Herwaardeering van onzen goudvoorraad DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Terugkeer naar den gouden standaard voorloopig uitgesloten Bruto voordeel 221 millioen gulden Geen Nederlandsche vrijwilligers naar Finland De mijnen in de Groninger Wadden Enge'and dreigt leveranties aan Roemenië stop te zetten Britsche flottieljeleider vergaan Nederlandsche steun aan Finland „Klein Duimpje" op het IJsselmeer Koningin en Prinses op Marken KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON'» (1 LIJNEN) WOENSDAG 24 JANUARI 1940 68e JAARG. No. 8831 Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Temperatuur om het vriespunt HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mlf. HoQcmdi Noorderkwartier N.V. te Den Helder PONDENVERLIES DER NEDERLAND- SCHE BANK WORDT AFGESCHRE VEN. Ingediend is een wetsontwerp tot voorloopige voorziening ten aanzien van de waardebepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederland sche Bank en regeling van de gevol gen dier voorziening. In de memorie van toelichting zegt de tninister, dat sedert Nederland in Septem ber 1936 den gouden standaard heeft verla ten, in de boeken der Nederlandsche Bank de waardeering van den aan haar toebehoo renden goudvoorraad gehandhaafd is op den grondslag van den ouden aankoopprijs van goud, welke prijs laatstelijk f 1647.50 per kg. fijn.bedroeg. De depreciatie van den gul den is derhalve bij die waardeering buiten aanmerking gebleven. Deze gedragslijn was gebaseerd op de overweging, dat ook in an dere landen, met 'riamp in Engeland, een aanpassing in het hierbedoelde opzicht van de boekhouding der circulatiebank aan den werkélijken toestand niet had plaats gevon den en, mede- in verband hiermede, op de mogelijkheid, dat binnen betrekkelijk korten tijd tot het herstel van den internationalen gouden standaard en een definitieve stabili satie van de nationale geldeenheden zou be sloten kunnen worden. De regeering was van oordeel, dat uit hoofde van een en ander de nadeelen, welke uit de handhaving van den ouden goudprijs voortvloeien, aanvaard moesten worden. De nadeelen. Deze nadeelen betreffen in de eerste plaats de financiering van het egalisatiefonds en voorts de voortzetting van de afschrijving op het door de Nederlandsche Bank geleden pondenverlies overeenkomstig de bij de wet van 27 Mei 1932 getroffen regeling. In beide opzichten is in de eerste plaats het finan cieel belang van den staat in het geding. Wat de financiering van het Egalisatie fonds betreft, zij er op gewezen, dat dit fonds rentedragende schulden heeft moeten aan gaan. Dit laatste heeft geleid tot fictieve ver liezen van het fonds, die gefinancierd wor den met rentedragend schatkistpapier. Had het goud aan de Bank tegen een reëelen, in- stede van den fictieven prijs verkocht kun nen worden, dan zou het hierboven omschre ven renteverlies kunnen vermeden zijn. Een jaarlijksch offer. Met betrekking tot de voortzetting van de afschrijving op het pondenverlies zij er aan herinnerd, dat, ingevolge de vorengenoem de wet van 1932, jaarlijks de helft van de winst der Nederlandsche Bank, met een mi nimum van f 1.000.000, voor de delging van den thans nog tot 'n bedrag van f 7.629.955,16 in de boeken der Bank voorkomenden ver liespost moet aangewend worden. De deel- gerechtigden in die winst, waartoe wel in de eerste plaats de staat behoort, brengen hierdoor jaarlijks een offer tengevolge van een fictieve goudwaarde van den gulden. Uit hoofde van de beide hierboven om schreven omstandigheden lijdt de Staat een nadeel, dat aan de hand der huidige gege vens op omstreeks 2'A millioen p. jaar kan gesteld worden. Hierbij valt in het oog te houden, dat, zou de rente op de geldmarkt een verdere stijging gaan vertoonen, dit na deel dientengevolge aanmerkelijk zou kun nen toenemen. Na het voorafgaande zal het geen verwondering wekken, dat de minis ter zich heeft afgevraagd of in Neder land aan de tot dusver gevolgde, hier boven uiteengezette gedragslijn zou zijn vast te houden. Hij is tot de slotsom gekomen, dat deze vraag ontkennend moet beant woord worden en dat het niet rede lijk zou zijn, het brengen van niet onbelangrijke offers voor het instand houden van een fictie voort te zetten. Alle groote landen en de overgroote meer derheid der overige landen hebben thans de depreciatie van hun munteenheid in de boekhouding der circulatiebanken tot uit drukking gebracht Dit moet er toe leiden, dat 'n terugkeer tot de oude pariteit en een belangrijke vermindering van de huidige depreciatie niet langer geacht kunnen wor den op het terrein der redelijke verwachtin gen te liggen. Bovendien is duidelijk tot uiting gekomen, dat op een herstel van den gouden standaard on een definitieve stabilisatie van de natie- hale geldeenheden binnen betrekkelijk kor ten termijn niet valt te rekenen. Men moge zulks betreuren, het feit valt niet te ontken nen en de regeering acht zich verplicht uit dit feit de conseguenties te trekken. De minister is niet van oordeel, dat thans tot de wettelijke stabilisatie van den gulden zou zijn over te gaan. Zoo lang belangrijke andere landen niet tot 't herstel van den in ternationalen gouden standaard bereid zijn, dient, naar zijn meening, ook Nederland zijn vrijheid te behouden. Het karakter van een zwevende valuta wordt derhalve door de voorgestelde regeling niet aan den gulden ontnomen. Deze regeling beoogt, bij wijze van voorloo pige voorziening, gelijk in de considerans wordt vermeld, te geraken tot een herwaar deering van den goudvoorraad van de Ne derlandsche Bank op den grondslag van een depreciatie van den gulden met 18 ten hon derd. Dit percentage stemt ongeveer overeen met de geringste depreciatie, welke de gul den sedert het verlaten door Nedeland van den gouden standaard, heeft vertoond. De te genwoordige depreciatie bedraagt ten naas tenbij 22 ten honderd. Het verschil in waardeering ge deeltelijk fictief De thans voorgestelde herwaardeering zal. zooals van zelf spreekt een belangrijk ver schil opleveren met het bedrag van ruim f1013 millioen, waarop dc goudvoorraad op 2 Januari 1940 te boek stond. Op den grond slag van de hiervoren bedoelde depreciatie van 18 pet. zal de goudvoorraad van de Ne derlandsche Bank te waardeeren zijn tegen een prijs van f2009 per kilogram fijn. Deze prijs beteekent een waardeering van den to talen voorraad op 'n bedrag, dat ruim f 221 millioen hooger gelegen is dan het thans opgevoerde bedrag. Ter voorkoming van mis- vei-stand zij reeds aanstonds opgemerkt, dat een aanmerkelijk deel van dit verschil voor de bank een zuiver fictief karakter draagt, aangezien het ontstaan is uit den hierboven bedoelden verkoop van goud door het Egali satiefonds aan de bank tegen den fictieven prijs van f 1647.50 per kg. fijn. De minister stelt er prijs op te dezer plaatse mede te deelen, dat, afgescheiden van het fictieve verlies, dat uit den-verkoop tegen f 1647,50 voor het Egalisatiefonds is voortgevloeid, de rekening van dit fonds een batig saldo aan wijst. Van het hiervoren bedoeld voordeelig ver schil behoort een bedrag van f29.889.408.15 te worden bestemd tot vereffening van het des tijds door de Nederlandsche Bank geleden pondenverlies. De rest van het vooi'deelig verschil behoort naar het inzien van den minister, aan de staat ten goed te komen. Al is, juridisch ge zien, de goudvoorraad, zooals deze op den datum van het verlaten door Nederland van den gouden standaard, tot een bedrag van rond f670 millioen, op de balans der Nedei-- landsche Bank voorkwam, onbetwistbaar het eigendom van de Bank, en derhalve ook de te maken winst op dien voorraad, zoo staat hier toch tegenover, dat bij de beoordeeling van dit vraagstuk niet de zuiver juridische verhouding, doch de publiekrechtelijke func tie van de bank moet praevaleeren. Ook in andere landen is dit aldus ingezien. In de bestaande tijdsomstandig heden ongewenscht, zegt minis ter de Geer. Op een schriftelijke vraag van het lid der Tweede Kamer den heer van der Goes van Nalers betreffende het verleenen van verlof aan Nederland sche vrijwilligers, zich in Finschen krijgsdienst te begeven, heeft de mi nister van Algemeene Zaken a.i., voorzitter van den Raad van Minis- ters geantwoord, dat de regeering het in de bestaande ^tijdsomstandig heden ongewenscht acht te bevorde ren, dat aan Nederlanders verlof wordt verleend in vreemden krijgs dienst te treden. Slechts acht aangespoeld. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Wendelaar betref fende het opruimen van mijnen in de Gro ninger Wadden, heeft de minister van De fensie geantwoord, dat in de Groninger Wad den sedert het begin van den oorlog een gering aantal losgeslagen mijnen (tot 1 Ja nuari 1940 8 stuks) zijn aangetroffen. Indien deze mijnen op de eilanden, den vasten wal, of op het wad dit laatste voor zoover de mijnen bereikbaar zijn aanspoelen, worden zij gedemonteerd of ver nietigd. WANNEER DUITSCHLAND EEN OVERMATIG GROOT DEEL DER ROEMEENSCHE OLIE ZOU KRIJ GEN. Er zijn in Londen geen definitieve berichten ontvangen omtrent de volledige strekking van de door de Roemeensche regeering ingevoerde nieuwe maatregel ten aanzien van de controle op en de coördinatie van de olieproductie en raffinaderij in Roemenië. Wanneer echter mocht blijken, dat de Roemeensche autoriteiten deze methode aanne men om Duitschland een onmatig groot deel der Roemeensche olie leveranties te geven, dan is het duidelijk aldus de diplomatieke correspondent van Reuter dat van Groot Brittannië 'en Frank rijk niet kan worden verwacht, dat zii doorgaan met hun huidige po litiek van levering van grondstof fen en andere producten, die Roe menië on het oogenblik van de Geallieerden betrekt. DUITSCH—ROEMEENSCHE MTJ. VOOR OLIEHOUDENDE ZADEN. Intusschen heeft dr Clodius, de leider der economische afdeeling in de Wilhelm- H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana vertoefden gister eenigen tijd op de Gouwzee. De Prinses maakte bij deze gelegenheid in gezelschap van eenige hof dames een tochtje op de schaats. si rasse zich gisteren, vergezeld van een delegatie van Duitsche deskundigen, naar Let Roemeensche ministerie van landbouw begeven, teneinde te spreken over een plan. dat ten doel heeft een Duitsch—Roe meensche maatschappij te vormen voor de uitbreiding der productie en van den uit voer van oliehoudende zaden. In over het algemeen welingelichte kringen te Belijn meent men te weten, dat een dergelijke maatschappij binnenkort opgericht zal worden. Dr. Clodius, die een maand gele den economische besprekingenheeft ge voerd met de Roemeensche regeering. welke besprekingen leidden tot de afstui ting van een handelsovereenkomst tus- schen heide landen, is op 19 Januari naar Boekarest teruggekeerd. In economische kringen neemt men aan, dat in verband met de talrijke moeilijkheden die zich heb ben voorgedaan tijdens de laatste onder handelingen, waardoor deze 5 weken lan^ traineerden, een zeker aantal kwesties, die betrekking hebben op de voorziening van Duitschland van Roemeensche grondstof fen. moest worden uitgesteld tot na de af sluiting der overeenkomst. Dr. Clodius zou thans teruggekeerd zijn om al deze kwesties te regelen, in het bij zonder bet vraagstuk der aankoop door Duitschland van Roemeensch bout en de kwesties van bet transport, welke thans de voornaamste hinderpaal vormen voor de geregelde ravitailleering van Duitschland met Roemeensche goederen. Bovendien zijn zekere besluiten van de Roemeensche re geering, zooals de instelling van een pe- troleumdictator, van rechtstreekseh belang voor de Duitsche imjxxrteurs. GEHEELE BEMANNING VAN 175 KOPPEN OMGEKOMEN. In een oficieel Engelsch communi qué wordt medegedeeld, dat de tor pedoboot jager Exmouth tot zinken is gebracht en dat aangenomen moet worden, dat alle opvarenden om het leven gekomen zijn- Ér wa ren 175 koppen aan boord. De Exmouth is een flottieljeleider van 1475 ton, die in Dortsmouth was gebouwd. Het schip had 330.000 pond sterling gekost en was in 1935 in dienst genomen. Het was bewapend met vijf 4.5 duims kanonnen en zes kleinere stukken geschut benevens acht 21 duims torpedolanceerbuizen. De Ex mouth is de vijfde Britsche torpedobootja- ger, die sedert het begin van den oorlog verloren is gegaan. Het is echter de eer ste, die met man en muis is gezonken. WETSONTWERP TOT HET SCHENKEN VAN f 100.000 AAN HET FINSCHE ROODE KRUIS IN VOORBEREIDING. Op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer, de heer van Emb- den betreffende het verleenen van steun aan Finland heeft de minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, a.i., voorzitter van den raad van ministers, geantwoord, dat een wetsontwerp, waarbij wordt voorge steld een bedrag van f 100.000 uit 's lands kas door bemiddeling van het Nederlandsche Roode Kruis ter beschikking te stellen van het Fin- sche Roode Kruis, in voorbereiding is. DE BILT SEINT t Verwachting: Des ochtends ma tige tot lichte vorst, in den middag om het vriespunt tot lichte dooi, nevelig tot helder of halfbewolkt, droog weer, zwakke tot matige westelijke tot zuidelijke wind Onze weerkundige medewerker schrijft: De belangrijkste wijziging in d" lucht* drukverdeeling is thans de voortdurende ontwikkeling van een gebied van hoogen luchtdruk over onze omgeving. België en blijkbaar ook in Frankrijk en Zuid- Duitschland. Daar zich over Denemarken nog een vlak minimum bevond, was de wind in ons land gedurende den geheelen dag westelijk en steeg de temperatuur vrijwel overal tot even boven het vries punt, waarbij sneeuw en natte sneeuw buien voorkwamen. In den avond daalde de temperatuur echter weer snel tengevol ge van de uitstraling bij heldere hemel. Op den Oceaan bevindt zich een vrij diepe depressie die echter schijnt op te vullen. Zij dringt dan ook slechts zeer langzaam in oostelijke richting door. Urk wordt door vliegtuig en vrachtauto's uit zijn isolement verlost. In den vroegen middag is de KLM piloot Bax gisteren mgt een Fokker 7, komende van Schiphol, op Urk geland. Het toestel had een hoeveel heid post en tien kisten gist medege nomen. Op den terugtocht nam de machine enke le passagiers en post mede, Vandaag zal wederom een vliegtuig van Schiphol naar Urk vertrokken voor het brengen van post, wharna dit toestel voor de tweede maal naar Urk zal gaan voor het vervoeren van passagiers. Auto's uit Lemmer. Van Lemmer komen regelmatig vracht auto's over het ijs naar Urk. Een der wa gens voerde o.a. vleesch en andere levens middelen mede. Gisteren bracht één der auto's rogge en melk. Oan dezen wagen was een slede gebonden, waarop zich eveneens levensmiddelen voor winkeliers op L'rk be vonden. Bellen rinkelen op het IJsselmeer Omstreeks twaalf uur is de heer G. Stoel met zijn twee zonen van Kampereiland met een arreslede over het ijs naar Urk geko men. Hij vertelde, dat het ijs over het al gemeen betrouwbaar was, doch dat hij niet temin twee spleten van bijna een meter had moeten overschrijden, hetgeen niet zonder moeite was gegaan. Op de route, welke de slede gevolg had, had de heer Stoel boomtakjes gelegd, ten einde bij een tweeden tocht, welke hij mor gen met de slede zal maken, den weg ge makkelijk ter-ug te kunnen vinden. Om twee uur aanvaardde het drietal weer per slede de terugreis. Per auto over de Gouwzee. Gistermiddag werd Monniken dam verrast door de komst van H.M. de Koningin en H.K.H. Prin ses Juliana, die even over half vier per auto.in het dorp arriveerden. Op den Zuiderzeedijk verlieten de voi-stelijke Personen den wagen en begaven zij zich een oogenblik op het ijs om te genieten van den prachtigen aanblik en de vroolijke bedrijvigheid van de schaatsen rijders in oogenschouw te nemen. Daarna stapten de hooge Be- zoeksters weer in de auto. waarme de zij den tocht over de Gouwzee naar het eiland Marken voortzet- ten. Hierop volgden twee auto's, waarin het gevolg gezeten was. Op Marken bond de Prinses de schaatsen onder, tenvijl Haar Ko ninklijke Moeder een wandeling op de ijsbaan maakte. Aan de haven was een .groote menigte samengestroomd. die de Koningin en Prinses hartelijk toe juichte. V v v -

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1