Debat over Financiën Ghineesche successen AKKERTJES Nog steeds te veel kinderen in één klas WAAL DOOR IJSBERGEN OMZOOMD België s strijd tegen de opruiende propaganda Dc Zwitsers in Duitschland klagen Nieuw Duifsch oorlogsgas? ©ommen Scandinavische schepen tegen Italiaansche geruild Ontploffing in munitiefabriek Eerste Kamer Peulvrachten voor zieken en militairen Het torpedeeren van neutrale schepen Postvluchten op Indië Egypte één groot militair oefenkamp Zware druk op de groote gezin nen. Gemeenten moeten van herwaardeering goudvoorraad profiteeren. De Voorzitter der Eerste Kamer deel de gisteren ter zitting mede, dat het leening-ontwerp in de vergadering van heden aan de orde komt. Gisteren werd de begrooting van Finan ciën behandeld. De heer Fleskens (r.k.) wijst op den druk der omstandigheden in zonderheid voor de groote gezinnen; deze ondervinden den zwaarsten druk van de indirecte heffingen. De groote gezinnen dienen daarvoor een compensatie te ontvan gen boven kleine gezinnen en ongehuwden. Ons krachtig leven is, aldus spr., te danken aan de vaders en moeders der groote ge zinnen; de minister zij zich hun belangen indachtig. Nadat de heer van Rappard (lib.) gecon stateerd heeft, hoe zwaar de belastingdruk is voor eigenaren van landgoederen, brengt de soc. dem. afgevaardigde de heer de Zeeuw hulde aan den man, die het aandurfde, ver leden zomer minister van financiën te wor den! Vat het dragen der lasten van defen sie betreft, is spr. het eens met den door de regeering ingeslagen weg. Ten aanzien van de verhouding tusschen directe en in directe belastingen zeide spr. het te betreu ren, dat de nieuwe belastingontwerpen de juiste verhoudingen niet herstellen, een te groot deel komt voor rekening van de indi recte. Met het principe van het Beleggings front zeide de heer de Zeeuw het eens te zijn. doch hij betwijfelde, of het zal willen voorkomen, dat de rente te hoog wordt. Voorts bepleitte spr. den gemeenten een deel van den goudwinst, die ontstaat uit de her waardeering van den goudvoorraad, te doen deelachtig worden. De heer de Zeeuw nam vervolgers den beleggingsraad op den kor rel en betoogde, dat de te sterke invloed van dien raad gebroken moet worden en dat de regeering de gemeenten in bescherming moet nemen. Hiertegen kwam de heer van Lanschot (r.k.) op, die als lid van dien raad het be toog van den vorigen spreker volkomen on juist noemde. Spr. was voorts van oordeel, dat het rijk moet zorgen, dat de oorlogsschade door het algemeen zal worden gedragen.Tot slot vroeg spr. of de minister een algemeen plan voor de oorlogsfinanciering wil ontvouwen. Volgens het oordeel van het liberale lid, den heer Heldring moet de regeering drasti sche bezuinigingen toepassen. Voorts be pleitte spr. groote versobering. Dit was ook het oordeel van den heer Von Bonninghau- sen, die een totale herziening van de gehee- le Nederlandsche belastingwet noodzakelijk achtte. Ook bepleitte deze spr. opheffing van het bankgeheim en van het fondsenstelsel. De heer Janssen de I.impens (r.k.) bepleit te eenige verbeteringen in de inkomstenbe lasting, speciaal de 'opcentenregeling. Vandaag zal minister de Geer de sprekers antwoorden. Vóór de mobilisatie was er óók geen geld voor verlaging leerlin- genschaal... Wantoestanden bij t Instituut Kweekellng met Acte. Het streven der ministers naar onderwijs vernieuwing vindt bij verschillende Eerste Kamerleden sympathie, zoo lezen wij in het voorloopig verslag over de onderwijsbegroo- ting. In het algemeen meenden deze leden er echter tegen te moeten waarschuwen, dat men bij het noodzakelijke en toe te juichen streven naar verbetering van het onderwijs zijn verwachtingen te hoog spant en niet voldoende rekening houdt met wat zoowel van den gemiddelden leerling als van de gemiddelde leerkracht kan worden gevor derd. Het ministeriëele streven het onderwijs meer te individualiseeren dan tot heden mo gelijk is, vond bij een aantal andere leden eyeneens, waardeering. Zij waren er evenwel van overtuigd, dat, zoolang de leerlingenschaal niet is herzien, tot de verwezenlijking van dit ideaal geen pogingen kun nen worden ondernomen. De spelling. Met voldoening namen verschillende le den ervan kennis, dat een wetsontwerp staat te worden ingediend om aan de regeling van de schrijfwijze der Nederlandsche taal een wettelijke basis te geven. Sommige leden merkten op. dat een wet, welke de regeering zou machtigen de huns inziens bedenkelijke aantasting van de spel ling der Nederlandsche taal te bestendigen, hun vooralsnog weinig aantrekkelijk voor kwam. Gewezen werd op de wenschelijkheid in het van Rijkswege gegeven hooger onder wijs de opleiding voor het notariaat ein delijk tot haar recht te doen komen. Kweekelingen met acte. Wat de positie van de kweekelingen met akte betreft, die zelfstandig een' klasse w-aarnemen, merkten deze leden op. dat, in dien de minister op dit punt geen voorstel len tot verbetering wil doen, om niet aldus een ongewenschten toestand te consolidce- ren, dit op zichzelf is toe te juichen, doch dan toch des te meer de verplichting zich opdringt om op andere, meer doeltreffen de, wijze maatregelen tot verbetering van den huidigen wantoestand te nemen. Eenige andere leden merkten op, dat thans weliswaar de uitgaven op militair en economisch gebied als bezwaar worden genoemd, doch ook voor de mobilisatie voor verbe tering van de leerlingenschaal geen geld heette aanwezig te zijn. Terug keer tot de leerlingenschaal van 1923 zou slechts betrekkelijk gerin ge geldelijke offers vragen, al thans voor het eerste jaar naar schatting niet meer dan negenhon derdduizend gulden. De aan het woord zijnde leden hoopten, dat alsnog een weg voor het verkrijgen der benoodigde middelen zal kunnen wor den gevonden. De christelijk-humanistische richting aan" gewezen te noemen voor de openbare school achtten eenige leden onjuist. Deze school wordt tot nu toe beschouwd als vrij van tendentie en hierin ligt haar kracht. De grootst mogelijke verbetering op zeer korten termijn is noodzakelijk. Lichaamsoefening en kunst. Eenige leden hoopten, dat weldra de noo- dige lesuren in lichamelijke oefening in 't leerplan zullen worden opgenomen. Tenslotte wordt ongemerkt, dat Nederland nog steeds te weinig voor de kunstenaars doet: een officieele prijs voor letterkunde moet worden ingesteld; aan de ontwikke ling der nationale filmkunst dient aan dacht te worden besteed, terwijl de nood lijdende orkestverenigingen hulp behoe ven,. DE KONINGIN GENIET, NA HET BEËINDIGEN VAN EEN INSPECTIETOCHT, VAN HET PRACHTIGE SCHOUWSPEL. Van officieele zijde meldt men ons: H.M. de Kóningin vergezeld van de hofdame jonkvrouwe van Tets en den Adjudant generaal-majoor jhr. de Jonge van Ellemeet, heeft zich gistermiddag per auto begeven naar den Tielerwaard. De Koningin heeft aldaar de legering en werkzaamhe den van eenige legcronderdeelen ge zien en ten slotte van Tiel tot nabij Waardenburg den noordelijken Waaldijk gevolgd om een indruk te verkrijgen van den huidigen ijs toestand, IJsbrekers vandaag naar Nijme gen. Gisteravond om half negen zat de Waal weer voor ruim een derde vast. Midden op de rivier is een deel van het ijs nog op drift. Van de richting Lent uit wordt het door den Noordwesten wind naar de Nijmeegsche oevers der rivier opgestuurd. Het water wast langzaam. Gisteravond steeg de Waal drie centimeter per uur. Dit wijst er op, dat de rivier gaat zitten. Gisteravond omstreeks half zes hebben de ijsbrekers „Siberië", „Christiaan Bruning" en „Jan Blanken" van den Rijkswaterstaat die sedert enkele dagen bezig zijn met het openbreken van de Waal, Beneden-Leeuwen bereikt. Gistermorgen vroeg waren de ijsbrekers uit Dreumel vertrokken. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen tot Tiel te gaan. doch het breken verliep blijkbaar zoo vlot, dat men verder kon komen dan verwacht werd. Vandaag zullen de drie ijsbrekers hun tocht voortzetten in de richting Nijmegen. Het werk zal dan niet mevallen, omdat op dez eroute zwa re ijsdammen liggen. Het breken van deze dammen zal veel tijd ver- eischen. Nu het water na den hoogen stand van Zondag sterk is gevallen, bieden- de uiterwaarden 'n fraaien aanblik Hier zijn nl. ijsbergen van vier h vijf meter hoogte ontstaan. De Rijn zit bij Arnhem. Het ijs in den Rijn te Arnhem groeit voort durend aan en de rivier zit nu te Arnhem tot bij de plaats waar de Concordia-booten aan leggen, geheel dicht. Het nog open gedeelte van de rivier wordt voortdurend kleiner. Het water is 21 c.M. gevallen. Ook uit Keu len wordt nog val gemeld. Het ijs in kanalen en rivieren. In de Waddenzee bij Harlingen was gis teren de ijstoestand iets verbeterd. Men kon er met krachtige schepen weer door komen. Bij Lobith kan men op den Rijn, waar Woensdag de scheepvaart nog gesloten was, thans vrij goed varen. Op verscheidene plaatsen was scheepvaart mogelijk door een opengebroken vaargeul. Dit was o.m. het ge val op de Waal bij St. Andries en bij Zalt- Bommel, op de Voorzaan bij Zaandam, op de binnenzaan, voorts op het Spaarne van Haarlem tot Spaarndam. Op het Noordzeekanaal bij Hembrug, waar Woensdag geen scheepvaart mogelijk was, kan thans gevaren worden. Bon geeft recht op een achtste kilogram. Met ingang van 16 Februari geeft de bijzondere bon v. zieken en militairen, als bedoeld in artikel 3, lid 1 onder b, van de peulvruchtenbeschikking 1910 I, recht op het koopen van een achtste kilogram peul vruchten. VOLGENS JAPANSCHE LEGER LEIDING TERUGTOCHT SYSTE MATISCH. In een communiqué van de pèrsafdeeling van het Japansche expeditieleger in'Noord- China wordt medegedeeld, dat de operaties ten Westen van Soeiyoean met succes af gesloten zijn en dat de Japansche troepen den 300 KM. ten Westen van Pautau zich uitstrekkenden sector, dien zij in een strijd van tien dagen hadden bezet, zul len ontruimen. De ontruiming, zoo wordt in het communiqué gezegd, geschiedt in overeenstemming met het oorspronkelijke plan, dat als uitsluitend doel de vernieti ging inhield van de daar aanwezige Chi- neesche militaire organisaties. CHINEEZEN VERTELLEN HET ANDERS, De woordvoerder der Chineezen heeft ver klaard, dat de Japansche troepen in Zuid- Kwangsi op alle fronten terugtrekken en dat de Chineezen convergeerend naar Nan- ning oprukken. Het gros der Japansche troepen, dat Pingvang had bereikt, is door de Chineezen aangevallen en gedwongen zich over smalle bergpaden naar Nanning terug te trekken, achtervolgd door de Chineesche colonnes. De Japanneezen ver loren in het gevecht 20.000 dooden en ge wonden, doch ook de Chineesche verliezen waren aanzienlijk. Na een bloedig gevecht hebben de Chi neesche troepen Maandagochtend de stad Linho heroverd op de Japanneezen. De Chi neezen moesten nog in de straten der stad strijden tegen de achterhoede van het te rugtrekkende Japansche leger. In de stad werden de lijken van meer dan 600 gesneu velde Japanneezen gevonden. De 'Chineezen slaagden er In ten oos ten van de stad Japansche versterkingstroe pen tegen te houden. YOENNAN-SPOORWEG BLIJFT ONDER VUUR. De woordvoerder van de marine heeft medegedeeld, dat Fransche regeering ervan in kennis is gesteld, dat Japan niet voor nemens is de luchtaanvallen op de spoor-- lijn Haiphong-Yoennan te staken, zoolang deze lijn gebruikt wordt voor het vervoer van wapenen. De luchtaanvallen geschie den derhalve zuiver uit strategische nood zakelijkheid. Een nauwkeurige datum voor de open stelling van de Yangtze rivier, waarmede het Japan volkomen ernst is, kan nog niet gegeven worden. Nog verscheidene belemmeringen staan de heropening van de rivier in den weg. Het openstellen van verscheidene distric ten in Sjanghai toont aan, aldus de woord voerder, dat de toestand in deze stad weer normaal begint te worden. Ministerraad bespreekt verschil lende maatregelen, l De Belgische regeering bestudeert met aandacht de juridische middelen, welke haar de macht geven om een einde te ma ken aan de opruiende propaganda, welke ge vaarlijk is voor de eenheid van het land. In den ministerraad, welke gisteren is ge houden, zijn verschillende maatregelen be sproken. Volgens welingelichte kringen is de regeering voornemens een decreet uit te vaardigen, waarbij propaganda in het leger of bij de familie van gemobilisêerden wordt verboden. Het voorstel tot verbod der comm. partij. In een commentaar op het ontwerp tot het uitvaardigen van een verbod van de commu nistische partij, verklaart het radicaal libe rale blad „La dernière Heurc", dat een ver bod van de partij geen einde zou maken aan de communisten, die hun clandestiene actie zouden voortzetten. Het blad is van mee- ning, dat een verbodsmaatregel in strijd zou zijn met de constitutioneel© vrijheden, wel ke juist het ontbindingsontwerp motiveeren. Inmiddels zijn de communisten uitgesloten uit het algemeen vakverbond van handels- en kantoorbedienden. Zweedsch blad adviseert tot gemeenschappelijk protest der Oslo-staten. In een artikel „gevaarlijke wateren" be spreekt het Zweedsche blad „Dagens Nyhe- ter" de torpedeering van het Zweedsche s.s. „Dalaróe", dat uit een neutrale haven naar een neutrale haven vertrokken was en het lot van de „Burgerdijk". Het blad herinnert aan het protocol van Londen van 1936, dat Duitschland onderteekend heeft en in be ginsel erkend is door een recente uiteen set ting van de „Deutsche Allgemeine Zei- tung". Voorts wijst het blad er op. dat de handel met de Westelijke mogendheden een onmisbare voarwaarde is voor Zweden en Noorwegen om den handel met Duitschland voort te zetten. Ten slotte beveelt het blad aan de regeering hét Noorsehe denkbeeld aan van een gemeenschappelijk protest der Oslo-staten. gebaseerd op de Duitsche er kenning van het protocol van Londen, te gen de Duitsche oorlogsmethoden ter zee. Probeer 't toch op zulke do gen een» met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door hun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende \werking. Vaak natgemaakt, /maar nog nooit geëvenaord. Op elk "AKKERTJE" staat *t AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: IS stuks - 13 stuivers; 3 stuks - 1 stuiver* Zij mogen geen Zwitsersche ra dio-uitzendingen beluisleren en geen krant uit hun vaderland ontvangen. In een brief, gericht aan het Zwitser sche dagblad „Der Bisnd". beklaagt een Zwitsersch onderdaan, die in Duitschland woont, zich bitter over het isolement, waarin de in Duitschland verblijf houdende Zwitsers leven ten aanzien van hun vader land tengevolge van et verbod om te luis teren naar de radiouitzendingen van bui- tenlandsche stations. Op die manier worden de Zwitsers gespeend van de uitzendingen, die speciaal bestemd zijn voor de in het buitenland wonende Zwitsers. Ik ben er zeker van, aldus de briefschrijver, dat de Duitschers in het buitenland een dergelij- ken toestand onduldbaar zouden vinden. Bovendien kunnen de Zwitsers in Duitsch land geen enkel dagblad uit hun land ont vangen. „De Bund" vestigt de aandacht op dezen toestand op een oogenblik, waarop, „het buitenland zich bemoeit met wat de Zwit sers wel en wat zij niet mogen lezen in hun eigen land". Op de heenreis arriveerde de Gier gisteren te Jodhpur, terwijl de Xan- doe en de W ielewaal op de terug reis resp. Basra en Medan bereikten. „Het Britsche gasmasker geeft voldoende bescherming". Minister van Binnenlandsche Zaken, An- derson, heeft in het Engelsche Lagerhuis in antwoord op een vraag over een mogelijk ge bruik door de Duitschers van 'n nieuw oor logsgas gezegd, dat hij vermoedde, dat de vrager het oog had op een hydrogeen arse- nicumverbinding, waarvan de eigenschap pen en beperkingen bij alle bevoegde schei kundigen reeds lang bekend zijn. Hij voegde hieraan toe, dat het tegenwoordig gasmas ker voor de burgerij bescherming tegen dat gas bood. Naar hij verder mededeelde, acht te hij voor het oogenblik geen verdere maat regelen noodig. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteravond zijn te Amsterdam twee par tijen gespeeld uit het tournooi om het kampioenschap van Nederland. Van Dai» telen verloor van Rustenburg,, terwijl Jurg remise speelde tegen Keiler. DUITSCHERS VAN PORTUGEESCH SCHIP GEHAALD. Het Portugeesche s.s. „Colonial" is ter hoogte van Siërra Leone aangehouden door een Britsch oorlogsschip, dat zes Duitsche passagiers van boord haalde. Later werd het schip nog eens door een Fransch patrouille vaartuig aangehouden, dat vier andere Duitschers van boord haalde. HET ONRECHT IN DEN ZEE-OORLOG. Amerikaansche scheepvaartmaat schappijen hebben In eenige gevallen voor afvaarten van en naar havens in West-Europa hun Scandinavische schepen moeten ruilen tegen Itali aansche, voor zoover deza laatste zijn te verkrijgen. De wijze, waarop de beide oorlogvoerende partijen thans in den oorlog ter zee onrecht bedrijven, kan niet beter worden vastge steld, dan door te wijzen op het feit, dat Nederlandsche en Scandinavische schepen met voedsel door de Regeeringen voor het eigen land gekocht, op weg naar een ha ven in eigen land, worden getorpedeerd op grond van het feit, dat zij door het En gelsche Kanaal moeten varen om daar van een Engelsch oorlogsschip bevel te krijgen op een bepaald punt ten anker te gaan lig gen voor een onderzoek. Daartegenover worden de schepen van de groote neutrale staten ongemoeid gelaten, Italiaansche zoo wel als Amerikaansche. De willekeur waarmede het machtsin. strument wordt toegepast maakt het moge lijk, zoo schrijft, het Hsbl., dat de eene pap tij rustig toelaat dat Italiaansche schepen Duitsche kolen naar Italië vervoeren, hoe. wel zij allen Duitschen uitvoer heeft verbo- den en dat de andere, die een Nederlandsch schip met voedsel voor de Nederlandsche bevolking en gekocht "Hoor de Nederland sche regeering torpedeert, heel rustig toe staat dat Italiaansche schepen Amerikaan, sche schrijfmachines of auto's naar Neder- land vervoeren. Het onrecht, en het. meten met twee ma ten blijkt hier duidelijk bij beide oorlogvoe- rende partijen. Wij willen niet vooruit loopen. aldus het blad, op verwachtingen omtrent hetgeen onze Regeering bij Duitschland zal weten te bereiken, een land, waaraan Nederland honderden binnenschepen en sleepbootent afstaat om het binnenlandsche verkeer in dat land en de uitvoer mee te helpen in stand houden, doch wij mogen niet nalaten er op te wijzen dat de aanvoer van voed sel voor ons land, ter wille van de regel matige bevoorrading, met Nederlandsche schepen moet geschieden, doch ook, dat de kosten van deze aanvoeren zeer sterk zou den stijgen, indien daarvoor buitenlandsche schepen zouden moeten worden gebruikt, De kosten zouden in dat geval zoo hoog worden dat de prijzen van levensmiddelen, er sterk door zouden worden verhoogd, waaruit ook voor onzen veestapel allerlei moeilijkheden zouden ontstaan. Zuid-Amerikaansche dagen zonder water. stad vijf Te San Cristobal, een zuidoostelij ke voorstad van Bogota (Columbia, Zuid-Amerika) heeft zich in een mu nitiefabriek een geweldige ontplof fing voorgedaan. Tot dusver zijn acht lijken geborgen, doch men vreest, dat er nog veel meer slacht offers zullen zijn. Het gebouw zelf en de omliggende huizen werden verwoest, terwijl voorts het drinkwa terreservoir der stad ernstig werd bescha digd, als gevolg waarvan Bogota het onge- veer vijf dagen zonder water zal moeten stellen: De president der republiek en de minister van oorlog hebben zich naar de plaats des onheils begeven. De Britsch-Egyptische strijdkrach ten gelegerd tot aan de oases in de woestijn, Egypte, dat het grootste trainings kamp der geallieerden begint te wor den, neemt thans het karakter aan van een springplank voor een actie in den Balkan of den Kaukasus, in dien de oorlog zich naar die gebieden mocht uitbreiden. Egypte, dat eens een paradijs was voor toeristen, wordt ook gebruikt als trechter voor de Britsche strijdkrachten uit Au stralië, Nieuw Zeeland en Indië, die van daar uit „ergens naar de oor logszone" worden gezonden. Het eerste contingent Nieuw-Zeelanders bijv., dat Maandag te Suez is aangekomen, aldus een U. P..bericht, is reeds in een kamp in de Egyptische woestijn gelegerd om suc cessievelijk te acclimatiseeren in plaats van plotseling in den Europeeschen winter te worden gebracht. De Australiërs, die met hetzelfde convooi aankwamen, dat meer dan 10.000 mijl aflegde, worden naar Palestina gezonden, waar zij tijdelijk worden gestation- neerd. Overal langs het Suezkanaal tot de oases in de woestijn zijn Britsch-Egyptische strijd krachten gelegerd om te worden getraind al vorens naar verre slagvelden te worden ge zonden. Het Britsche, Fransche en Egypti sche opperbevel werkpn hier ten nauwste sa jnen. Gedurende de jongste veertien, dagen zijn besprekingen gehouden, waaraan Ko ning Faroek, die opperbevelhebber van alle Egyptische strijdkrachten is, generaal Wey- gand, Sir Archibald Wavell, opperbevelheb ber der Britsche strijdkrachten in het Mid den-Oosten, generaal Wilson, opperbevelheb ber van de Britsche strijdkrachten in Egypte, en Sir Andrew Cunningham, onperbeveiheb- ber van de Britsche Middellandsche Zeevloot, alsmede hooge Fransche marine-autoriteiten hebben deelgenomen. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen dat deze besprekingen heb ben bevestigd, dat de Egyptische sol daten uitsluitend op Egyptischen bo- dem zullen worden gebruikt en niet naar het Westelijk front of een ander oorlogsgebied buiten Egypte worden gezonden. Het ligt in het plan al leen Fransch-Indische en Senega- leesche strijdkrachten in actie te brengen, terwijl de Egyptische en Palestijnsche strijdkrachten thuis zullen blijven en voor de bewaking der bases, voor de kustwacht, lucht verdediging en patrouilleering in de oestijn zullen worden gebruikt. ^itscJle, con'rabandecontrole is het ac- ïefst langst het Suez Kanaal en de Roode riin 1?"' S!*ez' Alexandrië en Haifa er imi !.C am, n gestationneerd die niiifcrh uakan c,at er niets passeert dat de ui. n i norlogvoering zou kunnen helpen. t„J Iltsc,hp bureaux. met inbegrip van iitïei da*b,ad" en handalsbureaux. ziin crnilenv; u wlel 7Ai worden door niet-Duit- beheerd. Honderd Duitschers. onder i rj V00raflns^aande bankiers en han- reislieden bevinden, zijn in concentratie kampen ondergebracht. De staat van beleg bestaat in geheel Egyp- n' d'b'onriatieke betrekkingen met uuitschland heeft afgebroken, zonder dat er feiö teitgjijke oorlog bestaat.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2