dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Geallieerden tegen Rusland overwegen rechtsfreeksche actie schenden Noovsch gebied— Hevige Duifsche verontwaardiging De „Cossaek" in Engeland Onbeperkte duikbootenoorlog Nanning in brand? SPI0NNAGE MET LICHTK0GELS KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 19 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8853 Belangrijke zendingen oorlogstuig naar Finland Duitsch hulpoorlogschip in de Jocssingfjord aangevallen 300 a 400 Engelsch krijgsgevangenen bevrijd „De oorlog van allen tegen allen uitgelokt" Groot enthousiasme Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg. MtJ. HoQandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Verscherpte houding der gealli eerden jegens de neutralen aan gekondigd. Nu door de laatste opmarsch der Russen is bewezen, dat Finland niet gebaat is met ienden van materiaal en vrijwilligers, in den trorm als tot heden geschied, overwegen Pa rijs en Londen, naar een officieele medecTee- Iing een rechtstreeksche actie tegen Rusland Voor het oogenblik is besloten zeer aanzien lijke zendingen van materiaal te versnellen. De krachtige houding van Engeland in het gebeurde met de Altmark bewijst dat de tweede phase bereikt is in de ontwikkeling der houding jegens de neutralen, dwz. dat de geallieerden niet veel langer meer zullen kunnen toestaan dat op eenigerlei wijze de eerbied, welke steeds door de geallieerden is getoond voor de rechten der neutralen, wordt geëxploiteerd door Duitschland. Waar nu Duitschland ongeveer het zelfde zegt ten aanzien van Engeland is het dui delijk dat Europa thans weer zeer waar schijnlijk aan den vooravond van nog on overzienbare gebeurtenissen staat. HET MATERIAAL VOOR FINLAND. Wat de vliegtuigen betreft, in plaats van ze per schip te sturen, wat een langzame weg is, waarna ze op Zweedsche vliegvelden bijeengebracht worden, hetgeen met zich meebrengt, dat er niet meer dan twintig per week gezonden kunnen worden, stuurt men ze thans direct door de lucht. In dit opzicht is er reden om te gelooven, dat de Finnen weldra in staat zullen zijn op doeltreffende wijze te reageeren op de Sowjet Russische luchtaanvallen. Wat het matgriaal der ar tillerie, antitankgeschut etc. betreft, is de verzending door de Scandinavische landen heen versneld, terwijl de zendingen bijzon der talrijk waren sedert twee weken en meer in het bijzonder in de afgeloopen week. Wat nu de ACTIE TEGEN RUSLAND betreft, vraagt men zich af, of de strijd in Finland een onafscheidelijk deel uitmaakt .van het conflict van den eersten graad, dat door de geallieerden wordt uitgevochten, en moet het Duitsch-Russisch samengaan als één geheel worden beschouwd?. Deze kwestie is te ernstig om licht vaardig te kunnen worden opgelost. Het eenige, dat categorisch op dit oogenblik gezegd mag worden, is, dat de Engelsche en Fransche leiders op die vraag niet ontkennend hebben geantwoord, dat de kwestie openblijit en het voorwerp vormt van bijna voortdurende raadplegingen tusschen Parijs en Londen met heel het tech nische onderzoek, dat een dergelijk onderwerp van zorgen met zich mede kan brengen van den kant der specialisten en generale staven. Op het oogenblik, waarop de Scandina vische toestand de geallieerde kabinetten reeds in de eerste plaats bezig houdt, heei't zier intusschen tusschen Groot Brittanje cn Noorwegen een incident voorgedaan, dat in staat is een groot aantal belangrijke pun ten op te werpen, onder de meer recht streeksche kwesties, die opkomen, bevindt zich, de vraag of de geallieerden zich van nu af aan tevreden zullen stellen met de vage verzekering, dat de Noorsche territo riale wateren geëerbiedigd worden, terwijl de ervaring, ondanks den goeden wil der regeeriuK van Oslo, op zijn minst verschei- dene malen de onmogelijkheid heeft bewe zen van de Noorsche controle en de Noor sche kuststrijdkrachten om of wel de schen ding der neutraliteit waar te nemen, of Wel haar te beletten. Het probleem, dat opgeworpen is door het gebruik der Noorsche territoriale wa tereu, heeft de geallieerden steeds bezig gehouden. Het is voor niemand een geheim dat officieuze stappen te dien aanzien her haalde malen te Oslo zijn gedaan en dat, wanneer niet tot een actie werd overge gaan, dit was omdat de geallieerden zich tot liet uiterste wilden onthouden van iedere pressie op een kleinen staat, waar mede zij de meest vriendschappelijke be trekkingen onderhielden en wiens openbare meening onbetwistbaar sympathieën ge voelt voor de zaak der geallieerden 't Is niet onmogelijk, dat de gebeurtenissen dezer da gen tot gevolg hebben, dat deze kwestie Veer aan de orde komt. E Het Noorsch Telegr. Agentschap seint uit Oslo, dat Britsche oorlogs schepen met flagrante schending van de Noorsche territoriale wate ren, het Duitsche petroleumtank- schip „Altmark" bij de kust van het graaischap Rogaland hebben aange vallen. De Noorsche regeering heeft te Londen op krachtige en nadrukke- lijkste wijze geprotesteerd. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat zij den oorlogsschepen opdracht had gege ven de neutrale wateren binnen te varen bij het zoeken naar de „Altmark" die door vlieg tuigen was waargenomen en een toevlucht had gezocht in de Noorsche Josingfjord. De „Altmark" is gedurende drie maanden dag en nacht door de Britsche marine ach tervolgd, nadat de „Admiral Gral von Spee" was ondergegaan. Het schip beschikte over drie stukken van zes duim en liep 25 knoopen en het was bekend, dat dit tank schip 300 a 400 Britsche gevangenen aan boord had, die men poogde naar Duitschland over te brengen. De Engelsche regeering stelt zich op het standpunt, dat dit gewapende Duitsche hulp- vaartuig. door met gevangenen aan boord de Noorsche territoriale wateren binnen te varen, de neutraliteit van Noorwegen schond. Anderzijds had, althans naar Engelsch in zicht, de Noorsche regeeririg de plicht ge had de „Altmark" bij het binnenloopen van de Noorsche haven Bergen, grondig te onder zoeken, temeer daar zij gewaarschuwd was omtrent het karakter van het Duitsche schip Tegen deze nalatigheid, welke er op wijst, dat Noorwegen niet in staat was tegenover Duitschland zijn onzijdigheid te handhaven, heeft Lord Hallfax krachtig bij de regeering te Oslo geprotesteerd. De Britsche lezing. Londen seint, dat de Altmark een hulp schip der Duitsche vloot was, dat volgens verklaringen der bevrijde gevangenen met verborgen opgeselde stukken gewapend was Op dit schip werden 300 tot 400 Engelschen gevangen gehouden en hard behandeld vol gens degenen, die naar de Graf Spee over gebracht en later bevrijd werden. Men ver loor toen het spoor van de Altmark, tot het op 15 Februari waarschijnlijk werd, dat het schip langs de Noorsche kust voer en zou trachten zijn gevangenen door. de Noorsche territoriale wateren naar Duitschland te brengen. Britsche schepen en vliegtuigen kwamen in actie en bij verkenningsvluchten kwam men er van op de hoogte dat een schip, dat Altmark heette, Vrijdagmiddag een toevlucht zocht in de Noorsche Josing fjord, nadat het door vliegtuigen was waar genomen cn door de „Intrepid" een Britsch oorlogsschip, onderschept was. Aan den ingang van de fjord, die dood loopt, verschenen twee Noorsche kanonneer- booten. De commandant van een der Brit sche schepen, de „Cossack", kreeg opdracht een voorstel te doen, volgens hetwelk het Duitsche schip onder gemeenschappelijke Noorsch—Britsche bewaking zou worden gesteld en door Noorsche en Britsche sche pen naar Bergen zou worden begeleid, waar een onderzoek zou kunnen worden ingesteld en de geheele aangelegenheid in overeen stemming met het internationale recht be handeld zou kunnen worden. Dit voorstel werd niet aanvaard. De commandant van een der Noorsche kanonncerbooten verklaar de, dat de „Altmark" niet gewapend was, dat hij niets van gevangenen aan boord wist. dat het schip den vorigen -dag te Bergen was onderzocht en verlof had gekregen op zijn tocht naar Duitschland van de Noorsche territoriale wateren gebruik te maken. Na deze verzekering trokken de Engelsche jagers zich uit dc territoriale wgteren terug. Na het vallen van de duisternis echter be gaf de „Cossack" zich in overceivstemniing met de orders der admiraliteit opnieuw in de fjord. Bij het wederbinnenvaren van de fjord heeft kapitein Vian van de „Cossack" en commandant van het flottille, zich aan boord van het Noorsche schip „Kiell" begeven en opnieuw het voorstel gedaan de Altmark naar Bergen te brengen onder gemeenschap pelijk Noorsch—Britsch geleide, ten einde te worden onderzocht. De commandant van het Noorsche schip weigerde dit, Ondertusschen had de „Altmark welke vast zat in het lis in het einde van de Fiord haar machines op gang gebracht en niettegenstaande het bevel tot stoppen zich uit het ijs los gewerkt en poogde -zu de Cossack" te rammen, terwijl deze langszij kwam. Het gevolg hiervan was dat de „Altmark" aan den grond liep. De „Cos sack" meerde aan de „Altmark en de bemanning enterde. Aan beide zijden werd geschoten en de kanonnier Smiih, welke een der enterende afdeelingen comman deerde. werd ernstig gewond. Een Britsche 1 «fdeeling beklom de brug en verdrong den kapitein van de „Altmark" van het roer. Hierna werd een onderzoek ingesteld naar de Britsche gevangenen en deze werden gevonden, opgesloten in de munitickamers, ruimen en in een ledige olietank. Tijdens het bevrijden van de gevangenen ontsnapte een aantal manschappen van de gewapende macht, welke door de „Graf Spee" aan boord was gezet over de voor steven en begaf zich over het ijs naar de kust, vanwaar met geweren het vuur op de Engelschen werd geopend. De Engelschen beantwoordden het vuur en twee Duit- schers, die over het ijs liepen om zich bij hun kameraden te voegen, werden getrof fen. Te zelfder tijd viel een Duitscher over boord te midden van de schotsen. Twee of ficieren van de „Cossack" sprongen in het water eh redden hem. De „Altmark" was bewapend met twee kleine kannonen en vier mitrailleurs. Een der officieren deede mede. dat het schip in de Noorsche wateren twee keer was „be zocht", doch dat het niet was „doorzocht". DE DUITSCHE LEZING. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Engelsche zeestrijdkrachten hebben zich schuldig gemaakt aan een ongehoorde schending van de Noorsche neutraliteit. Om 0.55 uur meldde de kapitein van de „Altmark" aan het Duitsche gezantschap, dat de Britsche torpedojager „Cossack" de „Altmark" in de fjord had geënterd en de bemanning overrompeld. Een deel der be manning was, nadat de Engelschen zonder pardon van hun vuurwapenen hadden ge bruik gemaakt, gevangen genomen. Aan Duitsche zijde vielen dooden en gewonden. Het Duitsche schip werd op het strand ge zet. Om 3.05 uur seinde de Duitsche kapitein, dat de torpedojager het vuur oj>ende op de Duitsche matrozen die zich op het ijs en in het water bevonden. Het aantal van de op deze wijze omgekomen opvarenden staat nog niet vast. Aan boord zelf lagen vier dooden cn vijf zwaar gewonden. De Duit sche gezant in Oslo heeft daarop bij het Noorsche ministerie van buitenlandsche za ken krachtig geprotesteerd, omdat de „Alt mark" geen voldoende bescherming is ver leend. DE ALTMARK. „DE ENGELSCHE REGEERING WORDT ALS MISDADIGSTER BESCHOUWD" De gebeurtenis met de Altmark is gister avond het onderwerp geweest van een pers conferentie tusschen een vertegenwoordiger van den Duitschen minister van buitenland sche zaken en de vertegenwoordigers der neutrale pers. Dit was de eerste maal, sedert het begin van den oorlog, dat de Wilhelmstrasse het noodig heeft geoordeeld vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers bijeen te roe pen. Dit bewijst wel het belang van het incident met de „Altmark". De vertegenwoordiger van het ministerie van buiten lanasceh zaken zeide in zijn ver klaringen om.: „De Engelsche regeering wordt beschouwd als een misdadigster". Ontzettend scherp zijn de perscommenta ren, welke in Duitschland over het gebeur de worden gegeven. Het begrip neutraliteit is sinds den nacht op 17 Februari officieel geschrapt uit het Engelsche woordenboek, zegt de „Völki- scher Beobachter." Met moet te Londen weten, dat de tragedie in de Joessingfjord het geheele Duitsche volk met dit eene besluit vervult: wij zullen de reke ning presenteeren. Onaflosbare smaad en schande heeft de Britsche marine met deze „heldendaad" op zich geladen. Het blad stelt vast, dat het niet een spontaan piratenstuk, doch een reeds lang voorbereide actie betreft, welker politieke achtergrond voor de hand ligt. De Engelschen hebben hiermede de poging verbonden tot nu toe buiten den oorlog staande landen te betrekken in den oorlog, welken zij niet alleen kunnen winnen. Nog krachtiger uit zich het Hamburger Fremdenblatt, dat zegt: Deze schanddaad waarvan brave, ongewapende Duitsche ma trozen het slachtoffer werden, beteekent het begin van de oorlog van allen tegen allen. Onder de geestdriftige toejuichingen van een reusachtige menschenmenigte is de tor pedojager „Cossack" Zaterdagmiddag om vier uur met driehonderd Britsche zeelieden aan boord, die op het Duitsche s.s. „Alt mark" gevangen zaten, in Porth Leith (Schotland! aangekomen. De bevrijde gevangenen verkeerden allen in een zeer opgewekte stemming, na hun gevangenschap op het „helleschip", welke voor sommigen van twee tot vier maanden heeft geduurd. De bevrijde mannen werden snel ont scheept en naar ziekenhuizen en andere inrichtingen in Edinhurgh overgebracht. Sommige bevrijde gevangenen gaven een beschrijving van de toestanden aan boord van de „Aitmark" en betitelden het o.a. als het „Nazi-helleschip". Zij mochten in geen veertien dagen op het dek verschijnen en kregen zeer weinig eten. De kapitein had openlijk verklaard, voor de Engelschen geen gevoelens te ken nen en de bemanning volgde zijn voorbeeld. ALLE GEALLIEERDE SCHEPEN DOOR DE DUITSCHERS ALS OORLOGSSCHE PEN BESCHOUWD. U. P. verneemt uit bevoegde Duit sche bron, dat Duitschland voortaan den onbeperkten duikbootenoorlog te gen de geallieerden zal voeren. De Duitschers zullen n.1. van nu al alle Britsche en Fransche schepen als oorlogsschepen beschouwen, daar Churchill gezegd heeft, dat èlle ge allieerde schepen voortaan zullen worden bewapend. De geheele Brit sche en Fransche koopvaardijvloot zou dus nu de kans loopen, zonder waarschuwing tot zinken te worden gebracht. Nadrukkelijk wordt naar voren ge bracht, dat de onbeperkte duikboo tenoorlog niet zal worden gevoerd te gen neutrale schepen. Deze zullen „slechts" worden getorpedeerd, in dien zij zich door de Britten of Franschen laten convoyeeren of een geallieerde haven aandoen. Verwachting: Matige tot lichte vorst, op den middag om het vriespunt, betrokken tot zwaar bewolkt, in het Zui den kans op sneeuw, meest matige, in het Zuiden wel licht tijdelijk krachtige, Zui delijke tot Oostelijke wind. Japansche tegenstand zou vol gens Chineesche berichten teeke nen vertoonen van algeheele in eenstorting. De Chineezen zouden snel de stad Nannig naderen. Een belangrijk knooppunt van wegen, dat de pro vincie Kwangsi verbindt met Fransch-Indochina. Nanning was kortgeleden veroverd door de Japan- neezen. Deze geruchten, welke af komstig zijn uit de Chineesche hoofd stad Tsjoengking, zeggen voorts, dat Nanning in brand staat. Berichten van het front, aldus meldt een bericht van het Chineesche persbureau uit Pinyang, wijzen erop. dat de Japansche te genstand in het gebied van Nanning teeke nen toont van algeheele ineenstorting. In de sad zelf zou sedert Donderdag groote ver warring heerschen en de Japansche leger leiders zouden reeds naar Yamtsjau vertrok ken zijn. De Chineesche troepen zijn thans op schootsafstand van de stad. Uit Lioetsjau wordt gemeld, dat Nanning practisch geheel door de Chineesche troepen is omsingeld. De Japanneezen trekken zich in wanorde uit de stad terug. Zij zouden te gelijkertijd de omliggende dorpen in brand gestaken hebben en men vreest, dat zij tal rijke burgers om het Leven hebben gebracht. Langs twee wegen rukken de Chineesche troepen thans naar Nanning op, in de hoop, de in het gebied van Nanning achtergeble ven burgers te kunnen redden. Nieuwe luchtaanval op spoorweg van Yoennan, Japansche watervliegtuigen hebben vol gens een telegram van „ergens in Zuid Chi na" Zaterdag opnieuw een hevigen aanval ondernomen op den spoorweg van Yoennan. Gezegd wordt, dat ijzeren bruggen en op verscheidene plaatsen de rails zijn opgebla zen. De Japansche vliegtuigen zijn behouden in hun basis teruggekeerd. DE MYSTERIEUZE SEINEN IN ONS LAND. OFFICIEREN LIETEN EEN KANS, DE SPIONNEN TE SNAPPEN, VOORBIJ GAAN. Onlangs hebben wij melding ge maakt van geheimzinnige lichtsigna len ergens in ons land. Thans doet de N. R. Ct. over dit verschijnsel de volgende interessante mededeelin- gen: In de omgeving van Amersfoort en over een belangrijk deel van midden- Nederland wordt sedert verscheidene weken des avonds gewerkt met licht- kogels, rood, groen oi geel van kleur. Vermoedelijk bedoelt men daarmede signalen te geven, maar tot nu toe kon men niet vaststellen, voor wie deze seinen bestemd zijn en wie ze de lucht in stuurt. Ook de legerlei ding stelt veel belang in deze ge heime lichtsignalen en doet alles wat maar mogelijk is, om de „da ders" in handen te krijgen. Wie dat zijn, is moeilijk te gissen. De lichtsig nalen worden meestal bij wijze van estaiette doorgegeven tot zelis heel ver in een naburig land. Om de kans tot aanhouding der schuldigen grooter te maken, hebben de militaire auto riteiten een premie uitgeloofd, voor hen of hem, die de bedrijvers van dit staatsgevaar lijke gedoe weet aan te wijzen of -aan te houden. Kort geleden is die premie zelfs be langrijk verhoogd. De kans... Een paar dagen geleden was er een kans, in die richting een goede slag te slaan. Ver moed wordt, dat een paar burgers, die zon der daartoe gerechtigd te zijn, de officiers uniform van het Nederlandsche leger dra gen, zich aan het uitzenden der lichtsigna len schuldig maken. En toen kort geleden uit de gemeente Doorn, waar lichtkoge'ls waren omhoog geschoten een waarschuwing kwam tegen een auto, waarin drie officie ren en een dame zouden zitten, en toen zelfs later de route werd aangegeven, waar die auto langs zou komen, toen kwam d e kans. Bij hotel Oud Leusden gaf een militaire pa trouille met een rood licht den bestuurder van den naderenden auto een stopteeken. De vaart werd wel verminderd, doch vlak bij de patrouille werd vol gas gegeven. Een der soldaten schoot en toen stopte de auto. Een paar officieren stapten uit en waren zeer veront waardigd, dat ze moesten' stoppen. Dit psychologische oogenblik had door de patrouille moeten aange wend worden om de heeren onmid dellijk te arresteeren. Want een wel denkend officier moest juist een sol daat prijzen, die zijn plicht doet. De patrouille liet zich van zijn stuk bren gen en de'heeren reden weg. Op den Utrecht- schen weg herhaalde zich hetzelfde spel en ook daar is op denzelfden auto geschoten, zonder succes evenwel. Het nummer valsch. Men dacht houvast te hebben aan het autonummer! Doch al gauw bleek ook dat valsch te zijn, want de eigenaar van de auto welke dat nummer voerde, heeft met 1 Januari zijn auto van de hand gedaan en is zelf verhuisd van Rotterdam naar den Bosch. Een Amsterdamsche ondernemer met een filiaal te Rotterdam nam de auto over, doch deed hem later weer van de hand en de wagen is inmiddels gesloopt. De nummer borden liggen nog in de garage en hetzelfde nummer is nog vrij, d.w.z. nog niet opnieuw uitgegeven. Het onderzoek duurt voort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1