Ballonbommen i n postpakketten Kouderecord te Oslo OOK IE WËSTMT GOEDE DEFENSIE! Negen millioen meer voor Indische kustverdediging Ongekende sneeuwval in Engeland Brand op vliegveld Brand in dc „Texelstroom" Paardendekens voor Finland Ned. patrouille over Duitsche grens WAAROM ging Generaal Reynders heen? Onbewaakte Voor billijker kostwinnersvergoedingen Het vol kshoogeschoolwerk in Noordholland Het incident met de „Asama Maroe" Amerika huiverig voor spionnen AMERIKAANSCHE VL00TMAN0EUVRES Britten op vleeschraotsoen 1500 mijl spoorlijn geblokkeerd Engelands strijd tegen de contrabande Dccnschc eilanden geïsoleerd Eerste Kamer OPROEP OM HULP IN TURKIJE $)<amtnen Postvluchten op Indië schrik van Nederland Ontploffingen te Londen en Bir- mingham. Het werk van Ieren? Twee ontploffingen, beide in post zakken, hebben zich gisterochtend op het Londensche station Euston voorgedaan. Beide zakken waren, naar verluidt, bestemd voor Bir- mingham, waar de twee Ieren Bar nes en Richard morgen terechtge steld zullen worden. Omstreeks het middaguur heeft zich ook een ont ploffing voorgedaan op het hoofd postkantoor te Birmingham. Bij de ontploffingen op het station Euston zijn, naar Reuter verneemt, vier manden gewond. Te Birming ham is èèn beambte, die een poststuk behandelde, licht gekwetst. De eerste explosie op het station gebeur de om 11.35 gisterochtend, de tweede 20 mi nuten later. Een speciale groep inspecteurs van politic, die belast zijn met het onder zoek naar de activiteit van de I.R.A., ijlden naar het station, benevens eenige legerof ficieren. Een der gewonde mannen lag bedolven onder brie\en en postpakketten, die door de Optimistische verklaring van Lord Halifax in het Hoogerhuis. Voor binnenlandsch gebruik bestemd? Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft de Britschc rcgecring erin toe gestemd, negen van de 21 Duitschcrs die van de, „Asama Maroe" zijn ver wijderd, vrij te laten. Intusschen heeft Lord Halifax in het En- gelsche Hoogerhuis te dezer zake nog het volgende verklaard: Na onderzoek is gebleken, dat sommigen van de 21 Duitschers, die van de Asama Maroe zijn afgehaald, betrekkelijk onge schikt zijn voor den militairen dienst. Met behoud van haar rechten, heeft de Britschc regecring zich bereid verklaard, negen van deze mannen in vrijheid te stellen. Tc zijner tijd zullen zij worden overgegeven aan de bevoegde Japansche autoriteiten. Inmiddels hebben do Japansche scheepvaartmaatschap pijen opdracht gekregen voortaan passage te weigeren aan eiken persoon van een oor logvoerend land, die deel uitmaakt van de gewapende macht, of verdacht wordt daar van deel uit te waken.. Niet handhaving van fthar me'émng over de legale positie in deze zaak, verwacht do Britsche regeering, dat dergelijke incidenten als- die verband hiel den fpot de Asama Maroe in de toekomst vermeden kunnen worden. Blijkbaar is deze mededeeling van Lord Halifax voor binnenlandsch ge bruik bestemd, want zooals wij gis teren reeds meldden, heeft de Ja pansche minister van Buitenland- s'che Zaken, Arita, verklaard, dat de Japansche regeering niet voldaan is door het Britsche aanbod en zal blij ven aandringen op de invrijheidstel ling van alle 21 aangehouden Duit schers. Het incident met de „Asama Maroe" kan dus volstrekt nog niet als gesloten worden beschouwd. Duitschers van Portugeesch schip gehaald. Zes Duitschers, verdacht van vijandelijke activiteit, zijn door een Britsch oorlogsschip gehaald van het Portugeesche lijnvaartuig Nyassa. Het oorlogsschip had de Nyassa tij dens het weekeinde aan de kust tér hoogte van Kaapstad aangehouden. De Duitschers zijn gistermorgen onder militaire bewaking in Kaapstad aan land gebracht, Hoover dringt aan op uitbreiding van aantal „G-men.n. Hoover, de chef van het Federaal Bureau van Instructie in Amerika, heeft het congres verzocht, de noo- dige gelden beschikbaar te stellen om het aantal G-men, wier taak het is, te letten op spionnen en onder- grondsche bedrijvigheid te onder drukken, op 450 te brengen. Lawrence Duggan, de chef van de afdee- ling Latijnsch-Amerika van 't Staasdepar- tement. heeft voor de ondercommissie voor de credieten uit het Huis van Afgevaardig den werklaard. dat Europeesche naties op het N\ estelijk halfrond uitgebreide politieke en militaire belangen bezitten en dat het wel gewenscht zou zijn, nauwkeurig te let ten op de activiteit van Europeesche na ties in de beide Amerika's. Ongeveer drie jaar geleden, aldus Duggan, zijn vreemde naties zich zeer voor het Westelijk halfrond gaan interesseeren, niet aleen om den han del uit te breiden, doch om politieke en mi litaire redenen, niet het oog op de toe komst. Van begin April tot eind Mei. Het departement van marine in Amerika deelt mede. dat voor zoover mogelijk, in de voorjaarsmanoenvres in de Stille Zuidzee eenige speciale vlootproblemen zullen wor den opgenomen, die zich tijdens het huidige conflict in Europa hebben voorgedaan. De manoeuvres zullen in de eerste week van April beginnen en eind Mei eindigen. Alge meen gelooft men. dat zij gehouden zullen worden rond de „defensieve driehoek" Alas- ka-Ha wat-Panama: kracht van de ontploffing aan stukken wa ren gereten. Vlak voor de tweede ontploffing ontdekte iemand, dat er rook uit een post zak kwam. Iedereen holde naar den schuil kelder van het station, en toen de bom ont plofte, werd de post een twaalftal meters in het rond geslingerd. Een groote menigte verzamelde zich na de ontploffingen bij het station, maar zij werd door gewone en militaire politie op een afstand gehouden. Reuter verneemt nog, dat de ontploffingen door de zg. ballon-bommen teweeg zijn ge bracht, die in pakketten verpakt waren. Naar United Press meldt, is een aantal in specteurs van Scotland Yard naar Birming ham gedirigeerd om wanordelijkheden en demonstraties te voorkomen in de buurt van de Winsongreen-gevangenis, waar Barnes en Rihard op hun terechtstelling wacht Zij zijn ter dood veroordeeld wegens medeplich tigheid aan de bomaanslagen van Coventry. De straten, die naar de gevangenis loopen, worden streng bewaakt. In de gevangenis zelf is het bewakerscorps versterkt. De Iersche Hooge Commissaris Dulanty, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan Chamberlain, in verband met een laatste po ging, gratie te verkrijgen voor de beide Ieren, die hedenochtend zullen worden te recht gesteld. Het bezoek heeft, naar de parlementaire medewerker van Reuter ver klaart, geen wijziging gebracht in het standpunt der rcgcering. Acht toestellen vernield. Bij een brand, welke gisteravond is uitgebroken in oen groote hangar van het burgervliegveld te Romford (Essex, Eng.) zijn acht vliegtuigen en vijf vliegtuigmotoren vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de Noorsche hoofdstad is een temperatuur geregistreerd van 23 gr. onder nul, hetgeen in 65 jaren niet is voorgekomen. BRUSSEL KRIJGT NIEUW VLIEGVELD. Het Belgische ministerie van verkeer is voornemens te Brussel een vliegveld te doen inrichten van 320 ha. Het landingsterrein zal 2000 vierk. meter groot zijn. Andere vlieg velden in het land zullen gemoderniseerd worden. Reuter verneemt, dat in Engeland op 11 Maart de rantsoenecring van vlcesch zal worden ingevoerd. Veel schade aan de lading. In het Nederlandsche stoomschip „Texel- stroom" op weg van Manchester naar Am sterdam, liggende in de haven Swansea te Westwales, is gisteren in een der ruimen brand uitgebroken. De plaatselijke brandweer, wist na onge veer een uur liet vuur meester te worden, doch aan de lading werd veel schade, zoowel door het vuur als het water toegebracht Naar wij bij informatie van de reederij, de N.V. Hollandsche Stoombootmaatschappij vernamen, meet de „Texelstroom" 1617 ton en vaart onder bevel van kapitein A. E. Le vering. OPGEWAAIDE SNEEUW LAG IN HET MERENDISTRICT TOT TWINTIG VOET HOOG. De zware sneeuwval van 27 Januari heeft in geheel Engeland verliezen en schade veroorzaakt, die erger waren dan ooit door weersomstan digheden in de twintigste eeuw nog is voorgekomen. De spoorwegen had den het meeste te lijden. 1500 mijl spoorlijn werden geheel geblok keerd door de sneeuw. Tientallen treinen uit het noorden werden geheel vernield. Vele honderden mijlen telegraaf- en tele foonlijnen werden vernield. Eenige sneeuw ploegen, die uitgezonden waren om treinen in het noorden te bevrijden, werden zelf in de sneeuw bedolven. Voor iederen sneeuw ploeg moesten niet minder dan vier loco motieven gebruikt worden, voordat men er in slaagde de bevroren sneeuw in te snij den. Ongeveer 2000 reizigers werden geiso- leerd in treinen, ergens nabij de grens van Schotland. Het verkeer op den weg stond practisch in het grootste deel van het land stil. Rundvee en schapen werden op de berghellingen in de sneeuw begra ven en honderden dorpen werden afgesne den van leveranties. Het Londensche pas sagiersvervoer stond tegenover den ergsten toestand, dien het nog ooit ontmoet had. Niet alleen het verkeer werd door de weersomstandigheden belemmerd, ook de onderdeden der treinen zelve, zooals auto matische deuren, remmen, e.d. function- neerden niet. In Northumberland. West- morpland, C.nmherland, Yorkshire, Oost Lan cashire en Derbvshire waren de wegen ge blokkeerd door opgewaaide sneeuw» die Zoo noodig een gerepelde contro le-basis aan den Stillen Oceaan. De Engelsèhe regeering houdt een waakzaam oog op de contrabande-ar tikelen die door den §tillen Oceaan via Wladiwostock naar Duitschland worden vervoerd. Goed ingelichte kringen te Londen zijn, volgens U.P., van mecning, dat Engeland gereed is, om energiek op te treden, indien het vervoer langs dezen weg te groote af metingen mocht gaan aannemen. Men wijst eF echter op, dat de verscheping langs dezen weg tamelijk kostbaar voor Duitschland is en dat de hooge kosten slechts gerechtvaardigd worden in geval van uiterste noodzaak. Behalve op de verscheping van Atnen- kaansch koper via Mexico en Rusland naar Duitschland wijst men op de berichten, die veertien dagen geleden uit Winnipeg kwa men en waarin werd gemeld, dat de Russen trachten, om 1000 schepen graan voor ver scheping naar Wladiwostock te koopen, hoe wel men toen nog van meening was, dat die lading niet vóór Duitschland bestemd was. Ofschoon Engeland tot nu toe geen geregel de controle-basis aan den Stillen Oceaan on derhoudt, is midden-Januari het Russische s. Selenga. dat van Manilla naar Wladi- wostok onderweg was door de Britten naar Hongkong voor onderzoek meegenomen. Ook het geval van de 21 Duitsche zeelieden die van het Asama Maru werden gehaald, wijst er op, dat Engeland het oog houdt op de routes in den Stillen Oceaan. Het onder zoek op contrabande mag volgens het inter nationale recht op volle zee geschieden. De bases dienen slechts om het onderzoek te vergemakkelijken. Bovengenoemde kringen zijn van meening, dat Engejand een geregel de controlebasis in den Stillen Oceaan zal instellen, indien men van meening is, dat er langs dien weg veel contrabande naar Duitschland vervoerd zal worden. Men veronder stelt, dat Hongkong dan voor contro le-basis het meest in aanmerking zou komen. Maar men wijst er tevens op, dat een- con trole-basis hooge kosten met zich brengt en dat deze slechts gerechtvaardigd zijn, indien het vervoer van contrabande een te grooten omvang zou aannemen. Men is echter over tuigd, dat de trans Siberische spoorweg niet geschikt is, om een dergelijk vervoer van Wladiwostock naar Duitschland te verwer ken, zoodat dit schema zeker niet ten volle aan de practische eischen zal voldoen. Ned. Ver. voor Dierenbescher ming gaat een actie ontplooien. De Nederlandsche Yereeniging tot Bescher ming van dieren, als erfgename van de Ne derlandsche Roode Ster, (welke zich speciaal tot doel had gesteld hulp te verleenen aan zieke en gekwetste legerpaarden en -honden bij rampen, enz.), heeft besloten te trachten tot een internationale actie te komen om hulp te brengen aan de zieke en gewonde le gerpaarden in Finland. Het hoofdbestuur heeft als eerste gift f 500 beschikbaar gesteld, terwijl het de 65 afdee- lingen in den lande zal opwekken om voor dit doel te collecteercn, of op andere wijze mede te werken. De Vereeniging ontving o.m. van het Bu reau International Humanitaire Zoophile te Genève een verzoek tot steun voor het be schikbaar stellen van paardendekens. Het gironummer der vereeniging is 25685, 's-Gravenhage, Prinses Mariestraat 40. zes tot acht voet hoog lag. Het meren- district, waar de sneeuw tot twintig voet hoog was opgewaaid, zag er uit als een tweede Zwitserland. In de meer afgelegen dalen lagen de boerderijen bijna geheel on dergesneeuwd en van de vacantiehuisjes was niets meer te zien. Voor het eerst sinds vijftig jaar kon men loopen over dat deel van de rivier Trent, waar eb en vloed dui delijk werken. Dit deel loopt van Humber tot boven Gainsbrough. De Tyne was op de bovengedeelten dichtgevroren. De in Schot land geisoleerde troepen werden van het noodige voorzien door middel van uit vlieg tuigen neergelaten valschermen. Veerdiensten ondervinden groo- te moeilijkheden. De veerdiensten, die een overwegenden rol spelen voor het verkeer tusschen de verschillende landsdeelen van Denemarken, zijn thans volkomen stopgezet. Enkele da gen is een nieuwe dienst tusschen Korsoer en Aarhus onder groote moeilijkheden on derhouden en gisteren is bij wijze van proef een nieuwe lijn van Korsoer naar Odense geopend. Noch te Aarhus, noch te Korsoer bevindt zich echter een aanlegplaats voor veerbooten en de spoorwagons moeten der halve met behulp van kranen van dé veer booten worden geheschen. Om zooveel mogelijk de postverbin dingen en het personenverkeer tus schen de landsdeelen te handhaven, zijn na elkaar drie binnenlandsche vliegdiensten geopend. V ele der kleinere Deensche eilanden, die buiten de hoofdverkeerswegen liggen, moe ten het zonder den noodigen aanvoer stel len, terwijl er verscheidene dagen ook geen post bezorgd is. Militaire en sportvliegers nebben de laatste dagen naar een deel de zer eilanden levensmiddelen eu post ge bracht» De heer De Savorain Lobman wil er een behoorlijke oorlogsbo dem heenzenden. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Kamer is o.a. aan de orde ge komen de rijksbegrooting van Koloniën, waarbij in het bijzonder ter sprake kwam de verdediging van West-Indië. De heer de Savornin Lohman (c.h.), zeide, met genoegen te hebben gezien dat er meer gedaan zal worden voor de verdediging van Suriname en CuraQao. Het is noodzakelijk, dat voor de de fensie ook de aandacht op de West wordt gevestigd. Dit is niet zoo veilig als men wel denkt. Spr. wijst op de groote oliebelangen van CuraQao. Su riname ligt niet zoo excentrisch om buiten de gevarenzone te vallen. Wat er gebeurd is bij de Rio de la Plata, zegt ons toch wei wat. Voor Suriname is f 100.000 meer beschikbaar gesteld, met name aan mitrailleurs tegen luchtkrachten en tegen pantsers. Ook aan mijnversperringen moet worden gedacht. Eén oorlogsbodem kan niet Suriname en CuraQao be dienen. Ook in Suriname behoort een zij het niet groot, schip te zijn. Suri name moet niet worden vergeten. De minister van koloniën, de heer Weiter, zegt dat er reeds een en ander is gedaan voor de defensie van Suriname en CuraQao. Tot voor korten tijd liet die vrijwel alles te wenschen. CuraQao ligt in een gevarenzone. Er is reeds 2 millioen besteed voor kustbat- terijen van aanmerkelijk kaliber. Voor Suriname, hoewel niet zoo gevaarlijk gelegen, moet ook meer worden gedaan. Met name denkt spr. aan mijnverseprringen. Of er een oorlogsschip heen gezonden kan wor den? Dit zal slechts in sporadische gevallen mogelijk zijn. Aan de marine bij CuraQao wordt af en toe een schip naar Suriname ge detacheerd. Ook te Suriname is deskundig advies aan den gouverneur verstrekt. Het wetsontwerp werd zonder h. st. aange nomen. Hartelijk ontvangen en spoedig weer terug geleid. Maandagochtend is een Nederlandsche mi litaire izatrouilleybestaande uit vijftien wiel rijders, onder Gommando van een eersten luitenant, hij het grenskantoor Maalbroek (gem. Maasniel) bij vergissing over de Duit sche grens geraakt. De patrouille werd door een Duitsche wacht aangehouden en is naar Elmpt over gebracht, waar zij in het douanekantoor na dere orders moesten afwachten. De ontvangst was zeer hartelijk en spoedig mochten onze landgenooten weef naar de andere zijde van de grens vertrekken. Men moet aan dergelijke voorvallen geen overdreven beteekenis hechten, door de gril lige grenslijn komen zij gemakkelijk voor en worden doorgaans gemoedelijk opgeno men. Een herboren volk, door natuur ramp met ondergang bedreigd. De Nederlandsche gezant in Turkije dr. Ph. C. Visser schrijft ons: Een oproep om hulp. Ik begrijp ten volle wat zulks beteekent in deze tijden, dat ge vraagd wordt, en veel gevraagd voor nood in eigen land, voor nood in alle deelen van de wereld. De oproep geldt thans voor Turkije. Tur kije, het land van een herboren volk, dat in luttele, jaren tijds onder leiding van een groot man. Ataturk, tot een sterke ontwik keling is gekomen, zoo dat het thans, zelf bewust, steunend op eigen kracht, zich een plaats wist te veroveren onder de volken, voor wie een mooie toekomst is weggelegd Met ijzeren wil heeft Ataturk, de vader der turken .zijn werk volbracht, een werk, dat thans wordt verder geleid door een waardig opvolger. Maar er waren natuurkrachten, duizend maal grooter en de krachten, die menschen ooit kunnen onwikkelen. en een deel van hetgeen opgebouwd in jaren, werd vernie tigd in minuten door een aardbevingscata- strophe van ontzaglijken omvang. De Turksche regeering verleende hulp met groote voortvarendheid en energie. Maar er blijkt zoo ontzaglijk veel noodig om 200.000 menschen te heipen, die van voedsel, huisraad en woningen beroofd zijn, dat ik het waag een beroep te doen op mijn landgenooten. De giften zijn dan bedoeld en als daadwer kelijken steun en als bewijs van medeleven met een volk, dat uw belangstelling ten voile verdient! 19 DOODEN BIJ GRONDVERSCHUIVING. In het dorp Fuentes de Casna (Spanje) zijn door een grondverschuiving elf huizen bedol ven. Als gevolg hiervan zijn negentien perso nen om het leven gekomen en velen gewond. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De gisteravond te Utrecht gespeelde partij uit de tweede ronde om het kampioenschap van Nederland tusschen Jurg en Kalden, eindigde in remise. De positie der Indiëvlietguigen. was gisteren: Uitreis: „Torenvalk" (van Dijk) te Alexandrië (11 Febr. te Batavia ver wacht). „Wielewaal" (Frijns) te Sin gapore (heden te Batavia verwacht). Thuisreis: „Buizerd" (Sillevis) te Rangoon (10 Febr. te Napels ver wacht). „Emoe" (Schot) te Napels. Voor verhooging der productie- capaciteit der artillerie-inricht tingen. Bij den volksraad is de tweede aanvullen, de begrooting van het departement van oorlog voor 1940 ingediend. Hierbij is een. bedrag van f 9.635.700.—- aangevraagd voor de uitbreiding van lucht* en kust-verdediging. Voor het vormen van oorlogsvoorraden. Voor de verhooging v. d. productie-capaciteit der artillerie-inrichtin gen in verband met den internationalen toe* stand en ten behoeve van de buitengewone opkomst van dienstplichtigen en reserve officieren. Tevens is een bedrag van f 12.000 aangevraagd voor de instelling van een per manent treindienst-bureau bij de staats spoor ten behoeve van het leger. Kamerlid vraagt volledige ophel dering. Het Tweede Kamerlid de Heer Van Poll heeft de volgende vraag gesteld aan den voorzitter van den Raad van Ministers en den minister van Defensie: Is de Regeering bereid de Kamer volle dig in te lichten omtrent de aanleiding tot het verzoek van Generaal Reynders om ont slag als Opperbevelhebber van Land- en Zee macht en omtrent de overwegingen, welke tot de inwilliging van dat verzoek hebben geleid? -j Zeventienjarig meisje gedood. Gisterochtend omstreeks half tien is het zeventienjarige meisje de H. uit Rijen doof een trein, die uit de richting Breda kwam. aangereden en gedood. Het slachtoffer reed per fiets met een meisje uit Rijén op den Oosterhoutschen- weg. Zij lieten den trein uit Tilburg den onbewaakten overweg aan de vijf eiken te Rijen passeeren, maar bemerkten niet, dat uit de richting Breda eveneens een trein naderde. Toen zij den weg overstaken, werd mej. de H. door dezen trein gegrepen en gedood. Haar vriendin was juist den over weg gepasseerd. Kamerlid van Sleen wijst op plooien en kreukels. Het Tweede Kamerlid de heer van Sleen1, heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat doof onderscheidene burgemeesters bij het be palen van de kostwinnersvergoeding aan gemobiliseerden, die vóór hun opkomst werkloozensteun genoten, geen rekening wordt gehouden met het feit, dat de steunbedragen met 5 pet. zijn verhoogd, en zoo ja, wil de minister dan het noodige doen, opdat voor bedoelde gemobiliseerden het vergoedingsbedrag van 17 December ].I. op het verhoogde peil worde gebracht?; 2. Bestaat er aanleiding' voor de opvat* ting, dat de mobilisatievergoedingsbeschik- king in onderscheidene deelen van ons land niet steeds op de juiste wijze wordt toege past? 3- r.s de departementale dienst voldoende ingelicht op een vlotte behandeling van de ter zake inkomende verzoekschriften? F® de minister bereid, een meer be vredigende uitvoering van voormelde be schikking te bevorderen door provinciale beroepscolleges in het leven te roepen? Belangrijke lezingen te Schagen en andere plaatsen, ,Jn. de laatste bestuursvergadering den olkshoogeschool voor Noordholland is be- s oten, elke maand een bijeenkomst te or- ganiseeren in verschillende deelen der pro vincie. Op deze studiebijeenkomsten zullen onderwerpen van verschillenden aard be- andeld worden, zoowel op historisch, eco nomisch. sociaal, kerkelijk godsdienstig als psychologisch ethnologisch en kunstgebied. De eerste studiebijeenkomst zal in den.' oop van deze maand te Schagen gehouden vorden, waar prof. W. Schermerhorn uit ueift zal spreken over „de taak van het platteland in het volksgeheel". De architect Jan Jans zal de plattelandsliouwkunst van ooi d hol land behandelen, toegelicht met lichtbeelden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2