Het dooit m Tomr- En toch Gedenk de vogels UtaaA yaari u*e Heen? Dinsdag 23 Januari 1940 Tweede Blad T eraardebestelling D* Blom De Heldersche visschersvereeniging vergadert Competitie Heldersche Damclub Volkenbond en Vrede Inschrijving Handelsregister Uit het politie-rapoort Temperatuur en Barometerstand Wonderlijke dalingen en rijzin gen van het kwik. De temperatuur blijft zich recalci trant toonen: nu eens vriest het, dan weer valt de dooi in. Vroor het gisteren nog vrijwel den geheelen dag zeer be hoorlijk, later begon het kwik met sprongen omhoog" te schieten en als wy deze regels neerschrijven dooit het reeds een halve graad. Wat het verloop der diverse tempe raturen gedurende den laats ten dag betreft, chronologisch luiden deze als volgt: Om 8 uur gistermorgen vroor het 10.4 graden; deze temperatuur zakte nog verder af en wel tot bijna 12 gra den. Dat was te ongeveer half 1 in den middag. Om 2 uur was de stand 8.5, om half 4 weder 10.5. Van dat moment af echter rees het kwik met een formi dabele vaart en een uur later reeds vroor het nog slechts graad. Om 7 uur 's avonds nog maar 1.8 graad. Gedurende den nacht bleef de tempe ratuur vrij constant. Gemiddeld 1 of 2 graden vorst. Om half 7 werd het nulpunt bereikt: het dooide. Om 8 uur vanmorgen, de laatste ons bekende stand, dooide het bijna een halve graad. Wat de vooruitzichten zijn, het is ge vaarlijk zich aan eenigerlei voorspelling te wagen. Vermoedelijk zal de dool wel doorzetten, maar dat veronderstelde men reeds zoo dikwijls gedurende de laatste weken. De barometer heeft een stijgende tendens, terwijl de wind daar entegen weer uit verscheidene hoeken tegelijk waait. Er is niet veel peil op te trekken. Vannacht werden eenige sneeuwstormen genoteerd, terwijl het vrijwel zeker is, dat er ook in den loop van den dag nog wel eenige milimeters sneeuw bij zullen komen. Al met al vrij onzekere vooruitzich ten, zoodat wij ons aan geen enkele voorspelling mogen wagen. Er zijn gelukkig heel wat stadgenooten, die aan onze gevleugelde vrienden denken. Gisterenmorgen reden we langs de Hoofd gracht, toen juist een winkelier met een bord vol verrassingen naar buiten kwam en op hetzelfde oogenblik waren daar tientallen jonge meeuwen, die nauwelijks wachtten tol de weldoener zijn gave op de sneeuw gedepo neerd had, maar die hem als 't ware het ■eten uit de hand namen. Op anderhalve meter afstand volgden we den heftigen aanval van de fraaie vogels op het neergestrooide eten. De dieren bleken al hun schuwheid verloren te hebben. De hon ger drijft ze naar plaatsen, die ze anders mijden en geeft hun een vrijpostigheid, die ze anders ontbreekt. Uit dit alles blijkt, dat de dieren ergen honger hebben. En het zijn natuurlijk niet alleen de meeuwen, die lijden onder de toegevroren kanalen, onder de ijs velden in zee, onder gebrek aan eenig Voedsel. Onze vroolijke straatjongens onder de vo gels sterven van den honger, meezen en win terkoninkjes weten niet hoe ze ,,aan den kost" moeten komen. Zoo is er allerwege ge brek aan eten en drinken voor onze gevleug- de vrienden. Laat men toch de etensresten op plaat sen werpen, waar de vogels ze kunnen vinden en geef eens wat extra's. Vergeet ook niet een schoteltje warm water, te gen bevriezen) neer te zetten in den tuin. De vogels hebben gebrek, help hen dezen houden tijd door te komen. U hebt zelf het pleizier van het levendige spel voor uw wo ning. In grooten eenvoud is gistermiddag het stof felijk overschot van den heer D. Blom, in leven hoofd der Openbare U.L.O. school, op de Alg. begraafplaats te Huisduinen teraarde besteld. Op de begraafplaats was het gemeentebe stuur vertegenwoordigd door den burgemeester, den heer G. Ritmeester en den wethouder van onderwijs, den heer L. v. Loo. Voorts waren er de inspecteur van het L. Onderwijs, de heer Feringa en het hoofd van de afd. Onderwijs, de heer Daalder. Alle hoofden van openbare scholen waren aanwezig, terwijl ook de direc teur van de H.B.S., dr. Loen en de heer v. d. Wring, hoofd van de Kath. U.L.O. school op de begraafplaats waren. Een groot aantal leer lingen van wijlen den heer Blom was bij de plechtigheid aanwezig. Op verzoek van den overledene werd aan de fcroeve niet gesproken. Een broer dankte namens de familie voor de belangstelling. Als 't wintert aan de haven. Stook zindelijk en zuinig met prima anthraciet Neem dus van OKKE VISSER, want betere is er niet Adres: Polderweg 34 - Telef. 228 Zaterdag 20 Januari hield de Heldersche Visschersvereeniging haar jaarvergadering in het Militair Tehuis, Kanaalweg. De voorzitter, de heer J. W. Stevenson, opende de vergadering met een woord van welkom. Zoowel van den Burgemeester als van den Wethouder voor de Visscherij waren berichten van verhindering ingekomen. Geen mededeeling over Defensie- maatregelen. Van den Commandant van de Marine kwam een schrijven in, waarin werd me degedeeld, dat niet voldaan kon worden aan het verzoek van „Samenwerking", gericht aan het Bureau Zeeverkeer, om de maatregelen betreffende het uitvaren op deze vergadering voor de visschers te willen toelichten, omdat de getroffen mili taire maatregelen zich niet leenen voor discussie in het openbaar. De voorzitter deelde mede, dat 't allerminst de bedoeling was over de getroffen maatre gelen te discussieeren, maar opdat de visschers duidelijker dan thans zouden begrijpen, dat die maatregelen betreffende het uitvaren in de eerste plaats dienden tot beveiliging van de visschers zelf. Overigens had de voorzitter in Den Haag reeds een tweetal vergaderingen meegemaakt, waarop Schout-bij-nacht Heeris voor de ge- noodigde visschers-vertegenwoordigers gespro ken had en daar een ruime gelegenheid had geboden om de belangen van de visscherij naar voren te brengen, welke besprekingen een dankbaar en leerzaam verloop hadden gehad. Juist wanneer de visschers zelf inzien, dat de maatregelen, die ze voelen als een belemme ring in hun bedrijf in de eerste plaats tot levensbehoud van hen zelf gelden, is het hou den daaraan des te gemakkelijker. Waarschuwing aan vele visschers. De voorzitter ried den visschers aan zich stipt aan de maatregelen te houden, daar het zelfde schrijven de mededeeling behelsde, dat voortaan tegen overtreding streng zal worden opgetreden. Van de geboden gelegenheid om nadere in lichtingen aan het Bureau Zeeverkeer te allen tijde te kunnen inwinnen, zal het bestuur een dankbaar gebruik maken, zoodra de vis scherij op levende schol in het voorjaar zal aanbreken, omdat het alsdan onmogelijk is, dat in twee ploegen wordt uitgevaren. Is er dan geen soepeler regeling te verkrijgen, dan vreest de voorzitter, dat het met de botters zal gaan als met de kotters, dat het bedrijf zich geheel naar IJmuiden zal verplaatsen, hetwelk voor den vischafslag, voor de venters en voor ie nevenbedrijven een aanzienlijke strop zal beteekenen. We hopen echter door een duide lijke uiteenzètting een eenigszins soepeler re geling te kunnen verkrijgen. De notulen der vorige vergadering, het "inancieele overzicht en het jaarverslag wor- len gelezen en goedgekeurd, met dank aan len secretaris en den penningmeester. Verkiezing bestuursleden. De verkiezing van bestuursleden had tot resultaat, dat de heeren Stevenson, Post en Sluiter, die aan de beurt van af treden waren, werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer H. Kiefte, die als bestuurslid had bedankt, werd gekozen de heer Jac. Ruiten. Bespreking van den Voorzitter. Vervolgens hield de voorzitter een bespre king, waarin hij inzonderheid de" leden wees op den plicht van een eerlijken, kameraad- schappelijken omgang met elkander en met het bestuur, waarin hij de beha Je successen der vereeniging besprak, en vervolgens de medewerking der Regeering inzake de casco- molestverzekering duidelijk uiteenzette, om tenslotte de visschers er op te wijzen, dat het feitelijk onverantwoordelijk ls, geen personeel- verzekering te sluiten in dezen zoo gevaar vollen tijd. De tarieven bij de Rijksverzeke ringsbank heeft spreker opgevraagd en deze zijn wel zoo billijk, dat- feitelijk geen schip moest uitvaren, zbnder dat de bemanning ver zekerd is. De stijging der onkosten is door het Verkoopkantoor voor Garnalen onlangs precies vastgesteld op 35 terwijl thans de olie reeds het dubbele kost van voor heen, zoodat de stijging zonder overdrij ving op 50 kan worden gesteld. Waar de loonberekening geschiedt naar een vaste schaal, zal deze dienen te worden herzien en het bestuur zal deze aangele genheid met de autoriteiten bespreken. Helaas moet worden geconstateerd, dat de vischprijzen deze onkostenstijging niet onge daan maken, daar de visch in doorsnee goed- kooper is dan verleden najaar. Den knechten' voor zoover ze belangheb benden zijn in den zin der Zuiderzeesteunwet, werd alsnog ernstig geraden, elke week een loonbriefje in te leveren, ook wanneer ze voor geen steun in aanmerking komen, daar ze anders zichzelf schade berokkenen. Vele zorgen en nooden zullen ook in het komende jaar de aandacht vergen van het be stuur, maar we mogen ondanks alle tegenspoe den on3 nog gelukkig prijzen, dat ons land nog buiten den oorlog is gebleven en spreker hoopt, dat het Gode moge behagen onze Ko ningin en Hare raadslieden zoo te sterken, dat ze ons land veilig door de branding mogen sturen. Na de rondvraag, waarin een enkel lid het woord verlangde, sloot de voorzitter te 11 uur de gezellige vergadering. Uitslag van de Wintercompetitie 1940/ 1C41 van de Heldersche Damclub, bijgewerkt tot en met 11 Januari. Eerste groep. bc ii Finsche Roode Kruis. ■S -■J O O D. C. W. Rab 1 5 2 0 12 J. Stoll 8 4 1 1 9 A. J. Jose Jr 6 4 0 1 8 B. de Best 7 3 2 2 8 C. Goedegebuur 5 1 2 0 4 Ch. Thomas 6 2 0 3 4 C. Leibbrand 2 1 1 0 3 5 1 1 2 3 8 1 1 5 3 8 0 0 8 0 Tweede groep. A A. Bremer 7 6 1 0 13 9 5 3 1 13 7 4 1 2 9 J. Bouwman 8 4 1 3 9 P. J. Arends 10 3 3 4 9 4 1 1 2 3 4 1 1 2 3 5 1 1 3 3 P. H. C. Groenemeyer 4 0 2 2 2 W. v. Brederode 4 0 2 2 2 A. J. Bezemer 2 0 0 2 0 Derde groep. 9 6 1 2 13 A. v. d. Sloot 9 6 1 2 13 7 6 0 1 12 8 6 0 2 12 E. Molenma 7 3 3 1 9 H. v. Ooyen 7 4 1 2 9 7 3 1 3 7 A. v. Merwyk 8 3 1 4 7 J. A de Reuver 8 3 0 5 6 J. A. de Reuver 8 3 0 5 6 J. Deijman 8 2 2 4 6 A. J. Jose Sr 8 3 0 5 6 O. Ottervanger 5 2 1 2 5 G H. Mondeel 4 1 1 2 3 Th. J. Viset 6 1 0 5 2 J. G. v. Eijsden 4 0 0 4 0 P. F. Vos 5 0 0 5 0 Het bestuur van de Vereeniging „Volken bond en Vrede", afdeeling Den Helder, deelt langs dezen weg mede, dat tot 29 Januari a.s. gelegenheid bestaat gelden te zenden voor het Finsche Roode Kruis. Tot heden mocht het bestuur zich verheugen in de ont vangst van ongeveer 100. De adressen der bestuursleden zijn: Ds. H. A. Enklaar, voorzitter, Dijkstraat 12. A. A. de Hoogh, secretaris, Stationsstraat 5. N. A. Kolster Sr., Penningm., Hoofdgracht 52. Van 16 tot 23 Januari 1940. Nieuwe Zaken: r Den Helder: „Risico". Rujjghweg 97 en Ambonstraat 86. glasverzekering. Buffet Taria „de Instuif", Spoorstraat 97, snelbuffet. Wijzigingen: Den Helder: „Noordzee", van Galenstraat 53, vischhandel; overgegaan aan: J.. F. Triest. C. Ackema, Loodsgracht 7, tand-technische inrichting; verplaatst naar: IJmuiden. Opheffingen Den Helder: P. Warbout, Zuidstraat 52, gemaakte kleeding verkoop. Café „Vliegkamp", Rijksweg 15, café. Chr. Groninger, Kanaalweg 182, aannemer enz. Texel: Gebr. M. en D. Toetelief, Molenstr. 42, metselaars. ONS RIJWIELHOEKJE. Aan het adres Kerkgracht 8 is een dames rijwiel terug te bekomen. Op Binnenhaven 146 staat een heerenrijwiel ter beschikking. Voorts wordt een heerenrijwiel vermist, dat voor het R.-K. Militair Tehuis geplaatst was, terwijl aan het adres Breewaterstraat 46 een bruin heerenrijwiel terug te bekomen is. ARBEIDSWET. Door een plaatselijk winkelier werd gisteren de Arbeidswet overtreden. Proces-verbaal volgde. DIEFSTAL. Een meisje, werkzaam op een kantoor al hier, werd verdacht van diefstal van ongeveer 10.Na verhoor bekende zij. VERMIST. In Casino vermistte Zondagavond een jonge dame haar beige taschje, inhoudende o.m. een portemonnaie met inhoud, poederdoosje, en foto's. WIE KAN EEN HOND GEBRUIKEN? Op het Hoofdbureau bevinden zich weer eens 2 aardige honden, die aldaar tijdelijk asyl verleend wordt, doch die dringend bazen noodig hebben. De een is een alleraardigste jonge donker gekleurde herder, de andere een bruin en wit gevlekte boeren-waakhond. Wie ontfermt er zich over? Burgerlijke Stand van Den Helder van 22 Januari 1940. BEVALLEN: K. SteenhoekDienaar, d.; T. HalmaSchaafsma, d.; H. de GraafHop, d.; J. M. BakkerErasmus, z.; Th. W. Kaal Leskau. d.; W. de HoopTop. z. OVERLEDEN: J. de Wijn, m., 74 jaar; A. SmitsRegter. v. 72 jaar; A. B. M. Elling. m., 34 jaar; S. SchipperWiglama, v., 37 jaar. HET IS GOED BINNEN TE ZIJN binnen bij „De Toelast", omdat het er warm en gezellig is Het moet erkend worden, dat Enge land meer begrip heeft gehad voor onze neutraliteit dan Duitschland. Verschei dene van onze koopvaardijschepen zijn door Duitsche onderzeebooten, zonder eenige gemotiveerde reden, getorpedeerd en al heeft men in Engeland het onzen koopvaarders ook niet gemakkelijk ge maakt, als na contróle bleek, dat er geen contrabande vervoerd werd, heeft men onze schepen met rust gelaten. We kun nen daarvoor zeer dankbaar zijn. In oor logstijd meenen de oorlogvoerenden zich rechten te kunnen veroorloven, die indrui- schen tegen alle gevoel van recht en biï- lijkheid. De zedelijke normen zijn in dezen tjjd zoo zeer zoek. dat men zonder be zwaar zich te buiten gaat aan onrecht matigheden, waarvoor men zich in nor malen tijd zou geneeren. Duitschland heeft reeds eenige malen ge tracht ons land in het harnas te jagen tegen zijn tegenstanders. Engeland heeft niet na gelaten ons land en de andere neutralen op te hitsen tegen Duitschland. We hebben ons ech ter niet laten dwingen noch in de eene, noch in de andere richting. Wij zijn en blijven neutraal. Het verdriet Engeland bepaald, dat wij ten opzichte van de strijdende partijen een zoo onverschillige houding innemen, men zou gaarne zien, dat we party kozen en dan natuurlijk aan den kant van de geallieerden, omdat de geallieerden strij den, zooals Churchill zegt, tegen de agres sie en deze strijd in het belang van de kleine staten is, die anders stuk voor stuk gevaar loopen, aan die agressie ten offer te vallen. Churchill ergert zich, dat de kleine mogend heden zoo weinig begrip toonen voor de reali teit van dezen strijd, maar hij vergeet, dat dis kleine mogendheden niet om den oorlog ge vraagd hebben en dat de kleine mogendheden, die door dezen strijd al genoeg misère beleefd hebben en wellicht nog veel narigheid zullen ondergaan, de meening zijn toegedaan, dat deze strijd voorkomen had kunnen worden, als Engeland eerder en krachtiger opgetreden was tegen de agressies van de groote mogend heden, van Japan, van Italië, van Duitschland. Men vergeet in Engeland, dat de zee van ellende en jammer, die langzaam over heel de wereld spoelt, waarschijnlijk tegengehou den was, als Engeland het niet jarenlang al leen bij woorden gelaten had, maar vroeger krachtiger op de bres had gestaan voor de handhaving van het Volkenbondsrecht. En de gevolgen daarvan willen de kleine neutralen niet meedragen. Ze willen niet anders dan ongestoord hun gang gaan, ze willen niet an ders dan hun neutraliteit handhaven. En al zegt dan naast Churchill een hooggeplaatst Engelsch diplomaat, dat de neutralen naast Engeland moesten staan in den krijgstocht, welke thans door Engeland ondernomen wordt voor de verdediging van de Christelijke beschaving, dan denken velen van die neu tralen, dat de Christelijke beschaving nooit verdedigd zal kunnen worden met de strijd middelen van den duivel. De Christelijke beschaving wordt niet verdedigd met geweld, maar door het Evangelie van de liefde. Bij de verdediging van de Christelijke beschaving geldt niet „het woord van kanonnen of bommen", maar dat van Christus: ,tNiet door kracht, noch door geweld, maar door Mijnen geest zal het geschieden". Engeland mag ons dan. graag in den oorlog willen betrekken ter verdediging van de Christelijke beschaving, wij vinden voor die Christelijke beschaving altijd nog beter om buiten den oorlog te blijven. W\j bleven neutraal Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Gunga Din". Rialto, Spoorstraat, acht uur: ,,'t Is een wonderlijke Wereld." Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Korfaalrif." Heden Casino, 8.00 uur: Sperwer-Knalavond. Musis Sacrum, 8.00 uur: B.V.L.-uitvoering. Woensdag Slf Januari. Casino, 8.30 uur: 4e Marine-concert. Barometerstand Den Helder: 760.2 Maximum temperatuur lucht: 0.4 Laagste temperatuur: 2.4 Wind: richting: N.; kracht: S Licht op: 4 uur 57 min,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5