DrDushkind Vrees voor consequenties 11 graden onder 0 Geen taptoe De nacht van Bess Gesneuveld Pierement Jo Vincent Louis van Tulder Willem Ravelli Aanpakken Woensdag 31 Januari 1940 Tweede Blad MadirUeuwLi Is er eindelijk kentering op komst 1 Voor het Finsche Roode Kruis Hartelijk afscheid van brigadier Steinmeier Jongen onder autobus AMÉRICAN CIGARETTE Jo Vincent, Louis van Tulder en Willem Ravelli zingen Vrijdag in Die /ahreszeiten' Het breien gaat voort! Auto attakeert lantaarnpaal Burgerlijke Stand van Dea Hekier zingen Vrijdagavond in Die Jahreszeiten %en evenement voet Oietdei Vertrek uit het Politiekorps i Toen wy ons hedenmorgen met onzen weerkundigen informator in verbinding stelden werden wü „verrast" met de mededeeling, dat het niet minder dan 11 graden vroor. 11 Graden vorst! Een temperatuur, die zoo langzamerhand „historisch" begint te worden. Evenwel, er is een kans, dat er een kentering gaat komen. Weliswaar zit de wind nog in den Oosthoek, maar de i barometer staat laag en de berichten uit het binnenland doen de hoop rijzen, dat er thans spoedig een omzwenking van de weersgesteldheid op komst %is. iets, wat velen ongetwijfeld met vreug de zullen vernemen. Wat het verloop der temperaturen betreft, om 8 uur gistermorgen wees het kwik een stand aan van 6 graden vorst, om 2 uur 's middags van 5'/2 graad, om 5 uur gistermiddag 6.5 graad, om 8 uur 's avonds 7 graden, om 4 uur vannacht 8.3 graden, om 7 uur van morgen 10 en om 8 uur... 10.7. De temj>eratuur is dus nog steeds in dalende lijn, zoodat de mogelijkheid be- 1 staat dat men een „diepte-record" zal slaan. Overigens doen zich weer merkwaar dige dingen met het weer voor? Zoo vroor het om 8 uur vanmorgen in Maas tricht slechts 1 graad, maar in Gronin gen weer 13 graden. De Bilt no teerde 7 graden. Een wintertje om te onthouden! In verband met de strenge vorst zal er hedenavond geen taptoe worden gehouden. Het zou onder deze omstandigheden niet mo gelijk zijn de instrumenten te hanteeren. We zullen het dus vandaag uitsluitend met de vlaggen moeten doen als feestelijke uiting op Hen tweeden verjaardag van ons kleine Prin sesje. Rekening en verantwoording van de afd. Den Helder van „Volken bond en Vrede". Voor de actie van de Finsch-Nederlandsche ■Vereeniging tot steun aan het Finsche Roode Kruis zijn de volgende giften uit Den Helder ingekomen: S. E. 1.—; P. V. Jr. 2.50; J. P. K. 2.50; E. M. 2.50; M. M. 2.50; F. O. 1.—; M. A. K. 2,50; S. P. 1,50; mevr. L. 2,—; mevr. F. K. 3,—; J. H. V. 5,—; D. B. 1,— N. P. J. G. 1,—;*A. J. R. 2,50; O. R. F. I. 5,—; S. M. 2,50 J. N. C. F. 5,—; H. d. W. 1,—; R. F. 10,—; J. v. d. L. 1,— B. M. v. D. 7,50; M. E. de B. 10,—; H. A. E. 5,—; M. v. d. F. 1,-rj s. M. Jr. 1.—; F J R. 2,50; mevr. D. 2,50; wed. A. W. 1,—; p. W. 1,—; C. C. 2,50; G. W. 3,—; mevr. A. P. 1,Th. N. 1,F. v. P. 2.50; mevr. J. D. 5,mej. J. A. G. 0,50; mej. A. M. K. 1,—; C. v. F. 2,50; N. N. 5,—; J. de V. 2,50; A. V. 1,—; mej. Sch. 2.50; mevr. D. 2,—; C. R. 1,25; mevr. V. V.—W. 0.50; mevr. D. A. 0.50; C. K. 1,fam. B. A. 1,25; wed. v. P. 1, mevr. A. J. J.—W. 2,—; Jac. K. 2.50; J. 3. L. 0.50; collecte vr. D. J. O. 12,75. Totaal 141,75, welk bedrag is overge maakt op rekening van de FinschNed. Ver een. bij de Rott. Bank-vereen. (postgiro 3016) te Rotterdam, onder vermelding: „Voor het Finsche Roode Kruis". Namens het Bestuur „Volkenb. en Vrede", afd. Den Helder: H. A. ENKLAAR, Voorz. A. A. DE HOOGH, Secr. M. A. KOLSTER. Tweede uitvoering van T.A.V.E.N.U. Dinsdag 6 Februari geeft T.A.V.E.N.U. haar tweede uitvoering in dit seizoen. Men zal een blijspel in drie bedrijven van Eduard Veter man opvoeren, dat tot titel draagt: ,,De nacht van Bess". Een stuk met veel romantiek, met Oostersche sfeer en Oostersche muziek. Een goed speelstuk, dat vooral in onze stad wel in de smaak zal vallen. Met dit stuk zal T.A. V.E.N.U. deelnemen aan de landelijke compe titie voor dilettanten tooneelvereenigingen. Zooals men weet behaalde de vereeniging het vorige jaar in deze competitie, met „Het lied Van alle tijden" een eerste prijs. De plaatsbespreking voor de uitvoering van Dinsdag kan kosteloos geschieden op Zater dag a.s. van 2 tót 3 uur in Casino. Het be stuur is de leden wel terwille. Men betreurt het, dat men geen kunstlievende leden meer kan aannemen, doch ook Casino heeft zijn grenzen. Mocht de animo voor kunstlievend lid van onze plaatselijke tooneelvereeniging zoo groot worden, dat men twee avonden kan geven, dan zal men daar wellicht gaarne toe overgaan, doch zoover is het op het oogenblik nog niet. Men zie voor verdere bijzonderheden de ad vertentie in dit nummer. NOG EEN LANTAARNPAAL GERAMD. De lantaarnpalen in de stad moeten het ■wel ontgelden! Gisteren werd er een op het Stationsplein geramd door een auto, die van wege de gladheid niet op den rijweg kon blijven. Steinmeier, je was „een reuzen- kameraad". Op wel zeer hartelijke wijze hebben gisterenavond superieuren, collega's en agenten afscheid genomen van den ver- trekkenden brigadier van politie, den heer D. Steinmeier. Het geheele korps was daarbij present, in uniform of politiek waren de heeren in de theoriezaal bij elkaar gekomen en ook mevrouw Steinmeier was in alle stilte binnengesmokkeld, zoodat het voor den brigadier een volkomen verrassing was, 'oen hij, om kwart over vijf daar „bin nengevoerd" werd en naast zijn chef, commissaris v. d. Hoeven, mocht plaats nemen. Het was de heer v. d. Hoeven, die als eerste spreker het woord voerde, en die er op wees, dat deze dag een dag van gemengde gevoelens voor den scheidenden brigadier zou zijn, omdat dit het afsluiten van een levens periode betrof, waarin de heer Steinmeier zich zeer verdienstelijk had gemaakt. Spr. releveerde in het kort den staat van dienst van den brigadier en bracht hem, mede na mens den burgemeester, dank voor de con- cientieuze wijze, waarop hij zijn taak steeds had opgevat. Voor u geldt, zoo zei de com missaris: „Straf is m'n hand, maar liefelijk m'n gemoed". U had een open karakter en waart prettig in den omgang met uw colle ga's en ondergeschikten. Hulpvaardig en al tijd bereid voorlichting te geven. Spr. hoopt, dat brigadier Steinmeier vele aangename herinneringen aan zijn diensttijd mag behouden en is er van overtuigd, dat de geestelijke band, die er tusschen het korps en den scheidenden brigadiegr is gelegd, niet spoedig gebroken zal worden. De commissaris staat dan nog stil bij de practische taak van het politie-ambt, dat hij noemt een ambt op christelijken grondslag, 's Nachts zorgen we, dat de menschen rustig kunnen slapen. Afge- dwaalden worden teruggebracht, drank zuchtigen worden geholpen. Spr. herinnert er aan, hoe de waardeering voor de politie in onze dagen veel grooter is dan vroeger en haalt daarvan eenige staal tjes aan. Tenslotte brengt spr. ook een woord van dank aan mevr. Steinmeier, die haar frian in direct in zijn taak heeft gesteund, en wenscht beiden nog veel gelukkige jaren. Namens chefs en alle leden van het korps, biedt de commissaris daarna een zilveren hor loge met inscriptie aan, terwijl mevr. Stein meier bloemen worden aangeboden. Persoon lijk geeft hij den heer Steinmeier, waarvan hij weet, dat hij graag „een piraatje" rookt, een fijnde doos cigaretten. Met een hartelijken handdruk en den wensch, dat God den brigadier en zijn echt- genoote nog lang moge sparen, besluit de commissaris zijn toespraak. De hoofdinspecteur, de heer Helder, spreekt een persoonlijk woord van afscheid. Hij herinnert aan den tijd, dat hij in dienst kwam van het Heldersche korps, en toen reeds spoedig bemerkte, dat hier een stel bri gadiers dienden, die hun plaats in het korps ten volle waard waren. Steinmeier, zoo zegt spr., je hebt je doen kennen als iemand, die weet wat hij wil. Je sluit een periode af, waarop je met genoegen kan terugzien. Ik hoop, dat God geeft, dat je nog lang van je pensioen mag genieten. De heer Horsman, als oudste briga dier, drukt er namens de collega's zijn spijt over uit, dat de brigadier weggaat, omdat hij „een reuze kameraad" was. Hij dankt hem ook, voor wat hij in de organisatie gedaan heeft en ook voor de waardeering, die hij steeds voor anderen had, Al heeft het „op de valreep wel eens gestormd", alles is vergeven en vergeten! De agent, de heer A Haard, spreekt een woord van dank namens de afd. Den Helder van den Alg. Bond van Politie-personeel in Nederland. Hij dankt den heer Steinmeier voor zijn onpartijdigheid, terwijl ook hij, na mens de organisatie een woord van dank aan mevr. Steinmeier spreekt. Namens den bond biedt spr. een zilveren horlogeketting aan. De heer Kolkman, mecanicien, spreekt een kort woord van afscheid namens de afd. Den Helder van den Alg. Ned. Politiebond en biedt een bloemstuk aan. De heer Steinmeier dankt in een slot woord allen, die tot hem het woord hebben gevoerd. Hij is verrast door dit afscheid en het stemt hem tot weemoed, dat hij veel wat hem lief was moet verlaten, al is er dan ook de dankbaarheid, dat hij op dezen leeftijd, zonder financieele zorgen, de maatschappij mag ingaan. Spr. hoopt, dat het allen goed mag gaan. Hij dankt hartelijk voor de cadeaux en geeft den raad aan de organisaties en haar be stuurders, steeds recht door zee te gaan. In gezellig samenzijn bleef men hierna nog eenigen tijd bijeen. Naar St. Lidwina gebracht. Tengevolge van de gladheid kwam gister middag, te omstreeks kwart over drieën een jongen te vallen, op den hoek Vakschool Middenweg passeerde een groote personenbus, waarvan de chauffeur geen kans meer zag den jongen te ontwijken. Hij werd aangere den en met een hevig bloedende hoofdwonde opgenomen. Het slachtoffer werd naar de St. Lidwina- stichting vervoerd. Naar men ons hedenmor gen mededeelde is de toestand niet ernstig. DOOR AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag te omstreeks kwart over vie ren geraakte op de Postbrug nog een jongen onder een auto. Dat was Japie Rebel, die on der een wegslippende auto terecht kwam, toen deze via de Postbrug naar den Kanaal- weg wilde rijden. Ook dit slachtoffer van de gladheid werd medegenomen naar een dokter, in verband met de verwondingen. Vrijdag vindt in het Casino de opvoe ring plaats van „Die Jahreszeiten", ge bracht door Held. R.K. Gem. Koor en met solistische medewerking van Jo Vincent, Louis van Huider en Willem Ravelli. Dit trio der meest gevierde Nederlandsche zangers zal ongetwijfeld een groot succes oogsten, zoodat wij dringend diegenen, die plannen hebben Vrijdagavond in Ca sino aanwezig te zijn, aanraden nog he den hun plaatsbewijzen te nemen. Men zou er ongetwijfeld later spijt van hebben deze gebeurtenis op kunstgebied gemist, te hebben. De kaarten kosten 50 en 75 oent, alles inbegrepen. De plaatsbespespreking ge schiedt Donderdag- en Vrijdagmiddag van 35 uur aan Casino, alwaar dan tevens kaarten verkocht worden. Ook de tekst boekjes kan men aldaar ad 15 cent per stuk verkrijgen. Koopt nog vandaag Uw kaart, en ver zeker U van een uitvoering, waarover ongetwijfeld nog langen tijd in Den Hel der gesproken zal worden. Men beluistert er 3 kunstenaars, die men zeker in jaren in deze stad niet meer zal mogen hco- ren en die alle drie een internationale vermaardheid bezitten. De eerst 5 mutsen zijn klaar; de eerste 100 komen hoogstwaarschijnlijk deze week af. Voor de nieuwe wol ontvingen we in dank van: P. P. 0.50; mevr. T. 0.30; mevr. de B. 0.25; N. Gr. 1.—; mevr. L. 1.—; A. 2.50; mej. C. de H. 1.mevr. M. 1. mevr. J.—W. 1.r A. T. 0.25; D. K. 0.25; „Bobby" 0.25; mevr. C. K. 0.75; kinderen la klas school 5 0.85; kinderen school 6 8.81, mevr. K. 1.mevr. S. 1.Totaal 21.71. Vorige opgaaf 8.15. Totaal-generaal 29.86. Dus nu nog 3203 dubbeltjes. Gaarne aanbevolen. De breicommissie, S. de Böck, Weststraat 2. H. J. Marinus, Ruyghweg 21. C. lest, Singel 19. A. Kramer, Parallelweg 40. Mej. C. Leewens, Pr. H.laan 17. C. Prins, Ooievaarstraat 102. Het gebeurde Dinsdagmorgen Op den hoek. waar Asterstraat en Anemo- nenstraat samenvloeien. Het was aldaar, dat zich op het spek gladde plaveisel bevond: het populaire piere ment van den nog populairder Joop Nuchter, die eenigen tijd geleden de rollende muziek doos van Mieldijk overnam en de muzikale za ken op denzelfden voet voortzette. Het pierement stond daar, Nuchter draaide en de atmosfeer, hoe koud, hoe arctisch-kil deze ook aandeed, werd gevuld met de warm- aandoende klanken van ..Rats. Kuch en Boo- nen", van „O Jozef" en die andere verheven melodiën. Het was, wjj zeiden het reeds. glad. Zoo glad dat mensch en dier zich maar nauwelijks rechtstandig kon houden. Gezien dat alles was het dan ook geen wonder dat het kleurig pierement verscheidene verdachte schuivers maakte en dat het gevaar niet denkbeeldig was dat het op een zeker noodlottig moment zou komen te kapsijzen. Hetgeen dan ook prompt gebeurde! Midden in „Rats en Boonen" daalde het noodlot terneder. De wielen van het pierement zochten een steunpunt, maar vermochten zich nergens aan vast te hechten. Nuchter en zijn assistenten poogden het nakend onheil nog te voorkomen, maar helaashet mocht niet meer alzoo zijn. En zoo geschiedde het, dat 't pierement, eens de trots der Nuchteren, omsloeg, en met een daverende slag tegen de vlakte ging. Tij dens het omvallen, en tijdens het neerstorten orgelde het nog door, hetgeen alleen maar als bewijs kan dienen hoe vervaarlijk dege lijk en voortreffelijk zoo'n orgel geconstrueerd wordt. Overigent was er weinig aardigs aan dit muzikale incident. Her en der tolden de on- derdeelen. Hier lag een stuk en daar een ap paraat. En de klankenregen stopte ook al spoedig en toen lag daar nog alleen een droe vig wrak van een orgel, dat eens langs 's Hel- der's wegen bazuinde en orgelde. De Asterstraters en Anemönianen schoten uit hunne huizen en troostten Nuchter, die er ontdaan bij stond en zich afvroeg waar het heen moest met dat verongelukte orgel. An deren raapten de brokstukken op en nog een ander kwam met een tas koffie aan. Het werd stil in de buurt Het orgel werd weggehaald, later en ieder een vond het eigenlijk verschrikkelijk verve lend wat er gebeurd was. In de eerste plaats om Nuchter en voorts omdat zoo'n pierement er toch eigenlijk bij- hoort en het altijd weer warm aandoet als je in dezen misere-tijd 's op gezette tijden je portie bekende klanken krijgt te soupeeren. Maar voorloopig zal het pierement wel op non-actief gaan. Jammer! En loopt ook zelf schade op. Gistermiddag kwam op de Javastraat een auto van Garage Manshanden op het trottoir weg te glijden wegens de groote gladheid van weg. De lantaarnpaal, waartegen het vehikel opkwam, werd volkomen geveld en kwam in 13 stukken naar beneden. Voorts werd nog een boompje ontworteld. Een der lampen van den auto was even eens echter in den strijd gebleven. van 30 Januari 1940. ONDERTROUWD: L. Boogert en T. Toon- stra. J. Visser en P. Slort. B. Kooij en A. A. de Wildt. OVERLEDEN: C. Schol (m.), 73 jaar. M. E. E. JumeletGerling, 39 jaar. Strijkorkest van de staf Held. R.K. Gem. Koor Kaarten 75 en 50 cent Koopt ze HEDEN! Plaatsbespreking Donderdag- en Vrijdagmiddag van 3-5 uur in CasiDO. Tevens aldaar kaartverkoop Indië's maritieme verdediging. De marine-medewerker van het H.bl. schrijft: De oorlog in Europa, zoo dicht bij de Ne derlandsche grenzen, heeft de aandacht hier te lande begrijpelijkerwijze vrijwel geheel op de moederlandsche defensie-behoeften gecon centreerd. De daaraan verbonden hooge kos ten vormen reeds een drukkend en ernstig probleem ,en wij staan nu pas aan het begin. Onwillekeurig zou hier en daar onder die om standigheden de gedachte kunnen opkomen om de kostbare versterking der maritieme verdediging van Ned.-Indië nu maar liever eenigen tijd te laten rusten. Indië is immers zoo ver van het oorlogstooneel verwijderd. Niets ware intusschen kortzichtiger dan zulk een opvatting. Niemand kan voorspellen hoe lang of hoe kort het oorlogstooneel tot West-Europa beperkt zal blijven, dan wel zich zal uitbreiden tot andere continenten. En zelfs wanneer dit laatste niet zou gebeuren, bestaat de waarschijnlijkheid van veranderde machtsverhoudingen na den oorlog, die. dan ook den toestand rondom onzen Indischen Archipel niet onberoerd zullen laten. Wij moeten vooruit zien, en het zou dan ook struisvogelpolitiek zijn om de zoo hoog noodige versterking onzer zeemacht voor de defensie van Indië nog langer uit te stellen. Er gaan enkele jaren mee heen alvorens de slagkruisers, die wij moeten bezittën als machtskern van onze vloot, gereed kunnen zijn. Te veel tijd is reeds verloren gegaan met het ontwerpen en bestudeeren der vlootplan- De preventieve waarde van onze zee macht moet aanzienlijk verhoogd worden. Dat dit alleen mogelijk is door de vloot met een machtskern van zware schepen te versterken, is voor de marine geen vraagstuk meer. Alleen de aanwezigheid van dergelijke schepen zal een vijand dwingen zijn eigen convooien met slag schepen te beschermen, en deze noodza kelijkheid zal grooten invloed kunnen oefenen op zijn houding ten aanzien van de al of niet eerbiediging van Ned.-Indië. Dat de technische marine-commissie, die het vraagstuk der maritieme verdediging van Ned.-Indië van alle zijden heeft be keken, o.m. den aanbouw van een drie tal slagkruisers van pi.m. 26.000 ton nood zakelijk acht, is geen geheim meer, en zooals duidelijk is gebleken tijdens de ver gadering van de Marine-Vereenigxng op 23 December 1939, is men het er in Ma rinekringen vrijwel algemeen over eens, dat een andere oplossing niet verant woord is. Men hoort nog wel eens de meening ver kondigen, dat de vlootbasis Soerabaja slechts ten koste van enorme bedragen geschikt kan .worden gemaakt als basis voor slagkruisers, terwijl sommigen zich afvragen, of de tech nische commissie wel voldoende aandacht heeft besteed aan de „omlijsting" van de slagkruisers. Zoolang niets naders bekend is over den inhoud van het door de technische Marine-Commissie ingediende rapport, heeft het o.i. geen nut deze punten nader te behan delen. Overigens kan men er o.i., gezien de samenstelling der commissie, wel op vertrou wen, dat deze aan het vraagstuk van de „om lijsting" en marine-basis de noodige aandacht heeft besteed, alvorens tot haar conclusies te komen. Dat het bouwen van een drietal slag kruisers van 26.000 ton in dezen oorlogs toestand onvoorziene moeilijkheden met zich zal meebrengen, is wel te verwachten, doch dit mag geen reden zijn tot nóg meer uitstel. De dringende noodzaak van versterking onzer zeemacht met een machtskern bestaat nu eenmaal; zij is niet weg te redeneeren. In dien wij thans voor de moeilijkheden en offers van dezen vlootbouw uit den weg gaan. wordt het probleem slechts moeilijker. Verdwijnen doet het in geen geval. En daarom is het beter om thans zonder verder talmen een einde te meiken eian een onverantwoordelijken toestand. Er is een woordenduel tusschen de oor logvoerende mogendheden. De „groote" verdedigen hun houding tegenover bin nen- en buitenland. De heeren gebruiken daarbij in hoofdzaak oud geschut, argu menten, die ai jarenlang opgeld moeten doen, maar die langzamerhand zoo afge zaagd worden, dat niemand ze meer ge looft. Er zijn maar weinig menschen, die aannemen, dat Engeland alleen en uitslui tend voor het onrecht, Polen aangedaan, de wapens heeft opgenomen. Achter deze daad schuilt de drang voor zelfbehoud. De diepste grond van den oorlog is bij Enge land ook het egoïsme om te behouden wat men heeft. En er is niemand, die gelooft, dat Duitsehland uit angst voor de drei ging van de democratische mogendheden den strijd voert. De begeerte naar macht, naar gebiedsuitbreiding, naar overheer- sching van anderen is de drijfveer geweest van het optreden van Duitsehland. Schuldig zijn beide partijen, ook al tracht de een voor den ander zich nu vrij te pleiten. Chamberlain, Daladier en Hitier hebben ge sproken voor het forum van de wereld en uit deze toespraken is wel één ding duidelijk ge worden, dat de illusie van een spoedigen vrede vervlogen is, dat de heeren elkaar geen haar breed genaderd zijn en dat de verbittering tusschen hen grooter is, dan ooit tevoren. Uit die redevoeringen is echter ook gebleken, dat men huivert voor de consequenties van een totalitairen oorlog, dat is een oorlog, die met inzet van alle krachten, de volkomen vernie tiging van den tegenstander bedoelt, die geen vrouwen en kinderen ontziet, die in het wilde weg alles platschiet en bombardeert. Men huivert daarvoor terug en het is goed, dat de winter er overheen gegaan is, voordat de mili taire krachten tot volle ontplooiing kunnen komen. Men 'heeft nu althans rustig de con sequenties van den oorlog kunnen overwegen. Hitier heeft gisterenavond het woord ge voerd en daarbij is hjj natuurlijk op de gebrui kelijke wijze van leer getrokken tegen Enge land, terwijl in deze redevoering Frankrijk het ook voor het eerst moet ontgelden. Waar schijnlijk heeft de Führer zoo langzamerhand de hoop verloren, dat hij Frankrijk nog los zal kunnen maken van Engeland. Die kans is ook wel buitengesloten. Hitier heeft te kennen gegeven, dat het vraagstuk van de koloniën eerst opgelost zal moeten worden, voordat er van een rechtvaardigen vrede sprake zal kun nen zijn. Uit die redevoering van Hitier kan echter ook weer de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de Duitsche Führer er weinig voor voelt om alle machten van den tegenstander te ont ketenen, door zelf tot een groot offensief over te gaan. Hitier heeft geen sensationeele aan kondigingen gedaan, hij heeft niet de gebrui kelijke bedreigingen geuit, die in het begin van den oorlog als schrikaanjagers moesten dienen. Wel heeft de Duitsche leider opnieuw te kennen gegeven, dat Duitsehland zal win nen en dat daarvoor de Duitsche weermacht, die fiij de beste van de wereld noemde, zou zorgen. In vijf maanden tijds was er op mili tair gebied meer verricht, dan in de zeven jaar daarvoor. Welk een offers dit van het Duitsche volk gevraagd heeft en welk een vernietiging dit van economische en finan cieele waarden gebracht heeft, daarover heeft Hitier niet gesproken. Men vermijdt die dingen, omdat daardoor nog sterker de waan zin van dezen oorlog zou spreken. Wat het voorjaar brengen zal weten wü niet, maar erg hoopvol ziet het er niet uit en we mogen misschien wel heel bl(j zijn, dat de felle koude over Europa, de groote operaties onmogelijk maakt. Het is misschien uitstel van executie, maar ieder uitstel kan den toestand misschien... misschien verbeteren. Gisterenmiddag, na het afscheid van bri gadier Steinmeier, werd tevens afscheid geno men van den schrijver, den heer v. Buuren, voor wiens werk men in den korten tijd, dat hij bij het korps diende, zoowel waardeering had, dat men spontaan op het idee gekomen was, hem een blijvend aandenken aan zijn diensttijd te schenken. De commissaris, de heer v. d. Hoeven, over handigde den heer v. Duuren een cigaretten- koker met inscriptie en sprak daarbij een hartelijk en waardeerend afscheidswoord. Het was een getuigenis van den goeden geest, die bij het Heldersche politiekorps heerschte. De heer v. Duuren verlaat het korps voor het vervullen van zijn dienstplicht. BELEEDIGD. Een bewoonster van de Loodsgracht werd beleedigd door een bewoonster van de Bree- waterstraat. Klacht volgde. VERKEERSONHEIL. Op den hoek van de Hector Treubstraat werd gisteren nog een man aangereden door een auto. Hij werd slechts licht gewond. De auto reed even later nog een lantaarnpaal omver. Men weet niet wie de automobilist is.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5