Jan. '40. Stoker 2e kl. F. J. Buskoop tot stoker le kl. Met ingang van 1 Dec. '39. Stoker 3e kl. J. J. Moret tot stoker 2e kl. Met ingang van 1 Jan. '40. Matrozen 3e kl. G. J. Oldenhof, J. v. d. Schleij, I. Hamelink, J. W. Adriaanse, H. H. Moonen en C. J. Kruijk tot matrozen 2e kl. Stokers 3e kl. C. Ketting, A. H. van Hoorn, N. Visser, G. Geertseme, G. Eijkelhoff tot stokers 2e kl. Met ingang van 1 Dec. '39. Matr. 3e kl. M. Timmermans tot matroos 2e kl. Met ingang van 1 Jan. '40. Matrozen 3e kl. G. Donker, N. Buitenhuis, M. Boelhouwer en H. v. den Broek tot ma- trozn 2e kl. Leerl.-hofmeester H. H. Hockelman tot hofm.maat. Stokers 3e kl. A. H. W. van Toor, C. van Wijnen en C. Poldervaart tot stokers 2e kl. Stokers 2e kl. H. Wiewiet en C. J. Vermeu len tot stokers le kl. Met ingang van 1 Nov. '39. Stoker 3e kl. G. H. Heijne tot stoker 2e kl. Met ingang van 1 Jan. '40. Matr. 3e kl. L. Laan tot matr. 2e kl. Matroos 2e kl. J. Dijkers tot matr. le kl. Matrozen 3e kl. J. J. van Gaaien, H. de Lange, A. H. Janssen, M. J. H. de Vreede. T. T. Groenendaal, W. Zwart, L. Vader, J. Duif, W. Gossink, F. W. A. de Zeeuwe, S. H. P. Blokker en J. M. Wantzing tot matrozen 2e kl. Matr. 2e kl. J. M. J. de Maas tot matr. le kl. Met ingang van 1 Dec. '39. Leerl.-vltmkr. (B) P. J. van Alem tot vliegtuigmakersmaat (B). Met ingang van 1 Jan. '40. Stoker 3e kl. G. van der Hulst tot stoker Overbrenging in andere kwaliteit. Met ingang van 1 Dec. '39. Stoker le kl. C. Oost, stoker-olieman. Met ingang van 1 Jan. '40. Stokers le kl. T. T. Sluik en S. Overhand, stoker-olieman. Matroos le kl. L. W. v. Vleuten, konstabels- maat. DPUKWoos-1- ;H/f22enoR.a.,l,ot I H. Ch. G. J. van der Mandere: „1914—1939 Een Dynamische Tjjd" ('s-Gavenhage, 1939, G. Naeff, uitgever. Prijs 3.90 ingen.). De heer Van der Mandere, die voor de meesten onzer geen onbekende zal zijn, heeft een zeer lezenswaardig boek samengesteld, een werk van de actueelste soort! Literatuur als deze behoort in onze dagen tot de meest welkome, want beter nog dan de redactie door zijn dagelijks terugkeerende courantenover zicht bereiken kan, wordt ons hier in een aan gename, vlotte verteltrant medegedeeld het hoe, het waarom en het waarvan uit het be wogen tjjdperk der laatste 25 jaren. Platen en kaarten verduidelijken of onderstrepen het geschrevene nog. In een vijftal hoofdstukken (gevolgd door een register, dat het opzoeken van namen bij zonder vergemakkelijkt) behandelt schr. eerst den oorlog van 1914 met zijn directe conse quenties: de vredesverdragen van 1919 en 1920. Het tweede hoofdstuk, dat „Van Versailles tot Locarno" heet, spreekt voor zichzelf, terwijl het derde, de draad bij het verdrag van Lo carno weer opvattend, het gebeurde beschrijft totde herrijzenis van Duitschland, die zich. na de Saar-volkstemming van 13 Januari 1935, begint af te teekenen. In het 4e hoofdstuk wordt onze aandacht gevraagd voor de lotge vallen van de wereld buiten Europa, en, zooals begrijpelijk, omvat het slot, dat als pakkende inleiding den oorlog in Abessinië en de herbe- zeting van het Rijnland aanhaalt, op voortref felijke wqze geschilderd, het snel veranderd politiek wereldbeeld in Europa en daarbuiten. Aan velerlei herjnnert ons dit boek, wat wij geneigd zijn te vergeten. Een citaat aangaande het gepasseerde op 29 September in het vorige jaar, den dag na „München" strekke hiervan tot voorbeeld: „Reeds den volgenden ochend vroeg ver trokken de staatslieden, Chamberlain, door Duitsche spreekkoren uitgeleide gedaan: Wir danken Chamberlain, wir danken Cham berlain. Te Parijs, waar Daladier, gezien het resultaat van München, een weinig vreugde volle ontvangst verwachtte,, was het een en al ovatie. Te Londen geraakten zelf de Staatslieden, die Chamberlain opwachtten, in een ongekend enthousiasme, te meer, toen de premier het document deed zien, inhou dende een door hem met Hitier op schrift gestelde afspraak, die voor het levend ge slacht een EngelschDuitsche oorlog zou uitsluiten!" Wij leven nu ruim een jaar laterWq leven wèl snel. Wq' vergeten te veel! Het boek geeft ons een voortreffelijk inzicht in dit en in talrqke andere punten. Voor iemand, die onzen tjjd met ernst wil verstaan, biedt het een uitnemend hulpmiddel. A. Mr. B. Hollanders visschen in de Poolzee, Van de hand van Klaas Smelik is bij de N.V. Hollandia Drukkerij te Baarn versche nen het boek „Hollanders visschen in de Poolzee" (ingen, 2.75, geb. 3.50). Smelik is een goede bekende van de lezers van dit blad. Niet alleen dat men zijn stem van de VARA kent en zqn schrijftrant door zijn boeken, daarnaast was hij verscheidene malen medewerker en leverde ons korte ver halen over de zee of de visscherij. In dit boek gaat het met Smelik naar de Poolzee en wel aan boord van een Nederlandschen trawler. Het harde leven wordt ons met verve geschil derd. De visschers staan voor ons, het zijn levende menschen, en het is de verdienste van Smelik, dat hij deze menschen niet „ver niste", noch hen tot „Übermenschen" verhief. De Noordzee wordt leeggevischt en dus gaan er visschers naar het Noorden. In de strenge koude, omringd door niet geringe gevaren, trachten zq daar nu een stuk brood te ver dienen. Een hard, en een rauw leven. Uitnemend weergegeven door Smelik, die zelf geboren werd in het stormnest, dat Den Helder heet en weet wat het leven voor den visscherman in houdt. Een boek dat wij ten zeerste kunnen aanbevelen en dat met zijn vele interessante illustraties een prima indruk maakt. Jamaica Inn. Men zal zich ongetwqfeld nog de film her inneren, getiteld „Jamaica Inn" („De Gieren van de Jamaico"), waarin men een der glans rollen zag van den vermaarden acteur Char les Laughton. Zij, die de film zagen zullen ongetwijfeld thans met genoegen vernemen, dat bij de uitgeverq Kemink Zn. N.V. te Utrecht het gelqknamige boek is verschenen (prqs ingen. 2.75, geb. 3.50))ir geschreven door Daphne du Maurier. Ziehier' de roman tiek in haar besten vorm. Een boek, spannend en sensationeel van de eerste tot de laatste pagina en een boek, dat men achter elkaar uitleest. Het lqkt ons onnoodig om hier den inhoud van „Jamaica Inn" weer te geven, aannemen de dat deze te bekend is. Maar men leze dit boek en geniete er nog eens*van. Juist de Hel dersche lezers, die zoo vertrouwd zqn met de zee en het reddingswezen. Een spannend boek, dat zeker zqn weg wel zal vinden. Het werd uitstekend geïllustreerd met een aantal reproducties van filmbeelden. OPMERKELIJK DICHTWERK VAN CHRISTIAAN TERPSTRA. Wq ontvingen van de uitgeverq N.V. W. Hi- larius Dzn te Almelo een gedichtenbundel, ge titeld „Het Klokhuis" en geschreven door Christiaan Terpstra. In deze bundel troffen wq' verschillende zeer opmerkelijke pennevruchten aan. Bq' deze 25 vogels van zeer verscheiden pluimage zijn er enkele die er op wqzen dat hier een dichter aan het woord is, die zqn metier verstaat. Bqvoorbeeld het zeer groote „Eddystone", het merkwaardig goede „Poesiealbum", „Doolhof" en „Moment Musical", in welk laatste poëem de dichter een Heldersch beeld voor oogen gehad heeft. Deze gedichten voldoen alle aan de eisch: waarheid. En daarnaast aan die van een zeer sterk beeldend vermogen en taalrqkdom. Van Terpstra's hand zien wij dan ook met belang stelling volg;end werk tegemoet. Hier is een dichter, die zijn hart laat spreken en wiens werk in iedere strofe getuigt van een breede visie en een groote mate van oprechtheid. Zij nog vermeld, dat zich achter het pseu doniem Christiaan Terpstra iemand ver schuilt, die een deel van zqn jeugd in Den Helder doorbracht. De prijs van deze goede bundel bedraagt 2.50.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9