-Of TOELR Ingezonden WATT @IWEINI IDE ®i©SC@F>ËIM? De burcht der stilte Frankenstein Haast ecmUDIWOOMM»: ïOxdJUy-ihzcxbeX Super griezelfilm Benjamino Gigli zingt er Hebt U al kaarten voor de ??-film? Hulstkamp, Uw vriend Dc burgerpot in gevaar? Deze week draait in het Rialto Theater het ■chitterende Fransche filmwerk „De burcht der stilte". Het is een episode uit den Pool- •chen strijd tegen de Russische overheer- sching. De Polen, het blijkt duidelijk uit deze sterke Fransche film, hebben alle mogelijke ellende meegemaakt om de begeerde vrijheid te verkrijgen, die door wreede speling van het noodlot hen weer ontnomen werd. De Burcht der stilte geeft de geschiedenis weer van een jonge vrouw en een man. die met hart en ziel verknocht zijn aan de belan gen van Polen. De liefde, die zij voor elkander voelen, wordt opgeofferd voor hun land. Bij een bomaanslag op den gouverneur, door de jonge vrouw uitgevoerd, wordt haar geliefde gevangen genomen, terwijl zijzelf naar Parijs weet te vluchten. Het is haar echter niet be kend, dat haar verloofde in hechtenis is ge nomen en levenslang is opgesloten in de „burcht der stilte". Annabella. die de rol van de jonge vrouw vervult, beeldt dit op een schitterende wijze uit. Haar opofferende liefde is treffend en ontroerend weergegeven. Zij komt in aanraking met den gouverneur van Anna Bella in de bijzonder mooie film ,J)e Burcht der Stilte", waarin als tegenspeler optreedt Pierre Renoir, een der knapste Fran sche acteurs. (Rialto-theater). de gevangenis, die onder den naam van „Burcht der stilte" een der vreeselijkste oor den is, die men zich kan denken. De gouver neur wordt verliefd op haar en in de hoop, dat zjj haar verloofde zal ontmoeten, volgt zij hem. En dan breekt voor haar een verschrik kelijke tjjd aan, wanneer zij hem, die ze lief heeft, ziet martelen. Zij weet echter in het geheim brieven met de gevangenen te wisse len, die tot een opstand moeten leiden. En op het juiste moment ontketent zich het verzet tegen de tyrannieke leiding van den burcht. De gevangenen overmeesteren de bewakers. Alleen de gouverneur achter een machine geweer weet de gevangenen van de poorten, die naar de vrijheid voeren, af te houden. En dan komt „zij" naar voren, moedig .en onver schrokken. Prachtig is deze scène weerge geven. De strjjd van den gouverneur tusschen zijn plicht, die hem gebiedt haar te dooden en zijn liefde voor haar. En wanneer zij de poort openstoot, dan ratelt het machinegeweer en geeft zij haar leven voor de vrijheid van. hen, die voor hun vaderland gevangen zaten. Ont roerend van eenvoud is deze film. Zonder uit buiting van de details, die aanleiding zouden kunnen geven tot sentimentaliteit. Als tegenspeler is Pierre Renoir hier volko men op zijn plaats. Ook zijn spel is prachtig. Hij geeft zich volkomen. Heeft zich ingeleefd in deze rol. Een film, die iets meer is dan een doodge wone sensatiefilm. Die een diepen indruk ach terlaat en een beeld geeft van een volk, dat geknecht en onderdrukt wordt op een tyran nieke wijze en als zoodanig een juist beeld weergeeft van den tegenwoordigen tijd. jMAofi-tPi&ajteA Nog eens Het griezel-thema mogen w\j bekend veronderstellen: men herinnert zich on getwijfeld nog die meesterlijke „thrillers", die de wereld deden huiveren: rolprenten als „Dokter Cagliari", als „Dracula", als „Het monster van Frankenstein". Films, waarvan uiteraard de moreele en filmische waarde nu niet zoo bijster hoog aange slagen kon worden, maar die in het genre van emotioneele sensatie-films sterk de aandacht trokken. Tot de spannendste dezer films behoorden de Frauikenstein-rolprenten. Na het ongehoorde succes van „Het Monster van Frankenstein" en „Frankenstein's Bruid" is thans verschenen „De Zoon van Frankenstein" en wederom aan schouwt de bezoeker van dit filmische curio sum een werk, dat, beschikt hij over slechts zwakke zenuwen, hem vele angstrillingen zal bezorgen en hem nog dagen achtereen ais een nachtmerrie zal achtervolgen. Men krijgt wederom het volle pond: een angstaanjagende mise en scène, lugubere op namen, een mensch, die evenwel menschelijks als dierlijks bezitkortom, alles zooals men dat van Frankenstein gewend is. en eventueel nog enkele graden erger. Het verhaal is even spannend en evenonwaarschijnlijk als de vorige verhalen op dit thema dat even oud is als de wereld. De mensch. die te ver gaat in zijn drift tot wetenschappelijk navorschen. Het Faust-noodlot, ziet men hier wederom: duister en dreigend. Men voelt de verschrikking in iedere scène; ongezien maar haast tastbaar ge maakt door een perfecte regie. De regievan de hand van Rowland Lee, is knap. De noodlotssfeer is met kennis van zaken aangebracht en telkens weer staat men versteld wat hier de moderne cinematografie vermag. Over het verhaal zullen wij kort zijn, om die genen die zich anderhalf uur aan het griezelen gaan zetten, niets te ontnemen van dit b ij zon dere filmische menu. Het zij voldoende er de aandacht op te vestigen, dat liefhebbers van het genre meer dan hun portie krijgen en dat men een Frankenstein ziet, waarvan de zoon inderdaad den vader in diens voetstappen gevolgd is. Het Monster komt op ontstellende wijze aan zijn einde: gestort in de gloeiende lava van een krater, mag men aannemen, dat dit nu inder daad het einde van zijn gruwelijke manifesta ties is. Overigens zijn wij daar niet zoo zeker van: ook uit deze lava zal het Mon ster wederom verschijnen, al was het maar alleen om de filmproducten wederom aan een dergelijk goed kas-stuk te hel penGaat het ziengriezel ander half uur, doch poog dit alles niet uit een redelijken zin te verklaren. Het zal U niet gelukken. Hetgeen trouwens ook niet de bedoeling was Wij vergaten nog de aandacht op te ves tigen, dat het Monster wederom vertolkt wordt door Boris Karloff en dat van ver dere medespelenden genoemd moeten wor den Bela Lugosi, Lionell Attwii en Jose- phine Hutchinson. Utilte Ï3io~lco-af> Het is geen nieuwe film, deze „Vergeet mij niet", maar gelijk goede zang nooit veroude ren zal, zoo zullen er ook altijd weer tal- looze menschen gevonden worden die het magnifieke „bel canto" van Italië's eersten lyrischen tenor, Benjamino Gigli, weten te waardeeren. Geruimen tijd geleden schreven w\j in ex- tenso over deze film, en het kan welhaast niet anders, of velen, die de film reeds eer der zagen, zullen zich nogmaals gedrongen voelen dit werk te gaan zien. Niet zoo zeer om de spel-capaciteiten van den wereldbe- roemden zanger als wel om zijn onvergelijke lijk orgaan, waarmee hij de schoonste liede ren vertolkt. U weet: volgende week Donderdag draait ten bate van het Roode Kruis de „vraagteeken"-film in het Rialto-Theater. Er zal wellicht een deel van het publiek zijn, dat meent dat er dus nog tijd in overvloed is om in den loop der volgende week de kaarten te halen, maar daarvoor moeten wij een dringende waarschuwing geven. Waarschijnlijk is de geheele be schikbare voorraad kaarten binnen enkele dagen reeds verkocht, zoodat men geen gelegenheid meer zal hebben zich van een plaatsbewijs te voorzien. Temeer waar het hier een voorstelling belooft te worden van bijzonder karak ter, adviseeren wjj: koop nog vanavond tusschen half 9 en half 10 de kaarten. Ge voorkomt er teleurstelling mede. En voortsweet ge al welke film er ge draald wordt? Het is niet zoo moeilijk dat te raden. Men vult de filmnaam in en zendt het briefje, eveneens van Uw eigen naam voorzien, naar Rialto. Ge hebt dan groote kans in het bezit te komen van een half jaar gratis Rialto. Doet U mee De prijzen der plaatsen bedragen slechts 30 en 40 cent. Lionel AtticU en Sose- phine Hutchinson in de emotievolle „thriller" ,J)e Zoon van Frankenstein", waarin de hoofdrol ver tolkt wordt door Boris KarlofJ. (Tivoli-theater). Op hem kunt U vertrouwen. Uv# voorvaderen wisten dit reeds. Onafgebroken heeft dit ver trouwen, dat te danken is aan een superieure reputatie, voortbestaan. Daarom als ge den kellner t Z.O. genever besteit eisch dan Uw Hulstkampnet als thuis. L' -'«JK 13,M WO.USSI O» AMBTENAREN-REGLEMENT EN VER ORDENING, REGELENDE DE RANGEN VAN DE POLITIE. B. en W. schrijven aan den Raad. Artikel 55, le lid, A.R. 1935, dat de amb tenaar, die in verband met oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstandig heden verplichten werkelijken dienst verricht, gedurende 30 dagen de volle aan zijn ambt verbonden bezoldiging geniet en daarna het geen deze bezoldiging meer bedraagt dan de militaire belooning van betrokkene. Voor de ambtenaren op arbeidsovereen komst en voor de ambtenaren van politie is een gelijk voorschrift gegeven onderscheiden lijk in artikel 16 en in artikel 25 van de ver ordening, regelendè de rangen, enz. van de politie 1935. Als „militaire belooning" wor den, in navolging van de voor het rijksper soneel gestelde regelen, alleen aangemerkt de soldij van de mindere militairen en de mili taire jaarwedde van de onderofficieren en hooger gegradueerden; niet als zoodanig wor den aangemerkt de z.g. ontberingstoelagen, e. d. De bepalingen inzake de doorbetaling van de bezoldiging bij oproeping in militairen dienst, welke gelijk zijn aan die in het rijks ambtenarenreglement, hebben de strekking het tot militairen dienst verplichte gemeente- personeel bij mobilisatie de aan zijn betrek king verbonden bezoldiging te waarborgen. Tengevolge van de redactie van die bepalin gen kan echter op de gemobiliseerde ambte naren der gemeente de onlangs in werking getreden „mobiliisatie - vergoedings - beschik king", welke, onder - bepaalde voorwaarden, aan alle gemobijise^rden ten laste van het' Rijk aanspraak geeft op de z.g.n. kostwin nersvergoeding. geen toepassing vinden. Wij zijn van meening, dat, evenals ook reeds in andere gemeente is geschied, door een wijzi ging van de redacfie van die bepalingen deze belemmering voor d^ uit de gemeentekas be zoldigde ambtenaren dient te worden wegge nomen, waardoor een niet onbelangrijk finan cieel voordeel voor de gemeente wordt ver kregen, zonder dat in de financiecle positie van het personeel wijziging wordt gebracht. In verband met het vorenstaande stellen wij U voor te besluiten het „ambtenaren reglement 1935" met ingang van den dag waarop het besluit is vastgesteld, deswege te wijzigen. VOORSTEL COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals U bekend is, bestaat in deze ge- Horizont&aL 1. Plaats in Noord- Frankrijk. 5. Eerbetoon. 10. Onzeker. 12. Bos 13. Stad in Duitech- land. 14. Omslag. 16. Afgestompt. 17. Afkorting op tele gram. 18. Verblijfplaats van militairen. 20. Muzieknoot. 21. Aanschouwen. 23. Wending. 24. Zeer dom'. 26. Iets in een be paalde aggrega- tie-toestand bren- brengen. 29. Schijngestalten der maand. 31. Zakelijk. 32. Fransch lidwoord. 35. Waardeloos voor werp. 36. Voorzetsel, ont staan door samen trekking van een voorzetsel en een lidwoord. 37. Verrichting. 39. Klinknagel. 40. Dorp in Noord- Brabant. 41. Kennis. Verticaal. 1. 'Beschadiging. Onheil. 3. Vlug. 4. Buitenlandsche uitdrukking voor N.V. (naamlooze vennootschap). 6. Muzieknoot. f. Vrij. 8. Toegang. 9. Gelijk. 11. Meisjesnaam (Engelsch). 14. Vischsoort. 15. Vrouwelijke werkkracht. 18. Vlakke land streek. 19. Zeker vaatwerk. 21. Vrucht. 22. Aanspreeknaam voor Indisch meisje. 25. Vervoermiddel. 27. Stad in Noord- Spanje, Nicara gua, Mexico en Gascogne. (Frankrijk). 28. Afstand. 30.Onderdeel van een wagen. 32. Droefheid. 34. Ruimte. 36. Metaal. 38. Lidwoord. 39. Het huidige oogenblik. De prijs werd gewonnen door den heer J. GEUS, Vlamingstraat 13. CORRESPONDENTIE. Mej. A. A. S. Voor uw twijfel was, zoo als ge ziet, geen reden. Uw verzoek zullen wij in petto houden. G. B. Dank voor uwe bijdrage. Houden ons aanbevolen. L. B. Jr. Voorloopig dank. U hoort hier nog nader van. Mevr. M. F.—R., J. F. H., G. C. V. en M. J. D. Beide shcrijfwijzen worden gebezigd. De oorspronkelijke heeft echter „Z", OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. Osram; 5. Mikro (micro); 10. Spar; 12. Moer; 13. Los; 14. Gis; 16. B.C.D.; 17. O.T.T.; 18. Era; 19. Ore; 20 Ver metele; 23. Dorus; 24. Sedan; 26. O.g.; 28. T.a.; 29. Bef; 31. Uit; 33. Lid; 34. B.l.o.; 35. Rei; 36. Ooei; 37. Roerpen; 40. Rodin; 41. Sagen Verticaal: 1. Oslo; 2. Spotvogel; 3. Raster; 4. A.R.; 6. I.m.; 7. Kobold (Cobold); 8. Re creatie; 9. Orde; 11. Lire; 14. Gems; 15. Sats; 21. Rul; 22. Eef; 23. Dobber; 25. Nadien; 27. Bier; 30. Ford; 31. Uren; 32. Tips; 33. Long; 38. O.i.; 39. E.a. meente een commissie van toezicht op het lager onderwijs, als bedoeld in artikel 176 der lager onderwijswet 1920. Was het instellen van een dergelijke commissie voorheen ver plicht, sinds 1 Maart 1936 is deze verplich ting vervallen en wordt het al dan niet be staan van een commissie van toezicht over gelaten aan het inzicht van den Raad. In Uw vergadering van 24 Maart 1936 werd dan ook overeenkomstig ons voorstel beslo ten de commissie in deze gemeente in stand te houden, omdat zij gelijk verwacht werd nuttig werk zou kunnen verrichten. De commissie heeft zich echter thans bij schrijven van 19 Januari 1940 tot ons gewend met het verzoek aan U «voor te stellen tot haar opheffing te besluiten. De reden daar voor is. dat er voor haar geen werk van be- teekenis meer te verrichten is. Tevens wijst zij erop, dat ook in verscheidene andere ge meenten reeds tot opheffing van de commis sie van toezicht werd besloten. Wij zijn van oordeel, dat, nu Inderdaad de laatste jaren gebleken is, dat er voor de com missie geen werkgebied meer is, zonder dat dit in de praktijk als een bezwaar of als een gemis werd aangevoeld, er termen aanwezig zijn om de commissie op te heffen. Wij stellen N, in overeenstemming met het advies van de commissie van bijstand voor het onderwijs van 13 Februari 1940, dan ook voor tot die opheffing te besluiten, zulks onder dankbetuiging aan de leden voor de diensten, welke zij vroeger als zoodanig aan de gemeente hebben bewezen. Het zal ongeveer een jaar, misschien iets langer, geleden zijn, dat wij diverse regelen wijdden aan het feit, dat de Spoorstraat, Nieuwediep's pantoffel parade-promenade in zeker opzicht ge degradeerd werd tot eet-boulevard. Als paddestoelen, aldus schreven wij des tijds, schoten de eterijen den Spoor- straatschen grond uit, en reeds op vier mijl afstands werden de reukorganen des naderenden .gestreeld" door de aromen van croquetten, nassi goreng en andere gastronomische gerechten. Wij meenden destijds, dat deze eet-haüsse van korten duur zou zijn. Dat slechts korten tijd een dergelijk aantal bedrij ven. gebaseerd op de eet-instincten des medeburgers, in stand zou kunnen blij ven. Na de eerste opwelling en na de verzadiging zou men aldra hooren van den terugslag en eventueel van enkele buffettaria-faillissementen. Het is niet aldus geschied. Integendeel, de eet-manie der Nieu- wediepsche inwoneren bleef in stijgen de lijn en sedert enkele weken bezit deze goede stad nog weer enkele nieuwe cafe taria's. buffettaria's. delicataria's. smul- paaptaria's of hoe men ze anders mag noemen. En wij vragen ons af: waar moet het heen? Omdat in het instituut der cafetaria's enz. m.i. een niet gering gevaar schuilt voor het belangrijkste deel der plaatse lijke inwoners: de huisvrouwen. Reeds nu toch aanschouwt men in de avonduren dat eertijds even zorgzame als ouderwetsche huismoeders „even neerstrijken" in een dezer eterijen, ten einde er de tongstreelende geneugten te ondergaan van de tallooze lekkere hap jes, die hier in kleurigen en smaakvol opgemaakten toestand uitgestald liggen. Het kan welhaast niet anders, of deze verleiding zal op tal van toekomstige en bestaande huismoeders verderfelijk wer ken. Men zal, indien het zoo doorgaat, spoedig de bereiding van de huiselijke pot slechts met tegenzin en minachting verrichten. Men zal beseffen, dat het toch niet aangaat een heelen morgen in de keuken te staan, terwijl men voor twee kwartjes z'n buik kan volbunkeren in een der eetzaken. Ziedaar, het groote gevaar: primo voor de instandhouding van de burgerpot, secundo voor de hui selijkheid die onverbiddellijk teloor zal gaan, en tertio, het slechte voorbeeld aan de jeugd. Er is geen straat in de city. of zij heeft thans haar „eethoek". Overal ziet men de automaten, overal gluren, van achter getemperd licht, kleine gleufjes U aan, vriendelijk noo- dend tot het offeren van een kwartje of dubbeltje. Het ergste is, dat de bereide spijzen doorgaans aan hooge eischen voldoen, zoodat het voor ieder burger, beschikkend over een gezonden maag en normale „trek", een Tantalus-kwel- ling is in de avonduren daarlangs te schrijden zonder aan de verlokkingen te bezwijken. Wonderlijke wereld: de kosten van het levensonderhoud gaan sprongsge wijze omhoog, de inkomsten zijn door gaans verre van hoopgevend en deson danks blijken de smulpaaptaria's in een ernstige behoefte te voldoen. Daarom: waar gaan wij heen Stook zindelijk en zuinig met prima anthraciet Neem dus van OKKE VISSER, want betere is er niet Adres: Polderweg 34 - Telef. 228 Mijnheer de Redacteur! Zoudt u zoo goed willen zijn om onder staande te willen plaatsen. Bij voorbaat dank. WEES VERDRAAGZAAM. Het was op een heel kouden avond in deze maand bar koud, sneeuw en vorst, in één woord hondenweer, toen mijn knechtje op de Binnenhaven, op een bakfiets reed met zijn gezicht in zijn jas gedoken. Ineens werd hem toegeroepen: „Halt, politie!" „Wat is er loos?" vraagt de knaap verschrikt. „Je licht brandt niet uit de eene lamp, je moet op de bon." Een paar dagen later een bon, 3.— betalen. Nu meen ik, dat er toch wel een beetje rekening mee gehouden mocht worden met de omstandigheden. Iemand, die bij den weg zijn brood moet verdienen, heeft nu toch al genoeg uit te staan. En als je dan na een dag van martelen door sneeuw en kou nog op de bon moet voor 3.—, omdat dat ééne lampje niet brandt, vind ik wel een beetje bar. A. v. d. VLIES, Melkslijter, Bassingracht, Verordening is verordening en men heeft zich hieraan te houden, ook in dezen tijd, daar helpt geen lieve vader of moeder aan. Maar soepelheid van toepassing is ook wat waard en als het geval zich inderdaad heeft toegedragen als inzender schrijft, dan is er van die soepelheid niet veel sprake geweest. Men had o.i. ook met een waarschuwing kun nen volstaan. Inderdaad hebben de menschen van de straat het tegenwoordig hard te ver antwoorden en daarmee mag men wel reke ning houden. Overigens bereiken ons nooit klachten over te weinig soepelheid van de Heldersche agenten. Red. Heldersche Crt. MIJNEN-MISÈRE Eenige weken geleden werd een mijn ge signaleerd aan de oostkust van Texel- op ruiming had niet plaats. Later werd dezelfde mijn m het ijs waargenomen. SS-f611 wandelinS langs den besneeuwden oostdijk zag ik vandaag ditzelfde oorlogs- mstrument 0p ongeveer 100 meter van den zeedijk vast in het ijs zitten, tegenover de boerenhofsteden en Ruisdael en Rembrandt. rriI'1r men ter Plaatse mededeelde, kon het üsebXenJ g Wate"" *emakkelÜk over 111(51611 h6t laatste de auto- hekend is, waarom dit gevaarlijke Nn dan met onschadelijk gemaakt wordt, te doen miS3chlen nog niet te laat om dat mi«rhf^aks het ös op drift ?aat, komen er misschien weer ongelukken van. Hoogachtend, Oudeschild, 15 Februari 1940. W' METS' Weet U waar het nu lekker is^ Toelast de temperatuur e is daar heerlijk warm en de borrel lekker.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6