Vernuftig wordt ons land verdedigd 30 JHR „HULP IN torpedobootjagei getorpedeerd parachutisten ONZE WATERLINIE DOOR ANDERE LINIES GEDEKT De gulzige kachel Een weerbaarheidsbelastiag Laatste telexbericht HOE ZIJ WORDEN OPGELEID Orchideeën in de huiskamer geanimeerde feestavond. troepentransport per valscherm. daan pool bij de v.a.r.a.-afdeeling. in de wringmachine bekneld. dierenmishandeling. Op uitnoodiging van den Regee- ringspersdienst hebben wij- een drie- daagsche excursie gemaakt „ergens door Nederland". Het gezelschap be stond niet slechts uit Nederlandsche journalisten, doch ook uit buitenland sche correspondenten in ons land. Van wat wij zagen geven wij hier onder een overzicht: De kazematten en steunpunten liggen ge zaaid over onze defensiestrooken, ver ervoor gn diep er achten De waterlinie, vroeger vrijwel onze eenige defensiegordel, is door ver schillende in de diepte gegroepeer de linies gedekt, welke barrières zich tot dicht bij de landsgrenzen voort planten. Een vijand, van welken kant hij ook zou komen, zou linie op li nie moeten forceeren om tot het «entrum te kunnen doordringen. Ergens in een der voorste hoofdlinies, was ér een kale moerassige vlakte, met slechts Jiier en daar een goeden weg. Rond zulk gen toegang concentreerde zich dan de Jcracht der verdediging. De tanks en pant serwagens en het zware materiaal, die in liet terrein geen schijn van kans hadden, waren op of dicht bij de wegen te verwach ten. Dus waren daar de tankgrachten en [versperringen, de kazematten met anti-tank- geschut en verschillende achter elkaar gele gen mitrailleurnesten en steunpunten, deels in beton, deels van hout en aarde, terwijl de artillerie achterwaarts haar plaats had. Zulks een „acces-verdediging" wacht den yijand op een vooruit bepaald punt op, we ttend, dat hij zijn krachten niet kan en zal [verspillen op het moeras. Verraderlijk winkeltje. Weer elders was de situatie geheel an ders. Daar liep de linie door een gebouwde jcom, langs een kanaal, waar aan beide zij den huizenrijen stonden. De oplossing was Jiier weer geheel anders. De vijand hier op korten afstand met een stelseJ van kruisvuren, worden opgevan gen. De artillerie zal de overkant van het kanaal wel bestoken, maar de eigen kant moet toch door infanteriewapens tot den waerkant toe bezet blijven, want de opdracht luidt: niemand er door. Die wapens zijn er ook, maar waar? Dat schoenmakerwinkel tje met zijn frissche gordijnen, bekijk het van nabij en gij ziet hoe schijn bedriegt. Het gordijn is geschilderd en de bakstee- nen buitnemuur bedekt meters beton en 6taal. Ginds is een bijgebouwtje, waar de tulpen voor een vriendelijk venster bloeien. De tulpen ,en het venster zijn geschilderd de vuurmond evenwel is echt. Een konijnenhok blijkt zware mitrailleurs te bedekken en een huisje, dat men. afgaande op eenige bij- jbehoorenijde gebruiksvoorwerpen, onmis kenbaar als een „zekere plaats" meende te hebben herkend, blijkt een nog kwaadaar diger innerlijk te verbergen. De constructie van deze kazematten is stevig: de belenden de huizen kunnen er gerust op vallen, ze zul len er slechts steviger door worden. ,\Veer ergens anders is een snijpunt van kanalen. Er is ook een heuvel. Die is dus nu een fort geworden, ene moderne burcht. die zijn omgeving met tientallen schietgaten beheerscht en de geweldigste aanvallen zal tarten. Elke brug een bolwerk. Wij komen buiten de linie in de richting van de grens. Hier liggen bruggen. Elke brug is een bolwerk. Een alarm van de waarschuwingspost. en de brug gaat dicht met kettingen, asperges, stalen deuren en... mitrailleurvuur. Dreigt het gevaar ernstiger de pantserafweerkanonnen vuren. Nog één halve seconde, waarin de brugcommandant het gevaar wikt... een druk op de knop vernietigt het werk van millioenen. Elke brug in het grensgebied bevat een zorgvul dig bewaakte springlading, die zoo lang de oorlogstoestand duurt elk oogenblik tot ontploffing kan worden gebracht. Ook daar, waar de waterstand zijn pro blemen stelt is de verzette arbeid enorm. De dijken, die ook bij beschieting water- keerend moeten blijven, zijn er verzwaard tot twintig meter dikte en verschillende nieuwe dijken zijn over lengte van kilome ters in recordtijd opgeworpen. Spuisluizen zijn aangelegd of verbeterd, zoodat de mili taire bevelhebbers den waterstand in de hand hebben. In een enkelen nacht kunnen millioenen kubieke meters water worden overgebracht van de eene kom naar de andere. Dreigende vuurmonden in de duinen ...Ook de kust is geenszins vergeten,, alhoe wel deze van nature vrij veilig is. Lan dingspogingen immers zijn slechts op zeer weinig punten mogelijk, is de geheele kust met snelvurend geschut bezet, deze enkele gevaarlijke punten zijn tot moderne forten gemaakt. Het duin is omgewoeld en over al dreigen vuurmonden. Wij zagen stukken kustgeschut van zwaar kaliber, die slechts even boven het duin uitstaken. Zij ston den echter verankerd op wat men een on- deraardschen toren zou kunnen noemen: op een in het duin verzonken betonnen bouwwerk van drie verdiepingen, waarin Nog een week extra brandstof- fentoeslag aan kleine boeren 1 tuinbouwers. 4n<; r s '|.j k'i i i. De ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken hebben be sloten den termijn, waarover de ex- tra-brandstoffentoeslag aan kleine boeren en tuinbouwers mag worden uitgekeerd, nogmaals met één week te verlengen. munitiemagazijnen en verblijven voor de bediening waren aangebracht. In een afzon derlijke commandopost, eveneens van me tersdik beton, voorzien van de geweldigste optische instrumenten, zal het vuur van dit geschut worden bediend. Het geschut en de commandopost zijn steeds bezet. Zij wor den beschermd door batterijen van kleiner kaliber. Deze weer worden door mitrailleur nesten tegen landingspogingen beveiligd. Tegen snelvarende motorbooten is kort halfautomatisch marinegeschut, dat zeer snel vuurt, opgesteld. Batterijen luchtafweer geschut van alle kalibers staan links en rechts in het duin. Ook naar de landzijde zijn er kazematten, om ook naar dien kant tegen verrassingen gedekt te zijn. Zoo is Nederland een bolwerk geworden en zal het, bij het' vorderen van den tijd, steeds meer worden. De weermacht, door burgelijke aannemingsbedrijven bijgestaan, heeft wonderen verricht. Tuinhoekje Mededecling van Tweede Ka- nerlid Het Tweede Kamerlid dr. L. G. Kortenhorst heeft in een vergade ring van de r.k. kiesveeeniging „Iedere Recht" te Groningen meege deeld, dat de Regeering de invoe ring van een weerbaarheidsbelasting voorbereidt. Deze zal worden geheven van personen, die buiten de mobilisa tie staan. CALLAXTSOOG IJ Misschien zal een lezer zijn hoofd schudden over het opschrift van dit artikeltje, omdat hij bg bloemenwinkels wel vaak de exotische planten met hun grillig gevormde bloemen in de uitstalling heeft gezien, maar er tevens bij gedacht heetf, dat de cultuur dezer planten zulke eischen stelt, dat er door een liefhebber niet aan gedacht kan worden er mee te be ginnen. Toch is iit niet het geval. Sommige orchideeën kunnen zeer goed in de huiskamer gekwaeekt worden. Daarom neme de onge- loovige lezer goed nota van dit schrijven. Ik hoop, dat hij dan één of meer der orchideeën, die een volgende keer besproken zullen worden, wil koopen om op die wijze zelf te probeeren of hij resultaten kan krijgen. Het opkweeken uit zaad is voor een lief hebber wel buitengesloten. Na te gaan waar om dit zoo is zou het bestek van dit stukje te buiten gaan. Laat ik alleen opmerken, dat de tijd tusschen het kiemen van het zaad en het voortbrengen van bloemen vaak vier jaren en soms nog langer duurt. Wij moeten dus beginnen bij een bloemist een bloeiend exemplaar te koopen. Daarbij behoort men zich £if te vragen welke plant gekocht zal worden, terwijl de behandeling bekend moet zijn. Orchideeën verdeeld men in twee groote groepen. Er znij aard-orchideeën en epiphy- tische orchideeën. Aardorchideeën wortelen in den grond. Zij worden dus evenals anders kamerplanten in een pot met aarde ge kweekt. Die aarde kan bestaan uit een derde bladaarde en twee derde fijn gehakte varenwortels. Bij deze planten heeft men op gemerkt, dat de wortels omsponnen zijn door z.g. zwamwortels of mycorrhizen. De zwam en de orchidee helpen elkaar. Men noemt deze samenleving symbiose. Daarom moet in de aarde, waarin de orchideee wordt geplant, ook de zwam aanwezig zijn. Toch gedijt ze ook wel in gewonen bóschgrond. De aarde moet goed met scherven gedraineerd zijn. maar toch ook weer niet overdadig. Een voorbeeld van een orchidee is Cypripedium of het Venusschoentje, dat een volgenden keer uitvoerig zal worden bekeken. Naast de aardorchideeën komen de apiphy- tische orchideeën voor. In tropische wouden waar de plantengroei zoo weeldering is, dat de zon nauwelijks of geheel niet door het bla derdak kan dringen, leven deze orchideeën op de toppen der boomen. Het zijn geen para sieten. Bij hun groei vormen zij een eigen- aaridg soort wortels; dit zijn luchtwortels. Ook ontstaan er bijzonder gevormde gewas sen, die schijnknollen genoemd worden. Daar zij zich zelfstandig voeden, verwondert het ons niet, dat deze orchideeën in potten ge kweekt kunnen worden. Een der sterkste vertegenwoordigers is de Odotoglossum grande, die wij eveneens een volgenden keer nader hopen te beschouwen. Natuurlijk zijn er nog vele andere orchi deeën. Zelfs bij de in het wild groeiende plan ten in ons vaderland komen ze voor. Ik hoop, dat de lezer van dit artikeltje zich nu heeft voorgenomen ook het tweede gedeelte met aandacht te lezen. A. v. d. LIJN. Na enkele weken uitstel ten gevolge van de onbegaanbare wegen, is Zaterdagavond in de zaal „De Haan" het 30-jarig bestaan van „Hulp in Nood" gevierd. De zaal was overvol toe nde voorzitter der jubileerende vereeniging, de heer Jb. Bak ker Az., de avond opende met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hierna gaf spr. een chronologisch over zicht van hetgeen zich in de afgeloopen 30 jaren had voorgedaan. Het begin. Het was op 2 Febr. 1910 toen in de Groote Keeten een twintigtal arbeiders bijeenkwa men. Het resultaat van de besprekingen was de oprichting van een ziekenkas „Hulp in Nood" genaamd. Het toenmalig bestuur be stond uit de hh. K. Hollander. A. Thomasz. S. Weij, A. Toes en M. Bakker. Hiervan ver vult thans de heer A. Toes na een korte on derbreking, nog een bestuursfunctie. In 1910 bedroeg de contributie f 0.05 per week per lid. In 1911 werd besloten tot uitkeering bij ziekte tot een bedrag van f 1.per dag. De na-oorlogstijd na 1918 vroeg meer van de kas en werd de contributie in genoemd jaar ver hoogd tot 15 cent per week. 1920 was een jaar van noodlijdendheid en sprong de ge meente bij met een subsidie van f 200. In 1921 werd de voorzitter K. Hollander op gevolgd door den heer J. Hollander, die deze functie waarnam tot 1936. De uitkeeringen werden in 1928 verhoogd en gebracht op f 9 per week. In 193G werd de heer J. Hollander opgevolgd door den thans nog zitting heb benden voorzitter, den heer Jb. Bakker Az. 1928 bracht een verlaging van het uitkee- ringsbedrag van f 9 op f 8 per week. In totaal werd in deze 30 jaren een bedrag van niet minder dan f 11.142.59 uitgekeerd. Spr. dankte alle aftredende bestuursleden voor hun werk voor de vereeniging gedaan en herdacht hen, die overleden zijn. De burgemeester spreekt. De voorzitter van de feestcommissie, bur gemeester G. D. llehorst, sprak vérvolgens een feestrede uit. In deze op rijm gestelde rede memoreerde spr. de gebeurtenissen in het 30-jarig bestaan der vereeniging. Op gees tige wijze belichtte spr. diverse voorvallen en wekte de arbeiders en kleine zelfstandigen op lid te blijven of lid te worden van de vereeniging. Vervolgens wenscht spr. de vereeniging namens gemeentebestuur en armbestuur ge luk met haar dertigjarig bestaan. Ook doet spr. dit namens de commissie voor ouden van dagentochten onder overhandiging van een enveloppe met inhoud. Hierna voert een rij van vertegenwoordi gers der zusterverenigingen, die allen hun gelukwensch bovendien vergezeld doen gaan van een gift voor de kas der jubileerende vereeniging. De voorzitter dankt alle sprekers voor het gesprokene en de gaven. Vroolijke klanken. Het is dan de beurt aan de muziekvereni ging ^jCalIantsoog" die altijd klaar staat om haar'medewerking te verieenen. Zij brengt een aantal marschen en eeïi wals, die pittig en goed werden geblazen. Het dankbare ap plaus was vei-diend. Tijdens de pauze werden loten voor een te houden tombola vlot verkocht. Er was meer vraag dan aanbod. Na de pauze het tooneelstukje „Liefde". Hierbij gaven de medespelenden hun diverse rollen goed weer. Het vijftal oogstte een da verend applaus en terecht. Tot slot verloting en een gezellig en druk hal tot laat in den nacht onder leiding van de band van den heer C. Kos cs. „Hulp in Nood" kan op een geslaagde her denking van haar 30-jarig bestaan terug zien. GECOSTUMEERD IJSFEEST. Gisteravond ijsfeest op de baan van „De Buurt"! Ondanks het dooiende weer was het ijs nog goed. Tegen zeven uur kwamen de deelnemers en heel veel belangstellenden naar de schitterend verlichte haan. 'n Vroo lijk stukje muziek. Alles werkte mee om de stemming te yerhoogen. Af en toe lachsalvo's als er weer een of ander origineel costuum 157 OPVAHENDEN VERMIST. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit- sche terpsdobootjager „Daring" getorpe deerd en gezonken is. Negen officieren en 148 minderen worden vermist. Men vreest, dat zij omgekomen zijn. Een officier en 4 minderen zijn gered. RUSSISCHE In Nederland beschouwt men de parachute doorgaans als een laatste redmiddel van den piloot. In Rus land echter gebruikt men het val scherm als een soort wapen, met be hulp waarvan al of niet gewapende mannen achter de vijandelijke linie kunnen landen en daarna vooral door sabotage veel kwaad kunnen doen. Het gebruik van de parachute loopt paral lel aan die van het vliegtuig; maar na de Vereenigde Staten heeft dit onderdeel in Rusjand de grootste vlucht genomen. De Sovjet-regeering, die reeds sinds jaren veel in het werk gesteld heeft "om een krachtige nationale luchtvaart te verkrijgen, trachtte voor alles de jeugd luchtvaartgezind „air- minded" te maken. De parachute was een Van de middelen die in dienst stonden van die luchtvaartpropaganda. Door het aanmoe digen van deze sport trachtte de regeering een groep mannen te kweeken. die de lucht strijdkrachten later groote diensten zouden nioeten bewijzen. r De leden van de Russische luchtvloot wer den in 1929 uitgerust met parachutes. Voor al de talrijke demonstratie-sprongen van ®en militairen vlieoer Minof hadden aanlei ding gegeven tot het nemen van deze maat regel. Pas later, toen de licentie voor de pa rachute-constructie werd verworven, begon nen de leidende personen uit de luchtvaart kringen intense propaganda te maken voor den parachute-sprong. Aan vallen moet je wennenl In het begin van 1933 stelde de chef van de luchtstrijdkrachten, Alksniss. voor. de pa rachute geregeld door het luchtvaartperso- neel te laten gebruiken. Ook onder de bur gerbevolking ontstond toen weidra een groo te belangstelling voor de parachute-sport, die zeer populair werd. Een belangrijke para chute-school was die te Touchine in de omstreken van Moskou welke in 1933 werd opgericht onder leiding van den piloot Mosjofski. Van hier uit werden weldra an- lere scholen opgericht. De instructeurs werden gerecruteerd uit 'e leerlingen van deze scholen. Genoemde inrichtingen hebben al len een springtoren van ongeveer veertig meter hoogte. Voordat de leer ling van het hoogste platvorm af springt, hangt hij met zijn handen aan de reeds geopende parachute; een kabel remt zijn val. De bedoeling van deze sprongen is dus uitsluitend dat de leerling gewend raakt aan het gevoel van vallen. Het vouwen is een kunst! De opleiding duurt ongeveer een maand, ge durende welke de leerlingen uitvoerig een uitgebreid programma afwerken. Zij leeren o.a., dat het valscherm bestaat uit speciale zijde, die groote stevigheid paart aan buiten gewone elasticiteit, en vóór alles leeren zij, hoe een parachute noet worden opgevou wen. Daarvan hangt immers grootendeels het functioneeren van het valscherm af. Vijftig, tachtig, honderd keer moet de leer ling de parachute opvouwen, en dan doet hij het soms de honderd-en-eerste keer nog fout. Haarfijn moet vouw op vouw gelegd worden, in de praktijk kan men immers bij het pakken maar één keer een fout ma ken Ruim drie uur hebben de nieuwelingen in bet begin noodig, voordat zij het valscherm weer netjes gevouwen hebben tot een pak van de grootte; 290 X 500 X 120 m M Lang zamerhand wordt de tijd korter. Wanneer zij er tenslotte getraind in zijn, kunnen ze het in twintig minuten voor elkaar krijgen. De eerste sprong. Pas wanneer de leerling het opvouwen van de parachute zoo goed beheerscht. dat hij het om zoo te zeggen slapende zou kun nen doen, en wanneer hij niet de geringste aarzeling meer laat blijken tijdens het sprin gen van den springtoren. vertrekt hij naar 't vliegveld. Bij een sportmachine wordt het in- en uitstappen en het juiste zitten een paar maal geprobeerd. De leeraar pompt zijn be schermeling nog eens in. dat hij tegen den wind moet springen, dat de beste hoogte zes- a achthonderd meter is en dat hij rustig moet tellen, voordat hij aan de ring trekt. Hoog in de lucht draait de sportmachine met den parachute-nieuweling aan boord zijn cirkels. Vol spanning staart de leeraar naar boven; eindelijk maakt zich iets van het vliegtuig los. Even later spreidt de para chute zich open: de eerste sprong is gelukt! Vijandelijke kogels ontwijkenl Doch hiermede is de opleiding nog niet voltooid, hoewel voor den leerling nu het ergste achter den rug is; hij is geheel ver trouwd geraakt met het parachute-springen. Zelfs de dapperste en meest bekwame para chute-springers bekennen immers eerlijk, dat zij de grootste vrees in hun leven ondervon den. vlak voordat zij er toe konden besluiten eerste sprong te ondernemen vanuit een vliegtuig. De militaire vlieger moet vervolgens voor al leeren, bij den sprong zijn parachute zoo lang mogelijk gesloten te houden. Zij sprin gen dan op vrij groote hoogte uit de vlieg machines doch openen hun valschermen pas op 200 a 300 meter boven den grond, ten einde de trefkans van het vi'andelijke af weergeschut zoo gering mogelijk te maken Een bijzondere prestatie was wel de sprong van den Rus Evdokimof: deze sprong name lijk uit het vliegtuig op een hoogte van 8100 meter en opende zijn parachute pas op 200 meter hoogte. Troepentransport per parachute. In 1936 werden in de Vereenigde Staten en in Rusland massaspron- gen gemaakt van 1200 manschappen, terwijl daarbij 150 machinegeweren en 18 lichte veldkanonnen per para chute naar benedPn werden gelaten. Het doel van deze massasprongen was de bestudeering der mogelijk heid. óm op deze wijze troepen achter de vijandelijke linies te brengen. De Russische parachutisten, die in de laat ste weken achter het Finsche front landden hadden echter over het algemeen geen wa pens bij zich. daar hun voornaamste doel sabotage en het scheppen van verwarring was. Om zoo weinig mogelijk op te vallen, mflet het aantal dezer parachutisten echter zoo gering mogelijk zijn. Bovendien staat de Finsche bevolking bijzonder argwanend te genover vreemdelingen, die als enkelingen achter het front worden aangetroffen of uit de richting van het front komen, zelfs wan neer zij goed Finsch spreken. Ook zijn de Finnen trouwens buitengewoon voorzichtig in hun uitlatingen geworden, niet alleen te genover vreemdelingen, doch zelfs ook te genover menschen. die zij zeer oppervlakkig kennen en die nog niet lang in hun omge ving wonen Zoo heeft ook dit Russische „wapen" tot nu toe niet veel succes gehad. aan kwam rijden. Verscheidenheid genoeg! Bij de groepen o.a. de redders, de Vredes engel in gezelschap van Mare; de lichte vrouwen van Folies Bergères (nou, nou, Red.); Zigeunerinnen; bij de enkelingen „Nieuwsberichten". Deze dame vestigde op geestige wijze via de radio-omroep, nog eens extra de aandacht op het centrum van ons dorp: de ijsbaan. Voorts 'n cowboy, sneeuw witje, piraten enz., te veel om allen op te noemen. Na afloop verzamelden velen zich in zaal „de Haan", waar de Groene Band de stem ming en de danslust opwekte, hetgeen onze militairen goed afging. De voorzitter van de IJsclub „De Buurt", de heer P. Vos Jbz, reikte na een kort dank woord de prijzen uit. De uitspraak der jury was als volgt; Afdeeling I: Groepen. Ie prijs, „Redders", de heeren A. Mooij, A. Kooij, J. Zeeman, W. v. Twuijver, H. Kooger Jr. en S. Baken; 2e prijs, „Finland", de heeren KI. Rietvink en J. Hidden. De heeren hielden en passant een collecte voor hulp aan Finland; 3e prijs, „Vredesengel met Mars", mej. D. Mooij en de heer ,T. Vos Jbz. Afdeeling II: Enkelingen. Ie prijs. Nieuws berichten, mei. L. Klos; 2e pr. „Cowboy", de heer G. de Vries; 3e prijs, „Pierette", mej. Toni Mooij. Tot slot een gezellig en druk „ijshal", in de zaal De Haan. KOEGRAS JUL1ANADORP sluitingsavond productiecursus, Verleden week had de sluiting plaats van de Productiecursus, welke te Julianadorp •s eohoi'den voor leden van de Holl. Mij. v. Landbouw, van de L.T.B. en van de Vereen, voor Oud leerlingen. De leiding van de cursus was bij den heer J. Hendrikx, hoofd van de school te Juli anadorp in goede handen. In zeven avon den is een geheel programma afgewerkt; o.m. zijn behandeld: de leer der veevoeding toegepast ook bij de tegenwoordige voed- selschaarschte, de bemestingsleer, 't ontwa teren van onze houw- en weilanden, enz. Na een zeer duidelijke inleiding was er ruim gelegenheid tot het stellen van vra gen waarvan steeds door velen werd ge bruik gemaakt. Bij het einde sprak de leider v. d. cursus zijn voldoening uit, dat voor deze cursus zoo'n groote belangstelling was en de op komst, niettegenstaande soms zeer gladde wegen, zeer goed. Namens alle deelnemers sprak de heer Th. Terra een hartelijk dankwoord aan het adres van den heer Hendrikx voor de vele kennis die hij de deelnemers had bijge bracht en voor de manier waarop dit ge beurd was. Het applaus van de curcisten toonde hoe allen hiermee instemden. De afdeeling Julianadorp van de V.A.R.A., hield Zaterdagavond een propaganda-bijeen- komst in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. Niettegenstaande de moei lijk begaanbare wegen was de zaal behoor lijk bezet. Na een kort openingswoord van den afdeelingsvoorzitter, verkregen de me dewerkenden van het ensemble Daan Pool gelegenheid om hun cabaret programma uit te voeren. Dat hun dit goed afgaat, we ten we zoo langzamerhand al. De heer N. Tj. Swierstra uit Hoorn sprak een kort propaganda-woord. waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot W1ERINGEN Het dienstmeisje van mevr. de Haan Bosker, mej. M. had het ongeluk met de hand tusschen de wringmachine te geraken Vrij ernstige verwondingen bekwam hierbij dit lichaamsdeel, zoodat de geneesheer er aan te pas moest komen. Dit is niet te veel gezegd! Tusschen Hippo- lytushoef en Oosterland stonden Zaterdag avond laat nog drie paarden in de weide. Dit is toch niet bepaald dierenbescherming, om in dezen harden winter die arme beesten 's nachts buiten te laten weiden! De weide ligt onder de sneeuw. Het is te hopen dat hier spoedig van hoogerhand ingegrepen wordt ALKMAAR. 17 Febr. Eierveiling v. Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 175.000 kipeieren 5.50—6.35. klei ne 5.355.50 per 100 stuks. NOORDSCHARWOIIDE. 19 Febr. Uien 7 608.20, drielingen 3.303.60. gro ve uien 77.20, roode kool 6.707.50, gele kool 44.50 De veiling duurt voort. ALKMAAR, 19 Febr. Veemarkt. 96 vette koeien 130310, 6 graskalveren 4070. 300 nuchtere kalveren (slacht) 512, 28 vette schapen 23—36. 312 .vette varkens 56—62 ct. per Kg.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3