dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Eeo inham in de Mannerheimlinie bedreigt ons rivievgebied RIJN EN WAAL ZIJN GAAN KRUIEN Inval in Nederland een fabel! Weet wat ge zegt! Militaire verloven in Duitschland ingetrokken 1 Verdacht kistje bevatte helsche machine ONZE DRIEKLEUR EERBERICHT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8844 angstige uren te lobith en millingen. Een vertwijfelde strijd voert de mensch thans tegen de natuur bij onze groote rivieren, waar de ijsmassa haar vernietigend werk tracht te doen. Wat reeds gevreesd werd, is geschied, Rijn en Waal zijn gaal. kruien. In den loop van gisteren kwam het ijs in beweging. De eenige bestrijdingsmethode is om bij ingetreden dooi, aan de benedenzijde der rivieren, dus van den zeekant uit, met ijsbrekers het ijs los te breken, opdat het naar zee kan drijven. Anders schuiven de uit Frankrijk en Duitschland aandrijvende schotsen op den vasten ijs- ondergrond op en over elkaar. Er vormen zich onder enorm geweld hooge bergen, die de dijken bedreigen en zulk een krachten ontwik kelen, dat de mensch vrijwel machteloos staat.. Prinses Beatrix laat hartelijk bedanken voor alle gelukwenschen op 31 Januari LI. ontvangen DE BILT SEINTt Geen algemeene mobilisatie in België HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ERFVIJAND Ijsmassa van vijftien meter hoog schuift over de dijken Meermalen was gisteren de toestand cri- tlek; te Lobith zat men geruimen tijd in doodsangst, want de Rijn kruide eerst ge durende een half uur, zette'zich toen weer, maar een poosje later kwam de ijsmassa opnieuw in beweging. Gevaar dreigde, dat de ijsmassa over de kribben heen de gemeerd liggende schepen zou overvallen, maar het liep gelukkig goed af. Om half twaalf gisteravond ging de Rijn weer „zit ten". De Overlaat werkte vannacht over de Volle breedte d.i. over 'n afstand van 340 meter. De weg tusschen Lobith en Spijk is als ge volg hiervan gebroken. Het water, dat 45 centimeter hoog stond, vloeide over de bed ding van de oude Rijnmonding in de rich ting van Zevenaar, waar het weer in de ri vier zou worden opgenomen. Tijdens het kruien steeg de Rijn zienderoogen met 2 me ter, doch nadat de Overlaat in werking was getreden, trad een daling in. Vannacht om half een bedroeg de stand 15.38 meter. In Lobith, waar de geheele bevolking op de been was, bleef men het verdere deel van den nacht waakzaam. Brandweerploegen waren aangetreden en de douanewacht was verdubbeld. OOK DE WAAI. KRUIT. Om twaalf uur vannacht is de Waal voor Nijmegen ook aan het kruien gegaan, nadat de waterstand om 7 uur 's avonds van 10.70 M. tot middernacht tot 10.96 M. was geste gen. Het ijs heeft drie kwartier lang in groote drift voorbij de stad geschoven. Te kwart voor een kwam er plotseling voor de Cen trale aan de Waalkade een opstopping van ijs, doordat groote vakken van wel 400 vier kante meter in elkaar schoven en zich vast zetten, terwijl het kantijs waartegen zij aan schoven over de kade kruide. Schollen van 2 tot 4 dm. dikte gin gen over de kade, doch ernstige onge lukken deden zich bij het loskomen en zich weer vastzetten van de Waal niet voor. Alleen de groote aanleg steiger van de Rotterdamsche reede- rij, welke zeer gevaarlijk tegen de ka de lag, nabij de groote straat, werd losgewrongen, waarbij de staaldra den, als waren het dunne touwtjes afknapten. Een groote boot dreef met het ijs de Waal af en kwam behouden onder de spoorbrug door. Ze was spoedig uit het oog verdwenen in de richting Weurt, nabij het Maaskanaal, Men weet niet waar de boot thans vastzit. Men vermoedt onder Beuningen, waar de Waal ook nog steeds vastzit. Eenige andere booten kregen van de ijs- schotsen. die een dikte hadden van 40 cm., leelijke knauwen. Scheepswerf liep onder water. Om elf uur gisteravond had het voorbij schietende ijs te Millingen een snelheid van acht tot negen kilometer per uur bereikt. Het gevaar voor de ter plaatse ingevroren zes schepen werd toen als geweken be schouwd, daar het ijs tusschen de kribben ^ast bleef zitten en zich aan den kant ijs- dammen hadden gevormd, die de aandrij vende schotsen tegenhielden. Het water steeg te Millingen tusschen half elf en elf uur zestig tot zeventig centimeter. Een ge volg van dezen hoogen waterstand was, dat de helling en de loodsen van de scheeps werf der firma Bodewes onderliep. In allerijl heeft men getracht de zich daar bevindende scheepsmotoren in veiligheid te brengen. Te Millingen werd gisteravond een hulp ploeg van vijftien man onder leiding van den burgemeester, in gereedheid gehouden, doch er behoefden geen bijzondere maatrege len te worden genomen. Tot 15 meter hoog! Men zag de geweldige ijsmassa's die tot 15 hoog werden op en over de rivier dijken schuiven. Honderden toeschouwers sloegen het imposante schouwspel in angsti ge spanning gade. Op de Lek geen gevaar. Het openbreken van de Lek is goed ge vorderd. Men is van Rotterdam uit begon nen en de ijsbrekers hebben Jaarsveld reeds bereikt. Daar zit een groote ■ijsdam en men achtte het gisteravond veiliger den strijd te staken en hedenmorgen in het volle dag licht voort te zetten. Langs de groote rivieren bevinden zich thans op korten afstand van elkaar wacht posten. De burgerij van de bedreigde dorpen ach ter de dijken, kent het gevaar en stelt alles in het werk den erfvijand, in ons rivierge- hied, het kruiende ijs, te verhinderen zijn vernietigend werk te doen! Verklaring van den Nederland- schen gezant te Rome. Ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe Nederlandsche gezantschap te Rome, heeft de Nederlandsche gezant, dr. J. IIu- brechts in een toespraak heririnerd aan de laatste rede van den minister van Buiten- landsche Zaken, Van Kleffens. Spr. wees vooral op de omstandig heid, dat er nog steeds fantastische geruchten in omloop zijn over een eventueele invasie in Nederland. De ze geruchten, aldus de gezant, zijn niet alleen absoluut valsch, maar ook ongerijmd. De gezant verklaarde uit den mond van diplomatieke verte genwoordigers uit de oorlogvoerende landen vernomen te hebben, dat een Invasie in Nederland behoort tot het rijk der fabelen, ook al omdat een in val in Nederland geen uitstapje is en omdat men ervan doordrongen is, dat de Nederlandsche rakker geen gemakkelijke makker zal zijn. Nederland en België beschikken beide over de noodige middelen om hun neutraliteit te doen eerbiedigen. De NederlandschBelgi sche vriendschap is te danken aan de per soonlijke sympathie en de samenwerking tusschen de beide vorstenhuizen. Vervolgens wees de gezant op den uitstekenden verdedi gingstoestand van de Nederlandsche kust en de grenzen. Deze woorden werden, aldus het R. Nwsbl. door de aanwezigen warm toegejuicht en men verliet het Nederlandsche gezantschap met den stelligen indruk, dat het Nederland sche hart ver buiten de grenzen nog steeds met het vaderland meeleeft, vooral in dezen tijd van spanning en zorg. Doodstraf op onvoorzichtige uit latingen in Engeland? Naar Havas meldt, meent men te Londen te weten, dat de advocaten van de Kroon de mogelijkheid bestudeeren tot het instellen van de doodstraf voor personen, die zich schuldig maken aan uitlatingen, welke den vijand van nut kunnen zijn. RUSSEN ZOUDEN OP 32 K.M. VAN WIBORG STAAN. Russisch offensief aan het Oos telijk front verwacht. Nadat gisteren den geheelen dag in den sector Summa van het gebied der Manner- heim-linie verwoed is gestreden, gelooft men, aldus Reuter uit Stockholm, dat de Russen een inham in de Finsche frontlinie hebben gemaakt, waardoor zij tot op ongeveer Si km. van Wiborg zijn gekomen. Het is echter uiterst onwaarschijnlijk, dat de Russen de uitgebreide verdedigingswerken der Manner heimlinie diep zullen kunnen binnendringen voorloopig- zijn zij, na tien dagen verwoeden strijd en ten koste van een groote hoeveel heid munitie en vele menschenlevëns, nog slechts genaderd tot de eerste verdedigings werken der linie. Den geheelen dag door zijn in de buurt van Pitkaranta hier en daar gevechten geleverd tusschen Finsche troepen en overblijfselen van de achttiende Russische divisie. De berichten wijzen er op, dat het Russische opperbevel een of fensief aan het geheele oostelijk front tracht te ontketenen, ongetwijfeld om de Finnen bezig te houden, terwijl de hoofdaanval op de Mannerheim-linie voortduurt. Het Finsche legerbericht zegt hieromtrent slechts: ln de richting van Summa heeft de vijand vier aanvallen gedaan, gesteund door tanks. Alle aanvallen werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook de poging van de Russen om bij deze aanvallen de in fanterie te vervoeren met gepantserde sleden, zijn mislukt. Twintig vijandelijke tanks wer den vernield of buiten gevecht gesteld. Te Cummusjoki heeft de vijand twee aanvallen gedaan, welke werden afgeslagen. Bovendien is op de langengte de artillerie actief geweest. Het Russiche legerbericht vermeldt, dat zich niets bijzonders heeft voorgedaan. Het Sovjet-Russisch luchtwapen ondernam verkenningsvluchten en bombardementsaan- vallen. Over deze bombardementsaanvallen be richt Reuter uit Londen: Volgens in Finsche kringen te Londen ont vangen berichten is thans iedere stad in Finland door de Sovjetrussische vliegtuigen bestookt. In de week van 28 Januari tot 3 Febr. hebben Russische vliegtuigen 141 ver schillende districten en zes ziekenhuizen ge bombardeerd. Bijna 7000 gewone en brand bommen werden neergeworpen. Onder de burgers vielen 145 dooden en 179 gewonden. Onder de gebouwen, die gisteren te Kajana werden gebombardeerd, bevindt zich ook de gevangenis, waar een aantal Russiche ge vangenen was ondergebracht. Gisteravond stonden nog tien gebouwen in vlammen. Gistermorgen werd luchtalarm gemaakt in de buurt van de hoofdstad. Bataljon skiloopers vernietigd. Aan de Oostgrens, ten Noordoosten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een bataljon Russische skiloopers vernietigd. De vijand verloor meer dan 300 dooden en twee tanks werden vernietigd. Ook in de richting van Kuhmo wordt de strijd voortgezet. In de laatste dagen heeft de vijand hier meer dan 1500 dooden verlo ren. Van de andere punten en ter zee valt, vol gens de Finsche berichten, niets belangrijks te melden. De Berlijnsche correspondent van de In dependance Beige meldt, dat de militaire verloven in Duitschland zijn ingetrokken. EéN DOODE EN TWEE ZWAAR GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING OP EEN POLITIEBUREAU TE LAUSANNE. Op het bureau van den veiligheids dienst te Lausanne (Zwitserland) vervoegde zich gisterochtend een al daar wonend kleermaker, die een pakje overbracht, dat hem verdacht voor kwam. Het pakje werd in bij zijn van den Duitscher in het technische laboratorium geopend. Bij de opening viel er een klein kistje uit. Onmiddellijk deed zich een hevige ontploffing voor. De in specteur Jacoud werd op slag ge dood, een brigadier en de Duit scher werden ernstig gewond. Nader wordt vernomen, dat de Duitscher een zekere Zuschnig, van oorsprong Oos tenrijker. uit Genève een pakje had ont vangen, dat hem zeer verdacht voorkwam, temeer daar hij, sinds de politie inlichtin gen hadden bereikt, volgens welke hij zich zou schuldig maken aan spionnage, tal van anonieme brieven had ontvangen, waarin bedreigingen tegen zijn leven wer den geuit. Het onderzoek der politie had omtrent zijn persoon niet opgeleverd. Het kistje, dat de afmetingen had van een sigarenkistje, bevatte een geladen ma chinerie, welke zou ontploffen op het ooeenblik, dat het deksel zou worden op gelicht. Een arrestatie. De politie van Waadland is door den rechter yaa instructie te Lausanne belast met het onderzoek naar den aanslag. Men schijnt aan te nemen, dat de afzender van het paket het voorzien had op Zuschnig en niet op de'politie. Zuschnig speelde geener lei politieken rol. Het is waarschijnlijk, dat de dader van den aanslag uit overwegin gen van persoonlijke wraak gehandeld heeft. De verdenking der politie is gevallen op een persoon, die een zekere rol gespeeld heeft in het gezin van Zuschnig. Deze man is gisteren met zijn vriendin in Freiburg gearresteerd enter beschikking van de Jus titie in Lausanne gesteld. Tóch: Oranje—blanje—bleu? Er is nog steeds niet definitief over beslist of onze nationale vlag rood- wit-blauw zal zijn of oranje-blanje- bleu. Reeds sedert geruimen tijd is bij de Twee de Kamer een wetsontwerp aanhangig, waar bij de kleuren en de afmetingen van de Ne derlandsche vlag zijn aangegeven en gere geld. Onder het vierde kabinet-Colijn werd dit wetsontwerp ingediend, waarbij de twist vraag betreffende rood-witblauw en oranje- blanje-bleu ten gunste van eerstgenoemde kleuren een oplossing vond. Bij Kon. Besluit van 19 Febr. 1937 werd trouwens reeds be paald, dat de kleuren van de Nederlandsche vlag rood wit-blauw zijn. Er zou dus een wettelijke regeling volgen. Tot nu toe echter is het genoemde wetsont werp niet in behandeling gekomen en de memorie van antwoord verscheen ook nog niet. Naar het R. Nwsbl. van regeerings- zijde verneemt is het huidige kabinet van meening, dat het historisch on derzoek, aan de indiening van het wetsontwerp voorafgegaan, niet grondig genoeg geweest is en dat er alsnog diepgaande studies noodig zijn aleer van wettelijke vaststelling sprake zal kunnen zijn. Aldus is reeds lang een departementaal overleg gaande, ook met leger en marine, en men hoopt binnen niet al te langen tijd een nadere beslissing te kunnen nemen. Intusschen verheelt men zich niet, dat de materie uiterst moeilijk tot een bevredigen de oplossing is te brengen, omdat de mee ningen der historici over de in vroeger eeu wen door Nederland gevoerde kleuren zoo zeer uiteenloopen. Of het nu tenslotte ook nog zou kunnen komen tot vaststelling van het oranje-blanje-bleu als de nationale vlag is een mogelijkheid, die men in regeerings- kringen toch wel zeer sterk betwijfelt, of schoon het feit, dat opnieuw een grondig onderzoek naar de historische feiten wordt ingesteld, de mogelijkheid wel moet open laten, dat tenslotte anders dan ten gunste van het rood-wit-blauw wordt beslist. Verwachting: mistig of nevelig tot betrokken. Nu en dan eenige regen of motregen, matige meest zuidoostelijke wind, later iets zachter. Regeering waarschuwt tegen ge ruchten. - Oproepen van nieuwe lichtingen gaat echter door, In verband met het onder de wa penen roepen van dienstplichtigen in de afgeloopen maand doet in België hardnekkig het gerucht de ronde, dat dezer dagen de algemee ne mobilisatie zal worden afgekon digd. De regeering heeft een com muniqué gepubliceerd waarin 't pu bliek wordt gewaarschuwd op zijn hoede te zijn tegen dergelijke geruch ten, welke geheel ongegrond zijn. Intusschen komen echter toch steeds nieuwe lichtingen onder de wapenen. Het eerste contingent der recruten van de lich ting 1940, benevens de reserveofficieren noo dig voor hun opleiding, zullen op 15 Febru ari onder de wapenen worden geroepen. Militaire positie met den dag versterkt. De Belgische minister van Buiten- landsche Zaken heeft in een uiteen zetting gesproken over de plichten der bevolking onder de huidige omstandigheden. Hij wees er op, dat iedere dag, die op den oorlog is gewonnen, de militaire positie heeft versterkt, zoodat het door trekken door België uiterst moeilijk is geworden. Op het oogenblik is de diplomatieke taak bijna ten einde en is de militaire taak van de eerste orde geworden. Deze taak moet gesteund worden door de versterking van de binnenlandsche positie, hetgeen de krachtsinspanning van allen noodig maakt.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1