A.V.R.O. Bridge-drive Abonneert II op dit blad 7.5 graad vorst! Mobilisatie- ftZilóm Er wordt gespuid Tegenstrijdigheden Vrijdag 26 Januari 1940 Tweede Blad Bal Masqué-Intime BOTgerlfke Stand vas Den Hekier Clichéfabricatie en kleurenfotografie AMERICAN BLEND Promotic bij dc Pol tie Visscherij EEN DELICATESSE... OOK OP DE BOTERHAM DE ROOKWORST MET DE FIJNE. ZACHTE ROOKSMAAK Temperatuur en Barometerstand Madinieiuus Kampioenen meten zich. Vroeger kaartte men ook; vroeger, dat wil peggen vóór een groot kaart-genie het bridge spel uitvond, deed men ook aan „des duivels prentenboek". Men pandoerde, men kruis jaste. men miezemousde en klaverjaste, maar cr werd eerst sprake van kaart-w oeds, toen het bridgen in vijf werelddeelen popu lair werd. Ook Den Helder bridget, en dat het dat pog steeds intens doet, werd ook gisteren avond weer bewezen, toen in de groote Casino-zaal een schare van ongeveer 130 dames en heeren rondom tafels vereenigd za ten, teneinde een kans te wagen om voor AVRO-bridge-kampioen 1940 in aanmerking te komen. Er werd gebridged, zooals alleen de echte (bridgers dat doen: met bezieling, met vuur, piet overgave. Er werd gedacht met rimpels jn voorhoofden, er werd gepiekerd en gewikt. Een kaart-duel van de eerste orde, waaraan pik dier 130 aanwezigen zich met geheel den Inzet van zijn of haar geestelijke gaven gaf. Het was er zeer rustig, in die Casino-zaal. Men kon er inderdaad de traditioneele speld hooren vallen. Er was alleen het gezucht der kaarters, het ritselen der ruiten's, harten's, klavers en schoppens. Verder niets. Het was er genoeglijk in die groote zaal. plauwig kringelde de rook der vele sigaren pmhoog, een enkele maal klonkeen uitroep ivan victorie of spijt, maar doorgaans werden blijken van hoorbare instemming of critiek pchterwege gelaten. De organisatie was, zooals men dat van de AVRO-, die reeds zoo vele maken met dit bridge-bijltje gehakt heeft, mocht verwach ten. Vlot en zonder stagnatie verliep dit bridge-festijn, en dat is goeddeels te danken pan de leiding van den heer Gilkens. Deze AVRO-bridge-drive is als tenvolle ge klaagd te beschouwen. Dit was de vijfde maal Bat men in AVRO-verband speelde, en het zal zeker niet de laatste maal geweest zijn. Misschien zal zelfs een volgende keer de zaal te klein blijken Hieronder laten wij den uitslag der drive Volgen: Groep A. N.Z., le prijs Heer en Mevr. Bastiaanse matchpunten; N.Z., 2e prijs Hr. L. D. de fo..ayer en A. van Gelder, 19 matchpt. O.W., le pr. Jac. Burger en J. Burger 20 Jnatchpt.; O.W., 2e pr. L. Winter en C. Vis eer 21 matchpt. Groep B. N.Z., le pr. H. Riemers en G. Brasem, 21 matchpt.; 2e pr. W. Zuidema en M. v. Pelt 22 matchpt. O.W., le pr. H. C. Slotboom en Scholten 19% matchpt; 2e pr. F. Goedendorp en P. Van Leeuwen 27 matchpt. Groep C. N.Z., le pr. H. A. Quant en M. Quant 12 matchpt.; 2e pr. Dr. D. J. A. v. d. Woerd fn mevr. v. d. Sluis 18 matchpt. O.W., le pr., D. de Graaf en C. Bregman 18 matchpt.; 2e pr. F. Everaert en W. Gro- Ven 19 matchpt. Groep D. N.Z., le pr. L. de Koster en G. J. Sonnen- berg 16 matchpt.; 2e pr. Mazairac en mej. Groen 18 matchpt. O.W., le pr. M. Brizee en H. Baars 12% jnatchpt.; 2e pr. J. Visser en C. Heyblok 18 18 matchpt. Groep E. N.Z., le pr K. J. C. Hoppe en L. Th. Mahieu 12 matchpt.; 2e pr. H. C. F. Schla- ïnilch en S. van Dam 13 matchpt. O.W. le pr. S. Wit en P. Korver 13 match- jpL; 2e pr. J. Speur en J. Polet 17 matchpt. Van de groepen A en B komen in de kwart ïinale de eerste prijswinnaars en degenen, die 21 matchpunten of minder behaalden. Bij de groepen C D E de eerste prijswinnaars pn zij, die 17 matchpunten of minder be taalden. Gevaarlek ijs. Hedenmiddag van 12 tot 4 uur en mor genmiddag van 1 tot 5 uur wordt er ge spuid. Het ijs wordt daardoor volkomen onbetrouwbaar, temeer waar de groote sluisdeuren opengaan en er dus veel wa ter naar buiten trekt. Men zij gewaarschuwd. De directie van het Dans-instituut „Polak" !s voornemens een Bal-Masqué in besloten kring te organiseeren; en wel op Zaterdag E Februari a.s. in „Musis Sacrum". Het is op verzoek van velen, die vroeger teeds een dergelijken avond hebben bijge woond en1 verlangen naar een herhaling en ook van hen, die het nog niet méé maakten 6n dus met belangstelling dit voor hen nieu we evenement tegemoet zien. Aan de voorbereiding wordt veel zorg be steedt: goede muziek (non stop), fraaie prij zen voor de diverse costumes waarvoor Pen jury is benoemd. Al met al: het belooft een prettige avond te worden. Voor nadere bizonderheden leze men de ad vertentie in dit blad. van 24 en 25 Jan. 1940. BEVALLEN: J. C. Riteco—Ran, d.; F. HeerkensRodenhuis, z.; W. J. Koekkoek Zwaaf, d.; G. Rendenvan der Sloot, z.; A. KiekebosKoster, d.; C. HeitingCerncic, z.; H. van der WeerdSchenk, z.; J. L. van Overloopde Jong, z.; M. AdamSteen- haard, d. OVERLEDEN: J. van WindenTournois, Ü5 jaar. GETROUWD: P. Salm en A. E. Tesselaar; Horsten en W. Bnintink. Hedenmorgen 8 uurt lederen dag weer heeft het weer ver rassingen. Nu eens dooit het en vriest het een uur later weer op, dan weer vriest het dat 't kraakt, terwyl het even later „warm water" regent. Voor schaatssport-liefhebbers een kwelling, omdat men niet weet waaraan zich te houden. Dooide het gistermorgen te 8 uur reeds, vrjjwel den geheelen dag bleef de temperatuur een flink stuk boven hef 0-punt. Alleen in fien namiddag (te omstreeks 6 uur) werd het 0.7 onder 0 In den nacht zette de vorst plotse ling weer door. Om 4 uur wees het kwik reeds 4 graden onder het vries punt, om 6 uur reeds 7 graden en om 8 uur hedenmorgen niet minder dan 7graad! Ditmaal slaat Den Helderbijna een record. In de Bilt vroor het „slechts" 2 graden, in Groningen 3 graden, maar Maastricht won het met 10. „oV°ar ?,e leden' donateurs en genoodigden van de Vereeniging van Personeel der N.V. Drukkerij De Boer sprak gisterenavond de v ®r FJJmant der Alg. Cliché-Industrie van lijn en Zack over bovengenoemd onder- werp. In korte trekken behandelde de heer Zack de vervaardiging van de lijn-cliché's (zuiver zwart-wit) en de autotypiën of raster-cliché's (met verloop in den tinten) om vervolgens over te gaan tot het beantwoorden van de vraag, die bij velen leeft: hoe kunnen kleu- ren-reproducties gemaakt worden. Daartoe weidde de heer Zack uitvoerig uit over het karakter van licht en kleur. Hij zette pogin gen uiteen om de kleuren vast te leggen" en toonde o.a. aan de hand van lichtbeelden aan hoe verschillende arbeidsmethoden hiervoor ontstonden. De Franschman Lumière was de eerste, die het principe van de kleurenfoto grafie vasten vorm gaf. Daarna kwamen de Agfa- en Dufay-platen welke verbeteringen beteekenden. Kodak onderscheidt zich nog door een andere wijze van ontwikkeling der platen. Reproducties nu ontstaan door een origi neel te splitsen in meestal drie deelen, n.1. voor elk der primaire kleuren één: rood, geel, blauw. Door de drie aldus vervaardigde onderling verschillende cliché's van hetzelfde beeld kunnen deze weder met drie kleuren inkt gedrukt worden. Het resultaat daarvan is slechts een gebrekkige afspiegeling van de natuur, doch het oog neemt er genoegen mee. De heer Zack daalde dikwijls vrij diep in de stof, welke hiermede verband houdt, af en voor velen der aanwezigen zal ongetwij feld het fijne vah de zaak nog niet duidelijk geworden zijn. Een dergelijk onderwerp is echter uiterst moeilijk in korte trekken te behandelen en met groote kennis van zaken heeft de heer Zack getracht het voornaam ste naar voren te brengen. Na de pauze werden verschillende Kleuren foto's uit Den Helder, Amsterdam en Zwit serland geprojecteerd. De heer Van Hasselt stond bereidwillig zijn projector met vele kleurenopnamen van Den Helder en omgeving af. Voorts stelde de heer Abbenes een aantal door hem vervaardigde plaatjes ter beschikking, terwijl de firma Ze gel geheel belangeloos zijn epidiascoop voor dezen avond in bruikleen afstond. Dit gedeelte van den avond, dat aanmer kelijk lichter te verteeren was, dan het ge deelte voor de pauze, hield de aanwezigen nog tot bij half twaalf bijeen. In zijn openingswoord had de voorzitter, de heer Luijendrjk den heer Zack reeds dank ge bracht voor zijn bereidwilligheid deze lezing voor de vereeniging te houden. SPEELTUINVEREENIGING. Afd. Centrum. De afd. „Centrum" der Speeltuinvereeniging geeft haar jaarlijkschen feestavond op Zater dag 27 Januari a.s. Optreden van Kinderzang koor en tooneel. Ook is er een kindermiddag met een leuk kinderprogramma, 's middags om 2 uur. Zie verder advertentie in dit blad. MISHANDELING. Een bwoonster van de Laan mishandelde gisteren haar zoontje dusdanig, dat de jongen er genoeg van kreeg, het ouderlijk huis verliet en bij zijn vader, die ergens anders woont, in- trk nam. Ook de politie had met deze affaire weer het noodige werk. MEEUWEN DOODGEREDEN. Gisteren werden eenige meuwen gevoederd op den straatweg van den Kanaalweg. Een passeerende auto reed er op in, tengevolge waarvan verscheidene vogels gedood werden. Van opzet was geen sprake. Met ingang van 1 Februari a.s. zijn de poli- tie-agenten Nijhof en Van Bremen bevorderd tot brigadier. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Klipfontein, charter, 28 Jan. te Calcutta. JAVA—NEW-ÏOKK LIJN. Bantam 25 Jan. te Singapore. Kegelen DE FINALE. Donderdagavond was de laatste dag van het Kegelconcours in „De Pool". Hier volgt de einduitslag. Korpswedstrfld. Klasse A. E.V.A. I 206 ht Hout of Fout I 197 Ons Genoegen I 182 't Rollend Raadsel I 179 Duim in 't Gat I 155 Onder Ons I 138 Hoogste korpsgooier: J. Lammers 75. Klasse B. E.V.A. n 196 ht. Duim in 't Gat m 183 Onder Ons III 181 Duim in 't Gat II 172 Ons Genoegen III 169 Hout of Fout II 159 Ons Genoegen II 155 Onder Ons II 154 't Rollend Raadsel II 145 E.V.A. III 144 Hoogste korpsgooier: C. Govers 73. Klasse C (dames). D.O.H. I 176 ht. 't Rollend Raadsel III 174 D.O.H. II 163 D.O.H. III 149 Hoogste korpsgooisterMevr. Siegers 69. Vrije-baan wedstrijd. Seniores: 1. J. Lammers 45 2. Jb. Smit 44 3. P. Spruit 43 4. F. v. d. Meij 39 5. J. Boerdijk 36 Hoogste gooier: J. Lammers 45. Juniores: 1. P. Grootveld 41 2. C. Bijl 39 3. F. Grootveld 38 4. A. Leemans 36-35-33 5. F. Boersema 36-35 Hoogste korpsgooier: J. Lammers 45. Dames:, 1. Mevr. Heijligenberg 39 2. Boersema 37 3. Lensen 36 2X-31 4. Bos 36 2 X-29 5. Siegers 35 6. Heijkoop 33-30 7. Helder 33 Hoogste gooister: Mevr. Boersema 42. Bekerwedstrijd (20 ballen). 1. M. Rosa 152 2. Mevr, Lensen 148 Extra prijs (de meeste vijven): P. Spruit 9 vijven. Na afloop reikte de voorzitter van het Co mité, dat deze wedstrijden georganiseerd had, de heer J. Lammers. de prijzen uit en behoorde dit welgeslaagd concours weer tot het ver leden. ÏUzuw-ó uil Wik Urk, 25 Jan. Heden werd aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd 110 pd. schar, prijs 1012 ct.80 pond schelvisch, 1214 ct. per pond. ct. per pond en 30 stuks rog, prijs 3570 ct. per stuk. Gladder dan glad! Hé, jongens, dat is nu helemaal een bruin geval, het motregent, mist en vriest en sneeuwt. Nou kerel, wat wil je nog meer, dan kun je nog eens een slippertje maken. Slippertje Ja, op de straat natuurlijk, wat dacht jij dan weer ouwe roddelpot. O, is 't em van datte. Hallo Tom, je kunt het zeker weer niet vinden met je rust. Nee man, ze motten mien altied hebben, wat dat noe toch veur een malle fratserei is, maar ik geleuve da'k toch wel een goei kanse maken om af te zwabberen! Wat zeg ie mien doar noe Tom? Jao Boris, weet ie hoe dat noe in mekare zit? Nee man, vertel d'r is van. Noe dan. vanmiddag vroeg de Luit, zoo een beetie langs zien neuse weg. wat Gait-jan zol doen as het is meenes werd. Nou en? Wel Gait-Jan zol vechten totdat-ie er bie neerviel. Die zelfde vraoge stelde de Luit ook an Wullem de hinkepoot en die zei, dat ie zol vechten veur twee! Noe en toen vroeg ik maar direct of ik dan maor neet met groot verlof kon gaon, want dan konden ze best een manneke mis sen Je bint mien ook een spiekerharden, Tom. Och Boris, net zooals ie wilt, maar noe wat anders, wie geet er met meeuwen vangen? Meeuwen vangen Leelijke dierenbeul, dat mot ie mien neet lappen, want dan krieg ie met mien te doen. Holt oe maor kalm Boris, daar heb ze niks geen piene van. We neemt een stuk touw, met een brokkie kuch eran en dat pikt ze dan op en vliegt er mee weg, en dan haolen wie dat beesie zoo naor binnen, knippen het touwtje deur, bie zien snaovel en wie hebt een meeuw in een kooitje! Ceen poepelegijntjes, Tom, want anders zal ik joen dikke kop is an zoo'n kuch-touwtje leggen. Noe dan weet Boris, maor ik dacht zoo ter afwjsseling. An mien neus, laoten wie dan maar is wat anders beprakkezeeren. Weet ie wat, we gaon um te beginnen hier en daor wat zand strooien, hier veur ons huus en zoo meugelijk bjj andere mensen veur de deure. Bie andere mensen Boris en dat zoo meu gelijk Jao natuurlijk Tom, tegen vergoeding van een bakske koffie bijvoorbeeld. Aha, jao ik snap oe van alle kanten. Tom en - Boris verdwenen met een krui wagen zand en nog een paar anderen al schuifelende de straat op. Afdeeling halt. Hier beginnen we maar eerst is kalm-an te strooien. Deze manier bracht het gewenschte resul taat, want het duurde niet lang, of er ging een deur open en verscheen er een dame op leeftijd met de vraag, of de heeren misschien ook even voor haar huis wat zand wilden strooien. 't Kump in orde mevrouw, we stuurt de rekening wel effen. Oh, dat is niet nóodig mijnheer, ik heb hier al een doosje sigaren voor u allen. O, maar mevrouw, dat is niet de bedoeling. Ja, natuurlijk mijnheer pak aan'. De deur van een ander huis opende zich, en in de deuropening verscheen een jonge dame, die met echte bakvismaniertjes vroeg, of de heeren ook even verder wat zand wil den strooien, aangezien men daar niets van dien aard bij de hand had. 't Spiet mien wel juffie, antwoordde Boris, maar dat kunnen we niet doen. Och, mijnheer, ook niet voor een kop cho colade voor ieder. Jao, kiek uwes eens, er valt over te praten. We gaon al aan de gang, madam. Wat bie ie er weer vlug bie, Tom! Ach jong, al kregen we niks. dat modelle tje vergoedt alles, begriep ie, dat dan neet? Och, is 't em van datte, aharrrrt klats Wat voer ie noe uut, Tom? Wel Boris, ik oefen mien in de knieval! Doe ie dat tegenswoordig op joenho, daor ging ik haast an joen ziede liggen, maor disse kere mot ik oe toch in den steek laoten man, ik mot er niks van hebben en zeker niet van dergelijke opgeprikte mokkels. Uat mokkels, denk aan mien knokkels, Boris! Jao, die zien d'r al neet veul beter uut, ouwe! Mopper ie maor een poosie door, Bqfis, ik gao vast maor naor binnen, om is te kieken of de choco al bruun is! Haok maar in blonde Mientje. En zo verdween Tom met het blonde dame tje het huis binnen, zijn kameraden latende waar ze waren, alhoewel Boris en z'n kame raden zich ook niet onbetuigd lieten en na nog even wat zand gestrooid te hebben, ook naar binnen stevenden. Mot je nou es kieken jongens, daar zit noe vaoder Tom al op de divan, naast madam. Hoe zit dat in mekaor Tom, wat heb ie al- zoo besproken met die Griet? Griet mijnheer, wie bedoelt u daarmee? O... eh... perdon juf, dat is mien zus! Zeg Boris, hoe vind je m'n aanstaande? Wa... zeg... ie? Jao, kiek maar niet zoo beteuterd, dat is noe mien meissie, wist ie dat nog niet? Nee man, net een minuut geleden heurde ik het. Laot ik d'r dan effen an oe veurstellen, An Donker heet ze. Nou, ik mag hangen as 't niet zoo is, maor ik vind het maar een donker geval. Jao dat had ie neet gedacht hé. Borissie. As ik het eerlijk mot zeggen Tom, dan vind ik het gladder dan glad en geleuf ik, dat ie inplaats van zand op de gladdige straot te strooien ons een beetien zand in d'oogen gestrooid hebt. Hoe bedoel ie dat Boris? Nou man, ik dacht, dat ie met blonde Mientje ging of met die frik die ie op de iesbane opgedukeld hebben. Dat is ook zoo, dat was nou mien An, mien honneponneke. Aha, waog oe dan maor neet te veul op glad ies, want dan kon 't nog wel eens een glibberige gladheid worden. 't Werd en is een meurd-wiefke Boris, let maor is op! De toekomst zal 't leeren Tom, ik gao maor weer strooien! Ik kom zoo Boris! Jao ik begriep oe wel, doe 't maor kalm an heur! Dick. Het recht is zoek, daarover zijn we het zoo langzamerhand allemaal wel eens. De opti mist, die gemeend heeft, dat het rechtsgevoel bij den mensch zoo sterk was. dat het altijd den boventoon zou voeren in zijn handelingen, is door het leven we! sterk teleurgesteld en heeft in de laatste maanden een zoo groote desillusie ontvangen, dat alle vertrouwen in den mensch verdwenen is. We hebben er in onze laatste overzichten nog eens op gewezen tot welke daden van onwaarachtigheid de sterken durven over te gaan, zonder eenige motiveering. Nu is ook dit een verschijnsel van onzen tijd, dat wat men zelf zonder commentaar al3 de meest gewone zaak van de wereld be schouwt, men dat van anderen nog maar niet zonder meer accepteert. De daden die men zelf verricht, duldt men niet van anderen. Het recht, dat men zelf met voeten treedt, wil men gerespecteerd zien, als men er zelf schade door lijdt of tegenkanting bij zijn oorlogvoe ring door ondervindt. Neem b.v. Rusland. Toen het zijn ongemo- tiveerden aanval op Finland begon, heeft het daarvoor zijn recht gezocht in de beschuldi ging van provocatie van de zijde der Finnen. Een belachelijk argument, waarvan men aan voelde, dat het gezocht en onwaar was. Toen echter verschillende mogendheden, getroffen door het onrecht dat dit kleine volk werd aan gedaan en door het leed, dat erover gebracht werd, aan het Finsche volk hulp ging verlee- nen, eerst materieel, toen ook door het zenden van vrijwilligers, stond Rusland op zijn ach terste beenen. Het volkenrecht of oorlogsrecht was er door geschonden. En Rusland had in derdaad den moed openlijk te protesteeren. Hoe is het mogelijk? Een zelfde geval maken we op het oogenblik met Japan. Japan, dat een onredelijken oorlog voert tegen China (we zouden het bijna vergeten door de zorgen in Europa). Japan is heftig verontwaar digd over het van boord halen van 21 Duitschers, van een Japansch schip. Enge land heeft gewezen op de precedenten uit den vorigen oorlog, toen Japan aan de zijde van de geallieerden stree'd. Men neemt dit echter niet. Ook het feit, dat de corr. van de „Times" er op wijst, dat Japan in de afgeloopen 2% jaar meermalen Chi- neezen van Engelsche schepen heeft ge haald, hoewel men officieel niet in oorlog met China was, schijnt tot Japan niet te spreken. Men is boos op Engeland en vooral de mili taire autoriteiten zijn verontwaardigd over de Engelsche inmenging in den Stillen Oceaan, die ze als hun „invloedssfeer" zien. Gevolgen zal deze verontwaardiging wel niet hebben. Japan heeft genoeg aan zijn besognes in China en is ook finantieel niet bij machte er nog een strijd bij te ontketenen en Engeland zal de moeilijkheden in het Oosten ook wel ontwijken door zijn gebondenheid in Europa. Stook zindelijk en zuinig met prima anthraciet Neem dus van OKKE VISSER, want betere is er niet Adres: Polderweg 34 - Telef. 228 UtaaA yaati vu-t tizen? Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Heden: Casino 8 uur: Uitvoering Alg. Coöp. met De vier van Tholen en Van Lier. BIOSCOPEN: Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Opent de haven". Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Het dierlijke in den mensch". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De vrouw, dien gij begeert" en „Liefde op het tweede gezicht". Zaterdag 27 Januari „Casino" 8.00 uur: Feestavond „De Zilver meeuw". Musis Sacrum 8 uur: Speeltuin Ver., afd. Centrum, Ouderavond. Zondag 28 Januari. „Casino", 3.30—6.00 Matiné: Thé dansant door „The Masterkeys". Musis Sacrum 8 uur: Attractie-avond. Barometerstand Den Helder 766.0 Maximum temp. lucht 7.0 Laagste temp. 7,5 Wind richting: Z.W.; kracht: 1 Licht op 5,03

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5