Nederland protesteert te Berlijn Een tweede Als de eerste mocht bezwijken IJsmuren langs Drentschc wegen Gevaarlijk voor de publieke rust Met 100 K,M. vaart gedood Landstormers defileeren voor dc Koningin Het ongeluk met de brandweerauto Moet presentiegeld van wachtgeld worden afgetrokken? Byrd ontdekt vulkanen 2500 wollen dekens in de asch VOLLEDIGE SCHADELOOSSTELLING VOOR TOR PEDEERING VAN DE „BURGERDIJK" ZAL WOR DEN GEëlSCHT. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Regeering naar aan leiding van de torpedeering van de Burgerdijk reeds haar ernstige bedenkingen tegen deze daad aan de Duitsehe regeering kenbaar ge maakt, in afwachting van het schriftelijk tot deze Regeering te rich ten vertoog. Dat de Nederlandsche Regeering volledige schadeloosstelling zal vorderen, kan als vanzelfsprekend worden aangenomen. In gezaghebbende kringen werd nog vernomen, dat, indien al, gezien het apert onrechtmatige van deze handeling, de mogelijk heid niet mag worden uitgesloten, dat de duikbootcommandant te gen zijn instructies heeft gehandeld, dit de Duitsehe regeering toch niet van haar verantwoordelijkheid zou kunnen ontslaan. Boven dien zou er in het aangenomen geval voor haar alle reden bestaan aan de daad haar goedkeuring te onthouden, teneinde de onderstel ling te niet te doen dat Duitschland, door thans ook schepen geladen met voor de volksvoeding van neutrale staten onontbeerlijke goede ren, te torpedeeren, elementaire levensrechten van neutralen zou wil len aantasten. In dit verband werd nog in herinnering gebracht, dat bet grootste deel der lading van de rechtstreeks naar Rotterdam en dus niet voor eenige bellligerente tusschenhaven bestemde „Burger- dijk" aan een Nederlandsche regeeringsinstantie was geadresseerd, waarvan de duikbootcommandant zich zonder moeite kon overtuigen. GENERAAL BADOUX KLAPT UIT DE SCHOOL De Siegfriedlinie is niet door Siegfried, den held uit Xanten, gebouwd; zij staat op naam van dr. Tod't. De Maginot-linie is ■wel door wijlen André Maginot ontworpen, voorbereid en begonnen. De Mannerheim-linie is, aldus het R. Nwsbl. alleen maar genoemd naar den be vrijder van Finland, baron Mannerheim, die ook thans weer het opperbevel over de Finnen voert. Gebouwd is dg Mannerheim- linie dóór een Belg, n.1. generaal Badoux, militair attaché aan de Belgische legatie te Helsinki maar hij praat er niet graag over. Twee dingen doet Badoux in de perfectie: verdedigingslinies 'bouwen en zwijgen. Zooals men weet, ligt de Mannerheimlinie tusschen de Finsche Golf en het Ladoga- meer, halverwege Viipuri (Wiborg) en de Finsch-Russische grens. De Finsche staf had haar indertijd vlak langs de grens willen bouwen, maar de hoofdadviseur ge neraal Badoux verzette zich hiertegen en verwierf den steun van maarschalk Man nerheim. Badoux kreeg zijn zin en ont wierp de kortere en sterkere linie waartegen de Russen met hun enorme overmacht storm loopen zonder eenig ander succes dan dat zij vijftienmaal zooveel dooden tellen als de Finnen en ergens op een punt een nacht binnendrongen na 13 da- gen-erirnarhten zwoegen. De voorraad Rus sen is echter voorloopig nog onuitputtelijk en daarom komt branding na branding op zetten Ben tweede linie. „Als de linie toch eenmaal be zwijkt"... heeft men generaal Ba doux een dezer dagen gevraagd, toen hij te Brussel was, „wat dan?" „Dan stuit men op net zoo'n linie", •antwoordde hij, de conclusies over latend aan de nieuwsgierige vragers. „Ts die tweede linie onneembaar?" be gon er weer een. „In normale gevallen is de eerste Mannerheimlinie, waarop de Russen nu al tien weken, dag en nacht, beuken, onneembaar, omdat zij bemand is met Finnen", antwoordde generaal Ba doux kort en maakte een eind aan dit „ge sprek", min of meer een val, waarin hij gelokt werd bij zijn terugkeer uit Brussel naar Helsinki. Wat de Finnen nog beter kunnen, dan vechten?, riep men hem vragend na. De generaal salueerde sardonisch en ant woordde, verdwijnend: Zwijgen! Het is inderdaad waar, dat de Finnen de geheimen van hun afweerkracht met on- tembaren wil hebben verzwegen. Vooral te genover vreemdelingen laten zij ongaarne iets los; zelfs de vreemde diplomaten die tegenwoordig hun dag-, nacht- en schuil- verblijven buiten Helsinki hebben, worden vrijwel onwetend gehouden over den stand van zaken aan de vijf fronten. Landsverdediging v6ór alles. De opvatting van de regeering-Rvtl ls: „de landsverdediging gaat vóór alles. Als de buitenlandsche diplomaten meenen hun regeeringen nieuws te moeten sturen, dan kunnen zij het halen uit de door ons spaarzaam ingelichte dagbladen", Regee ring, legerleiding, officieren, de onvolprezen Lotta's en de soldaten volgen met een benijdenswaardige discipline het wacht woord „zwijgen!" op. Hun Belgische raads man-liniebouwer Badoux is ook zoo door deze, discipline getroffen dat hij ze zich heelemaal eigen heeft gemaakt. Zoo wordt het zwijgen iets van een hooger plan. Het is zelfs moeilijk over dezen generaal Badoux 't een en ander te weten te komen. Hij schijnt 't ggweest te zijn, die 't Finsche leger bewapende met het handige, 37 m.m. anti-tankgeschut dat goed opgesteld en ge makkelijk gecamoufleerd kan worden. On het vernemen van het geluid alleen reeds werd geconstateerd, dat de Russische tank- bemanningen het hoofd kwijtraakten zij vreezen het. Een keten van „eenzaamlingen" Verder, dat Badoux rekening heeft ge houden met de psychologische waarden der Finnen. Omdat dezen zoo moedig zijn en zoo'n hooge opvatting hebben van hun plicht, bouwde Badoux een voorlinie, waar reeds weinigen het binnenstroomen van de onversaagdste horden kunnen wegmaaien. Elk warnet van prikkeldraad be vat een mitrailleur-eensmansnest, waar de luister- en uitkijkpost ge heel alleen drie mitrailleurs met verschillende schootsvelden kan be dienen; een telefoontje naar achte ren en een onzichtbare batterij be gint, tot op een fractie nauwkeu rig mee te werken. Nog nergens heeft zoo'n eenzaamling zijn post verlaten, omdat het hem te be nauwd werd Heel de keten van een zaamlingen is er rotsvast van overtuigd, dat, als zij het tot einde Maart weten vol te houden, heel Finland te behouden zal zijn. Het geheim van Finlands kracht. Elk soldaat is in staat zelfstandig zijn werk te doen, onverschillig waar, wanneer en hoeveel, elk soldaat afgericht als een toegewijd aanvoerder en toch met blind vertrouwen zich in handen stellende van verantwoordelijke aanvoering ziedaar het principe, waarop generaal Badoux uit het onmogelijke het mogelijke schiep, namelijk dat een zeer klain maar intelligent en vastberaden volk het weet te voorkomen, dat het ten prooi valt aan een tienvoudige woeste, redelooze overmacht vol domme-kraclit. Temeer als zoo'n overmacht niet wordt aangevoerd door haar officieren doch in feite door po litieke volkscommissarissen dia of hun par tijcentrum vreezen of het willen vleien. Zelfs het beste Russische materiaal is tot dusverre waaredloos geweest in de Russi sche handen, omdat de geest die het moest beheerschen van alles ontbeert, o.a. waar heid, vrijheid, redelijke doelstellingen en beschaving. VERKEER DOOR DE SNEEUW ONTWRICHT. DAG EN NACHT WORDT ER GERUIMD. De ongekende sneeuwval der laatste da gen, gepaard gaande met een sterken Noordenwind, hebben het verkeer in Dren te wederom totaal ontwricht Van Emmen uit is gisterochtend alle bus- verkeer stopgezet met uitzondering van een tweetal locale diensten. De gewone verbinding met Assen over Borger en Rolde is verbroken, doordat op het Rolderveld zich een sneeuwduin van ongeveer van V/2 K.M. lengte heeft ge vormd. Alle sporen, die door de duinen van de vorige week gereden waren, zijn dichtgesneeuwd. In enkele gemeenten, met name ook in de gemeente Emmen, zijn de sneeuwrui- mingsploegen in de weer geweest om, al thans de groote wegen, open te houden. Waar men dit niet deed, was elk ver keer onmogelijk. De sneeuw is op sommige plaatsen tot een hoogte van twee meter opgewaaid. Het ruimingswerk wordt ernstig bemoeilijkt door de sneeuwdammen, die ter weerszij den van den rijweg de vorige week zijn blijven liggen en tijdens de korte dooi- periode als het ware in muren van ijs veranderd zijn. De felle wind en sneeuwval van gister middag bemoeilijkten de opruimingswerk zaamheden ernstig. Het treinverkeer tusschen Zwolle en Emmen, wordt, hoewel gepaard gaande met grote moeilijkheden, onderhouden. Op het laatste ongeveer vier K.M. lange traject van Zuidbarge naar Emmen, zijn dag en nacht ruim dertig man voortdurend bezig om de baan vrij van sneeuw te houden. De postbestellingen ondervinden uiteraard aan zienlijke vertraging. Uitspraak Centrale Raad van Beroep. Mag het presentiegeld, dat een wachtgel der als raadslid geniet, worden afgetrokken van het wachtgeld? In deze vraag heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht giste ren uitspraak gedaan en bepaald, dat de helft van het als raadslid genoten bedrag zal moeten worden afgetrokken van het wachtgeld. Het betrof hier een kwestie gerezen tus schen den minister van Binnenlandsche Za ken en een gemeenteraadslid te Doetinchem, die vroeger ambtenaar bij een Rijksopvoe dingsgesticht was geweest, doch in '33 we gens reorganisatie op wachtgeld was ge steld. Uit hoofde van zijn functie als lid van den gemeenteraad had hij in 1937 een be drag van 32 gulderi aan presentiegeld ont vangen. Deze inkomsten waren van zijn wachtgeld afgetrokken. De positie van de magnetische Zuidpool veranderd. Admiraal- Byrd heeft van zijn basis aan de Zuidpool meegedeeld, dat de magneti sche Zuidpool van positie veranderd is. De magnetische Zuidpool is Westwaarts afge weken van de drie posities welke sinds 1909 zijn vastgesteld en beweegt zich bin nen een gebied van tien mijl. Verder deelde Byrd mede, dat hij ten Westen van Klein- Amerika twee uitgedoofde vulcanen ont dekt heeft. Ter gelegenheid van het één-Jarig bestaan van het korps Luchtafweerdienst van den Vrijwilligen Landstorm hebben de afdeelin- gen Delft, Zaanstreek en Den Haag Donder dag voor H. M. de Koningin gedefileerd voor het paleis Noordeinde te 's Gravenhage. H. M. de Koningin in gesprek met generaal P. W. Best bij het défilé, dat de afdeeiingen Delft, Zaanstreek en Den Haag Donderdag voor de Vorstin in de Residentie hielden. Uitgewezen vreemdeling een half jaar vastgehouden. Zijn vor dering niet ontvankelijk ver klaard. Volgens art. 12 van de Vreemdelingenwet kan iedere vreemdeling, die gevaarlijk voor de publieke rust wordt geacht, op last van de regeering het land uit worden gezet. Zulks was ook het geval inet den Duitscher E., die hier te lande voor een misdrijf heeft terecht gestaan en weliswaar werd vrijge sproken, doch van wien men het toch beter achtte, dat hij ons land verliet. De man werd dus aangehouden met het doel hem over de grens te zetten. Door al lerlei omstandigheden had deze over de grens zetting pas zes maanden later plaats, zoodat E. zes maanden in verzekerde bewa ring heeft doorgebracht. Hij vond hierin aanleiding om den Nederlandschen staat in rechten aan te spreken, daar de vreemde lingenwet de regeering wel toestaat de vreemdelingen over de grens te leiden, doch niet hen zonder meer in verzekerde bewaring te houden. De Haagsche rechtbank heeft de vordering evenwel niet ontvankelijk verklaard. Automobilist tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. In den nacht van 23 op 24 Juni 1939 is op den auto-snelweg AmsterdamDen Haag een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Het slacht offer had zijn wagen aan den kant van den weg geparkeerd om een defect aan den rui- tenwisschér te verhelpen en wilde juist weer wegrijden, toen zijn auto van achteren werd aangereden en hij uit het voertuig werd ge slingerd. De bestuurder van deze tweede auto, een Amsterdammer, stond op 1 Februari voor de Haarlemsche rechtbank terecht, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij ver klaarde de stilstaande auto niet te hebben gezien. Zijn snelheid bedroeg op het oogen- blik van de botsing ongeveer honderd kilo meter. De rechtbank veroordeelde hem gisteren tot vier maanden gevangenisstraf en één jaar intrekking van het rijbewijs. De Officier van Justitie had een gevan genisstraf voor den tijd van negen maan den en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar geëischt. Jubileum van korps luchtafweer, dienst Vrijwilligen Landstorm. i Het Korps Luchtafweerdienst van den V(rijwilligen Landstorm bestaat een jaar en in verband hiermede hebben de afdeeiingen Delft, Zaanstreek en 's-Gravenhage van dat korps gister een défilé gehouden, in de eer- ste plaats voor H.M. de Koningin en vervol gens voor den Opperbevelhebber en voor den minister van Defensie. Als plaats van afmarsch was de Dieren- tuin gekozen, vanwaar te halfelf onder com mando van majoor den Hertog de troepen begeleid door de Koninklijke Militaire Ka pel, een muzikalen ommegang door het Be- zuidenhoutkwartier maakten. n Te half twaalf trad uit het Paleis Noord einde H.M. de Koningin naar buiten om het tegen dat tijdstip vastgestelde défilé in ont vangst te nemen. De Koningin was gekleed in een grijzen bontmantel en Zij was o.m. vergezeld van den commandant van de Luchtverdediging, luit.-generaal P. W. Best, Met groote belangstelling ham onze Lands vrouwe het voorbijtrekken van den troep - de sneeliwvlokken dwarrelden intusschen aanhoudend neer in oogenschouw en na afloop gaf Zij Haar tevredenheid over de houding van het korps te kennen. Uit het publiek ging een spontaan gejuich voor de Vorstin op, waarvoor H.M. minzaam dankte. Een kwartier daarna werd aan het Lange Voorhout gedefileerd voor den Opperbevel hebber, generaal H, G. Winkelman, Chauffeur van vrachtauto vrij gesproken. Op 11 October van het vorige Jaar geschied de, zooals men zich herinneren zal, met een brandweerwagen te Hilversum een zeer ern stig ongeluk. De materiaalwagen, bemand met tien brandweerlieden, kwam op weg naar een oefening op de kruising Schut- terswegKruisweg in botsing met een van links komende vrachtauto. Door den schok werden alle tien brandweerlieden uit den wagen geslingerd en min of meer ernstig gewond. Een der inzittenden overleed eeniga dagen later aan de bekomen verwondingen. De bestuurder van den vrachtauto, de veer tigjarige chauffeur G. N. C. uit Laren, werd vervolgd wegens het veroorzaken van dood door schuld. Tijdens het uitvoerige getuigenverhoor voor de rechtbank kwam vast te staan, dat de brandweerauto snel gereden had en dat verdachte naar rechts een slecht uitzicht had. De Officier van Justitie requireerdé vrijspraak tegen den verdachte. De rechtbank wees conformdezen efscïi vonnis en sprak den verdachte vrij Fabrieksbrand te Tilburg. In den vorigen nacht ls door onbekende oorzaak brand ontstaan in een uit twee étages bestaande opslagplaats van de wollen-deken-fabriek der firma van Beur den-van Mol], gelegen aan de Leo XIII- straat te Tilburg. De brandweer rukte met groot materiaal uit en bestreed het vuur met in totaal zes stralen water. Hierdoor kon worden voorkomen, dat het vuur zich naar andere fabrieksgedeelten uitbreidde. 2500 wollen dekens en groote hoeveelhe den balen wol zijn door het vuur en het bluschwater volkomen waardeloos gewor den. De totale schade loopt in de tieniduiz^n- den guldens; zij wordt door verzekering gedekt. Ook te 'Almelo werd gister door een brand in een cartonnagefabriek voor onge veer f 10.000 schade aangebracht aan een Voorraad verpakkingsmateriaal.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8