T7ÏÏL 'MÉ -DE TOEIDSP De vredespoging der V.S. Het personeel voor de nieuwe kruisers Bekende Indische figuren over de slagkruisers Het vriest 12 graden JPijnlijke kloven PUROL 1/Üifnen teisleeen Huisduinen UtaaA yacui iae Heen? Brand in de Pastorie van de Nieuwe Kerk Slaapkamer geheel uitgebrand Weer twee riooldeksels de lucht in Gladheids-slachtoffer Rijkspostspaarbank J. C Slisf Kapitein G. van der Kooy Commandant van Dam overleden Ncd. Icdischc officieren Temperatuur en Barometerstand Oorzaak: brandende kachel In het slaapvertrek. Gisterenmiddag te omstreeks kwart voor twee, werd mevrouw v. d. Poel, echtgenoote van den predikant der Ned. Hervormde Kerk aan de Weststraat, een sterke brandlucht gewaar, die kwam van de eerste verdieping der pastorie. Toen zij zich ijlings naar boven begaf, ontdekte zij tot haar groote ontsteltenis, dat een deel van het meubilair der slaapkamer ln lichte laaie stond. Ds. v. d. Poel, die niet aanwezig was, in verband met het geven van cate chisatie-onderwijs, werd terstond gewaar schuwd, evenals de politie. Deze arriveerde met bekwame snelheid op de Weststraat met een der spuiten. Het bleek dat men reeds de medewerking had van de Marinewerf-autoriteiten, die een deel van het personeel beschikbaar stelden voor assistentie. En deze was. gezien de dikke ijs korst in het Werfkanaal, wel noodig ook. Al spoedig was er echter een bijt gehakt, zoodat water gegeven kon worden. Daar vóór was nog een brigadier, voorzien van het rookmasker, naar binnen gegaan, teneinde te trachten met een schuimbluschapparaat het vuur te beteugelen. Dit bleek toen echter reeds niet meer mogelijk te zijn. Eerst met een, later met twee stralen, be streed men het vuur ln de slaapkamer, lig gende aan de voorzijde van het pad. Dikke rookwolken barsten uit de gebroken ruiten, en het was al spoedig te zien, dat er van de brandende kamer weinig of niets meer zou overblijven. Men hoopte echter de brand tot dit vertrek te kunnen beperken, iets waarin men zoo fortuinlijk was te kunnen slagen, Na een klein kwartier was men het vuur meester en om kwart over twee waren het nog slechts onbeteekenende zwart rookkolommetjes, die naar buiten golfden. Voor de pastorie spraken wij ds. v. d. Poel. Op onze vraag, wat de vermoedelijke oor zaak van dezen brand kon zijn, deelde deze ons mede, dat die waarschijnlijk gelegen is in het feit, dat er vonken uit de op de slaap kamer staande Salamander-kachel overge sprongen zijn op het kleed, met de noodlot tige gevolgen van dien. Uiteraard was de predikant onder den In druk van het gebeuren, doch het meest vreesde hij voor zijn bibliotheek. Weliswaar was men verzekerd, doch het verlies der boeken is moeilijk financieel te vergoeden. BU een bezoek ln de pastorie bleek ons echter, dat men, met uitzondering van de slaapkamer, die finaal is uitge brand, overigens weinig of geen brand schade gehad heeft. Wel is er niet ge ringe waterschade. Overal ln de beneden verdieping droop en stroomde het water door het plafond, of kwam het neer in de corridors. De aangrenzende studeerkamer was er echter goed afgekomen, ook hier geen waterschade geleden. Zooals gezegd, ondervond men hulp van het werfpersoneel, dat eveneens een ijzeren ladder ter beschikking stelde. Een vrij groot publiek sloeg de blusschings- werkzaamheden gade. Van de aanwezige autoriteiten noemen wjj den burgemeester, den heer Dokter, de inspecteurs van politie, en dokter Rienks. In den loop van Dinsdagmorgen werd den bewoners van de Jonkerstraat en Jan in 't Veltstraat wederom een minder prettige ver rassing bereid. Op een gegeven moment na melijk vlogen met zware dreunen twee riool- deksels, ongeveer ter hoogte van de krui sing JonkerstaatJan in 't Veltstraat de lucht in, een deel van de cement en de steenen met zich voerend. Waar er weinig verkeer op dat oogenblik was, werd niemand getroffen. Ook hier blijken opgehoopte riool- gassen de schuldigen te zijn. Gistermorgen om 1 uur liep een dame, wo nende aan het Singel, door de Koningstraat. Ter hoogte van de Bijbelschool kwam zij op het trottoir door de hevige gladheid zoodanig te vallen op het achterhoofd, dat gij versufd bleef liggen. Het was de heer Piet Snel, die terstond de politie opbelde en deze in kennis stelde met het gebeurde. Binnen enkele oogenblikken was de politie-auto aanwezig, die het slacht offer vervoerde. Naar men ons mededeelt liet zich de afloop van dit ongeval minder ernstig aanzien dan men aanvankelijk veronderstelde. ZIJN' BAAS KWIJT. Aan het hoofdbureau van politie is een hond gebracht, welke bij iemand was komen aanloopen. Het is langharig dier, alle tinten grijs, pijn. 3035 cm hoog. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Januari 1940 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 101.968,45 en terugbetaald 90.898,16 NASSI-GORENG Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 11.078.30 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be draagt 74. Wie 's winters zomerwarmte wenscht door cokes of anthraciet Doet wijs als hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt Adres; Polderweg 34 - Telef. 228. BTFFETTARLA SPOORSTRAAT 97 In den ouderdom van 79 jaar is te Haarlem overleden de heer J. C. Slis. directeur van de n.v. Vischhandel Oterendorp en Co., te IJmuiden. De heer Slis behoorde nog tot die eerste greop van vischhandel arm, die hun in Den Helder gevestigde zaak destijds naar IJmuiden hebben overgebracht toen deze plaats een belangrijk centrum van dien han del werd. De zaak werd daardoor tot zeer grooten bloei gebracht. Naast het bestuur van zijn eigen handel heeft de heer Slis bui tengewoon veel gedaan voor den vischhandel ln het algemeen. Hij was een van de oprich ters van de IJmuider-Vischhandel-vereeni- ging en was gedurende 23 jaar haar voorzit ter. Die functie maakte hem ook tot den aan gewezen vertegenwoordiger in de Kamer van Koophandel, eerst voor die in de gemeente Velsen, en na de reorganisatie ln die voor het district Haarlem. Hij had zitting in een groot aantal commissies met betrekking tot den vischhandel. In de jaren 19141919 was hij vanwege de belangen van den vischhandel voortdurend in contact met onze regeering en met die van vele oorlogvoerende landen. Voortdurend stond hjj op de bres om te zor gen, dat de vischhandel geregeld voortgang kon hebben. Bij zijn 20-jarig jubileum als voorzitter van de vereeniging erkende de re geering zjjn verdiensten door hem te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het klimmen van de jaren heeft den heer Slis gedwongen de leiding van de vischhan- del-vereeniging neer te leggen en toen werd hg benoemd tot eere-voorzitter. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 14 Februari om half drie op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem. Zondag is in een ziekenhuis te Bahia Blanca (Brazilië) overleden de heer G. van der Kooy, gezagvoerder van het s.s. „Bos koop" der K.N.S.M. Hjj is 56 jaar oud ge worden. Deze zeeman, die in den vreemde gestorven is, was op 2 Mei 1884 in Den Helder geboren. In 1905 trad h(j als derde stuurman in dienst by deze reedery, na eerst nog eenige jaren elders te hebben gevaren. Hy werd een jaar later reeds tot tweede bevorderd; in 1910 werd hij eerste en op 6 Februari 1920 gezagvoer der. Als zoodanig voer hjj op talrijke schepen, zoowel op de Oostzee ais op de Middelland- sche Zee. Pretoria, 12 Febr. (A.N.P.). Op 84-jarigen leeftijd is hier gestorven, na een ziekte een ziekte van twee jaren, commandant G. M. J. van Dam. Hij kwam in 1876 met zijn ouders uit Nederland naar Zuid-Afrika. Zij vestig den zich in Potchefstroom, waar zyn vader gemeente-ambtenaar werd. Van Dam werd secretaris van het vermaarde Triumviraat bestaande uit Kruger, Jo'ubert en Pretorius. In 1888 werd hij commandant van een deta chement der Zuid-Afrikaansche politie te Klerksdorp en in 1895 commandant van de politie te Johannesburg. By het uitbreken van den Zuid-Afrikaanschen oorlog ging het Zuid-Afrikaansche politiecorps onder leiding van Van Dam naar het front. In 1900 werd hij gevangen genomen, waarna hij de rest van den oorlog als krijgsgevangene doorbracht te Ladysmith. In 1919 heeft hij den politiedienst met den rang van majoor verlaten. Vieren jubileum hunner vereenig.ug. Batavia, 12 Febr. Overal waar afdeelingen zyn gevestigd van de Ned.-Indische Officie ren Vereeniging werd het 25-jarig bestaan Zaterdag j.1. herdacht. Te Batavia geschiedde dit door een her denking ;n de militaire sociëteit Concordia, waar een matinée dansante werd gegeven. Aanwezig waren de generaal-majoor Pes- man, deputaties van de marine-vereeniging, afdeeling Nederlandsch-Indië, het hoofd bestuur van de vereeniging van reserve-offi cieren, het bestuur an de afdeeling Batavia- Buitenzorg van de vereeniging van reserve- officieren. Overal werd de eerste dronk uitgebracht op H. M. de Koningin, waarna een toespraak werd gehouden door den voorzitter. Opleiding In het huidige tempo. Onze Haagsche correspondent schrijft: De beslissing van de regeering, den bouw van drie slagkruisers voor Indië te bevorderen, heeft In marinekringen groote voldoening gewekt, hoewel men er natuurlek rekening mee houdt, dat de plannen eerst nog door de volksvertegen woordiging moeten worden goedgekeurd, eer men aan de uitvoering kan beginnen. Gezien de stemming in de Kamers, Is niet te verwachten, dat de Staten-Gene- raal de plannen zullen afwijzen of er op beknibbelen. In marinekringen houdt men reeds reke ning met het te verwachten verloop van de voorstellen, meldt onze Haagsche correspon dent. Ten aanzien van het personeel voor de nieuwe kruisers verklaarde men, dat het in 1933 ontstane tekort aan personeel sinds 1935 snel is aangevuld, zoodat men thans kan zeggen, dat men „bij" begint te komen. Met het oog op het 'versterkte plan-Deckers moet men nu onverminderd voortgaan met het op leiden van manschappen. Verwacht wordt, dat eerst volgend jaar het vlootplan voltooid kan zijn. Zoo staan de vervangers van de Java en de Sumatra te Rotterdam op stapel, de Heemskerck Is in aanbouw, evenals vier torpedomotorbooten en zeven onderzeeërs. Het plan-Deckers omvatte oorspronkelijk drie slagkruisers, 12 Jagers en achttien onderzeebooten. Daar kwamen later bij twee flottieljeleiders, eenige kanonneer- booten, zes duikbootjagers en twintig tor pedomotorbooten. Aangezien men verwacht, dat de drie slag kruisers in ongeveer vier jaar gebouwd kun nen zijn en het volgend jaar de bemanning van de thans gereedzijde vloot is afgericht, zal met de opleiding van personeel voor de nieuwe slagkruisers in het thans geldende tempo worden doorgegaan, zoodat dan met het gereedkomen van de nieuwe kruisers de bemanningen klaar zullen staan. De marine verwacht, dat de kruisers tege lijk in Nederland zullen worden gebouwd. De scheepswerven hebben zelfs capaciteit voor het op stapel zetten van vier stuks. De kruisers vragen een omlijsting van lichter materieel. Te dien aanzien zal er wei nig meer noodig zijn. omdat het dan ver- eischte materieel zich harmonisch bij de zware schepen zal aansluiten. Gewacht moet worden op de uitwerking van de plannen der regeering. Daar thans nog niets vast staat, is het moeilijk bepaalde mededeelingen te doen omtrent bewapening, type, enz., van de te bouwen kruisers. Daaromtrent zullen spoedig beslissingen moeten worden genomen. Algemeene instemming. De Re- geering heeft het beste gekozen. Het Nieuws van den Dag van Ned.-Indië heeft, naar Aneta uit Batavia meldt, eenige bekende figuren in Indië geïnterviewd naar aanleiding van de versterking van de vloot met slagkruisers. De heer H. Giel, president van de Factorij der Ned. Handel-Mij., juichte de plannen ten zeerste toe. Hij betreurde het slechts dat zij zoo laat zyn gekomen. Ten aanzien van de financieele consequenties vermoedt de heer Giel, dat Nederland het grootste deel van de lasten zal dragen. De voorzitter van het Algemeen Land- bouwsyndicaat, dr. ir. F. Kramer, meent, dat men slechts op de uitingen in de dagbladen behoeft te vijzen om aan te toonen dat er wel niemand zal zijn, die de plannen tot ver hooging van de Indische defensie niet zal toe juichen. Of dat door de slagkruisers moet geschieden, daarover laat ik my liever niet uit, daar dit een kwestie is van deskundigen, aldus dr. Kramer. De leider van de fractie van de Vader- land'sche Club in den Volksraad, de heer Verboom, is zeer verheugd, maar hoopt op Het gaat met de vorst excelsior..- Vroor het gisterenmorgen zoo'n kleine tien graden, hedenmorgen werden wjj „verrast" met een tempera tuurt je van... 12 graden. Het merkwaardigste daarbij is wel het feit, dat de wind gisterenavond om liep van Noord-Oost naar het Zuiden. De barometer staat hoog: h(j wijst een stand aan van 768 en vertoont geen enkele neiging tot zakken of sttjgen. Er is dan ook niet de minste aanleiding om te verwachten, dat wjj binnen 24 uur verandering van weer krijgen. W'Ü laten hieronder de verschillende temperaturen volgen: Gisterenmorgen 8 uur vroor het 9.4 graad, om 2 uur 's middags 6.4 graad, om 5 uur 4.S graad (de hoogste tempe ratuur die geboekt is), om 7 uur giste renavond 5.8 graad, om 12 uur 9.6 graad, om 4 uur vannacht 11.2 graad, en daar na...12 graden! Een barre winter, die blikbaar niet wil eindigen, en die 'nog geen enkele hoop geeft voor mildere temperaturen. verzochten geneestU me' Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drog. uitvoering op korten termijn en dat ook niet zal worden nagelaten om de kern van de slagvloot te voorzien van de noodige entou rage aan kruisers en kleiner materieel, zoo mede, dat spoedig zal worden aangevangen met opleiding van het noodige personeel. De heer Soetardjo, voorzitter van den P. P. B. B. en leider van de fractie daarvan in den Volksraad, vind het besluit van de Nederlandsche regeering natuurlijk toe te juichen. Hij blijft echter van meening, dat alle defensievoorstellen een halve maat regel zullen blijven, zoolang de autochtone bevolking niet wordt ingeschakeld. De heer P. Kerstens, voorzitter van de I. K. P. en leider van de fractie daarvan in den Volksraad, meent, dat de Nederlandsche regeering het beste heeft gekozen. De Neder landsche Volksvertegenwoordiging zal z. i. met groote meerenderheid met het voorstel accoord gaan. Intusschen verandert door dit plan onze positie essentieel, en wij worden een positieve factor in de internationale poli tiek en 'de strategische situatie. De leider van de fractie in den Volksraad van het I. E. V., mr. P. A. Blaauw, verklaar de: Wy wenschen een zeemacht en een land macht, welke ons in staat stellen ons zoo goed mogelijk te beschermen tegen mogelijke aggressie, doch laten deskundigen vry om te bepalen welk materieel daarvoor moet wor- gekozen. Natuurlijk kost een goede, parate weermacht veel geld, doch waar de neutrali teit veel kost, zal de oorlog nog meer kos ten. Dit mag overigens geen vrijbrief zijn aan deskundigen om onbeperkte eischen te stellen. VERMISSINGEN. Een bewoner van de Koningstraat miste rijn fiets, die even voor zijn woning gestaan had. Van een rijwiel, dat in het Julianapark stond, waren een paar schaatsen ontvreemd. ALWEER EEN SUCCES VOOR „DE RING". Zaterdagavond zijn in Leiden in de Stads gehoorzaal door den Nederlandschen Boks- bond, in overleg met kapitein Karei Lotsy, bokswedstrijden gehouden ten bate van O. en O. In één dier wedstrijden kwam onze plaats genoot C. Boon van „De Ring" uit tegen den Hagenaar Brecje. Bcon bleek echter te sterk voor den Ha genaar. In de tweede ronde gaf deze dan ook op. Boon werd hierdoor winnaar. „Van een kustwachter, die byna met bijzonder groot verlof ging". In „Op den Uitkijk", 't orgaan der Marine Kustwacht, lezen we 't volgende van de hand van Joh. Janssen: Het is noodig dat ik de situatie in Huisdui nen eerst even uiteenzet; onze post bestaat uit twee gedeelten; de toren met cabine, on geveer 24 meter hoog op het duin aan den steenen dyk, welke m Huisduinen aanvangt en doorloopt tot Den Helder, en de centrale die beneden in het dorp in een woning is on dergebracht. Bij het wisselen van de functies op de wacht beteekent dit dus altijd een wandeling langs den zeeweg en toren op of af. In den loop der jaren is het strand van Huisduinen steeds kleiner geworden en nu vrijwel verdwenen, zoodat by hoog water de zee direct aan den steenen dijk staat; voeg daarby een styf Westenwindje en een uitge breid mijnenveld recht voor de post ter af sluiting van de hier liggende zeegaten, voila tout, ieder begrijpt nu hoe gevaarlijk de situatie in Huisduinen is, tenminste vanaf het moment dat de duisternis het onmogelijk maakt om de drijvende bloembollen vanaf den toren waar te nemen en de voornaamste factor, een fiks Westenwindje aanwezig is, Maar enfin, we gaan griezelen. Weer één van de vele wachten, donkere avond, vliegende bewolking uit het Noord westen, een tamelijk woelige zee, zoo nu en dan een flink pak sneeuw, guur, mistroostig. En het geluid van de zee klinkt nog holler en zwaarder dan anders, lijkt het wel. Boven op den toren hebben we elkaar al eens aangekeken, veelbeteekenend en zooiets gemompeld van „best mynenwindje", toch beginnen we langzamerhand gewend te raken aan de ieder moment bestaande mogelijkheid dat er weer zoo'n vuurzuil omhoog schiet en een doffe slag weggolft. Instinctmatig duik of val je in elkaar, al naar gelang de afstand tusschen jou en de springende mijn grooter of kleiner is met minder of meer overtuiging en élan. Het loopt tegen half twaalf; schrijver-kust wachter moet als seiner van de wacht, de ordonnans zonder rood wit blauw om den arm. het „zwarte" kitje kolen gaan opdiepen en de opkomende wacht uitporren. Misschien werden er op dat moment aan Hollandsch kust vele kitjes gevuld en kuier den vele seiners naar de maffende honden wacht, maar deze seiner krabbelde beduusd en langzaam overeind, Juist een paar meter de kruin van den dijk af het dorp in; half in sneeuw liggend ziet hy den rooden gloed weg trekken, steenen vliegen overal heen en dan begint langzamerhand het heele dorp te rinkelen, overal vallend glas, dat aan scher ven valt, krakende paneelen. dakpannen, die naar beneden kletteren, daarna doodsche stilte. Langzaam dringt het tot me door, dat er toch eigenlijk niets met my gebeurd is. ja, wel zonder mijn medeweten voorover in de sneeuw geslagen, maar nergens voel ik bloed kleven en als ik eindelijk sta. blijf ik staan en blijken mjjn weefsels nog geheel intact. Van de villa, die recht voor me staat, is niet veel meer als bewoonbaar huis overge bleven; de storm loeit van voor tot achter door de kamers, meubilair ligt omgeslagen, de gordijnen lijken wapperende vlaggen, de deur is half versplinterd, shceuren in de mu ren, maar dan plotseling maakt zich uit de chaos een vrouw los, die ergens een gat uit stapt en op de eenige figuur in den omtrek aanwezig, een donkere figuur met kozakken laarzen en koperen knoopen met ankers erop, afstormt en zich aan zijn boezem werpt, schreiend, wanhopig, de zenuwen van den kolentremmer/porder een nog grooteren slag toebrengend als die ééne springende mijn ln zyn onmiddellijke nabijheid. Een onwetend toeschouwer zou aan een sneeuw-idylle gedacht hebben, maar dan ko komen uit alle hoeken en gaten soldaten op dagen en is de idylle en de shock voorbij. Boven in den toren lag een kwartierchef dwars onder een zeemilicien-kustwachter, de laatste herstelt zich echter spoedig en plaatst zich weer onder zijn korporaal, méér... met twinkelende oogjes. De Uitkijk Zee stond niet in het oppertje. neen. hy stond fier met den neus in den wind; ook hij nam een duik plat op het ijzer van den omloop, zyn „ik bewustzijn" wilde zich als het ware door de wanden van en cabine heendringen, veilig achter den ijzeren wand; de stukken suisden hem om de ooren, een vieze walm trok over den toren; gelukkig bleef ook hij ongedeerd en gaf even later wat bibberend melding voor een blocknote be richtje; onder hem ontwaakte het dorp, het eerste getimmer en gezaag werd hoorbaar, overal was licht in de duisternis. In één van de villa's zit een donkere figuur, porren is niet meer noodig. met een wit ge zicht drinkt hy een cognac-groc op den goe den afloop, genoeglijk in een kamer, waarin de vorst langzaam begint door te zetten. Den volgenden morgen wordt boven op den omloop een stuk versmolten mijn gevonden van 10 bij 5 cm., toen ging ook die Uitkijk Zee maar een borreltje koopen, Zooals men gelezen heeft, werd j.L Zaterdag door Cordell Huil, den minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, het plan aangekondigd, hetwelk behelsde het nemen van diplomatieke stappen, zoowel bij de regeeringen der oorlogvoerende als neutrale mogendheden. De basis, waarop deze „peilingen" geno men zullen worden, werden aangegeven: vrede en een gezonde economie n a den oorlog. Het is Summer Wellis, die naar het vasteland zal vertrekken en wel zeer spoe dig ook, teneinde zich aan deze wel uiterst delicate taak te gaan wijden. Een taak, die door millioenen in gedachten gevolgd wordt en waarvan speciaal de neutralen hopen, dat zij een oplossing zal kunnen geven in een steeds meer onhoudbaar wor denden toestand. Zal Summer Wellis slagen...? Ziedaar een vraag, die zich op dit oogenblik in geen enkel opzicht laat beantwoorden. Eenig hou-vast heeft men niet aan de persoor deelen welke men uit vrijwel alle Europeesche hoofd steden kreeg. De commentaren zijn vaag, met name van de oorlogvoerende naties, zoodat men het beste doet af te wachten tot er meer concrete gegevens bekend zijn over de wijze, waarop men Wellis tegemoet zal treden. Het heeft echter zijn nut, op deze plaats er nog eens de aandacht op te vestigen, dat tus schen het lot van Europa en dat van Amerika een zeer sterk verband bestaat. Het is niet meer zóó, dat de V. S. zich zonder meer kun nen afwenden van een oorlogvoerend Europa, de deur sluiten en zeggen (althans denken): na den oorlog spreken wij elkaar weer. In dezen tijd toch bestaat er geen „splendid iso- lation" meer. Amerika is ten sterkste geïnte resseerd, niet alleen bij wat er in Europa ge schiedt, maar daarnaast by de geheele wereld. Zoo gezien is dan ook de zending van zuiver altruïsme, van edele menschlievendheid, doch daarnaast van economische, politieke en.., militaire noodzaak. Waarmede wij niet willen zeggen, dat de zending er daarom minder op wordt. Integendeel, met de noodzaak zoo zeer als dwingende achtergrond, mag men de kan sen tot slagen zelfs hooger aanslaan. Om een voorbeeld te geven: verzwak king van de positie der V. S. in den At- lantischen Oceaan, als gevolg van het op treden van een andere mogendheid met imperialistische plannen, zou automatisch de positie der V. S. in den Stillen Oceaan verzwakken. Zooals men weet, is het juist in d 11 deel der wereld verre van rustig. Japan moge dan al eenigermate inbinden (het heeft er in ieder geval den schijn van), het doet niets af van het feit, dat het zeer zeker gebruik zal maken van een gelegenheid om zich in den Pacific te ver sterken. En een dergelijke versterking kan wel niets anders, dan met strategisch en economisch verlies voor Amerika en Engeland (om geen andere namen te noe men!). In dit licht moet men de zending van Sum mer Wellis zien. Als een noodzaak. Een zeen reëel Amerikaansch belang. Een wereld die in vrede kan leven en wer ken, een wereld, die haar basis heeft in ge zonde handels- en economische beginselen ziedaar, een thans wellicht nog zeer ver schij nend ideaal, maar een ideaal dat verwezenlijkt kan en moet worden, indien er van alle zijden inderdaad de behoefte en het streven bestaan om uit den vernietigenden greep van den oorlog te komen. En, bewust of onbewust, sluimert deze hoop onder ieder individu der oorlogvoerende naties. De andere vredespogingen van arbiters zijn op niets uitgeloopen. Men concludeere daaruit echter in geen geval, dat dit ook'het geval zal zyn met Summer Wellis' delicate opdracht. HET TREFPUNT VOOR VELEN die gezelligheid zoeken eu kameraad schap is „De Toelast", waar U van zorg wordt ontlast. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur! Bovendien den eersten Zondag van elkö maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Julika". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De verloren Zoon". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht #ur: „Hallo Janine". Barometerstand Den Helder: 768.4 Maximum temperatuur lucht: 11.6 Laagste temperatuur: 12.0 JV"d: richting: Z.; kracht: 3 Licht op: 5 uur jcj min. Geslaagd voor diploma B van het Ma chinisten-examen, onze stadgenoot A. v. d. Wal.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6