Het meisje 24 graden onder nul Vele notarissen opgelicht vuren van Tohr „Vrijhandel eischt een vrije zee" DIE HOEST ABDUSt HOOP GEHEIME PROPAGANDA IN ENGELSCHE FABRIEKEN Roode vlag niet geheschen Radioprogramma jjjjus de diplo. heropbouw jjer wereld vraagt een nieuw recept. is morgen over nederlands koudste winter: geregistreerd op eelde. Hongaren komen in sneeuwstorm om „Allen ter wereld, vrienden en vijanden, neutralen en oorlogvoerenden, zijn het er thans over eens", aldus de Deutsche Diplo- piatisch-Politische Korrespondenz, „dat de heropbouw van de wereld volgens andere recepten moet geschieden dan tot dusver, wil hij standhouden". Aan Engelsche zijde, ZOo vervolgt de Diplo, wordt niet verheeld, dat men wil vasthouden aan de beginselen en methoden waarop het oude economische Étclsel, dat essentieel Engelsche is, berustte. Daarentegen weten de landen, die meer peven om een veilig dan om een vrij han delsverkeer, waarom zij hun standpunt niet willen prijsgeven. De eigen volkshuishou ding moet zoodanig harmonisch worden in gericht, dat zij rekening houdt met de be hoeften van het geheele volk en niet met die van een enkelen kapitalist. Voorts moet ervoor gezorgd worden, dat tr vaste markten ontstaan, welke den afzet der eigen overschotten waarborgen tegen den invoer der benoodigde producten. Een op zijn veiligheid bedacht land kan slechts dan tot vrijhandel be sluiten, wanneer de internationale verkeerswegen onder alle omstan digheden voor den wettigen handel openstaan. Voorwaarde daartoe zou dan ook de vrijheid der zeeën zijn. En geland heeft in dezen oorlog ge toond, dat het van een vrijen handel van gelijkgerechtigde volkeren niets wil weten. Wie den totalen economischen oorlog tot doorslaggevend beginsel zijner nationale po litiek verheft, verwoest daarmede de grond slagen van een vrij handelsverkeer. Daar entegen is autarkie de nationale zelfhulp ven hen, die zich in hun betaan en hun ationale onafhankelijkheid onder geen enkele omstandigheid willen laten onder drukken. ®'®4« (enige der 2C kruiden mits Ge Uw kind vanavond nog AKKER's Abdijsiroop geeft. Gedurende den nacht gaat de heilzame werking der krulden door en maken zij de verkoudheid los. ter wijl de hoeststlllende kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blij ft door benauwen de hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest ver dwijnt, dat ls de verrassende dubbele werking van Abdij siroop. welke uit kruiden- extracten en „codeïne" be staat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop In huls hebt. Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan. werkt als een beschut tend schild. Begin nog heden 1 AKKER'S CjÜ veSis&ikte. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90ct^ f 1.50. f2.40, f4.20. Alom verkrügb. FEUILLETON uücU£uticAïo-om Naar het Engelseh van Norman Charlton 19. Er kwam een harde trek op haar gezicht. Als het waar was, wat de man zei en waarom zou het niet waar zijn? was de Jeugdige zondaar dus allesbehalive boetvaar dig. Het is onnoodig te zeggen, vervolgde de lommerdhouder, dat het nogal riskant is om dingen onder u te houden, die u niet toe- behooren. Ik ben op weg om dit pakje terug te brengen naar degene aan wie het hoort, zei Lilian. Dat ben ik; ik treed namens den eige naar op, viel Warden brutaal uit. Hij kwam een stap nader; Lilian keek heir *echt in de oogen en hij bleef stilstaan. Ik ben absoluut niet bang voor u, ver klaarde Lilian op beslisten toon. Ze bleef hem strak in de oogen kijken. Je bent een er barmelijk sujet. Zoo ben ik dat? Ja, in elk opzicht. Ze waren nu vlak bjj de poort van een groot buiten, dat niet ver van den weg stond. Ik hoor voetstappen, ging Lilian voort filet een gevoel van groote opluchting. Vindt u niet, dat u maar beter deed om been te gaan? Er was geen twijfel aan of er kwam Iemand de oprijlaan af; ook Warden hoorde de anderende voetstappen. Hij deed plotseling ®en uitval naar de bonbondoos en greep die Het touwtje hield het lang genoeg uit om Li lian gelegenheid te geven de doos met beide handen stevig vast te pakken. Het karton was echter tegen deze druk niet bestond; de doos begaf het en de glinsterendde inhoud viel Yakvereenigingsleidcr waar schuwt tegen het communisme. Naar de Daily Telegraph meldt, heeft de vakvereenigingsleider Fred Smith verklaard dat er steeds meer bewijzen zijn voor het bestaan van een geheime propaganda, die agitatie in de industriecentra teweeg wil brengen en bij de arbeiders grieven wil wakker roepen. Sniit.h waarschuwt de vakbeweging te gen de activiteit der communistische partij in Engeland. Hij zegt: „Rusland dwingt de Engelsche commu nisten het monsterachtige en door Hitier zelf geproclameerde standpunt in te nemen, volgens hetwelk Engeland Duitschland den oorlog zou hebben opgelegd. De gebeurte nissen bewijzen, dat de oude tactiek, welke de vernietiging der vak vereen igingen ten doel heeft, opnieuw wordt toegepast door de agenten van Moskou, die nietofficieeie stakingen trachten aan te moedigen en plaatselijke ontevredenheid willen bevor deren." Naar wij van het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt vernemen, ls gistermorgen in ons land de laagste temperatuur geregistreerd, welke ooit in ons land is waargenomen. Na den sneeuwval van Maandag avond is een opklaring gevolgd, ter wijl de wind tot zwak afnam. Hier mede waren de voorwaarden ge schapen tot het optreden van bui tengewoon lage temperaturen, vooral in het Noordoosten en het Oosten van ons land. Gistermorgen werd op het vliegveld Belde een temperatuur van 24 graden Celsius waargenomen, ter wijl het vliegveld Twente 23 gra ten had. Zoo lang regelmatig gecontroleerde waar nemingen in ons land plaats vinden, is de temperatuur nog niet zoo laag geweest Het vorige record werd op 31 December "23 gevestigd te Avereest. De temperatuur be droeg toen 22.3 graden Celsius. Dit is dus thans op dubbele wijze geslagen. Gemiddeld over ons geheele land was dj ochtiendtemperatuur gisteren 16.5 graad Celsius beneden normaal. Ook in de hoogere luchtlagen is het bui tengewoon koud. Maandag werd op 20CÖ M. hoogte een record geëvenaard. Doodelijk ongeluk op spoorweg emplacement te Leeuwarden, - Een doode, een gewonde. Op de kolenlosplaats van de N.V. Sie- besma en Prins, op het spoorwegemplace ment te Leeuwarden is gisterochtend een ernstig ongeluk gebeurd, dat een arbeider het leven heeft gekost; een-tweede arbeider brak een arm. Om kwart voor tien waren zes arbeiders bezig met het voortduwen van een kolen wagen. Het is de gewoonte, om, wanneer men op dai gedeelte van het spoorwegem placement werkt, een roode vlag te hij- schen, opdat het rangeerende spoorwegper soneel hiermee rekening kan houden. Gis terochtend had men dit nagelaten. Het ge volg was. dat een kolenwagen op de arbei ders inreed. Twee van hen raakten be kneld tusschen de buffers van den aanko menden en den door hen voortgeduwden wa gen. De 41-jarige P. de Beer, werd op slag gedood. De even oude J. Tichelaar, brak een arm op twee plaatsen. Hij werd naar het diakonessenhuis overgebracht, waarheen ook het stoffelijk overschot van de Beer werd vervoerd. Justitie en politie stelden een ondezoek in. Een eenvoudig recept, dat ver dachte in de gevangenis helpt... „U maakt er reeds jaren uw werk van om notarissen in Nederland op te lichten; ik heb hier een heel lijstje, luistert u maar eens...", zeide de president van het Amster- damsche gerechtshof, mr. Joh. M. Jolles tegen een 53-jaripen reiziger, die reeds her haaldelijk is veroordeeld. Hij stond thans in hooger beroep terecht van een vonnis van de rechtbank te Amster dam, waarbij hij wegens oplichting was veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Deze handelsreiziger handelde steeds vol gens hetzelfde eenvoudige recept, waarvan een groot aantal Nederlandsche notarissen het slachtoffer is geworden. In Maart 1938 vervoegde hij zich op het kantoor van een Amsterdamschen notaris. De welbespraakte recidivist deed een lang verhaal. Hij had een groote zaak op het oog. Hij kon in het centrum van de stad een café-restaurant-hotel koopen. De zaken waren al zoo ongeveer in kannen en krui ken. De eigenaar vroeg f 110.000, hij had f 105.000 geboden. Een hypotheekbank zou f 95.000 hypotheek geven. Bovendien zou er een naaml. vennootschap worden onge richt met een kapitaal van f 50.000.—. Ook kon hij een drankwetvergunning voor een koopje overnemen van iemand, die geld noodig had. Hoe ze er in vlogen. Nog dienzelfden middag zou hij handgeld geven. Maar het trof slecht, hij had bij vergissing te weinig geld meegenomen. Kon meneer de notaris misschien even 35 40 neenen? De notaris die een groot transport in het verschiet zag, leende het geld Hetzelfde verhaal deed hij aan een ande* ren notaris te Amsterdam. Het resultaat was hetzelfde. Hij streek f 40 op en ver dween om nooit meer bij den notaris terug te komen. Verdachte hield vol, dat hij te goeder trouw was geweest. Na het getuigenverhoor was het woord aan den procureur-generaal mr. J. Ver steeg, die er allereerst op wees, hoe verd., hangende deze zaak, opnieuw een notaris oplichtte, waarvoor de rechtbank te Haar lem hem veroordeelde. In het onderhavige geval is het. duidelijk, dat verdachte de tcnlaste gelegde feiten heeft begaan. Spr. requireerde wegens op lichting meermalen gepleegd een gevange nisstraf van één jaar en drie maanden. Een „soharrelaar". De verdediger, mr. H. Keune, schetste het leven van verdachte: hij was vroeger een groot zakenman, raakte aan lager wal en werd een scharrelaar. PI. betoogde dat z.i. de notarissen niet bewogen waren door de verhalen van verdachte, maar omdat zij tuk waren op een groote zaak. Daar komt nog bij, dat verdachte alle mogelijke moeite heeft gedaan om de zaken inderdaad tot stand te brengen. Wel was hij wat al te optimistisch in zijn verhalen, maar dat is nog geen oplichting. PI. drong aan op vrijspraak. Siïbs. riep hij met het oog op verd-achte's gezondheidstoestand de clementie van het hof in. Arrest 27 Februari. 't Sneeuwt een etmaal achter elkaar Dp n'euwe koudegolf heeft thans in Hon garije aan tien menschen het leven gekost. Op het platteland worden tal van perso nen vermist, zoodat aangenomen moet worden, dat nog meer menschen in den sneeuwstorm zijn omgekomen. In de Kar- pathen zijn vijf werklieden onder een la wine bedolven geraakt. Het verkeer onder vindt groote stagnatie. Elke verbinding met de Karpathen ligt sinds dagen stil. In Boedapest sneeuwt het reeds onafgebroken 24 uur lang. De sneeuw ligt een halve me ter hoog in de straten. De aanvoer van levensmiddelen en brand stoffen naar de hoofdstad loopt groot ge vaar. TARZAN en de door Edgar Rice Bmroughs 34. Ook de anderen kwam aanlopen om naar de vondst van Perry te kijken. ..Dat lijkt een uitstekend pad, misschien een pad van de dieren," veronderstelde Majoor Burton. Tar zan glimlachte even toen hij antwoordde: „Dieren maken geen pad op harden rotsgrond. Ze zoeken meestal een gemakkelijker ma* nier." „Maar wie of wat het gemaakt heeft, het is een goed pad," verklaarde O'Rourke, die trots was op zijn ontdekking. „Dat is waar", verklaarde Tarzan en we zullen het volgen. d'Arnot en ik zullen de leiding nemen. En jij O'Rourkre vormt de achterhoede. En geef jg ogen goed de kost!" „Voel je enig gevaar," fluisterde d'Arnot. „Anders zou je zulke voor zorgen niet nemen." Tarzan knikte. „Dit pad is door mensen gemaakt en wordt door men sen gebruikt." „In dat geval," zei d'Arnot, zouden er enige tekens van hen moeten zijn." „Die zjjn er ook," antwoordde de koning van de jungle. Tarzan wees op een gebroken tak. Een dier doet dat niet. Numa, de leeuw, wan delt midden op een pad, totdat hij een prooi ontmoet. Dan sluipt hij door het kreupelhout, doch zonder een twijgje te breken. Neen, d'Arnot, er zijn mensen langs dit pad geko men en wie weet, lopen we niet in een val!" DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 m, 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.35 Gewijde muziek (gr. pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Omroeporkest en soliste. 12.15 Orgelspel (opn.). 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 De Romancers en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaieidoscoop, felicitaties. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor de militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouworkest, het Amsterdams A Capelle-koor „Bei Canto" en solisten, overzee"). 10.30 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 AVRO-Dansorkest en gramofoon muziek. op den stoffigen weg. Met een kreet van triomf bukte de lommerdhouder zich om den vurigbegeerden buit op te rapen, maar Lilian wierp zich met zooveel kracht tegen hem aan, dat hij in zijn volle lengte op den grond tui melde. Warden was weer spoedig op de been ge scharreld en kwam opnieuw naar haar toe, een stortvloed van verwenschingen uitbra kend. Een paar minuten was er een weinig elegante worsteling; Lilian trachtte hem te verhinderen het kleinood op te rapen en hij spande al zijn krachten in om haar op zij te duwen. Wat heeft dat hier te beteekenen? klonk opeens een stem naast hem. Warden wierp een snellen blik over zijn schouder, maakte rechtsomkeert en koos lings het hazenpad. Lilian draaide zich om en stond van aan gezicht tot aangezicht met... George Hem- minga. Dat is een vreemde geschiedenis hier, zei George. Lilian gaf geen antwoord en George's blik viel op den diadeem. Wat moet dat? vroeg hij, terwijl hij naar het kostbare voorwerp wees. Ze bleef zwijgen! Ik verzoek u vriendelijk op te spreken. U moet toch in staat zijn een verklaring te geven! Zeker; dat ben ik ook. Ik wachtte alleen maar op uw toestemming. U hebt mij immers tot een eeuwig stilzwijgen veroordeeld! Dit is geen oogenblik voor grappen, zei George ernstig. Hij keek weer naar den diadeem. Lilian glimlachte opgewekt. U en ik, meneer Hemmings, zijn getuige van iets, dat nog niet veel menschen hebben gezien. Weet u wat ik bedoel? Neen. Een diadeem van onschatbare waarde in het stof van een landweg! Kijkt u er maar eens goed naar; u zult het niet zoo licflt nog eens in uw leven zien. Maar tenslotte is het niet eens zoo'n mooi gezicht als die wilde papavers daar! George streek mt zijn hand over het voor hoofd. Het hindert me, u op deze luchthartige wijze te hooren praten. Ik kan me niet voor stellen, dat dat echt is. Waarom zou mijn opgewekte toon niet echt zijn? Vraag het me niet. U bent immers in het bezit van een gestolen diadeem. Gelukkig wel! Maar u zag, dat ik er voor moest vechten. Bedoelt u. vroeg George met een glimp van hoop, dat u hem van dien gemeenen vent afgenomen hebt? Neen, hjj had hem bijna van mij afge nomen Ik ben zeer dankbaar, dat u op 't uiterste oogenblik op het tooneel bent ver schenen. Ze stond voor hem met een stralenden glimlach op haar knap gezicht, zoo frisch en aantrekkelijk als een jong meisje maar kan zijn. Hij keek naar haar met een bezwaard hart. Ik kan het niet verdragen, te moeten denken, dat u bent wat u bent, zei hij na een korte pauze en vervolgde toen: Als u maar berouw toonde! Ik heb berouw; ik voel dat ik u veront schuldiging moet vragen. Verontschuldiging? Goeie hemel! Anders niet? Hebt u geen greintje moraliteit? Lilian wist niet hoe ze 't had; ze gaf niet direct antwoord. Ik geloof van wel, zei ze eindelijk, nog steeds op schertsende toon, maar eerlijk gezegd, heb ik er nooit over nagedacht. George streek weer met de hand over het voorhoofd. Ik weet werkelijk niet wat ik doen moet, zei hij weifelend. Om te beginnen zou ik den diadeem oprapen stelde Lilian voor; hij kan daar niet eeuwig op den weg blijven liggen. Hij deed wat hem gezegd werd en staarde er met angstige oogen naar. Wat moet ik er mee doen? zei hij aar zelend. Ik kan hem u niet teruggeven. Waarom niet? U zult mij toch niet tot medeplichtige van uw misdaden willen maken? Lilian schaterde het uit in een zilveren lach. Wat bent u vreeselijk ernstig, meneer Hemmings! Mijn plicht is, het aan de politie te over handigen. Dat ben ik niet met u eens. Dat zou allerlei onaangenaamheden tengevolge heb ben. Ik begrijp het en ik kan de gedachte niet verdragen, dat u in de gevangenis zoudt komen. Lilian lachte weer. Maakt u zich daar maar niet ongerust over daar is geen scha duw van kans op! Ik kan niet begrijpen, barstte George Hemmings uit, hoe u de handlangster van misdadigers kunt iijn en zelf een misdadig ster. In manieren en uiterlijk bent u bijna een dame Bijna, viel Lilian hem boos in de rede. George nam geen notitie van haar opmer king en vervolgde: Hilversum II. 301,5 m. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje. 4.00 Bijbellezing. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Orgelspel. 6.45 Causerie „De zeeman in den zenuwentjd", 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Mandoline-ensemble „Ars et Labor". 8.45 Causerie „Moeilijkheden en mogelijkheden" 9.15 Koor van de Russische-Orthodoxe Hooge- school te Parijs (opn.) en toespraak „Kerk koor der Russchen in ballingschap". 11.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. En toch verkiest u een weg te bewande len, die u rechtstreeks naar den afgrond voert. Geen sprake van, antwoordde Lilian. Het is een afschuwelijk en belachelijk misver stand. Er is niets op mjjn gedrag aan te merken. Hoe kunt u verwachten, dat ik dat ge loof, terwgl ik u hier aantref met het stuk van overuiging in uw hand? O, dat kan ik u gemakkelijk genoeg verklaren. Ik ontken niet, dat u heel slim bent, antwoordde George bitter. U zult onge twijfeld een aannemelijke verklaring hiervoor geven. Maar dat is niet het eenige. Ik ben in uw leven op verschillende punten gestuit, die een bevestiging zijn van mijn vermoedens over u. Uw vermoedens over mij Over uw levenswijze, over uw verleden en over uw tegenwoordige bezigheden. Ik ben benieuwd uit uw mond mijn levensgeschiedenis te hooren! spotte Lilian. Herinnert u zich onze eerste ontmoe ting? U gebruikte mij als uw werktuig. Op uw wenk heb ik ergens ingebroken. Ongeluk kigerwijs of eigenlijk gezegd gelukkig deed ik het zóó, deft de bewoners wakker werden en u liet mij aan mijn lot over. Dat is zoo, bekende Lilian. Dat was onsportief van me. Het heeft me achteraf ook erg gespeten. Ik kende Londen niet, zette George zijn acte van beschuldiging voort ik wist niet, dat sommige misdadigerskringen trachten hun slag te slaan door zich voor te doen als menschen van goeden huize. Hoe kon ik de waarheid vermoeden? U maakte niet den rndruk van iemand, die tot een dievenbende behoort. Lilian schudde meewarig het hoofd. was zeker uw eerste bezoek aan Londen, hè? vroeg ze. Gelukkig dat u een volgenden keer niet zoo'n gemakkelijke prooi zult zijn! George schonk geen aandacht aan haar sPot- ik kon het toen niet gelooven, toen en een heelen tijd daarna ook nog niet Ik trachtte mezelf wijs te maken, dat ik het slachtoffer was geworden van 'n misplaatste ?rap, maar tenslotte gingen mijn oogen toch open. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7