vuren van Tohr Het meisje MS1EW IMD ^Pleegzoon" en broederdienst door Edgar Rice Burroughs Psychotechnische dienst bij de Weermacht Brandend huis ontvlucht Straatroover op heeterdaad betrapt Keesje de Ruyter Het fuifende schoolbestuur te Edam Radioprogramma Koningin ontvangt Generaal Reynders uit de £utichïa&m mag nog niet verdienen T ARZ AN en de Ook de nieuwe Opperbevelhebber op audiëntie. Van officieele zijde meldt men ons, dat H. M. de Koningin Dinsdag in afscheids gehoor heeft ontvangen Zijne Excellentie jen Generaal Reynders en gistermorgen in gudiëntie ontving Zijne Excellentie den generaal Winkelman, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Verdeeling der functies op meer wetenschappelijke basis. De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft op voorstel van een commissie, die door zijn ambtsvoorganger werd in gesteld, besloten tot het instellen Gemaskerde brandweerlieden vin den de vogels gevlogen. Gisterochtend omstreeks half elf is door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in een bovenhuis aan de Oude Ebbingestraat te Groningen, bewoond door mevrouw Van der Spa, die aldaar een pension houdt. Toen de brand werd ontdekt, bevonden mevrouw Van der Spa en haar beide doch ters zich in de woning.'Men dacht, dat zij in nood verkeerden, zoodat de brandweer met gasmaskers de brandende woning binnen drong. Het bleek echter, dat de dames de woning aan den achterkant hadden verla ten. De drie pensiongasten waren niet thuis. De brandweer was met groot materiaal ter plaatse. De bovenwoning bestaande uit twee verdiepingen, is geheel uitgebrand. De bene denverdieping, waarin een manufacturen zaak is gevestigd, heeft veel waterschade ge kregen. Om half twaalf was men het vuur meester. FEUILLETON Pleegzoon kan zich niet op broe derdienst beroepen. L. H., dienstplichtige der lichting 1940 uit Noordwijk is bij de Kroon in beroep geko men tegen de beslissing van den minister van Defensie waarbij hem vrijstelling van den dienstplicht wegens aanwezigheid van oen bijzonder geval is geweigerd. De appellant heeft een beroep op broe derdienst gedaan en voerde aan, dat hij als pleegzoon tot het gezin van zijn voogd be hoort, terwijl een zoon van den vot^rd. eveneens tot het gezin behoorende, ook voor den militairen dienst bestemd is. Naar de meening van den appellant mag onder „zoon ook worden verstaan „pleegzoon". De Kroon heeft thans in haar be schikking: op dit beroep overwogen dat het feit, dat appellant als pleeg zoon tot het gezin van den. voogd behoort, niet meebrengt,dat diens zoons als broeders van den appel lant zouden moeten worden be schouwd, aangezien krachtens art. 1 der Dienstplichtwet in deze wet onder broeder slechts is te verstaan de wettige broeder of wettige half broeder. Het opruimen van de sneeuw geschiedt in een vlot tempo. De hoofd verkeerswegen zijn thans zoo goed als sneeuwvrij, terwijl aan de secundaire wegen met man en macht wordt gewerkt. Op vele plaatsen is de sneeuw ech ter tot een ijslaag vastgevroren en dat maakt het ruimen niet eenvoudiger. Tegen het ein de van deze week hoopt men echter de sneeuw grootendeels weggewerkt te hebben en in ieder geval zoover te zijn, dat de. be woners van de hoofdstad geen last meer van de sneeuw hebben. IJsbrekers kunnen niet onder de bruggen. De waterwegen zijn thans nog niet goed bevaarbaar. De hoofdaders werden ook tij dens de vorst ijsvrij gehouden en die zijn thans geschikt voor liet scheenvaartverkeer, doch'de zijkanalen zij-n nog steeds bedekt met een laag van 30 tot 35 centimeter ijs, te veel voor kleine motorbooten om te bre ken, terwijl de zware ijsbrekers over het al gemeen een te hooge opbouw hebben om on der de bruggen door te kunnen varen. De schade welke de vorr* er. de dooi aan de straten en walbeschoeiingen hebben aan gericht, is betrekkelijk gering. OUD-MINISTER DECKERS VOORZITTER DER A.N.V.V. In de vergadering van het Hoofdbestuur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, welke gisteren te Den Haag plaats vond, werd als opvolger van C. R. T. baron Krayenhoff, de oud-mi nister Mr. Dr. L. N. Deckers niet algemeene stemmen tot voorzitter der A.N.V.V. geko- Hij handelde in een opwelling. Negen maanden geëischt Op 20 December zag een wandelaar in de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam, dat een jongeman een bejaarde dame een tasch uit de hand rukte, het hengsel hield zij zoo stevig vast, dat het afbrak en de straatroover zich met het taschje uit de voeten kon maken. De voorbijganger zette onmiddellijk de achtervolging in onder het geroep van „Houdt den dief". Het werd een wilde race door Amsterdam-Zuid, de jeugdige dief wierp het taschje weg. De achtervolger raapte het op, doch hij liet zich niet van zijn stuk brengen. Ten slotte kreeg hij den jongen te pakken. Het bleek een oud regeeringsklantje te zijn, die in 1933 ter beschikking der regeering was gesteld en tot zijn meerderjarigheid in gestichten was verpleegd. In de maat schappij teruggekeerd liep het hem niet mee: achtereenvolgens probeerde hij het als piccolo, schildersknecht, spoeljongen in een café, boodschappenjongen... lang bleef hij nergens en op dien Decemberdag was hij wanhopig en in 'n „opwelling - aldus verklaarde hij gisteren voor de hoofdstede lijke n>chtbank ontrukte hij de dame het taschje. De officier van Justitie, eischte negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Vonnis 21 Februari. Caféhouder te Aalsmeer tot boete veroordeeld. Op een avond in December heeft Keesje de Ruyter, het veertienjarige biljartwonder, in een café te Aalsmeer zijn talenten op het groene laken gedemonstreerd. Onder de toeschouwers bevond zich een ambtenaar van de arbeidsinspectie en deze maakte pro cesverbaal op tegen den caféhouder, daar hij arbeid liet verrichten door een jongen, die bij de wet den daarvoor vereischten leeftijd nog niet had bereikt. Veertien dagen geleden eischte het O.M. bij het kantongerecht te Haarlem een geld boete van twintig gulden, subsidiair tien dagen hechtenis tegen den caféhouder, die gisteren door den kantonrechter werd ver oordeeld tot vijftien gulden boete, su'"' ''air tien dagen hechtenis. Ex-penningmeester tot een half Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verduistering van ruim i 6.600. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren den ex-penningmeester van de Ver eeniging voor Nijverheidsonderwijs te Edam en Omstreken, welke vereeniging een am bachtsschool had opgericht, wegens ver duistering, meermalen gepleegd, tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, niet een proef tijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de R.K. reclasseering. De man had na verloop van tijd ruim 6600 gulden te kort in zijn kas. Tijdens het onderzoek kwam vast te staan, dat het bestuur op zeer royale wijze „studie reizen" had 'gemaakt, zich op dure dinertjes fuifde, enz. Het O. M. had een gevangenisstraf van acht maanden gerequireerd. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP, hierna: Gramofoonmuz. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijdiug. 10.20 Gramofoonmuziek. Ik hoop, dat we een prettigen wedstrijd zullen hebben. Ik vrees er voor, antwoordde Lilian ge melijk. Ze dacht aan de eigenaardige verhou ding waarin ze èn tot haar partner èn tot haar tegenspeler stond. Blijft u bij uw besluit, niet met meneer Hemmings in de eindwedstrijden te spelen?, vroeg mevrouw Amherst, die moeite deed om het gesprek gaande te houden. Ik weet, dat meneer Hemmings het dolgraag zal doen als hij een geschikte partner zal vinden. Neen, onder geen voorwaarde. Ik kan golf niet meer uitstaan. Mevrouw Amherst begon het jonge meisje grillig en humeurig te vinden en in een ge prikkelde stemming ging ze haar voor naar het clubhuis. Ze zijn er nog niet, zei Lilian met een gevoel van opluchting. Jawel, daar komen ze aan. Laten we maar geen tjjd verliezen. Ze liepen de twee jongemannen tegemoet. Lilian knikte kort tegen lord Halsmore en negeerde George Hemmings. Ik dacht dat u gezegd had, dat u niet kwam, zei de graaf tegen Lilian. Ik was het ook niet van plan, maar mevrouw Amherst heeft me tenslotte over gehaald, bovendien (ze keek rond, om zich te overtuigen dat de anderen haar niet konden hooren) zou ik graag even met u willen pra ten. Hebt u het uw moeder verteld? De jonge graaf voelde zich verre van op zijn gemak. Ik heb nog geen gelegenheid gehad, antwoordde hij aarzelend. Nu, haast u wat. Ik wil dat ding niet langer houden. U kunt het beter aan mij teruggeven. 29. Eenmaal in de macht van de onderaardse stroom, schoot de boot door het hart van de berg heen. De aapman deed zijn best om op zijn gevoel de goede richting te houden. Iedere kleine tegenkanting werd door de paddie ont- hen uitstrekte. Aan beide zijden verrezen steile rotsen, die eindigden in scherpe punten, welke als natuurlijke minarets omhoog sta ken. Perry keek eens achterom. „Gelukkig hebben de gele duivels ons niet gevolgd," zei hij lachend. Ook de anderen waren blij, dat ze 10.45 Viool en altviool. 11.10 Declamatie. 11.30 Klarinet en piano en gramofoonmuziek. 12.00 De Palladians. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Disco-causerie. 3.00 Pianovoordracht. 3.30—4.00 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.30 VARA-orkest. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Orgel en piano. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Liedjes met pianobegeleiding. 7.00 Cyclus: „Het beginselprogramma der S.D.A.P." 7.10 Berichten ANP. 7.30 Berichten en medeedelingen. 7.35 Voor de jeugd. 8.00 Cello en piano. 8.30 Cyclus: „Verworvenheden, die niet ver- *loren mogen gaan." 9.00 Radiotooneel. 9.25 Fragm. „Rigoletto", opera. 10.30 Declamatie (gr.pl.). 10.40 Avondwijding. II.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Esmeralda. Hilversum II. 301.5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV, 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.309.45 Geluk- wenschen 9.45 Gramofoonmuziek. Lilian staarde hem aan. Ik dénk er niet over. Bedoelt u, dat u het van plan bent te houden Voorloopig wel. Het spel begon inmiddels en het duurde een poosje voor hij weer gelegenheid had tegen Lilian te spreken. Het zou onplezierige gevolgen voor u heb ben, als het ding in uw bezit gevonden werd. Ik denk alleen aan uw belang als ik u aan raad het niet langer te houden, Ik ben ook niet van plan het lang te houden. Uiterlijk morgen ga ik uw moeder opzoeken. Mijn moeder! riep de jongeman onthutst. Ja. ik geef u vier en twintig uur voor uw bekentenis. Morgen tegen 4 uur ga ik naar haar toe met het pakje. Dat is mijn laatste woord. Mijn moeder is naar de stad terugge gaan. Ik weet niet wanneer ze weer hier zal zijn Als ze terugkomt zal ik haar alles op biechten. Lilian geloofde hem niet. Als ze er niet is, moet u haar telegrafeeren. Zooiets kan men niet telegrafeeren! Het is al erg genoeg het haar te moeten zeggen. Ik weet dat ik een idioot ben geweest, maar ik moet mijn moeder zooveel mogelijk sparen. Na vier uur morgen, hield Lilian on barmhartig vol, voel ik mij volkomen vrij om het zelf aan uw moeder te vertellen. La ten we nu maar over iets anders praten. Hoe staat het spel eigenlijk? Ik heb er geen flauw idee van. Toen George Hemmings in de buurt kwam. riep Harlsmore hem toe: Hoe staat het spel? Ik weet het heusch niet, klonk het neer- gaaan. Na enige tijd bemerkte Tarzan een streepje licht in de verte. Het werd spoedig groter want de boot had nog steeds een grote vaart en ten slotte kwam het vaartuig uit het duister in een smal kanaal terecht. De men sen keken verbaasd naar hetgeen zich voor aan de macht der reuzen waren ontsnapt, alleen Tarzan schudde wijselijk het hoofd. „Dat is juist wat me niet aanstaat. Ze zijn wezens met een ongelooflijke moed, zodat hier een gevaar moet schuilen, waarvoor zelfs zij angst hebben. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianovoordracht, en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (12.30 Ber. ANP). 12.45 Toespraak. I.00 Quintolia en gramofoonmuziek. 2.30 Christelijk lectuur. 3.003.55 Zang, met pianobegeleiding, eo gramofoonplaten. 4.00 De Consonanten en gramofoonmuziek. 5.30 Declamatie, en gramofoonmuziek. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.15 Koninklijke Zangvereeniging „Excelsior", het Residentie-orkest en solisten. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie over de geestelijke volksgezond heid. 10.35 Revida-sextet en gramofoonmuziek. II.35 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. slachtige antwoord; vraag het maar aan mevrouw Amherst. Het was een feit, dat mevrouw Amherst de eenige van de vier was, die werkelijk be lang stelde in het verloop van den wedstrijd; de anderen speelden werktuigelijk. Lilian zorgde er voor uit de buurt van George te blijven en hij liet geen gelegenheid onge bruikt, om haar steelsgewijze gade te slaan. Mevrouw Amherst bebbelde en lachte en had plezier, maar de anderen, de ballenjochies inbegrepen, verlangden naar het eind. Lilian bracht er tot groote teleurstelling van me vrouw Amherst, niet veel van terecht en de uitslag was, dat Lilian en haar partner sma delijk de nederlaag leden. Ik meende, dat ik had gehoord,, juf frouw Turner, dat u in den eindwedstrijd voor de dameskampioenschappen hebt meege speeld, merkte mevrouw Amherst op smalen- den toon op. Dat is inderdaad zoo, maar ik begin zelf te gelooven, dat het in een vorig bestaan is geweest. Lieve mevrouw Amherst, zal ik u eens heel gelukkig maken? Mevrouw Amherst keek haar wantrouwend aan. Wat bedoelt u Ik beloof u plechtig, dat ik nooit weer in deze club zal spelen, nooit weer Er is iets gaande, constateerde mevrouw Amherst scherpzinnig, dat ik niet heele- maal begrijp, maar ik zou niet kunnen zeg gen wat het is. Het eenige wat ik zeggen kan is, dat ik een verloren morgen heb °ee- had. 6 Voor het clubhuis bleven zjj staan. Lilian stak haar hand uit. Dag, mevrouw Amherst, zei ze- ik ga rechtstreeks naar huis. U bent erg vriendelijk voor mij geweest en ik ben bang, dat ik in ruil daarvoor u niet aardig behandeld heb. Mevrouw Amherst's gezicht verzachtte toch bij zooveel zelfvernedering. Ik wilde, dat u het mij kon uitleggen, wat er eigenlijk voor mysterie aan de hand is, zei ze op haar welwillendste manier. Er is niets uit te leggen. Toen Lilian den weg afliep, hoorde zij haastige voetstappen; zij draaide zich om en zag dat lord Harlsmore snel achter haar aankwam. Hoort u eens, hijgde hg; wjj moeten elkaar goed begrijpen. Dat spreekt vanzelf. Wat wilt u he grijpen (Wordt vervolgd.) Naar het Engelsch van Norman Charlton 14. Ja, ik zal het voor je bewaren, zei ze tegen den jongen, omdat je zoo dom en zoo zielig jong bent. Het zal een goede les voor je zijn. Ze schoof het pakje snel onder haar boeze laar. Nu moest u maar gauw naar huis gaan. Kom, dan zal ik u door de achterdeur uit laten. Hij stond op en volgde haar. Ze voerde hem döor de woonkamer van haar tante naar den achter het huis gelegen tuin. De frissche lucht bracht hem weer een spoor van kleur op zijn gezicht. Dank u wel, mompelde hij nauwelijks Verstaanbaar. U gaat nu in eenen door naar huis, zei ze op een toon, die geen tegenspraak toeliet en u vertelt alles aan uw moeder... alles, be grijpt u? Hij keek haar met een vragenden blik aan alsof hij maar half verstond wat ze zei; toen draaide hij zich om en ging heen. Voor de kleine tuinpoort zich achter hem sloot, bleef ze hem een paar seconden nakijken; daarop staarde ze met een matten glimlach naar het Pakje in haar hand. Voor „meneer" Warden zou ik het niet gedaan hebben! HOOFDSTUK XI. Het dubbelspel. Ondanks Lilian's vaste voornemen om niet thee te spelen, eindigde zij met zich gewonnen te geven, toen mevrouw Amherst haar den Volgenden morgen kwam opzoeken en een zen. stroom van vriendelijke verwijten over haar uitstortte. U zult ons spel bederven, protesteerde de doktersvrouw. Als ik het eerder geweten had, dan had ik voor een paatsvervangster kunnen zorgen, maar dat is nu te laat. Ik vind heusch, juffrouw Turner, dat ik niet ver dien dat u mij zoo behandelt. Lilian aarzelde. De gedachte dat een in bruin papier gewikkeld pakje in haar hoe dendoos lag, bracht haar uit haar evenwicht. Wat moest zij ermee beginnen? Het kon daar toch niet blijven! Denkt u, dat lord Halsmore komt? vroeg zij tenslotte. Natuurlijk komt hij! Maar ik heb hem gisteren gezegd, dat ik niet zou komen. Dat is geen reden voor hem om weg te blijven. Ik bedoel, dat hjj misschien denkt dat de wedstrijd niet door gaan. Wanneer hebt u hem gesproken? Gisterenmiddag om een uur oi zes, toen hij hier kwam theedrinken. O, ik heb hem daarna nog ontmoet, zei vrouw Amherst triomfantelijk. Hij was op weg naar het kasteel en ik herinnerde hem aan zijn afspraak. Nu dan zal ik meegaan. Mevrouw Amherst wachtte, terwijl Lilian zich gereed maakte. De „kellnerin had het bij de doktersvrouw verbruid. Het was voor haar een les geweest, zei ze bjj zichzelf, om nooit meer menschen buiten hun stand in de club te halen; zij werden er maar veel te vrij door! Zwijgend liepen ze naar het golfterrein. Na een poosje verbrak mevrouw Amhert de druk kende stilte en zei: van een psychotechnischen dienst bij de weermacht. Hoewel de ingeschrevenen voor den dienst plicht reeds sedert een aantal jaren ter ge legenheid van hun verschijnen voor den keuringsraad aan een proef met betrekking tot hun algemeene practische intelligentie worden onderworpen en ook reeds aan de aanwijzing voor enkele functies in de weermacht een bijzonder psychotechnisch onderzoek voorafgaat, was tot nu toe van een eigenlijken psychotechnischen dienst geen sprake en geschiedden laatstbedoel de onderzoekingen voor een deel door par ticuliere instanties. De practische toepassing van de psycholo gie op grootere schaal zal er belangrijk toe bijdragen, om de paraatheid van onze weermacht te vergrooten. De verdeeling van de dienstplichtigen over de verschil lende wapens en dienstvakken en de aan wijzing voor de verschillende te vervullen functies kan dan op meer wetenschappelij ke basis geschieden, waardoor een grootere zekerheid wordt geschapen, dat de onder scheidene werkzaamheden worden verricht door hen, die daarvoor door hun aanleg het meest geschikt zijn. In verschillende landen van Europa wordt 'dit systeem reeds met groot succes toege past. Het beroep is op die overweging onge grond verklaard. 1 Hoofdverkeerswegen reeds schoon. Met den „putzuiger" de rioleerin- gen vrijgemaakt. De sneeuw- en ijsmassa's, welke de afge- loopen vorstperiode in de Amsterdamsche straten en waterwegen had opgehoopt, de den menigeen zich afvragen: „Wat zal dat worden als de dooi eenmaal inzet". Nu het reeds eenige dagen dooit, kan zonder voor behoud gezegd worden: De gemeentediensten zijn de baas gebleven. Het moeilijkst had de opstoppingsdienst-rioleering het. De felle vorst had de sneeuw doen bevriezen, waar door verschillende afvoerkanalen en -leidin gen radicaal verstopt waren. Het eerste werk was dus deze verstoppingen op te heffen en daarmede is men thans zoo goed als klaar. Het betrekkelijk nieuwe instrument, dat de gemeentereiniging ten dienste staat, de z.g. putzuiger, heeft hierbij uitmuntende diensten bewezen. Dinsdag was, de situatie dan ook reeds zoo, dat al het vrijgekomen ater zonder stoornis afgevoerd kon wor den. Hoofdwegen ijsvrij.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7