Waarom kunnen werkloozen geen sneeuwopruimen Oe regeering verstrekt geen nadere inlichtingen Landbouwer verongelukt DE FINSCHE WEERMACHT ZINGT Tijdelijk één blik vleesch extra Schroef van ijsbreker vernield Eerste Kamer Nieuwe Opperbevelhebber aan den arbeid Het ontslag van Generaal Reynders Nadere aanduiding der redenen strijdig met het Staatsbelang De internationale besprekingen te Den Haag Vreugde verkeerde in smart Postvluchten op Indië Zielzorg voor krijgsgevangenen De laatste vrachtauto over het IJsselmeer 414» Joden zitten dik genoeg in de kleerenl Autonomist Roos terechtgesteld „MEN GAAT TE FORMALISTISCH TE WERK", ALDUS DE HEER GEL DERMAN. „BEDRIJFSRADEN ZLJN GEBREKKIGE COUVEUSE KINDER TJES". Gisteren behandelde de Eerste Kamer de begrooting van Sociale Zaken. De heer De Bruijn (r.k.) .begroet, de om standigheden in aanmerking genomen, met welwillendheid het optreden van dezen soc.- democratischen minister, doch betreurt, dat aan het sociale werk van minister Romme een einde is gemaakt Spr. noemt 's ministers standpunt ten aanzien van de bedrijfsraden, deze n.1. niet met de taak der sociale verzekering te be lasten,, negatief. Er is een periode van on vruchtbaarheid t.a.v. de bedrijfsraden inge treden. Spr., die overigens voor een beknopt werkprogram is, acht voorts een spoedige wettelijke werkloosheidsverzekering ge- wenscht en dringt bij den minister aan op intensieve jeugd werkloosheidsbestrijding, inzonderheid ten plattelande. Verkorting arbeidstijd noodzakelijk. De heer Van de Bilt (soc.-dem.) betoogt, dat we het grootste vertrouwen kunnen stel len in dezen minister; zijn beperkt werk program bewijst dat het hem ernst is. In verband met het ontwerp wettelijke vacan- tieregeling, brengt spr. het vraagstuk van besteding van den vrijen tijd onder de aan dacht der regeering. Wat betreft de bestrijding der werkloos heid, betoogt spr., dat naast industrialisatie verkorting van den arbeidstijd een belang rijk middel is. De anti-rev. vertegenwoordiger, de heer Diepenhorst, acht geen reden aanwezig mi nister Van den Tempel vertrouwen te ont houden. Spr. betreurt echter, dat de minister geen maatregelen noodig acht tegen den ar beid der gehuwde vrouw. Op overeenstemming ten aanzien van verkorting van den arbeidsduur is volgens dezen spr. niet te reke nen. Hoe nuttig in ander opzicht, geldt verkorting van arbeidsduur niet als middel voor werkloosheids bestrijding. Tegen Blum's experiment moest Daladicr met kracht optreden om de schade te herstellen. Bedrijfsraden mogen geen „hard gekookte eieren" worden Spr. waarschuw-t tegen overdreven opposi ties, ook inzake verordenende bevoegdheid van bedrijfsraden. Spr. herinnert aftn de beeldspraak om de bedrijfsraden te beschou wen als gebrekkige couveusc kindertjes. Wie de temperatuur van een broedmachine te hoog opvoert, krijgt geen kuikens, maar hard gekookte eieren. (Vroolijkheid.) De heer Geldcrman (lib.) sluit zich aan hij de wijze waarop deze Kamer den minister ontvangt. Het vraagstuk der werkloosheid dringt het meest in'de groote steden. De normen der steunbedragen en de vak bekwaamheid zijn voorname factoren. Som migen zouden bij tewerkstelling ternauwer nood het steunbedrag halen en bij nieuwe werkloosheid tot minder steun komen. Deze factoren komen voor. Spr. wil een onder zoek en zoo noodig een nieuwe regeling. De misère bij het sneeuwruimen. Bij de werkverruiming gaat men wel eens formalistisch te werk. Spr. herinnert aan de ervaring bij de sneeuwopruiming; heel wat .ontevredenheid bij het publiek ware te voor komen. De gewone burger begrijpt niet, waarom iemand wel te werk mag worden gesteld om grond te spitten en niet om sneeuw te vegen en weg te scheppen. De minister wil de uitvoering van zijn beperkt werkprogram krachtig bevorderen; hij houde rekening met de draagkracht der industrie. Spr. dringt aan op voorzichtigheid. Ter beurze van Amsterdam staat meer dan de helft der 200 industrie-aandee- len beneden pari. Misbruik van werkverschaffing. De heer Hiemstra (s.d. acht scholing en herscholing van arbeiders noodzakelijk. Spr. betoogt, dat in verschillende gevallen voor normale werken misbruik wordt gemaakt van de werkverschaffing. Voorts bepleit de ze spreker de mogelijkheid ook andere dan de z.g. bonafide werkloozen in de werkver schaffing op te nemen. Weer: het sneeuwruimen. De vorige spreker heeft gewezen op moeilijkheden bij de sneeuwoprul- ning. Spr. acht daarbij geen dictato riaal optreden noodig. Verschillende gemeenten hebben om bijdragen ver zocht, doch de minister beschouwde het hier als vrij werk. Er is hier dikwijls teveel naar schablone ge werkt. Als menschen niet beschik ken over schoeisel oi kleeding om de koude van het werk te weerstaan, dan is hun niet te verwijten als ze weigeren. Normaal sneeuwruimen kan vrij werk zijn, maar niet in deze buitengewone omstandigheden als we misschien maar eenmaal in een eeuw beleven. Hier ware wel een mo dus te vinden geweest Geen chaos in de organisatie der veilingen! De heer Kolff (c.h.) heeft critiek hooren oefenen op het voornemen om arbeiders van groenten- en fruitveilingen onder de ar beidswet te brengen. Op hen moet naar spr.'s meening de Landbouw-Arbeidswet worden toegepast Op onze veilingen wordt nog met lust en toewijding gearbeid. Ieder be schouwt zich een schakel in het werk dat gedaan moet worden. Spr. schetst den gang van zaken in dit bedrijf. Misstanden kunnen op andere wijze worden ondervangen. Men moet de organisatie van de veilingen niet noodeloos in de war brengen. De veilingbesturen komen reeds zooveel mogelijk aan bezwaren tegemoet. Na de mo bilisatie zijn de opengebleven plaatsen aan gevuld, doch de gevolgen der ongeschoold heid deden zich voelen, bijzonder t.a.v. het kantoorpersoneel gelden de bezwaren tegen 's ministers voornemen. De minister berade zich nader. Nadat mej. Ribbius Peletier (s.d.) haar vreugde heeft uitgesproken over het stand punt des ministers t.a.v. den arbeid der ge huwde vrouw en de heeren Blomjous (r.k.) en von Böninghausen (n.s.b.) nog het woord hebben gevoerd, waarbij de laatste geen en kele hoop heeft op resultaten van de wijze van werkloosheidsbestrijding van dr. Van den Tempel, wordt de vergadering verdaagd. Ook groenten mogen worden ge distribueerd. De minister van Sociale Zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, voor zoover een gemeente deelneemt aan de distributie van groenten in blik, tevens aan de daarvoor in aanmer king komende personen vatgroenten mogen worden verstrekt. Aangezien de distributie van dit product echter in handen is gelegd van de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale, geeft de minister aan de gemeentebesturen in overweging zich desgewcnscht met een ver zoek terzake tot genoemde centrale te wen den. Distributie van vleesch in blik. Voorts heeft de minister den gemeentebe sturen medegedeeld, dat hij in verband met de nog steeds aanhoudende koude, kan goed keuren, dat aan die personen, welke voor de distributie van vleesch in blik in aanra king konten, gedurende drie achtereenvol gende weken zoo mogelijk aanvangnde in de week van 5 Februari 1910 boven de vastgestelde kwanta, thans ook één blik vleesch per weck extra wordt verstrekt. Voor zoover de voorraad in een gemeente daartoe niet toereikend is, kan het gemeente- stuur per omgaande een extra hoeveel heid bij den rijksdienst der levensmiddelen- distributie aanvragen. Echter zullen per weck nimmer twee (of drie) blikken gehakt tegelijk mogen worden verstrekt. Generaal H G. Winkelman, de nieuwe Op perbevelhebber. heeft gisterochtend, na ken nis te hebebn gemaakt met de officieren van het Hoofdkwartier, zijn werkzaamheden aangevangen. HUISZOEKINGEN BIJ BELGISCHE COMMUNISTEN. Het parket van Bergen (België) heeft bij communisten in de Borinage tal van huiszo« kingen verricht. Bij verscheiden personen zijn documenten in beslag genomen. Naar wij vernemen is door de minister van algemeene zaken a.i. en van Defensie, in antwoord op de schriftelijke vraag van den heer van Poll, luidende: „Is de regeering bereid de Kamer volle dig in te lichten omtrent de aanleiding tot het verzoek van generaal Reynders om ont slag als opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en omtrent de overwegingen, wel ke tot de inwilliging van dat verzoek heb ben -eleid?" gD'o-'Khtend bii de Tweede Kamer het volgende bescheid ingezonden: De regeering moet tot haar leedwezen deze vraag ontkennend beantwoorden, daar zij het verleenen van de verzochte inlich ting strijdig acht met het belang van den staat. Zij kan er slechts aan toevoegen, dat het verschil van meening, hetwelk tot de ont slagaanvrage leidde, niet ligt in één der aangelegenheden, welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag. Ware zulks wel het geval, dan zou zij tegen het verleenen van de verzochte inlichting geen bezwaar kunnen maken. Vanzelfsprekend is, dat het verschil even min ligt op het gebied van de handhaving der neutraliteit, waaromtrent onder de overgroote meerderheid van ons volk, laat staan onder hen die verantwoordelijkheid dragen, niet het geringste verschil van in zicht bestaat. Het verschil ligt in vragen van militair beleid, waarover in het openbaar geen ge- dachtenwisseling gevoerd, en zelfs geen aanduiding gegeven kan worden, zonder het staatsbelang te schaden. Dr. Colljn voorzitter organisatie comité. De secretaris-generaal van den Volken bond, de heer Avenol, heeft de gisterochtend in het Vredespaleis gehouden eerste bespre king van het organisatiecomité geopend en ingeleid. De gedelegeerden hebben met alge meene stemmen besloten dr. H. Coiijn uit te noodigen als lid en voorzitter tot het or ganisatiecomité toe te treden. Bij dit besluit kunnen wli aanteekenen, dat deze beslissing overeenkomt met de ver wachting, dat het comité den heer Coiijn op giond van de bijzondere deskundigheid, die de heer Coiijn in aangelegenheden als waar over het hier gaat, zou uitnoodigen het voorzitterschap van het comité te aan vaarden. Van een gestolen biefstuk en een bedorven feestmaaltijd. Ter gelegenheid van een zilveren jubileum van een lid van een kerkkoor te Oss, werd naar het Rott. Nwsbl. meldt, in een bekend hotel ter plaatse een feestmaaltijd gehouden Toen de biefstuk zou worden opgediend, kwam de gerant met een benepen gezicht de onaangename mededeeling doen, dat hij een portie te kort kwam, zoodat een der disch- genooten het zonder biefstuk zou moeten stellen. De bewuste biefstuk was uit de ho telkeuken gestolen. De tafelgenooten, die allen in een vroolijke feeststemming ver keerden, keken een medelid, die als een grappenmaker bekend staat en bovendien een lekkerbek is, met glunderende blikken aan, zoodat de hotelhouder opmerkte, dat deze vroolijke snaak wel de schuldige zou zijn. De zanger betuigde zijn onschuld, doch de hotelier hield zijn meening vol en het eind van het liedje was, dat de zanger zich zoo driftig maakte, dat hij den hotelhouder een slag in het gelaat toediende, waardoor deze een bloedneus opliep. De hevig veront waardigde gérant telefoneerde onmiddellijk naar de politie en de maaltijd, welke zoo opgewekt was aangevangen, werd ontijdig opgeheven, doordat de zanger, die den vuist slag had toegediend, naar het politiebureau werd geleid, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens mishandeling. Dat de man aan den diefstal van den biefstuk zoo onschuldig was als een pasgeboren kind, bleek later, toen ontdekt werd, dat de ware schuldige een soldaat was, die bij het pas- seeren van de hotelkeuken op het gezicht van de smakelijke biefstukken, voor de ver leiding was bezweken en van den torenhoo- gen schotel een portie gebraad had wegge kaapt en verorberd. Op de heenreis arriveerden de To renvalk en de Wielewaal gisteren resp. te Alexandrië en Bandoeng; op de terugreis landde de Buizerd te Jodhpur. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine naar Genève, Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine Is naar Genève vertrokken ter bijwoning van een zitting der commissie van kerkelijke lei ders uit neutrale landen, welke de geeste lijke verzorging der krijgsgevangenen in ver schillende landen ter hand zal nemen. Deze commissie werd onlangs ingesteld door de centrale commissie uit den Oecume- nischen Wereldraad der kerk met de bedoe ling om het werk der kerken onder de krijgs gevangenen, gelijk dat bestaat, samen te vatten en waar dit noodig mocht blijken zielverzorgers voor dezen arbeid beschikbaar te stellen. Daar Duitschland niet in dezen raad vertegenwoordigd is en Frankrijk en Engeland wel, bleek liet gewenscht dat deze commissie verder geheel op eigen verant woordelijkheid zal handelen. Bii zijn aankomst aan het gebouw van den Generalen Stal ln Den Haag inspecteert ge neraal H. G. Winkelman, de nieuwe opper bevelhebber van land- en zeemacht, de eerewacht. Bij het openbreken van de ha ven te Zaandam. De strijd, welke de „Daniël Goedkoop" zoo als wij elders in dit blad melden, gisteren tegen het ijs in de Zaandamsche haven heeft gevoerd was een uiterst zware en de sleep boot is er dan ook niet zonder averij afge komen. Tegen elf uur verliet de „Daniël" de Ara- sferdamsche haven. Nadat het gelukt was de nieuwe haven te Zaandam open te bre ken, begaf het schip zich naar de oude ha ven, waar het breken aanvankelijk vrij vlot verliep. Af en toe gebeurde het, dat tot een hoogte van een meter schotsen gebroken moesten worden. Doch na veel moeite wist men hier in te slagen. Tot op een gegeven o'ogenblik omstreeks half drie de schroef van de „Daniël Goedkoop" het tegen het ijs moest afleggen en brak. De „Henriëtte Goedkoop" van de reederij Goedkoop werd uit Amsterdam ontboden om de „Daniël" naar de hoofdstad terug te slee pen, waar het schip bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. van een nieuwe schroef werd voorzien. Het ligt in het voornemen van de reederij Goedkoop om vandaag de oude haven van Zaandam, althans het gedeelte, dat gister niet aan de beurt is gekomen, open te bre ken. Stoomgemaal in werking gesteld. In verband met den ingetreden dooi zal vandaag het stoomgemaal te Tacozijl in werking worden gesteld. Het ijs in de omgeving van Lemmer zal hierdoor onbetrouwbaar worden, Zoodat de vra^htdienst tusschen Lemmer en Urk over het ijs niet meer onderhouden kan wor den. Gistermiddag om vijf uur is de laatste vrachtauto van Urk naar Lemmer vertrok ken. Chaufleur van passeerende vee auto merkte niets. Gisterochtend om ongeveer half twaalf is op den Lochemscheweg, onder de gemeente Borculo, een ongeluk gebeurd met doodelij ken afloop. Twee landbouwers keerden per fiets van de Borculosche veemarkt huiswaarts. Een veeauto uit Oldebroek kwam hun achterop. De bestuurder gaf een signaal, waarop de mannen, die naast elkaar reden, achter el kaar gingen rijden. Toen de wagen gepas seerd was en de voorste rijder achterom keek zag hij tot zijn ontsteltenis, dat zijn metgezel, de 55-jarige landbouwer H. Worm- goor uit Geesteren naast zijn fiets op den grond lag. Tegelijkertijd passeerde een militaire auto. De bestuurder van dezen wagen zag den man liggen, waarop hij in allerijl de veeauto achtervolgde. Hij slaagde er in deze in te halen en beide wagens keerden naar de plaats des onheils terug. De chauffeur van den veewagen verklaarde niets van het ongeluk te hebben gemerkt. Dr. van Rekum uit Geesteren verleende de eerste hulp en constateerde een schedelbasisfractuur met doodelijken afloop. Men vermoedt, dat het slachtoffer is ge slipt. Zij krijgen voorloopig geen klei derkaarten. Wnt betreft de voorziening van kleeding en schoeisel in Duitsch land krijgen de Joden voorloopig geen kleederkaarten (de bekende puntkaarten) omdat zij nog dik in de kleeren zouden zitten. Men weet, aldus schrijft de N.R.Crt., dat men te Berlijn talrijke artikelen, gelijk b. v. schoeisel en schoenzolen, alleen kan krij gen bij machtiging (Bezugsschein),' welke men eerst door een goed gefundeerd ver zoek kan verwerven. De rijksminister van oeconomische zaken heeft thans bepaald, dat in groot-Duitschland Joden principieel geen koopmachtigingen (Bezugs- scheine) kunnen krijgen voor tex- tielgoederen, schoenen en zolen. Zij ontvangen evenwel een koopmachti ging voor het aanschaffen van naai gerei en wel ter waarde van 20 pfen ning per kwartaal, dus voor iets minder dan 7 pf. per maand. De motiveering is ten eerste, dat de Jo den dik genoeg in de kleeren en stoffen zit ten, in het bijzonder, omdat een zoo hoog percentage van hen uit de textielbranche afkomstig is en ten tweede, dat zij den duur toch zullen worden geamoveerd of vrijwillig zullen vertrekken, en het in dat geval geen grond zou hebben, dat zij daar bij Duitsche textielgoederen mee naar het buitenland zouden nemen. Nu moet men hierbij eenerzij ds in aanmerking nemen, dat ook niet-Joden, indien zij genoeg klee ren hebben, geen koopkaarten voor zulke dingen kunnen krijgen. Uit dien hoofde zou een. Jood in dezelfde positie toch ook geen kaart kunnen krijgen Anderzijds moet men laten gelden, dat uit drukkelijk het woord „principieel" in de verordening staat, zoodat men mag aan nemen, dat beroofde Joden, die inderdaad geen schoenen, noch heele zolen hebben, wel zullen worden geholpen, Intusschen heeft de rijksvereeniging van de Joden in Duitschland een inzameling georganiseerd, of heeft zij daartoe althans het plan. Waartoe de eventueel in te za melen gelden zullen moeten dienen, is voor loopig niet duidelijk, want al heeft men geld, zonder Bezugsscheine krijgt men toch niets. Men zal dus moeten afwachten hoe deze zaak zich op den duur zal ontwikkelen en welke gevolgen zij in de practijk zal hebben. Marschlied van SillanpëS, De Finsche Nobelprijswinnaar F. E. Sil- lanpaa heeft een marschlied gedicht voor zijn strijdende landgenooten, dat thans, op eenvoudige muziek, gezongen wordt door de troepen, die hun vaderland tegen de aanvallen der Russen verdedigen. Van dit lied, dat de schrijver, volgens het Hsbl.. heeft opgedragen aan een van zijn zoons, die als vrijwilliger dienst heeft genomen, ofschoon hij den dienstplichtigen leeftijd nog niet heeft bereikt, luidt de eer ste strofe in proza vertaald als volgt: Langs de wegen van Finlands oorden be groeten we jullie met ons gezang, dat moge klinken over velden, wateren en ber gen. an Hanko (Hangö) tot Petsamo hoort men steeds denzelfden stap. En wij voelen, oe m hun graven onze vaderen hun zo nen nakijken. ioUiiS'ejOC'1'enrï is>.naar Havas meldt, de rler autonomistische beweging in den dle wegens spionnage ter dood VflT S wa®\ te Nancy terechtgesteld, fie riJt? #n' gratie had gekregen, is dwangarbeid veranderd in levenslangen Wat Roos op zijn geweten had. hpi fdf0nvan den krijgsraad over v ®n van den sP'on Roos wordt !J verscheidene jaren in be- 8!°! tot genten van den Duit- specialen dienst. Tijdens de wederbe- in :a," *et ff^endlitariseerde Rijnland' van iqÓo en tijdens de Septembercrisis nv„„ heeft hij inlichtingen verzameld ïino-nJ'ro®,Pe.nvarP'aats'ngen, geschutopstel- linhf- 111 rankrijk en hij heeft deze in- Dnitcff" C?v?l',de *rens gebracht, waardoor tao-l 'l 'P'tehtingen van groote mili- ta re waarde heeft ontvangen over de mili taire veiligheidsmaatregelen van Frankrijk.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2