Twee spionnen gearresteerd Spiritist bemoeit zich met het geval de Nigtere Per ijsvlct van Texel naar Vlieland HuwelijksverloF Een deskundige verklaring voor een verontrustend verschijnsel te Den Helder twee belangrijke factoren: voedsel en paaiplaats. De standvisschen. Amsterdamsche tram verdient f 82000.- meer laatste telex. De „Times" over de Haagsche conferentie UMelïennefi de zesdaagsche van antwerpen. vrijstelling. trailer in den kant. schade hersteld. breezand. bevorderd. weer over den afsluitdijk Generaal H. G. Winkelman, de nieuwe opperbevelhebber van land- en zee macht, in zifn werkkamer in het gebouw van den Generalen Stat te Den Haag. TREKT K PMITtSM WEG? De afdeeling Den Helder stelde aan het Hoofdbestuur van den Algemeencn Henge- laarsbond de vraag of het mogelijk is, dat de jaarlijks uitgezette baars, karper en an dere vischsoorten, afkomstig uit het Alk- maardermeer, weer terugtrekken of trach ten terug te trekken naar hun geboorte gronden i.c. het niet ver verwijderde Alk- maardermeer. De geringe vangsten, ondanks de jaar- lijksche uitzettingen, waren aanleiding, dat deze vraag opkwam. Het Hoofdbestuur gaf deze vraag door aan de Nederlandsche Hei- de-Mij., in de overtuiging, dat dit li chaam, dat jaarlijks over geheel Neder land diverse vischuitzettingen verzorgt, een bevredigend antwoord zou kunnen geven. In het Orgaan van den Bond zet de heer A. J. J. van Looyen, Vis- scherijambtenaar bij de Ned. Heide- s Mij. zijn meening hieromtrent uit een. Het vraagstuk, aldus lezen wij dan In de Ned. Hengelsport, over het al dan niet weg trekken van uitgezette visch, is in zooverre interessant, omdat niet alleen de afdeeling Den Helder hierover klaagt. Het is mij in de practijk gebleken, dat vele afnemers van pootvisch het wegtrekken der door hen min of meer duur betaalde pootvisch duch ten en dan vragen, „welke maatregelen kunnen wij nemen, om dit wegtrekken, zoo dit mogelijk is, te voorkomen." Waar die gelegenheid daartoe bestaat, worden af sluitingen van net- of draadwerk aange bracht en waar dit niet mogelijk is, worden andere middelen gezocht, om de visschen tot blijven te nopen. Om deze middelen te vinden, moet men zich eerst realiseeren, wat de oorzaak tot het wegtrekken der uitgezette visschen is. Men mankt bij de visschen in onze wate ren onderscheid tusschen trekvisschcn en standvisschen. Het is mogelijk de eerste categorie tegen te houden en op te sluiten in een water of watercomplex van beperk ten omvang. Tot op zekere hoogte kan men de uitge zette visschen zelf met veel moeite houden, maar daar het voortbestaan der soorten door het opsluiten onmogelijk wordt ge maakt. kan men het opsluiten van trekviv echen in een beperkt watercomplex vergelij ken met een sterielmaking dezer visschen. Wanneer dus ergens trekvisschen wordén uitgezet, worden de omstandigheden zoo danig gekozen, dat de dieren hun treklust kunnen uitleven en zich kunnen voort planten. Het uitzetten van aal in een afge sloten meer kan nooit tot een duurzaam resultaat leiden, evenmin als het zin heeft bijv. zalmbroed uit te zetten in het meer van Constanz. De zalm kan er wel verdwijnen maar niet terugkeeren en dat ze verdwijnt is zeker. Het wegtrekken der visschen is bij de trekvisschen een cardinaal on derdeel van hun levensplan. Wordt dit onderdeel hun ontnomen, zoo staakt de normale gang der levens uitingen en wel zoo abrupt, dat een uitsterven dezer vischsoorten nood zakelijk is. De voortplantingsdrang en het feit, dat geboortegrond en weidegronden bij deze vischsoorten ver uiteen liggen en in geheel verschillende milieux, bepaalt voor deze vischsoorten de naam „trekvisschen". Er ziin trekvisschen die in zoet- of brak water leven en in zee zich voortplanten (aal en bot) en er zijn er, die in zee leven en zich in het zoete water voortplanten (zalm, elft. houting). De wisselwerking tusschen goede vrucht bare weidegronden, die de jonge visschen Van hun geboortegronden weglokken en rustige afgelegen en gezonde paaigronden. Waarheen de paairijpe visschen instinctief gedreven worden, vormt het groote levens motief dezer vischsoorten, zonder dat wij menschen zuiver kunnen onderkennen, wat nu primair in deze trekdrang was, het Voedsel of de paaiplaats. Ten slotte spelen deze twee factoren, Voedsel en paaiplaats, ook een belangrijke rol bij die vischsoorten, die wij standvisch noemen. Alleen is er dit groote verschil bij, dat weidegronden en paaiplaatsen bij de standvisschen vlak bij elkaar liggen, meest al in hetzelfde water of anders in de wate ren van de omgeving. Ook bij de standvisschen vindt een jaar- lijksche trek plaats, dikwijls zelfs twee trekken, een voorjaarstrek naar de paai gronden, de ondiepe plantenrijke hoeken in het water met typische oevervegetatie en de wintertrek naar het diepe plantenvrije binnenwater, waar het visschenvolk, veilig opgeborgen, winter een barre tijd zich ovqj- het hoofd laat gaan. Deze verschijnselen zijn aan alle vis- schers bekend, zij weten waar zij tegen en in de paaitijd de standvisschen kunnen vinden en ook waar zij 's winters moeten zijn om hen in hun winterkwartieren te lijf te kunnen gaan. Het trekken in het voorjaar naar de paaiplaatsen is een ge volg van voortplantingsdrang, het versprei den daarna over het geheele water is voetj- seldrang. Dus hier weer de twee zelfde factoren, die het visschenleven beïnvloeden en hen doen trekken. Blijkt het nu in de practijk, dat in bepaalde wateren uitgezette visch verdwijnt om niet terug te keerep, dan is het vrijwel zeker, dat in deze wateren of aan de voedseldrang of aan de voortplantingsdrang niet voldoende kan worden tegemoet gekomen. Zijn er nu wateren in die buurt, die be ter beantwoorden aan beide levensver- eischten van de uitgezette visschen, terwijl die wateren bereikbaar zijn, dan is het van zelfsprekend, dat de visschen daarheen trekken, hetzij om zich voort te planten, hetzij om zich te voeden. Tn het geval van de afdeeling Den f Helder is het zeer goed mogelijk, dat er wel voldoende paaigronden zijn, maar voor een zware visch- bezetting te weinig voedsel, dan is het zeker, dat na de paaitijd de visehbezetting weidegronden gaat zoeken, waar meer voedsel is. Ook kan het anders zijn en zijn er geen goede paaigronden iö de wateren van Den Helder, de niet gedaan. Dan trekt onherroepelijk de visehbezetting in het voorjaar weg, op zoek naar goede paaiplaatsen. Of ze daarna weer terugkomt, hangt weer af van het feit, of onderweg betere weidegronden worden aangetroffen, al dan niet. Een nauwkeurige bepaling, of de beide levensnoodzakelijke voorwaarden, paai plaats en voedingsbodem, in gunstigen zin aanwezig zijn, zal dus noodig zijn bij de beoordeeling of 'n uitgezette vischbevolking in een bepaald water blijven zal. Hapert er aan één dezer voorwaarden iets. of zijn beide voorwaarden minder gunstig dan in een belendend water, dan kan men het vis schenvolk alleen maar houden, door hen met kunstmatige middelen, als versperrin gen, enz. te verhinderen weg te trekken. Het is echter begrijpelijk, dat deze geweld dadige opsluiting gaat ten koste van de goede ontwikkeling der visschen, daar deze immers in hun levensvoorwaarden worden beperkt. Ten slotte de gestelde vraag of het vrij dichtbij zijnde Alkmaardermeer, vanwaar de visch oorspronkelijk komt, een rol speelt. Zeer zeker, is het antwoord, wanneer de levensvoorwaarden daar aanmerkelijk gun stiger zijn dan in het nieuw te bewonen water. Maar niet een rol, die iets te maken heeft met eenig geheimzinnig herinnerings vermogen der visschen. Visschen van an dere wateren zullen evenzeer trachten weg te komen als het nieuwe milieu niet gun stig is en zullen dan, zoo het Alkmaarder meer bereikbaar is en gunstiger condities schept, vanzelf ook daar terechtkomen. Het heeft geen zin om een duistere aan hankelijkheid voor de geboortegronden te veronderstellen. De maag en de voortplan tingsorganen zijn de beide motoren, die het visschenvolk doen trekken, goede zintuigen, die hen bij hun tasten en zoeken vanzelf de richting aanwijzen, zorgen er voor, dat zij het betere milieu vinden. Oude jeugdherinneringen zijn hoogstens een product van menschelijke rede, in dit geval van menschelijke fantasie. Profijt van gladheid en sneeuw... Het ligt voor de hand, dat de Amsterdamsche tram van den slechten weerstoestand in Januari geprofiteerd heeft. Zij die anders per fiets of te voet gingen, stapten nu in den blauwen gemelntewagen en offerden elf cent... Het blijkt, dat de hoofdstedelijke tram in de afgeloopen maand ongeveer f 82.000 meer verdiend heeft dan in Jan. 1939 Er is één Nederlander bij. In de omgeving van Roermond .zijn, aldus de Tel., dezer dagen door de rijksrecherche aangehouden twee personen, een Nederlan der .en iemand van vreemde nationaliteit, die verdacht woFden van ernstige spionnage ten gunste eener vreemde mogendheid. Bei de personen zijn door marechaussee van het district Breda van Roermond overgebracht naar Vlissingen en ter beschikking van den districtscommandant der Kon. Marecliaussée aldaar gesteld. Vader van vermist meisje voor de zooveelste maal teleurgesteld Kort geleden werd een familielid van den heer De Nigtere, den vader van het vermiste meisje Johanna, per telefoon door een onbe kende uit Rotterdam, die op geheimzinnige toon vroeg of de vader van het meisje des avonds met den trein, die te kwart over zes te Rotterdam arriveerde, wilde overkomen. Het moest dien avond gebeuren! Verdere Onder voorzitterschap van dr. H. Colijn is het organisatie-comité van den Volkenbond betrelfende internationale economische en sociale vraagstukken Woensdag in het Vre despaleis te Den Haag bijeengekomen. Op de eerste rij vj.n.r.: Paul Boncour (Frank rijk), Brebbda (Argentinië), Avenol, secr.- gen. van den Volkenbond; dr. H. Colijn en Ashton (Engeland), Politiek en economie zijn twee zaken! In een artikel over de Volkenbondsconfe rentie te Den Haag schrijft de Times: „Men moet een uiteindelijke scheiding tus schen de politieke en de economische orga nen voorbereiden. Tot het beste werk, dat de Volkenbond in zijn eerste jaren tot stand heeft gebracht; behooren de kolonisatie van vluchtelingen en het herstel van de finan ciën in landen, waur de wereldoorlog een in eenstorting had gebracht. Bij de oplossing van dergelijke moeilijkheden die ongetwij feld weer zullen rijzen, kon het zelfs nutti ger zijn, dat de politieke zijde dier vraag stukken aan de zorg der verantwoordelijke regeeringen zou worden overgelaten, de tech nische zijde echter zooveel mogelijkaan den Volkenbond. Herhaaldelijk is gebleken, dat de aanvaarding van Volkenbondsplannen meer door politieke vooroordeelen dan door verschil van meening over technische pun ten verhinderd werd." mededeelingen werden door den onbeken- De heer De N. was zoo verstandig de po litie te waarschuwen en zoo reisden met hem naar Rotterdam, een familielid alsmede eenige Amsterdamsche rechercheurs, die in afzonderlijke coupé's plaatsnamen. Ook de Rotterdamsche politie werd gewaarschuwd. En zoo was het Rotterdamsche station bij aankomst van den trein te kwart over zes afgezet door een aantal Rotterdamsche re chercheurs. De heer De Nigtere stapte alleen uit en drentelde voor het station eenige oogenblikken heen en weer. Hetzelfde deed zijn familielid, dat plotseling werd aange sproken door een hem onbekenden heer, die bescheiden vroeg: „Is u misschien mijn heer De Nigtere?" „Neen, die ben ik niet." Maar het familie lid was zoo verstandig den onbekende even aan den praat te houden ten einde den re chercheurs gelegerïheid te geven hem te grijpen. De onbekende werd, aldus de Tel., direct in een gereed staande auto meegenomen naar het Hoofdbureau van politie, waar bleek dat men te doen had met den voorzitter van eenspiritistenvereeniging, die den zwaar beproefden vader wensch- te telaten deelnemen aan een spiri tistische séance, waarbij men zou trachten met het meisje in contact te komen. De man was volkomen te goeder trouw en dat beseffende was de heer De N. zelfs nog bereid mee te gaan. De séance leidde tot niets en zoo keerde diep in den nacht de teleurgestelde vader weer naar Amsterdam terug. Levensmiddelen wachten nu op de Vliehors om afgehaald te worden De acht mannen, die gistermid dag om één uur met een i.jsvlet van De Cocksdorp zijn vertrokken, ten einde een hoeveelheid levensmidde len van Texel naar het geïsoleerde Vlieland over te brengen, zijn gis teravond omstreeks half zeven in de Cocksdorp teruggekeerd. Auto bleef in sneeuw steken. Om vier uur heeft de expeditie de Vlie- mors bereikt. Alvorens zij van de Cocks dorp waren vertrokken, hadden de mannen afgesproken, dat een vrachtauto van Vlie land naar het einde van de Vliehors zou ko men om de levensmiddelen over te nemen en verder te expedieeren. Men verwonderde zich bij de aankomst op de Vliehors, dat de auto niet te beken nen was, doch later bleek, dat deze op de helft van de uitgestrekte zandplaat' in de sneeuw was blijven steken. De chauffeur heeft zich naar alle waarschijnlijkheid te voet naar Vlieland terug begeven. De mannen laadde de levensmiddelen van de vlet en lieten deze met een zeil overdekt op de zandplaat achter. Vervolgens keer den zij naar de Cocksdorp terug. De deelnemers aan deze expeditie hadden veie moeilijkheden op hun weg naar de Vliehors ondervonden. Men zal vandaag wederom een vracht auto van Vlieland moeten laten vertrekken om de levensmiddelen op te halen. Voor den Belgischen bruidego®. dienstplichtige. Het hoofdkwartier van het Belgi- sche leger deelt, volgens het Hsbl. mede. dat aan alle militairen te vel de. die in het huwelijk treden, een buitengewoon verlof van vijf dagen wordt verleend, dat niet mee zal tel len bij de gewone verloven. Tegen middernacht was de stand: l.Somersv. d. Broek; 2. Schulte—Boeyen; 3. R. MaesS. Maes; 4. Visschers—Hendrix; 5. Naeye—van Simaeys; 6. Deneef—Bruneel; 7. Braspenningv. Amsterdam. Op 2 ronden: 8. v. Vliet—v. d. Voort Op 6 ronden: 9. Declercq—Thijssen. Op 7 ronden: 10. Kint—Vlaemynck. Op 13 ronden: 11. Synaeys—Michaux. Op 27 ronden. 12. Cools—Meerschaert. Zooals uit dezen stand blijkt, heeft Boeyen den strijd hervat, tot groote vreugde ook van zijn koppelgenoot Schulte. De Nederlan der, die gisteren zijn 22cn verjaardag vierde, is 's avonds door de vele toeschouwers ge huldigd. Men bood hem bloemen aan, waar na Boeyen, onder het spelen van het Wilhel mus een eererondje draaide. Overigens hebben „de twee Gerrittenzich weer geweerd als leeuwen; zij wisten zich volkomen te handhaven, hetgeen veel wil zeggen, wanneer men bedenkt, dat alle an dere koppels tegen hen samenspannen. Braspenning en van Amsterdam blijven eveneens steeds in de voorste gelederen strij den. Zij doen geen bijzonder opvallend werk, maar zorgen er ongemerkt voor niet op ach ter te raken. Van Vliet en v. d. Voort waren tegen middernacht een paar ronden op achter ge raakt. Hierover moet men zich niet al te ongerust maken. DeZe Hollandsche combi natie heeft het juist in haar macht om voor een verrassing te zorgen en deze moet dan, om effect te sorteeren, in de laatste uren verwacht worden. Bij de Belgen is het nieuw gevormde kop pel DeneefBruneel natuurlijk sterk favo riet en inderdaad is dit ook een ploeg met uitzonderlijke kwaliteiten. ANNA PAULOWNA Aan P. Raven van de lichting 1940 is wegens kostwinnerschap een jaar vrijstel» ling verleend van vervulling van den dienstplicht. Na het laden van tarwedoppen bij den' heer Van den Heuvel is een trailer uit Barneveld op den hoek van den Kleiweg en den van Ewijckvaartsweg in den onder kant geraakt en gekapseisd. Het duyrde geruimen tijd eer de wagen weer geladen op den weg stond. Een der inzittenden, die zeker wel erg gehaast was en zag aanko» komen, dat de trailer niet weer een, twee drie verder zou kunnen gaan, liet zich maar per particuliere auto naar Barneveld brengen, De door den ijzel, zoowel in Anna Pau- lowna als Breezand bezweken telefoondra den en palen zijn ofw orden door het P.T.T, personeel met bekwamen spoed vervangen of hersteld. Tit. Brig. P. L. J. van Herpen is met in gang van 1 Febr. bevorderd tot Brigadier der Rijksveldwacht, waarbij hem als nieu we standplaats Schijndel (in Noord Brabant) is toegewezen. W1ER1NGEN Naar wij vernemen zal het reizigersvervoer van de A.T.O., over den afsluitdijk ingaan de heden, 8 Februari, gedeeltelijk hervat worden. In elke richting zullen twee rit ten worden gemaakt. Het goederenvervoer over den afsluitdijk wordt ingaande heden volledig hervat. SCHAGEN, 8 Febr. 30 Vette geldekoeien 180—280, 16 kalf- koeien 180—260, 7 graskalveren 40—65, 168 nuchtere kalveren 5-17, 109 vette schapen ~b—30, 40 overhouders 17—19, 4 bokken en v-n ^~8' 6 vette varkens per Kg. 64 ct., 0 60—lg8n 15~19' kiPI>eu 0.80—1.50, eenden AMSTERDAM, 7 Febr Veemarkt 135 Vette kalveren: le kw. 64-00. ct„ 2e kw. 7280 ct., 3e kw. 60-70 Per K*- lavend gewicht, ondermelkers nuchtere kalveren f 7—12 stuk, ón__iia irns: „yleeschvarkens, wegende van ?2~,t f/ 71-74 ct" zware varkens 71- <4 ct., vette varkens 7174 ct dpi- Kg. slachttReW1Cat' Aan*ev°erd 2 wagons ge- tvm. anderen uit Denemarken. Over gedrukt» a kalveren matige aanvoer, feer bit» P"Jzen hoo*er. eenige ^r»n en nn'eering. Nuchtere kal- Driizen ?anvoer> vlugge handel, vS^to» Yarkens: zeer matige aan- (ja? stille handel, prijzen als Miaan- NOORpSCHARWOL-DE, 8 Febr. l *,rov,e 1-604.80: drielingen 4—4.30 \vr j 3.20—3.80; gele kodl ®4»d0. Aeikng duurt voort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8