ROOSEVELT'S grootste tegenstander Wij lazen voor II Noordholland geïsoleerd Duitsche volk wil schoon schip maken Een deel van Zweedsch eiland afgezonderd Romme en van den Tempel VOORSPELLING Dc wrijving tusschen Londen en Washington Brand op vliegtuigmoederschip Dc „Ajax" tc Plymouth VERKEER OP AMELAND LIGT STIL WENTELT Verschillende dorpen niet meer bereikbaar De spionnage-affaire Grijsaard doodgevroren VAN EZELDRIJVER TOT VOORAAN STAAND POLITICUS. John L. Lewis, voorzitter der United Mine Workers of America en van t Congres of Industrial Organisation (de C.Ï.O.) laakte president Roosevelt en de Democratische Partij wegens hun nalatigheid om de groote na tionale vraagstukken op te lossen. Na Roosevelt, den koenen president van de Vereenigde Staten, is John Llewellyn Lewis, een der meest besproken mannen in de Vereenigde Staten, een vroegere kolen- werker, thans de leider der Amerikaansche mijnwerkers-vakvereenigingen, populair en geliefd bij velen, doch gevreesd door even zoovelcn. Gehaat wordt hij echter door slechts enkelen. Partijloos. John L. Lewis is hoe merkwaardig dit ook moge klinken juist daarom zoo bui tengewoon populair, omdat hij nooit bij een politieke partij behoorde. Deze groote, breed geschouderde man met zijn dikke donkere haardos, zijn opvallende borstelige wenk brauwen en energieken mond, die op zijn 58ste jaar nog zoo fief en levenskrachtig is als een jonge comboy, Is noch republikein, noch democraat, noch socialist, noch com munist, hij heeft in het geheel geen pro gramma en geen politieke toekomstplannen. Hij is uitsluitend en alleen: arbeiders-leider. Internationaal gaat vóór. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat hij zich hierdoor vele tegenstanders heeft gemaakt: een man, die alleen zorgt voor één bepaalde volksgroep, zal ongetwijfeld met of zonder opzet de belangen van een of meerdere an dere volksgroepen benadeelen. Wat betreft zijn huidige verwijten aan Roosevelt en de Democratische Partij bijv., zullen ve len opmerken, dat het thans niet het juiste moment is om zich geheel te wijden aan de oplossing van nationale vraagstukken, waar Amerika in dezen tijd nauw betrokken is bij i n t e rnationale kwesties. Mlllloenen staan achter hem. Desniettemin mag een opmerking van Le wis nooit genegeerd worden. Millioenen men- schen immers staan achter dezen grooten leider der Amerikaansche vakvereenigingen. Hij is het doorgaans, die beslist of een sta king in een wereldbedrijf geproclameerd of opgeheven moet worden ook al werden enkele staalstakingen buiten zijn interventie opgelost. Ongeveer vijf jaar geleden was hij als president der „United Workers" (de oor spronkelijke mijnwerkers-vakvereeniging), nog geen figuur, die geheel „au sérieux" werd genomen. Zijn organisatie telde toen slechts 175.000 menschen en was bovendien in verschillende partijen onderverdeeld. Des te verbazingwekkender is de enorme vlucht, welke zijn invloed nam, en zijn huidige macht Zijn levensloop. John Llewellyn Lewis, geboren in Lucas in den staat Iowa, werkte al, nauwelijks 12 jaar oud met zijn vijf broers in de mijnen en werd later ezeldrijver, arbeider in een zilvermijn en goudgraver. In het jaar 1908 trouwde hij met een on derwijzeres en vestigde zich in Illinois, waar hij de aandacht trok van den vakvereeni- gingsleider Gompers. Zij trokken samen zes jaar lang door de streken der Amerikaan sche mijnen, en in 1919 werd Lewis voorzit ter van de vakvereeniging der mijnwerkers. Een ding merkten de arbeiders duidelijk op: deze man was er één uit hun eigen midden; hém konden zij vertrouwen, omdat hij hun belangen door en door kende. Lewis' ideaal. Het succes bleef niet uit. Reeds de eerste groote staking in 1922, die vijf maanden duur. de, werd door Lewis gewonnen. Het dagloon voor een zeven-uren dag werd vastgesteld op 7X dollar. Maar het ging er bij Lewis niet alleen om, de levensverhoudingen der Ame rikaansche arbeiders, die tientallen jaren uiterst treurig geweest waren, te verbeteren, zijn doel ging verder. Hij wilde den opbouw van een geheel nieuwe organisatie, nl. het bijeenbrengen van alle arbeiders, die in één industrie werkzaam zijn, onverschillig welk soort betrekking zij bekleeden. En dat betee- kent voor Amerika in het bijzonder een Her cules-arbeid! Want nog heden ten dage vindt men het zonderling, wanneer de onge schoolde arbeider van een automobielfabriek en de specialist, die misschien twintig maal zooveel verdient, in één vereeniging georga niseerd zijn. Geboren redenaar. Voor alles dankt Lewis zijn enormen in vloed aan zijn redenaarstalenten. Ook in het particuliere gesprek schijnt hij altijd op het platform van den volksredenaar te staan; zijn stem klinkt nu eens zacht en toegevend, dan weer geweldig en dreigend als een trom pet. Lewis houdt van de phrase, maar het isd an toch altijd 'n phrase,-die de kern van de zaak raakt en waaraan hij gelooft. Hij heeft nauwelijks schoolonderwijs geno ten en is desondanks zeer ontwikkeld. Zijn onbreekbare wil en het heilige vuur van zijn ijver om de idéé te dienen, welke hij zich als taak heeft gesteld, hebben hem altijd ge holpen. Eens wilde hij Spaansch leeren en reeds na zes weken sprak hij deze voor Amerikanen bijzonder moeilijke taal ta melijk gemakkelijk. Zijn denkvermogen is verbazingwekkend, zoo goed als zijn kennis van maatschappelijke problemen, in het bij zonder natuurlijk die, welke hem veel belang inboezemen. Eenvondlg en goedmoedig. Als mensch is John Lewis eenvoudig en goedmoedig. Hij leidt een rustig gezinsle ven, betrekt een inkomen van 1000 dollar per maand(!) en houdt van gezelligheid. On der zijn gasten treft men niet alleen arbei ders, maar ook tal van politici van naam. Maar zelf wil hij niets van politiek weten. Hij wil noch een klasse-heerschappij, noch JOHN L. LEWIS. de vernietiging van een maatschappelijk systeem, dat Amerika grootmaakte. En zoo komt het, dat hij onder vrijwel alle partijen talrijke vrienden heeft Hij droomt er van. in de door hem ge stichte C.I.O. („Committee for In dustrial Organisation") dertig mil- lioen menschen te organiseeren. Ge lukt hem dit slechts voor één der de deel - wat niet onmogelijk schijnt dan zou Lewis een tegenstander zijn, dien Republikeinen en Demo craten zeer te vreezen hebben. Zooals reeds gezegd: onmogelijk zal dit niet zijn. Daarom mag men Lewis' voorspel ling, dat Roosevelt een „schandelijke neder laag" zou beleven, wanneer hij zich voor de derde maal beschikbaar stelde voor de pre- sindentsverkiezing, niet met een schouderop halen voorbijgaan. Zijn voorspelling heeft trouwens de groote spanning, die heerscht rondom de aanstaande verkiezing, zeer ver hoogd. Zelfs niet met sleden naar hel vasteland. Het Zweedsche eiland Oeland in de Oost zee maakt op het oogenblik den zwaarsten winter door sinds twintig jaar. Als gevolg van drie sneeuwstormen zijn alle we gen en paden volkomen ondergesneeuwd, ook de motorsneeuwploegen kunnen zich niet meer door de sneeuw heenwerken. De verbindingen met het vasteland zijn gestaakt, de postverbinding uitgezonderd. De Kalmar Sont (tusschen het eiland en 't vasteland) is dichtgevroren, maar de ei- landbew. kunnen er toch niet m. sleden over heen, omdat in het midden de Zweedsche neutraliteitsvaargeul door ijsbrekers wordt opengehouden. Daardoor is het eiland vol komen geïsoleerd. De brandstofkwestie is een bijzonder critiek punt, want er is op het eiland niet voldoende steenkool voor radig. HTTLERS REDE IN DE PERS. Frankrijk: „de rede van een man, die weet, dat hij het spel reeds ver loren heeft, Engeland: „nauwelijks commentaar waard". De Dinsdagavond door Hitier uitgespro ken rede vormt uiteraard het hoofdonder werp van de Duitsche pers. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Het Duitsche volk is vastbesloten zoodanig schoon schip te maken, dat deze strijd om zijn recht in geen omstandigheid binnen enkele jaren opnieuw kan ontbranden. Elk woord in de rede van Hitier was gedragen en doordrongen van het rotsvaste bewust zijn in de Duitsche overwinning. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft o.m.: Êen accoord tusschen Duitschland en de Westelijke mogendheden zal in de toekomst slechts mogelijk zijn, wanneer op alle pun ten volkomen genoegdoening verschaft is aan het recht van het Duitsche volk. De Duitsche eischen moeten vervuld worden, opdat niet over vijf jarar een nieuwe oor log uitbreekt. Fransche persstemmen. De „Petit Parisien" schrijft: De rede ge tuigde van een groote geprikkeldheid, on getwijfeld veroorzaakt door het succes der geallieerde blokkade en het besef van het steeds grooter wordende gevaar, dat Duitschland loopt door de machtige militai re voorbereidingen van Engeland en Frank rijk. De „Journal" schrijft uit Zürich „het was een jammerlijke vertooning, waarbij tien duizend mannen in bruin hemd. die te Berlijn worden gehouden om de bevolking te bewaken en te terroriseeren, applaudi- seerden. Al te veel werd gesproken over Chamberlain en zijn bijbel. Het was de rede van een man, die weet. dat hij het spel reeds verlo ren heeft en die voelt, dat het Duit sche volk begint zich van hem af te wenden. Om zijn misdaden te doen vergeten beschuldigt hij zijn tegenstanders op lage wijze". De „Excelsior" zegt: „In zijn peroratie heeft Hitier verklaard, dat Duitschland, als het moet, zal ondergaan, doch zich nooit zal overgeven. Derhalve zal Hitier voor geen slachting terugdeinzen. De „Times". De diplomatieke redacteur van de „Times" schrijft, dat de rede van Hitier nauwelijks commentaar waard is. Hitier, aldus vervolgt hij, heeft het record aan holle frazen en leu genachtige verklaringen geslagen. Men zou zich zeer vergissen, als men geloofde, dat Hitiers aanhan gers thans een lauwheid jegens hem laten blijken. Te oordeelen naar de reactie van zijn toehoorders is hij nog steeds de leider en de onweersproken profeet van het Duit sche rijk. In zijn omgeving bestaat ongetwijfeld verschil van meening ten aanzien van het verbond met Rusland, doch de absolute ge hoorzaamheid aan den Führer, de grond slag der nationaal-socialistische beweging, is over het algemeen nog intact. Kans op beterschap Met verwijzing naar het artikel in ons blad van gisteren over de Amerikaansch-Engelsche verhouding berichten wij, dat de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, een langdurig onder houd heeft .gehad met den Brit- schen ambassadeur te Washington, Lord Lothian over de punten van wrijving tusschen beide landen. Na deze conferentie sprak Huil de verwachting uit, dat de betrekkin gen tusschen de Vereenigde Staten en Groot Brittannië zullen verbete ren. Sabotage in het spel? Volgens „Boston Post" is brand uitgebro ken aan boord van het nieuwe Amerikaan sche vliegtuigmoederschip „Wasp", dat ge meerd lag voor de marinewerven te Quincy De schade zou 5.000 dollar bedragen. Het blad voegt er aan toe, dat het niet de eerste maal is, dat brand is uitgebroken op dit vaartuig. Het schip heeft dertig mil- lioen dollar gekost, en zou binnenkort proef varen. De autoriteiten hullen zich in stil zwijgen, maar volgens genoemd blad zou een onderzoek worden geopend om na te gaan of hier sabotage in het spel is. Hel schip vocht tegen de miral Graf von Spee". «Ad- De „Ajax", een der drie Britsche kruisers, die tegen het Duitsche slagschip. „Admiral Graf von Spee" hebben gestreden, is gis terochtend te Plymouth aangekomen. Wegen worden met houweelen opengehakt. De felle oostelijke wind, die reeds een paar dage» woedt, is oorzaak, dat de ver binding tusschen de dorpen op het eiland onerling verbroken is. Samengestoven sneewhoopen, door de lage temperatuur in ijsheuvels herschapen, zijn oorzaak van de zen toestand. Sneeuwruimers kunnen niets uitrichten. De melk kan niet naar de fa briek worden vervoerd, ofschoon de melkfa briek slechts weinige minuten van Hollum verwijderd is. Als het weer niet verandert, zullen van daag maatregelen genomen moeten worden en moeten met houweelen de wegen wor den vrijgemaakt. MES IN HET OOG GEKREGEN. De slager S. wonende te Helmond, kwam Dinsdagavond achter zijn woning, toen hij op weg was om een stuk vleesch te halen en daarbij een mes in de hand droeog, te vallen. Bij den val sloeg het mes in het linker oog, waardoor de man zwaar werd gewond. S. is nog denzelfden avond naar de oogheel kundige kliniek te Utrecht overgebracht. Hij zal het oog moeten missen. ^v" Zóó jaloersch is Bello nu! EEN VERMOEDEN. A.s. Woensdag wordt in de Eerste Kamer de hegrooting van Sociale Zaken tehandeld. De N. Rotterdamsche Crt. (lib.) hoopt, zoo schrijft het blad, bij deze gelegenheid be spaard te worden voor een de bat in den stijl van wat de parlementaire redacteur van De Tijd (r.k.) in de eerste da gen van Januari over minister Van den Tempels nuchter heid en oud-minister Romme's ethischen zin neerschreef. De heer Ronnne zou volgens de zen redacteur zich reeds da delijk een ander mensch heb ben getoond dan de heer Van den Tempel bij het onderken nen der nooden. Men moest, naar deze schrijver opmerk te, niet alleen op de oecono- mische behoeften en nooden letten, doch ook op de totali teit der sociale denkbeelden. De schrijver spreekt van le niging van nooden ten kos te van het gezinsle- v e n, omdat de heer Van den Tempel er geen bezwaar te gen heeft, indien de vrouw werkt, teneinde aldus de ge zinsinkomsten te verhoogen. Minister Van den Tempel's vraag, of het karakter der werkverschaffing wel veel verandert door wat de heer Romme a ls veredeling aan duidde en waarmede hij be oogde de arbeiders uit de werkloosheidssfeer te halen, wordt in „De Tijd" een nuch tere kijk genoemd, die den minister slechts vergunt de zaak van den stoffelijkcn kant te zien. Het behoeft geen betoog, dat de schrijver in „De lijd" deze tegenstelling maakt om tegenover den sociaal-demo craat Van den Tempel den ethischen, van godsvrucht doordrongen heer Romme ten voorbeeld te stellen. Ons heb ben, aldus het liberale dag blad, deze twee artikelen in „De Tijd" echter met afschuw- vervuld, omdat het in de Ne- derlandsche politiek al zeer ver gekomen moet zijn, in dien men in tijden, als wij thans beleven, een man, die opgegroeid is in de arbeiders-^ beweging, veroordeelt op een' vermoeden, dat zijn ge moed voor het lot der werk- loozen minder bewogen zou zijn dan dat van zijn roomsch- katholieke voorganger. DE KOEK EN DE WERKLOOZEN. Het Nationale Dagblad (N.S.B.) schrijft: Er was eens een land, waar iedereen hee'emaal gelukkig was, want het was een demo cratisch land. Dus had niemand er buik- nijn, honger, griep of iets dergelijks. Men had er alleen een half millioen werkloozen, maar die hadden het best naar hun zin. Het noodlot wil, dat het toen begon te sneeuwen. Eerst een beetje, daarna nog een beetje en tenslotte een heele- boel. De sneeuw vroor tot een vaste, gladde, hobbelige koek. En die koek bleef liggen. Het blad beschrijft dan de misère, welke het gevolg is van de opgehoopte sneeuw en vervolgt: Rondom de koek, die lang zamerhand heel veel ellende en leed begon te berokkenen in het vroeger zoo volmaakte land, stonden de half millioen werkloozen. Zij wilden de koek stuk slaan en in de honderden grachten gooien. Het publiek wilde, dat de werkloozen de gladde ellende te lijf zouden gaan en loofde sigaren en warme koffie uit. Want die vuile, grauw-bruine massa be gon een heele hoop geld te kosten, zoo langzamerhand. Ja, le schade werd zelfs min of meer een publiek schandaal. Maar ja, de koek kon aan spraak maken op zekere de mocratische rechten en be woog zich niet. Waarom sloegen de half millioen de koek niet aan splinters? Waar iedereen zweeg, gaf de democratische overheid zélf antwoord: „Er waren bezwaren van steuntechnischen aard". En de minister van „So ciale Zaken" was een so ciaal-democraat. Uit klaar opgelost! zoo besluit de Mussertkrant. De astrologen hebben weer voorspeld. Wat ons dit jaar waarschijnlijk gaat gebeuren, In meer of minder rose toekomstkleuren Komt aan den dag, wat 't leven heeft besteld. Uit glazen bol, uit koffiedik en ei Trekt 't onbekende zichtbaar ons voorbijl Ook wandelt men aandachtig door 't heelal, Langs Venussen, Saturnus, Jupiterren, Men is als kind aan huis bij alle sterren. Die uitkomst geven voor elk grensgeval 1 Wilt U privé een eigen levensloop? Men trekt naar maat een hupsche horoscoop! Ik heb mij ook eens tot de taak gezet De toekomst aan mijn geestesoog te binden. En klaar en helder voor U uit te vinden. Waarop terdege straks weer dient gelet. Ziehier na lang gepeins het resultaat. Dat gratis thans naar de gezinnen gaat! Het nieuwe jaar wordt een belangrijk jaar, De lente zal weer niet op tijd beginnen. De kachel zal het nog voorloopig winnen. En eind April dreigt er een groot gevaar. Dan rijst opnieuw de blauwe envelop Van de belasting uit den nevel op! We krijgen eiken dag weer niet ons deel, Het rijwielplaatje blijft nog wel in leven. En vader Tijd zal iets bizonders geven. Want Februari brengt een dag te veel! Vervolgens bloeit voorspoedig „het gerucht* Dat plukken we geregeld uit de lucht! De rest is wazig, zekerheid is zoek, Mars zal voorloopig nog den koers bepalen, Hij laat zich voor zijn leiding dik betalen. En hiermee valt dan ook het groote doek, En niemand weet. waarop de wereld wijst, Wanneer dat doek straks in de toekomst rijst!! Januari 1940. KROES. (Nadruk verboden.) VIER TRAMWAGENS INGESNEEUWD. Noordhollandsche het op. tram geeft In Noordholland zijn gisteren ernstige verkeersmoeilijkheden ontstaan. Ten noor den van Amsterdam is een groot deel van de wegen bedekt met sneeuw, welke door den feilen oostenwind van de weilanden op de wegen wordt geblazen, waardoor sneeuw hoopen en barricades van soms wel eei^. meter hoog ontstaan. De N.Z.H. tram heeft in den loop van den ochtend alle diensten moeten staken, aangezien ook de tramba nen grootendeels zijn ondergesneeuwd Vier tramwagens, zijn onderweg blijven steken, n.1. twee in Broek in Waterland en twee tusschen Monnikendam en Edam. De rails worden op sommige plaatsen over een af stand van verscheidene kilometers onder een dikke sneeuwlaag bedolven. Tot oprui mingsmaatregelen kan eerst worden over gegaan als de wind gaat liggen of draait Thans zou het onbegonnen werk zijn da sneeuw te verwijderen, aangezien in korten tijd alles opnieuw onder het witte poeder zou schuil gaan. De vastgeraakte tramwagens zitten zoo dik onder den sneeuw, dat zij zullen moeten worden uitgegraven, het is bijna onmogelijk, het verkeer over de straatwegen gaande te hou den. Een enkele dienst is gister ochtend met een autobus onderhou den, doch ook deze poging heeft met moeten opgeven. De Noordhol landsche dorpen zijn derhalve ge heel van de buitenwereld afgesloten. De wegen tusschen Schellingwoude en Ransdorp, tusschen Schellingwoude en Dur- gerdam, en tusschen Nieuwendam en Zun- derdam, alsmede de Leeuwarderweg zijn voor het verkeer totaal onbegaanbaar. Eei gisteren had men het behulp van vrij willigers deze wegen betrekkelijk begaan baar gemaakt, doch gisternacht is alles weer ondergestoven. Wat het spoorwegverkeer betreft, kwamen op het Centraal Station de treinen uit het noorden en oosten met een vertraging van twintig minuten tot een half uur binnen. Het gevolg hiervan is, dat de reizigers hun aansluitingen misten en daardoor aange wezen waren op latere verbindingen. Men neemt alle maatregelen om de wis- h0uck"' Het is evenwel niet mogelijk de spoorbanen zelf schoon te ma- Preventieve hechtenis verlengd. Jr\"a^Che re^htbank heeft in raadka- v.nmnhhst over de verlenging van de ge- 8e_nhouding van den heer en mevrouw gearresteerd zijn on der vei denking van spionnage. van6 /li. heeft de gevangenhouding verlengd. personen met dertig dagen '6-jarige door de koude bezweken. Dinsdagavond vond men te Wapenveld lier,*,?, u aan den kant van den weg Week de 78-jarige J. van Leer um uit Wapenveld te zijn, die door de kou de was bevangen. Een ter assistentie ontbo den geneesheer kon slechts den dood con- tateeren.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6