V F] Tl 1*1 FRITS COLTOF pretnhbf urten ff' kunt U besparen ^tacUniemu-ó Nog steeds vorst Inbraak in boekhandel aan de Emmastraat NEUS EN HOOFD VERSTOPT; Zaterdag 17 Februari 1940 Vierde Blad Maar de heer Ottenhoff strooide meel en betrapte den inbreker op heeterdaad Mevr» Steenmeijer- v. d» Rijst overleden Aanvullingsagenda gemeenteraad Temperatuur en Barometerstand Loop der bevolking van Den Helder over het jaar 1939 Bijdrage scholen voor voorbereidend onderwijs Meisje met lange vingers Bijna gestikt De verbinding met den vasten wal MaAmeMücfiten Jongens op het slechte pad f 75.- verloren 111 Woninginrichting alléén Kanaalweg - Telefoon 400 tueuiu-l Bouw nieuwe zaak fam. Verberne Een merkwaardige inbraak, gepaard gaande jnet diefstal, heeft zich gisteren afgespeeld in den bekenden boekwinkel van den heer Otten hof in de Emmastraat. Een geval waaraan, zooals men zal zien, ook de tragi-komische kant niet ontbreekt. Zij het dat dit niet geldt voor den betrokken inbreker. Eenige dagen geleden ontdekte de heer Ottenhof, dat de sleutel van de deur van het achterhuis verdwenen was. Daar hij zeer secuur is, begreep hij, dat het welhaast niet mogelijk kon zijn of een onbevoegde had zich dezen sleutel toegeëigend. Veronderstellend, dat men wel eens van zijn afwezigheid gebruik zou kunnen ma ken om den winkel met een bezoek te vereeren, kreeg hij een idéé, dat men eer der van een detective uit een speurders roman verwacht zou hebben dan van een gewoon Heldersch burger. Want de heer Ottenhoff strooide, net als in het sprookje, een geringe hoeveelheid meel in de keu ken, van de meening uitgaande, dat, kwam de sleutelbezitter weer terug, hij ongetwijfeld eenige voetsporen zou na laten. De man kwam inderdaad terug. En wel Donderdagavond. De heer Ottenhoff bemerk te dat bezoek evenwel eerst des morgens, en gaf daarvan oogenblikkelijk kennis bij de politie. De heeren De Haan en Wortel ver richten een voorloopig onderzoek, waarbij men vooral zijn voordeel deed met de afge drukte voetstappen van den toen nog onbe kenden bezoeker. Vermist werden door den heer Ottenhoff pakjes thee, eenig geld uit de la, schrijfbe hoeften, een paar schoenen enz. Vermoedelijk werden ook boeken meegenomen, hoewel de heer O. ons dit niet met zekerheid durfde te 'zeggen. Vrijdag besloot Ottenhoff een poging te ondernemen den man, van wien hij meende dat hij het bezoek nog wel eens een keertje zou herhalen, te ontmaskeren. Er was geen andere reden dan in de woning op de loer te gaan liggen en zoo stelde O. zich, na het sluitingsuur verdekt ap in het huis. Juist beseffende, dat het zeer wel moge lijk was, dat hem dit den geheelen nacht zou kunnen kosten, terwijl de mogelijk heid van bezoek tenslotte niet al te groot kon zijn, hoorde hij, te ongeveer kwart noor negen, ihorrelen aan de deur en even later sloop iemand zijn zaak in. De deur werd snel gesloten en het was slechts een duister schaduwbeeld, wat de adspirant- detective kon zien. Toen de onbekende midden in het huis was, sprong de heer Ottenhoff uit zijn schuilplaats te voorschijn en greep den bezoeker in de kraag. De man schrok inderdaad niet weinig, doch stelde zich niet te weer. Wie schetst de verbazing van den heer O. toen hij bemerkte te doen te hebben met een zijner klanten, een zekere H. uit de Walvischstraat. Hij stelde H. voor in dezelfde vaart even mee teloopen naar agent De Haan, die eveneens in de Em- mastraat woont. Hiertegen had de inslui per geen bezwaar, aangezien hij een on schuldige houding aannam. Hij beweerde namelijk het volgende fantastische ver haal. Hij stond nog in het krijt bij den boekhandelaar, en wilde graag die schuld vereffenen. Welnu, hij had van terzijde gehoord, dat er een sleutel verdwenen was van Ottenhoff's huis en nu wilde hij pro- beeren den insluiper te onmaskeren. He laas werd hij nu aangezien voor den mis dadiger.. 4 Vanzelfsprekend klonk Ottenhof <dit ver haal uiterst onwaarschijnlijk in de ooren en evenzoo was dat het geval met den heer De Haan en de recherche, die al spoedig den man op het Hoofdbureau onder schot namen. Aldaar bleek, dat men inderdaad met een insluiper te doen had, aangezien men diverse bossen sleutels in zijn bezit vond, waaronder zich loopers bevonden. In zijn woning werden verschillende voorwerpen, waarvan het vrij wel vaststaat dat zij van diefstal afkomstig Zijn, aangetroffen. De man legde vrij spoedig een bekente nis af. Hü is op het hoofdbureau in arrest gehouden. De definitieve dooi blijft nog weg. Algemeen werd gisteren verwacht, dat nu eindelijk de dooi definitief zou invallen, maar hoewel het kwik enkele uren van den dag inderdaad boven het vriespunt gestegen is, was er toch van snel dooien geen sprake. Integendeel, in den loop van den dag begon het weer te vriezen en ook hedenmorgen 8 uur valt nog uit niets te constateeren, dat we aan het einde van deze barre win terperiode zijn gekomen. Wat het verloop der temperaturen betreft, vroor het gistermorgen 8 uur 0.4 graad, om 2 uur 's middags dooide het 0.5 graad, om 3 uur 's middag» 0.6 graad, terwijl het om 7 uur 's avonds daarentegen begon te vriezen en de thermometer een stand bereikte van 2 graden vorst. Om 12 uur vannacht vroor het 1 graad, om 4 uur 1.6 graad, om half 6 2 gra den en om 8 uur vanmorgen 1.6 gr. Zooals men ziet, van fiinken dooi is er nog geen sprake. Integendeel, de mo gelijkheid is aanwezig, dat het den ge heelen dag in lichte mate zal blijven vriezen. Temeer waar de wind nog in den Oost-hoek zit. Overigens was hedenochtend de lucht sterk aan het betrekken. Men verwacht neerslag. Of dit sneeuw dan wel regen zal zijn valt op dit oogenblik nog niet te voorzien. Tenslotte vroor het in Groningen van morgen 8 uur 1 graad en in Maastricht 4 graden. Verlies voor Vrjjzinnig-Dem. Bond. Donderdag j.1. is te Leiden overleden onze vroegere stadgenoote, mevrouw J. A. H. Steen- meijerv. d. Rijst. Mevr. Steenmeijer heeft in Den Helder voor den V.D.B. zeer veel gedaan. Zij beschikte over een groote mate van werklust en pakte de zaken doorgaans met zeer veel ambitie en enthousiasme aan. Haar heengaan in Leiden zal dan ook in die stad door den V.D.B. als een verlies beschouwd worden. Mevr. Steenmeijer was in Den Helder presi dente van de Vrouwenclub en bestuurslid van de afdeeling. Ook voor de oprichting van de V.D. Jeugdorganisatie alhier heeft zij veel werk verricht. In Leiden werd zij hoofdbestuurslid van de Vrouwenclub en daardoor automatisch lid van het hoofdbestuur van den V.D.B. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Dinsdag op de begraafplaats „Rhijnhof" te Leiden om 1.30 uur. De Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 20 Februari 1940, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize, luidt: Ingekomen stukken. Verzoek van mejuffrouw M. H. Pala om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, mét ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag). Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de tweede wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1940 (schoolbouw Javastraat). (De hierop betrekking hebbende stukken worden ter inzage gelegd). Onderwijs. Voorstel tot het verleenen van bijdragen voor scholen voor voorbereidend onderwijs over het jaar 1940. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een hoofd der U.L.O. school. Voorgedragen worden: 1. de heer R. Datema, hoofd van het Cen traal 7e leerjaar: 2. de heer H. J. Marinus, hoofd van school 6; 3. de heer H. C. de Stigter, onderwijzer aan de U.L.O. school. 751.6 —1.6 —2.0 kracht2 5.44 Barometerstand Den Helder: Maximum temperatuur lucht: Laagste temperatuur: Wind: richting: O.Z.O., Licht op: M. V. M. V. Totaal 37113 Bevolking op 1 Januari 1939: Vermeerdering door: Vestiging in de gemeente Geboorten in de gemeente Geboorten elders, behoorende tot deze gem. Verminderd met hier geborenen, behooren de tot andere gemeenten Vermindering doort Vertrek Overlijden te Den Helder Overlijden elders Verminderd met te Den Helder overlede nen, elders woonachtig Bevolkingscijfer op 1 Januari 1940 Bevolkingscijfer op 1 Januari 1939 Vermeerdering 1 Jan '391 Jan. '4Q M. V. 19536 17577 2929 1731 452 411 16 13 22933 19732 8 9 8247 1809 173 126 8 3 3428 1938 32 11 22925 19723 B. en W. schrijven aan den Raad: Op grond van artikel 9 der verordening, rege lende de voorwaarden, waarop aan de besturen van bijzondere scholen voor voorbereidend on derwijs te Den Helder een bijdrage uit de ge meentekas kan worden verstrekt, wordt door het departement Den Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de vereeniging van voorbereidend lager onderwijs „Jachin" en de vereeniging van de H. Catharina van Senen voor 1940 een bijdrage gevraagd. De leeftijdsgrens der leerlingen, die voor de berekening van de bijdrage in aanmerking komen, is, met ingang van het jaar 1934, ver hoogd van 4 op 4V& jaar, wat tot gevolg zou kunnen hebben, dat het subsidie voor enkele bewaarscholen voor eenig jaar aanmerkelijk zou kunnen dalen. Door het aanvullen van de betrekkelijke ver ordening met een garantiebepaling, waardoor aan de schoolbesturen voor het aantal leerlin gen een zeker bedrag gegarandeerd wordt, werd hieraan echter tegemoet gekomen. Onder overlegging der adressen met bij lagen hebben wij de eer Uw vergadering, met inachtneming van het vorenstaande, voor te stellen aan de onderstaande besturen over 1940 een bijdrage te verleenen, als volgt: Het Bestuur van het Departement Den Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. School aan de Vischmarkt: Totaal 4536,75. School aan de Laan: Totaal 2496.06. Het Bestuur der Vereeniging voor Voorber. Lager Onderwijs Jachin". Totaal 4281,18. Het Bestuur der Vereeniging van de H. Catharina van Senen. Totaal 4635,81. Dan Dampo inwrijven en inademen; Wonderlijk zooals dat helpt! Politie neemt hen onder handen. De eigenaar van een zaakje in de Paarden straat kwam gisteren tot de ontdekking dat er, waarschijnlijk door eenige bezoeksters, artikelen meegenomen werden uit den winkel, zonder dat hiervoor betaald werd. De politie werd van een en ander in kennis gesteld. Een onderzoek werd ingesteld, en aldra bleek, dat men hier te doen had met een 4-tal jonge dames tusschen de 10 en 12 jaar, die inder daad de handen niet thius hadden kunnen houden. Het betrof hier geen groote diefstal (naar wij vernemen gaat het om anijs- tabletjes), doch door de politie werden de jongedames ernstig onderhanden genomen en op het verkeerde van hun handelwijze ge wezen. 3396 1927 19529 17796 37325 37113 212 Meisje door ontsnappend gas bedwelmd. Een ongeluk, dat achteraf bezien nog bij zonder goed is afgeloopen, speelde zich giste ren af in een woning aan de Paleisstraat. Er bleek namelijk in de woning een groote hoe veelheid gas ontsnapt te zijn, en toen de ouders op een gegeven moment binnenkwamen, lag het 3-jarig kind vrijwel zonder bewustzijn in bed. Terstond werden maatregelen genomen: een dokter werd gealarmeerd en de Gasfabriek in kennis met het gebeurde gesteld. Naar wij hedenmorgen vernemen, is er geen levensge vaar meer aanwezig. Hedenmorgen is zoowel uit de haven van Nieuwediep als uit die van Oudeschild om 9 uur een boot vertrokken. Morgen (Zondag) en Maandag zal om 10 uur een boot uit beide havens vertrekken. Mocht het weer dat toe laten, dan zal waarschijnlijk nog een dienst worden ingelegd. Geen dienst. VARKENSPEST? Door de politie alhier werd beslag gelegd op 16 varkens, welke verdacht werden te lijden aan varkenspest. Onder geleide der politie zijn zij naar Amsterdam vervoerd, al waar zij in het abattoir van den veeartsenij- kundigen dienst afgemaakt zullen worden. DOUW? eïBr»TS T»B*r VE»SCR«Fr VWOKÏN VanVgE NOT? OOUwf EGBEHTS "TA B xTjv E *SCO»V* -V 0 G -WE A A TJ ET u WOL' c AA Dl H rl» HO 1 -V C ^0^ - CH«n u v.ot' ocMMw~0'- DOU M^0 CHAFI U Ol OOUWE EGBESTS T A BA IC VESSCHAFI u WOKEt DOUWl {G8ERIAIA6AS. VÉRSCHAfl u'WOUEN.VAN GENOIl DOUWE EGBESI 1 Juni 1939. Marinier 2e kl. J. Stienstra tot marinier le kl. 1 September 1939. Matroos 2e kl. W. C. J. Goemaat tot matr. le kl. Matroos 3e kl. W. Brink tot matroos 2e kl. Stoker-oliemEin J. Roose tot korpl.-machi nist. Mariniers 2e kl. M. Overbeeke, J. Molenaar, J. P. de Waard, J. A. van Rijssen en C. Mali- paart tot marinier le kl. 1 October 1939. Matrozen 2e kl. T. Witte, T. H. Savelkouls, H. C. vEin den Berg, W. T. Westerink, A. van der Stok, J. Rouw en K. Hayck tot matroos le kl. Matrozen 3e kl. H. C. A. Kapitein, E. J. Kuij- per, W. G. Komman, J. Slootweg, J. van den Burg en W. L. van Deurzen tot matroos 2e kl. Lichtmatroos W. B. Jas tot matroos 2e kl. Stokers le kl. P. van Dee, H. de Groot, J. F. de Krom, J. T. Martens, H. W. N. van Opijnen en C. van der Waal tot stoker-olieman. Stoker-olieman L. van Se venter tot korpl.- machinist. Stokers 2e kl. A. H. van Alsté en M. van den Hurk tot stoker le kl. 1 November 1939. Korpl.-machinist D. Commelin tot sergt.- machinist. Botteliersmaat J. L. de Geus tot korpl.-bot telier. Koksmaat W. Wortel, A. Haksteen en A. Bloemen tot korpl.-kok. Aangenomen in den zeedienst. Ondervolgende mariniers der 3e klasse m.i.v: 19 Januari. W. T. vEin Beersum, A. Konijnendijk, P. Kraaijenbrink, K. Niehof. Alsvoren m.i.v. 22 Januari. S. P. Bode, J. Dits, C. L. van der Drift, J. van Dijk, G. Huilmand, J .de Jong, D. Roze- boom, H. Kamperman, G. W. J. M. van der Wee. Alsvoren m.i.v. 23 Januari. J. J. Hogerbrug, A. K. de Ridder, H. Schaap. Alsvoren m.i.v. 24 Januari. A. J. Bats, J. J. den Boer, J. Bulthuis, A. Meerman, W. Rodolf, W. van de Wege, A. van Zanden. Alsvoren m.i.v. 25 Januari. S. Brouwer, A. J. Frankhuisen, H. T. Hager, C. P. Koeijvoets, ,W. Luiten, G. Poldervaart, K. Weistra. Alsvoren m.i.v. 26 Januari. J. Cloos, A. G. Cloosterman, A. T. S. Clijsen, J. van der Horst, P. Peereboom, H. Saalmink, A. E. Schurjl. Alsvoren m.i.v. 29 Januari. J. Binkhorst, B. R. Bossert, M. de Jong, A. Profijt, J. J. Schellekens. Alsvoren m.i.v. 31 Januari. E. C. Bernouw, D. Postema, M. J. van Rijs wijk, P. J. Smeltink, A. Storm, P. Vader. Alsvoren m.i.v. 1 Februari. H. van der Ent, H. Heimens, G. Koning, F. J. Kuijters, H. Spijkerman, T. van der Wijden. Alsvoren m.i.v. 2 Februari. J. P. Meulenberg, J. van der Pol, W. Rense, L. M. Verbakei, H. Vos. Een bewoner van de Stakmanbossestraat kwam gisteren tot de minder prettige ont dekking dat zijn timmermanswerkplaats in die straat bezoek gehad had van eenige per sonen, die daaruit meegenomen hadden enkele paren klompen. Denzelfden avond was de man zoo fortuin lijk een jongen op heeterdaad te kunnen be trappen die zich toegang tot zijn werkplaats verschaft had. Al spoedig gaf hij toe, waar bij bleek dat ook eep andere knaap debet aan het bezoek was. De eene jongen was 12, de andere 13 jaar Nadat zij een zware schrobbeering van politieagent gekregen hadden, mochten zij des avonds met hun ouders weer naar huis ver trekken. Gisterenavond vervoegde zich aan het Hoofdbureau van politie een mqn in niet ge heel nuchteren staat, die vertelde, dat hij in een der café's, waar hij den avond had zoek- gebracht, een drietal bankbiljetten, ieder van 25,kwijtgeraakt was. De politie stelt een onderzoek in. GULDENS indien U thans Uw KAPOK of VEEREN. SCHUDBEDDEN laat veranderen in een DRIE-DELIG STEL MATRASSEN. Door grote voorraad kunnen wjj thans nog DAMASTEN tegen oude prijzen aanbieden Alle reparaties in één dag terug Vraagt zichtzending damasten Finland heeft een S.O.S.-bericht over de werld gezonden. Het verkeert in levens gevaar. De Russische golven, die seeds ahrder tegen het Finsche schip aanstor men, dreigen het te doen zinken. Het nood sein van de Finnen is door de geheele wereld opgevangen enmen snelt niet ter hulp. Men is bewogen met het lot van de honderdduizenden Finnen, die in de ,,Roode Zee" dreigen onder te gaan en hoe gaarne men zou willen helpen, men vreest het gevaar, dat daaraan verbonden is. Officieel heeft Finland een beroep op Zweden gedaan. De buur, die als Finland te onder is gegaan, het meest bedreigd wor door het Russische gevaar. Men had echte kunnen weten in Helsinki, dat Zweden de ge vraagde hulp zou weigeren, omdat men e eerder, zij het niet in zoo dringende woorden en niet officieel, Zweden om hulp had ve: zocht. Zweden wil zoover gaan als het kan gaan zonder in direct conflict te komen met zijn neutraliteit en daardoor Rusland tegen zich in het harnas jagen. Het heeft de Finsche. vrouwen en kinderen opgenomen, het heeft de gewonden en verminkten verzorgd, het heeft levensmiddelen en verbandmiddelen naar Fin land gezonden, maar het heeft geweigerd mili tairen bijstand te verleenen. Dat zou immers gelijk staan met een oorlogsverklaring aan Rusland. En daarvoor huivert Zweden nog terug. Het ziet wel met angst het Russische gevaar naderen, het zou wel graag die dreiging tegengaan, maar het vreest de Russische Beer nu al tegen zich op te jagen. Zoo zal het ook met Noorwegen gaan. Beide landen zijn na Finland de eerst bedreigde landen, doch om het gevaar nu al wakker te roepen, daarvoor vreest men. Verwacht wordt, dat Finland nu een beroep zal doen op de geallieerden. En hoe deze zullen reageeren moet nog wor- d afgewacht. We hebben dezer dagen al op de mogelijkheid gewezen, dat Enge land de consequenties wel zou hebben overwogen, die vast zaten aan de officieele sanctie van het zenden van vrijwilligers. Consequenties, die zouden kunnen leiden tot een oorlog met Rusland. Rusland zei heeft zoo goed als niet gereageerd op d( Engelsche houding en daaruit zou wel o te maken zijn, dat het op dit oogenbli geen conflict met Engeland wenscht. Ook Duitschland kan een uitbreiding van het conflict in Finland niet wenschen. We zullen meoten afwachten wat Finland na het afwijzend antwoord van Zweden, om militaire troepen te zenden, verder zal doen. Het vraagstuk van het troepenvervoer uit Engeland naar Finland is immers een probleem op zichzelf, vooral nu Zweden te verstaan heeft gegeven, dat het geen militaire troepen zal doorlaten. Wel kleine groepen vrijwilligers. Hoe groot die groepen mogen zijn, is niet nader aangeduid en dat contingent kan dU3 wellicht belangrijker zijn dan men zou durven veronderstellen. Finland is nog niet verloren. De nood kreet van gisteren is een beroep op het geweten van de wereld. Men kan de over- heersching van de Godloozen in dit Noor- sche land nog tegengaan. Maar dan is dringend hulp noodig. Als de weersom standigheden zich wijzigen, wordt het ge vaar van een spoedige beslissing grooter en die beslissing zal zeker gunstig uit vallen aan den kant van Rusland. De bouw van de nieuwe zaak van de fam. J. P. Verberne, tegenover het Raadhuis te Den Burg, is thans opgedragen als volgt: Timmer- en metselwerk: J. Drijver, Ooste rend. Schilderwerk: J. C. Roeper, Den Burg. Loodgieterswerk: P. Oele en Zn., Den Burg. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. De Waal, v.m. 10 u., Ds. v. t. Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., de heer Starrenburg De Cocksdorp, n.m. 7 u., Ds. Salm. Zuid-Eierland, v.m. 10.30 u., Ds. Salm. De Koog, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (geb. Fanfare), v.m. 10 u., Cand. Wouda. Den Burg (geb. Fanfare), n.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer. Oosterend, n.m. 3 u., Cand. Wouda.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9