Ruilverkaveling op Wieringen gaat door Steenkoolqas ia plaats van benzioe De slagkruisers Met 749 tegen 154 stemmen aangenomen Leeningontwerp aangenomen Fietstocht over het IJsselmeer Nog honderden pakken watten in beslag genomen Ontploffing in melkfabriek Vaartuigen voor de kustbewaking Eerste Kamer Meer visch aan de markt Onze Oost Het Zwarte Zeegebied nieuw strijdtooneel 1 DE KOSTEN BLIJVEN HET ZWAARTEPUNT. De tweede groots vergadering over de ruilverkaveling te Wieringen, waar beslist moest worden él oi niet, heeft tot resultaat gehad, dat met 719 stemmen tegen 157 stemmen is besloten de ruilverkaveling door te voeren. In H.A uitgedrukt beteekent dit een verhouding van 1920 tegen 691 H.A. Deze vergadering, welke ingevolge de voorschriften onder leidino stond van een lid der Ged. Staten, in dit geval de heer A. W. Michels heeft een bewogen verloop gehad. De te genstanders der ruilverkaveling be zwoeren de aanwezigen op een ge geven moment de zaal te verlaten, en een geroep van: „Ik ben baas op mijn eigen land, het gaat niemand aan, hoe ik dit bewerk, ging verlo ren in een oorverdoovend tumult. De stemming zelf nam niet minder dan twee uur in beslag. Van de officieele personen, die aanwezig waren, noemen wij: den directeur der Prov. Waterstaat, Ir. Tnmeze, Ir. de Priester en Ir. Tenhink, de heeren van Leuzen en Ir. v. Panhuis van de centrale cultuur techn. commissie, de lieer Zeilstra, hoofd der landmeters van het laster, de heer Jonas, hoofd ruilverk.bur. Arnhem, In Mesu, dir. cult.tech.dienst, Ir. Wentholt en v. d. Bril. Als plaatselijke autoriteiten waren aanwe zig burgem. Kolff, weth. Bosker, dijkgraaf Doves, notaris Obrecn, techn. ambten. Poort- ma en gem.opz. Poel en Bruinenberg van Grond Mij. De heer Michels gaat de'geschiedenis van deze ruilverkavelingsplannen na en zegt dat 32 bezwaarschriften werden ontvangen en In handen van college gesteld en beantwoord Evenals de vorige keer, hebben de vragen grootendeels betrekking op particuliere be langen. „Een gemeene zaak". De heer P. Veerdig wilde graag voorlezing van Art. 34. Dit art. behelst toestemming aantal; of in oppervlakte per H.A. De heer J. Timmerman kan zich er ook niet mee vereenigen dat wie er niet is, gracht wordt voor te stem men, deze menschen hebben geen practische belangen. De hr. S. Rotgans meent dat 't hier een gemeene zaak is, wij willen stem men per II.A., anders weten we wel dat het er al reeds bij voorbaat door is. (Applaus.) De heer C. Tijssen vraagt of het land, dat niet in de ruilverkaveling valt, ook in de verk. kosten moet bijdragen. Nemen hypo theekhouders er genoegen mede, met het oog on eventueele waardevermindering, en hoe denkt de commissie over goed gelegen land voor bouwterrein. De heer Van Gelder vraagt of de wet het toelaat, dat de vergadering verdaagd wordt en doet dat in het belang van de Wierin- ger boeren. Wordt er rekening gehouden met eventueele industrie belangen? De heer Jo Lont heeft 3H.A., hij krijgt dit niet heter gelegen en vraagt, of hij even goed in de kosten moet bijdragen. De heer S. Rotgans vraagt: De kosten zijn f 75.maar komen er dan geen nieu we kosten bij door grondverlies door het aanleggen van wegen? Ir. Wentholt licht toe aan de hand van ondervindingen in Staphorst, dat dit niet het geval is. S. Rotgans bestrijdt dit ech ter. daar hij 40 H.A land in gebruik heeft. Er worden jaarlijks bij hem geen 6 snees verreden en acht het de moeite niet waard. De slooten, die wij dicht moeten gooien, komen ons duur genoeg, door de kosten, die daaraan zijn verbonden. FELLE TEGENSTAND! De heer Jac. Mulder wou de oude toestand bestendigd zien. Wij heb ben ons eigen land gekocht en be taald en gaat het niemand aan, hoe wij dit willen bewerken. Ik ben baas op mijn eigen land en vind het ook niet goed. dat de thuisblij vers worden geacht te hebben voor gestemd (Gestamp) De heer Michels verzocht het ge trappel na te willen laten, daar het geep indruk op hem maakt en het den tijd onnoodig in beslag neemt. De heer D. Post vindt dat het en kel de boeren aangaat en de burgers uitgeschakeld moeten worden. Hij stelt voor allemaal te vertrekken. Alleen boeren moeten stemmen. De gelegenheid wordt aan den heer Van Leuzen gegeven om een woord te spreken. Olie op de golven. Kijk, aldus deze heer, laten wij goed be grijpen, U moet een besluit nemen. Het gaat om drie dingen. Kosten, stemming in groote meerderheid en het derde punt.de stemmen van hen die geen boer zijn. De kosten zijn het moeilijkst, maar een Hollandsch spreekwoord zegt. de cost gaet voor de baet uit. Het komt terug, dat voelt men. De verkaveling moet tot stand komen en wel in uw belang en niet in de onze, aldus de heer Van Leusen. De heer Ir. Wentholt licht de vragen toe. De heer Russelman. bang was, dat de stukjes land achter de uuizen in de ruil verkaveling zouden vallen, krijgt ten ant woord, dat dit niet zeker is te zeggen, daar1 met ieders wenschen zooveel mogelijk re kening zal worden gehouden. Bang voor de toga. Volgens den heer Bakker ligt zijn land mooi aaneen en blijft de mogelijkheid open vrijstelling van kosten te krijgen. De heer Wentholt adviseert dit aan de commissie voor te leggen en kunnen eventueele ge schillen in de uiterste gevallen bij den rech- ter-commissaris aanhangig worden gemaakt Bakker zegt echter, dat hij bang is van de Rechtbank. Na nog wat heen en weer gepraat, krijgt de heer Tulp het woord. Hij zelf is ook belanghebbende, en hoopt dat de verkaveling wel doorgang zal vin den, daarbij er van overtuigd is, dat nie mand er spijt van zal hebben. De heer J. Lont vraagt nog of de bewate ring van het bovenwalsch land door middel van een motorgemaal zal plaats hebben en of de kosten hierdoor dan verhoogd zullen worden. Ir. Wentholt zegt, dat er een onder zoek naar gedaan is en dat de mogelijkheid bestaat, dat dit extra kosten van pl.m. f 5000 zal meebrengen, maar dat de kosten eerst bij uitvoering met zekerheid zijn te bepalen. Ontwatering van Westeriander Kaag en Dorper Koog ondervonden eerst ook tegen kanting en toch zou niemand gaarne meer de oude toestand terug zien. Over alle ma nieren is het toch beter, of het nu gaat om ontwatering of bewatering. Het gaat hier om de productiviteit van 't land te verhdogen. De heer Lont meent echter, dat het moei lijk zal blijken om overal het water te krij gen, wat ir. Wentholt volmondig moet toe geven. Meer commissies? De heer P. Veerdig zou graag drie com missies zien in plaats van een. Hij acht één commissie voor het geheele eiland te gering. De heer van Leuzen hee.ft het volle ver trouwen in de commissie en is daarin nog nooit beschaamd geworden. De commissie moet het vertrouwen hebben, ook van de belanghebbenden en kan dit ook, want deze commissie wordt uit een voordracht be noemd door verschillende vooraanstaande rechthebbenden. De heer P. Kooij vraagt, wat men denkt te doen met de eendenhouderijen. Moeten deze verdwijnen? Ir. Wentholt zegt, dat deze vermoedelijk niet gehandhaafd zullen kunnen blijven, maar belooft, dat er geen schade door zal worden geleden. De heer Bosker, in zijn kwaliteit als voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw afd. Wieringen, komt nu aan het woord. Ik heb lang geaarzeld het woord te vragen. Het belang van de aanvragen, welke tot ruilver kaveling werden ingediend door de Holl. Mij. van Landbouw en Heemraadschap, zijn ingezien door de voornaamste mensehen. Wel hebben in den boezem van de besturen, de kosten hieraan verbonden, wel eens een punt van bezwaar uitgemaakt omdat deze extra kosten niet mee zullen vallen. Maar toch is hij uiteindelijk voor de verkaveling, daar hij het nut er van inziet. De grootste grief zijn en blijven de kosten. Zij zullen echter door economisch werken zooveel mogelijk gedrukt moeten worden. De heer Van Leuzen zegt, dat Ir. Van Rossum Duchatel de toezegging van de re geering heeft gekregen, dat voor f200.000 van het werk in werkverschaffing zal wor den uitgevoerd. Ir. Wentholt: Kleine eigenaren zullen mo gelijk vrijstelling van kosten krijgen. Na nog eenige discussie volgt de stemming, welke 2 uur in beslag neemt, met als uitslag 749 stemmen voor en 157 tegen van de totaal 906 stemmen. In H.A. uitgedrukt betee kent dit een meerderheid van 1920 tegen 691 H.A De heer Michels sluit vervolgens de ver gadering. Ook de begrooting van Financiën er door. De Eerste Kamer heeft gisterochtend het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening of -leeningen ten laste van het Rijk (het 300-millioen- ontwerp) zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hierna werd de begrooting van Finanoiën afgehandeld. Minister De Geer antwoordde de sprekers van Donderdag en deelde o.m. mede, dat het niet mogelijk is een algemeen financieringsplan voor de mobilisatie te ont werpen. De kwestie van het bankgeheim wordt thans door den Economischen Raad onderzocht Over de financiering der fond sen is het rapportVerrijn Stuart versche nen; dit komt er op neer dat de fondsen ge handhaafd moeten blijven. Spr. ziet geen redenen de gemeenten een aandeel te ge ven in de winst oqtstaan uit de herwaardee ring van de goudwinst. De minister brengt tenslotte nog eens naar voren, dat niet slechts het inkomen van het gezin, maar ook de gezinssamenstelling ten aanzien van de belastingen als een draagkrachtfactor geldt De begrooting wordt z.h.st. aangenomen. VAN ANDIJK NAAR STAVOREN. Gistermiddag om half drie zijn in Stavoren veertien personen ge arriveerd, die over het IJsselmeer waren komen fietsen. Zij waren om één uur van het Westfriesche kust- plaatsje Andijk vertrokken en keer den om half vier per fiets naar Noord-Holland terug, waar zij om 5 uur aankwamen. De afstand bedraagt heen-en-terug pl.m. 50 km. Het ijs bleek over het algemeen betrouwbaar, hoewel op den terug tocht eenige scheuren van ruim een voet breedte werden ontmoet. Voor schaatsenrijders is de tocht niet aan te raden wegens de sneeuw, die op het ijs ligt. De burgemeester van Stavoren heeft de veertien „ijsfietsers" een oorkonde beloofd. Zullen onze „jongens" kou vatten? Te Amsterdam zijn nog eenige hon derden pakken watten, afkomstig van de schandelijke fraude door een aantal legerkleermakers gepleegd, in beslag genomen. Het schijnt, dat de militaire controle op de afgeleverde veldjassen zeer onvoldoende geweest is, want de diefstal is niet ontdekt doordat men een dunnere voering in de klee- dingstukken constateerde, doch door den kettinghandel in watten, welke zich ontspon en een der grossiers argwaan gaf. Overigens verklaren deskundigen, dat on ze militairen geen schade van de practijken der confectionnairs zullen ondervinden. De veldjassen zijn voldoende warm, daar bij elk exemplaar slechts een gering percentage watten werd achtergehouden. Volgens de Tel. kregen de confectionnairs voor elke jas driekwart vel watten, doch zij zeiden, dat dit te weinig was! Toen werd hun een héél vel verstrekt, doch het onder zoek heeft uitgewezen, dat slechts een derde vel voor elk kleedingstuk gebruikt werd! Wij geven deze mededeeling, naast boven staande opvatting der deskundigen. Wij kunnen uiteraard niet beoordeelen of de soldatenjassen, door de fraudulcerende kleer makers afgeleverd, inderdaad voldoende be scherming bieden Prijzen aanmerkelijk gedaald. Tot vreugde van vele vischliefhebbers in den lande en zij die vanwege hun zwakke maag op medisch advies dit smakelijk en gezond voedsel moeten gebruiken, was de aanvoer van visch deze week eindelijk weer eens vrij normaal. De IJmuider treilers voerden flinke vang sten aan. De, vischprijzen, die de vorige week een nieuw hoogterecord sinds vele jaren hadden bereikt, zakten aanmerkelijk en heb ben weer een vrij normaal peil bereikt. Indien de vorst het werk onzer visschers niet al te zeer belemmert, mag verwacht worden, dat de vischaanvoeren de komende weken weer normaal zullen zijn. De import van Deensche visch, die de laatste maanden bijna vertienvoudigd is, ligt geheel stil, als gevolg van de aldaar heeischende felle koude. Het overslaande zeewater maakt het werken op deze klei ne visschersschepen practisch onmogelijk. Het vischtuig en de luiken vriezen tot één klomp ijs aan het dek vast. De grootere IJ muider treilers ondervinden hiervan minder last Auto's met een zak gas er boven op. Twee thermen Is zeventig kilometer De oorlog heeft, aldus het R. Nwbl., te Londen een nieuw type ballonvaardei* in het leven geroepen die op den grond blijft Het is een nieuw bewijs dat wij toch heel anders leven dan in normalen tijd. De gasballon van deze dagen is niet alleen verankerd aan een stationnair motorvoertuig met een langen kabel een eenheid in de ballonversperring ze is het ook op het dak van gewone par ticuliere auto's en vertegenwoordigt er de brandstofvoorraad voor den motor. Het gas heeft de benzine vervangen; en omdat de benzinetank veel te klein is voor zelfs één „thern" gas, heeft men er dit op gevonden dat een re gelmatig vierhoekige zak over de gansche oppervlakte van het auto dak wordt gelegd, die twee thermen gas kan bevatten en waarmede een automobilist bijna 70 km. ver kan rij den. De therm is te Londen de officieele gas- inaat. De gasballon, ter vervanging van den ben- zinebak, is niet practisch. Maar ze kan die nen voor het stadsverkeer als er genoeg gas- stations in de stad zijn om voor bijvulling te zorgen. Steenkolcngas is een binnenlandsch En- gelsoh product. En men kan er, als het zou moeten, veel meer van vervaardigen dan normaal gebeurt. Benzine moet van overzee komen. En vliegtuigen zijn .met gasballons niet gediend. Ontstaan in stoomketel. Een arbeidei te Amsterdam zwaar gewond. Een ketelontploffing in een melkfabriek aan de Admiraal de Ruyterweg te Amster dam heeft gistermorgen orri elf uur de om geving in rep en roer gebracht. Bewoners van den Admiraal de Ruyterweg hoorden een geweldigen knal. In den kelder bevindt zich een lagedruk stoomketel. Deze is op onverklaarbare wijze ontploft. Gelukkig waren op dat oogenblik geen menschen in den -kelder aanwezig. De zware stukken ijzer vlogen met ontzet- dende kracht in het rond. De stoom zocht een uitweg, doch de betonnen vloer hield stand. Het gevolg was dat de ontsnappende stoom en brokken ijzer door het trapgat naar boven sloegen. Er werd een ware ravage aangericht ach ter in de fabriek. Gedeelten van de beton nen muur werden totaal weggeslagen, de vloer werd ontzet. Op het oogenblik van de explosie bevonden zich drie mannen in de fabriek. Een van hen kreeg zware brand wonden, beide anderen liepen slechts lichte kwetsuren op. WETSONTWERP NIET VÓÓR HET EINDE DEZER MAAND IN DEN VOLKSRAAD. De Volksraad behandelde heden de motie, waarin o.a. gevraagd wordt te bevorderen dat de Volksraad nog in de aanstaande buitengewone zitting, inzake het wetsont werp over den bouw van slagkruisers ad vies zal kunnen uitbrengen. De regeeringsgemachtigde. vice-admiraal Helfrich, commandant der Zeemacht, deel de mede. dat de regeering er prijs op stelt te verklaren, dat de Ncderlandsche Regee ring besloot den bouw van drie slagkruisers te bevorderen. Op een verzoek om inlichtingen deelde het Opperbestuur mede, dat 't wetsontwerp niet voor eind Februari den Volksraad zal kunnen bereiken. Hoewel met de samenstelling de meeste spoed wordt betracht, kan de datum van indiening nog niet worden vastgesteld. Op een vraag van den heer Roep (P.E.B.) of het .wetsontwerp voor 1 Maart Indië be reikt, verklaarde vice-admiraal Helfrich dit niet te kunnen verzekeren. De motie werd hierna aldus de N.R.Ct. aangenomen met 41 stemmen voor en 7 st. tegen. Tegenstanders waren de aanwezige leden van de nationale fractie en van de Indonesisch Nationalistische groep. De Volksraad heeft, aldus de N.R.Crt., aan genomen een aanvullende begrooting voor het departement van Marine ten bedrage van f510.000 voor den bouw van vaartuigen ten behoeve van de kustbewaking. Koortsachtiqe activiteit der Rus sen in de vetroleumzóne. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: sinds enkele dagen houdt de inter nationale pers zich nadrukkelijk bezig met een eventueele uitbreiding van liet conflict in zekere zones aan de Zwarte Zee, evenals in gebieden van West-Azië die erst bijzon der belang hebben op grond van hun rijke olielagen. De Fx^ansch-Britsche troepen, die geconcentreerd zijn in Egypte, Palestina en Syrië, en die dezer dagen zijn uitgebreid met de aangekomen contingen Austra liërs en Nieuwzeelanders, zouden moeten dienen tot het afweren van Russische aan vallen in de petroleumzone van Mossoel of Bessarabië. Maar, terwijl de westelijke mo gendheden den indruk geven Russische ini tiatieven te vreezen, beschouwt Rusland argwanend de strijdkrachten, die geconcen treerd worden onder bevel van generaal Weygand en van Batoem. Dat zou een ver klaring geven voor de versterkingswerken, die de Russen koortsachtig aanleggen in de havens van de genoemde petroleumzone. De kortelings gepubliceerde gegevens, vol gens welke het oostelijke leger onder be vel van generaal Weygand verscheidene honderdduizenden manschappen zou omvat ten, schijnen echter overdreven te zijn. WIERINGEN ONDERWIJZEND PERSONEEL. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school te Hippolytushoef, is. ter vervanging van den heer A. H. J. van 't Hof, aan wien ziekteverlof is verleend, is benoemd nicj. C. E. Gi'oot, onderwijzeres te Den Helder. DIENSTPLICHT. Onderstaande dienstplichtigen Van de lich ting 1940 uit deze gemeente zullen op tijd en plaats achter ieders naam vermeld, wor de ningelijfd bij de daarbij vermelde corp sen. A. Donkerbroek, 15 April, Den Haag, le Regt. Huzaren; C. Kooij, 3 Juni, Schoonho ven, le Regt. Genietroepen; C. Doves, 17 Juni, Alkmaar, le Regt. Luchtdoelart.; C. D. Herik, Tj. Kingma, A. Kok en C. Lont, 17 Juni, Den Helder, Regt. Kustart.; C. Mulder en J. P. Visser, 17 Juni, IJmuiden, Regt. Kustart. '- DEN OEVER ONGEVAL. Gistermorgen was de visscher G. T. in de haven alhier bezig het ijs langs zijn vaartuig los te hakken. Op een gegeven moment kwam T. te vallen, waarbij hij met zijn arm in een bijl terecht kwam. Met een vrij ern stige polswond moest hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling stellen. ALKMAAR, 16 Febr. Kaasmarkt. Aangevoerd 60 stapels, zijn de 25.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 27. Han del goed. ALKMAAR, 16 Febr. Aardappelen 3.80, appelen 4—10.50, Bloe mendaler kool 2—6, boerenkool 2.60—7.80, bieten 4.60. gele kool 2.504.70, groene kool 2.206. knolselderie 411.20, koolrapen 3.60, peren 37, peterselie 8.10, rabarber 1015. roode kool 4.20—7.60, selderie 6.10—11.20, spinazie 2.21. spruiten 5—16, uien 1.20—6.20, wortelen 1.90—4.20, witlof I 12.50—16, idem 1110—11. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Febr. Uien 7.508.20, grove 66.90, peen 3.60— 3.90, kroten 3.50—4.20, roode kool 6.40—7.5Q, De veiling- duurt voort. NOORDSCIIARWOUDE, 2 Febr. Uien 78, drielingen 3.103.60, grove 6.60 —7.20, peen 2.60—3.S0. Roode kool 6.60—7.70; witte kool 3.90—4.30 .gele kool 44.50; De veiling duutr voort. Een origineele Nederlandsche zeemijn, welke dienst doet als collectebas voor het marine-rampenionds, is opaesteld in de hall van een der Amsterdamsche bi oscooptheaters. De commandant der maritieme middelen, kapitein-ter-zee N. A. Rost van Tonningen, was een der eersten, die zijn bijdrage deponeerde.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8