Razzia onder de Zweedsche communisten Wij lazen voor II naai- en breinaald Wat zullen we eten? tusschen Jurk van stof met gebreide mouwen Een snufje met veel mogelijkheden Uaei&at Radioprogramma Reflexen op de Staatsleening Weer eens wat anders Koning Carol naar Rome? Zij ontvingen financieelen steun van Moskou. Niemand zweeft in onzekerheid over de aanleiding tot de omvang rijke razzia, die de politie tegelijker tijd in zooveel plaatsen in Zweden onder de communisten heeft gehou den. Er is in de pers al zooveel ge schreven over „het georganiseerde landverraad", aldus de N'.R.Ct., dat iedereen begrijpt, dat de nu onder nomen en zeker al weken lang voor bereide actie niet tegen de commu nisten als zoodanig ondernomen is, maar tegen die communisten, die zich maar al te gewillig zouden lee- nen voor spionnagedienslen voor de Sowjetunie. Geenszins onverwacht. E Is dan ook geen spake van een actie tegen de communistische partij of politieke organisatie sterke krachten in leidende politieke kringen hebben zich trouwens steeds verzet tegen het door vele bladen be pleite verbod van de communistische organi saties en in het door de radio verspreide communiqué van den chef van den justi- tieelen dienst wordt dan ook slechts gespro ken van huiszoekingen in bureaus van be paalde communistische instanties en in de woningen van een aantal leidende commu nisten. Het zuiverst zou men deze actie kun nen kar&kterisceren door niet te spreken van een actie tegen communisten, maar van een optreden tegen een groot aantal perso nen, die sterk onder verdenking staan spion- nagediensten voor Rusland te verrichten. Onverwacht komt déze actie, zooals wel haast van zelf spreekt, geenszins. Ecnige weken geleden heeft Socialdemocraten al een en ander lasgelatcn over de activiteit der politie, met betrekking tot de trouwe volgelingen,van Moskou en zelfs zonder dat was het duidelijk, dat de politie scherp het oog hield op hen, die zich voortdurend so lidair verklaarden met het Rusland, dat vol gens hun meening een door hen sterk toege juichte bevrijdingsactie in het Noorden be gonnen is. Onverwacht bezoek. In de hoofdstad zijn Zaterdagochtend om acht uur ruim honderd man po litie onverwacht in het gebouw van het communistische hoofdorgaan, Nu Dag, waar tevens eenige internati onale periodieken van de Komintern uitgegeven worden, en de bureaux van de Zweedsche communistische DE FINANCIEELE STAATSKOEK. Uit een beschouwing in het Alg. Handelsblad over de nieuwe Staatsleening: Door deze nieuwe leenings- transactie zal onze geconsoli deerde staatsschuld tot boven de 4 milliard stijgen. De thans reeds gevoteerde kapi taalsuitgaven en de mobilisa tie-uitgaven tezamen zullen dit bedrag zaker verhoogen met 1 milliard, zoodat wij binnen afzienbaren tijd voor een staatsschuld zullen staan van ongeveer 1150 millioen gulden. Deze cijfers demon- streeren zeer duidelijk, dat ons land er financieel heel wat zwakker voor staat dan toenmaals! En wij staan naar te vreezen valt nog pas aan het begin van een uiterst moeilijke periode. De internationale conflicten, die ons tot deze uitgaven nopen, kunnen wij niet veranderen. Wij kunnen er slechts op re- ageeren. en probeeren er ons bij aan te passen. Dat dit ons op andere gebieden, die thans niet tot de allernood zakelijkste nationale en volksbehoeften behooren. tot de grootste zuinigheid dwingt, behoorde vanzelf te spreken. Maar dat besef is nog lang niet overal aanwe zig. „Men kan een koek niet opeten en toch behouden", zegt een Engelsch spreek woord. Maar het schijnt dat er nog altijd velen zijn die meenen dat dit op 't gebied der staatsfinanciën wèl mo gelijk is. DE NOOD IN DE ONDERWIJSWERELD. Een inzender schrijft aan de Haagsche'Post: In het Leidsch Dagblad van 25 Januari staat de volgende advertentie: „Openbare Lagere School te Lisse heeft een plaats va cant voor Kweekeling met acte. Spoedige indiensttre ding. Vergoeding f 40 per maand.". Er vlak boven staat een andere advertentie: „Een dienstbode gevraagd, salaris f 32.50 per maand". Als men bij dit loon nu eens een bedrag van f 400 voegt voor kost en inwoning, dan heeft de dienstbode een in komen van f 790 en de volle dig bevoegde onderwijzer f 480 Als de onderwijzer nog niet verloofd is en het keu kenmeisje weet te vinden, dan kan hij misschien af en toe een kwartje van haar krij gen voor een doosje sigaret ten. „VAN DEN DOMME". Uit de Maasbode (r.k.); In een stukje „Twee uit velen" herinnerden -wij aan den tijd, dat Brabant en Lim burg zoo overvloedig werden bedacht met liberale ambte naren. De .„Avondpost" stelt nu de vraag: mogen er dan in het Zuiden geen liberalen be noemd worden? En hoe moet het dan gaan boven den Moerdijk? 't Is altijd gemakkelijk, als men zich van den domme kan houden. De „Avondpost" weet heel goed, dat wij het oog hadden op het nagenoeg uitsluitend benoemen van niet-katholie; ke ambtenaren in vrijwel uit sluitend katholieke streken, met de vooropgezette bedoe ling, deze als liberale voor posten te benutten. Hiermede ontvalt aan de quasi-verwonderde vragen van de „Avondpost" alle re- cele grondslag. DUITSCHLAND DOET HET BETER! Het Nationale Dagblad (n. s.b.) stelt, nadat het (naar aanleiding van de nieuwe Staatsleening) heeft gecon stateerd, dat „de bezitters der effecten, de schrikbarende verarming van ons volk aan den lijve zullen gaan gevoe len", de Duitsche oorlogsfi nanciering ons land als voor beeld. Het veel gesmade Duitsch- land heeft, aldus het blad, zijn volkshuishouding zooda nig ingericht, dat het de voor het uitbreken van den oorlog ten top gevoerde vredesproduc tie beperkt heeft tot de voort brenging van de onontbeerlij ke levensbenoodigheden van het Duitsche volk. Voor een behoorlijke kleeding. voeding en woning wordt gezorgd, doch overigens heeft men zooveel mogelijk rappe han den vrij gemaakt om de oor- logsproduclie op peil te bren gen. De democratieën zijn nu een maal niet bij machte, om de eenige mogelijke wijze van financiering van den oorlog, die in Dtiitschland wordt toe gepast, in te voeren. Hun volken vormen geen werke lijke eenheid In Groot-Brit- tannië en Frankrijk heersrht bij de groote massa's het diepste wantrouwen tegen de heerschende klassen, die nooit in hun nood gedeeld hebben en die met .Toodsrhe immigranten de oorlogswin sten dgelen. die uit den nood van hef volk zijn behaald. Bij herhaling is reeds ge zegd, zoo besluit de Mussert- krant, dat Nederland alleen door de toepassing van een weldoordacht welvaartsnlan den oorlogsgevolgen zal kun nen financieren. Minister de Geer erhter heeft nagelaten zoo'n plan te ontwikkelen. partij gevestigd zijn, verschenen, om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Vele zakken en koffers met paperassen zijn in den loop van den morgen per auto naar het hoofdbu reau van politie vervoerd, waar alles aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen zal worden. De politiebe waking voor het gebouw en het inla den van groote hoeveelheden in be slag genomen materiaal, trokken uit den aard der zaak den geheelen mor gen veel belangstelling. Tegelijkertijd vervoegden zich politieman nen elders in de stad bij bekende communis ten aan huis, om er een huiszoeking te verrichten. Er zijn tot nu toe verscheidene communisten naar het hoofdbureau van po litie gebracht. Onder hen bevindt zich de verantwoordelijke directeur van Nu Dag en eenige buitenlanders, wier gastheeren niet aan de verplichting, om de politie van hun verblijf hier te lande in kennis tc stellen, hadden voldaan. Ook in andere plaatsen zijn huiszoekingen gedaan. Flnancieele steun uit Moskou. N.a.v. de razzia's heeft de politie een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de Zweedsche communistische partij uit Sovjet- Rusland groote bedragen aan geld heeft ontvangen, waarschijnlijk met het doel, nadeel te berokkenen, Begin 1934 werd een arbeidersdelegatie uit Zweden uitgenoodigd tot een bezoek aan Moscou. Twee Zweedsche communisten en een Noor, die tot de delegatie behoorden, werden te Moscou ontvangen door Kuusinen, den tegenwoordigen leider der z.g. Finsche volksregeering. Kuusinen heeft den drie com munisten geld aangeboden voor communisti sche activiteit te Stockholm en voor activi teit van de illegale communistische partij in Finland. Ieder hunner heeft de tegen waarde ontvangen van 7000 kronen. Dit geld werd Zweden binnengcsmokekld. In ver band daarmee werden tien personen gearres teerd, onder wie twee vreemdelingen. Des middags werden twee personen weer in vrij heid gesteld. Tot hen behoort de hoofdredac teur van het communistische dagblad Ny Dag. Er is veel materiaal in beslag geno men, dat van belang is voor het gerechte lijk onderzoek en ter verkrijging van een inzicht in de bedoelingen der communisten in Zweden. Een nieuwigheid van dit seizoen is het compromis, dat wij sluiten tusschen naai en breinaald! Met andere woorden: we gaan jurken en blouses fabriceeren, welke zoowel uit gebreide, als uit stoffen onderdeelen zijn samengesteld. Dit heeft ten eerste het groote voordeel, dat we uit gedeeltelijk versleten jumpers, vesten en japonnen iets nieuws kunnen maken, ten tweede, mochten we een geheel nieuw toilet willen vervaardigen, veel tijd sparen, daar we slechts een paar mouwen, een kraagje, een ceintuur behoeven te breien. Een derde voordeel is, dat de niet-slanke figuren, die tot nu toe van het dragen van gebreide kleeding hebben afgeizen, van dit snufje een dankbaar gebruik kunnen maken. Voor haar geven we (zie links) een aardig voorbeeld. Het geldt hier een groen sportvest, met gezellige groote witte knoopen gegarneerd en gecombineerd met witte gebreide mouwen en boordje. Ook het gedeelte onder de armen tot aan de taille is wit, zoodat het vest den indruk maakt alsof het óver een warme jumper wordt gedragen. Zou men in werkelijkheid een dusdanig warm geval er onder aantrekken, dan zou het geheel natuurlijk te dik maken. Verder geven wij nog drie flatteuze model len. No. I vertoont een wollen geplooide rok, met jakje, dit laatste is van voren geruit, het achterpand en de mouwen gebreid in de kleur van het rokje. No. II denken '«'ij in goudbruine stof met hel gele möuwen, ceintuur en boord. No. III heeft een gebreide pas en manchet jes; deze in grijs, wit en blauwe strepen, terwijl de blouse zelf uit blauwe stof vervaardigd wordt. Natuurlijk kan men tal van an dere ensembles maken, al naar gelang van de „resten" waar over men beschikt en den persoonlijken smaak der draagster. LEONTINE. Gebraden appelen als toetje (door onze kookspecialiste). Varkenslapjes Aardappelen Witte kool. Gebraden appelen met griesmeelvla. Wilt u uw huisgenooten eens een bijzon der smakelijk nagerecht bereiden, neemt u dan de proef met deze appelen. Het is iets wat door oud en jong zeer zeker op prijs gesteld zal worden. U hebt noodig: 8 of 4 stevige, zure appels, voor de vulling hier van 50 gr. suiker (ongeveer 4 afgestreken eetlepels) en kaneel naar smaak; voor de vla L. melk, 2tt gr. griesmeel iy2 lepel) 30 gr. suiker (2Vè lepel), 1 ei en een stukje citroenschil. De appels worden eerst met een appel boor of een mesje van klokhuis en steel ontdaan, waarbij u moet zorgen dat de ap pels heel blijven. Vervolgens worden ze ge schild, daarna in een vuurvast schaaltje ge plaatst. De holtes, gemaakt met boor of mes, worden netjes gevuld met het meng sel van suiker en kaneel; dit kunt u even tueel vervangen door jam of gelei. De vla. Van melk, griesmeel, suiker, ei en desge- wenscht citroenschil, kookt u een dikke griesmeelvla. Nadat u het citroenschilletje er uit verwijderd heeft, worden de appelen met de vla afgedekt Het schoteltje wordt zoolang in een matig warmen oven gezet, totdat de appels gaar worden (maar niet tot moes koken) en de griesmeelvla van bo ven goudbruin is geworden (ongeveer y2 uur). Voor het opdienen zet u het schaaltje op een bord om tafellaken en handen te be schermen tegen de hooge temperatuur. Bij het eten moet er ook even aan gedacht wor den dat de appels van binnen zeer heet zijn. Indien u niet de beschikking heeft over een oven kunt u dit gerecht toch wel klaar maken, alleen ontbreekt het bruine korstje dan. Op een zeer zacht vuur laat u de uitge holde appels in heel weinig water gaar worden. Dit moet zeer voorzichtig gebeu ren, daar de appels gemakkelijk stuk ko ken. De openingen worden vervolgens ge vuld, en het geheel bedekt met de heete griesmeelvla, Ook Gafenco zou een bezoek aan Italië gaan brengen. Te Boekarest wordt vernomen, dat koning Carol van plan zou zijn een 'bezoek aan Italië te brengen, terwijl aan Gafenco, den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, hetzelfde voornemen wordt toege schreven. Men wijst er op, dat. in verband met het Russische gevaar, de behoefte aan een Italiaansch-Roemeensche samenwerking steeds dringender wordt gevoeld en is er te vens van overtuigd, dat de reis van koning Carol te Moskou grooten indruk zal maken, na diens visites aan Parijs, Londen en Mün- chen. Het zou nog niet vast staan, wanneer de reizen zullen worden gemaakt. FRANKRIJK—ENGELAND, 1—1. Te Parijs heeft het Fransche elltal het be- staan de geduchte Britten een gelijk spel (1—1 af te dwingen. Het waren de Engel- schen, die het eerst doelpuntten, toen de bal wiskundig zuiver naar voren werd gedreven en achter doelman Hiden werd gedeponeerd, zonder dat één Franschman eraan te pas kwam. Niettemin was de Fransche ploeg het meest in den aanval en hun enthousiasme vond zijn belooning in een juweel van een doelpunt, door Hitl onberispelijk ingekopt uit een voorzet van Veinantc. Aangevuurd door het in vervoering gebrachte publiek, speelden de gastheeren thans gelijk duivels en het was slechts aan het fabuleuze doel- verdedigen van Allen te danken, dat de Britten in deze periode geen achterstand opliepen. En ook na de rust werd er niet meer ge scoord, al deden zich nog vele sensationeele momenten voor. De spanning bleef er dan ook tot het laatste toe in e nna het eindsig naai werden beide teams hartelijk toege juicht. Het geheel is tot een plechtige manifesta tie van de Franscli-Britsche vriendschap ge worden. DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 m. AVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor (11.00—11.30 Voor de vrouw). 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. "i.00 Omroeporkest. 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus, 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en solist. 6.30 Cyclus „De wereld kreeg radio", 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht, 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Dansorkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Ensemble Alfredo Spezialetti. 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8 059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist (12.451.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek.) 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Verkorte opera „Carmen" (gr. pl.)'. 5.00 KRO-orkest (5.45—6.05 Felicitatiebézoek). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap". 7.35 Militaire muziek. 7.50 Reportage. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Rococo-octet (11.00—11.10 Gramofoon muziek. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. WIER1NGEN LAAGSTE INSCHRIJVER. De heer IJme Dikkerboom Jzn., Den Oever was op de te Haarlem gehouden aanbeste- „i jVa?, -,ie onderhoud gedurende 1940 van de Rijkszee- en havenwerken op Mar ken met een bedrag van f 5780.— laagste hetpnH^'" dl,Kurmi»K zal nader worden bekend gemaakt. ALKMAAR, 10 Febr. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier Aanvoer; 190.000 kipeieren 4.70 o.oU, klein 4.504.75 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 12 Febr. Lien 4.60—5.40, grove 4.30—4.40, dricliiv Tm rT' roode k°ol 5.10-6.90, gele kool 4— 4.40, D. witte kool 3.76—4.50. ALKMAAR, 12 Febr. eemarkt. 92 Vette koeien f 125325, 14 graskalveren f 40—70, 140 nuchtere kalveren ^slacht) f 614, 81 vette schapen f 2130, yette varkens 56—62 ct. per Kg.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8