Vliegtuig voor onze kust in zee gestort Russen nemen Duitsche petroleum in beslag Per auto van Lemmer naar Urk Geringe aanvoer van versche visch „Luchtgevaar" in een nieuw kleed Oost-Indië Bouw van torpedo'inotorbooten Begrafenis slachtoffers van vliegongeluk Ingekomen personen Vertrokken personen Vast in de sneeuw „IJsconcert" op de Waal Nog meer sneeuw op komst Koeten Op Maandag 22 Januari zijn de Invitatie- kegelwedstrijden begonnen, georganiseerd door de clubs, die in „De Pool" kegelen, t.w.: E.V A 't Rolland Raadsel, Onder Ons en Ons Genoe gen. ter gelegenheid van de opening der nieuwe banen. De heer J. Lammers, voorzitter van het comité, dat deze wedstrijden georganiseerd heeft, opende de wedstrijden. Hij deelde mee dat thans ook de andere kegelaars kennis kun nen maken met deze banen, die aan alle eischen voldoen. Hij bedankte de vele milde gevers voor de door hen beschikbaar gestelde dagprijzen. De nestor der Heldersche kegelaars, de heer p. Schagen, gooide de eerste bal, waarmede de wedstrijd een aanvang nam. Hier volgt de stand op Maandagavond 12 Uur: Korpswedstrijd. puim in 't Gat I 155 hout Hoogste korps gooier klasse A tot heden: I. de Kloe 71 hout puim in 't Gat nhout Hoogste korpsgooier klasse B tot heden: p. Govers73 hout Vrije-baan wedstrijden. Seniores 1. J. Lammers 2. I. de Kloe 3. T. C. Govers 36 Hoogste gooier tot heden: J. Lammers 44 Juniores 1. K. Bregman 41—37 2. P. Groot veld 41 3. H. Duyvelshoff 40 Hoogste gooier tot heden: JC. Bregman1 4137 Dames 1. mevr. Boersema 36 2. mevr. Siegers 3534 3. mevr. Schoenmaker 35 Hoogste gooister tot heden: mevr. Boersema. Bekerwedstrijd. Hoogste gooier tot heden (20 ballen): 1. K. Bregman 131 2. Jb. Smit 112 De aanvoer te Scheveningen van versche visch uit zee is den laatsten tijd zeer gering geweest. De weersomstandigheden en andere oorzaken maakten het voor de kustvisschers onmogelijk de visscherij uit te oefenen. De motorkotter Sch. 12 is nog wel buitengaats geweest, doch dit heeft ook weinig resultaat opgeleverd. Ook het uitvaren van motorlog- gers ter uitoefening der trawlvisscherij schijnt voorloopig van de baan te zijn. Er is weinig animo voor deze visscherij. Weliswaar was er sprake, dat een motorlogger gereed zou wor den gemaakt voor de snurrevaadvisscherij, doch dit is ook nog niet zeker. Gistermorgen was er geheel geen aanvoer, Door den sneeuwval zijn gisterochtend geen vischauto's van IJmuiden aangekomen, zoodat de vischloods een ledigen aanblik bood en de kooplieden onverrichterzake naar huis terug konden keeren. De verwachting-is dat heden ochtend visch uit Denemarken op de markt zal worden aangevoerd, tenzij de onderweg zijnde vrachtauto's al te veel hinder van de sneeuw ondervinden. Met ingang van het nieuwe jaar is „Lucht- gevaar", het orgaan van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, in ko perdiepdruk verschenen en het Januari-num- mer, dat ons werd toegezonden, ziet er frisch en aantrekkelijk uit. Van de illustratieve mo gelijkheden, die de koperdiepdruk biedt, is een ruim gebruik gemaakt en het blad maakt dan ook een goeden indruk. Het hoofdartikel is gewijd aan den arbeid, die door de N.V.L. werd verricht gedurende het tijdvak 1 November 193830 November 1939. Uit dit overzicht blijkt, dat de Vereeniging op tal van terreinen met succes werkzaam is geweest en dat de bevolking zoo langzamer hand luchtbeschermingsrijp begint te wor den. Vandaar, dat de propaganda niet meer de eerste plaats inneemt en de aandacht spe ciaal wordt gewijd aan de instructie. „Prac ticus" begint een nieuwe rubriek „Uit de practijk", waarin antwoord wordt gegeven op vragen, die de propagandisten der N.V.L. bij hun arbeid ontmoeten. M. W. H. de Gorter wijdt een beschouwing aan lichtdoovingsoefeningen voor winkel bedrijven. De middenpagina wordt ingenomen door een instructief geïllustreerd verhaal door H. Poolman: „De eerste luchtaanval". Verder bevat het nummer de gewone ru brieken benevens een aardige prijsvraag. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat niet-leden der Vereeniging zich op dit maand blad kunnen abonneeren tegen 1.'s jaars De administratie van het blad is gevestigd: Nassau Ouwerkerkstraat 3, 's-Gravenhage en den Engelschman Learayd, ter aarde be steld. Zoowel in het ziekenhuis als op het kerk hof werd gesproken door ds. Grimberg. De resident, die ziek is, werd vertegenwoordigd door den assistent-resident, die eveneens het woord voerde. De inspecteur van de luchtvaart hield ook een korte toespraak, terwijl namens de K.N.I.L.M. het? woord werd gevoerd door den heer Bertsch. Langs den weg en op het kerkhof bestond zoowel van Europeesche als van inheemsche zijde éen enorme belangstelling, van welke belangstelling ook de vele bloemen bljjk ga ven. De zelfbestuurder van Bandoeng was per soonlijk bij de ter aarde bestelling tegen woordig. Te Soerabaja. Men weet, aldus de Ind. Crt., dat vice-admi raai Ferwerda aan het marine-établissement te Soerabaja opdracht had gegeven voor den bouw van torpedomotorbooten. De eerste proef, mislukte doordat men de motoren afkomstig van niet meer gebruikte vliegtuigen ver keerd had ingebouwd. Men heeft toen, nadat men geconstateerd had, waar de constructie fout lag, een nieuwe torpedomotorboot ge bouwd. Hiermede is zeer onlangs een proeftocht ge houden, welke uitmuntend geslaagd is. Er werd een zeer behoorlijke vaart ontwikkeld het blad meent van 75 km per uur en ook de proeven met het lanceeren van torpedo's ver liepen uitstekend, waarbij bleek, dat er prach tig met dit oorlogsvaartuig kan worden gema noeuvreerd. Batavia, 22 Jan. (Aneta). Vanmiddag is onder groote belangstelling, op het kerkhof te Den Pasar het stoffelijk overschot van den gezagvoerder van w K.N.I.L.M.-vliegtuig, commodore Schott, van twee der passagiers, mevrouw Mrjnliefl Jjwuehxih nieuuPi DE PRAATAVOND VOOR OUD-LEERLINGEN. De praatavond voor de leerlingen van de Landbouwschool, die eerst bepaald was op 19 Januari, is uitgesteld tot Vrijdag 26 Jan. a.s. Catharina BrandsDe Waal, van Bergen, Natteweg 6. Honkje S. Zeinstra, B 152 van Haarlem, Wagenweg 59. H. van Halen, Binnenburg 8, Den Burg, van Den Helder, Aramstraat 29, C. Valenten, van B 15 naar Schellinghout 44. J. Piersma, echtgenoote en twee kinderen, van S 22a naar Leiden, Rijnsburgersingel 23a. Cornelia Dros, van E 38 naar Amsterdam, Keizersgracht 347. Etje Douma, van De Koog 101 naar Baar- deradeel Joutverd 103. T. Platvoet en echtgenoote, van Koogestraat 2, Den Burg, naar Heilo, Groenlaan L27a. MOND- EN KLAUWZEER. Een nieuw geval kwam voor op de boerderij van de heeren Gebrs. Troost te Den Hoorn. Het vee is genezen op de boerderij van den heer C. de Lugt in Eierland. Op twee boerderijen in deze gemeente heerscht thans nog mond- en klauwzeer. De sneeuwval van Vrijdag veroorzaakte in onze gemeente opnieuw veel ongemak, vooral de autobestuurders hadden het weer zwaar te verantwoorden. Bijzonder op den Vaalderweg bleven vele auto's steken. O.a. geraakte een auto van den assistent van Dr. van Dommelen bij de Ruitersplaats in een greppel. Een auto van den heer De Lugt bracht het gestrande vehikel weer op het rechte pad. De auto's van de fa. Langeveld, Ds. Gorter en een militaire auto bleven eveneens vast zitten en moesten losgemaakt worden. Op den Hallerweg bleef de auto van den veearts in de sneeuw steken. Een tractor van den heer Grisnicht bood hier hulp. Door de aanhoudende vorst is de Rijn bij Culemborg dicht gaan zitten. Voetgangers kunnen thans via een met behulp van tak ken afgebakend voetpad de rivier overste ken tegen betaling van 1V2 cent. STOOMV. ftlAATSCH. NEDERLAND. Chr. Huygens, t., 21 Jan. v. Sabang. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk 20 Jan. te N. York. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Jagersfontein (charter) 19 Jan. v. Honolulu. JAVA—NEW-FORR LIJN. Bennekom, charter, 20 Jan. van Sabang. Kota Radja, 20 Jan. v. Kaapstad. Salabangka 21 Jan. te Palembang. Tawalli 19 Jan. te Boston. Tabian 20 Jan. van Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar 20 Jan. te Rotterdam. Marken, u., 22 Jan. van Suez. Sitoebondo( t., 21 Jan. te Suez. Een brug door de kruiende mas sa's gekraakt Gisterochtend is het ijs in de Waal voor Tiel gaan kruien. Ofschoon de rivier nau welijks een dag dicht zat, ging dit met veel lawaai gepaard. Een brug van een aanlegsteiger is ge kraakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In één dag tijds is het water ongeveer een meter gestegen. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat gister avond omstreeks kwart over acht de Waal zich voor de tweede maal in de afgeloopen vier en twintig uur heeft vastgezet. Thans wijst alles er op, dat dp rivier zich definitief heeft gezet, Gistermiddag vertoonde de ri vier aan de Lentsche zijde nog een open geul van drie meter breedte. Het onbekende toestel zou zijn gezonken. Gisteravond zijn de marine en het IJmuidensche personeel van de N.Z.H. Reddingmaatschappij gealar- meerd door het bericht, dat ter hoog te van Bloemendaal, bij paal 57, een onbekend vliegtuig in zee was ge stort. Volgens de waarnemingen zou het wrak niet meer dan 200 m. van het strand drijven. Onmiddellijk werden, aldus het Hdbld., po gingen in het werk gesteld om zoo mogelijk hulp te bieden. De bemanning van de „Neel- tje Jacoba" kreeg opdracht uit te varen en de groote reddingsvlet mee te nemen. Dit laatste was noodig, om het wrak eventueel ook uit ondiep water te kunnen halen,wan neer de „Neeltje Jacoba" daarvoor te veel diepgang zou hebben. Samen met een be wakingsvaartuig voer de reddingboot om ne gen uur uit. Het marineschip belichtte met zijn sterke schijnwerperinstallatie de zee, en voer zoo dicht mogelijk langs de kust. De „Neeltje Jacoba", die uiteraard nog minder diepgang heeft, lag nog dichter bij het strand. De geweldige lichtbundel maakte het end zeelui mogelijk om 'n strook water ter breedte van ong. een km. tusschen het bewakingsvaartuig en den wal af te zoeken. Ondanks de vrij bewogen zee was alles uit stekend te onderscheiden. Zonder iets op te merken, dat op een vlieg tuig leek, voeren de beide schepen tot voor Zandvoort. Hier kregen zij om 10.10 opdracht terug te keeren. Men neemt thans aan dat het vlieg tuig gezonken is, een veronderstel ling. die zeker niet onlogisch is, ge zien het gewicht en de constructie van de moderne vliegtuigen. Wanneer de opvarenden kans hebben ge zien het toestel te verlaten, bestaat de mo gelijkheid, dat zij zwemmend het strand hebben bereikt. Hierover ontbreken echter op dit oogenblik nog alle gegevens. Duitsche technici bewaken de Roemeensche transporten door Russisch Polen. Bericht wordt dat in Oostgalicië hon derden Duitsche technici zijn aange komen. belast met de regeling der repatTieering der Duitschers uit Oost Polen en met de bewaking van de doorreis door Sowjetgebied van de uit Roemenië komende goederentrei nen. Dit bericht is van geen enkelen kant te- gesproken en schijnt op goede grondslagen te berusten De bewaking der Roemeensche goederen trienen staat ongetwijfeld in verband met de geruchten, volgens welke de Russen, het transport vanuit Roemenië afkomstige en voor de Duitschers bestemde goederen, zou den stagneeren. Volgens de „Times" is een zending petroleum, welke uit Roemenië naar Duitschland was gezonden, daar niet aangekomen en is den Duit- schen technici, die te Lwow een on derzoek instelden, gebleken, dat de lading olie door de Russen in beslag is genomen. Deze zouden de petro leum n.1. gebruiken in hun strijd te gen Finland. Berlijn weerspreekt gerucht. Uit Kopenhagen meldt de „Times": In welingelichte kringen in het Derde Rijk acht men de berichten, als zou Duitschland een deel van Russisch Galicië hebben overgeno men, opdat het daardoor een weg naar Roe menië zou hebben, volkomen ongegrond. Onze weerkundige medewerker schrijft: Ons land bevond zich gisteren op een vlak ken rug van hoogen luchtdruk die in betee- kenis toenemend nar het Zuidwesten trok. Tengevolge hiervan was het den geheelen dag fraai winterweer. De maximum-tempe raturen bleven echter zeer laag en in den vooravond kwam plaatselijk zeer strenge vorst voor (Schiphol en Eindhoven om 16 uur 20 min. 17 graden.) In den loop van den middag begon de be wolking echter in het noordoosten toe te ne men onder invloed van 'n minimum dat zich over de Oostzee in westelijke richting ver plaatst. Dit minimum wordt over de rand staten door sterke drukstijgingen gevolgd, waarbij de lucht opklaarde en de tempera- turu weer tot onder min. 10 graden daalde. Op den oceaan neemt de depressie-activiteit toe, de eerste nieuwe storing veroorzaakt langs de zuidkust van IJsland zware ooster storm. KOEGRAS JULIANADORP. EEN IJSFEEST VOOR OUD EN JONG. Voor het ijsfeest van de ijsclub „Een dracht" aan de Kortevliet te Koegras, be stond groote belangstelling; de kinderen van de Chr. School, met alle andere Lagere schoolleerlingen uit de omgeving waren van de partij. Een 60 kinderen kampten in 3 groepen, jongens en meisjes afzonderlijk 0111 24 prijzen, in een wedstrijd met hinder nissen. De ijsbaan was prachtig in orde. Met de volgende le prijzen ging er vandoor: Jongens, klas 1 en 2: Frans de Groot, lee- ren kap. Meisjes, idem: Jetje de Graaf, dejeunertje. Jongens, klas 3 en 4: Piet Zijderveld, paar schaatsen. Meisjes, idem: Sientje Tamis, dejeunertje. Oefeningen bij het Nederlandsche Veldleger in de sneeuw en bij 12 graden Celsius vorst Goed gecamoufleerd door witte omhulsels liggen de manschappen in stalling. In 1929 was 1 óók zool Gisteravond omstreeks half elf is de garagehouder J. Schimp uit Lem mer met en auto over het ijs te Urk aangekomen. Dit is de eerste auto welke dezen winter op Urk arriveer de. De reis had een vlot verloop. Men moet tot 1929 terug gaan om zich den vorigen autotocht naar Urk te herinneren. Jongens, klas 5, 6 en 7: S. de WSt, paar schaatsen. Meisjes, idem: Grietje Piek, lepel en vork met een flesch odeur. Overige prijswinnaars waren: 2e priizen, Jan Slikker, Johanna SeveVihuijsen. Willem v. d. Wenden, Marietje Noot, Roelof Keizer en Gré Maters. 3e prijzen: Piet Kaptein, Marietie Schreurs, Dirk Wijnker, Truus Gouwenberg, Jan Ver- fajlle, Jeanne van Kempen. 4e prijzen: Johnnie Groot Enzerink, Aatje v. d. Wenden. Wim Jimmink, Annie v. d. Meulen, Dries van Wensem, Jetje Gouwen- berg. Met hoera van het publiek, werd de üit- deeling van de prijzen door den voorzitter C. van Bodegraven, beantwoord. Alle kinde ren, die gereden hadden, werden bovendien onthaald op 3 bonnetjes consumptie uit de tent van J. C. Oost, terwijl alle andere aan wezige kinderen 2 bonnetjes ontvingen. De grooten aan de beurt. 's Avonds was er wedstrijd voor volwasse nen, burgers en militairen. Prijzen: tulband, taart, wijn, bon voor wollen kleeding. Hier vielen de le prijzen ten deel aan: J. Gou wenberg Kz., Mej. R. Meskers en aan mili tair Reuvers. De volgende gelukkigen wa ren: A. Nuijens, mej. G. Gouwenberg Md., matroos de Bruin met 2e prijzen, terwijl L. Kootstra en J. Gouwenberg Kz. nog voor een 3en prijs in aanmerking kwamen.. ANNA PAULOWNA ARBEIDERS SPORTBOND. Het handjevol menschen, dat Zondagavond de gymnastiekuitvoering van den Ned. Ar beiders Sportbond in de zaal van den heer Kossen bezocht, was om z'n moed te bewon deren, want men had de slechte wegen ge trotseerd. Het gold hier zeker de trouwste aanhangers van de vereeniging. Na een openingswoord van den heer Stins begon de damesgroep aan haar vrije, oefe ning en voerde die keurig uit. De evenals de damesafd., slechts kleine groep heeren liet aan de hooge brug vlot turnen volgen en daarna kwam, als aardige afwisseling, een vijftal vreemd-uitgedoste, genummerde en gemaskerde leden voor het voetlicht, dat op komische wijze eenige oefeningen uitvoerde. Aan deze vertooning was een aardige attrac tie met een prijs verbonden. De adspiranten sloten vervolgens met brugoefeningen het eerste deel van den avond af. De pauze werd door den heer Moerland ge kort met vroolijke, bekende harmonica-mu- ziek en ook in het tweede deel van het pro gramma was voor de noodige afwisseling gezorgd. Zoo werden met eigen krachten zelfs twee tooneelstukjes opgevoerd, het ko mische „De Tandarts" en het dramatische „Malle Thijs". De dames werkten nog aan de brug en lieten fraai knotszwaaien zien, de adspiranten bleken hun vrije oefening goed onder de knie te hebben, de heeren beëindigden den avond met goed werk aan het hoogrek. Jammer dat niet meer menschen van de zen aardigen avond genoten hebben. ZEGE OP HET GROENE LAKEN. De biljartgroep van den Arbeiderssport- bond trok Zondag naar Den Helder om een competitiewedstrijd te spelen tegen de afdee- hng aldaar. Anna Paulowna wist de Helder sche club met 137 te kloppen, WIER1NGEN GESLAAGD CONCERT VAN HARMONIE. J.l. Zondag gaf de Kon. Muziekver. „Har monie" een uitvoering in Concordia te Hip* polytushoef. Ondanks felle kou en sneeuw jacht was de zaal zeer goed bezet. Een viertal muzieknummers werden on der leiding van den directeur den heer P. Kreijger, keurig en in alle finesses uitge voerd, waarna nog een extra nummer moest worden gegeven. Het 2e gedeelte van het programma werd gevuld met het kluchtspel „Vrijdag de dertiende" van J. W. v. d. Hei den en Henk Bakker. De opvoering hiervan is een waar succes te noemen, er is niet ge lachen, maar gebruld. Een gezellig bal besloot dezen avond. Gevonden: een padvindersriem. Verloren: een rijwielplaatje. Inlichtingen gem.-bode. AMSTERDAM, 22 Jan. Veemarkt. 388 Vette koeien, le kw. 78 90 ct., 2e kw. 68—76 ct., 3e kw. 5464 ct., per Kg. slachtgewicht; 95 melk- en kalf- koeien f 180260 per stuk, 13 vette kalve ren; 56 nuchtere kalveren f 712 per stuk, 175 schapen en lammeren f 1227 per 6tuk, 301 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 7276 ct.. zware varkens 7276 ct., vette varkens 7276 ct., enkele hooger, per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen korte aanvoer, zeer stugge handel, prijshoudend. Melk koeien, matige aanvoer, willige handel. Vette kalveren zeer matige aanvoer, geen noteering. Nuchtere kalveren matige aan voer, vlugge handel, prijzen constant. Scha pen ruime aanvoer, stugge handel, prijzen vast. Varkens zeer matige aanvoer, stugge handel, prijzen iets hooger. ALKMAAR, 22 Jan. Appelen 3—6.50, boerenkool 2—9.20, gele kool 2.504, groene kool 5.20- 7.10, knol- selderie 3.10—8.10, peren 1.50—6. prei 31.—, roode kool 3.10—5.40, spruiten 6.50—12, uien 1.20—4, wortelen 2—3.80. witlof I 8—10. id. 11 6-7. PURMEREND. 23 Jan. Koeien, totaal 600 stuks: 350 vette koeien 68—86 ct., gelde koeien f 110—180, melk koeien f 180—275. stieren 57—62 ct. p. Kg. 6 paarden 70—150; 25 kalveren 0.78—0.95; 500 nuchteren kalveren v. d. slacht 13—20; 220 vette varkens 0.540.63; 15 magere 20 30; 60 biggen 8—19; 1800 schapen 20—30; 12 bokken 3—11. NOORDSCHARWOUDE. 23 Jan. ,rFie„n„4i0Krove 4410; roode kool ge!e ko°l 3—340; d. witte kool 2/0310. BROEK OP LANGEXDIJK, 23 Jan. Uien 4.404.60. drielingen 1.80. grove 3.90 4.20, peen 23.20, kroten 2.10—3.20, roode kool 4.40—5.40, gele kool 2.70—3.30.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3