Zee-officier voor de balie Jaarvergadering tcrkrijgsraad Willemsoord Gevolgen van een driftbui Passagierende wachtslieden VQfyihaïidVó Voor dc middenstanders Uit het politie-rapport Postzegeldiefstal JOtt Yrwo-mekA vp JcacJL, ee*t wcuth&xfuj votA. JLwaÉltzit Kaartverkoopvoor de vangt hedenavond aan Een feestavond voor het Finsche Roode Kruis van dc Ver. „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken" Agenda Gemeenteraad lyceum. Wederom twee auto's op elkaar Kees Pru:s-avond in Casino De Indische pers over het slagkruiserplan Een advertentie in de Heldersche Courant UtaaA yaati u*e heen? Temperatuur en Barometerstand De eerste zaak. die gistermiddag voor den Zeekrijgsraad Willemsoord diende, betrof den luitenant ter zee der 2e klasse F., terecht staande wegens overtreding van de artikelen 142 en 141 van het Wetb. v. Mil. Strafrecht. Beklaagde, die diende aan boord van Hr. Ms. „Sumatra", bevond zich 20 December j.1. aan boord van dezen bodem op de Noordzee, ter hoogte van Callantsoog. Hij heeft zich toen tegen een ondergeschikte uitgelaten op een wijze, die niet in overeenstemming geacht moet worden met de wijze waarop door offi cieren opgetreden dient te worden. Hij heeft namelijk den matroos, nadat deze volgens be klaagde een fout gemaakt had bQ de bedie ning van een der zoeklichten, waarmede men aan het oefenen was, verschillende onvrien delijke benamingen toegevoegd. Voorts zou hij met zijn voet tegen het zitvlak van den ma troos geschopt hebben, althans met zijn voet een duw gegeven hebben. Verd. erkent het eerste deel der tenlaste legging. Hij ontkent echter geschopt te heb ben. wel heeft hg geduwd met den voet. De President van den Krijgsraad, Mr. Arn. Veltman, informeert bjj beklaagde of hg op het moment dat het incident voorviel, overstuur was, iets wat verd. ontkent. De President vindt dat dit de zaak des te erger maakt. Voorts verhemen wg\ dat verd. reeds eerder terecht stond en wel voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja. Dat was in 1936, en voor een geval, waarbij eveneens handtastelijk tegen een ondergeschikte werd opgetreden. Op een andere vraag, gesteld door den Pre sident, vernemen w\j van beklaagde, dat de matroos niet expres saboteerde. Hij werkte echter bij het werk aan de zoeklichten op een sloome manier. De Fiscaal, de officier van administratie der le klasse Mr. D. B. A. Franken, zegt, dat het tweede deel der tenlastelegging niet bewezen is, wel het eerste. Het optreden van den luitenant ter zee laakte de Fiscaal. Temeer waar kortelings juist door de marine-autoriteiten een schrijven gericht is tot de officieren, waarin wordt aan gedrongen om zooveel mogelijk den goeden geest te bevorderen. Het is van het grootste belang, dat die geest zooveel mogelijk ten gunste bevorderd wordt. D i t optreden was onjuist. De commandant van verd. noemt hem een voortvarende officier, maar de Fiscaal is van meening, dat die commandant teveel naar het uiterlijk gezien heeft. Uitwendig kon hij inderdaad goed orde houden, maar of zijn tucht ook inwendig op de juiste wyze ge voeld werd bij de menschen, betwijfelt Mr. Franken. Gebrek aan zelfbeheersching en aan moraal overwicht over de anderen vindt spr. ernstige gebreken voor een officier. Spr. meent, dat er 101 manieren te vinden waren geweest om den man tot zijn ver keerde werkwijze te bepalen. Mr. Franken eischt dan een boete van 200 subs. een gevangenisstraf van 1 maand. De verdediging. Als verdediger treedt op de luitenant ter zee der le klasse J. K. Muller. Pleiter vangt zijn betoog aan met er op te wijzen, dat be klaagde zich bij het werk aan boord zelf aller minst pleegde te sparen en als zeer voortva rend en ijverig te boek liep. Zijn ondergeschik ten hadden dan ook vertrouwen in hem. Hierna geeft pleiter een beschrijving van het incident en onder welke omstandigheden dit plaats ge vonden heeft. Het komt hierop neer, dat de milicien meende zijn werk bij het zoeklicht goed te doen. Dit was echter niet het geval. Het was hem verkyrd geleerd, evenals den anderen bedieners van de zoeklichten. Dat Lun verkeerde instructies gegeven waren, was echter verd. niet bekend. Toen dan ook de milicien, nadat verd. hem éénmaal had gezegd zrjn werk anders te doen, even daarna toch weer op dezelfde wijze doorging, ontstak de officier in woede met de bovengenoemde ge volgen. Van den kant van den matroos was het dus een schijnbare onwil. Beide houdingen, die van dèn officier en die van den matroos, waren dus verklaarbaar. Inderdaad zijn er ruwe woorden gebe zigd en er is geduwd. Dat mag niet, aldus pleiter, en zeer zeker had verd. zijn han den op den rug moeten houden. Daar staat evenwel tegenover, dat dit alles gebeurde op een der belangrijkste schepen van 's lands vloot en dat er een zeer serieuze oefening werd gehouden. Het is spr.'s vaste meening, dat de marine met men schen, die zich zoo zeer aan hun taak geven, gediend is. Voorts betreurt pleiter het, dat deze zaak niet disciplinair kon worden afgehandeld. Men meende, dat dit onmogelijk was, omdat verd. reeds eerder gestraft was voor een pak slaag, dat hg een mindere toediende in Indië. Maar men kan twee zoo verschillende zaken toch moeilijk met elkaar in één verband bren gen? De verdediger vraagt dan terugwijzing naar den commandeerenden officier, of. indien dit niet mogelijk zal zijn, uiterste clementie. In zijn repliek zegt de Fiscaal zeer wel te begrijpen, dat verd. zich ergerde aan de door den milicien gemaakte fouten, doch dat dit alles niet wegneemt, dat verd. deze fouten dan op een andere manier had moeten her stellen. Nog eens betreurt de Fiscaal het, dat dit alles gebeurd is, hoewel hij anderzijds dank baar gestemd is, dat zooiets tot de hoogste uit zonderingen bij de officieren behoort. Als dan de President verd. gevraagd heeft of hij het verkeerde van zijn han deling inziet, en deze dit bevestigend heeft beantwoord, volgt de uitspraak, die con form den eisch ts. De volgende zaak betrof den matroos late kL 8., die voor de balie stond, verdacht van een poging tot feitelijke insubordinatie. Die nende aan boord van H.Ms. „Sumatra" had hij op 20 December j.L oneenigheid gekregen met een sergeant-konstabel. Verd. maakte zich daarbij zóó driftig, dat hij met gebalden vuist op den sergaent toeliep en deze dreigde aan te vallen. Het was een geluk bjj een on geluk, dat een andere opvarende zich tua- schen beide partijen paatste en zoodoende erger voorkwam. Verd. erkent het hem ten laste gelegde. Wij vernemen, dat een en ander zich han delde om een schakelaar van een lift, die door verd. nite juist behandeld zou zijn. Dat was het gevolg van gebrek aan routine en had niets te maken met onwil of onkunde. De President vraagt of de wjjze van optre den van den sergeant nu werkelijk wel zóó erg was, iets waarop verd. antwoordt dat de toon waarop hij bejegend werd inderdaad zeer erg was. Door die toon was hij in drift ontstoken. De Fiscaal achte het tenlastegelegde bewe zen. Het is hem een raadsel hoe verd. zich zoo ver heeft kunnen brengen. Een man, die bijna 12 jaar uitstekend gediend heeft en nog nim mer voor een ernstige overtreding terecht stond. Waarschijnlijk zijn er de factoren: zware dienst en oververmoeidheid bijgekomen. Gevor derd wordt een gevangenisstraf van 2 maan den. De verdediger, Mr. J. Mulder, van Den Helder, is het niet eens met den Fiscaal. De sergeant, die in deze zaak een rol speelt, gaat zeer zeker niet vrij-uit, en terecht werd hij dan ook door den commandant van het schip gestaft. Pleiter vindt het vreemd, dat verd. hier voor den Krijgsraad terecht moet staan, terwijl de sergeant diciplinair gestraft werd. Mr. Mulder dringt aan tot het geven van een geldboete, eventueel een voorwaardelijke detentie. De Fiscaal, in zijn repliek, merkt op dat de commandant van het schip z.i. onjuist gehan deld heeft door den sergeant te straffen. Het gevolg kan zijn aan boord een stemming bij de onderofficieren van: „ik kijk een volgen den keer wel uit; ik zal m'n handen niet branden aan koud water". Wat de sergeant deed was volkomen natuurlijk. Het was logisch, dat hij nijdig werd en uit z'n slof schoot. Een geldboete zal zeer zeker niet ge geven kunnen worden, terwijl hier evenmin sprake kan zijn van een krijgstuchtelijke straf. In tijd van oorlog staat op zooiets zelfs de doodstraf. Uitspraak: S maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De twee volgende zaken betrof een over treding, die nu niet direct van vandaag of gisteren was. Verboden passagieren. De eer ste schuldige, die op het matje verscheen, was de leerling-torpedomaker J. L. C. C. Hij dien de op de „Schorpioen", doch was ingedeeld bij het wachtsvolk van de „Van Speyk". Het bleek, dat de contróle van de wacht op dit schip maar zoo-zoo was. Tenminste meerdere malen kwam het voor, dat wachtslieden de plaat poetsten en aan het pasasgieren togen. Zoo ook C. De Fiscaal maakte er niet veel woorden over vuil: hij noemt het een staaltje van ern stig plichtsverzuim en vordert 2 weken mi litaire detentie. Mr. Mulder noemt het een geijkt geval met een geijkte strafmaat en zegt er ook niet veel over. Hij noemt het echter een verkeerd in zicht bij een 20-jarig jongmensch. Uitspraak: 2 weken miltaire detentie. Het volgende geval is volkomen identiek. Alleen was verd. R. S., eveneens leerling- torpedomaker, zoo onhandig om bij de con tróle een valschen naam op te geven. De Fiscaal vordert 2 weken militaire de tentie, en Mr. Buiskool uit Hoorn bepleit cle mentie. Uitspraak: 3 weken militaire detentie. Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabletten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer, vestigen wij er de aandacht op, dat hedenavond een algemeene vergadering te 8.30 uur in 't Kegelhuis ge houden wordt voor de middenstands-vereen. „Den Helder". Spreker is de heer M. Kropveld, vice-voorzitter Kamer van Koophandel, dis trict Den Haag over „Middenstandsonder- werpen". IS UW FIETSBEL IN ORDE Verscheidene personen kregen gisteren pro ces-verbaal terzake het fietsen zonder dat zich een bel hun rijwiel bevond. VERKEERD PARKEEREN. Tegen een automobilist werd proces-verbaal opgemaakt wegens het verkeerd parkeeren in de Koningstraat. WELKE GROENTEHANDELAAR WEET DAAR MEER VAN Op het hoofdbureau van politie bevinden zich een 7-tal zakjes, inhoudende gedroogde appeltjes, dadels en andere lekkernijen. Ver moedelijk zijn deze zakjes van een groenten- wagen gevallen. Ze zijn terug te bekomen aan genoemd adres. Gisteravand werd door de politie een per soon gearresteerd, verdacht van diefstal van vreemde postzegels. Den persoon werd een verhoor afgenomen, waarna hij bekende. He denmorgen was hij nog niet vrijgelaten. Naar wij vernemen betreft het hier den diefstal van enkele albums, die te zamen een vrij groote waarde vertegenwoordigen. Voorziet U tijdig van plaatsbewijzen'. Hedenavond vangt aan de kassa van het Rialto-theater de kaartverkoop aan voor de filmvoorstelling ten bate van het Roode Kruis. In de advertentie der biosopen van van daag vindt men de prijzen vermeld, en tevens de uren waarop men de entree-bewijzen kan halen. Wij adviseeren. met nadruk deze kaarten nog vandaag of morgen te halen, aangezien de kans groot is, dat in enkele dagen de ge- heelo voorraad uitverkocht is. Het kan niet anders, of een groot deel van Den Helder zal willen meedingen in de origineele prijs vraag, die de heer Van Twisk heeft georga niseerd. Zooals men weet moet men raden naar den naam van de film. Welke dat is:., dat weet alleen de heer Van Twisk. Niemand anders. Men weet alleen, dat het een bijzonder mooie film is... dat het een belangrijke film is... en dat men er van zal genieten. Wat is de naam van deze film...? Raadt er naar, schrijft de titel op (met uw naam er onder) en poog op deze manier een halfjaar gratis Rialto-bezoek te verkre gen. Zijn er meer goede oplossers, dan be slist het lot en krijgen de overblijvende ede oplossers een troostprijs. Maar... koop in ieder geval spoedig de kaarten, voor U achter het net v'~*v* U steunt er een goed doel mee en bezorgt U een mooien avond. Dat kunnen wij wél ver klappen Veelbelovend non-stop Cabaret programma van „Muriloff's Lach Selectie". Nu allerwegen in Nederland uitvoeringen georganiseerd worden ten bate van het Fin sche Roode Kruis, heeft ook in Den Helder het Plaatselijk Sanatorium Comité van onder officieren van de Landmacht gemeend de han den ineen te moeten slaan voor dit wel bij uitstek sympathieke doel en besloten een avond te organiseeren. Op Zaterdag 24 Februari a.s. wordt in het Casino een feestavond gegeven, verzorgd door „Muriloff's Lach Selectie". De prijzen der plaatsen zijn vastgesteld op 50 cent en 1. (alles inbgrepen), terwijl de entréebewijzen verkrijgbaar gesteld zijn bij de plaatselijke boekhandelaren, aan het bureau van Druk kerij de Boer en bij dé commissieleden. Plaats bespreking kan geschieden op Vrijdag en Zaterdag 23 en 24 Februari a.s. in Casino van 35 uur 's middags. De uitvoering wordt gevolgd door een bal. Het programma dat The Muriloff's brengen ziet er veelbelovend uit. Van de medewerken den noemen wij o.a. Ria Schmitz, Jo Kloppen burg, Joop de Leur en Dries Krijn. De balmuziek verzorgt Sergeant Jack and his Soldiers. „Uitbreiding der school hard noodig". Gisterenavond vond in de Ambachtsschool do jaarlijksche alg. vergadering plaats, die, zooals alt(jd, een vlot verloop had. Het belangrijkste feit, dat aan de orde kwam. was wel de bespreking van de uitbrei ding der school, die thans vooral een harde noodzakelijkheid is geworden. Het is te hopen, dat de ministers van Finan ciën en Defensie in staat zullen zijn om de 85 aanvragen voor uitbreiding van Ambachts scholen in Nederland in daden om te zetten, want indien het vermoeden, dat slechts 10 van deze aanvragen zullen worden toegekend, op waarheid berust, dan zullen er harde noten gekraakt moeten worden om ook Den Helder bij die 10 te krijgen. De heer Kastelijn was daarom het Gemeen tebestuur dankbaar, dat alles doet om de 100.000, die voor uitbreiding noodig zijn, van het Rijk te krijgen, waardoor het niet meer noodig zou zijn. dat er 30 h 40 candidaten af gewezen moeten worden, omdat... er geen plaats is. „We zullen maar hopen", aldus de voorzit ter, „dat, nu de Defensie-plannen zijn goedge keurd, waardoor de bevolking in Dtn Helder aanzien jk zal toenemen, het den minister dui delijk wordt, dat vooral in Den Helder drin gend behoefte bestaat aan genoemde uitbrei ding". Dit was zoo gezegd het belangrijkste punt, dat aan de orde kwam, en daarvoor hadden, na de opening door den voorzitter, den heer Kas telen, een goed verzorgd jaarverslag, een even eens tot in de puntjes in orde zijnde „ontvang sten en uitgaven" staat, alsmede de begroo ting voor het jaar 1940 de revue gepasseerd. Voorzitter bracht dank aan den secretaris- penningmeester voor z(jn keurig beleid en zijn goed verzorgde verslagen, alsmede aan den Directeur, den heer Smit. voor zijn jaarver slag, waaraan we tenslote enkele gegevens ontleenen. Het totaal der ontvangsten bedroeg 9644.23, terwijl daartegenover stond een uitgave-be- drag van 66371.71, zoodat de netto kosten over 1939 een totaal aanwezen van 56727.48 voor de dagschool. Voor de avondschool be droegen deze cijfers resp. 636.96; 3690.33 en 3053.37. Het vrij uitgebreide jaarverslag vermeldde o.a., dat de rekening en verantwoording over het jaar 1938 door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was goedgekeurd, evenals de begrootingen voor 1940. Wat het personeel van de school betreft, hierbij ontvingen de heeren S. Boas en P. J. Broos hun vaste aanstellingen als leeraroh resp. in motorrijtuig- en rijwielhersteller ,en in schilderen, hand- en vakteekenen. De uitreiking van de diploma's had plaats i gehad op 30 Maart, waarbij wijlen wethouder De Boer zoo bereidwillig was de getuigschrif ten uit te reiken. Op 1 April '39 begon de nieuwe cursus met een totaal van 268 leerlingen, waarbij de leer ling-metaalbewerkers met 115 verreweg het talrijkste waren, 59 leerlingen kwamen van buiten de gemeente, o.a. 8 van... Urk! Op 31 December waren nog aanwezig 255 leerlingen, de anderen waren óf door verhui zing óf door het aannemen van loondiensten van school gegaan. 83 Leerlingen, dus bijna 13 deel, ontvingen op dien datum kosteloos onderwijs. Het aantal leerlingen aan de Avondschool bedroeg 61 per 1 Januari '39, terwijl dit aantal op 31 December was aangegroeid tot 72. Verschillende excursies werden door leeraren en leerlingen gemaakt, o.a. naar de Spoorweg tentoonstelling, Schiphol en Beynes. Tenslotte werd in dit jaarverslag gewezen op den bijna onhoudbaren toestand van de school in verband met het steeds toenemend aantal leerlingen. Het is dan ook een drin gende eisch, dat de aangevraagde uftbrciding spoedig uitgevoerd kan worden. Het was dan ook met dezen wensch. dat de voorzitter om ruim half tien onder dankzeg ging voor de opkomst deze vergadering sloot. De agenda van de vergadering van den Raad. der gemeente Den Helder op Dinsdag 20 Februari 1940, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize, vermeldt o.m.: Notulen. Voorstel tot het vaststellen der notulen van de vergaderingen van 14, 15 en 28 November en 27 December 1939 en van 9 Januari 1940. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden wij: Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit van 27 December 1939 tot: 1. aanvaarding van een legaat van wijlen den heer W. Klerk; 2. vaststelling van de 15e wijziging der gemeentebegrooting, dienstjaar 1938. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waar in wordt medegedeeld, dat zij zich in begin sel kunnen vereenigen met het besluit van 9 Januari j.1. tot het verleenen van een renteloos voorschot tot een maximum van 7000.—. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te. nemen). Adres van het hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond, houden de verzoek te willen bevorderen, dat de sala rissen van het politiepersoneel zullen wor den herzien. (Onder mededeeling, -dat deze aangelegen heid aan de orde zal komen, wanneer voor de Rijksambtenaren de tijdelijke korting van 5 pet. vervalt, stellen Burgemeester en Wet houders voor thans dit verzoek voor kennis geving aan te nemen). Adres van het bestuur der vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Den Helder", houdende verzoek om ten behoeve van het maken van een aanbouw aan het bestaande gebouw der vereeniging een bedrag van 8700.van de gemeente te mogen ter leen ontvangen en om het subsidie aan de vereeniging zoodanig te verhoogen, dat daar uit rente en aflossing der leening kunnen worden voldaan. (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om advies). Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de ne gende wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939. Onderw(js. Voorstel tot het toekennen van vergoe ding overeenkomstig artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1938. Voorstel tot het vaststellen van het be drag, dat over het jaar 1939 per leerling is uitgegeven aan belooning van vakonderwij zers der openbare U.L.O.-school. Voorstel tot het vaststellen van het voor schot der vergoeding overeenkomstig artikel 101 en lOlbis der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1940 aan de besturen van bij zondere scholen. Voorstel tot het wijzigen van de verorde ning tot regeling van de toelating van leer lingen, afkomstig uit andere gemeenten, tot het gemeentelijk lyceum te Den Helder. Voorstel tot wijziging van de verordening tot regeling van het openbaar vervolgonder wijs. Voorstel tot het verleenen van een cre- diet voor den bouw van een school met gym nastieklokaal aan de Javastraat. Voorstel tot opheffing van de commissie van toezicht op het lager onderwys. Rechtspositie. Voorstel tot wijziging van het A. R. 1935, het A.O.B. 1935 en van de verordening, re gelende de rangen, enz., van de politie 1935. Benoeming. Voorstel tot tijdelijke benoeming van een leeraar in de praktische vakken aan de zee vaartschool, te berekenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te be palen dag, voor het cursusjaar 19391940. 1 Voorgedragen worden: 1. de heer T. P. Katoen, leider van het in ternaat der Zeevaartschool. 2. de heer B. Rensink, idem. 3. de heer J. I. de Klerk, idem. Ter inzage zijn gelegd: a. opgaaf van patiënten, die gedurende het vierde kwartaal 1939 voor rekening der gemeente zijn verpleegd geweest in de R.K. Ziekenverpleging St. Lidwina; b. Overzicht van de in erfpacht uitgegeven en verkochte gronden van het grond bedrijf over het vierde kwartaal 1939. WIJZIGING VAN DE VERORDENING TOET. ATING RITTEN LEERI.IN GEN Volgens het bepaalde in het tweede lid van artikel 3 van de verordening tot regeling van de toelating van leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten, tot het gemeentelijk lyceum te Den Helder, geschiedt de toelating van buiterileerlingen niet, dan nadat de gemeente van afkomst zich bereid heeft verklaard tot het betalen van een bijdrage in de kosten van instandhouding van 200.per jaar voor iederen leerling uit die gemeente afkomstig. Sinds de werking van deze bepaling is ge bleken, dat strenge toepassing daarvan in sommige gevallen tot minder gewenschte ge volgen zou kunnen leiden. Het komt B. en W. daarom gewenscht voor, dat de moge'ijkheid wordt geopend om in bijzondere gevallen, te hunner beoordeeling, leerlingen uit buitenge meenten tot de school toe te laten, zonder dat de gemeente van afkomst de bereidverk'aring, als in het tweede lid van artikel 3 van boven genoemde verording bedoeld, heeft afgelegd. B. en W. stellen in overeenstemming met het advies van de commissie van bijstand voor het onderwys van 9 Februari 1940 den raad daarom voor de verordening in dien zin te Gistermiddag, te ongeveer 5 uur, kwamen op het zelfde moment een bus en een parti culiere auto op den hoek Krugerstraatvan Galenstraat met elkander in botsing, tenge volge van de gladheid op genoemden hoek. De particuliere auto had nogal wat schade drie afgereden lampen, een kapotte tank, etc. Ook een der spatborden was ernstig geha vend. De bus was vrijwel onbeschadigd. In de luxe auto bevond zich burgemeester Ritmeester. Zondag a.s. heeft weer een Kees Pruis avond plaats met medewerking van vooraan staande artisten w.o. „The Hodlars", die een groote vermaardheid verwierven door hun subliem accordeonspel voor de radio en gra- mofoonplaten. In een onlangs ook te Den Helder vertoonde marinefilm boekten zij veel succes. Een aantal vroolijke schetsen, waarin o.a. Stella Seemer, de gevierde cabaretière op treedt worden ten tooneele gebracht en het geheel belooft een aardige en beschaafde non stop cabaretavond, waarin Kees Pruis het leeuwenaandeel heeft met zijn uitstekende conférence, populaire liedjes en geestige kwinkslagen. Enthousiasme van het Soer. Hbl. Aneta meldt uit Batavia nog de volgende persstemmen: Het Soerabajaasch Handelsblad schrijft over het slagkruiserplan: Voor het eerst sinds onheuglijke tijden heeft een Neder- landsche regeering zich bewust getoond van het eene groote principe, dat door iedere zeemogendheid wordt erkend: Dat het behoud van overzeesche gewesten een kwestie Is van zeemacht en niets anders dan zeemacht. Het blad is echter nog niet geheel gerust, omdat er vele middelen bestaan om de beslis sing der regeering te saboleeren. Indië heeft reden tot dankbaarheid en voldoening, doch dient waakzaam te blijven. De Locomotief te Semarang wijst er op, dat de officieele mededeeling over de slagkruisers in Indië geen hevige emoties heeft verwekt. Daarvoor is er te veel aan voorafgegaan, daar voor zit de scepsis jegens het wisselende de fensiebeleid te diep. Het blad haalt de geschiedenis op van de versterking van de defensie in den laatsten tijd en merkt op, dat de scepsis van Indië wel eenigen grond heeft. Drie slagruisers voor Indië als top van een harmonische vloot, het klinkt haast te mooi. De fractieleider Albarda sprak een half jaar geleden over zeer groote hindernissen, die het slagkruiserplan op zijn weg zou ontmoeten. Wel, hoe denkt minister Albarda er over? En kan hij ons ook zeggen: Mogen wij lachen of moeten wij vooralsnog huilen? komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13 30— 17 u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat Iederen Woensdag van 35 uur lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rlalto, Spoorstraat, acht uur: „Julika". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De verloren Zoon". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Hallo Janine". Barometerstand Den Helder: Maximum temp. lucht: Laagste temperatuur: Wind: richting: Noord, kracht: Licht op 762.8 —2.8 3 5.41 °"ze oud-stadgenoot, de heer W'. van Dieet, slaagde op 13 Februari j.1. aan de Tech- sc e Hoogesehool te Delft voor het examen lan werktuigbouwkundig ingenieur.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6