DE FINNEN DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „BURGER DIJK" trekken terug Generaal Reijnders afgetreden wegens de mobilisatieclubs? over de torpedeering der Productie in Duitschland moet omhoog Duitschland smeedt een nieuwe speerpunt KONINGSTRAAT. 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 16 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8851 Amerika vraagt te Berlijn opheldering Sfemmen voor een gemeen schappelijk onzijdigheidsfront Aantal stellingen in den sector van Summa opgegeven Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT t HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mfl. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder WERELDBEROERING CORDELL HULL. De Amerikaansche Minister van Bnitenlandsche Zaken, heeft mede gedeeld, dat de Amerikaansche am bassade te Berlijn opheldering tracht te verkrijgen omtrent de door de Duitsche pers gepubliceerde verkla ring, dat ieder neutraal schip, de Amerikaansche hieronder begrepen, dat op weg is naar een haven der geallieerden of een contrabande con trolestation, door Duitsche duikboo- ten en kaperschepen „voor goeden prijs" zou worden verklaard. Met betrekking tot het bericht, volgens hetwelk van Britsche zijde is verklaard, dat Engeland naar aanleiding van het Duitsche dreigement aan alle neutralen convooibe- scherming zou aanbieden, verklaarde Huil, dat het aanvaarden van convooi de risico's voor koopvaarders natuurlijk zou vermin deren. Hij weigerde te zeggen welke hou ding de regeering der Vereenigde Staten op dit punt zou aannemen. Volgens Havas heeft Huil nog gezegd, dat het eenige officieele bericht dat van de Ame rikaansche ambassade te Berlijn was ont vangen, inhield, dat de omroeper van de Berlijnsche radio verklaringen had afgelegd, in dien zin, dat naar controlehavens op weg zijnde neutrale schepen getorpedeerd zou den kunnen worden. De feiten in deze aan gelegenheid waren echter nog duister. Vooral onder de kleine neutralen is de verontwaardiging, maar ook de ongerustheid groot. Al naar de mentalietit van den schrijver, putten de onzijdige bladen zich uit in ver wijten of juridische aanvallen op de Duit- •che stellingen. De Deensche bladen brengen breedvoerige berichten van hun Berlijnsche corresponden ten, dat Duitschland door te beweren dat het zinken van de „Burgerdijk" rechtmatig geschiedde daarmede alle neutrale schepen, welke van de eene neutrale haven naar de andere varen, gewaarschuwd heeft, dat zij indien zij een controlehaven van de gealli eerden onderweg aandoen, rechtmatig door een duikboot kunnen worden aangevallen. De correspondenten wijzen erop, dat dit een nieuw precedent schept, dat 't er naar doet uitzien dat alle Scandinavische handel hiermede is afgesneden. De scheepvaart maatschappijen worden geklemd tusschen de met elkaar in strijd zijnde opvattingen van Duitschland en de geallieerden met be trekking tot de blokkade. Dientengevolge zal volgens de correspondenten dit geval ernsti ge gevolgen voor de toekomst hebben. Bijzonder fel is het Zweedsche blad „Ar- beidersbladet." Het zegt in een hoofdarti kel, dat tot opschrift draagt „Zeeroof" dat de methode, welke in den oorlog der duik- booten wordt gevolgd, gelijk staat met zeeroof. De blokkade, welke door de wes telijke mogendheden wordt uitgeoefend, te gen Duitschland, wordt gevoeld als een har de maatregel, aangezien hiervan ook de burgerbevolking te lijden heeft» doch de neutrale mogendheden zijn den oorlog niet begonnen en zijn niet verantwoordelijk voor de oorlogvoering en daarom moeten we met kracht protesteeren tegen de barbaar- sche en onmenschelijke methode, waaraan onze zeelieden in het bijzonder zijn bloot gesteld. Het tot zinken brengen van de „Burgerdijk" tusschen twee neutale havens aldus gaat de „Arbeidersbladet" verder, is een bedreiging voor de geheele Neder- landsche scheepvaart en heeft veel verbit tering gewekt. Er is alle reden voor de neutrale landen om samen te werken ter bescherming van hun wettelijke belangen en hun neutrali teit. De blokkade maatregelen, welke door de oorlogvoerenden zijn ingevoerd en de zee roof zullen doeltreffende tegenmaatregelen noodig maken. NEUTRALE SAMENWERKING. Deze stem, welke samenwerking der neu tralen bepleit, vindt men ook in een arti kel van het Ilsbl. over-de Burgerdijk-torpe- deering. Het blad zegt o.a.: De nieuwe Duitsche opvatting, die den naam „rechtsopvatting" onmogelijk kan dragen, raakt de zeehandel»- eu scheep- vaartbelangen van alle zeevarende onzijdige mogendheden- Maar ook van de anderë zijde van den kant der geallieerden, wordt het recht aangetast, zij het dan ook in milderen vorm. Het zal noodzakelijk kunnen worden dat de onzijdigen, de kleinen èn de grooten een zoo breed mogelijk gemeenschappelijk onzijdigheidsfront vormen pm zich in scherp protest tegen de machtsmisbruiken van weerszijden schrap te zetten. Want in de vrijheid van de zee ligt de levensadem voor hen allen. Illusie! Bij het uitspreken van den wensch om alle niet-oorlogvoerenden tezamen te bren gen in een front van onzijdigen, met het doel den tegenstanders eerbied af te dwin gen voor het recht denkt men ongetwijfeld Dan zijn wij onoverwinnelijk, economisch, militair en moreel, oordeelt minister Göring. MILLIOEN POOLSCHE LANDARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Economisch zijn wij niet te overwinnen, militair zeer zeker niet en in onze houding in geen geval. Aldus zeide minister Göring gisteravond, in een rede, welke door de ra dio werd uitgezonden. De hoop, ons uit te hongeren en daardoor onze weerstandskracht te breken, hebben de Engelschen blijkbaar zelf reeds opgegeven, oordeelde Goering en bijzondere hoon is het, wanneer Engeland thans van de vetblokka- de tegen Duitschland spreekt en zelf ge dwongen is een vetkaart in te voeren, die den Engelschman elk voor zich minder vet toebedeelt, dan de Duitscher heeft. aan hulp van de machtigen, Amerika, Ja pan en Italië. Ongetwijfeld zullen de Vereenigde Staten zooveel mogelijk helpen, maar hun afkeer om in den strijd te worden medegesleept, is te algemeen bekend om hun protesten veel invloed te doen hebben. En de Duitschers zullen, ondanks hun bewering, dat ook Amerikaansche schepen zullen worden tot zinken gebracht, indien ze naar een geal lieerde haven onderweg zijn, wel oppassen om de bedreiging in een daad om te zetten. De torpedeering van de „Lusitania" in 1017. die Amerika aan geallieerde zijde in den strijd bracht, is een te goede waarschu wing. Overigens, een bloc van onzijdigen onder leiding van Italië en Japan, zal de bewon deraars van dit idéé zelf ongetwijfeld niet erg toelachen. Tusschen hamer en aambeeld. Het ziet er naar uit, dat de onzijdige scheepvaart, speciaal dan die der kleine neutralen, tusschen hamer en aambeeld komt te zitten en de klappen zal hebben op te vangen. Want ook het middel der convoyeering onder Britsche vlag. dat zoo ijverig door den lokkenden Engelschen vogelaar wordt aangeprezen, kan door de direct aan Duitsch land grenzende onzijdigen natuurlijk niet worden aanvaard. Hoe men de zaak ook keert of wendt het ziet er somber uit met de toekomst van onze scheepvaart en daarmede van onze voedsel- en grondstoffenvoorziening. GEEN BELANGRIJKE GEVOLGEN? Gisteravond is in Heisinki ver klaard, dat met het oog op den ver- schrikkelijken druk der Russen op de Karelische landengte de Finnen zich hebebn teruggiUokken uit de eerste linie van stellingen op een aantal punten in den sector van Summa. Het gisteren uitgegeven Russische leger- bericht luidt: Op 15 Februari hebben de Sovjettroepen hun succesrijke acties op de Karelische land engte voortgezet. De vijand trekt terug en laat wapens en oorlogsmateriaal achter. Hij lijdt ernstige verliezen. De Sovjettroepen zijn nabij het station Kamara gekomen. Op 15 Februari hebben de Sovjettroepen 53 verde digingswerken bezet, met inbegrip van 21 stalen en betonnen artillerieforten. In de an dere sectoren bedrijvigheid van verkenners en in een aantal gebieden botsingen tus schen infanterie-eenheden. De Sovjetlucht macht heeft met succes vijandelijke troepen en militaire doelen bestookt. Zes vijandelij ke vliegtuigen werden tijdens luchtgevech ten neergehaald. NIET VEEL INVLOED? Hoewel het Finsche hoofdkwartier heeft toegegeven, dat de Russen aan het Karelische front eenige steun punten hebebn bezet, is men niet van meening, dat dit belangrijke gevolgen zal hebben. De Manner- Zwaar gepantserde tanks met vlammenwerpers. De Engelsche generaal-maioor Swinton heeft gisterenavond een radioredevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat zwaar gepanlser de tanks van aanzienlijke afmeting volgens ontvangen inlichtingen vlam menwerpers zouden bevatten even als stukken geschut. Deze tanks worden door de Duitschers gepro duceerd om den speerpunt te vor men van den bliksemoorlog. Drie divisies zijn speciaal gevormd om als speerpunt op te treden in den bliksem oorlog, zooals gebleken is bij de opmarschen in Oostenrijk. Tsjechoslowakije en Polen. Maar, zoo voegde Swinton hieraan toe, in geen van deze gevallen was de speerpunt komen te staan tegenover iets, dat overeen komt met de Maginotlinie. Om tegen een dergelijken hinderpaal op te treden produ- ceeren volgens Swintons inlichtingen de Duitschers de zwaar gepantserde vlammen- werpende machines. heimlinie is nog steeds intact. De tanks van 70 ton. door de Russen in den strijd gebracht, hadden aanvan kelijk hun psychologischen invloed op de Finnen, doch dezen waren weldra gerustgesteld, toen zij be merkten, dat d e pantsering dezer tanks niet tegen het vuur van hun tankafweergeschut bestand was. lntusschen brengen de Russen steeds nieu we rtoepen in het vuur. zonder zich ook maar eenigszins om de verliezen te bekom meren. De Finnen bieden met buitenge wone hardnekkigheid tegenstand. Over het ijs van het Ladogameer en de Finsche golf hebben de Russen een reeks nieuwe aanval len gedaan, doch zij werden door het vuur der kustbatterijen teruggedreven. De strijd in de lucht. Over den strijd in de lucht, blijven de be richten elkaar precies tegenspreken. Maken de Russen melding van veel neergehaalde Finsche vliegtuigen, de Finnen beweren niet minder dan zestien Sovjet-machines te hebben vernietigd. In het Finsche bericht wordt nog gezegd, dat de brandweer van Wiborg met mitrailleurs werd beschoten. Voor het eerst in 14 dagen is gisterenmiddag te Helsinki weer luchtalarm gemaakt. Er had evenwel geen aanval plaats. Engeland zal nog een stap ver der gaan. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt met betrekking tot de gisteren in het Lagerhuis gedane mededeelng over 't besluit der regeering aan Britsche onder danen toe te staan in Finland te gaan strij den, dat de bevoegde regeeringsdepartemen- ten thans overwegen, welke verdere stappen noodig zouden kunnen zijn. Tot nu toe zijn individueele vergunningen verleend om naar Finland te gaan, waarbij rekening werd gehouden met den leeftijd van den gegadigde en de vraag of hij in En geland kon worden gemist. Nu de recruteering te Londen is openge steld,' is een meer algemeene toepassing noodig. Göring. De Engelschen beroemen zich op de reus achtige levensmiddelenreserves van hun we reldrijk en vergelijken deze met den engen Duitschen bodem. Een andere vraag is ech ter of deze reserves den Engelschen even zoo ter beschikking staan, als ons de zeven millioen ton graan, die als nationale reserve in pakhuizen en silo's zoo veilig zijn als in brandkasten. Voor de verdere oorlogvoering mogen wij echter niet alleen op onze voorraden reke nen, doch wij moeten alles doen om de pro ductie op te voeren. Millioen Poolsche landarbeiders naar Duitschland. Goering besprak daarop de maatregelen, waardoor de landbouwproductie op bepaalde gebieden moet worden vergroot. Hij deelde o.m. mede, dat meer dan een millioen Pool sche landarbeiders, boven de reeds te werk gestelde krijgsgevangenen, naar Duitsch land zullen komen. De eerste honderddui zend zijn reeds in Duitschland. Om de productie in het zuivelbedrijf op te voeren, zal de prijs van^ielk met twee pfenning per liter en die van boter met 20 pfenning per pond worden verhoogd. Dit geschiedt echter onder voorwaarde, dat door besparing van melk in de bedrijven, 2 mil- liard liter melk boven de hoeveelheid van thans aan de consumptie wordt toegevoegd. Wordt deze extra levering niet vervuld, dan zal de prijsverhooging weer ingetrokken wor- den. Verwachting: Om het vriespunt tot lichte dooi, meest zwaar bewolkt, eenige sneeuwbuien Meest matige Noordwestelij ke wind. Voor de kust o.a. bij Scheveningen is een ijsbarricade ontstaan, doordat de schotsen, die van de groote rivieren naar zee afdrijven, door den wind weer v naar land terugkomen. VOLGENS MR. WENDELAAR IS DIT DE OORZAAK DER ONTSLAGAANVRAGE. In „Het Liberale Weekblad" doet Mr. W. C. Wendelaar een onthulling over de oorzaak van het aftreden van onzen Opperbevelhebber voor Land- en Zeemacht, generaal Reyn- ders. De heer Wendelaar zegt, dat t meeningsverschil tusschen den Ge neraal en de Regeering niet zoozeer van technlsch-militairen aard was, doch onder het begrip militair be leid viel, n.1. het beleid ten aanzien van de mobilisatieclubs. Men herinnert zich de mobilisatieclubs uit de jaren 19141918. Het waren, aldus de heer Wendelaar, vereenigingen van socia listische militairen, gesticht op initiatief van en geleid door de voormannen der S.D.A.P. Deze clubs hebben destijds aan de legerleiding heel wat last bezorgd; maar bo vendien achtte de huidige legerleiding ze uit den booze; het leger behoort één en eens gezind te zijn. Niemand vraagt van de mi litairen om afstand te doen van hun poli tieke richting; natuurlijk mag ieder de zijne blijven aanhangen. Maar dat wil niet zeg gen, dat de legerleiding nu ook moet toela ten, dat de gelijkgezinde militairen zich in afzonderlijke vereenigingen afzonderen. Hoe dwaas dat is, blijkt reeds hieruit, dat nie mand er ooit over heeft gedacht, om liberale of vrijzinnig-democratische militairenver- eenigingen op te richten." Naar de heer Wendelaar van ver schillende zijden vernomen heeft, had generaal Reynders ernstig be zwaar tegen de toelating van deze mobilisatieclubs, doch de minister van Defensie was het op dit punt niet met den Opperbevelhebber eens. Minister Dijxhoorn zou zich hierbij volgens Mr. Wendelaar hebben laten leiden door de opvattingen der soc.- democratische ministers. Dan zou aldus het Kamerlid bij dit geval voor de tweede maal in 'korten tijd voor den dag zijn gekomen, dat zelfs een uiterst bekwaam deskundige af en toe de vlag moet strijken voor de zooveel handiger politici. Deze kwestie moet tot de opzien barende ontslagaanvrage hebben ge leid. Hoe de clubs werken. Over de methoden en strekking der mobili satieclubs zegt de heer Wendelaar nog; „In welke richting de mobilisatieclubs zul len werken, is het beste te zien uit een vra genlijst, welke de A.J.C. de socialistische jeugdorganisatie op 9 Januari jl. aan haar gemobiliseerde leden heeft doen toekomen. In de lijst staat o.a: Vraag 1. Wat heb je meegemaakt van het officieel O. en O.-werk? Vraag 2. Hoe is daarover je oordeel? Vraag 8. Op grond van welke feitelijke ge gevens zou je kunnen pleiten voor verbete ring van de geldelijke vergoeding voor onge- huwden? Vraag 12. Over welke zaken heb je ernstige klachten en waarom? Vraag 13. Wat heb je ons over den geest in je onderdeel overigens nog mede te dee- len? raag 14. Kun je je oordeel over voeding, kleeding en ligging met een enkel woord ge ven? Het vragen naar klachten, zoo verklaart mr. Wendelaar, kweekt ontevredenheid en overigens komt dit alles in strijd met de handhaving van een goede krijgstucht. Mr. Wendelaar betoogt tenslotte, dat het zeer begrijpelijk is, dat generaal Reijnders niet aan den socialistischen teugel wilde ioopen en het kabinet op den gevaarlijken weg is: bevordering van cellebouw zou het leger stellig verzwakken. Wat de houding der S.D.A.P. betreft, be toogt de schrijver, dat men niet tegelijk in de lïegeering kan zitten en ontevredenheid kweeken".

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1