SPORTNIEUWS Veelzijdig spion in het Berlijnsche avondduister De voetbal heeft weer gerold! Haraldsen wint te Riga Nederland wint van België met 15-9 Langendijk en Koops blijven te Riga De wedstrijden van Zaterdag yA-Puic&ey. Tilburg-Antwerpen 8-2 Om het kampioenschap van Nederland Kmoch wint tc Delft s M.V.V.Juliana, ziedaar de eerste wedstrijd, die in het kader van de K.N.V.B.-nood competitie na een tijdsver loop van 10 weken kon gespeeld wor den. De eerste wedstrijd, maar ook de eenige, want alle andere terreinen in het Zuiden (het district waar het K.N.V.B.- bestuur de wedstrijden niet „en masse" had afgekitst"), waren gisteren nog vol komen onbespeelbaar. Wat dan M.V.V.Juliana betreft, de Maastrichtenaren wonnen met 21, ■waardoor ze de leiding van Juliana over namen. Met twee punten voorsprong gaat MW nu aan den kop, en als de vorst zoo aan houdt, dan zal ze daar voorloopig wel blijven ook. ifchaaUeti Koops elfde in de algemeene rang schikking. Zaterdag zijn te Riga te Internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats aangevangen. Aan de wedstrijden doen vrijwel alle rijders, die de vorige week te Oslo uitkwamen, mede. Alle rijders, onder welke zich ook de Ned. Langedijk en Koops bevinden, zijn direct uit de Noorsche hoofdstad via Stockholm naar Riga vertrokken, zoodat. zij nog enkele dagen in deze stad aan het klimaat en de baan kon den wennen en hun training vervolgen. Onze vertegenwoordigers boffen echter niet. Had den zij de vorige week reeds last van koude en beïnvloedde de lage temperatuur, 14 gra den onder het vriespunt, Zaterdag moesten zij rijden in een temperatuur van niet minder dan 29 graden onder nul. Alle rijders moesten dan ook hun gezichten dik in de zalf zetten, om het bevriezen tegen te gaan. Alle beschik bare truien werden aangetrokken, terwijl ook de warmste handschoenen werden opgezocht. Toch waren er vele enthousiaste toeschouwers, die dik ingebakerd de wedstrijden volgden. Het ijs was door de harde vorst erg hard en bros, hetgeen de tijden niet zeer ten goede kwam. Van de negentien deelnemers was ditmaal de Amerikaan Wallace de snelste op de 500 meter. Hij maakte een tijd van 43.8 sec. Tweede werd de Let Berzins met 44.3 sec. Men begrijpt, dat hij vooral door zijn landgenooten luide werd aangemoedigd. Engestangen was- ditmaal derde met een tijd van 44.5 sec., ter wijl Haraldsen zich als 4e plaatste met 44,8 sec. Koops reed een goeden 500 meter en werd elfde achter Jansson op dezen afstand. De Ne derlander is zijn verkoudheid, opgeloopen te Hamar, vrijwel vergeten. Langedijk was niet zoo gelukkig. Hij kwam in de eerste bocht te vallen en moest den strijd staken. Hagen (Noorwegen) trof hetzelfde lot. Op de 3000 meter zegevierde Haraldsen. Men drukte voor den Noor 5 min. 3.7 sec. af. Ook in dit nummer werd de tweede plaats bezet door Berzins. De Let noteerde 5 min. 6.8 sec. Engestangen was derde in 5 min. 8.4 sec., terwijl Staksrud met 5 min. 8.6 sec. op hem volgde. Onze rijders Langedijk en Koops bezetten respectievelijk de twaalfde en veer tiende plaats, achter Hedlund. Na den eersten dag leidt Haraldsen met 95.417, Engestangen met 95.900 punten en Wallace met 96.017 pn't. De tweede dag Op den tweeden dag van de internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats waren de weersomstandigheden voor goede prestaties zeer slecht. Er viel sneeuw en er stond een wind over de baan, weike het maken van behoorlrjke tijden verhinderde. De ther mometer wees thans 20 graden onder nul aan, zoodat het iets minder koud was dan op den eersten dag. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot, maar degenen, die gehoopt hadden op een eerste plaats van Ber zins in de eindrangschikking, kwamen bedro gen uit. Haraldsen, die gisteren reeds de 3000 meter had gewonnen, won op den 1 weetien dag de 1500 en de 5000 meter, zoodat hem de eere plaats niet kon ontgaan. Berzins werd een goede tweede, terwijl Engnestangen de derde plaats bezette op vrij grooten afstand in het klassement achter den Let. Koops reed ook op den tweeden dag heel goed en kwam ten slotte op de elfde plaats terecht. Langedijk kon niet geklasseerd worden omdat hij Zater dag de 500 meter niet had,uitgereden. De or ganisatie was, evenals het vorig jaar, bij de Euro'peesche kampioenschappen, schitterend. De volledige uitslagen van den eersten dag luiden: 500 meter: 1. Wallace (V. S.) 43.8 sec.; 2. Berzins (Letland) 44.3 sec.; 3. Engnestangen (Noor wegen) 44.5 sec.; 4. Haraldsen (Noorwegen) 44.8 sec.; 10. Hedlund (Zweden) 48.3 sec.; 11. Koops, zelfden tijd. Langedijk en Hagen (Noorwegen) gevallen. 5000 meter: 1. Haraldsen, 5 min. 3.7 sec.; 2. Berzins, 5 min. 6.8 sec.; 3. Engnestangen, 5 min. 8.4 sec. 4. Staksrud, 5 min. 11.1 sec.; 5. Wang- berg, 5 min. 11.7 sec. 12. Langedijk, 5 min 21.6 sec.; 14. Koops, 5 min. 25.9 sec. De uitslagen van den tweeden dag zijn: 1500 meter: 1. Haraldsen. 2 min. 24.2 sec.; 2. Engnestan gen, 2 min. 24.8 sec.; 3. Wallace. 2 min. 25.1 sec.; 4. Berzins, 2 min. 25.2 sec.; 5. Wangberg, 2 min. 30.7 sec.; 11. Langedijk, 2 min. 34.4 sec.; 13. Koops, 2 min. 37.3 sec. 5000 meter: 1. Haraldsen, 8 min. 49.6 sec.; 2. Berzins, 8 min. 50.3 sec.; 3. Tabaks, 8 min. 54 sec.; 4. Jansson, 8 min. 58.9 sec.: 5. Engnestangen, 8 min. 59.2 sec.; 10. Langedijk, 9 min. 9.3 sec.; 12. Koops, 9 min. 17.4 sec. aal eindklassement luidt: 1. Haraldsen, 196.444 punten; 2. Berz'r» 196.863 punten; 3. Engnestangen, 198.0SJ Wallace, 199.114; 5. Staksrud. 203.020 6. Wangberg, 203.133; 11. Koops, 210.999. Naar wfl vernemen zullen Langedijk en Koops nog enkele dagen in Riga blijven en aaar Woensdag a.s. uitkomen in wedstrijden. Donderdagmorgen zullen zij het vliegtuig naar Stockholm nemen en daaraan den start verschijnen. ïlilyViltn Van Vliet sloeg Gabriels Twee verrassende Nederlandsche over winningen vielen er te noteeren op den laatsten dag van den landenwedstrijd tus- schen Nederland en België: Koopman won In driebandspel van Van Belle en Van Vliet slaagde er zoowaar in den wereld kampioen Gabriels in kadee 45/2 te over winnen, zoodat de eindstand van het tour- nooi 15—9 ten gunste van de Nederland sche ploeg werd. In jaren is Gabriels niet meer in kader 45/2 geslagen en wij kunnen ons niet een partij herinneren, waarin een landgenoot van den Belg won. Zaterdagmiddag reeds slaagde Sweering er in remise tegen den wereldkam pioen te bereiken en Van Vliet verbeterde deze prestatie nog door den Belg in 15 beurten te slaan met 75 punten verschil. De Koopman, die tegen Van Belle aantrad, was een andere, dan degene, die de eerste partij van het tournooi tegen Vingerhoedt speelde. Toen had Koopman 1 carambole in tien beurten en Zondagmiddag noteerde de Amsterdammer na een zelfde aantal beurten reeds 12 punten. Van Belle streed niet alleen tegen een con current, die van plan was tot het laatste moment te vechten de stand was immers 119 voor Nederland en deze partij zou de beslissing kunnen geven voor den landenwed strijd maar ook tegen pech, want de Belg zag zich verscheidene punten ontgaan bij stoo- ten, welke rakelings misten, ja die reeds door hem geteld werden. Na 27 beurten was de stand 22—15 ten gunste van Koopman en na 63 beurten 4535. Toen kwamen de zenuwen een woordje mee spreken, een zoo ernstig woordje, dat Koopman nog 19 beurten noodig had om de 5 resteerende punten te maken, ter wijl Van Belle, die iets minder nerveus was, het nog tot 47 bracht. Het wasr begrijpelijk, dat Koopman met deze verdienstelijke zege van harte gelukgewenscht werd, een overwinning, waardoor Nederland den Wilhelminabeker reeds veroverd had. De uitslag luidt: Driebanden: Van Belle (B.) Koopman (N.) 47 50 82 82 4 0.573 7 0.625 Men zou kunnen verwachten, dat nu de partij tusschen Gabriels en Van Vliet van geen beteekenis meer voor het eindresultaat was, beide spelers in het kader 45/f rustig hun gaven zouden ontplooien. Maar mets was min der waar dan dat. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de partij een overeenkomstig verloop zou hebben met die tusschen Gabriels en Sweering. Want Zaterdagmiddag liep Sweering onmiddellijk uit, terwijl de Belg er in de eerste beurten hopeloos uit was. Dat was ook nu het geval. Na 19 in de eerste beurt volgde er een goede 63 van Van Vliet, waar door hij op 82 kwam, terwijl Gabriels toen twee caramboles had. De Belg bleef onzeker spelen en verscheidene malen kreeg de Hage naar gelegenheid nog verder uit te loopen, maar helaas profiteerde hij er niet van. Wel bleef Van Vliet, dank zij een serie van 62 in de tiende beurt voor, maar na 13 beurten was de voorsprong van onzen landgenoot toch niet groot meer (196169). Evenals in de partij tegen Sweering zag Gabriels zijn groote kans. Met subtiel klein spel girig de serie snel naar boven, zoo snel, dat in minder dan tien minu ten de 100 bereikt waren. Op 125 strandde de serie door een kleine onnauwkeurigheid. Van Vliet speelde zeer gaaf en de serie werd on verwacht onderbroken door een lossen band- stoot, waar een klosje in zat. Intusschen was de stand nu 328 om 294 voor Van Vliet. Gabriels noteerde in de 15de beurt 31, waar door zijn totaal op 325 was gekomen. De bal len bleven in goede positie liggen en zonder een spoor van nerveusiteit stootte Van Vliet carambole na carambole. De spanning in de zaal steeg: zou Van Vliet de 400 vol maken en Gabriels weten te slaan? En toen dit inder daad gelukte en met 72 de partij ten einde was gekomen kreeg de Hagenaar een enthou siast applaus, zooals hij er waarschijnlijk nog nooit een in zijn biljartloopbaan heeft ont vangen. De uitslag luidt: Gabriels (B.) Van Vliet (N.) 325 15 125 21.06 400 15 142 26.66 Interessant zijn de afzonderlijke cijfers der drie genres. Zij luiden 71/2: Nederland 4, Bel gië 4 punten. Driebanden: Nederland 7, België 4 punten. 45/2: Nederland 7, België 1 punt. De resultaten in 45/2 hebben dus den door slag gegeven, een uitslag, welken men zeker niet venvacht had. Sweering heeft Zaterdagavond, zooals reeds vermeld, eveneens een stout stukje uitgehaald: de Amsterdammer slaagde er in tegen den wereldkampioen Gabriels een gelijk spel uit het vuur te sleepen, een prestatie, waarvoor onze landgenoot na afloop een donderende ovatie in ontvangst mocht nemen. De punten in een match kader 45 2 met Ga briels te deelen ia een verrichting, welke van historische waarde is en ongetwijfeld zal deze partij nog lang in herinnering blijven, niet alleen bij de talrijke toeschouwers, maar ook I bij Sweering, die na afloop er stilletjes bij zat, nog volkomen onder den indruk van het enorme applaus en het plotseling breken van de gewel dige spanning, waarin hij twee uur lang had gespeeld. Maar Gabriels zei het ronduit: vol komen verdiend voor Sweering. De uitslag luidt: Gabriels t 400 20 155 20 Sweering400 20 91 20. De partij in 71 2 tusschen de Sutter en Dom- mering was hieraan voorafgegaan. De Belg speelde veel sterker dan Vrijdag tegen de Leeuw, zoodat de Arnhemmer geen kans kreeg op de beide winstpunten. De Sutter 300 41 35 7.31 Dommering 242 41 38 5.90 De eerste avondpartij leverde een voor het Ne derlandsche team teleurstellende verrassing op: Sengers verloor met flink verschil van Vinger- hoedt, die prachtig op dreef was en naar mate de partij vorderde, brillante dingen liet zien. tfjcKaJhn Sengers Vingerhoedt 40 50 77 77 4 0.519 5 0.649 Het slot van den Zaterdagavond werd ge vormd door de partij BaudartDe Leeuw is 71/2. De Leeuw, een bandspeler bij uitnemend heid, gaf zijn tegenstander geen kans en wist door zijn tweede overwinning het maximum aantal punten voor zijn ploeg te behalen. Baudart De Leeuw 115 300 31 31 24 45 3.70 8.67 %w4mmen R. Hveger weer in actie In het begin van dit jaar, op 3 Jan. 1940, heeft de Belg. zwemster, mej. Caroen te Oos tende, het wereldrecord op 500 meter borst- crawl, dat in het bezit was van Ragnhild Hveger, verbeterd en gebracht op 6 min. 28.4 sec. Gisterenavond heeft de Deensche zwemster te Kopenhagen dit wereldrecord weer heroverd. Zij verbeterde het record met 1 sec. en bracht het op 6 min. 27.4 sec. Op de Tilburgscha kunstijsbaan is van daag voor de internationale ijshockey-com- petitie de .-wedstrijd TilburgAntwerpen ge speeld, welke ontmoeting in een 82 over winning voor de Nederlanders eindigde. Qxmur&n De uitslagen van de partijen, gespeeld voor de vierde ronde van het tournooi om het kampioenschap van Nederland luidt: Lochtenberg—Jurg 02. DukelLigthart 11. Keiler—Suyk 2—0. Bomvan Dartelen 20. De uitslagen van de gisteren in het ka der van de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland van den Nederland- schen Dambond te 's-Gravenhage gespeelde partijen in de vijfde ronde luiden: SuykKalden 20. Rustenburg—Ligthart 20. LochtenbergHam 11. VosBom 11. Van Dartelen—Keiler 02. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de derde ronde van den vierkamp te Delft, luiden: Jhr. J. H. O. v. d. BoschS. L&ndau 1—0. H. Km ochdr. M. Euwe Eindstand' I. H. Km och 2Vï punt. 2. Dr. M. Euwe 2 punten. 3. Jhr. J. H. O. van den Bosch 1% punt. 4. Landau 0 punten. HIJ WERKTE ZOOWEL VOOR EN GELAND ALS VOOR DUITSCH- LAND. INTERESSANT PROCES TE ZÜRICH. Dat een spion vaak niet ertegen opziet dubbel spel te spelen en van twee landen gelijktijdig geld aan te nemen, bleek dezer dagen weder bij een spionnage-proccs voor de rechtbank te Zürich, waar, aldus de N. R. Crt., een gewezen Oostenrijksche rit meester terecht stond onder de beschuldi ging dat hij van Zwitserland uit zoowel aan Duitschland militaire inlichtingen ten. nadeele van Engeland had verstrekt als omgekeerd Engeland van militaire inlich tingen ten nadeele van Duitschland bad voorzien. Bovendien bleek uit het proces, dat deze veelzijdige spion ook bereid was geweest in Franschen dienst te treden! Voordat hij echter ook Frankrijk militaire inlichtingen ten nadeele van Duitschland had kunnen verstrekken, brak de oorlog uit en werd hij door de Zürichsche politie gevangen genomen. 't Begon in 't voorjaar van 1939. De in Moravië geboren verdachte, die den wereldoorlog als ritmeester in Oosten- rijkschen dienst had medegemaakt en na den oorlog de Tsjechische nationaliteit had gekregen, was in het voorjaar van 1939, toen de Duitschers de machthebben den in zijn woonplaats Praag waren ge worden, een agent van den Duitschen spi- onnage-afweerdienst geworden. Spoedig daarna was hij erin ges.aagd met den Engelschen geheimen dienst in verbinding te geraken en reisde hij met medeweten van zijn Duitsche meesters naar Zürich, om,daar een Engelschen majoor te ontmoe ten en aldus te weten te komen, welke militaire inlichtingen overDuitschland de Engelsche inlichtingendienst wel wenschte te ontvangen. Wat de Engelschen wilden weten. Te Zürich aangekomen, telegrafeerde hij onmiddellijk naar 't overeengekomen adres te Londen zijn aankomst. Reeds twee da gen later bezocht hem te Zürich een En- gelschman, die zich "„majoor Palmers" noemde en hem 500 Zwitsersche franken ter hand stelde met de opdracht een onderzoek naar de volgende punten in te stellen: zijn werkelijk Tsjechische kanonnen naar Ca- diz, bij Gibraltar, afgezonden? Werden Duitsche troepen over den Brenner gezon den? Zijn Duitsche opleidingsofficieren on derweg naar Tripolis? Hoe werd het in het Sudetenland buit gemaakte oorlogsmateri aal tusschen Duitschland en Ralië ver deeld? Verradersloon, De gewezen Oostenrijksche ritmeester, dia intusschen van Praag naar Weenen ver huisd was, keerde weldra van Zürich naar Weenen terug, waar hij ook van Duitsche zijde 500 Zw. franken voor zijn inlichtin gen verkreeg. Op 3 Juli was hij weder te Zürich, in het bezit van de misleidende antwoorden die hij in opdracht van den Duitschen tegenspionnagedienst aan „ma joor Palmers" zou moeten geven, doch <*>k in het bezit van de juiste inlichtingen op de Engelsche vragen, die hij zelf zich had weten te verschaffen. Als „eerlijk zaken man" en ook. naar hij op de terechtzitting verklaarde, als heimelijk tegenstander in zijn hart van het Duitsche nationaal-socia- lisme had hij den Engelschen geheimen dienst geen onware m^dedeelingen willen doen. Een paar dagen later verstrekte hij „majoor Palmers" dus de door hem voor juist gehouden inlichtingen en ontving een nieuwe opdracht met opnieuw 500 Zwit sersche franken. Thans moest hij te weten komen, welke divisies en regimenten in Moravië dienst doen en wie hun bevelheb bers zijn. Half Juli was de spion weer in Weenen terug en ontving opnieuw 500 Zwitsersche franken voor hetgeen hij over de verlan gens van den Engelschen inlichtingen dienst wist te vertellen. Met genoegen ver namen zijn lastgevers ook. dat het hem te Zürich ook gelukt was met den Franschen «pionnagedienst in kennis te komen. Ook de Franschen zouden naar wensch be diend worden! De oorlog nadert. Voor dit dubbele doel was de gewezen Oostenrijksche ritmeester op 28 Augustus weder in Zürich aanwezig. Het gebruike lijke telegram werd weder naar Londen verzonden en ook naar Reims werd ditmaal getelegrafeerd. Doch het naderende uit breken van den oorlog had de Engelsche belangstelling voor de samenste]ling der Duitsche troepen in Moravië verzwakt. „Majoor Palmers" antwoordde voorloopig niet te kunnen komen. Ook de Franschen bleven weg. Voor den verdachte was dit een groote teleurstelling, want hij had een groote verrassing voor hen. Behalve het antwoord op de ge stelde vragen had hij den Engel schen en Franschen den geheimen code van den Duitschen inlichtin gendienst willen verkoopen. Een omgekochte Duitsche officier van dezen dienst had hem dezen ge heimen code beloofd. Hij zou hem in een brief uit Duitschland naar Zürich worden toegezonden, tusschen de regels van den brief met een onzicht- baren inkt geschreven. Eindelijk door den mand. Het uitbreken van den oorlog heeft al deze fraaie plannen verijdeld. „Majoor Palmers" kwam niet terug. Ook de brief met de geheime code bereikte Zwitserland niet. En het uiterst strenge onderzoek der Zwitsersche staatspolitie op alle buitenlan ders maakte, dat de door Duitschland en Engeland beide betaalde spion, wiens tele grammen reeds vroeger de aandacht der politie hadden getrokken, aan een scherp verhoor werd onderworpen en ten slotte door de mand viel. Hij werd dezer dagen door de Zürichsche rechtbank tot ander half jaar gevangenisstraf, gevolgd door een levenslange uitwijzing uit Zwitserland, veroordeeld. Lichtgevende verf op de trot toirs aangebracht. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Toen wij. nu wellicht een maand geleden, uit den „Südring" slapten en ons via de Pots- damerplatz naar de Wilhelmstrasse wilden begeven, werd ons oog op dit drukste van alle Berlijnsche pleinen getroffen door iets eigenaardigs. Lieden, met groote emmers en kwasten gewapend, bedekten de witte verf- banden, die in Berlijn op alle stoepranden zijn aangebracht, met een groene substantie. Vol verbazing sloegen wij dit schouwspel eenige oogenblikken gade. Wat? Zou men nu de aanwezigheid van deze witte verfstrepen die in het donker toch eigenlijk nauwelijks ie zien zijn, met het oog op eventueele lucht aanvallen ook nog te gevaarlijk achten en derhalve vervangen door een kleur, die in het duister nog veel moeilijker waar te ne men is? Het scheen onmogelijk, want voor zoover wij de luchtbeschermingswetten ken den, schreven deze geen absolute verduiste ring voor, maar stonden zij een verlichting toe, wanneer deze tenminste op een afstand van enkele honderden meters niet meer- te zien was. De oplossing van het raadsel. Des avonds werd het raadsel van de groene verf opgelost. Er was geen maan, doch nog nooit sinds het uitbreken van den oorlog was ons de gang over de Potsdamerplatz zoo gemakkelijk gevallen als op dat oogen- blik. De groene verf straalde nl. licht uit. Wel is waar niet al te veel, maar toch in vol doende mate om in de toekomst op dit drukke verkeerspunt het aantal ongevallen tot een minimum te kunnen beperken. Lang hebben wij van deze verlichting helaas niet kunnen profiteeren. want toen kwam de sneeuw en vormde een laag die steeds dik ker werd; en sindsdien heeft de strenge vorst er voor gezorgd, dat ze tot op dit oogen- blik bleef liggen, de nieuwe lichtbron bedek kend en voor het menschelijk oog onzicht baar makend. Slechts de pilaren van den Potsdamerbahnhof, die eveneens den doop met deze groene vloeistof ondergaan heb ben, stralen avond aan avond hun geheim zinnig licht uit, ons aldus een voorproefje schenkend van de algeheele metamorphose welke Berlijn straks in het voorjaar, als de sneeuw is verdwenen, zal ondergaan. De autoriteiten achten de proeven met deze lichtgevende verf zeer geslaagd, zoodat men heeft besloten, het nieuwe verlichtings systeem in grooten omvang te gaan toepas sen. Niets nieuws onder de zon. Nu zijn lichtende stoffen, die aan de voor- .vaarde voldoen dat zij op een afstand van -nkele honderden meters niet meer zicht- >aar zijn, reeds bijna drie eeuwen bekend, 'ndertijd smolt men barium-sulfaat met coolstof samen. Overigens is ons de wijze, vaarop bepaalde, niet-radio-actieve substan- ies licht geven eerst in den laatsten tijd, net behulp van onze kennis van de atoom- tructuur, opgehelderd door den Duitschen atuurkundige Lenhard. De eerste groep der phosphoresceerende" substanties, die overi- ;ens geen van alle phosphor bevatten, wordt »evormd door de radio-actieve stoffen, die icht geven zonder bestraling, van buitenaf. Deze echter kunnen onmogelijk op groote schaal worden gebruikt, daar een gram van de meest bekende substantie, mesothorium, ongeveer f 75.000.— kost. Eveneens zeer duur. indien men ze op groote oppervlakten wil aanbrengen, zijn de stoffen van de tweede groep, het hierboven reeds aangeduide zink- sulfiet, waarvan een kilogram nog altijd op 25 a 30 gulden komt. Deze stoffen zijn niet zelf lichtgevend, doch bezitten de eigenschap om, na door het daglicht te zijn bestraald, ook in het donker nog een tijdlang licht te verspreiden. Zij veranderen dus onzichtbaar licht in zichtbaar en zijn derhalve te be schouwen als een soort licht-accumulatoren. Overigens neemt de uitstraling na enkele uren sterk af. Nieuwe lichtgevende lichaampjes ontdekt. Aan eenige Duitsche scheikundigen is het nu gelukt, een nieuwe groep van lichtgeven de lichaampjes te ontdekken, de z.g. lumo- genen, die in elke hoeveelheid uit inheem- sche grondstoffen vervaardigd kunnen wor den en buitengewoon laag in prijs zijn. Daar een kilogram van deze stof slechts enkele guldens kost en wij voor het verlichten van één vierkanten meter slechts weinige gram men van de stof, die aan gewone verf wordt toegevoegd, voldoende zijn, is de verf met lumogenen eigenlijk nauwelijks duurder dan zonder dit lichtgevende preparaat. Deze lu mogenen, die in het daglicht een witte of gele kleur vertoonen en uit teerproducten synthetisch worden opgebouwd, laten zich met elke verf vermengen, zonder dat hun lichtkracht daardoor ongunstig wordt be- invloed. Zij worden tot lichten gebracht door ultra-violet, dus onzichtbaar licht, geleverd door de kwikzilverlamp of een gewone gloei lamp in een bijzondere, zwart geverfde gla zen kolf. Zij zijn dus typische lichttransfor- matoren. De sterkte der lichtkracht heeft men volkomen in de hand, wijl deze er een voudig van afhangt, hoeveel lumogenen bi) de verf worden gevoegd. Neemt men weinig van deze stof, dan is het lichten er van op een afstand van 500 meter niet meer waar te nemen. Voor tal van doeleinden geschikt. Het is duidelijk, dat de lumogenen, ook afgezien van de verduistering, voor een groot aantal doeleneinden kunnen worden aange wend.. Machinedeelen, controleklokken, hef- boomen, schilden, ja, geheele rangeer-instal- laties van de spoorwegen, deuren en kozij nen, trappen, bioscoop- en theaterzalen en zelfs gordijnen kunnen op deze wijze licht gevend worden gemaakt. Voor de verlich tingsindustrie openen zich in de toekomst, nieuwe perspectieven, wijl de verandering van onzichtbaar in zichtbaar licht licht de zuimgheni van de lichtbron aanmerkelijk verhoogt. De mogelijkheid bestaat dus dat, als de vrede weder is teruggekeerd, het avond-en nachtleven zich in een veel helder der licht zal afspelen, dan tot dusverre, i.uriositeitshalve vermelden wij hier nog, dat men ook kleedingstoffen op deze wijze lichtgevend kan maken.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6