dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Russen zetten alles op alles Duitsch*Russische overeenkomst De „Burgerdijk" getorpedeerd De Waal valt! Duitschland wroet in de Oekraïne Nederland en België werken nauw samen Elcctriscbc locomotieven Nat avontuur op het IJsselmeer KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8848 Beslissing op 28 Februari? Nieuwe economische overeenkomst geteekend Van contrabande geen sprake Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT t HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mfl. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 SOVJETS CONCENTREEREN AL HUN STRIJDMIDDELEN OP DE MANNERMEIMLINIE. Het RuSsische opperbevel concen treert al zijn strijdkrachten, zoowel te land als in de lucht, in den strijd om de landengte van Karelië. Ter wijl de Russen onophoudelijk aan vallen doen op de Mannerheim linie, zoowel in den sector van Summa als meer oostelijk in het gebied van Tai- pale, daarbij krachtig gesteund door de artillerie, die zonder ophouden over de geheele lengte van het front op de landengte vuurt, bombardeert de Russiche luchtmacht voortdurend de Finsche achterhoede. Alle Russische luchtstrijdkrachten steunen het offensief op de landeng te van Karelië. Wiborg is sedert het begin van den oorlog bijna dagelijks gebombardeerd. Het staat vast. dat het Russische opperbevel tot eiken prijs een beslissing wil verkrijgen voor 28 Februari, den dag, waarop de oprichting van het roode leger wordt herdacht. Het Finsche opperbevel heeft echter met stelligheid verklaard, dat zijn troepen zich gisterochtend nog in al zijn stellingen had den kunnen handhaven. Er zijn nog geen geloofwaardige berichten binnengekomen over de resultaten van den gisteren door de Russen uitgeoefenden druk. Volgens inlichtingen uit goede bron zou het zevende roode leger onder generaal Me- reskov, dat op de landengte opereert, en waartegenover het kleine Finsche leger on der generaal Oehquist staat, ongeveer 1100 duizen man omvatten, met bijna 100.000 tanks. De geringe sterkte der Finsche effec tieven belet maarschalk Mannerheim, als afleidingsmanoeuvre een krachtig tegenof- offensief op touw te zetten op een ander punt van het strijdtooneel, b.v. op den N.O.-oever van het Ladogameer, waar de Finsche troe pen zich, ondanks de behaalde successen wegens hun te geringe getalsterkte moeten vergenoegen met plaatselijke vorderingen. WANHOPIGE RUSSISCHE POGINGEN. De gevechten die gisteren geleverd zijn aan het Karelische front, waren nog feller dan die van Zondag, die toch reeds een toppunt leken te bereiken. De Russen brachten gisteren een nog groo- ter aantal tanks in het veld, waarbij som mige van 70 ton. De Russen stelden wanho pige pogingen in het werk om door de Man- nerheimlinie te breken, teneinde Viipuri te bereiken. De geheele beschikbare Sovjet-Rus sische luchtmacht is op het oogenblik gecon centreerd aan het Karelische front. De roode luchtstrijdkrachten hebben niets verwaarloosd om te trachten te verhinderen, dat versterkingen de Finnen bereiken. De Finnen gebruiken echter slechts door de bos- schen loopende wegen die door de Russi sche vliegtuigen niet kunnen worden opge spoord. In Finsche kringen wint de meening veld, dat de huidige operaties tegen de Mannerheimlinie geleid worden door maarschalk Worosjilof persoon lijk. De vraag die op het oogenblik gesteld wordt is minder of de Finnen hun weerstand zullen kunnen voort zetten dan wel of de Russen kunnen voortgaan steeds nieuwe divisies in den strijd te werpen. Na den sector van Summa was de sector tusschen Muolajaervi en Vucksen het voor werp van de heftigste aanvallen. De Rus sen brachten hier 150 tanks in het veld. Op nieuw hebben zij gepoogd om de Manner heimlinie heen te trekken, maar de Fin nen hebben geweldige batterijen geplaatst te Kolevitz en Vjoerke, welke deze pogingen te niet hebben gedaan. Odessa het centrum der organi satie. Het feit dat er een verstrekken de overeenkomst tusschen Duitsch land en Rusland bestaat in zake militaire en economische samen werking in de. Oekraïne, het gebied van den Kaukasus en de Zwarte Zee, wordt bewezen door in alle opzichten authentieke rapporten, welke te Belgrado binnenkomen uit verschillende Zwarte Zeehavens, Is tanboel, het „Protectoraat!" en Russisch Polen. Duitsclie militaire ingenieurs zijn vol gens een Times-bericht in het Hsbl., m de Oekraine bezig versterkingen op te rich ten o.a. nabij Odessa. In den Kaukasus en aan den Russischen oever van de rivier dc Dj nester zouden eveneens nieuwe verstel- kingen worden aangelegd. Deze fortificaties zijn klaarblijkelijk bedoeld ter bescherming van de spoorwegen BatoemKiejev en U- ctessaLemberg (Lwow). Langs den eer sten spoorweg wordt met volle capaciteit oorlogsmateriaal voor Finland aangevoerd en voorts olie mangaanerts en koper voor Duitschland. Langs den tweede tarwe en eveneens olie voor Duitschland. Odessa schijnt thans het centrum van de Duitsche organisatie ten deze te zijn. Se dert den laatsten zomer heeft Duitscn- land daar groote voorraden tarwe opge slagen en de genoemde organisatie schijnt ontworpen te zijn om het transport van tar we naar Odessa te vergemakkelijken, ten einde van daar vervoer per spoor naar Duitschland mogelijk te maken. Ook verschepingen van chroom enz. woi- den voorbereid. De geheele organisatie ver keert echter nog in een primair stadium. GEFORCEERDE UITWISSELING VAN GRONDSTOFFEN EN INDUSTRIE- PRODUCTEN. Het telegraafagentschap der Sovjet >_uie meldt, op 11 Februari is te Moskou tus schen de Sovjet Unie en Duitschland na succesrijke onderhandelingen een economi sche overeenkomst onderteekend. De economische overeenkomst voorziet in den uitvoer van grondstoffen uit de Sovjet Unie naar Duitschland in ruil voor Duit sche industrieproducten. Reeds in het eerste jaar zal de handels- omzet van eenig jaar sinds den wereldoor log te boven gaan. Voor de toekomst ligt een verdere uitbreiding der wederzijdsche le veringen in het voornemen. De overeenkomst is namens de Sovjet Unie .onderteekend door den volkscommis saris voor den buitenlandschenl handel der Sovjet Unie Mikoyan en den handelsverte genwoordiger der Sovjet Unie in Duitsch land Barbarin en namens Duitschland door den specialen gedelegeerde der Duitsche re geering voor economische kwesties Ritter en den voorzitter der Duitsche economische de legatie Schnurre. Dit verdrag kan een poging tot ontworste ling aan EngelachFranschen druk worden genoemd en beteekent een geforceerde uit wisseling van grondstoffen en industriepro ducten. Het verdrag beteekent voor ingewijden geen verrassing en bevat weinig details, blijft dus qua redactie vrij vaag. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Maandagavond in Den Haag de vertooning van de Instruc tiefilm over de luchtwacht en den verdedi- gingsdienst bijgewoond. Links naast den prins generaal H. G. Winkelman, opperbe velhebber van land- en zeemacht, rechts: generaal P. W. Best, commandant van de luchtverdediging. BEMANNING EN PASSAGIERS TE DUINS AANGEKOMEN. De directie van de Holland Ameri ka Lijn deelt mede, dat zij van den kapitein van het stoomschip „Bur gerdijk" bericht heeft ontvangen, dat zijn schip Zaterdagmiddag te 18.35 uur 15 mijlen ten zuiden van Bishop Rock door een Duitsche onderzeeër is aangehouden en daarna is getor pedeerd. In ons blad van gisteren deelden wij reeds mede, dat genoemd schip een ramp getrof fen had, doch alle opvarenden gered zijn. De directie van d^ Rolland Amerika Lijn heeft van dc tórpedeering mededeeling ge daan aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. De reden van het torpedeeren van de „Burgerdijk"' is niet be kend. Nader vernemen wij, dat de redding der bemanning en de acht passagiers geschiedde door het stoomschip „Eda-m" van de H.A.L. Alle schipbreukelingen zijn gistermorgen te Duins aangekomen. EEN RAADSEL. De reden van het torpedeeren is een raadsel. De „Burgerdijk" had im mers geen contrabande aan boord; de lading, welke uitsluitend voor Nederland bestemd was, bestond uit graan, veevoeder en stukgoederen. Het schip reisde rechtstreeks van New York naar Rotterdam. Het schip begaf zich echter, zooals voor schrift is, naar de Britsche controlebasis Duins en dit is mogelijk voor den Duitschen duikbootcommandant aanleiding geweest, de „Burgerdijk" in den grond te boren. Het rapport van den kapitein wordt door de regeering afgewacht, alvorens zij maatre gelen neemt. Een huis aan den Waaldijk te Dreumel is nog slechts via het dak te betreden, daar de benedeningang door water en ijs versperd is. Er zijn echter voor ons geen geheimen!. volk Op vragen van het Tweede Kamerlid den lieer de Visser is in verband met het voor loopig intrekken der periodieke militaire verloven in de tweede Januari week en de verhouding Nederland-België 'heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken, mede namens de ministers van Defensie en van Justitie het volgende geantwoord: De oorzaken, die er, toe hebben geleid het verleenen van periodieke verloven aan militairen in de'tweede week van Januari tijdelijk op te schorten, sproten voort uit eenige minder gunstige symptomen in de internationale situatie. Voor zoover de regecring bekend is, zijn door in Nederland verblijf houdende Engel sche en Fransche journalisten geen be richten verspreid als zou er sprake zijn van een gemeenschappelijk optreden van België en Nederland. Uiteraard zouden der gelijke berichten, gesteld, dat zij verbreid waren geworden, niet steunen op door de regeering genomen maatregelen. In tegenstelling tot het vermoeden, dat door den vragensteller wordt geuit als zou den er in de betrekkingen van Nederland tot België bepaalde feiten bestaan, die niet openbaar zouden kunnen worden gemaakt, verklaart de regeering, zij het ten overvloe de, nogmaals, dat de verhouding tot ge noemd nabuurland zich bij voortduring ont wikkelt in een sfeer van nauwe samenwer king, waaraan echter ieder geheim karak ter, welk dan ook, vreemd is. IJsbarriéres worden vernietigd. Militairen verlossen arbeiders uit hun isolement. De Waal valt! Aan den onrust barenden toestand waarvan wij gis teren melding moesten maken en die herinneringen opriep aan het rampjaar 1926 is een einde geko men. Gisteren in den namiddag werd bij Nijmegen een val gemeld van 2 cm. per uur, gisteravond be droeg deze 3 cm. Niettemin is hier en daar het gevaar niet geheel geweken. Bij Sint Andries zitten vier ijsdammen, waarvan er tot nog toe één door de ijs- brekers is vernietigd. Er staat den ijsbre- kers dus nog een zware taak te wachten! Tusschen Deest en Heerenaarden blijft de toestand critiek, daar de enorme druk van het water op de dijken aanhoudt en de ijsvorming aan den bovenloop van de ri vier ten gevolge van de strenge vorst zich voortzet. Be bedreigde steenfabrieken. Tien militairen, o.w. twee luitenants, zijn er gistermiddag in geslaagd een aan tal arbeiders en enkele gezinnen, die zich in twee steenfabrieken, gelegen op de Uiterwaarden te Druten, bevonden, naar een veiliger oord over te brengen. Het ge bouw der gebroeders Mijnlief loopt thans groot gevaar, wanneer het ijs in de Waal gaat kruien. Tien militairen arriveerden in den vroegen middag met een vrachtauto, waarop een roeiboot was geladen, te Druten. Nadat men den boot in een open gedeelte van de Waal had gelegd, vertrok de expeditie naar de uiterwaarden, welke op enkele honderden meters van den dijk zijn gelegen. Met een bijl bewerkten de militairen het ijs, om zich een weg naa rde fabriek te banen. Voor den korten afstand had men niet min der dan anderhalf uur noodig. In twee ge deelten werden de zeventien arbeiders en de beide gezinnen naar den dijk te Druten overgebracht. Eerst waren de vrouwen en Verwachting: Meest matige. Noordoostelijke tot Noordelij ken wind, wisselende be wolking, plaatselijk enkele sneeuwbuien, des ochtends hier en daar zeer strenge, overigens strenge tot mati ge vorst. kinderen aan de beurt, vervolgens de man nen. De militairen trokken daarop met de roei boot naar de steenfabriek „Boschoven", wel ke op korten afstand van die der Gebroe- 'er- Miintipf is gelogen, en brachten ook de zeven gezinnen, die hun huizen nabij deze fabriek hadden moeten verlaten en hier hun bivak hadden opgeslagen, in veilig heid. Zondagmorgen om vijf uur waren deze menschen uit hun huizen gevlucht. Men had mondvoorraad meegenomen. Allen zijn in Druten bij burgers gehuisvest. Hongerdood wacht het vee. In de fabriek verblijven thans nog der tien paarden -en tien koeien, benevens wat kleinvee. Men zal trachten de komende dar gen de beesten van voedsel te voorzien. Wanneer de toestand van het ijs even wel kritieker wordt, zal dit niet mogelijk zijn en zullen de dieren den hongerdood sterven. In de steenfabriek der Gebroeders Mijn- lief staat het water reeds een meter hoog- De arbeiders, die zich hier bevonden, heb ben een paar angstige dagen doorgebracht. Voor de Ned. Spoorwegen. Naar de Maasbode verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen thans, voorloopig vijf electrische locomotieven bestellen. Deze nieuwe locomotieven, aldus schrijft het blad, zullen in hoofdzaak moeten dienen ter vervanging van stoomtractie, omdat de stoomtreinen van thans ten hoogste met een snelheid van -100 km. per uur kunnen rijden en deze „geringe" snelheid op baanvakken welke door electrische treinen worden be reden een beletsel kunnen zijn voor een fre quent verkeer. Vrachtauto door het ijs gezakt, Bestuurders vinden in het duis ter den weg naar Urk. De expediteur Wenting, die gisterochtend, vergezeld van een bediende met een vracht- atuo van Kampen over het ijs naar Urk was vertrokken, doch gisteravond om zeven uur hier nog niet was aangekomen, heeft om streeks acht uur het voormalige eiland be reikt. De mannen vertelden, dat nabij de Ramspol, een zandplaat tusschen Schok land en Kampen, de vrachtauto eensklaps door het ijs zakte. Met een nat pak kwamen de vrachtrijders er af, doch de auto was gedeeltelijk onder water verdwenen, evenals een deel van de lading, welke uit levensmid delen bestond. Met inspanning van alle krachten geluk te het den beiden mannen na verloop van eenige uren de auto op het ijs te trekken. Het was reeds donker, toen zij met dit karwei gereed waren. De route naar Urk konden zij in het duis ter moeilijk volgen, doch ten slotte bereikten zij toch de plaats van bestemming. De mannen, die erg vermoeid en koud wa ren, kregen onmiddellijk na hun aankomst op Urk warm eten en droge kleeren, zoodat zij weldra op verhaal konden komen. Weer met de auto terug! Een deel der lading bleek verloren te zijn gegaan. De beide mannen hebben den nacht op Urk doorgebracht en zullen van daag met hun auto de terugreis aanvaar den. Van Lemmer uit is gisteren post per auto naar Urk vervoerd, de vrachtdiensten t io- schen Lemmer en Urk keden den geheelen dag ondehouden. Vele schaatsenrijders be gaven zich gisteren van Lemmer naar Urlfc

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1