Scheuren van grasland Het meisje vuren van Tohr ABDIJSIROOP Zilvervos gesmokkeld Onzichtbaar achterlicht veroorzaakt botsing Dochtermoord Televisie in Japan Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs een derde van het op de ze gronden geteelde graan voor eigen ge bruik, Brood gebakken op kosten der gemeente uttde£uncAfuuun Duitsche vliegtuigen boven ons land Spoorwegarbeider door koude bevangen Wrak van „Orazio'' onvindbaar LEVEND BEGRAVEN Enge'sche badp'aats opgeschrikt Naar wij vernemen, zullen zij, die na 1 September 1939 blijvend gras land scheurden, of nog zullen scheuren, een derde van de op deze gescheurde graslanden geteelde granen voor eigen gebruik mogen behouden, dan wel een toewijzing ontvangen voor een extra hoeveel heid mengvoeder, hiermede overeen komende. Het op deze gescheurde graslan den geteelde ruwvoeder (aardappe len. voederbieten, enz.) wordt voor eigen gebruik gelaten. Echter kunnen op deze regeling aleen die landbouwers aanspraak maken, die hun na 1 September 1939 gescheurd of te scheuren gras land hebben doen goedkeuren door den productiecommissaris en geen nieuwe graslanden ter vervanging van deze gescheurde graslanden hebben aangelegd. Nn zit hij met de gebakken peren Voor de Haagsche rechtbank stond gister morgen terecht de 48-jarige winkelier J. J. D, uit Leidschendam ter zake van diefstal van electriciteit. Op 8 November van het vorige jaar stelden ambtenaren van het gemeentelijk electrisch bedrijf een onder zoek in zijn woning in, waarbij bleek dat een aftakking van de buis, waaruit ook de leiding naar 's mans meter ging, en die naar het onbewoonde perceel naast zijn huis leidde, was weggehaald. Verd. had er een nieuwe aansluiting op gemaakt, die naar een schuurtje achter zijn huis voerde. Hier werden een lamp, een oventje en een waschmachine van de aldus verkregen stroom voorzien. De officier van justitie eischte een ge- vangenistraf van twee maanden. De rechtbank doet op 13 Februari uit spraak. Vrouw en bontwerker veroordeeld. Een dame te Amsterdam, die eenigen tijd bij familie in Duitschland had vertoefd, smokkelde een zilvervos over de grens. Haar familie n.1. stond op het punt te emigreeren en kon zelf het kostbare bont niet meene men. Tegenover de Nederlandsche douane ver klaarde zij, dat de vos haar eigendom was en later probeerde zij dit te bewijzen door aan de douanebeambten een valsche quitan- tie af te geven. Deze quitantie was haar ge geven door een bontwerker te Amsterdam, die wel eens voor haar werkte. Ook in zijn boeken maakte de bontwerker een aantee- kening. Het bedrog werd ontdekt en tegen de vrouw en den bontwerker werd een vervol ging ingesteld en de politierechter veroor deelde beide verdachten, resp. wegens ge bruikmaking van een valsch geschrift en wegens valschheid in geschrifte tot twee maanden gevangenisstraf. In hooger beroep eischte de procureur-ge neraal tegen elk twee maanden voorwaar delijk met een proéftijd van drie jaar en bo vendien tegen de vrouw f 200.en den bont werker f 100.— boete. Het Hof veroordeelde beide verdachten conform dezen eisch. FEUILLETON Naar het Engelsch van Norman Charlton 7. Het is bij ons op de Hall anders erg rustig. Er is mij absolute eenzaamheid voor beschreven. Lieve deugd, u ziet er anders heele- Ihaal niet ziek uit! Wat mij mankeert, ligt evenals bij uw ïoon niet aan de oppervlakte, zei Lilian. Maar ik heb werkelijk bijzondere reden, mij Voorloopig zoo rustig mogelijk te houden. Lilian was bang, dat ze een beetje onge manierd was geweest en probeerde hetgeen se gezegd had, wat te verzachten. Het spreekt vanzelf, dat als ik mij Weer in staat gevoel met anderen om te Esan, ik niets liever zal doen dan u te ko men bezoeken, maar nu... Als u er soms behoefte aan hebt eens Vertrouwelijk met iemand te pratenviel mevrouw Hemmings haar gretig in de rede. O, neen, ik kan er met niemand over Praten. Toen bedacht Lilian dat ze op deze ma- B'er bezig was bij haar reisgenoote den in druk te wekken, dat ze heel wat te verber gen had en haastig verbeterde zij zich. Ik bedoel eigenlijk dat er niets te ver rellen is. Ik heb alleen maar behoefte aan een prettige, rustige vacantie. Ik geloof werkelijk niet, zei mevrouw Hemmings, onmiskenbaar beleedigd, dat een bezoek bij mij die vacantie minder rustig en minder prettig voor u zou maken. Lilian vond de situatie benauwend, maar Plotseling bedacht ze, dat 't feit, dat ze ging ogeeren bij een bloedverwante, die een winkel NEDERLANDSCH PROTEST TE BERLIJN. Maandagmiddag zijn in het Noord oosten en in het midden van ons land Duitsche vliegtuigen gesigna leerd. Zij zijn door vliegtuig-patrouil les en luchtdoelartillerie verjaagd. Te Berlijn zijn naar aanleiding van deze schending van onze neutrali teit stappen ondernomen. Drie lichtgewonden. Op den weg HeerenveenLemmer, in het dorpje Sint Johannesga is een ongeluk ge beurd, dat nog zeer goed is afgeloopen, doch ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een autobus van den dienst Heerenveen is in botsing gekomen met een op den weg staan- den trailer. Van de vijf inzittenden, de chauf feur en vier passagiers, werden er drie Jicht gewond. Zij konden met een personenauto naar hun respectieve woningen worden vervoerd, waar zij zich onder behandeling van den huisarts stelden. De autobus werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bestuurder van den trailer had den wa gen verlaten om bij een boer een pakje af te gevem. Zijn wagen stond volgens de ver klaring van den chauffeur van de autobus niet geheel rechts van den weg, waar door het achterlicht niet te zien was. AFSCHUWELIJK DRAMA TE EN- SCHEDé. DUBBELE MISDAAD IN VLAAG VAN WAANZIN. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft zich te Enschedé een verschrikkelijk drama afge speeld. Een 51-jarige man heeft zijn zestienjarige dochter in een vlaag van waanzin met een mes van het leven beroofd en daarna de hand aan ziéhzelf geslagen. De man werd sedert geruimen tijd we gens zenuwziekte thuis verpleegd, doch zou juist morgen zijn werk hervatten. Hij stond algemeen bekend als een rustig mensch, van wien men zulke daden nooit had ver wacht. Het drama heeft zich midden in den nacht afgespeeld. Vermoedelijk is het meisje, dat eenig kind is, in de slaap overvallen. De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in. De dubbele samenstelling van Abdijsiroop uit kruiden- extracten en ..codeïne" maakt haar werking snel en veelzijdig. Die groote hoest- stillende kracht van Abdij siroop, die U 's-nachts vrij waart van dien naren krie- belhoest, heeft haar terecht den naam van ,,'s-Werelds béste Hoestsiroop'' gegeven. Zij helpt U binnen den kortst mogelijken tijd en op afdoen de wijze af van vastzittend slijm, prikkelhoest en benau wende hoestbuien. Akker s Abdijsiroop zal U helpen in den strrjd tegen ontstoken slijmvliezen, gevoelige lucht- ten/ge der pijpen en vastzittend slijm. 20 kruiden AKKER S v&istèrJdbe. tegen hoest, griep, bronchitis, asthrna. Flac. 90 ct.. f 1.50, f2.40.14.20. Alom verkrijgb. Aan de gevolgen overleden. De 64-jarige spoorwegarbeider A. Nymeyer te Meppel, die Zaterdagochtend in verkleum den toestand en met drie gekneusde ribben langs de lijn MeppelGroningen gevonden werd, is overleden. Nymeyer was 's morgens om half vijf uit zijn woning vertrokken. Hij moet door de koude bevangen zijn en in de sneeuw zijn neergevallen. EerSt na ecnige uren werd hij gevonden. Voor de massa. Het Japansche blad „Yomioeri Sjimboen" meldt, dat 11 Februari a.s. begonnen zal worden met televisie-uitzendingen. De uit zendingen zullen tot het geregelde program van de omroep-maatschappijen gaan be- hooren. De Japansche omroeporganisatie heeft haar voorbereidingen getroffen om de televisie voor de massa toegankelijk te ma ken. Het zoeken gestaakt. Na de vergeefsche pogingen der laatste dagen zijn de nasporingen naar het wrak van het Italiaansche mailschip Orazio, dat door brand vernield is, gestaakt. Voorts wordt medegedeeld, dat de scheepvaartver binding van Italië naar Midden- en Zuid- Amerika en den Stillen Oceaan, welke na de ramp met de Orazio was stopgezet, 20 Februari zal worden hervat met de mail booten „Augustus" en „Virgilio". Stormen en lawines maken slacht offers in Japan. Ruim vijftig menschcn hebben den dood gevonden als gevolg van lawines en in storting van huizen onder het gewicht van de sneeuw tijdens zware stormen in de districten aan de Japansche Zee en in het Noordwesten. In de prefectuur Foekoei zijn een dertigtal mijnwerkers levend begraven onder een lawine toen zij zich buiten de mijn in een Jcamp bevonden. De reddings werkzaamheden hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Het treinverkeer on dervindt groote moeilijkheden. Een mijnontploffinq. Gisteren is nabij een badplaats aan de Oostkust van Engeland een mijn ontploft. Er werd een gat geslagen in den dijk, de ruiten van het voornaamste hotel en van huizen tot op een grooten afstand sprongen. Metaaldeelen van de mijn kwamen terecht in de straten 300 meter ver. Maandag heeft een dergelijke ontploffing schade aangericht in een stad aan de Zuidoostkust. EEN EGYPTISCHE VIJFLING. In Cairo heeft een Egyptische vrouw het leven geschonken aan een vijfling. Het zijn allen meisjes en zq maken het goed. DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. AVKO-uitzending. t 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianovoordracht. 11.00 Weekoverzicht. TARZ AN en de 22. Op het ogenblik, dat Perry O'Rourke aan handen en voeten gebonden in het water ver dween, dat wemelde van de krokodillen, sloeg Dr. Wong zijn ogen ten hemel en bad in stilte om hulp. Opeens schrikte hij op uit zijn Oos- tersche meditatie. „Kijk!" riep hij opgewon den uit. Majoor Burton en Janette keken naar boven. Daar, in een grote boom, die over de rivier zijn takken uitspreidde, zat Tarzan. De aanman greep een van de taaie lianen en zwaaide daarmede vlak boven het water, juist op het ogenblik, dat O'Rourke weer aan de oppervlakte verscheen. Hulpe loos en in doodsgevaar ving Perry een glimp op van de krokodil, die nu vlak bij hem was, hij meende dus ieder ogenblik verscheurd te zullen worden. Opeens hoorde hij een plons in het water vlak bg zich. Twee stalen banden schenen zich om zijn lichaam vast te grijpen en hij voelde hoe hij werd opgtild. Door Perry met zijn benen te omklemmen redde Tarzan hem op het laatste ogenblik uit de kaken van de krokodil. En even later zwaaide Tarzan weer terug naar den boom en verdween met Perry in het dichte gebladerte. De gele man nen schreeuwden van woede. „De anderen zullen niet ontkomen," zei de aanvoerder woest. 11.15 Zang en orkest. 12.00 Ensemble Malescu. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 AVRO-Dans-orkest, AVRO-Vaudeville- orkest, AVRO-Musette-ensemble, AVRO- Salonorkest, gemengd koor en sprekers. 9.15 „Fidelio", opera. 10.40 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.101012.00 AVRO-Dansorkest en gra mofoonmuziek. 'Hilversum II. 301.5 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0012.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12 15 KP.O-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest en solisten. had .een goed excuus was voor haar terug houdendheid. Laat ik u eerlgk de waarheid zeggen, zei ze snel. Ik vind dat ik niet mag profitee- ren van een toevallige ontmoeting in een spoorwegcoupé om een kennismaking op te dringen, waarvan u later misschien spijt zou hebben. U bedoelt, antwoordde mevrouw Hem mings, dat u niet heelemaal... niet heeie- maal Juist. Niet heelemaal Niet heelemaal respectabel bent? Lilian zette groote oogen op. Neen dat be doel ik absoluut niet. Hoe komt in in 's hemels naam daarbij Neemt u mij niet kwalijk, protesteerde mevrouw Hemmings, maar u hebt er zelf op gezinspeeld. 1— 't Was alleen mgn bedoeling, u er op attent te maken, antwoordde Lilian. die zich dood ergerde, dat mijn millieu verschil lend is van het uwe. Ik ga bij een tante lo- geeren, die een lunchroom heeft in de High Street. Mevrouw Hemmings was zichtbaar ver baasd. Maar u bent zoo duur en smaakvol ge kleed en u hebt zoo'n prachtigen bontkraag op uw mantel! Ik kan het eenvoudig niet be grijpen. Toch is het zoo, antwoorde Lilian, nu echt boos. Zij nam een tijdschrift op en deed alsof ze las. Haar verontwaardiging nam nog toe, toen zij merkte dat mevrouw Hemmings haar stil letjes van top tot teen zat te bestudeeren en blijkbara de waarde van haar garderobe tax eerde. Laat ze denken wat ze wilt, zei Lilian tot zichzelf. Ik vertel haar verder toch niets. De drukkende stilte in de coupé duurde een heelen tgd; pas toen de trein vaart vermin derde, begon mevrouw Hemmings weer te spreken. Ik geloof, dat dit Bridgeport is. Mijn zoon zou mg tot hier tegemoet reizen. In de gegeven omstandigheden .is het maar beter, dat ik een andere coupé zoek. Doet u geen moeite mevrouw. Ik zal wel overstappen. Ze voelde er niets voor van aangezicht tot aangezicht te staan met haar slachtoffer! Haastig pakte zé haar hebben en houden bij een en opende 't portier maar door haar roeke- looze poging om uit te stappen voor de trein geheel stil stond, verloor zij 't evenwicht en kwam terecht in de armen van een jongmensch, dat juist voor de coupé stond. Neemt u mij niet kwalijk, stamelde ze ver schrikt. De jongeman was ook verlegen. Onhandig nam hij zijn hoed af. Ik geloof, dat wij elkaar al eens eerder ontmoet hebben, zei hij verward, maar op het oogenblik kan ik mij uw naam niet herin neren. Er zijn zooveel menschen die een naam hebben, antwoordde Lilian bruusk, het is te begrijpen als iemand er eens een vergeet. Zjj boog en liep vlug verder, maar toen merkte zjj opeens, daar haar parapluie achter gebleven was en ze besloot terug te gaan. In middels had de jongeman zich herinnerd waar hij haar gezien had en toen zjj weer bij de coupé kwam, deed hij verschrikt een stap achteruit. Ik had u \yel mogen bedanken, zei Lilian, ik zou gevallen zijn, als u er niet had ge staan. Zij merkte aan zjjn optreden, dat hjj nu meer wist, waar hij haar tevoren gezien had en het gaf haar een pijnlijke gewaarwording dat hij zoo teruggetrokken tegen haai- deed. Zou u mij even mijn parapluie uit het rek willen geven?, voreg ze een beetje schuchter. Hij voldeed aan haar verzoek, zonder een woord te zeggen. Dank u, zei ze stijf en zich tot mevrouw Hemmings wendend: dag mevrouw. Toen ze zich in een andere coupé neerzette, zei ze tegen zichzelf, dat die meneer Hem mings de akeligste jongen was, dien, ze oooit in haar leven ontmoet had. HOOFDSTUK VII. De lunchroom. Nauwelijks had de trein zich weer in be weging gezet of mevrouw Hemmings begon haar ondervraging. Wie is dat jonge meisje?, vroeg zij. Haar zoon voelde zich heelemaal niet op zijn gemak. Ik weet het werkeüjk niet, moeder. En je hebt haar eerder ontmoet! Dat kan wel. Mevrouw Hemmings snoof. Je achterhoudendheid verbaast me niet. Ik weet dat ze niet deugt. Hoe weet u dat?, vroeg haar zoon snel. Dat voel ik bjj instinct. Direct toen ik haar zag, wist ik al dat ze geen behoorlijk gezelschap was voor mijn zoon. Ik begeer haar gezelschap niet. Ik wou dat ik haar nooit gezien had ik wil haar nooit weer zien. Tenminste Niemand, George, zei zjjn moeder plech tig, heeft mg ooit van nieuwsgierigheid be schuldigd. Ik zou het onderwerp niet meer aanroeren, als mijn plicht mg niet dwong deze geschiedenis te onderzoeken. Dit meisje heeft mij verteld, dat ze bij ons in de buurt gaat logeeren en terwille van onze buren, moet ik 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Cello, piano en gramofoonmuziek. 3.453.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Ensemble van der Horst en gramofoon muziek. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling S.O.S.-berich- ten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Lezing „Vogelleven en Natuurbescher ming in Zuid-West Friesland". 9.30 De „Gooilanders" en gramafoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 De „Gooilanders" en gramofoonmuziek. 11.15 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. in staat zijn hen te waarschuwen om op hun hoede voor haar te zijn! Dat is juist wat ik niet wil dat u doet, antwoordde George gemelijk. Ik vind het af schuwelijk als er over gepraat wordt. Jij Maar ik had het over dat meisje. Dat zou op hetzelfde neerkomen klonk het norsch. Hoezoo? Je hebt haar toch niet in een lichtzinnige bui een trouwbelofte gegeven of zooiets? vroeg de moeder verschrikt. Absoluut niet. Ik ben in geen enkel opzicht aan haar gebonden. Ik heb haar maar eens in mijn leven gezien en toen nog maar een paar minuten. Wat weet je van haar af? Dat ze heel knap is. Knap! herhaalde zijn moeder schamper. Schoonheid beteekent nog geen deugd. De vraag is of ze een braaf meisje is. George aarzelde. Neen, dat geloof ik eigenlijk niet. Ik ge loof dat zij tot een bende inbrekers behoort. Dat was eenige verklaring die hij voor haar raadselachtige handelwijze had kunnen vinden. Ze had midden in den nacht ergens op een stoep gezeten, had hem op een slinksche ma nier er toe gebracht den toegang tot een huis te forceeren en toen ze had gemerkt, dat hij gesnapt was, was ze met haar metgezel ver dwenen. Het was natuurlijk haar bedoeling ge weest met zijn hulp dat huis binnen te komen. Zoo stelde hij zich de zaak voor. Daarom stelde zij zooveel belang in mijn zwarte koffer! riep mevrouw Hemmings ont hutst. Nu begrijp ik haar gedienstigheid. George, dien koffer zie ik nooit terug. Misschien vergis ik me wel, zei George, vol spijt dat hij zijn verdenking er zoo on doordacht had uitgeflapt. Ik weet het ten slotte niet zeker, maar méér kan ik u niet zeggen. Geen wonder, dat ze zoo rijk gekleed is, meende mevrouw Hemmings hardop. Ze vond de sensationeele veronderstelling veel te mooi, om daarvan weer goedschiks afstand te doen. George, wat zouden wij vanavond met ons zilver doen? Hoe weet u, dat zij naar Woollacombe gaat? Dat heeft ze me zelf verteld, dat zei ik je toch al. Ze gaat logeeren in die lunchroom in High Street. Ze luistert natuurlijk de ge sprekken van de bezoekers af en komt op die manier het een en ander over de grendels en solten te weten. Als we in Woollacombe zijn, gaan we dadelijk naar de politie. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7