HUMANISEERING van den oorlog JIU-JITSU Het proefstation van de Bataafsche RUSLAND, een blok aan het Daitscbe been Het vergaan van de Exmouth Vuurpoel krachtig bestreden Italië blijft waakzaam Vragen over menagegeld Weekend.*., in den trein Duitsche soldaten vroeger naar bed De eerste vrouwelijke deserteur IJstouristen op Urk Laatste telexbericht Radio-uitzending over Prinses Beatrix-Fonds Morgen opening nieuwe gebou wen te Delft. Morgen worden de nieuwe gebouwen van het proefstation „Delft"' van de Bataafsche, •en technisch beproevings- en research labo ratorium voor brandstoffen en smeermidde len officieel geopend. Twaalf jaar geleden ontving ir. G. D. Boerlage, lector aan de Technische Hooge- school te Delft, opdracht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van eenige hinderlijke verschijnselen, welke soms bij Dieselmotoren optraden, n.1. het kloppende of bonkende geluid, dat de verbranding ver gezelde, en de overmatiee slijtage van cvlin- ders en zuigcrveercn. Het optreden van de ze verschijnselen werd in verband gebracht met de eigenschappen van bepaalde soorten vloeibare brandstof en derhalve trok het evenzeer de belangstelling van de producee- rende maatschappij als van de motorbouwers en motorgebruikers. In snel tempo kwamen nu allerlei vraag stukken aan de orde: de kwaliteit van mo- torpetroleum, de klopwaarde van benzine, het voor en tegen van bepaalde typen smeer olie vroegen de aandacht. Het gebied, waarop de onderzoekingen aan gevangen zijn, was nog vrijwel onontgon nen. Methoden en apparaten voor het onder zoek van dieselbrandsiof, later voor bepaal de soorten smeerolie en nog later, voor vlieg- tuigbenzine, werden uitgewerkt en wekten in de vakwereld groote belangstelling. Ver schillende van deze methoden zijn in den Joop der laatste jaren algemeen ingevoerd. De volgende cijfers geven een indruk van de uitgebreidheid der installatie. Het totale motorvermogen is meer dan 2000 p.k., verdeeld over ruim 50 proefmoto- ren. Hiermede wordt een gebied bestreken van een motort je van 3 pk. met een cylinder- inhoud van lK deciliter voor motorrijwielen tot aan een 350 pk. scheeps-dieselmotor-cylin- der van ruim één hectoliter inhoud. De toe rentallen der motoren bestrijken een gebied yan 200 tot 6000 omwentelingen per minuut. Burgin ontvangt Fransche oor logscorrespondenten. De Fransche oorlogscorrespondenten bij het Britsche leger, die zich op het oogenblik in Engeland bevinden, zijn gistermorgen ontvangen door Leslie Burgin, den Engel- schen minister voor de oorlogsleveranties. Deze gaf een uiteenzetting van wat door En geland tot stand is gebracht op het gebied der oorlogsindustrieën, een reusachtige krachtsinspanning,, die drie of zelfs vier maal zoo groot moet zijn als die van den vorigen oorlog. Burgin wees op de volmaak te samenwerking, die verwezenlijkt is tus- schcn zijn diensten en die van d'Autrv, zoo wel ten aanzien van de wetenschappelijke en technische inlichtingen als van uitwisse ling van materiaal en grondstoffen. De minister bevestigde, dat de oorlogspro ducties geintensifieerd moeten worden. Bin nenkort zal een millioen vrouwen in dienst gesteld kunnen worden in de oorlogsindu strieën. Op een vraag van den vertegen woordiger van Havas betreffende de moge lijkheden van ravitaillcering, welke Sowjet- rusland zou kunnen bieden aan Duitsch- land, verklaarde de minister, dat deze even tualiteit niet ernstig leek, want, zoo zeide hij. Rusland vormt een handicap voor zijn bondgenooten en de heldhafitge weerstand van Finland heeft er toe bijgedragen de il lusie der Sowjetmacht te vernietigen. Na de ontvangst waren de oorlogscorres- pondentert te gast aan een dejeuner, waar de minister voor de voorlichting, sir Reith, tafelpresident was. Eindelooze reizen De door den strengen winter veroorzaakte ontwrichting van het verkeer, waarvan wij elders in ditb lad melding maken, heeft tot de merkwaardigste toestanden geleid. Hon derden reizigers hebben het weekeinde in den trein moeten doorbrengen en zijn nog steeds niet op hun bestemming aangeko men. Zij brengen den avond door in de stations en restaurants. De spoorwegdien sten naar en van Schotland en Noord-lei*» land zijn thans volkomen stopgezet. In sommige gevallen zijn levensmiddelen ge zonden naar de passagiers, die in vastge- I loopen treinen zitten en niet weg kunnen. Onder de honderden, die vertraging heb- ben. bevindt zich een aantal op den voor grond tredende personen, o.m. de Finsche gezant, Gripenberg en zijn vrouw, die Zon dagavond uit Londen naar Glasgow ver trokken waren en die nog steeds niet ver der zijn gekomen dan Carlisle. Het ministe rie voor de voedselvoorziening heeft gister avond bekend gemaakt, dat het publiek in verband met weersomstandigheden met meer schapenvleesch en minder rund- vleesch genoegen moeten nemen. Er is ook tijdelijk een tekort aan varkensvleesch. Lijken van opvarenden aangespoeld Er zijn aan de Engelsche kust vijftien lij ken aangespoeld. Men gelooft, dat het leden der bemanning van den torpedojager „Ex mouth" zijn, welke onlangs met man en muis is vergaan. Er werden nog meer lijken opgemerkt, doch de woelige zee maakte het onmogelijk deze op te halen. Op een andere plaats aajj de kust heeft men een stuk wrakhout aan getroffen, waarop het woord „Exmouth" te lezen was. Fabrieksbrand te Tilbnrg. Door onbekende oorzaak ontstond gister avond brand in een oud fabriekspand aan het Heuvelplein te Tilburg, waarin onder scheiden firma's zijn gevestigd. liet vuur woedde in een opslagplaats van kunstwol van de firma de B. en B. Spoedig deelden de vlamen zich mede aan de belendende ruimten, waarin een fabriek van gramofoononderdeelen van den heer M. is gevestigd. De overige belendende perceelen liepen me- dp groot gevaar. De brandweer bestreed'met 15 stralen den vuurpoel, waardoor na eenige uren het vuur kon worden gelocaliseerd. Het wolmagazijn en de gramofoononder- deelenfabriek gingen \crloren. De aangren zende fabrieskruimte en eenige particuliere woningen liepen veel waterschade op. De schade, welke de brand veroorzaakte is aanzienlijk. Mussolin! confereert met de mi litaire leiders. Mussolini heeft in tegenwoordigheid van den onderstaatssecretaris van oorlog, de ge neraals Soddu, Monti, Amoroso en Bergia en kolonel Fortunato ontvangen, die hem ver slag hebben uitgebracht over den stand van den aanleg der verdedigingswerken aan de grenzen en over de voorbereiding van de ver dediging tegen luchtaanvallen. Mussolini heeft met voldoening kennis ge nomen van de mededeelingen over de ver richte werkzaamheden en nieuwe richtlijnen gegeven voor een verdere versterking der nationale verdediging, welke boven een uit breiding der bewapening zal bestaan uit een oproeping van personeel der luchtverdedi gingstroepen voor oefeningen. Het tijdvak der oefeningen zal later worden vastge steld. Wegens steenkolen gebrek. Vernomen wordt, dat vele Duitsche garni zoenen wegens het gebrek aan steenkolen vroeger naar bed gaan. Om kolen te spa ren hebben, volgens U. P. verschillende re gimentscommandanten den taptoe op 9 uur in plaats van op 10 uur gesteld. PLEIDOOI VAN ZWEEDSCH GELEERDE VOOR NEUTRALE CONTROLE. DE WETTEN VAN HET VOLKENRECHT VOORTDUREND OVERTREDEN. HET GASMASKER: SYMBOOL VAN WEDERZIJDSCH WANTROUWEN. (Van onzen correspondent te Stockholm}. STOCKHOLM, Januari 1940. Zoojuist verscheen een brochure van de hand van Baron Lage Staöl von Holstein, die zich naam heeft gemaakt op het gebied van de kennis van het volkenrecht, waarin hij aandringt op humaniseering van den oorlog. Men heeft te allen tijde, zoo zegt de Ontsmettingsploegen aan den arbeid na een gas-aanval. schrijver, geprotesteerd tegen bepaalde methoden in den oorlog, welke zich niet alleen ten doel stellen, den vijandelijken legers afbreuk te doen, doch zich ook richten tegen ouden van dagen, vrouwen en kinderen. „Ieder, die gebruik maakt van vergif als strijdmiddel," zoo staat in de krijgswetten van de Noorsche Staten te lezen, „verdient tot den zwaarsten dwang arbeid te worden veroordeeld. Dit neemt evenwel niet weg. dat wij reeds in den oorlog van 1914/18 een ontaarding hebben beleefd van den thans z.g. „totalitairen" oorlog, die honderdduizenden slachtoffers heeft geëischt. Alle internationale overeen komsten ten aanzien van de bescherming der burgerbevolking reeds in de 18de eeuw had men pogingen in die richting gedaan bleken in den wereldoorlog niet de minste uitwerking te hebben. Pas na den oorlog was de Volkenbond, die met zooveel verwachting tegemoet werd gezien, niet in staat gebleken, 'n algemeen erkende en aanvaarde regeling ter bescherming van niet-combattanten tot stand te brengen. Het eenige, wat men wist te bereiken, was de in het jaar 1925 te Washington vastgestel de bepaling, dat het gebruik van vergiftige gassen werd verboden. Contröle op de naleving der bepalingen door neutralen. Bepalingen maken en bepalingen naleven zijn intussehen twee verschillende begrip pen. Toen in den herfst van 1939 de oorlog in Polen uitbrak, verklaarden beide par tijen plechtig, dat zij de burgerbevolking zooveel mogelijk zouden ontzien en geen gebruik maken van vergiftige gassen. Het later aantreffen van een voorraad vergiftig gas in Polen zou er evenwel on kunnen wijzen, dat men in Polen althans het voornemen zou kunnen hebben gehad, zich er eventueel van te bedienen. Men verlieze niet uit hef oog. dat gassen en andere chemische strijdmiddelen niet alleen ge vaar opleveren voor de soldaten, doch ook voor de burgerij. Het gebruik er van Is dan ook in tegenspraak met de ondubbelzinnige verklaring van het volkenrecht. De we tenschap van het volkenrecht, die wij hier kunnen geliik stellen met het begrip van het internationale geweten, heeft er der halve een gerechtigd belang bij, het ver loop van den strijd nauwkeurig gade te slaan en elk vergrijp tegen de algemeene norm te doen constateeren. Herbert Hoo- ver, de voormalige President van de V.S.. beeft voorgesteld, een commissie in Ia stellen, welke er mede belast zou worden, alle maatregelen gade te slaan, waardoor aan de burgerbevolking schade of nadeel wo>*dt toegebracht en daarover verslag uit te brengen. Tegelijkertijd is het Roode Kruis er toe overgegaan, gevallen van dien aard te on derzoeken en middelen ter verbetering aan de hand te doen. In beide gevallen werd er on gewezen, dat de controle het beste in handen kon word°n gesteld van neutrale mogendheden, in het concrete geval in de allereerste plaats dus van de Noordsche staten. Het aasmasker als droeve nood zakelijkheid. De ervaring heeft helaas geleerd. dat oorlogvoeren rie nartuon in hun vertwijfe ling er toe kunnen komen, met voordacht een of anderen maatregel te provoceeren. ten einde on die wijze een schijnbaar wettig voorwendsel te hebben, om zelf van verbo den strijdmiddelen gebruik te maken. Een neutrale controle-commissie zou voorop gesteld natuurlijk, dat zij inderdaad voor de volle 100 neutraal is in tal van gevallen dergelijke dingen kunnen voorko men. Het wantrouwen onder de oorlogvoe renden is tegenwoordig reeds zoodanig toe genomen. dat geheele streken en vooral de groote steden, waarvan men vreest, dat zij het voorwerp zouden .kunnen worden van een luchtaanval, door de burgerij moeten worden ontruimd. Men ziet thans, zoowel in de landen der oorlogvoerenden als in Door LI EN PLUGGE. Jalousie komt voort uit een minderwaar digheidsgevoel. Een minderwaardigheidsge voel kan genezen worden ddor den wil en de spieren te sterken. Barnabas zag in iede- ren man zijn mededinger. Dus nam hij les in Jiu-Jitsu. Dit vertelde hij op een avondwandeling aan zijn verloofde Melanie. „Jiu-Jitsu zei ze, „wat is dat nu weer?" w „Zoo heet de kunst van de Japanners zei Barnabas trots, „je moet er vooral lenig voor zijn." „Merkwaardig", zei Melanie, „en waarvoor wil je dat gebruiken? „Ik zal het toepas sen op die brutale mannen die jou altijd aankijken. Ik zal nu niet langer dulden dat ze je verliefde blikken toewerpen. Ik ken al eenige grepen, weet hoe je de duimen onder iemand's neus drukt en hem door een heupzwaai op den grond gooit. Iedere man die jou aankijkt zal binnen afzienbaren tijd op het asphalt liggen." „Dat kan mooi worden", zei Melanie. „En niemand zal het ook meer wagen, je op straat aan te spreken". „Maar lieveling, ik weet die zaakjes heusch wel alleen op te knappen." „Maar er zijn van die brutalen die zich niet af laten schrikken." „Ik kan iedereen de baas. Probeer het maar als je zin hebt, en spreek mij eens aan." „Hoe bedoel je dat?" „Laat mij een paar passen vooruit loopen, en spreek me dan aan, alsof ik een onbe kende was. Maar bereid je op het ergste voor." En meteen snelde ze vooruit en bleef staan voor een étalage. Barnabas volgde haar en bleef achter haar staan. „U komt me bekend voor, juffrouw, waar heb ik U het laatst ontmoet?" „Nergens, maar U zult me direct leeren kennen, als U niet onmiddellijk weggaat „Melanie draaide haar rug naar hem toe en lie^ door. Barnabas kreeg plezier in het geval en volgde haar op den voet Melanie week ter zijde. „Onbeschaamde kerel!", riep ze ver- ontwaardigd. „Juffrouw riep Barnabas haar achterna, „dat is leuk^ dat u dezelfde kant op moet als ik." Melanie ging nu een andere kant op. „Dat is het toppunt van brutaliteit", kon ze nog juist zeggen, toen verscheen er een derde persoon op het tooneel. Een man, eigenlijk een mannetje, die de heele voorstelling ge- volgd had, en nu naderbij snelde om Melanie te helpen. „Laat die dame met rust, mijn heer!" riep hij woedend. „Wat zegt u?", vroeg Barnabas verbluft. „Bent u doof? Laat die dame met rust, zeg ik!" „Neem mij niet kwalijk..." begon Barna bas. „Ja zeker, neem ik het u kwalijk", brul de het mannetje. „Maak u maar niet onge rust, juffrouw", wendde hij zich tot Melanie, „die vent zal u niet meer lastig vallen, u staat nu onder mijn bescherming." „Gelukkig, er bestaan nog ridderlijke men- schen op de wereld", zei Melanie uit den grond van haar hart. „Maar het is maar een grapje", probeerde Barnabas uit te leggen. „Dan houdt u maar op met dat grapje, en verdwijnt zoo gauw mogelijk", gebood het kleine mannetje, terwijl hij Barnabas opzij duwde. Dat'was te veel voor Barnabas, hij beefde van woede. Was hier geen prachtgelegen- heid, om voor de oogen van zijn verloofde zijn kunsten te vertoonen? Wat zou hij toe passen; een politiegreep, een heupzwaai of zoo'n handgreep? Om te beginnen pakte hij het ventje bij den kraag en rolde even later al met hem over den grond, terwijl men een vreeselijken schreeuw hoorde, zooals altijd, wanneer iemand met de onzachte kunst van de Japanners kennis maakt. „Zoo, dien knaap hebben we ter afkoeling even op het asphalt gelegd", zei de meester in Jiu-Jitsu, terwijl hij overeind krabbelde, en trots bood het zegevierende kleine man netje de verraste Melanie zijn arm. Zal zij ter dood worden veroor deeld? Julia Miles, een twintig-jarige jongedame, die bij de Britsche luchtmacht dient, is naar Ü.P. meldt, gearresteerd, omdat zij uit een vrouwelijke hulpbrigade van de Royal Airforce was gedeserteerd. Zij is onder een escorte naar haar eenheid teruggevoerd. In dien zij wordt veroordeeld, zal zij, naar men aanneemt, de twijfelachtige eer genieten de eerste vrouw te zijn, die uit Britschen mi litairen dienst is gedeserteerd, aldus het Hsb Op het ministerie van Luchtvaart heeft men verklaard, dat de hulpbrigade in kwes tie onder de bepalingen, welke voor de luchtmacht gelden, valt maar dat men be twijfelt of vrouwelijke deserteurs in oor logstijd ter dood zulien worden veroordeeld. De heer Wijnkoop heeft de volgende vra gen gericht tot den minister van Defensie: Is het waar, dat bij verlof geen menage- geld (vergoeding wegens gemis van levens middelen) uitbetaald wordt aan hen, die voor eerste oefening zijn opgekomen, en tevens dat in het algemeen eerst van 1 December af menagegeld wordt uitbetaald? Wil de minister maatregelen nemen, op dat menagegeld ook aan hen, die voor eer ste oefening opkomen, wordt verstrekt en dat het in elk geval met terugwerkende kracht van den eersten dag der mobilisatie af wordt berekend? Het schiereiland ziet 45 auto's. Pe toestand van het ijs tusschen Urk en Lemmer en Kampen is nog steeds uitstekend. Zondag brachten vijf-en-veertig auto's een bezoek aan het schiereiland, via het ijs. De ze „touristen" kwamen uit verschillende dee- len van het land. die der neutralen de gasmaskers als zoo onmisbaar beschouwen, dat niet alleen de kinderen op de schoolbanken, doch ook de ministers in het spreekgestoelte dit symbool van de onrust der tijden bestendig bij zich dragen. Men moet zich geen overdreven denk beeld vormen van een neutrale controle op de wijze, waarop de oorlog wordt gevoerd. Men moet echter toegeven dat een neutrale controle-commissie althans remmend zou werken op de toepassing van ongeoorloof de oorlogsmethoden en ze tenslotte zou we ten te verhinderen. Daarom zou alles in het werk moeten worden gesteld, om een dergelijke organisatie in het leven te roepen zoo spoedig mogelijk. De vliegtechniek in dienst der contróle. Het Internationale Roode Kruis heeft reeds het goede voorbeeld gegeven, zooals wij zeiden Thans is 't aan de neutralen om een aantal werkelijk neutrale deskundigen aan te wijzen, ten einde de commissie sa men te stellen. Het grootste gevaar dreigt uit de lucht; doch het is mogelijk dat juist de vorderingen der vliegtechniek van het grootste nut zullen kunnen blijken, vooc de neutrale controle, aangezien de vliegma chine het aangewezen middel vormt, om de commissie zoo tijdig op de plaats te bren gen. waar haar aanwezigheid wordt ver- eischt, dat zij in staat zal zijn. ongehinderd waar te nemen, wat er voorvalt. Er zijn reeds in den loop van dezen oorlog verschil lende dingen gebeurd, waarbij men gaarne zulk een neutrale controle-commissie zou hebben gezien, om te weten, hoe de zaken zich werkelijk hebben toegedragen. Daar door zouden heel wat leugenberichten zijn gelogenstraft. NOODLOTTIGE BRAND IN AUTOBUS, Zondag is in een autobus te Tolucai (Mexico) brand ontstaan, doordat een passa gier een nog brandende sigaret had laten vallen, De benzinetank van de bus is geëxplodeerd 32 passagiers, o.w. acht kinderen, zijn ge dood, 23 andere inzittenden gewond. Vanavond zal de voorzitter van het Prin ses-Beat rix-Fonds, de' heer Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, over de beide zenders tusschen 8.10 en 8.20 uur een rede uitspreken getiteld „het tweejarig bestaan van het Prinses-Beatrix-Fonds." ANNA PAULOWNA DOOR KORDAAT OPTREDEN HAAR KIND GERED. Terwijl bij een ziek kindje van den heer P. Prins in den Stoomweg „gestoomd" werd, verwijderde de moeder zich even. Toen zij terugkeerde, kwam zij tot de ontstellende ontdekking, dat het ledikant je met omhulsel in lichterlaaie stond. Onverschrokken trok de moeder haar kind uit het bedje en doofde met dekens de vlammen, die al tot de zolde ring sloegen. De kleine bekwam geen noe menswaard letsel; slechts een paar haartjes waren geschroeid. W1ER1NGEN POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje. Gevonden: een kosteloos rijwielplaatje. Inlichtingen gemeentebode. ALKMAAR, 29 Jan. Appelen 3.50—9, Bloemendaler kool 5.80, boerenkool 5.30—8.80, bieten 1.60—3.80, gele kool 2.50—3.80, groene kool 2.60—6.20, knol- selderie 4.30—10.80, peren 2.50—6, prei 28— 37.60, raapstelen 20.—, roode kool 3—6.10, selderie 7.50, spruiten 7—15, uien 1.20—4, wortelen 2.80—3.60, witlof I 8.50—11, idem II 7—8. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Jan. Aanvoer: 6000 Kg. uien 4.204.70, grove 3.70—4. 3600 Kg. peen 2.40—3.10, 31200 Kg. roode kool 5-5.10, 49700 Kg. gele kool 4.—, 32800 Kg. D. witte kool 33.20. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Jan. Aanvoer: 11600 Kg. uien 4.504.90, drielin gen 1.80, grove 4.10—4.60. 4250 Kg. peen -40—3.10. 700 Kg. kroten 3.10—3.30, 45200 Kg. roode kool 5—5.20, gele kool 4—4.10, 600 st andijvie 2.20. PURMEREND, 30 Jan. v eemarkt. Koeien totaal 540 stuks: 320 vette koeien 68—86 ct. per Kg., geldekoeien 110—180, melkkoeien 180—275. stieren 58— oó ct. per Kg., 6 paarden 70150, 50 vette kalveren 7895 ct. per Kg., 500 nuchtere talveren 1320, 180 vette varkens 5763 •in ma8ere varkens 20—30. 100 biggen 13 —19. 1500 schapen 12—30, 30 bokken 3—11. NOORDSCHARWOUDE, 30 Jan. Li en 4.20—4.60, drielingen 1.60—1.90, gr»» ve 3.o04, peen 2.502.90, roode kool 5. witte kool 3—3.10, gele kool 4-1.10.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8