Uonneeit 0 o; W Praatavond IttaaA g,acui tu-e Heen? Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude YlieuwJ uit Ua& en Zending. Hardrijderij voor paren Temperatuur en Barometerstand Het vijfde Marine-concert Heldersche botter in moeilijkheden Wijziging verordening tot regeling van het openbaar onderwijs f. voor de school aan den Polderweg (u.l.o.) op 69 2 3 X 19.53 1360.59. Zondagavond optreden van Kees Pru s Uit het politie-rapport Visscherij Oost-Indië De slagkruisers De Indische pers over de slagkruisers voor de Middenst. Ver. Den Helder" In het Kegelhuis. Nadat de voorzitter der middenstandsver. de aanwezigen had verwelkomd, werd een kort huishoudelijk programma afgewerkt. Hierna kreeg de heer Kropveld, vice-voorzitter K. v. K., uit 's-Gravenhage, het woord. Op levendige en heldere manier zette hij uiteen het belang en de taak van den middenstand voor de maat schappij: Ons land telt pl.m. 700.000 middenstands-on dernemingen, waardoor pijn. 2 000 000 men- schen hun levensonderhoud vinden. Het aantal en de hoedanigheid der winkelzaken en hotels maken een stad aantrekkelijk of doodsch. De winkeliers en hoteliers hebben daardoor een groote cultureele taak. De middenstand is voor den fiscus een dankbaar object, ook als af nemer van de producten der gemeentel gke be drijven. Stakingen komen in middenstandsbedrijven practisch niet voor omdat de patroon mee werkt en meeleeft met de arbeiders. Het werk, dat door de winkeliers in de maatschappij wordt gedaan, moet gedaan worden, is het niet door hen, dan toch door ondergeschikten van de fabrikanten of de arbeiders der coöperaties, die hun werk uiteraard met min der hart en ziel doen dan menschen, die voor eigen risico werken die nog meer prijs stellen op het behoud van hun klanten, dan b.g. vast betaalde employé's. Afnemers, die met de meeste aandacht bediend wenschen te worden, gaan dus allicht naar het middenstandsbedrijf. In de verhouding van de b.g. groep tot de over heid is de laatste jaren een groote verandering gekomen. Vroeger stond het plaatselijk be stuur der steden beslist afwijzend tegen de mid denstandsorganisatie, veelal uit vrees voor prijsverhooging. De Rijksregeering stond er met een totale negatie tegenover, behalve wanneer het op belasting innen aankwam. Welnu, van prijsverhooging door organisatie der midden stand is nooit iets vertoond en zoowel rijks- als stadsbestuur houdt thans wel degelijk rekening met den middenstand. Er kan zelfs gezegd wor den, dat het Rijk tegenwoordig een zuivere mid- denstandspolitiek voert. Opgericht zijn de laat ste jaren de middenstandsraad en het econo misch instituut in welke lichamen spreker be stuursfuncties vervult. Tot stand zijn gekomen: 1. Goede organisatie van het middenst.- bankwezen. 2. De mogelijkheid om aan door de crisis getroffenen een bijzonder crediet toe te staan (B-credieten). 3. Werktuigcredieten, die kleine nijveren in staat stellen bedragen tot 5.000 op te kunnen nemen voor het betalen van moderne machines of installaties ten behoeve van hun bedrijf. 4. De mogelijkheid om vaste voorschotten te verleenen. 5. De borgstellingsfondsen. Een en ander is bereikt kunnen worden door de uitstekende samenwerking in de top- organisaties der bonden, de K.N.M.B., de Hanze en de Chr. M. organisatie. De spreker, die duidelijk aantoonde, dat de middenstand ook uit ideale beginselen kan en moet leven, drong aan op verhooging van het peil der leden zoowel geestelijk als technisch. Hij juichte het verplicht stellen van het middenst. diploma van harte toe en spoorde de aanwezigen, waaronder leeraren en leer lingen van den cursus voor het middenst.- diploma, aan zich als een deel der schepping te zien, waar ieder en alles zijn plaats heeft en zyn taak behoort te volbrengen tot eer van God en tot heil van den naaste. Nadat nog eenige vragen uitvoerig toe gelicht werden, sloot de voorz. deze geani meerde vergadering, den spreker dankend voor het feit, dat hij de aanwezigen een hart onder den riem had gestoken, moed en levens lust had uitgesproken en een groote bijdrage had geleverd tot verhooging van het peil, waarop de Heldersche middenstanders be- hooren te arbeiden. Unaniem waren de aanwezigen voldaan, terwjjl zij het verlangen uitspraken naar meer van dergelijke aangename ontwikkelings- avonden. Morgenmiddag om 2 uur organiseert een commissie van de Binnenhaven, een hard rijderij voor paren op de Binnenhaven. Het \js schijnt daar goed te zyn en het succes, dat men bij den vorigen wedstrijd gehad heeft, heeft opnieuw geanimeerd een wedstrijd te organiseeren. Voor de heeren deelnemers zijn geldprijzen beschikbaar, voor de dames winkelartikelen, dank zij de vrijgevigheid van verschillende middenstanders. Men kan zich voor dezen wedstrijd tot morgenmiddag 12 uur opgeven bij v. Kals- beek, Binnenhaven 1. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Burcht der Stilte". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Zoon van Frankenstein". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Vergeet mij niet". Zaterdag 17 Februari. Casino, 8.00 uur: Jubileum Speeituinvereeni- ging Den Helder. Zondag 18 Februari. Casino, 8.15 uur: Cabaret Kees Pruis en Stella Seemer. Donderdag 22 Februari. Rialto-Theater, 8.00 uur: De ?-film voor het Roode Kruis. Barometerstand Den Helder: 761,5 Maximum temp. lucht: 0,4 Laagste temp.: 1,6 Wind:"richting: N.W.; kracht 4. Lihct op: 5.43 Er was eens een man in De Lier, Die was van beroep herbergier. Door Buisman's C.S. Werd z'n zaak een succes; Men dronk liever z n koffie dan bier. Receptenboekje wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. Beethoven's zevende op het programma. Woensdag a.s. vindt in het Casino het vijfde marine-concert plaats, te geven door het Sym- phonie-concert van het stafmuziekkorps der Koninklijke Marine, onder leidnig van kapel meester Louis Leistikow. Het is een program ma, dat men zonder als veelbelovend mag kwa- lificeeren. Want voor de pauze wordt namelijk een Beethoven-programma uitgevoerd, dat niet zal nalaten tal van muziekvrienden naar de schouwburgzaal te trekken. Als nummer 1 vermeldt het programma de ouverture „Leonore III" van den grooten meester, als nummer 2 de Symphonie no. 7 in A-dur van denzelfde. Deze symphonie be staat uit de deelen a. poco sostenuto, vivace, b. allegretto, c. presto, d. allegro con brio. Deze symphonie hoort men als eerste 'uitvoe ring van het orchest. Ook na de pauze wordt een programma vertolkt dat het aanhooren meer dan waard zal zijn. Na de tweede Hon- gaarsche rhapsodie van Franz Liszt volgt van Louis Leistikow ,,A vaincre sans péril, on triomphe sans gloire". En tenslotteeen groote fantasie naar motieven van Verdi's on sterfelijke opera ,,La Traviata". Wij komen op enkele nummers van dit concert nog lerug. Gistermorgen werd Bureau Wijsmuller er van in kennis gesteld, dat zich even voorbij Huisduinen de botter H.D. 26, schipper Bais, in moeilijkheden bevond. Het vaartuig poogde naar de haven van Nieuwediep op te tornen tegen het ijs, doch werd daardoor in tegen overgestelde richting meegenomen. Tot overmaat van ramp raakte de motor ook nog onklaar, zoodat men sleepboot-assi- stentie vroeg. Om 11 uur vertrok de „Utrecht" met ka pitein v. d. Burgt uit de haven. Bij de H.D. 26 gekomen werd vastgemaakt en al sleepen- de bracht men het vaartuig naar Den Helder. Om half 2 's middags lagen botter en sleep boot weer aan den steiger. Zooals bekend, worden aan de openbare lage re scholen no. 1 (Koegras), no. 2 (Huisduinen) en no. 14 (Oostslootstraat) cursussen vóór ver volgonderwijs gegeven. De verordening, welke dit onderwijs regelt, werd vastgesteld in de raadsvergadering van 26 September 1923 en gewijzigd bij raadsbesluit van 10 Mei 1938. In artikel 10 van deze verordening is be paald, dat elke klasse ten hoogste 30 leerlingen mag tellen. Dit brengt, vooral indien het maxi mum aantal leerlingen per klasse wordt be reikt, groote bezwaren met zich mede. In het bijzonder aan den cursus, verbonden aan school no. 14 aan de Oostslootstraat, heeft men de' laatste jaren herhaaldelijk met groote klassen te kampen. De moeilijkheden, welke zich hierbij voordoen, zijn hierin gelegen, dat er groot ver schil bestaat in aard en aanleg van de leerlin gen. In de eerste klasse zitten naast eenige leerlingen, welke de school voor buitengewoon lager onderwijs hebben bezocht, weer anderen, die het tot de 4e, 5e, 6e of 7e klasse van de gewone lagere school hebben gebracht. Het ge volg hiervan is, dat voor vele van deze leer lingen afzonderlijk werk met een afzonderlijke bespreking noodzakelijk is. Dat een en ander voor het onderwijs niet bevorderlijk is en ook voor den klasse-onderwijzer zeer groote moei lijkheden medebrengt, behoeft geen betoog. Om nu het onderwijs aan de onderhavige cursussen beter tot zijn recht te doen komen, zouden B. en W. het getal leerlingen, genoemd in artikel 10, gewijzigd en bepaald willen zien op ten hoogste 25. Meerdere kosten brengt deze wijziging veelal voor de gemeente niet met zich mede, waarom B. en W. den raad verzoe ken art. 10 als volgt te wijzigen: Artikel I. Artikel 10 wordt gelezen: Elke klasse telt ten hoogste 25 leerlingen. Artikel II. Deze wordt geacht in werking te zyn ge treden op 1 Januari 1940, VOORSCHOT VERGOEDINGEN. Aan de besturen van bijzondere scholen. B. en W. verzoeken den Raad te besluiten: Gelezen de door de besturen der bijzondere scholen ingezonden verzoeken om voor het dienstjaar 1940 een voorschot op de gemeen telijke vergoeding, overeenkomstig artikel 103, zesde lid en artikel lOlbis, zevende lid, der Lager Onderwijswet 1920, te mogen ont vangen ten behoeve van de onder beheer staande scholen: De voorschotten, bedoeld in artikel 103, zesde lid, der Lager Onderwijswet 1920. voor het jaar 1940 te bepalen op: a. voor de school te Koegras op 64 2/3 X 10.22 660.89 b. voor de scholen aan de Koningstraat, de Kolensteeg en de Keizersgracht op 783 1/3 X 10.22 8005.67. c. voor de school aan de Vischmarkt (u.l.o) op 115 X 19.53 2245.95. d. voor de school aan de Javastraat op 313 2/3 X 10.22 3205.67. e. voor de school aan den Polderweg (ge woon lager onderwijs op 3831/3 X 10.22. 3917.67. De voorschotten bedoeld in artikel lOlbis. zevende lid, der Lager Onderwijswet 1920. voor het jaar 1940 te bepalen op: a. voor de school aan de Vischmarkt (u.l.o.) op 115 X 17.74 2040.10. b. voor de school aan den Polderweg (u.l.o.) op 69 2/3 X 17.74 1235.89. VERGOEDING VAKONDERWIJZERS. Blijkens berekening is in 1939 aan de U.L.O.-school aan de gewone lagere scho len zijn in deze gemeente geen vakonder wijzers verbonden voor vakonderwijzers uitgegeven: aan jaarwedden 3554.28 aan niet verhaalbare pensioen bijdragen 201.53 Totaal 3755.81 Het gemiddeld aantal leerlingen bedroeg aan de U.L.O.-school over 1939: 211 2/3, zoo dat het gemiddeld bedrag per leerling over dat jaar is geweest 3755.81 211 2/3 17.74. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor te besluiten het ge middeld bedrag, dat over het jaar 1939 per leerling is uitgegeven aan belooning van vakonderwijs der openbare U.L.O. school vast te stellen op 17.74. Zooals men in de advertenties gelezen heeft vindt Zondagavond in Casino een voorstel ling plaats, waarvan het grootste deel wordt verzorgd door den bekenen Nederlandschen humorist Kees Pruis,terzijde gestaan door de niet minder bekende Stella Seemer. Beide artisten hebben een goede reputatie en het kan welhaast niet anders of de bezoe kers van deze uitvoering wacht een avond van gezonde jolijt en goede cabaretkunst. Voor bijzonderheden zie men de advertenties. Wie 's winters zomerwarmte wenscht door cokes of anthraciet Doet wijs als hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt Adres; Polderweg 34 - Telef. 228. MEERDERE VERKEERSZONDAARS AANGEHOUDEN. Gisteren zijn weer verscheidene overtredin gen geconstateerd op het gebied van „Koning Verkeer". Enkele fietsers hadden geen licht, anderen reden zonder belastingmerk, terwijl ook natuurlijk de traditioneele bel op enkele vehikels ontbrak. Tenslotte werd nog iemand verrast met een bekeuring, omdat hij met zjjn fiets op het trottoir peddelde. NOG EEN GULDEN TE GOED. Een venter, die zonder vergunning zich aan dit ambt wijdde, werd daarvoor bekeurd, daarbij bleek, dat hjj nog een gulden in 's Rijks kas moest storten voor een vorige overtreding, hetgeen hij haastelijk deed, zulks om een dag water en brood te ontloopen. Nieuws uit Helievoetslais Het mijnengevaar Er gaat den laatsten tijd haast geen vjjf minuten voorby, zonder dat er een drijvende mjjn wordt gesignaleerd. Het mijnengevaar heeft in het zuidelijk deel van de Noordzee een omvang aangenomen zooals nog maar zelden is geweest. Anderzijds letten de schepen, van welke nationaliteit zij ook zijn, zoo scherp op, dat haast geen van deze drijvende monsters hun aandacht ontgaat. Heel den dag door richten zy hun waar schuwingen aan de kust3tations, met nauw keurige opgave der positie. De autoriteiten krijgen daardoor een goed overzicht van de talrijke plaatsen,waar de mijnen zich bevin den en houden rekening met windkracht en stroom om de bewegingen te bepalen. Uitge breide kaarten geven al deze posities weer en in zeker opzicht is het gevaar dus te over zien. Honderden mijnen zyn dank zij dit systeem en vooral dus als gevolg van de signalementen, die de schepen van verschillende nationaliteit verstrekken, onschadelijk gemaakt. De mij nenvegers varen uit, en verwijderen de ge vaarlijke objecten, nadat de handelsschepen deze met zoo veel omzichtigheid uit den weg zijn gegaan. (Helv. Crt.) i Een advertentie opmaken kan iedereen: j Een goede advertentie ontwerpen is echter een kunst I j a Laat ONS het daarom voor U doen... j j het kost U niets extra! Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. URK, 14 Februari. Heden werd aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 100 pond schar, prijs 1114 ct., 80 pond schelvisch, 1316 ct. en 60 pond poonen, 1012 ct., alles per pond. PASSAGIERSDIENST URK—LEMMER. Vanwege de Directie van de Friesland-Ex pres is nu ook tweemaal per dag een passa- giers4ienst UrkLemmer over het ijs geopend. Van dezen dienst wordt zeer druk gebruik ge maakt EEN GERUSTHEID OP URK. J.l. Dinsdagavond was geheel Urk in be weging. daar men zich ernstig ongerust maak te over een 25-tal kinderen van 610 jaar, welke weg waren. Met ploegen ging men aan het zoeken, totdat men dit gezelschap aantrof bij de Lemmer. Men was des middags wande lende naar de Lemmer gegaan en keerde nu terug. Des nachts om 3 uur bereikte men eerst Urk. H'erna keerde de rust terug. taaaiiiiii ■uiiiitiiiiiiaaisiiiiiiuiiimiiiiuijiiiiiiaaii Behandeling van het ontwerp i n den Volksraad. Batavia, 15 Februari (Aneta). Door de leden van den Volksraad, de heeren Roep (P.E.B.), Verboom (Vad. Club"), Soeka- wati (P.E.B.), en Blaauw (I.E.V.), werd een motie ingediend van den volgenden inhoud: De Volksraad, ten eerste overwegende dat volgens pers berichten het opperbestuur zou hebben be sloten tot bevordering van de versterking der Koninklijke Marine met slagkruisers; ten tweede, dat het spoedig doorloopen van verschillende stadia van behandeling van het eventueele wetsontwerp noodzakelijk is, verzoekt de regeering: a. den Volksraad mede te deelen of inder daad het opperbestuur het voornemen als hoogerbedoeld kenbaar heeft gemaakt; b. in het bevestigend geval te willen be vorderen, dat de Volksraad nog in de a.s. buitengewone zitting, aansluitend aan de momenteele gewone zitting, omtrent het wets ontwerp van advies zal kunnen dienen; c. van het resultaat van het ten dezen te houden overleg met het opperbestuur aan den Volksraad mededeeling te doen. In de toelichting op deze motie wordt door de voorstellers gezegd: 1. De Volksraad zal het op prijs stellen terzake een officieele mededeeling van de regeering te ontvangen; 2. Over de noodzakelijkheid van een spoe dige behandeling" bestaat practisch geen ver schil van meening. Bij radiotelefonische of radio-telegrafische overbrenging van het wetsontwerp naar Indië zal, naar het voor komt, de Volksraad in staat zijn binnen een kort tijdsbestek advies uit te brengen; 3. De behandeling in de a.s. buitengewone zitting zal een buitengewone zitting in Maart of April voorkomen en derhalve aan de leden van den Volksraad een reis en aan het land reiskosten besparen; 4. Een mededeeling aan den Volksraad als aan het slot van de motie bedoeld, ware uiter aard zoo spoedig mogelijk te doen, aangezien de Volksraad nog slechts kort bijeenblijft. De voorzitter van den Volksraad deelde mede, dat deze motie zoo mogelijk op Zaterdag 17 Februari zal worden behandeld. Aneta meldt uit Batavia: Het dagblad „De Koerier" (r.k.) schrijft over het slagkruiserplan o.m.: Dit is een uiterst belangrijke beslissing. De inhoud er van is tevens een erkenning, dat de ontwikke ling der dingen op korten termijn in den Pacific felle spanningen tot hun hoogtepunt zal voeren en dat wy daarbij ten nauwste zul len zijn betrokken. Dit houdt nog een andere vingerwijzing in, n.1. dat wij ons ook door andere dan maritieme maatregelen op de komende dingen moeten voorbereiden. Ge paard aan een uitwendige versterking zullen wij ook onze inwendige paraatheid moeten opvoeren, eveneens op korten termijn. Het A.I.D. de Preangerbode zegt: De offi cieele aankondiging is in ruimen kring met groote genoegdoenoing ontvangen, als een be wijs, dat Nederland thans de noodzakelijkheid inziet van een stevige versterking der defen sie van Indië. Het blad meent, dat er goede hoop bestaat, dat deze voorstellen, opgesteld door een kabinet dat over een stevige meer derheid beschikt in beide Kamers, geen over wegende bezwaren in het parlement zullen ontmoeten. Automobiel-, Motorrijwiel- en Rijwieltechniek. Wjj ontvingen van de N.V. Uitgeversmaat schappij v/h A. Kemperman, Daniël Willink plein 12 a. Amsterdam Z. de complete serie Automobiel-, Motorrijwiel- en Rijwieltechniek, vervaardigd, onder redactie van A. J. Nos- sent, lid van de examen-commissie Groot Di ploma voor Autobestuurders en van de Com missie voor de Vestigingseischen in het Automobielbedrijf. Wij kunnen deze uitgaven, waarvan de prij zen bijzonder laag gesteld werden, ten zeer ste aanbevelen. Hier vindt de toekomstige rijwielhersteller, auto-monteur of motor-des kundige nu alles wat hem in de praktijk te pas zal komen. Ieder onderdeel werd aan de praktijk getoetst, terwijl tallooze schema's platen en andere illustraties het geheel ver duidelijken. Speciaal in verband met de thans verlang de vestigingseischen hebben deze studiewer ken groote waarde en zullen zij voor menig jongmensch van veel nut blijken. Voor bijzonderheden omtrent prijzen e. d. wende men zich tot genoemde uitgeverij, die gaarne aan desbetreffende verzoeken zal vol doen. GODDELOOS T Onder dit hoofd lezen wij in de Nederlan der" (Chr. Hist.j. In de ,£ondagsbode, Chr. Weekblad voor Noord-Holland" wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat in vrijzinnige kringen nogal wat ontstemming gewekt is door een uitdruk king van den voorzitter van IZIN in .Her- vormd Nederland", welke uitdrukking hierop neerkomt, dat de Izin werkt in een omgeving, waar ven de kansels menigmaal nog een god- delooze prediking wordt gehoord. Ik zwijg nu maar, aldus v. d. H., die in dit blad van repliek dient, over predikanten, die niet bidden, ook niet, vóórdat de dienst begint. Ik besprak deze kwestie met een paar vrj'. zinnige predikanten. Wij hebben de zaak chris tologisch aangevat, n.l. uitgaande van de leer over Jezus Christus, en gezegd: U weet wel, dat de Bijbel leert, dat de Heiland is opgestaan en wel in letterlijken, lichamelijken, tastbaren zin. Het graf was open. Dit loochent de vrj). zinnige, ook de rechtsmoderne tegen het uit drukkelijk getuigenis der Schrift in, ook al ge bruikt hij orthodoxe termen van „opstanding" en „verrijzenis". Deze „Opstanding" beteekent dan „voortleven in de herinnering der discipe len' 'of „het ontstaan van de Christus-idee" in het hart Op de vraag: „Weet gij, dat gij door zóó over de opstanding des Heeren te spreken, opzette lijk de Schrift en de Belijdenis ombuigt en ver kracht", werd „ja" geantwoord. Maar dan blijft de Christus-van-de-vrijzin nigen alleen een „mensch" of een „idee". Dan blijft, ondanks de „orthodoxe termen hun prediking, christologisch beschouwd, godde loos" De schrijver betoogt dan verder van het Christologisch standpunt uit, dat het heel be grijpelijk is, dat vrijzinnige predikanten de Apostolische geloofsbelijdenis niet voorlezen, omdat daarin de opgestane, levende Christus wordt gebracht om dus te concludeeren, dat het geïncrimineerde woordten onrechte zoo veel aanstoot wekte. KERK EN VREDE. Op de algemeene vergadering van „Kerk en Vrede", Zaterdag 2 Maart in het Apollo-pavil- joen te Amsterdam, sprekers: ds. H. J. Mispel blom Beyer, Remonstrantsch predikant te Lei den, over ,J)e pacifistische volksverdediging" en ds. J. J. Buskes, Gereformeerd predikant in H.V. te Rotterdam, over „De beteekenis van het Rapport over het vraagstuk van oorlog en vrede, samen; ld in opdracht van de Ne- derlandsche ajueeling van den Wereldbond der kerken" (dit rapport verscheen in druk bij de Uitgeverij Oecumenica te Den Haag, 2e druk 19jO, en is samengesteld door een commissie met als voorzitter prof. mr. P. Scholten en als rapporteur dr. C. L. Patijn). In den wijdings- dienst den avond te voren spreekt ds. S. H. Spanjaard, Remonstrantsch predikant te Gro ningen, over „De wereld onder het kruis" en dr. J. Riemens, Nederlandsch Hervormd predi kant te Leiden, over „Het kruis boven de wereld". HET SPAANSCHE CONCORDAAT. Naar aanleiding van het herstel in Spanje der staatsbijdragen aan de Roomsch-Katholie- ke kerk en de daarbij door de regeering van generaal Franco gestelde eischen, publiceert de „Commission permanente internationale des directeurs de journaux catholiques" de vol gende verklaring „Alle dingen zouden goed en schoon zijn, in dien het herstel der staatssubsidies niet met een tamelijk scherpe campagne tot herstel van verschillende oeroude rechten gepaard ging, die aan den staat ingrijpen in het innerlijk leven der kerk zouden veroorloven. Deze rech ten stammen uit de dagen van don Fernando en donna Juana, ten deele uit den tijd ook van Karei V. Ze hebben betrekking op de uitoefe ning van het patronaatsrecht de herbenoeming van bisschoppen en geestelijken en andere in terne kerkelijke aangelegenheden. De republiek heeft door de niet-vervulling harer verplichtin gen ten aanzien der kerk alsook door de in voering van antikerkelijke wetten het oude concordaat vernietigd. Bij de na de overwin ning van generaal Franco begonnen nieuwe concordaatsverhandelingen zijn ten aanzien der oude privilegiën van de Spaansche koningen, op welke de nieuwe Spaansche regeering recht te hebben gelooft, bepaalde moeilijkheden ont staan, die nog een oplossing behoeven" KERK IN SLOWAKIJE. In het overwegend Roomsch-Katholieke Slo wakije is, zooals uit Genève door den Oecume- nischen persdienst ons gemeld wordt, een con flict uitgebroken tusschen de regeering Tuka en de Luthersche kerk. De regeering maakt de erkenning van de grondwet der kerk afhanke lijk van het aftreden der beide tegenwoordige Luthersche bisschoppen. De synode der Luther sche kerk heeft zich echter éénstemmig achter de bisschoppen geplaatst en wijst de regee- ringseischen als een ongemotiveerd ingrijpen in kerkelijke aangelegenheden af. De Veilige Haven, door David Cornel de Jong. H. P. Leopold's Uitg. Mij te Den Haag. Onder de vele romans, die in het thans voorbye najaar zijn verschenen, neemt „De veilige haven" een eerste paats in. Een zeer goed geschreven verhaal van Friesche vis- schers en boeren, waarin men de stoere ge stalten voor zich ziet opdoemen en waaruit als het ware de sterke karakters van de hoofdpersonen spreken. Geen wonder dan ook, dat dit boek, in het nieuwe vaderland van den schrijver, Amerika, bekroond werd. Dit boek wenschen wy in handen van vele sterke vrouwen. En het is de groote verdien ste van den auteur, dat hij deze figuren leven inblies, hen tot werkelijke levende per sonen wist te creëeren. Een boek ook met teel handeling, en waarin de gebeurtenissen zich toespitsen tot een climax. Dit boek wenschen wy in haden van vele Nederlandsche lezers. Het is een der beste uitgaven van den laatsten tijd en maakt ook qua uiterlijk een uitstekenden indruk De prys bedraagt slechts 3.75 ingenaaid, en 4.90 geb.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6