Het nieuwe gebouw voor sociale zaken 't Dooitniet' De waanzinnige wereld Licht en lucht. Het eerste gebouw met een schuilkelder J Kellner steelt Postzegel verzameling IUR0L tegen jeuk en zwelling Nieuwe school op de Javastraat? Vrijdag 16 Februari 1940 Tweede Blad Eindelijk rustl Klopjacht op het verboden strand Winterhanden Heldenmoed en Doodsverachting Burgerlijke Stand van Den Helder yjxuiinieucuJ !*S i - l init.iïM- imiM Na jarenlang rondzwalken door de ge meente zal de dienst voor sociale zaken ein delijk rust vinden. Al twintig jaar heeft men zich moeten behelpen in bouwvallen en nu zal men volgende week bezit nemen van het nieuwe gebouw aan den Kanaal- weg, tot welks bouw anderhalf jaar ge- geleden besloten werd. Met het in gebruik nemen van dit gebouw wordt de geheele dienst van sociale zaken, die nooit anders dan gedecentraliseerd is geweest, soms in dtie, vier verschillende gebouwen was ondergebracht, gecentraliseerd in één ge bouw. Niet alleen is het veel practischer en doelmatiger, het zal ook kostenbespa ring geven, omdat de diensten van sociale zaken, die in elkaar grijpen, elkaar nu op de meest snelle manier kunnen bereiken. Dat beteekent besparing van tijd en geld. Het is een forsch gebouw, het nieuwe ge bouw voor Sociale Zaken, opgetrokken van genuanceerden handvorm steen en voorzien van veel glas. Licht en lucht, dat zijn eenige kenmerken, die men in den nieuwbouw vindt en die hier ook ruim zijn toegepast. Lichte tegels, lichte verf, radiatoren, die lichtgeel geschilderd zijn, gang en hall voor zien van beton emaille, veel glas, zoodat overal het daglicht overdadig naar binnen stroomt, dit alles geeft het gebouw bij het binnentre den al direct een prettigen indruk. Toch is alles eenvoudig en degelijk gehouden. Geen dure aankleeding,doch doelmatige stoffeering en overal stalen meubelen, waarvan de zwarte bekleeding aardig contrasteert met het blan ke staal. Het ontwerp is van de hand van den direc teur van gemeentewerken, den heer A. Dok- teer. Een breed en licht entree geeft toegang tot een ruime hal met royaal trappenhuis. In het entree is een loket, dat de verbinding geeft met de portiersloge, waarin men tevens de telefooncentrale vindt. Het gebouw be schikt over een huistelefoon met bijna twin tig toestellen, over twee netlenen. Juist gisteren werd de nieuwe conciërge be noemd. Het is de heer Sperling, tot op heden conciërge van de Vischmarktschool. Het gebouw is eigenlijk verdeeld in twee afdeelingen, het z.g. hoofdgebouw, en de aanbouw, een diep en laag gedeelte, dat achter den dijk uitkomt. Het geheele gebouw is 14.90 m breed en 52 meter diep. In het hoofdgebouw is de arbeidsbeurs on dergebracht, daar vindt men de wachtkamers van vrouwen en mannen. Het kantoor voor de arbeidsbeurs is ruim en licht. Ook de kunstverlichting is prima. Practisch zijn de stofvrije stalen kasten voor het opbergen van de kaarten. Een telefooncel met absorbeerend materiaal getuigt eveneens van den practischen geest van den ontwerper. Veel kasten zijn in het kantoor. Zoowel de beneden als bovenver dieping heeft betonvloeren, die weer afgedekt zijn met een Estric vloer. Deze betonvloeren zrjn aangebracht voor de bescherming van den schuilkelder, die men onder het gebouw vindt en waarin ruimte is voor 200 menschen. Door middel van twee toegangen kan men zich in den kelder begeven. Deze schuilkelder' bevindt zich onder het hoofdgebouw. Op de eerste étage van het hoofdgebouw vindt men het kantoor van den directeur, den heer L. Bandsma. Het is een ruim kantoor, eenvoudig en smaakvol ingericht. In tegen stelling met de andere kantoren en lokalen, die van geel schuurwerk zijn voorzien, is hier tot halve hoogte, een eiken lambrizeering aangebracht Dezelfde lambrizeering vindt men ook in de vergaderzaal, die eveneens in het hoofdgebouw is, achter het kantoor van den directeur. Voorts is hier het kantoor voor de jeugd- registratie. Een practische benutting van een anders wellicht verloren ruimte. De ontwerper heeft zijn ruimte benut! Naar den aanbouw begeeft men zich via een gang, waarin de toiletten ondergebracht zijn. Alles ruim en hygiënisch. In dezen aanbouw dan vindt men de afd. sociale zaken en werk verschaffing, alsmede het stempellokaal voor de werkloozen. In alle afdeelingen zijn ruime wachtlokalen en goede loketten. Zoo vindt men bij sociale zaken de vijf afgesloten loketten, die ieder bezoeker een rustig gesprek met den betrokken ambtenaar mogelijk maken. Het zelfde principe is hier toegepast als op de Kerkgracht. Ieder moet zich uit kunnen spre ken tegenover den ambtenaar, die nu eenmaal uit den aard der zaak nog al eens in het in tieme leven van de bezoekers moet indringen. En dat deze gesprekken plaats kunnen hebben, zonder dat ze door anderen gevolgd kunnen kunnen worden is een kwestie van piëteit. Verstandig is ook, dat men de werkloozen, via den Dijkweg naar het stempellokaal brengt. De afdeeling sociale zaken is „een lichte afdeeling". De aanbouw draagt geen ver dieping en om hier ten volle van het licht te profiteeren aan den Noordkant, heeft men er een glazen kap op gezet, d.w.z. een glazen dak wordt gedekt door een extra kap, zoodat men 's winters niet te veel last van de kou zal hebben en 's zomers de warmte geabsorbeerd wordt, door dit „dubbele dak". Volstaan we met nog te vermelden, dat het gebouw een wachtkamer voor leveranciers heeft en een „retraite-oord" voor den wet houder, een lief klein kamertje, afgezonderd temidden van de beide afdeelingen. Het personeel, dat op de fiets komt, bereikt het gebouw via den dijkweg en daar vindt men een lange, gedeeltelijk overdekte gang, als bergplaats voor de rijwielen. Tenslotte volgt nog een opgave van hen, die aan de voltooiing van het geheel hun steentje hebben bijgedragen. Aannemer van den bouw was de heer G. Groot voor de som van 46.800, Het sanitair en lood- en zinkwerken werd verzorgd door den heer R. J. M. Zoetelief voor 2132.Glas- en schilderwerk verzorgd door den heer A. Breed. H. Hugowaard 2474, stalen ramen en deuren N.V. de Vries en Robbé en Co., Gorkum, 4930,Centrale verwarming N.V. Offringa, Hart en Co., Hoorn 1.375,Electr. leidingen door S. Schellinger. Water-, licht- en brandleiding werd verzorgd door de Water- en Lichtbedrij ven van de gemeente, het steenhouwerswerk was afkomstig van den heer v. Wouw, het beton emaille van de firma Nierstrasz, Am sterdam, het timmerwerk en de houten ko zijnen van de firma Timmerman. Schagen; het smeedwerk van de smederij Willems, Kru- gerstraat. alhier. De stalen meubels zijn afkomstig van de N.V. Korsten de Visseren Co., Capelle a. d. IJsel; de meubileering werd verzorgd door de firma T. C. Govers, Kanaalweg; de Estric vloeren door de firma Rosa, alhier. De officieele opening van het gebouw heeft Maandagmorgen om 11 uur door den Regeeringscommissaris bjj den dienst voor de werkverruiming, den heer M. de Vries, namens Z.Exc. den Minister van Sociale Zaken, plaats. Huisduinen, 15 Februari 1940. Niettegenstaande officieele bekend makingen en het plaatsen van een waarschuwingsbord bjj het betonpad te Huisduinen, blijkt het publiek nog steeds niet voldoende bekend te zijn met de omstandigheid, dat het strand van Huis duinen tot Callantsoog voor een ieder verboden is. Wellicht ook denkt men, dat dit ver bod „niet zoo ernstig gemeend" is, aan gezien er veel tegen gezondigd wordt.' Daar hedenmiddag een aantal per sonen op het strand werd waargenomen, is door twee groepen militairen een klopjacht gehouden, waarbij een 15-tal personen is aangehouden en opgebracht. Onder hen bevonden zich ook soldaten en matrozen. Door de militaire politie is proces verbaal opgemaakt. Men zij derhalve gewaarschuwd zich aan de verbodsbepaling te houden; te meer daar wij vernamen dat in de naaste toekomst meerdere van derge lijke klopjachten zullen worden ge houden. Albums en boeken weer teruggevonden door rechercheur Sprengers Onhandige diefstal, die aan het licht moest komen. Zooals men gisteren in een bericht heeft kunnen lezen, werd Woensdagavond een per soon gearresteerd, verdacht van het ver duisteren van een verzameling postzegels. Thans zijn wij in staat deze zaak met vol ledige bijzonderheden te geven. Het betreft hier het 19-jarige jongmensch H. G„ sedert Kerstmis van het vorige jaar kellner in een lunchroom aan de Spoorstraat. Dit jongmensch, een stuurmansleerling, bleek weinig lust in het varen te hebben. Hij zocht een ander baantje en werd in dienst genomen bij de lunchroom. Aangezien de vader van G. in Amsterdam woonachtig is, ging de laatste in de kost by de fam. v.. Amesfoort in de 1ste Vroonstraat, waarvan de man een achterneef van G. is. Geruimen tijd verbleef G. bij de fam. van A. In den herfst van het vorige jaar moest de kostbaas onder dienst en vertrok naar Utrecht. De heer van Amesfoort bezat een uit gebreide verzameling vreemde postzegels, in totaal 6 7000. Hieronder bevond zich o.m. een waardevolle Uivermap, een der weinigen die bjj den brand van het vlieg tuig gered werd. Het was deze collectie, die de begeerte van G. opwekte. Op zekeren dag brak hjj het kastje, waarin zich de verzameling bevond, open en wist de boeken en albums met zegels uit het huls te smokkelen. Deze verduistering werd niet direct ont dekt, omreden v. A. onder dienst was. De enkele malen dat hij met verlof kwam had hij geen tijd naar de verzameling om te zien en zoodoende duurde het geruimen tijd eer een en ander aan het licht kwam. Intusschen had G. een ander kosthuis opge zocht. Woensdagavond echter kwam van A. met verlof thuis, doch toen hij besloot eens naar zijn postzegels te gaan zien en het kastje opende, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat geen enkel boek en album meer aanwezig was. Direct ging zijn verdenking uit naar G. en het was deze verdenking die hij ook tegen de recherche uitsprak, die hij terstond in den arm nam. Rechercheur Sprengers liet er geen gras over groeien, doch toog terstond op pad om te trachten den dader in handen te krijgen en zoo mogelijk de postzegels, of een deel daar van, terug te zien te krijgen. Voordat van A. echter naar de politie was gegaan, was hij nog aangeloopen bij de post zegelvereniging, die in „Centraal" vergader de. Hier wist men echter niets van de ont vreemde zegels af. Sprengers ging uiteraard allereerst naar de lunchroom waar zich G. bevond. Dat was te omstreeks half tien 's avonds. G. werd verzocht mee te gaan, waaraan hij gehoor gaf. Het verhoor op het Hoofd bureau werd direct begonnen. Na 10 minu ten ondervraging, waarbij G. aanvankelijk ontkende iets met de verduistering te maken te hebben, viel hij reeds door de mand en bekende den diefstal gepleegd te hebben. In verband met het onderzoek achtte de politie het echter raadzaam G. niet vrij te laten. Hij bracht den dag door op het bureau en eveneens het grootste deel van den Don derdag. De dag van gisteren werd goeddeels door Sprengers benut om het spoor der verloren gegane zegels na te gaan. Deze diefstal is wel op een zeer onhandige manier uitgevoerd. Het blijkt namelijk, dat G. sedert enkele maanden herhaaldelijk aan bezoekers van de lunchroom postzegels tè koop heeft aangeboden. Hij had wel kunnen nagaan dat, wanneer de verduistering ont dekt zou worden, op hem de eerste verden king zou vallen. Iets wat ook in werkelijk heid het geval was. Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Nader vernemen wij nog, dat vrijwel de geheele verzameling weder teruggevonden is door rechercheur Sprengers. A-ile koo- pers bleken volkomen te goeder trouw ge weest te zijn. Een enkele maal was een partij zegels echter reeds weer aan een ander verkocht. Om 5 uur gisteravond werd G. in vrij heid gesteld. Voor de rechtbank in Alk maar zal hij zich nader te verantwoorden hebben. In de raadsvergadering van 14 Maart 1939 werd o.m., overeenkomstig het voorstel van B. en W„ besloten voor den bouw van een open bare school voor gewoon lager onderwijs aan de Javastraat een crediet te verleenen van 84.550.Onder dit bedrag waren niet be grepen de kosten voor ophooging van den grond, welke waren begroot op 2295.en waarvoor nog een aanvullend crediet zou zijn gevraagd. Evenmin waren daaronder begrepen gelden voor den bouw van een gymnastiek lokaal. Op de plannen voor den bouw was de goed keuring van den inspecteur van het lager on derwijs verkregen bij schrijven van 31 Mei 1939, terwijl op 30 Juni d.a.v. de aanbesteding voor den bouw plaats had. De uitvoering van het plan is evenwel aangehouden als gevolg van het feit, dat, blijkens den uitslag van de gehouden aanbesteding, aanzienlijk hooger werd ingeschreven dan aan de hand van de ramingscijfers. was verwacht. Middelerwijl is door B. en W. overwogen, of het al dan niet aanbeveling zou verdienen om inplaats van één nieuwe school, twee scholen te bouwen, een en ander ook in verband met de dislocatie van de scholen, zoowel voor lager-, uitgebreid lager- als middelbaar onderwijs; voorts is onderzocht, of voor den bouw van twee scholen op finan- cieelen steun van den Rijksdienst voor de werkverruiming zou mogen worden gerekend. Dit laatste is gebleken niet het geval te zijn Daar uit de thans beschikbare gegevens niet met volkomen zekerheid ls op te maken, dat de bouw van twee scholen noodzakelijk is, zijn B. en W. in over eenstemming met het advies van de com missie van bijstand voor het onderwijs van 9 Februari j.I. van oordeel, dat voorloopig met den bouw van één school doch met een gymnastieklokaal moet worden volstaan. Bij de ontworpen plannen is er echter rekening mede ge houden, dat een tweede school kan worden bijgebouwd. Volgens de door den directeur ingezonden raming moeten de kosten van uitvoering, voor wat betreft één school met gymnastieklokaal, met inbegrip van die voor installaties, meubi lair, beplanting, grond, ophooging van den grond, toezicht, alsmede de algemeene bedrijfs kosten, worden begroot op 152.122.75, t.w. 117.834.75 voor de school en 34.288.voor het gymnastieklokaal. In verband daarmede stellen B. en W. voor den raad hen onder in trekking van het besluit van 14 Maart 1939 waarbij een crediet van 84.550.werd ver leend, een crediet toe te staan van 152.123. Dit bedrag kan in 50 jaren worden afgeschre ven. B. en W. merken hierbij ten slotte nog op, dat eveneens de commissie van bijstand voor de gemeentewerken en plantsoenen zich met de uitvoering van het plan kan vereenigen. De jeugd op haar slechtst Neen lezer, wij zullen U ditmaal niet ver halen van de kranige Heldersche kerels die als zeeridders de reddingsbooten bemannen of op de groote vaart mijnen en torpedo's trotseeren om ons volk van het noodige te voorzien. Gij kent hunne verdiensten, die wij allen eerbie digen. Een ander soort helden heeft thans onze aandacht, immers gij zult het ongetwijfeld met ons eens zijn, dat er heldenmoed voor noodig is, om half verhongerde en verkleumde zee vogels met steenen en brokken ijs te bekoge len en dan te genieten van de stuiptrekkingen van deze stervende, ongelukkige dieren. Het is waarlijk grootsch, wat men dagelijks langs den dijk kan aanschouwen: troepjes jongelui die zich met dit „vermaak" bezig houden en luid keels victorie kraaien als weer een projectiel een vogel heeft verminkt of gedood. En ook doodsverachting bezitten deze vlegels in ruime mate, d.w.z. verachting voor den dood van de mishandelde stumperds. Maar de jeugd moet zich „uitleven" en het is toch maar wét fijn om zoo ongestraft en zonder eenig risico naar hartelust bewust kwaad te bedrijven. Wij weten zeer wel, dat de taak van de politie te overladen is om op voldoende wijze tegen deze ergerlijke feiten te kun nen optreden, maaréls eens een recht geaard wandelaar zoo'n vlegel een gepaste afstraffing zou toedienen hetgeen helaas nochtans verboden is dan zou den wij toch van harte zeggen: „net goed". 15 Februari 1940. GETROUWD: J. Visser en P. Slort; F. Kwast en G. Ufkes; B. Kooij en A. A. de Wildt; L. Bogert en T. Toonstra. BEVALLEN: W. C. MahieuTosses, z.; A. M. BurgmeijerWit, d.; J. WaijSchran der, d.; C. KaljeeVersluis, z.; M. Reints Dekker, d.; J. WezelmanPost, d. De krankzinnigheid van de huidige wereld kan lang duren. Het is geen geva! van acuten aard. dat weer spoedig voorbij zal zijn, maar niet onmogelijk is, dat de patiënt jarenlang zijn bezinning kwijt is en daardoor een blijvend gevaar voor zijn omgeving vormt. En het ellendige is, bij dit geval van waanzin, dat je den patiënt niet op kunt sluiten, maar dat je iederen dag zijn gekke kuren moet verduren en dat hij de meest onschuldige slachtoffers naar het leven kan staan. Göring, de Duitsche generaal-veldmaar- schalk, heeft zich gisteravond tot het Duitsche volk gericht in een toespraak, die ernstiger en somberder was dan hij ooit tevoren gehouden heeft. Duitschland ondervindt ook inderdaad aan den lijve, hoe moeilijk het is te leven in een wereld, die haar bezinning kwijt is. Natuurlijk erkent het niet, dat het door eigen handelen aan dien waanzin heeft meegeholpen, evenmin als de andere delinquenten dat toe willen geven, het schetst alleen de gevolgen voor zijn volk. En die gevolgen zijn niet prettig. Een duurder worden van zijn dagelijksche levensbehoeften, een schaarscher worden van de meest noodzakelijke dingen, een ontzegging van alle levensgenot, een steeds dreigender gevaar'voor de aantasting van het leven zelf. Dit alles is oorzaak van de begeerte naar uitbreiding van zijn Lebensraum. Het tegenovergestelde wordt bereikt, n.1. levensbeperking, levensverarming, niet voor den tijd dat de oorlog duurt, maar voor jaren en jaren daarna. Om nog even bij de feiten van den dag stil te staan. De Finnen krijgen het zwaar te verant woorden. De geweldige druk van de Russen oefent zijn invloed uit. Men heeft enkele stellin gen prijs moeten geven en het ziet er naar uit, dat als er niet spoedig versterking van materieel en menschen komt, dat het einde van den strijd geen maanden en maanden meer kan duren. De overmacht is te groot, het leger van de Finnen numeriek te gering. Nu komt dan Engeland te hulp. En door het officieele karakter, dat deze hulpverleening krijgt, is het in het geheel niet onmogelijk, dat dit voor Engeland de conse quentie van een oorlog met Rusland met zich zal brengen. De Engelsche regeering heeft on getwijfeld deze consequentie overwogen en dan ziet het mogelijk in een uitbreiding van den strijd met Rusland, een voordeel. Daardoor zal Duitschland het immers nog moeilijker krijgen. We hebben daar gisteren reeds op gewezen, hoe meer Rusland gebonden wordt, hoe minder het Duitschland economisch kan bijstaan, hoe zwaarder Engelands tegenstander het zal krij gen. Als het mogelijk is Rusland en Duitsch land op eenige fronten bezig te houden, kan dat niet anders dan voordeelig voor Engeland zijn. Het ziet er niet naar uit, dat de oorlog tot een spoedige beslissing zal leiden. Goering heeft er gisterenavond in zijn redevoering tot het Duit sche volk op gewezen, dat de oorlog jaren kan duren, dat het volk zich daarop moet instellen. Jarenlange ellende om een waandenkbeeld van eenige grooten dezer aarde. Vooruitzichten nog onzeker. 't Dooit nog niet, dat was het feit, dat onze weerkundige medewerker ons van- morgen meedeelde. Het merkwaardige verschijnsel van hedenmorgen vroeg, dat de buitenwijken van de stad wit en glad waren en de binnenstad plassen en i grauwe sneeuw vertoonde, kon onze medewerker niet verklaren. Maar de thermometer sprak een andere taal dan dooi. Om eenige cijfers te noemen: Gisterenmorgen 8 uur vroor het 2.8 graden, om 2 uur gisterenmiddag 3.8. Om half drie werd de laagste tempera- tuur genoteerd en wees de thermometer j 4 graden aan. Om zeven uur gisteren- avond was er nog 1.6 graad vorst en i toen steeg de thermometer langzaam, zoodat het vannacht om 12 uur nog slechts 0.8 graden vroor, om 4 uur van- morgen 0.6 en om 8 uur 0.4. Het was dus vanmorgen om en nabij het vriespunt. Wat zal het weer nu doen? Daar is j weinig van te zeggen, zoolang we niet weten, wat de barometer doet en die schommelt licht heen en weer. Er was vanmorgen wel een langzaam zakken, j maar of dit definitief zal zijn, daarvan is op het oogenblik nog niets te zeggen. Wellicht kunnen we morgen wat posi- j tiever zijn. Men kan overigens vandaag nog wei j eenige sneeuwbuitjes verwachten. Voor- bij is de winter dus nog niet.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5