Chef bemerkt brandlucht Miltvuur-epidemie bijna voorbij Kind in verhuisauto gestikt BEVORDERING der lichamelijke opvoeding Schietpartij aan de grens Duitsche vliegtuigen bij de Orkaden Dc Poolschc „gruweldaden" Twintig Lotta's op haar post omgekomen Water stroomt schip binnen Crediet voor bloembollenkweekers Wat de boer moet opschrijven Toestand van België tragischer dan ooit" Anti-semietische maatregelen in het protectoraat Een opofferende zuster Postvluchten op Indië Dc Australische en Nw. Zeeland- sche troepen in Egypte Zweedsche vrouwen getuigen voor den vrede Tot 20 pet van de jaaropbrengst De minister van Economische Zaken heeft met intrekking van de erisis- bloemkweekerscrediet - beschikking 1935 een nieuwe beschikking van dien aard gegeven, waarbij onder be paalde voorwaarden uit het fonds voor de credietverleening aan, bij de centrale als georganiseerden aange sloten, bloemkweekers de daarvoor benoodigde bedragen worden be schikbaar gesteld. Het bedrag van elk der aan één aange slotene te verleenen credieten ral worden ge steld op ten hoogste 20 procent van de bruto- jsarópbrengst van de producten, welke vooi hem-in het voorgaande jaar rijn geveild over de erkende veiling, bij welke hij zijn aan vrage voor het verkrijgen van het betreffen de crediet heeft ingediend, met dien verstan de, dat het totaal der credietbedragcn, welke aan een zelfden credietnemer zijn verleend, krachtens alle op eenigerlei tijdstip, te zijnen name loopende credietoverecnkomsten, voor zoover deze zijn aarfgegaan krachtens de be palingen dezer beschikking, ten hoogste mag beloopen 14.000.—. Hij had een goede neus.... Filiaal van Rath en Doodeheef- ver te Tilburg gedeeltelijk door vuur vernield. Voorraad behang selpapier waardeloos geworden. Een felle brand heeft gistermiddag gewoed in een filiaal van de N.V. Behangselpapier fabriek Rath en Doodeheefver, gelegen aan de Wolstraat te Tilburg. Omstreeks vier uur constateerde de filiaal chef, die aan de voorzijde van het gelijk- vloersche gedeelte in een kantoortje aan het werk was, een brandlucht. Hij toog op on derzoek uit en bemerkte, dat op de boven het gelijkstraatsche gedeelte gelegen zolder, brand was ontstaan. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse verscheen en met niet minder dan tien stralen het vuur bestreed. Op deze wij ze wist zij den brand, die zich snel voort plantte, in te sluiten, zoodat binnen het uur het gevaar geweken en de vlammen ge- bluscht waren. De zolderverdieping, waar zich nagenoeg geen goederen bevonden, bleek volkomen te zijn uitgebrand, terwijl het dak geheel vernield was. Op de gelijkvloersche étage, waar de voorraden voor het geheele jaar waren opgeslagen, ontstond groote brand- en waterschade. De voorraad behangselpapier is volkomen waar deloos geworden, hetgeen een scha depost van duizenden guldens be- teckent. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. In Noordholland vorige week slechts drie gevallen. Naar wij vernemen gaat het met het miltvuur den goeden kant op. In de provincie Noordholland nam het aantal ziektegevallen geleidelijk af. Zoo kwamen de vorige week nog slechts drie nieuwe gevallen voor. Ook in de andere deelen van het land geeft de ontwikkeling der ziekte thans een gunstig beeld te zien, .zoodat mag worden aangeno men, dat de epidemie spoedig tot het verleden .zal behooren. Voorraden graan, peulvruchten, zaden en krachtvoeder. Wij vernemen, dat op de registratiekaart, waarop de stand van den veestapel per 18 Februari 1940 moet worden ingevuld, tevens eenige vragen zullen worden gesteld, omtrent de op dien dag aanwezige voorraden in ge specificeerd in gedorscht en ongedorscht, van de volgende producten: tarwe, rogge, gerst, haver, mais (eigen verbouwde), veldboonen, groene erwten, schokkers, capucijners, ande re grauwe en platte vale erwten, bruine boo- nen (inclusief stroo- en woudboonen), witte boonen, bruin mosterdzaad, overige zaden, gemengd graan (eigen verbouwd, ook graan met peulvruchten), krachtvoeder, verkregen op witte toewijzingsbonnen en nog aanwezig en ander krachtvoeder. Moeder, door koude bevangen, ging er boven op liggen. Een firma te Amersfoort zou in den nacht van Zondag op Maandag een gezin uit Bor- ne naar Amersfoort verhuizen. In de laad bak van de vrachtauto, die daarbij werd gebruikt, hadden twee vrouwen, een jonge tje van tien maanden en een meisje van drie jaar plaats genomen. Af en'toe werd gecontroleerd hoe zij het maakten en steeds bleek alles in orde. Bij aankomst in Amers foort kwam men echter tot de ontdekking dat allen door de koude waren bevangen en het meisje van drie jaar was overleden. De moeder was versuft geraakt en op het kind baan liggen, waardoor het is gestikt Het programma der Stichting. Nationale De onlangs op initiatief van het Rijkscol lege voor de lichamelijke opvoeding opge richte „Nationale Stichting tot Bevordering van de lichamelijke opvoeding", welke zich ten doel stelt de lichamelijke opvoeding van het geheele Nederlandsche volk door een eensgezinde actie te bevorderen, zal binnen kort haar taak aanvangen. In een dezer dagen gehouden conferentie heeft de voorzitter der stichting, Mr. J. J. P. C van Kuijk, burgemeester der gemeente Veenendaal, eenige nadere uiteenzettingen gegeven omtrent taak en doelstelling dezer nieuwe organisatie. Juist de huidige toestand, aldus de heer Kuijk, toont het groote nut van de lichame lijke vorming van ons volk, welke, als in tegreerend deel van de opvoeding, de volks kracht verhoogt, op onmiskenbare wijze aan. Zijn aan den eenen kant de tijdsomstandig heden, waaronder de stichting haar taak aanvangt, niet gelukkig. Aan den anderen kantjs de nood der lichamelijke opvoeding hierdoor niet minder geworden. Een volk, dat geestelijke en moreele paraatheid aan een goede lichamelijke ontwikkeling paart, zal in staat zijn het hoofd te bieden aan on voorziene moeilijkheden en zal des te beter zijn onafhankelijkheid weten te verdedigen. Nadrukkelijk wees de heer Kuijk er op, dat de taak der stichting gericht is op de lichamelijke opvoeding der schoolvrije jeugd en van de ouderen. De middelen, welke de stichting voor directe uitvoering vatbaar acht en voor de aanwending waar van zij een beroep doet op het geheele Ne derlandsche volk, zijn o.m. volgende: Bevordering der oprichting van regionale comité's, bevordering van de uitbreiding van 't aantal gemeentelijke commissies voor lichamelijke opvoeding; het voeren van een doelmatige propaganda, 't verzamelen van gegevens voor de instelling van een en- quete, het aandringen bij alle politieke par tijen om de lichamelijke opvoeding in haar programma op te nemen. Het aandringen bij de jeugdorganisaties tot het harmonisch venverken van de li chamelijke opvoeding in haar vormings- of beginselprogramma, bevordering van maat regelen ten opzichte van de jeugdigen, o.a. werkloozen, industrie-arbeiders en boeren, door gemeentebesturen, bedrijven en ver- eenigingen te nemen. Het streven naar eenheid in eischen voor vaardigheidsdiploma's, het voeren van pro paganda voor het houden van sportdagen en demonstraties, invoering van de lichame lijke oefening in overheids- en particuliere bedrijven, het inrichten van cursussen in gymnastiek, spel, t zwemmen, wandelen, volksdansen, enz. In samenwerking met de bestaande organisaties, propaganda voor voortgezette lichaamsoefening (courant, vlugschrift, radio, film) en overleg met den minister van Defensie en den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht om te trach ten de reeds in het leven geroepen of als nog te roepen maatregelen ten aanzien van de lichamelijke oefening in het leger mede als grondslag te doen 6trekken voor de li chamelijke oefening van hen, die na vol brachten werkelijken dienst in het genot van groot verlof zijn gesteld. Nederlandsche monteur onaange naam verrast. Zaterdagmorgen was een monteur van de electriciteitsmaatschappij „De Berkelstreek" bezig in Zuid-Rekken 't stroomverbruik op te nemen. Hierbij moest hij ook bij de land bouwers Wansink en Winkelhorst zijn. De zen wonen echter juist over de Duitsche grens. Terwijl de monteur met de vrouw van W. stond te praten en de meterkaart weer teruggaf, klonken er achter elkaar drie schoten. De man, die nog op Nederlandsch grondgebied stond, wilde zich verwijderen, maar toen klonk voor de vierde maal een schot Ten teeken dat hij het hoorde, stak hij de hand in de hoogte, waarna vier Duitsche soldaten en een commandant verschenen. Op de vraag wat het schieten beteekende, ver klaarde de commandant, dat hij zooiets niet mocht toelaten. Hij had n.1., aldus het Vlk., door de kijker gezien, dat R. vrouw Wansink een papier had gegeven. Hij zou vrouw Wan sink meenemen, teneinde de zaak verder uit te zoeken. Britten rwalken ruim vijftig uur rond in open boot. Twee Duitsche vliegtuigen hebben gister langs den rand der Orkaden gevlogen. Zij hebben geen bommen uitgeworpen. De toe stellen hebben slechts boven een smalle strook van de eilanden gevlogen. Na gevecht tusschen vliegtuig en schip. De uit tien koppen bestaande bmanning van den Engelschen treiler „Theresa Boy- Ie", groot 224 ton, die Zaterdagochtend door een Duitschen bommenwerper op 120 mijl van de Engelsche kust was aangevallen en tot zinken gebracht, is gisteravond in een ha- van aan de Noordoostkust aan land gegaan nadat zij ruim 30 uur in een open boot had rondgezwalkt. Toen het schip zonk gingen de mannen in een kleine boot en zetten koers naar land. Zij waren op enkele mijlen van de kust aangekomen, toen zij gister ge zien werden door een Engelsch vliegtuig, dat een mijnveger naar hem toezond. Of schoon zij lijden van de doorgestane emoties en de ontbering, is niemand hunner gewond. Opvarenden van Duitsche dulk- booten gevangen. Het ministerie van oorlog maakt de na men bekend van acht officieren en minde ren, behoorende tot de bemanning van Duit sche duikbooten, die krijgsgevangen zijn ge maakt. Neutrale schepen getorpedeerd? Het Noorsche s.s. Nidarholm, groot 3482 ton, is Maandag tot zinken gebracht volgens een telegram dat in Oslo door de reeders is ontvangen. De bemanning is door een ander Noorsch schip gered. Het is nog niet bekend of de Nidarholm tengevolge van een mijn of van een torpedo vergaan is. Het schip was van Amerika onderweg naar Liverpool. Het Zweedsche schip „Birgitta" heeft veer tien opvarenden van het Estlandsche schip „Linda", dat op weg van Blyth naar Githen- burg is getorpedeerd of op een mijn geloopen te Kopervik aan land gebracht. Onder de ge redden bevond zich een vrouw. De tweede machinist van het Estlandsche schip is aan boord van de Linda overleden; de kapitein is zwaar gewond en de meeste geredden heb ben lichte kwetsuren opgeloopen. Sommigen beweren een torpedo te hebben gezien, even voordat de ontploffing onder het voordek zich voordeed. 58000 Duitschers zouden slachtoffer zijn geworden. het Het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft zoo juist de tweede gecom pleteerde uitgave doen verschijnen van een vele officieele verklaringen en origineele fo to's omvattende documentenverzameling, be treffende Poolsche .gruweldaden", waarv'an in Polen wonende Duitschers het slachtoffer zijn geworden. Volgens het omvangrijke werk zou de „Poolsohe terreur" 58000 slacht offers hebben geëischt. ENGELSCHE INVOER VAN VLEESCH- WAREN. Een telegram uit Londen meldt aan het Hsbl., dat het Engelsche departement van Handel met ingang van gisteren heeft ver boden den invoer zonder licensie van: worst (behalve in blik), rundvleesch, kalfsvleesch, schapenvleesch. varkensvleesch en eetbare slachtafvallen, zoowel in blik als in niet ge- conserveerden toestand. Het Departement van Voedselvoorziening zal den gecentrali- seerden aankoop van deze producten ter hand nemen. Goederen, die vóór heden reeds waren verzonden, behoeven nog géén licen sie. Een aantal arbeiders van een steenfabriek te Druten beleefde angstige uren, daar de fabriek gevaar liep, door het kruiend ijs verwoest te worden. Na hun langdurige ge dwongen gevangenschap werd den werklie den door militairen hulp en uitkomst ge bracht Sombere woorden van generaal De nis, In zijn in de Kamer gehouden rede heeft de Belgische minister van landsverdedi ging, generaal Denis, gezegd dat hij thans de mogelijkheid onderzocht ook de gemobi liseerde vaders van twee kinderen te demo- biliseeren. Hij hoopte alle mijnwerkers de eerstvolgende maanden naar huis te kun nen zenden. Wat de taalkwestie betreft, zeide hij dat de meeste hooge commando's thans wrnrden waargenomen door generaals van Vlaam- schen oorsprong. Belattie: En we klagen niet! Generaal Denis: Men zou niet. kunnen begrijpen waarom deze officieren hun me deburgers die, zooals zij afkomstig zijn uit het Vlaamsche land, vijandig zouden gezind zijn. In het slotgedeelte zeide dezelfde, naar het Rt. Nwsbl. meldt: Moest gij zooals ik op de hoogte ztjn van sommige zaken, die be roepsgeheimen zijn, dan zoudt gij in zien, dat ons land op dit oogenblik in een meer tragischen toestand ver keert dan in den loop zijner gansche geschiedenis. Om het gevaar te ontgaan, moet gij allen wenschen dat wij een le ger bezitten dat materieel en mo reel sterk is. Een leger waarin zeke re elementen vijandig tegenover el kaar zouden staan, zou geen sterk leger zijn. Alle ideologische geschillen moeten thans geweerd worden. Als de vrede teruggekeerd is. zullen de Belgen naar ouder gewoonte opnieuw kunnen krakelen en redetwisten... Alvorens deze tribune te verlaten, aldus de minister, wil ik u zeggen, hoezeer ik onze soldaten bewonder, die hun gezin hebben verlaten en hun betrekking hebben geruild voor een grens-leven, dat nog verergerd wordt door de ongerustheid, die hen kwelt omtrent hun nabestaanden. Men moet het liart op de rechte plaats dragen en een klaar besef hebben van zijn burgerplicht,, om dien toestand te verdragen zooals ons leger zulks doet. Ik kan u verzekeren dat ons leger zich in dit opzicht prachtig heeft gedragen. De cri- tiek die soms op ons volk wordt uitgebracht beteekent zoo weinig tegenover de groote hoedanigheden waarvan wij de uitdrukking vinden in de wijze waarop ons leger en de gansche bevolking zich gedraagt. Ik eindig met mijn erkentelijkheid te be tuigen aan onze officieren en onderofficie ren. en vooral aan onze brave soldaten en boeren. (Levendige toejuichingen.) Joden worden uitgeschakeld van het eoonomische leven. Reeds zijn op 21 Juni 1939 in het Protec toraat onderscheiden verordeningen ver schenen over het Joodsche vermogen. Thans is, naar de N.R.Crt. meldt, een nieuwe verordening afgekondigd, volgens welke Joden uit hun zaken kunnen worden gezet. Een aanvullende verordening be paalt, dat dit om te beginnen zal gelden voor de textielbranche en den handel in schoenen en andere artikelen van leder en wel in dier voege dat de verkoop door Jo den van deze waren op 30 April 1940 zal worden stopgezet. „De nieuwe verordening", zoo heet het in een officieuze toelichting, „heeft ten doel de Joden uit het oeconomische leven yit te schakelen." Veertig maal donor. Gisteren is in het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda de zilveren Landsteiner-medaille van den bloedtransfusiedienst uitgereikt aan zuster Crescentia (in de wereld mej. Th. M. Brevinck) als waardeering voor haar vele verdiensten voor den bloedtransfusiedienst. Zuster Crescentia heeft niet minder dan keer haar bloed gegeven voor een patiënt. Dit is het eerste bekende geval in ons land, van iemand, die veertig .maal als donor is opgetreden. De positie der K.L.M.-vliegtuigen op de Indiëroute was gisteren: Uitreis: „Torenvalk" (Van Dijk) te Bandoeng, Pelikaan (Smirnoff) te Rangoon. Thuisreis: Oehoe (Viruly) te Alexandrië; Nandoe (Moll) te Medan. Slachtoffer der Russische bom men. De presidente van het Finsche corps der Lotta's, Fanni Luukolen, heeft tij dens haar verblijf te Stockholm te genover Zweedsche journalisten ver klaard, dat reeds twintig Lotta's het slachtoffer zijn geworden van de Russische bombardementen, daar zij haar post niet konden verlaten. De „Flandres" gebotst. AU# opvarenden gered. Het Belgische s.s. „Flandres" (5827 ton) js gisteren in aanvaring gekomen met een on bekend vaartuig, twee mijl buiten de Zuid- Oostkust van Engeland. Alle opvarenden zijn in veiligheid. Tengevolge van de aanvaring is in de wand van de „Flandres" een gat ontstaan, waardoor het water binnenstroomde. Het schip was met een lading vischlijm op weg van Antwerpen naar Montevideo. Het had juist een controlebasis verlaten. Het schip is thans aan den grond gezet. Uniforme uitrusting met het En gelsche leger. Het eerste contingent Australische en Nw- Zeelandsche troepen, dat in Egypte is aange komen (zie ook elders in dit no.), is volgens den militairen correspondent van Reuter, precies op dezelfde manier georganiseerd als het Britsche leger. De mannen zijn uit gerust met hetzelfde geweer en beschikken over Bren mitrailleurs, anti-tankbussen en mortieren. Zij zijn in dezelfde leerstellingen geoefend door stafofficieren, die hun oplei ding hebben genoten in het instituut te Cam- berley (Engeland). Op die wijze zijn vele ver schillen, welke in den laatsten oorlog heb ben bestaan tusschen de legers uit de domi nions en uit het Vereenigd Koninkrijk, opge geven. De fabrieken in Nieuw Zeeland, Au stralië en Canada, welke werken voor de vervaardiging van munitie en uitrusting stukken, produceeren precies dezelfde soor ten materiaal als de Britsche fabrieken. In het Midden Oosten bestaat ook een zeer hechten band tusschen de bevelvoerders. Het jongste bezoek van generaal Weygand aan dit gebied heeft er veel toe bijgedragen om de geallieerde legers voor hun gemeenschap pelijk doel te coördineeren Oproep tot alle vrouwen der we reld om te trachten de dreigen de catastrofe af te wenden. Gisteren hebben meer dan dertig Zweedsche vrouwen-organisaties, welke ongeveer een half millioen vrouwen van alle politieke en in- tellectueele richting vertegenwoordi gen, te Stockholm een massaverga dering gehouden, waarin een op roep gericht tot alle vrouwen van. de geheele wereld, werd aangeno men. Hierin worden de vrouwen aangespoord goed na te denken over hetgeen een totale oorlog in al zijn wreedheid beteekent, enz. enz. Finland is op het oogenblik het slachtof fer van een dergelijken oorlog. Zelfs in de meest afgelegen gebieden is de burgerbe volking iederen dag blootgesteld aan aan vallen uit de lucht en enorme hoeveelhe den bommen worden geworpen op niet versterkte plaatsen. Tegelijkertijd brengt deze oorlog, vooral in het hooge noorden in dezen buitenge woon strengen winter onuitsprekelijk lijden voor de Russische soldaten, die strijden me me terrein. ver van hun kantonne- Laten wij ook protesteeren tegen den on- wfr'npC« vinen ?0rl0K ter zee, welke het mohio? schepen veroorzaak!, welke a5n vreedzame landen, als mede schuld draagt aan het verlies van menschenlevens. m^enr07Then Van alle landcn der wereld moeten zich vereenigen om gemeenr omTen einH16 ,P0Kei? een middel te vinden trem-iwu v i?. maken aan dit aangrijpend dfnflm 7iphn hchameliik en geestelijk lij- Si K°°r onze °°*en afspeelt, den rirh M .e vrouwenorganisaties wen- in hef hLinH mdivjdueele vrouwen en en 'Donrt h» de vrouwenorganisaties fn haarf «nf 21<?h te lenigen, ieder de rptLri' om m,vloed uit te oefenen op nemen riat*80!' ,°Pdat deze bet initiatief van riin Z, eiden tot het beëindigen toesta ®n °?rio* en bet finsche volk zal terug te keerem 811 vreedzaam leveQ eefff t?if 1X1 ,actie konien en alle pogin- f„ Vnn werk stellen om de vernieling te dreigede catasrofe af geslacht bedreigt." *eh8Cle me^belijke

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2