Russisch offensief in de kiem gesmoord Finnen melden nieuwe successen De lading van de „Friesland" f 43|4 millioen steun aan den Tuinbouw Scbeepsstaking stagneerde boteruitvoer Breskens aan groot gevaar ontsnapt Rantsoen voor werkpaarden onvoldoende Haverdiefstal bij het leger Ontevreden over Zuiderzeefondsbegrooting Oorzaak' van bevroren voeten Tin Dekkers verslaat Locatelli Duitschland verwerft kostbaar bezit Japan protesteert Postvluchten op Indië Dure oorlog: Ieder slachtoffer van luchtaanval koet den Russen twee vliegtuigen en zes vliegers. Volgens de laatste berichten uit Helsinki heeft het Roode leger een nieuwen aanval antketend langs de lijn van de Noordoostkust van het Ladogameer tot de grens benoorden Ilomantsi. Uit het Finsche legerbericht van gisteren blijkt, dat de Russen op verschei dene punten teruggeslagen zijn. De strijd bij Salla duurt nog voort De Finnen zetten hun tactiek voort en pogen door snelle patrouilles afdeelingen van het Roode leger weg te lokken van de hoofd macht. Het Finsche legerbericht zegt over den dag van gisteren o.a.: Op de landengte van Karelië in hoofd taak afmattingsvuur van de artillerie. Onze eigen artillerie heeft enkele vijandelijke bat terijen tot zwijgen gebracht. In den laten na middag is de vijand begonnen met een con centratie voor een nieuwen aanval bij Tai- pale. De aanval werd in de kiem gesmoord. In den loop van den dag hebben onze troe pen twee tanks vernietigd. Na de gevechten van gisteren werden ongeveer 120 dooden van den vijand geteld in de buurt van onze voorste linies. Tegenover onze eerste linies liggen de lijken van vele honderden. De vij and heeft geprobeerd aan zijn aanvallen ef fect te geven door luidsprekers, die waren opgesteld in zijn linies. Onze manschappen werden opgewekt zich over te geven, met de verklaring, dat Viipuri binnen 48 uur zou worden genomen en de bedreiging, dat de Duitschers hun te hulp, zouden komen en alle Finnen zouden dooden. Te Aittojoki- werden de vijandelijke aanval len afgeslagen Op de grens van Hainuu en Lapland niets nieuws. Volgens de laatste berichten der Reuter- oorrespondenten dringen de Finnen in den grooten slag bij Salla de Russische troepen gestadig naar de grens terug. Er bestaat in dit gebied geen bepaald front, behalve op één plaats, waar verschansingen zijn aangelegd. Elders opereeren Finsche patrouilles en Rus sische detachementen in dichte wouden en wanneer zij elkaar ontmoeten, komt het tot verbitterde gevechten. Na een periode van betrekkelijke rust, die haar oorzaak vond in de felle koude, wordt bij de Mannerheimlinie weer verwoed ge vochten. Hek Russische legerbericht. Het Russische legerbericht van gisteren luidt: In alle richtingen schermutselingen tus- schen verkennings-eenheden. In een aantal gebieden artillerievuur. De Sovjet-lucht macht maakte verkenningsvluchten. DE OORLOG IN DE LUCHT. De Finsche autoriteiten verklaren, dat de Russische luchtmacht tijdens de eergisteren uitgevoerde bombardementen bijna 6.700 bommen hebben laten vallen. Achttien perso nen werden gedood en 109 gewond. Het betrekkelijk geringe aantal slachtof fers is hieraan te danken, dat de bevolking zich tijdens het luchtalarm beter weet te beveiligen. De Russische vliegtuigen vliegen dikwijls boven de wolken en laten hun bom men op goed geluk vallen, zonder dat zij Zelfs aarde kunnen zien. Volgens den Finschen radio-omroep is de Russische luchtmacht gisteren minder actief dan eergisteren geweest. De aanvallen wa ren vooral op Noord-Finland gericht. Ulea- borg werd tweemaal onder vuur genomen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, doch op verscheidene plaatsen brak brand uit. Aanval in Estland ontkend. Te Tallinn wordt officieel tegengesproken, dat Finsche vliegtuigen de Sowjetbasis in Raltiskiport en het Sowjetvliegveld bij Tallinn hebben gebombardeerd. De Finsche aanval op Kroonstad, de Sov jet-Russische vlootb&sis, wordt door de Fin nen nogmaals bevestigd. Volgens de laatste berichten uit Helsinki hebben 20 Finsche vliegtuigen den aanval op Kroonstad gedaan. De aanval had goede resultaten, zegt men. Men schat, dat ieder Finsch men- schenleven de Russische luchtmacht twee vliegtuigen en zes vliegers heeft gekost. De materieele schade is even eens vrij beperkt en het verkeer is om zoo te zeggen niet onderbroken geweest. Gemeld wordt, dat gisteren de stad Vasa door de Russen is gebombardeerd. Totdusver zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. „WINTERSPORT" Gisteren sijn te Helsinki een aantal buiten- landsche vliegers, waaronder enkele Italia nen aangekomen. Een Italiaan die reeds de uniform van de Finsche luchtmacht droeg, heeft in een,interview gezegd, dat hij zeker was van de overwinning van Finland, om dat hij zich niet in kan denken, dat de we reld zal dulden, dat het Bolsjewisme zal ze gevieren. Hij was via Duitschland naar Fin land gekomen. Toen de grensbeambten hem daar naar zijn doel .van zijn reis vroegen, had hij glimlachend gezegd: „wintersport". In Finsche diplomatieke kringen bevestigt men, dat twee Zweedsche vliegers, die in het Finsche leger streden, om het leven zijn ge komen. Hun beide vliegtuigen kwamen met elkaar in botsing, nadat zij met succes een luchtaanval hadden ondernomen. Giften blijven stroomen. Behalve de door de Zweedsche industrie georganiseerde particuliere inzameling voor Finland, die tot dusver 62 millioen kronen heeft opgebracht, worden nog verscheidene andere collectes gehouden. De z.g. nationale inschrijving heeft de 10 millioen overschre den. O.a. kan genoemd worden de inzame ling van het Roode Kruis, die tot dusver 1,5 millioen heeft opgebracht. Naar Hoover, de voorzitter van hét comité voor hulp aan Finland, heeft verklaard, zal een nieuwe gift van 400.000 dollar naar Fin land worden gezonden. Reeds zijn 600.000 dol lar verstuurd. Groot aandeel in Roemeensche wapenfabrieken. Naar vernomen wordt, heeft Duitschland een belangrijk aandeel verworven in twee van Roemenië's grootste bewapeningsfirma's door een uitspraak van een speciale Roe meensche juridische commissie, die onge veer een half millioen aandeelen en certi ficaten onder berusting van den bewaarde: van vijanedlijkhedcn eigendam te Londen waardeloos verklaard heeft. Een onlangs in Roemenië aangenomen wet verbiedt, dat aandeelen van Roemeen sche maatschappijen, die voor de landsver dediging werken, in het buitenland geplaatst of van de hand gedaan worden, en voorzoo ver deze aandeelen zich reeds in buiten- landsch bezit bevonden konden zij waarde loos verklaard worden, ofschoon de bezit ters ervan de uitgifte in Roemenië van du plicaten van dezelfde nominale waarde kon den eischen. De Duitschers hebben onmiddellijk ge bruik van deze wet gemaakt om duplicaten te eischen voor 177.600 aandeelen in de Re- sita. het geweldige ijzer- en staalsyndicaat en 328.255 aandeelen in vuurwapenconcern Copsa Mica Cuoir. DE KOUDEGOLF IN AMERIKA. 150 personen omgekomen. Het aantal menschen dat tijdens den koudegolf van de vorige week om het le ven is gekomen, bedraagt volgens de jong ste berichten 150. De ongewoon scherpe vorst heeft aan de boomgaarden in de Zui delijke staten groote schade berokkend. Tegen het aanhouden van de „Asama Maroeo" door Britschen kruiser. Openbare meening ge schokt. Het bureau voor inlichtingen van het Japansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft gisteravond laat medegedeeld, dat de vice-minis- ter Massayoekitani den Britschen ambassadeur, sir Robert Craigie, uit noodigde te elf uur in den avond op het ministerie te komen, om hem een protest te overhandigen tegen het aanhouden van het Japansche schip „Asama Maroe" door een Britsch oorlogsschip. Zooals wij reeds meldden, werd daarbij een twintigtal Duitschers van boord ge haald. In het protest wordt gezegd, dat Japan het standpunt huldigt, dat alleen die on derdanen van een oorlogvoerend land, die deel uitmaken van de weermacht, van boord van neutrale schepen kunnen wor den gehaald. De Japansche regeering be schouwt het bovengenoemde optreden van een Britsch oorlogsschip derhalve als een onvriendelijke daad en zij hecht hieraan bet hoogste belang. Verder vraagt de Japansche regeering vol ledige opheldering en behoudt zij zich het recht voor te eischen, dat de gevangen ge nomen Duitschers zullen worden vrijgela ten. Ten slotte verklaart de Japansche regee ring. dat het optreden van Engeland de Japansche openbare meening heeft geschokt en een herhaling van een dergelijke daad zou de anti-Britsche stemming nog doen toenemen. In verband met de toekomstige verhouding fusschen Japan en Groot Brit- tannië verzoekt de Japansche regeering aan de Britsche haar volle aandacht aan de zaak te schenken. Britten gingen hun boekje niet te buiten, meent Londen. Ten aanzien van het Japansche protest staat men in officieele kringen te Londen op het standpunt, aldus de diplomatieke cor respondent van Reuter, dat de Engelschen strikt binnen het kader van hun rechten hebben gehandeld volgens het volkenrecht. Hieraan wordt toegevoegd, dat er in de zen oorlog reeds gevallen zijn voorgekomen, waarin Britsche onderdanen door Duitsche oorlogsschepen van neutrale schepen zijn weggehaald, zooals in het geval van het Amerikaansche schip City of Flint, aan boord waarvan de Britsche zeelieden gevan gen werden genomen, ook is er het geval van Poolsche burgers, die van Letlandschc schepen in de Oostzee weggehaald zijm KAN ZIJ GELOST WORDEN? LEVENSGEVAARLIJKE AUTO TOCHT NAAR HET VERGANE SCHIP. Aan boord van het op het het IJsselmeer ondergegane schip van de reederij Koppe, „Friesland" bevindt zich nog steeds een la ding blik, bestemd voor een fabriek in Kampen, w^lke een oorspronkelijke waar de had van f 23.000.—- Vermoedelijk heeft deze lading door het water, dat het schip is binnengedrongen, aanmerkelijk aan waarde verloren, doch zij zal nog altijd verscheidene duizenden guldens bedragen. De heer J. Koenraad, expert van de fir ma Kiewit te Rotterdam, die deze lading verzekerd had, had het plan opgevat de lading met behulp van den duiker A. Nau- ta te Amsterdam te lichten en het blik dan per vrachtauto over het ijs naar El- burg te vervoeren. Een expeditie per auto op weg. Getracht zou worden oyer het ijs, dat op verschillende plaatsen onbetrouwbare plek; ken vertoonde, een weg aan te leggen. Gis termorgen heeft men een tocht gemaakt met een personenauto om de mogelijkheden tot verwezenlijking van het plan te onder zoeken. Een poging om de „Friesland" per ijsvlet te bereiken, was reeds dadelijk uit gesloten, omdat er niet voldoende wind stond. Tegen twaalf uur vertrok de auto, waar in zich twee heeren van de firma Kiewit, twee gidsen uit Elburg, en een garagehou der bevonden, derwaarts. De eerste vier kilometer konden in een vlot tempo worden afgelegd van tijd tot tijd reed men met een snelheid van bijna zestig kilometer over het ijs doch daar na ontmoette men enkele punten, waar het ijs niet sterk bleek te zijn. De inzittenden van de auto besloten daarom den wagen te verlaten en te voet verder te gaan. Een van hen ging voorop en beproefde het behulp van een hamer de dikte van het ijs. Na vijf honderd meter te hebben geloopen, bereik te hij een plek, welke zo zwak bleek, dat d« man tot aan het middel door het ijs zakte. Gelukkig wisten de anderen hem te grijpen, waardoor erger kon worden voor komen. Men bevond zich toen op korten afstand van de thans bevroren geul. welke Vrijdag nog open water was, tot een breedte van dertig meter, doch thans door de werking van het ijs geslonken was tot twaalf me ter. Er waren speciale maatregelen getroffen om over dit onbetrouwbare gedeelte te „kunnen „kotnen: Men had. daartoe .battings in "de auto meegevoerd. Steeds minder betrouwbaar. Bij deze geul aangekomen, ging men zoe ken naar een plek orn den overkant te be reiken. Men zocht kilometers ver dóch èèn punt, waar de geul doodliep, vond men niet. Wel constateerde men, dat het ijs gaan deweg minder betrouwbaar werd. Tenge volge van de krachtige werking van het ijs in de afgeloopen dagen vertoonden zich vele scheuren en gaten, vaak met een dik ke laag sneeuw bedekt. Het risico om den tocht voort te zetten, werd daarom te groot geacht. Overbrugging van de geul bleek door de betrekkelijke zwakte van het ijs ook niet mogelijk, weshalve men besloot terug te keeren. Auto neemt hindernis. Op den terugtocht bleek een aanvankelijk dunne spleet te zijn uitgedijd tot vijftig c.m. üe bestuurder van de auto moest deze hin dernis nemen door vol gas te geven. De wielen van den wagen bleken juist groot genoeg om over deze spleet te kunnen ko men. Op de rest van den terugweg naar Elburg ondervond men geen verdere moei lijkheden. In een gesprek, dat wij gisteravond met den heer Koenraad hadden, vertelde hij ons dat deze aanvankelijke mislukking, niet een einde van de pogingen beteekent. Vandaag en morgen zullen vier Elburg- sche visschers, die met het ijs zeer ver trouwd zijn, trachten een weg naar d» „Friesland" te vinden over absoluut be trouwbaar ijs. De minister van Economische Zaken heeft besloten uit het Land- bouw-crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuin bouw zijn aangesloten bij de stich ting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot ten hoogste f 4.790.000.—. Eenige exporteurs kregen hun extra-toeslag niet. Het lid der Tweede Kamer, de heer Kor- tenhorst, heeft aan den minister van Econo mische Zaken de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat onder de dertien ex porteurs van boter, waarvan sprake is in het antwoord van den minister d.d. 5 Januari 1940 op schriftelijke vragen van het lid der Karper den heer Algera, aan welke expor teurs een extra-Joeslag voor den boterexport naar- Engeland van 812 September i.1. door de Neder-landsche Zuivelcentrale, was toege zegd, een aantal voorkomt, aan wie deze extra-toeslag tot nu toe niet is uitgekeerd op grond van het feit, dat, toen de door deze exporteurs voor Engeland bestemde partijen boter op^ll September j.L te Harlingen ter verscheping aanwezig waren, een wilde sta king onder het scheepspersoneel is uitgebro ken, waardoor de afvaart der betrokken boo ten eerst op 14 September kon plaats vin den? 2. Kan de minister na nadere overweging geen reden vinden, alsnog ook aan deze ex porteurs den bedoelden toeslag te doen uit- keeren. nu zij, op dezelfde wijze als de ove rigen medegewerkt hebben om het door de zuivelcentrale beoogde doel te verwezenlij ken, slechts door omstandigheden van hun wil onafhankelijk eerst eenige dagen te laat de door hen tijdig afgeleverde partijen boter hebben kunnen exporteeren? Passagiers van de veerboot ont dekken mijn in de haven. Breskens is gistermiddag aan een groot ge vaar ontsnapt. Een mijn, welke hoogst waar schijnlijk gistermorgen de haven was bin- nengedreven. bevond zich hier te midden van het drijfijs, toen zij gistermiddag om streeks half vier werd opgemerkt door rei zigers van de veerboot VlissingenBreskens. Zij rapporteerden hun bevinding, waarna terstond de Marine te Vlissingen werd ver wittigd. Deze zond een demontageploeg, wel ke de mijn onschadelijk maakte. De veerdienst, welke na de ontdekking van de mijn meteen was gestaakt, werd hierna om acht uur hervat. Kon. Ned. Landbouwcomité de bres. op In de onder leiding van den heer H. D. Louwes uit Ulrum gehouden maandelijk- sche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw Comité te Den Haag werd de vraag besproken of ook in 1940 de teeltheffing voor consumptie-aard appelen moet blijven gehandhaafd. Besloten werd op handhaving der teeltheffing aan te dringen. Suikerbiet enteelt. De vergadering was van oordeel, dat een suikerbietenprijs van f 14.per 1000 Kg. niet overdreven zouden zijn. Besloten werd deze te bevoegder plaatse te bepleitén. Rijksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd (V.V.O.) Besloten werd bij de bespreking met ge noemd rijksbureau aan de orde te stellen de navolgende onderwerpen: a. de mogelijkheid om voor paarden van lVz- h 2-jarigen leeftijd een toewijzing van vevoeder te verkrijgen, daar het ge bruikelijk is om deze paarden eenig kracht voer te geven. b. Verhooging van het geldende rantsoen van 1 kg. krachtvoeder, wat voor werkpaar den onvoldoende is. c. Aan degene, die grasland wenscht te scheuren, toe te staan, dat de gescheurde oppervlakte geheel met haver mag wor den beteeld en niet slechts 1/5 deel. d. Het door de overheid vastgestelde prijs verschil tusschen gewonen gerst en brouw- gerst van f 0.40 per 100 kg. is te laag. Voor het uitbreken van den oorlogstoe stand was dat verschil grooter, het varieer de van f 0.50 tot f 1.aangedrongen zal worden op het vaststellen van het prijsver schil op f 0.75 per 100 kg. Inundatie-schade. Besloten werd met overleg te plegen met het rijksbureau voor ontruiming omtrent de wijze, waarop de georganiseerde land bouw zal kunnen medewerken aan het te rugbrengen in goeden cultuurtoestand der geinundeerde landerijen, na opheffing der inundaties en aan het voorzien van de daarbij betrokken landbouwers van de noo- dige bedrijfsmiddelen. VEERHOUDER VERBALISEERD; MILITAIREN IN ARREST. Na uitgebreid onderzoek, waarbij in ver schillende gevallen de hulp van de gemeen tepolitie werd ingeroepen, is de militaire po litie er in geslaagd klaarheid te brengen in diefstallen van groote partijen aan het rijk toebehoorenden haver, welke werd ont vreemd bij een legeronderdeel te Amers foort. Onder Nieuw Loosdrecht werd een huiszoeking verricht bij den veehou der V., en hier trof men een groote hoeveelheid haver aan.,V. werd aan een verhoor onderworpen en beken de hierbij den haver tegen een zacht prijsje van militairen te hebben ge kocht. De gestolen haver werd uit Amersfoort naar verschillende plaat sen in de provincie Utrecht overge bracht met militaire vrachtauto's. V. bekende, dat hij verschillende kleine partijen haver hier en daar had verkocht. De man werd, nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt, voorloopig op vrije voeten gesteld. Te Amersfoort bevinden zich op het oogen- hlik eenige militairen in arrest, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan dief stal van haver. Tegen verschillende burgers is proces verbaal wegens heling opgemaakt. De Gier fgezagvoerder Geyssenr dorffer) landde gisteren te Rangoon. Dit toestel wordt morgen te Ban- doeng verwacht. Op de terugreis be reikten de Torenvalk (van Dijk) en de Wielewaal (Hondong) resp. Ran goon en Jodhpur. Deze vliegtuigen worden resp. 27 en 30 Januari a.s. te Napels verwacht. Wat kost elke inpoldering afzon derlijk? Aan het Voorloopig Verslag van de Eer ste Kamer over de begrooting van het Zui- derzeefonds voor 1940 is het volgende ont leend: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen gaven eenige leden ander maal als hun meening te kennen, dat de wijze, waarop de begrooting van het Zuider- zeefonds, als ook die van andere fondsen, is ingericht, het den leden der Staten-Gene- raal zeer moeilijk maakt, een indruk te ver krijgen, van de kapitalen welke van den aanvang van elk afzonderlijke inpoldering af, daarin zijn gestoken. Het had de hier aan het woord zijnde le den bevreemd, dat zulk een overzicht, dat was toegezegd, nochtans niet is verstrekt. Zij zouden het op prijs stellen, indien aan de bedoelde toezegging alsnog kon worden vol daan. Dezelfde leden hadden destijds eveneens met voldoening kennis genomen van het voornemen van 's ministers ambtsvoorgan ger, mede de economische zijde van de droogmaking van het Zuidelijk deel van het IJsselmeer met de meeste zorg te doen be- studeeren. Zij spraken de hoop uit, dat ook de tegenwoordige bewindsman daartoe be reid zou zijn. Andere leden verklaarden, zich bij dit be toog aan te sluiten. GEBREK AAN VITAMINE B. In de Academie van Wetenschap pen te Parijs, heeft La Picque me degedeeld, dat Champie en Coujard er langs proefondervindelijken weg in geslaagd zijn, de oorzaak vast te stellen van een euvel, dat in tijd van oorlog bijzonder gevreesd wordt, n.1. bevroren voeten. Het moet worden toegeschreven aan een tekort aan vitamine B. Deze ontdek king wettigt de veronderstelling, dat het voortaan gemakkelijk zal zijn, deze ziekte te voorkomen. Eo&Len Uitspraak van de jury echter niet ongunstig voor onzen land genoot. ROTTERDAM. De belangrijke bokswedstrijd tus schen Tin Dekkers (67 Kg.) en Cleto Locatelli (68 Kg.) den beken den Italiaanschen bokser, eenigen tijd geleden tegenstander van Bep van Klaveren, welke ontmoeting was vastgesteld op 10 ronden van 3 minuten, eindigde onbeslist. LOCATELLL Met deze uitspraak was het grootste deel van de toeschouwers het niet eens. Im mers, Locatelli, was in de meeste ronden in de meerderheid. Hij drong zijn tegen stander zijn wijze van vechten op. n.1. op zeer korten afstand. Het is waar, dat hij niet altijd even technisch en fair bokste, maar hij was het meest aanvallend en hd daarmede veel succes. Dekkers verdedigde zich met veel moed en kunde en hij slaagde er verscheidene malen in den afstand te vergrooten en dan rake stooten te plaatsen. Locatelli werd niet in het minst geïntimideerd en kwam steeds even fanatiek terug. In de laatste ronde was Dekkers zeker niet het minst op dreef en zoo wist hij met versehillende iuist series, op hoofd en lichaam nog heel wat punten te verzamelen. Maar de alge- meene indruk was toch, dat Locatelli win naar was. De jury dacht er echter anders over en gaf onbeslist.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2