en de vuren van Tohr Om zelf te maken f\] We gaan een varkensstal maken ïl&éle jong&ii en meiljeL! JCittdeAuAiend Oplossing raadsel vorige week Goede oplossingen ontvangen vant Nieuw Raadsel DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS Daar gaan we dus. De stapel briefjes van de vorige week is nog niet bevroren en m(jn vingers zijn nog willig om de toetsen van de schrijfmachine te behameren. Je zou an ders de laatste dagen maar het liefst stil bjj de kachel zitten, die met een rood gloeiende buik staat te steunen en te zuchten, alsof hij hetzelf benauwd krijgt onder de hitte, 't Valt niet mee om buiten een half uur door de kou te sjouwen en ik beklaag de bakkers en slagers, de melkboeren en groenteboeren. Het zou geen wonder zijn als ze straks be vroren neuzen en halve oren hebben. De gelukkige, die van de week de taart gewonnen heeft is: JAC. BOVENDORP. Jij boft. zeg, zo'n taart. Is er iets heerlij ker denkbaar, dan een gezellige warme ka mer en een kostelijke taart, met geurende koffie. Ik zit hier op m'n stoel te watertan den. Ik geloof, dat ik bij jouw vanmiddag maar eens bezoek moest komen, zo tegen een uur of vijf. Ina Kruger. Jouw oplossingen en briefje kwamen vorige week te laat, Ina. Zal je er om denken in het vervolg ervoor te zorgen, dat de oplossingen uiterlijk Donderdagmor gen 9 uur in de bus in de vestibule liggen Nanne Spiekman. Het is nu uit met sneeuwballen gooien, Nanne, het zijn ijshal len geworden en daarmee gooien is gevaar lijk. Dat aardige versje van Nellie v. Kol zal lk hieronder opnemen. HET AVONTUUR VAN JANTJE EN JAANTJE Jantje en Jaantjezus die gingen naar de bron Jan hield een grote emmer vast, Jan pompte (wat hij kon. De pomp lag op de hoogte, hun huisje lag (beneê Met kleine pasjes liepen zij en sjouwden (d'emmer meê. Maar och daar viel ons Jantje op de grond Jaan hield de emmer vast en rolde met hem (mee, Want emmertjes zjjn rond, En 't watertje en 't watertje doorweekte (ze alle twee. Nellie van Kol. Hiliy Oosterbeek. Met de schaatsenrjj- derij is het zo'n beetje afgelopen, Hilly. Mis schien dat het weer vandaag dragelijk is, maar van de week was er niet veel plezier aan te beleven. Er zijn een paar banen ge veegd, dus als die scherpe Oostenwind weg is, dan kan Je weer genieten. Koelie Bovendorp. Je bent een van de vele nieuwe vriendinnetjes, Roelie, en je brengt ook een nieuwe naam in ons hoekje. Je komt zeker uit Friesland. Vergis ik me? Reinier Bovendorp. Natuurlijk daar krijg Je in het begin stijve benen van, Reinier, als je pas op schaatsen staat, net zo goed als je stijve benen krijgt, als je langs de gladde straten loopt. Maar alles went, als je een paar dagen over die ijsbarrière in de stad glibbert en glijdt, dan weet Je al niet beter of het hoort zo. Piet en Freek Bruul. Kom, dat is leuk, tweetal. Jullie zijn de eerste tweeling broer tjes, die met de raadsels meedoen. Natuur lijk hebben jullie nooit ruzie. En lijken jullie ook zo op elkaar als die twee bekende bla deren van die ene boom? Jenny Kraak. Goeienmorgen, houd het niet op, Jenny, Jij bent het zesde nieuwe vriendinnetje, dat ik vandaag boek. Daar zul len er nog wel meer volgen. Als er zes scha pen over den dam zijn, volgen er meer. Piert Kalis, Nu wat zeg ik, Piet, jij bent nummer zeven. Er kan nog meer bij, hoor. Rinze Hyma. Je was me inderdaad on trouw geworden, Rinze. Ja, ik ben het met je eens, dat men ons maar met rust moet laten. We willen niet vechten, we houden van vree. Nu, laten we dan maar hopen, dat onze buren er ook zo over denken. Jacob Groen. Ik raak de tel kwjjt, maar ik wil je wel zeggen, dat jij ook hartelijk welkom bent. Marietje Verbeeik. Ja, ik vind het ook erg vervelend voor al die mensen langs de straat, Marietje. Van de week lag ik gelijk met een jongen op een fiets en een grote mand er op, op de Singel te rollen en die bezeerde zich erg en moest meteen maar weer opstappen om z'n klanten te bedienen. Dat valt niet mee. Mary Jurg. Je hebt dus plezier gehad bij Snip en Snap, Mary. Nu, dat dacht ik wel. Iedere week zitten er tienduizenden mensen naar die twee te luisteren en van hun dwaze grappen te genieten en jij zal dus 's avonds ook wel buikpijn gehad hebben. Nu, lachen is gezond. De mensen moesten het eigenlijk veel meer doen, dat zou een massa kwaaltjes voorkomen. Joop Sanderse. Heb je een sneeuwhut gebouwd, Joop Daar is het ideaal weer voor. Je kan nu wel hele forten bouwen van sneeuw en ijs. Jac. Bovendorp. Was de dooi maar in gevallen, Jac, want daar lijkt het nog niet veel op en we krijgen er nu heus meer dan genoeg van, van die sneeuw en ijspret. De pret is er eigenlijk allang vanaf en wordt nu zo langzamerhand sneeuwverdriet. Of bij jou nog niet? Jeane Orynus. Dat was een aardig prijsje, Jaenne, een ketting en een armbandje, voor je prestaties bij de schoolwedstrijd. Wat was het toen een fijn weer, hé? Nini Breel. Jij boft en je wanboft daar aan de Rijksweg, Nini. Je boft, omdat Jullie zo'n fijn uitzicht hebben over het brede wa ter voor de deur, omdat je met volle teugen genoten kan hebben van de pracht van een sneeuwlandschap, maar je wanboft als je 's morgens zo ver moet baggenen door de sneeuw, zo ver, dat je laarzen wel doorweekt zullen zijn. Iedere medaille heeft twee kan ten. ook die van je woonplaats. WH Jamoel. Welkom, Wil, volgende week een groter briefje. Henny van Balen. Natuurlijk is het goed, dat jij ook meedoet. Jan Jacob Kasten. Dus toch geen twee ling, Jan. Maar als je vandaag alle briefjes leest, dan zie je, dat er toch een tweeling In onze vriendenkring gekomen is. Alida Kasten. Nu zal het ijs wel weer te vertrouwen zijn, Alida, maar van de week niet, toen was het door het spuien gebroken. Beppie v. Rijswijk. Je bent niet erg ge lukkig geweest, Beppie, een hond die je Zon dag in je oog bjjt en Maandag een val, die je ook niet tot de genoegens van het leven kunt rekenen. Je had liever een zachte sneeuwbal op je oog mogen hebben en in de rtjstebrijpap mogen vallen, als is dat ook geen pretje, maar het is in ieder geval zacht. Trijntje v. Strien. 't Is mis met de sneeuw, Trijntje, we lopen nu alleen nog maar met verkleumde gezichten buiten, met rooie neuzen en blauwe oren. Nee, 't is geen grapje meer. Ik vind het best, dat je eens je rijmtalenten beproeft, hoor, maar je be grijpt, als het niet geschikt is, dan schrijf ik je dat. Probeer het maar eens. Jan v. Loosen. Uitstekend, Jan, je vol- dpet aan alle voorwaarden om een vriendje van me te worden. Je bent aangenomen en nu je best gedaan. Ria en Tine Groothuis. Ik begrijp n*et wat je bedoelt, met het schrijven van die nieuwjaarswens in de krant, Ria en Tineke. Dat moet je me volgende week eens duide lijker vragen. Ja, die soldaten hebben wel wat nodig op hun hoofd en voor hun handen, want brrr, 't is om te bevriezen, als je nu wacht moet doen. Minke Hyma. Nee, ik woon niet in Huisduinen, gelukkig niet, want ik geloof, dat ik er dan gauw vandaan zou zijn, maar ik woon vrij dicht bij Huisduinen, in ieder geval op zo'n afstand, dat m'n huis staat te dreunen, als die mijnmonsters tot ont ploffing komen. Joop v. Dijk. Vorige week spraken we nog over die fijne pakken sneeuw en die kostelijke ijsbanen, maar dat is afgelopen, Joop... kwam de lente maar. Jongens en meisjes, alle briefjes, die vo rige week zijn blijven liggen, zijn nu beant woord. Er waren enkele vriendjes en vrien dinnetjes, die me van de week nog geschre ven hadden, maar dat was... verboden, want ik had duidelijk gezegd, dat deze week alleen de raadsels ingezonden mochten wor den. Volgende week mogen jullie dus weer schiijven. Voor twee vriendinnetjes maak ik een uit zondering en dat zijn: Isobel en 'Ilonka Maagooos, die kersvérs Indië in deze Siberische kou terecht zijn ge komen. Ach, ach ik beklaag jullie, tweetal als je daar vijf jaar lang in dat heerlijke Bandoeng gewoond hebt, waar het zo prachtig is en niet te warm en je komt dan in Holland, waar een Pooltemperatuur heerst, dan zou je bijna heimwee krijgen. Maar aan de andere kant is het wel leuk, dat jullie een winter meemaken, zoals oude mensen die zich niet kunnen heugen en schaatsenrijden leren jullie wel als het wat minder koud is en de banen berijdbaar zijn. Vertellen jullie eens wat over Indië? Dan zal ik het in 't Kinderhoekje plaatsen. En nu, tot wederschrgvens, allemaal. Teen, koe, wieg, Ier, bom, aak, traag, tent, non, tin. Eén bonte kraai maakt nog geen winter. Alie Kloosterman; Ina Kruger; Marietje Weeda; Loes Flotat; Johan Steenkist; An- nie Noordijk; Henk Ruiten; Klaas en Joop Goudswaardt; Piet Kalis; Beppie Zomer; Jan Geus; Cor v. Bijnen; Aukje en Age Yska; Jettie But; Jan Bovendorp; Joop v. Dijk; Willem v. Dijk; Neeltje en Hannie Blokker; Greta Blokker; Annie en Jantje ter Bruggen; Corrie en Ida Lafeber; Leni Labruijère; Jo Riedeman, Corrie Riedeman; Roelanda Bovendorp; Tini v. Brederode; Loek en Leon v. d. Wal; Tini, Coen, Frits en Nel Coster; Sientje, Beppie, en Hennie Korbee; Renier Bovendorp; Rika Cornelis- sen; Martien v. Os; Tini Kos; Hugie v. Stra ten; Lou Janssen; Hennie v. Galen; Willy en Ansje; Nini Breel; Jeanne en Corrie Orijnus; Jan v. Baie; Eduard en Johan v. d. Pol; Mies Hirsch; Michiel en Kees Ooster beek; Hilly Oosterbeek; Annie en Beppie Gomes; Herman Haringa; Theo de Kok; Cor Haringa; Mary Jurg; Alie Broers; Jo- pie Broers; Annie en Loekie Janssen; Jossy v. Zoelen; Beppie Vink; Betsy en Jacoba v. d. Vliet; Ieke en Nellie de Langen; Teuntje Kloosterman; Jannie Aberson; Jan Koo- men; Martha Briars; Jenny Kraak; Rika Koningstein; Marie en Luitje Hooiveld; Sientje Hooiveld: Piet Bruul; Marietje Ver beek; Ria en Tineke Groothuis; Balie en Annie v. Bijnen; Sjaaritje Abbema; George Veer; Alida en Jan Jacob Kasten. EEN R-RAADSEL. X R Landbouwer. X R Hoofdbediende in hotel of café. X R Heeft ieder vaartuig. X R Boom. X R Zwarte, kleverige stof. X R Arabisch opperhoofd. X R Soort muziek-instrument. X R Beroemde film- of tooneel- speler(ster). De beginletters, van boven naar beneden gelezen, vormen de huidbedekking van var kens. Peter is een jongeman, die voor ingenieur studeert, maar hij heeft nog steeds verscheidene dingen, die hij op school in de knutselles gemaakt hesfi. Ver leden week heeft hij me nog iets heel leuks laten zien, en dat ga ik jullie nu vertellen. Het was de varkensstal die je hier op het plaatje ziet. De stal, de varkentjes en de boerin zyn allemaal van papier gemaakt Lij'-t dat niet leuk? Je hebt er niet veel voor nodig ook. Voor de varkens gebrui ken we rose pakpapier, voor de schutting en de trog, bruin, en voor de boerin blauw en wit papier.. We beginnen met de varkentjes. Voor het grote varken knippen we een vierkant van 12 cm. en voor de kleintjes vierkanten van 6 cm., kjjk nu goed naar de afbeeldingen. Eerst vouw je de diagonaal- en middenvou- wen (fig. 1) Dan sla je twee kanten tot de middenvouw om, vouwt de twee andere kanten dicht tol de middenvouw en dan vouw je ze weer open (fig. 3). Nu zie je, dat aan de vier hoeken, klei ne vierkantjes, ontstaan zijn. Nu buig je de vierkantjes als zakken om en vouwt ze daarna weer dicht. Vouw dan de bovenste helften naar achteren en leg de nu ont stane vorm met de smalle kant naar boven, neer. (fig. 6 De af staande punten worden naar benedende open kant) gevouwen, zodat er oren en poten ontstaan. De punt aan de voorkant moet je een beetje naar binnen vouwen, want dat is de snuit van net beest, en je weet hoe een varkenssnuit eruit ziet. Ds punt aan de achterkant, moet je iets naar boven buigen, om een goede staart te krijgen. Verder teken je met pot lood, ogen en neus. Je ziet wat een aardig varnentje het geworden is. De andere var kens maak je natuurlijk net zo. Je kunt er zo veel maken als je wilt. Nu komt de boerin aan de beurt. Je neemt een stuk blauw papier, dat tweemaal zo groot als het vierkant voor het groie varken is. Je draait dat stuk papier enige malen in elkaar en windt er van boven een draad om, zodat er een blouse en een rok ontstaan (fig. 8). Het hoofd wordt van het witte papier gemaakt. Je maakt een bolle tje met een punt eraan (fig. 9), steekt die punt in de blouse en hecht h.et hoofd met garen vast. Voor de armen maak je lange witte rolletjes, en stopt die in twee gaten die je van te voren in de blouse hebt ge maakt. De hoofddoek maak je van een drie hoekig stuk papier, slaat dat om het hoofd van de boerin en steekt de doek van voren met een speld vast. Het gezicht en het haar worden getekend. Ik zou het haar zwart maken, niet blond, dat is minder sprekend. Je knipt uit het bruine papier een recht hoek van 12 cm. lang en 8 cm. breed. Zo als op fig. 11 is afgebeeld, vouw je deze rechthoek in 4 gelijke delen. Kijk goed naar de manier, waarop zij gevouwen zijn. Nu de trog. Je knipt een vierkant van 25 cm. en vouwt, dat op de manier als in fig. 11 is aangegeven. Vouw dan de hoekjes om (naar boven) Vervolgens leg je alles op el kaar en vouwt de twee middenvakken als het hoekje om, zodat zich in het midden een spleet vormt (fig. 12, 13, 14). Dan vouw je de beide punten aan weerszijden van de trog naar binnen (fig. 15) en de trog is klaar. De schuur zal geen moeilijkheden ople veren. Voor de sluiting van de deur maak je een reepje papier, dat je door twee van te voren gemaakte spleetjes in de deur, schuift. Je kunt er desnoods nog een bo dem van karton bij maken, maar je kunt alles ook zo op de tafel zetten. Er zijn onder jullie misschien die een he le boerderij hebben ,met schuren enz. Dan is elke aanwinst natuurlijk welkom. Maar z(j die geen boerderij of andere huizen heb ber zullen al wat blij zijn, als zij deze var kensstal hebben, en iets dat je zelf ge. maakt hebt, heeft natuurlijk ook meer waarde. Vooral dit vouwwerk is weer eens wat anders en het is makkelijk dat je er haast niets voor nodig hebt. Verder zal moeder blij zijn, omdat je niet met lijm hoeft te knoeien. Ik hoop dus, dat jullie allemaal vlug aan het werk zult gaan en ik ben er zeker van dat je een he leboel plezier van je varkensstal zult heb ben. J. 1 s 1 4 t TARZAN 25. Het schot van Janette spoorde het ondier nog tot meer spoed aan bij zijn achtervolging van Perry. Deze was nu bij de boot en stak zijn hand uit om de rand vast te grijpen. De kaken van het monster openden zich om hem te verslinden. Nu kwamen de drie mensen in de boot plotseling in actie. Majoor Burtoa greep de hand van Perry en zijn schouder en trok hem de boot in. d'Arnot sloeg de kroko dil met de paddie op zijn bek, terwijl Janette nog een lading lood in het schubbige lichaam schoot. i-,angs de rivier zette Tarzan nog steeds zyn wedloop met de gele reuzen voort. Toen de aapman zag, dat Perry in veiligheid was sprong ook hij in de rivier en zwom naar de boot. Drie krokodillen trachtten hem in te halen, maar Tarzan bewoog zich sneller door het water. Vlug had hij de boot bereikt, klom er in en greep, zonder een woord te zeggen een paddie. ,,De gele mannen waarom vol gen ze ons helemaal langs het water?" vvoeg Janette. Tarzan wees haar de rotsen aan de andere kant van de rivier. „Hier kunnen we niet landen en de wilde reuzen zullen de re denen wel kennen waarom wij gedwongen zul len worden aan hun kant te landen".

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 10