«23 sis— Witte Kruis ZULSTRA* DROSTE Advertentie» FABER'S Kolenhandel Hartestraat 16 Regencapes voor dames 75 N. R. V. Cabaret avond Wegens sterfgeval ZATERDAG den geheelen dag Advaïtmt in da 2iaUaïbcfo 'Cauïant 'n Cacao voor fijnproevers! 75 Een regenmantel oi cape is onmisbaar <K. ëfftt 'n Onverstandige man! lS w 18 £tadinieuLu4 Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan U geeft wij breien Toonkunst B-oJUen J, Colijn wint kampioenschap B-klasse Openbare Leeszaal en Bibliotheek Jjwuehch, tiUuuM Oudeschild's haven nog steeds in 't ijs De toestand gunstig Patiënt per vliegtuig naar Amsterdam Een spaarzaam volk is een krachtig volk NUTSSPAARBANK Scheepvaartberichten yerloof d g. j. nomes, Wedr. van E. H. Gorter, en nelly petersen. /o-Gravenhage, Tomatenstr. 45. non Helder, Hoofdgracht 73. 10 Febr. 1940. Ondertrouwd: j. j. hogendoorn, Luit. ter Zee der le kl. en M. MEBIES. Vliegkamp „De Mok", Texel, van Limburg Stirumstraat 10, v Den Helder. Hiermede vervullen wij den droeven plicht U ken nis te geven, dat na een langdurig, doch geduldig gedragen lrjden is overleden onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, PIETER FABER, in den ouderdom van 68 jaar. Den Helder, 7 Febr. 1940. Hartestraat 16. Wed. G. FABER—BOON, Kinderen en Klein kinderen. De teraardebestelling vindt plaats Zaterdag 12 uur, vanuit het sterfhuis. Heden is van ons heengegaan onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en* Grootmoeder, Mevrouw NEELTJE QUAST geb. MESKES, in den ouderdom van 68 jaar. Den Helder, 7 Februari 1940. Kanaalweg 49. Den Helder B. J. QUAST. G. PO STMA- QUAST. J. PO STMA. Kaapstad N. LANDSMEER—QUAST. W. LANDSMEER. Alkmaar R. tjUAST. A'. QUAST—DE GROOT. Den Helder T. QUAST. Halifax P. QUAST. M. QUAST-WINDER. Den Helder J. QUAST. G, QUAST-HARTLAND. Curasao J. LASTDRAGER—QUAST. A. LASTDRAGER. en Kleinkinderen. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Zaterdag 10 Februari n.m. 11.30 uur, vanuit het sterfhuis Kanaalweg 49, op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen. Droste Verpleegster Cacao, met die be kende beeltenis van de Verpleegster, iseen cacao van zeer bijzon dere kwaliteit. Een versterkende cacao, voedzaam, lekker en voordeelig. VERPLEEGSTERCACAO ALTIJD WELKOM! Spaart bons voor bof», betel, beber, blad of bordjt. Verkoop van een aantal gabardine mantels groen - geel - beige Prima merken bruin - marine - beige - 6.50 "fr. Kinderregenmantels, in reebruin en marine (Alle maten) Modehuls eind Spoorstraat Keizerstraat 60 grijpt naar r'n hoofd in plaats van naareen WITTE KRUISJE. In een wip kon hij van z'n barstende hoofd pijn bevrijd zijn. Bovendien werken WITTE KRUIS poeders opbeurend en ver- dooven niet. Ze zijn abso luut onschadelijk en ook de gevoeligste maag zal er geen hinder van ondervinden. Poeders r><" SJSO TableUtn go per tot" ran DUTIM - OEGSTGEEST, De Curator in het op 30 Aug. 1939 uitgesproken faillissement van PIETER KOOL, 2e pantry- bediende bij de K. N. S. M., wo nende te Den Helder, Piet Hein- straat 44, maakt bekend, dat de schuldvorderingen bjj hem moe ten worden ingediend vóór 3 Maart a.s. en dat de verificatie vergadering zal gehouden worden op Woensdag 20 Maart a.s. te 11 uur v.m. in het Gerechtsgebouw aan den Geestersingel te Alk maar, Mr. A. SCHENKEVELD, Curator. Alkmaar, Oudegracht 227. ÏRi' t/m Donderdag 1 5 Februari 2 pond puike groene erwten 2 pond prima spliterwten 2 flacons tafelzuren n keuze 2 pond Calif pruimen 2 ons mooie abrikozen 2 pakken Custardpoeder 2 pakken pudding n. keuze 2 flessen bessensap, 1e soort 2 pakken soepen eik 6 borden 2 flacons prima aroma 2 pond patentbloem, extra 2 pakken Franse vermicelli 2 pond gort, extra 2 pond fleurvijgen 2 blikken perziken e 2 prima ontbijtkoeken 2 potten pindakaas, grol 2 ons vanilletoffees 2 ons amandelspeculaas j 2 ons bitterkoekjes 2 ons balletjes n. keuze 2 ons ballon-biskwie 2 pakken soepgroente 2 blik sperciebonen, dubbele 2 blikken pronksnijbonen 2 p grove capucijners (op bon) 2 blikken leverpastei J2& 24 22 26 36 28 22 18 -38- 22 22 12 -38" 28 2* 18 22 24 •32- 17 56- 21 22 22 22 25 M2 55 22 20 22 50 22 15 22 15 22 18 2* 12 22 11 22 15 22 48 22 46 22 36 22 36 (Vervolg pag. 1 van het 2e blad.) Gisterenavond vond in Musis Sacrum een cabaret-avond plaats, georganiseerd door de plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Reisvereeniging, in verband met het feit, dat deze afdeeling 10 jaar bestond. Ter verzorging van het programma had het bestuur zijn keuze laten vallen op het cabaret-ensemble van Wim Sonneveld, die met zijn medewerkers Nell Knoop, Ans Kop pen, Wim Pauw en Jan Mekkes, de aanwe zigen enkele uren van lucht vermaak ge schonken hebben. Deze jonge menschen hebben, dit voorop gesteld, hun best gedaan om middels sket ches, liedjes, piano-soli en conférence de goede stemming er in te houden en zij zijn daar goeddeels in geslaagd. Dit gezelschap heeft tot verdienste, dat het zijn kracht niet zoekt in ordinair gesol met dubbelzinnig heden, noch met het debiteeren van aftand- sche grappen en z.g. geestigheden. Wat men brengt is goeddeels nieuw en een poging om iets goeds te brengen, dat voor ieder oor en oog geschikt is. Niet altijd waren de prestaties even over weldigend, hetgeen men met een zoo jeug dige bezetting ook niet verwachten mag. De beste was Wim Sonneveld, de leider, die op vlotte en pittige wijze zijn nummers bracht. Iemand, die weet wat conférence is, en die enkele malen een welverdiend applaus te in- casseeren had. De chansons van Nell Knoop waren, wat keuze betreft, te waardeeren, doch de wijze van vóordragen was soms wat vlak. Goed was het Chineesche sprookje Jan Mekkes, de pianist, liet yerscheidene malen zijn routine blijken en was een be hoorlijk accompagnist. Ans Koppen en Wim Pauw zagen wij in de sketches. Geen grootscheepsch cabaret, doch een ge zelschap, dat kennelijk zijn best doet. Het geen van alle cabaretensembles niet gezegd kan worden. Wat het overige programma betreft, de voorzitter kon wegens ongesteldheid de bij eenkomst niet openen, zoodat dit geschiedde door den heer Lorette, den secretaris. Deze heette daarbij speciaal mevr. Teune, die 10 jaar geleden de stoot tot oprichting der af deeling gaf, welkom Voor de pauze sprak de heer Lorette even eens nog enkele woorden, en wel met betrek king tot het 10-jarig bestaan. Hij memoreer de. dat men van de familie Polak een bloe menhulde had mogen ontvangen, waarvoor hij hartelijk dankte. Trouwens, Musis Sacrum is in deze 10 jaren het vaste domicilie ge weest voor de Heldersche N.R.V.-ers en men hoopt, dat dit nog lang het geval mag zijn, (welke woorden met een instemmend ap plaus onderstreept worden). Nadat de heer Lorette nog de namen der oprichters genoemd heeft, en erop gewezen, dat daarvan de heeren Witsenburg en Maas nog steeds hun functies in het bestuur be- kleeden, vernemen wij dat het getal der leden van 192 bij den aanvang thans bijna 400 be- hedraagt. Hetgeen ons goede verwachüngen ÖOet koesteren bij den aanvang van de vol gende 10 jaren, die de reisvereeniging thans begonnen is! Zij nog vermeld, dat de entre'acte en dans muziek verzorgd werd door „The mixed Me- Iodians." Al is de hevige kou voorbij, toch heeft nog geen lentezucht de natuur zoo mild gemaakt, dat de bivakmutsen onnoodig zijn. Wij gaan tenminste door met breien. In dank ontvin gen we nog: J. W. 0.25; R. S. 0.25; C. F. 0.35; mevr. T. R. 1.—; mevr. T ƒ0.05; mevr. L. 0.10; mevr. de R. 0.50; mevr. v. B. 0.25; A. P. H. 0.50; J. R. 1.—; fam. K 0.75, mevr. M. J. L.—S. 1.70; Sch. 6 0.55; mevr. P. 1.mevr. K. 1. Totaal 9.25. Vorige opgaaf 66.76. Totaal- generaal 76.01. Nog 2780 dubbeltjes. De brei-commissie, S. de Böck, Weststraat 2, giro 45633. H. J. Marinus, Ruyghweg 21, giro 28220. C. lest, Singel 19. A. Kramer, Parallelweg 40. Mej. C. Leewens, Pr. Hendriklaan 17. C. Prinsen, Ooievaarstraat 102. U jaagt de felste koude zelfs uit het grootste huis Met OKKE VISSER's brandstof in haard, kachel of fornuis. Adres: Polderweg 34. - Tel. 228 sche en rechtsche stopstooten wist hij zijn tegenstander keer op keer in het nauw te drij ven. Eenmaal redde hem zelfs de gong. Door deze zege heeft Colijn kans in één jaar tijds döor zes overwinningen in successie van nieuweling tot A-klasser te promoveeren! Dir. A. J. Leewens Afd. Den Helder e.o. Het bestuur van Toonkunst verzocht ons mede te deelen, dat de plannen, welke men koesterde ten opzichte eener uitvoering welke paste in het kader van den a.s. ..Passietijd", wegens de vroege Paschen, welke dit jaar reeds op 24 Maart valt, moeten worden ver schoven tot het volgende jaar. Voor de groote najaarsuitvoering in October- November is thans in studie genomen Handei's oratorium „Samson" voor 4 solisten, koor en orchestbegeleiding. Onnoodig te zeggen dat aan deze uitvoering groote zorg zal worden besteed. Trouw bezoek ter repetitie is zeer ge- wenscht. Op fraaie wijze is het lid der boksclub „De Ring", J. Colijn, er in geslaagd het kampioen schap der B-klasse te winnen. Door twee over winningen heeft hij dit bereikt. In de eerste partij kreeg Colijn de Sors-man Lubbers tegen zich. Deze is een bokser met groote ervaring, maar Colijn wist na een hard gevecht een puntenzege te behalen. In den beslissingswedstrijd kreeg hij de be kende Vaccabiman Rood veld* tegen zich. Het is een mboie partij geworden, doch Colijn was technisch verre de meerdere. Door snelle lin&- Gedurende de maand Januari werd de Leeszaal bezocht door 1992 mannen en 100 vrouwen, totaal 2092 bezoeker». Uitgeleend werden: 2289 roman», 1541 studiewerken en 1591 kinderboeken, to taal: 5421 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten in Februari. 1940 Romans: Brogger, W.: Het eeuwige verlangen; Eeden, F. van: De broeders; Josselin de Jong, K. H. R. de; Het antwoord; Man, H. de; Zonen van den Paardekop; Orczy, Baronesse: De eerste sir Percy; Petersen, N.: Volk in tweestrijd; Smeding, Alie van Wijhe: Tusschen twee droo- men; Veenendaal, W. van: Gestroomlijnde zot heid. Buitenlandsche roman: Brod, M.: Die Frau nach der man sich sehnt. Studiewerken: Adresboek, Algemeen, van Nederland, 1940; Henry D.Maurice de Vlaminck; Hoek, H., V. Zwicky: Sport in der Wintersonne; Kok, P.: Reclame schilderen en teekenen; Pflater, K.: Edwin Scharff; Price, G. Ward: Jaar der ver gelding; Schopenhauer, (A.): De levende ge dachten van Schopenhauer; Sluys, L. M. van der: Hoe bescherm ik mij tegen bomaanvallen; Yutang, L.: Mijn land en mijn volk. Geschenken: Beschrijving, Korte, der Philips bedrijven; Havelqar, M.: Saidjah en Adinda; Heinsius, N.: Den vermakeljjken avonturier; Taak en tech niek van het Alg. Ned. Persbureau; Overijssel, Onze correspondent te Oudeschild deelde ons hedenmorgen mede, dat heden te 6.30 u. een boot uit Den Helder vertrok en 't Horntje bereiKt heeft. Post en passagiers werden uit geladen doch voor het vrachtgoed was daar toe geen gelegenheid. Gisteravond te 9 uur heeft men nog alle pogingen aangewend de haven van Oude schild ijsvrij te maken, doch hierin slaagde men niet. Vanmorgen zou rtien nu probeeren met dynamiet daarin te slagen. Naar wij vernemen is de toestand van den zoon van den heer J. W. Bakker, die Zondag op Texel een operatie heeft ondergaan, gun stig. Woensdagmiddag is de zeer eerw. heer J. Brinkman, pastoor te Den Burg, die op Vrij dag 26 Januari bij een aanrijding met een militaire auto, o.a. een kaakfractuur had op gekropen, ter behandeling in een ziekenhuis naar Amsterdam vertrokken. Reeds heel spoedig na het ongeval werd behandeling van dezen patiënt in een ziekhuis noodig geacht, doch de wintertijd maakte het ziekenvervoer zoo goed als onmogelijk. Per vliegtuig zou het vervoer plaats hebben, omdat een andere manier van vervoer slecht zou gaan, daar de boot vanaf het Horntje vaart en heel moei lijk zieken aan boord kan nemen. Bovendien waren de wegen zeer slecht begaanbaar. Overeengekomen was, dat zoodra mogelijk een vliegtuig van Amsterdam zou komen om den patiënt të halen. Alle omstandigheden werkten dezen tocht tegen. Vooreerst werden de wegen hoe langer hoe slechter en tenslotte door het verstuiven van de sneeuw geheel onbegaanbaar. Boven dien was het voor een vliegtuig niet mogelijk op het vliegkamp Texel te landen; ijsvorming op de vleugels en vooral dikke mist maakten dit onmogelijk. Gistermiddag echter, toen het weer wat ophaalde, is direct de Pastoor met een luxe auto naar het Texelsche vliegveld ge reden. (De weg was nu weer berijdbaar) en omstreeks 2 uur per Roode Kruis-vliegtuig naar Amsterdam vertrokken, teneinde daar in het Maria-paviljoen van het Lieve Vrouwe gasthuis te worden behandeld. Dit is de eerste keer, dat van het vliegveld in Eierland een zieke is vervoerd. As een bijzonderheid zij nog vermeld, dat Pastoor Brinkman, de eerste was, die zich voor een reis per vliegtuig naar Schiphol heeft opgegeven, nadat in 1937 het vliegveld „De Vlijt" was opengesteld en de vlieglijn AmsterdamTexel was geopend. De voorgeschiedenis van de .Algemeene Landsdrukkerij, door M. Schneider. Op Donderdag 30 November 1939 is de heer M, Schneider gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Als onderwerp voor zijn proef schrift heeft de heer Schneider gekozen: „De voorgeschiedenis van de Algemeene Lands drukkerij". Wij mochten deze dissertatie ontvangen; zij lijkt op het eerste gezicht meer op een ge- scheldkundig boekwerk dan op een dissertatie. De uiterlijke vorm van deze dissertatie wijkt wel af van de meeste dissertatie; dit werk is wel zeer ruim opgezet.. Het is verschenen in een formaat van 18% X 26 cm en bevat 243 bladzijden. Het geheel is ruim en modern gezet en gedrukt op prima romanpapier. Aan den tekst zijn toe gevoegd een 26 Illustraties op kunstdrukpapier. Deze Illustraties zijn meest geschreven over eenkomsten, foto's van de vroegere rijks- drukkers. Op zeer boeiende wijze beschrijft de schrijver de voorgeschiedenis van dit staats bedrijf. Hierbij wordt teruggegrepen in de geschie denis en gaat de schrijver terug tot het jaar 1577. Begrootingen, voorraadlgsten van letterma teriaal en persen. Het is zeer interessant deze cijfers te vergelijken met de begrooting van het tegenwoordige staatsbedrijf. Eerst dan krjjgt men er eeqig idje van welk een uitbjei- ding dit overheidsbedrijf ondergaan heeft. Het is vooral voor typografen een zeer in teressant werk. Ook zijn gegevens opgenomen over de loonen welke in dien tijd verdiend wer den en komen o.a. bedragen tegen van 5.— en 10.per week. Alvorens de Landsdrukkerij een staatsbe drijf werd, was het een zuiver particuliere in stelling. Als Leidsch academie-drukker ver plichtte Willems Silvius zich in 1577 in eigen huis en op eigen persen ook de officieele mede- deelingen van de Staten van Holland te druk ken. In een zelfde verhouding tot de Staten stonden Plantijs Carel Silvius, Albrecht Hen- driksz. en de Van Wouws. Een typisch verschijnsel was dat het recht om staatsdrukwerk te mogen leveren in de familie bleef en van geslacht op geslacht over ging. Met dit werk heeft den heer Schneider een prachtig stuk geschiedenis geboektstaaft. De dissertatie werd gedrukt door de Alge meene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage. Staal tegen Staal. De ontwikkelings gang der krijgsgeneeskunde, door Dr. N. Win ters. No. 33 van de reeks „Schijnwerpers". 1.10. Uitgeverij „Het Spectrum", Utrecht. In dit populair en beknopt geschreven boekje wordt de gescheidenis der wondbehandeling vanaf de vroegste tijden tot op heden be schreven. Natuurlek omvat het in hoofdzaak de be handeling van oorlogsverwondlngen en de oorlogs-chirurgie. Verwondering wordt gewekt door het feit dat honderden jaren geleden met de toen nog zeer bescheiden kennis van de interne organen en hunne verrichtingen, gevoegd b(j het gemis aan die hulpmiddelen welke de moderne chirurgie ten dienste staan, nog zóó vele en belangrijke successen op medisch terrein be haald konden worden. Een ruime plaats wordt verleend aan de beschrijving van het leven en werken van een der grootste figuren op dit gebied, de chirurg van Napoleon, Jean Domi- nique Larrey. Een zeer interessant boekje. Van de uitgeverij „Vereeniging voor natio nale veiligheid", Koningskade 17, Den Haag, ontvingen wij de brochure „Vier oud-gouver neurs-generaal zeggen U:" Deze brochure stelt zich ten doel richt lijnen te geven met betrekking tot de verde diging van Indië en evens de algemeene be langstelling voor dat deel van ons rijk te ver- hoogen. stoomvaart mij. nederland, Mapia, 7 Febr. te Rotterdam. java—xew-yokk lijn. Brastagi, 5 Febr. v. Belawan. kotterdamsche lloyd. Dempo 7 Febr. van Genua. Indrapora, t„ 7 Febr. v. Belawan. Marken, u., 7 Febr. te Sabang,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3