pnr ya llN 1 OM. BLOEMENEXPOSIT1E boven de Noordzee TsJ'T'l-T A „rUL I t Een priester Neeclands grootste De vrijgekomen bollengronden Dijk gedeeltelijk weggezakt „Hitiers argumenten tot den draad versleten" bij het regiment „zware jongens" Duitsche gezant uit FINLAND vertrokken? Italië tweede Suezkanaal- gebruiker Dienstweigeraar gestraft 482ste STAATSLOTERIJ Een „Boerendorp" in een natnnr- lustoord. Romantiek en effi- ciëncy gaan hand in hand. Veertij? jaar geleden was Schiedam een „zwarte stad". Een dichterlijk woord drukte dezen stempel op het oude Hollandsche stedeke, waar toch de klaarste der dranken bereid wordt. In 1940 zal Schiedam een „bloemen stad" zijn. De j?roote tentoonstellinj? „Polyantha" is de bekroninj? van jaren lanj? werken, van stillen, maar staj?en arbeid. Schiedam heeft zich in de afjreloopen de cennia in alle richtinj?en ontwikkeld. De industrie breidde zich uit, scheepswerven bezetten de boorden van de Maas. fabrieken verrezen aan de randen van de oude stad. De bevolking vermeerderde, nieuwe wijken werden jtebouwd. Arbeiderswijken, met aar dige kleine huizen en boomen in de straten Villawijken met breede lanen en asfaltwe gen. omzoomd met jrroen en bloemen. Maar Schiedam bleef een werkstad. On danks tegenslag, crisis en internationale ver wikkelingen werd er gewerkt. Deze stad groeide tegen de verdrukking in. Polyantha komt in een bosch. De „Polyantha" komt in 1940, een bloemen tentoonstelling in een bosch, dat ook al ge maakt is, dat gegroeid is uit de kale, modde rige uiterwaarden langs de rivier en nu ge worden is tot een natuurlijke weelde, met heerlijke lanen, hier en daar een intieme, boschwcide, lommerijke paadjes en rustige plekjes. Waar veertig jaar geleden hooge rietpollen in de slikkerige grienden langs do Maas stonden ligt nu een bosch. Daar werd verpoozing gezocht en men gaf het een ecrenaam, welke de ware naam bleek want het „Volkspark" is inderdaad 'n kostbaar bezit van de geheele bevolking, on derdeel van het „Sterrebosch". En daar te gen aan, als een juweel in den smaragd groenen ring om de stad, ligt het verrukke lijke Julianapark, met zijn gazons, zijn vij vers, zijn rotstuinen zijn weelderige pergola, rond een gaaf-gelijndcn koepel. Zoo is Schiedam neit alleen werkstad ge bleven. De natuur zelve. De „Polyantha" is de natuur zelve. Een ex positie van bloemen en planten in de natuur, een wisselend beeld van de duizenderlei mogelijkheden, wisselend met de drie schoon ste jaargetijden. De frisschee pracht der bloembollen in de lente, de teere tinten van de schuchtere, eerste voorjaarsplanten. De wonderschoonc overgang van het schier aar zelend begin van het ontluiken naar de vol groeiing in den voorzomer. De weelderige lust van de hoogtij-dagen van den vollen bloei in den zomer. Tenslotte de vervulling in den eersten herfsttijd. In het voorjaar, als de .Polyantha" pas haar poorten heeft geopend, steken de rozen nog in haar knoppen, doch bloeien in het gras aan den beekrand reeds de voorjaars bloemen. In de eerste lentedagen reeds zijn hier bloemen, die men zoo zou willen pluk ken. zoo argeloos en als het ware toevallig zij in het lichte groen te bloeien staan. En in de eerste zomerdagen, als de honderden soorten rostplanten, langs het beekje uitge plant, in bloei komen, breken duizenden rozeknoppen uit hun bolster en verspreiden hun heerlijken geur over het terras. Een zee van tinten en geuren, Maar als de warme zomerzon haar stra len langer heeft uitgezonden en zij heeft den tijd. want enkele weken in Juli en Au gustus zal de „Polyantha" stil liggen dan ontplooien zich geleidelijk bloemen van al lerlei aard en dan golft een zee van tinten en geuren van de pergola over de muurtjes van het terras en van alle zijden. Zóó blijft het tot in de herfstdagen, een weelde voor het oog, een com pleet beeld van de schoonste voort brengselen der natuur badend in zon licht of weemoedig parelend in den regen, maar ook schoon in den avond, als uit tal van kunstig opgestelde lichtbollen een hellen gloed wordt geworpen op de tallooze kleuren, terwijl de springfonteinen in speel- schen overmoed fluweelen sluiers over den vijver spreiden. Onmiddellijk hierop aansluitend vindt men de practische toepassing van al dit schoone, een reeks van proeftuintjes, juweel tjes van tuin-architectuur, verzorgd door de beste Nederlandsclie kweekers. Romantiek. Van het eerste hoofdterrein naar het mid denvak, waar de groote hal voor de tijdelijke exposities is geprojecteerd, voert een smal laantje, dat men bereikt over een beekbrug getje. Het is een romantisch laantje, over huifd door ijle wilgentakken, waar tusschen de boomstammen en heesters een keur van zomerbloemen is geplant, al dan niet in bordervorin. hier en daar een pol; verder op een schier overdadige volte van allerlei soor ten, die ook in den avond hun bonte pracht toonen, want dan wordt o.m. hier de ver- lichtinjrstechniek volgens de modernste vindingen toegepast. De hal, in het hart van het terrein, is be stemd voor de tijdelijke exposities. Hier komt Boskoop met zijn heesters en struiken, hier komen ook rozen te bloeien, als het ter ras er nog van verstoken is. Verder zal het Westland deze ruimte in beslag nemen, ter wijl tenslotte de dahlia's er in al hun varië teiten zullen prijken. En daartusschen door staat ter afwisseling een tentoonstelling van bindwerk op het programma of een exposi tie „De gedekte tafel" en die moest eigen lijk niet in de laatste plaats worden ge noemd de merkwaardige miniatuurtuin! Alles wat verband houdt met de natuur en haar voortbrengselen .vindt hier een plaats, niet alleen bloemen en planten, groen ten en vruchten, ook de toepassing er van en wat ons betreft ook industrieele produc ten en artikelen, waarvoor bloem en plant tot motief dienden. Na de hal voert de weg als vanzelf naar het tweede hoofdterrein, dat wedijvert met het eerste, doch van geheel anderen aard is. In deze wijde ruimte, omzoomd door pitto reske boomgroepen, heeft de bollencultuur in het voorjaar een ideale plaats gevonden. Miniatuur-bollenvelden. Dit is de bollenstreek in miniatuur; het is meer, want de kleurige vel den tusschen Leiden en Haarlem kunnen niet op tegen de verscheiden heid welke hier is bijeengebracht Geen rechtgelijnde velden van één kleur, maar een bonte afwisseling van de rijke tulpenschoonheid. Hon derdtwintig duizend bollen hebben hier reeds wortel geschoten, om hun slanke stelen en wiegende bloemkel ken omhoog te voeren naar het teere voorjaarslicht Een complete stalenkaart van de bollen velden ligt hieraan de voeten van de be zoekers uitgespreid. Hier zijn zij, de enkele en de dubbele tulp, de Breedcrs en (de Dar- wins, de fantasie-tulpen, de Triumf-'Cottage en Mendel-tulpen. En natuurlijk ook de dankbare narcis staat er stil te bloeien in de halfschaduw tusschen de boomen. Dit zijn in het voorjaar de bollenvelden van de „Po lyantha". Na de tulpen komen de viooltjes, de pri mula's en de andere zomerbloemen. En op nieuw groote belangstelling zal dit deel trek ken in de nazomer enin den herfst, als er de dahlia's zijn. Zij zullen er zijn in even zoovele kleuren en soorten als de tulpen in het voorjaar. De Mignons, de trots van Schie dam, de midden-, halflange- en hooge dah lia's zijn er in een harmonische rangschik king geplant, langs de vele paden en paad jes,welke door dit terrein voeren. Even har monisch passend zijn er beeldhouwwerken geplaatst, werken van Rotterdamsche kun stenaars en middenin staat een droomerig tempeltje, als het ware verloren in de bloe menpracht, Het Boerendorp. En dan naar het gezellige „Boerendorp" achter de hal, dieper het bosch in gelegen. Stel u voor een knus dorpsplein met stoeltjes en tafeltjes onder de boomen en er omheen in wijden boog, een aantal schilderachtige boerenwoningen. In één er van troont een gastvrije waard, die u gaarne een geurige kop thee of een parelend glas bier voorzet, op zijn tijd een smakelijke carbonade kan be reiden en op zwoele zomeravonden ook een lekkere flesch Moezelwijn weet te voorschijn te tooveren, of beter nog een frisschen bowl, met een fijn aroma van Westlandsch fruit. En zijn de stoelen en tafels u te weinig lan delijk, dan is er nog de lunchweide, waar U zich behaaglijk in het gras kunt neervlijen, na U in de herberg van een lunchpakket te hebben voorzien. In de andere boerderijen zijn diverse win keltjes ondergebracht, waar u de oprechte „Polyantha"-koekjes kunt krijgen; ook brief kaarten, speciale zaden en tuinlectuur enz. U kunt er natuurlijk ook een borreltent vin den, waar een echte Schiedammer wordt ge schonken; dan het postkantoor, de klompen makerij en wat niet al. Hier zal de harmo nica vroolijkheid brengen; boerendansen staan reeds op het programma, ook een ker senweek en vele andere attracties. Hier zal niemand weggaan of hij neemt zich vast voor om nog eens terug te komen, als het kan reeds den volgenden dag. REGELING VOOR HET TELEN VAN LAND- OF TUINBOUWGE WAS SEN WORDT VOORBEREID. De minister van Economische Zaken deelt ten vervolge op de beantwoor ding van vragen van den heer Wijn koop betreffende het verleenen van tuinbouwteeltvergunningen en ver gunningen voor het telen van zaai zaad aan telers van bloembollen, die op hun bloembollenvergunning moe ten bekrimpen, thans mede, dat een regeling wordt voorbereid, waarbij aan telers van bloembollen, die hun met dit product te betelen oppervlak te met 50 pet. hebben moeten ver minderen, teeltvergunning voor be paalde tuinbouw- of landbouwgewas sen zal worden verleend. Bij de toe wijzing der vergunning zal rekening worden gehouden met den aard van het bedrijf en de met het oog op de voedselvoorziening meest gewensch- te teelten. Het is niet de eerste keer dat dit bij Hoofdplaat gebeurt. Aan den hoogen weg onder de gemeente Hoofdplaat is gister dijkval geconstateerd. Over 'n lengte van 208 m. en een breedte van 1.90 meter is de dijk weggezakt. Op de oeverlijn kon men een diepte van vier me ter peilen. Het gat in den dijk zelf kon men niet peilen. Men neemt aan, dat het zeer diep is. Voor den achterligenden polder bestaat op het oogenblik geen gevaar. Hoewel een der vaargeulen van de Westerschelde langs Hoofdplaat loopt, wordt deze dijkval aan den invloed van den stroom, welke op den dijk staat, toegeschreven. Op deze plaats kwam reeds eerder dijkval voor. Hoe de Geallieerden 's Führer's toespraak opnemen. Terwijl het niet mogelijk is een welover wogen reactie te melden op de redevoering van Hitier, is toch in Londen gisteravond de volgende commentaar gegeven: Het grootste deel van de redevoering was gewijd aan argumenten, die thans tot den draad versleten zijn, over den Duitschland opgedrongen oorlog de gebruikelijke onjuist heden over Duitschland vredeswil werden nog eens herhaald. De voornaamste les, die uit de redevoering kan worden getrokken is, dat Hitier eindelijk de dwaasheid heeft leeren inzien van zijn vroegere pogingen om Frankrijk van Engeland te scheiden, tenein de afzonderlijk, wanneer hem dat goed zou uitkomen, beide landen te vernietigen. Parijs onverschillig. De rede van Hitier is te Parijs met on verschilligheid ontvangen. Men heeft er geen enkel nieuw argument, geen enkele nieuwe aanwijzing in gevonden. Amerikaansche pers maakt zich niet druk. De Amerikaansche bladen bepalen zich ertoe de redevoering van Hitier met klei ne opschriften af te drukken, als een ge beurtenis zonder belang. Nieuwe massale Duitsche lucht aanvallen op Engelands Oostkust Een Duitsche machine neerge schoten. ZEVEN BRITSCHE SCHEPEN VERNIETIGD! De Duitsche vliegeraanvallen op Britsclje en Fransche koopvaardijschepen, varende in de Noordzee, hebben zich gisteren met nog grooter heftigheid dan de eerste maal her haald. De gewapende koopvaardijschepen verzetten zich door krachtig afweervuur, maar telkens kwamen de Duitsche machines weer boven hen om bommen te laten val len en de schepelingen met mitrailleurs te bestoken. De geheele Noordzee werd tot strijdtooneel. Tenslotte werd zelfs een Britsch konvooi angevallen. Engelsche jachtvlieg tuigen stegen op en er ontwikkelde zich een hevig luchtgevecht. HET DUITSCHE COMMUNIQUÉ. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt omtrent een en ander: Groepen Duitsche vliegers hebben ook in den loop van 30 Januari verkenningsvluch ten gemaakt boven de Noordzee en de En gelsche kust van de Orkaden tot aan de mon ding van de Theems. Daarbij werden weder om zeven gewapende koopvaardijschepen tot zinken gebracht, een achtste zwaar en ver scheidene andere licht beschadigd. Boven dien werden twee Britsche voorpostensche pen tot zinken gebracht. Ondanks zeer krach tig luchtafweer van alle aangevallen sche pen en ondanks het optreden van talrijke vijandelijke jaclittoestellen wordt slechts een eigen vliegtuig vermist. Twintig Duitsche aanvallers? Naar van gezaghebbende zijde uit Londen wordt vernomen, hebben gisteren twintig Duitsche machines aan den aanval deelge nomen op de Britsche kust van Aberdeen tot Kent De Duitschers hebben niet slechts 'n toestel verloren, doch een ander werd bui ten gevecht gesteld. De Duitschers beweren zeven Britsche schepen vernietigd te hebben, van Britsche zijde is hieromtrent nog geen bevestiging ontvangen. Men geeft de aanvallen toe, doch zegt dat er nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn. Men rekent niet op zijn terugkeer. De Finsche bladen melden, dat de Russi sche pers er naar streeft de belangstelling van het Russische volk voor den oorlog te gen Finland gaande te houden. De Sovjet bladen staan vol geestdriftige verhalen over zegevierende opmarschen van het Roo- de Leger. Zij verklaren dat de Russische overwinning slechts een étappe zal zijn op den triomftocht van het bolsjewisme door de wereld. Men verneemt verder, dat de Duitsche ge zant in Finland, Wipert v. Blucher, op 25 Januari per vliegtuig uit Finland is vertrok ken. In Finsche diplomatieke kringen ge looft men, dat hij zijn regeering rapport over den toestand in Finland ging uitbrengen. Zelfs doet het gerucht de ronde, dat hij wel licht niet zou terugkeeren Men meent te weten, dat von Bluecher veel moeite heeft gedaan om zijn regeering te doen begrijpen, wat er. in Finland voor valt. AVONTUUR VAN FRANSCH GEESTELIJKE. In de Msb. wordt het avontuur verhaald van een Franschen priester, die door een administratieve fout bij een regiment mis dadigers terecht kwam. Wie spreekt over „heldenmoed", aldus het blad, in deze dagen, denkt aan dappere sol daten, die met ware opofferingsgezindheid hun vaderland dienen. Maar er is nog an dere hledenmoed, die meer verheven is en ook in het leger van voorkomen: de helden moed in dienst van het Godsrijk. Toen kapelaan D in de gemeente An- tonv (departement van de Seine) nog in vre destijd zijn oproepingsbiljet voor de mobili satie thuis kreeg, constateerde hij, dat hij bij het „zooveelste bataljon van de lichte Afri- kaansche infanterie" was ingelijfd. Hij wist niet wat dit beteekende, want hij kende het bataljon niet. Hij vouwde het papier op, stak het in zijn zak, nam afscheid van zijn pa rochianen en ging naar de aangewezen ka zerne, i „Wat zal die op zijn kerfstok hebben." Hij merkte, dat er een spottende trek kwam om den mond van de soldaten in de bewuste kazerne, toen hij kwam aanstappen, doch maakte er zich niet bezorgd om, even min toen hij een hunner hoorde zeggen: „Komt die pastoor bij ons? Wat zal die op zijn kerfstok hebben?" De kapelaan wist niet, waar hij was te recht gekomen, hoewel deze kazerne wel de gelijk in zijn biljet was aangegeven. Want hier was de speciale kazerne, waar de dienst plichtigen van het uitschot der maatschap pij werden samengebracht. Veroordeelden wegens misdrijven van allerlei soort. Man nen, die nog niet zijn uitgesloten van het recht, om wapens te dragen, maar die men niet bij de anderen wil onderbrengen, opdat zij de overige manschappen niet zullen be derven. Zij zouden de rotte appel kunnen zijn Hoe was de kapelaan van Antony hier terechtgekomen? Was het een administra tieve vergissing van 't recruteeringsbureau? Of had wellicht een of andere ondergeschik te zich in de handen p-ewreven bij de ge dachte, dat een priester bij dit allegaartje zou terecht komen? Ook de officieren van het bataljon ston den verbaasd, toen de geestelijke naar het militair kleedingmagazijn werd gebracht? Die priester moest wel een bedenkelijk ver leden hebben! En toen de priester zijn toog verwisseld had tegen een soldatenjas, liet de commandant hem bij zich komen. Kijk eens, soldaat, gij moet vertrouwen in mij stellen. Ik moet mijn menschen ken nen. Welke veroordeeling hebt gij achter den rug?" „Geen enkele commandant!" En toen de priester aan het gelaat van den commandant zag, dat deze hem niet ver trouwde, voegde hij eraan toe: „Als ik ver oordeeld was, dan zou ik het priesterkleed ■niet meer mogen dragen. Ik protesteer er niet tegen, dat ik hier ben ingelijfd, maar ik vraag U toch om een onderzoek in te stel len voor de eer van de Kerk." Een hard leven. De commandant van het bataljon der „zware jongens" schreef naar het recrutee ringsbureau. Het antwoord liet lang op zich wachten. En in dien tijd had de priester een hard leven. Hij moest gehoorzamen aan de strengste tucht, die onder deze mannen moest heerschen. Des nachts deelde hij hun stroozak; moest hun afschuwelijke taal aan- hooren, hun spotternijen met zijn priester schap, hun vloeken en Godslasteringen. Maar de kapelaan kende als poedig ook de vreugden, die alleen een vurig priester- hart smaken kan. Vaak kwam, gedurende den nacht, een van die „zware jongens", ge troffen door het verheven voorbeeld en het onuitputtelijk geduld, van den priester, naar hem toe. Een berouwvol hart en oogen vol vertrouwen richtten zich tot hem. Men ver trouwde hem levensgeheimen toe. Men vroeg hem om een verlossend woord op kwellende vragen. En dikwijls gebeurde het, dat de hand van den priester zich zegenend mocht uitstrekken over een van zijn kame raden, die den weg tot God terug vond, en dat zijn mond de heilige woorden van de absolutie mocht spreken. Menschen, die nooit gebeden hadden, leer den het Onze Vader Op een morgen werd de dienstplichtige D., in het burgerleven kapelaan te Antony, bij den commandant geroepen. Ik heb antwoord gekregen. Uw verblijf hier berust op een vergissing. Ik heb een verzoek tot overplaatsing opgesteld. Wilt u dit hier even teekenen? U zult dan onmid dellij k worden ingedeeld bij een regiment van de infanterie, een regiment van fatsoen lijke menschen." Maar de kapelaan van Antony heeft het document niet onderteekend, Zijn antwoord luidde: Neen, commandant. Ik ben hier onder de „zware jongens" de eenige priester. Meer nog dan alle anderen hebben deze menschen een priester noodig. Ik verzoek u hier te mogen blijven. Ik heb niet het recht om.de zending te weigeren, die God op mijn schou ders heeft gelegd." En zoo is de kapelaan na heel wat brief wisseling met de militaire instanties, geble ven bij het uitvaagsel van de maatschappij, dat is samengebracht in het beruchte batal jon van de lichte Afrikaansche infanterie. Nederland staat op plaats. de derde Hoog Militair Gerechtshof legt anderhalf jaar op. Wegens dienstweigering is de 23-jarige J. N. V. door den Krijgsraad tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld welke straf de ad vocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts hof tot twee jaar verhoogd wilde zien. Het Hof legde V. gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf op, Het Italiaansche ministerie van financiën heeft de cijfers van de scheepvaartbewe. ging in het Suezkanaal in de maand Nov. van het vorige jaar gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Italië met 65 schepen nog steeds de tweede plaats in dit verkeer inneemt. Op de eerste plaats staat Engeland met löó schepen. Italië wordt o.a. gevolgd door Ne- derland, Noorwegen, Frankrijk, Grieken- land, Denemarken en Joegoslavië. (Niet officieel) 5de klasse, 10de lijst Trekking van Dinsdag 30 Januari 1940 Hooge Prijzen 25.000.— 12315 4* ïooo.—: 2495 10289 21940 400.—: 2355 2361 5031 15401 16813 200.—: B827 11031 16400 18593 ïoo.—: 11820 L2327 12336 14646 16495 19786 Prijzen van 76.— 1006 1342 1381 ?535 1553 1656 1688 1784 1845 2164 2266 2479 2508 2526 2709 2780 2816 2879 2892 2917 2954 2966 2984 2999 3017 3059 3121 3179 3303 3332 3463 3481 3513 3535 3585 3609 3647 3709 3811 4000 4029 4061 4147 4175 4388 4442 4470 4564 4664 4708 4776 4922 4966 5025 5068 5070 5100 5189 5588 5718 5852 6006 6083 6205 6255 6272 6296 6353 6389 6435 6477 6529 6557 6769 6997 7009 7098 7099 7149 7316 7813 7968 8216 8306 8322 8411 8459 8498 8537 8683 8688 8694 8716 8720 8734 8778 8814 8859 8864 8886 9016 9023 9118 9165 9220 9224 9277 9351 9417 9485 9535 9611 9772 9833 10032 10052 10069 10101 10161 10193 10252 10288 10336 10416 10501 10594 10733 10744 10768 10782 10852 10854 10907 11050 11459 11490 11534 11944 11990 12085 12141 12166 12213 12214 12294 12408 12525 12669 12743 12846 12888 13130 13206 13229 13395 13471 13508 13608 13643 13653 13832 13839 14021 14044 14112 14174 14185 14374 14809 14842 14918 15020 15299 15406 15535 15656 15674 16050 16245 16252 16257 16291 16321 16328 16396 16419 16423 16428 16504 16873 16883 17002 17005 17177 17473 17727 17743 17744 17874 17883 17926 17954 18078 18176 18334 18374 18407 18566 18615 18694 18696 18796 18870 18915 19032 19132 19299 19436 19506 19661 19707 19751 19897 19960 19987 20071 20147 20148 20568 20689 20693 20785 20844 20849 20946 21016 21094 21101 21149 21181 21184 21239 21251 21272 21356 21359 21385 21472 21556 21521 21804 1132 1324 1035 1054 1290 1301 1479 1514 1588 1808 1822 1863 2042 2086 2107 2338 2346 2359 2558 2569 2603 2790 2821 2843 2990 3032 3039 3088 3138 3233 3365 3368 3369 3478 3487 3498 3630 3661 3710 3814 3816 3885 4242 4261 4280 4524 4586 4602 4790 4817 4852 4993 5028 5035 5134 5144 5157 5261 5296 5408 5519 5538 5554 5740 5745 5754 6085 6199 6201 6458 6468 6483 6691 6751 6762 6889 6933 6934 7119 7128 7135 7409 7466 7530 7756 7759 7778 7890 7954 7960 8226 8248 8285 8405 8631 8649 8738 8763 8807 8862 8929 9049 9377 9414 9426 9507 9534 9549 9733 9788 9899 10016 10040 10060 10244 10257 10276 10530 10564 10585 10807 10819 10822 10976 11030 11036 11135 11204 11238 11458 11610 11617 11753 11758 11826 12076 12089 12092 12205 12208 12268 12346 12359 12418 12638 12668 12680 12827 12855 12965 13034 13055 13088 13185 13204 13237 13364 13372 13382 13657 13671 13696 13970 13988 14072 14284 14297 14327 14494 14501 14502 14676 14695 14719 14954 14963 14967 15097 15105 15125 15296 15378 15395 15610 15719 15730 15815 15817 15825 15952 15956 15961 16095 16129 16162 16393 16460 16461 16583 16703 16749 16967 16999 17012 17170 17180 17194 17389 17405 17448 17551 17555 17583 17808 17818 17844 18050 18052 18122 18184 18187 18199 18442 18481 18516 18606 18617 18651 18887 18911 18932 19201 19216 19268 19344 19369 19392 19654 19687 19729 19815 19838 19871 20054 20055 20139 20381 20384 20466 20699 20718 20778 21061 21163 21308 21521 21526 21528 21690 21700 21721 21874 21903 21908 Verbetering der t, niet f 70. Nieten 1146 1202 1330 1372 1638 1713 1865 1870 2120 2128 2426 2454 2614 2645 2876 2906 3050 3056 3266 3302 3371 3373 3534 3567 3754 3766 3921 3962 4299 4335 8634 4639 4889 4902 5047 5054 5165 5177 5413 5435 5612 5665 5803 5824 6225 6288 6565 6577 6777 6798 6985 7015 7266 7277 7538 7678 7821 7823 8040 8199 8311 8344 8660 8675 8821 8824 9138 9173 9430 9452 9634 9681 9941 9966 10123 10135 10287 10319 10617 10703 10850 10887 11056 11058 11333 11366 11656 11693 11909 11926 12137 12183 12270 12271 12429 12465 12704 12714 12968 12974 13106 13166 13242 13271 13391 13493 13708 13751 14083 14120 14328 14349 14517 14538 14868 14894 14986 14994 15137 15178 15413 15440 15752 15774 15833 15842 15971 16010 16259 16289 16488 16509 16821 16860 17028 17041 17195 17229 17493 17499 17619 17656 17891 17905 18148 18149 18205 18241 18519 18523 18653 18771 19010 19117 19271 19281 19420 19476 19734 19738 19914 10922 20206 20218 20503 20534 20791 20891 21347 21352 21534 21538 21727 21772 21925 21942 5e Klasse 1242 1390 1744 1950 2141 2484 2648 2914 3063 3333 3375 3575 3791 3978 4385 4661 4906 5079 5233 5454 5671 5897 6291 6612 6804 7030 7280 7679 7825 8204 8371 8703 8828 9199 9454 9709 9982 1250 1279 1391 1395 1793 1795 1967 2003 2157 2181 2504 2557 2694 2718 2924 2943 3086 3087 3349 3358 3401 3474 3612 3613 3801 3808 4005 4045 4490 4492 5691 4716 4915 4991 5084 5128 5253 5260 5460 5510 5678 5712 5920 600S 6374 6443 6624 6648 6850 6851 7034 7103 7385 7397 7690 7701 7827 7884 8206 8223 8381 8401 8714 8724 8829 8841 9237 9290 9470 9499 9724 9725 9985 10014 10167 10221 10224 10329 10338 10463 10742 10766 10780 10927 10941 10951 11065 11074 11100 11382 11390 11416 11703 11734 11752 11965 11987 12034 12188 12192 12200 12284 12293 12328 12534 12559 12627 12757 12820 12825 13007 13010 13029 13171 13175 13177 13274 13314 13320 13506 13560 13622 13801 13896 13921 14141 14186 14229 14369 14442 14434 14549 14620 14658 14901 14934 14937 15029 15031 15038 15206 15252 15257 15485 15539 15542 15776 15778 15794 15860 15885 15897 16036 16041 16065 16315 16333 16372 16516 16523 16576 16914 16917 16923 17079 17157 17169 17284 17317 17367 17504 17513 17541 17673 17702 17747 17947 17974 18003 18153 18165 18175 18381 18416 18431 18544 18565 18569 18804 18814 18824 19136 19177 19199 19302 19307 19330 19559 19628 19640 19755 19768 19778 19958 19994 20031 20290 20334 20367 20586 20642 20657 20937 20953 20989 21372 21441 21444 21559 21584 21654 21778 21803 21820 21951 9e lijst. 21994 m-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8