'Caïel&ity 0 korting [jUÏTIR TJE«' Beethoven's „Zevende" Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Diversen De Volksraad en de slagkruisers Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs SlwcelicPi nieuuM Vertrokken personen Ingekomen personen Burgerlijke Stand van Texel ïliejuwJ uit Wil Pia\te£ij& iuta\w-e£ en tol utedeAqienb K. ia. d. Qunyen (Gupi) B. PROOST, Praktijk Hervat* fa C.. J.SANDERSE, v.Gzlinsfr. 117. Tel 467 DESKUN DIG Hardrijderij voot heeren Leuke kamers fyutteAtje. aangeboden Wenscht U een Taxi? SANDERS E, aangeboden gevraagd aangeboden De minister heeft spoedige toezending van het wetsontwerp toegezegd Om het kampioenschap van Nederland f^iietpu-aaAiê^Auifiten Tijdschriften IC&ift zn Tjendrnq, Zooals wg reeds schreven, zal a.s. Woensdag op het 5e Marineconcert een vertolking ge geven worden van Beethoven's 7e Symphonie. Van dit werk laten wij hieronder enkele bij zonderheden volgen. Hoemeer men de Symphonieën van Beet hoven leert kennen, des te meer staat men ver baasd èn over den reuachtigen inhoud van ge dachten die ze vertoonen. èn over het volstrekt individueele karakter dat elk van die werken draagt. Na de heroïsche derde, de naïeve vierde, de trotsche vijfde en de idyllische zesde, nu weer de dyttriamtische zevende; de Symphonie, door Wagner genoemd de „A po these des Tanzes", „Dionysosfest". Met een zeer lange, door veel afwisseling steeds boeiende inleiding, begint ze. De hobo geeft twee motieven te hooren, eerst eenige halve noten, (stafmuzikant De Rooy), later, met meer bewerking, deze twee samen zjjn het materiaal voor de inleiding. Krachtige en teere passages wisselen elkaar af en veroorzaken weldadige tegenstellingen. Plotseling breekt de gang van het stuk af; zes maten lang hoort men niets dan een tus- schen blazers en strijkers afwisselende toon E Dan zet, met een pikanten rhythmus, altijd op diezelfde toon E, het Vicace in: meerdere in strumenten voegen zich samen om een accoord van A. Cis. E. te vormen en in de vijfde maat treedt dan het hoofdthema in de fluit op. Ge durende den geheelen satz blijft de rhythmus heerschen en toch is nooit van eentonigheid sprake; integendeel, geregelde afwisseling men lette bij de uitvoering vooral op de modula- torische beweging in dit eerste deel en op het tweede thema, hetgeen de aandacht voortdu rend geboeid houdt. Ook de doorwerking is trots de ook daar altijd volgehouden rhythmus, van het begin tot het eind belangwekkend en biedt aan het slot (men luistere thans goed) in de climax waarmee het terugkeeren van het hoofdmotief wordt voorbereid, een stuk van monumentale grootschheid. Het Coda is voor een groot gedeelte op een „basso ostinato": (hardnekkige bas) en ook hier is te bewonderen hoe Beethoven met de eenvoudigste middelen enorme effecten be reikt. Het Allegretto. In de eerste twee uitvoeringen van deze Symphonie (op 8 en 12 December 1813) moest het tweede gedeelte (Allegretto) om de storm achtige toejuichingen, tweemaal gespeeld wor den. Het was dus reeds dadelijk, wat het tot later gebleven is: een lievelingsstuk van den concert bezoeker. Vreemd is de aanvang en even vreemd het eind; beide keeren één onbevredigend accoord van de blaasinstrumenten! Na dit accoord stemmen alten, violoncellen en bassen eene epi sode spelen de alten en violoncellen eene wondermooie tegenmelodie; tweemaal treden beide melodieën vereenigd op, steeds sterker geïnstrumenteerd en steeds grooter omvang van het toongebied bestrijkend. Drie korte overgangsmaten, en in een troos tend A groote terts zingen te zamen de clari- netten en fagotten met hun eigenaardig coloriet en brengen het hare bij in deze satz. Mooi is hier ook de canonische passage van clarinet en hoorn (stafmuzikanten Pintse en Hoogervorst Onverwacht wordt nu de satz ruw afgebro ken en treedt de herhaling van den hoofdsatz in. Thans ligt het eerste thema in de bas en spelen de houten blaasinstrumenten de tegen- melodie en eerste violen en alten begeleiden met zestiende figuren. Als vervolg op dit gedeelte komt een fugato met twee subjecten: waarna volgt eene (ver korte) herhaling van den middensatz in A groote terts en eene laatste herhaling van het hoofdthema aller-interessantst door de vari- eerende instrumentatie in groepen van telkens twee maten, komt als slot. over de maand Januari. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 bakkers (2 ben. 18 j.), 3 bankwerkers, 2 betonvlechters, 4 bollenarbeiders (1 ben. 18 j.), 8 chauffeurs, 6 conciërges, 1 controleur, 1 electricien ben. 18- j., 14 grondwerkers, 1 hei baas, 6 incasseerders, 8 kantoorbedienden (3 ben. 18 j.), 1 kapper, 3 kellners, 1 kleermaker, 11 landarbeiders, 1 loodgieter, 5 loopjongens ben. 18 j., 1 machinist, 1 mag.bediende, 1 ma troos, 5 metselears, 2 mpnteurs. (1 ben. 18 j.), 0 opperlieden, 1 scheepmaker ben. 18 j., 25 schilders (5 ben. 18 j.), 3 steenzetters, 2 sto kers, 1 straatmaker. 1 stucadoor, 51 timmer lieden (2 ben. 18 j.), 34 transp.arbeiders, 4 tuinlieden, 1 vischknecht, 1 vrachtrijder, 106 werklieden (10 ben. 18 j.). Totaal 328 personen. Aanvragen kwamen in om: 3 bakkers (2 ben. 18 j.), 1 chauffeur, 4 con ciërges, 3 controleurs, 4 huisknechts (2 ben. 18 j.), 5 kantoorbedienden (2 ben. 18 j.), 1 kapper ben. 18 j., 6 loopjongens (5 ben. 18 j.), 2 mag.bed., 2 schilders (1 ben. 18 j.), 1 sla- gersl.1., 1 stoffeerder, 2 stokers, 9 timmer lieden, 8 transp.arb., 101 werklieden (4 ben. 18 j.). Totaal 153 personen. Geplaatst werden: 1 bakker ben. 18 j., 1 chauffeur, 2 conciër ges, 3 controleurs, 3 huisknechts (2 ben. 18 j.), 4 kantoorbed. (1 ben. 18 j.), 2 loopjongens (1 ben. 18 J.1 mag.bediende, 2 schilders (1 ben. 18 j.), 9 timmerlieden (4 uit Velsen), 8 transp.arbeiders, 99 werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 135 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden in geschreven: 5 bakkers, 4 bakschippers, 14 bankwerkers (4 ben. 18 j.), 3 betonwerkers, 1 boekbinder, 40 bollenarbeiders (3 ben. 18 j.), 29 chauf feurs, 1 colporteur, 11 conciërges. 1 controleur, 1 contr.werker, 2 electriciens ben. 18 j., 84 grondwerkers, 1 heibaas, 9 incasseerders, 20 kantoorbed. (3 ben. 18 j.), 1 kapper, 7 kellners, 1 ketelmaker, 1 kleermaker, 1 koperslager, 116 landarbeiders (1 ben. 18 j.), 3 letterzetters, 4 loopknechts (2 ben. 18 j.), 2 machinisten, 2 mag.bed., 6 matrozen, 28 metselaars, 1 mole naar, 1 monteur ben. 18 j., 4 motordrijvers, 28 opperlieden, 1 reiziger. 2 scheepmakers, 54 schilders (1 ben. 18 j.), 1 schoenmaker, 6 steenzetters, 1 stoffeerder, 2 stokers, 3 straat- makers, 4 stucadoors, 1 stuurman, 1 stypeur, 75 timmerlieden (2 ben. 18 j.), 1 touwslager, 150 transp.arb., 15 tuinlieden, 6 visschers, 2 voerlieden, 1 wachtaman, 270 werklieden (16 ben. 18 J.). Totaal 1030 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 4 aardappelschllsters, 2 dagdienstboden, 5 dagmeisjes (2 ben. 18 j.), 4 dienstb. intern (1 b. 18 j.), 1 huishoudster, 1 hulp in de huis houding, 1 kinderjuffrouw, 2 morgenmeisjes ben. 18 j., 5 verkoopsters (1 ben. 18 J.), 14 werksters. Totaal 39 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 aardappelschilster, 11 dagdienstboden (2 ben. 18 j.). 13 dagmeisjes (3 ben. 18 J.), 3 dienstb. intern, 1 huishoudster, 19 morgen meisjes (11 ben. 18 j.), 1 naaister, 3 noodh. dienstb. (1 ben. 18 j.), 1 strijkster, 1 verkoop ster, 12 werksters. Totaal 66 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 3 dagdienstboden, 3 dagmeisjes (.2 ben. 18 j.), 2 dienstb. intern, 9 werksters. Totaal 18 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden in geschreven 4 aardappelschilsters, 1 dagdienstbode. 2 dagmeisjes (1 ben. 18 j.), 2 dienstb. intern, 1 huishoudster, 4 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.), 3 verkoopsters (1 ben. 18 J.), 5 werksters. Totaal 22 personen. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden. 1 Rijksdistributiekaart; 2 ringen met sleu tels; 1 motorhandschoen; 1 paar handschoe nen; 1 Ned. Bankbiljet; 1 radiateurdop; 4 zakjes met noten; 2 zakjes met gedroogde appeltjes; 1 zakje met dadels; 1 tasch met levensmiddelen; 1 portemonnaie met inhoud; 1 fietspomp; 1 paar wanten; 1 schuifpasser; 1 belastingmerk1 vulpen; 1 ijzerzaag; 1 zil veren rozenkrans. Verloren: 6 portemonnaie's met inhoud; 1 zilveren ringetje met roode steentjes; 1 nik kel armbandhorloge; 1 grijze trui met blauwe kraag; '1 bewijs van 'toewijzing van 30 kg suiker; 1 zilveren dameshorloge; 1 vulpen; 1 bankbiljet van 10; 1 bril met zwart montuur; 1 uniformplaat posterijen; 2 sleden; 1 school- tasch met schoolbehoeften1 broche. Zeeuw- sche knoop; filmpjes ten v. d. Berg; 1 verchroomd dameshorloge. RECTIFICATIE KRUISWOORDRAADSEL. In de opgaaf moet tusschen Hor. 32 en 35 ingevoegd worden: „33. Oplettendheid". MEVR. KEESOOMDIJK OVERLEDEN. Ten huize van haar zoon. prof. Keesoom, overleed Zondag te Leiden, in den ouderdom van 88 jaar. mevr. de wed. H. W. Keesoom Dijk. De overledene is gedurende een lange reeks van jaren regentes geweest van het A!g. Weeshuis, alhier en heeft zich door haar flink optreden in deze functie zeer verdien stelijk gemaakt. D ETEXELSCHE BOOT. Bij informatie bleek ons, dat de Texelsche boot vandaag tweetal den overtocht zal ma ken, n.1. zoowel van Den Helder als Texel, om 10 uur en 1 uur. Johanna de Jong van Den Hoorn 73 naar Alkmaar, Julianalaan 14. Geertruida van Twisk, van De Koog 175; naar Amsterdam, De Lairessestraat 137 bis. Leonard Keyser, De Waal 39, van Gronin gen, Brinklaan 39. Dieuwertje M. Mes, C 73, van 'Jrootebroek G 79. Wouter H. de Jongh, C. 41, van Wijk bjj Duurstede, Peperstraat 32. A. G. van der Riet, De Mok, van Den Hel der, Wachtschip. Theodorus van Munsteren, De .Vlok, van Den Helder, Wachtschip. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. Een nieuw geval van miltvuur heeft zich voorgedaan op de boerderij van P. van Lenten te Waalenburg. De overige boerderijen zijn als „hersteld" opgegeven. van 10 tot en met 16 Februari 1940. GEBOREN: Theodora, d. v. D. Witte en H. Witte; Henriette gornelia, d. v. J. Bruin en A Boot;Willy, d. v. A. Backer en J. van Putten; Simon Andreas, z. v. J. R. Ran en A. M. Keijzer; Pieter Jan, z. v. W. Z. Stolk en A. Blom. ONDERTROUWD: H. D. Markus en A. C. Boon. OVERLEDEN: Trijntje Reuvers, 84 jaar, wed. v. D. Péper; Neeltje Roeper, 85 j., wed. v. K. Roeper; Adriana de Boer, 71 jaar, echtgen. v. J. H. Timmer; Trijntje' Kikkert, 79 jaar, wed. v. J. Koopman. GEVONDEN: een leesboek, een leeren riem, een heerenfiets, een damesfiets. Urk, 16 Febr. Heden werd aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 70 pond schar, prijs 1013 ct, 60 pond schelvisch, 1214 ct. en 55 pond wijting, 1011 ct., alles per pond. ZEER ERNSTIG GEVALLEN. De gemeente-arbeider J. Romkes is uitge gleden en zeer ernstig komen te vallen. De toestand, welke zich eerst ernstig liet aan zien, is nu eenigszins beter geworden. Den 18den Februari is overleden onze beste Moeder" Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder JANNETJE DUIT, Wed. van B. BOEKEL, in den ouderdom van 82 jaar. Den Helder, 18 Februari 1940. Badhuisstraat 14. Uit aller naam: N. A. KOEKENBIER—BOEKEL. Geen bloemen. Geen bezoek. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woensdag 21 Februari a.s., namidd. 2 uur. Bij mijn vertrek naar N.O.-I. alle vrienden en kennissen een 19 Februari 1940. en nogmaals mijn dank aan hen, die mij een blijvend aandenken aanboden. a.b. m „Chriitiaan Huygens" Mevr. M. MOLEMAN— SCHOLTEN. t. a. „Christiaan Huygens". Laat U geregeld W. en Waterg. het kost maar 85 ct. bij VAN DER VELDE „Het Kappershuis" Telef. 152 Keizerstraat 26 Aria, Voorioopig Vrijdags GEEN spreekuren. Voor SCHILDER, GLAS I of BEHANGWERK IK. MEIJER I SCHAGENSTRAAT 12 Telefoon 908 Doe gewoonkoop gewoon en.... Nederlandsch fabrikaat! De grootste keuze en laagste prijzen. f QQ 50 vanaf I 00, opgebouwde reclame campagnes voor een goed artikel, of een goede zaak. systematisch in couran ten gevoerd moeten slagen Vanaf heden Eén week een extra aanbieding Alleen maar één week bij contante aankoop. ink.comb. „Nederland", Spoorstraat hoek Koningstraat Heldersche Ijsbaan „Nieuweweg", Den Helder Ijs en weder dienende Woensdag 21 Februari a.s. Aanvang n.m. 1.30 uur. Inleggetd hardrijders 50 ct. Prijzen: f25.f 1 5.f7.50, f5. f2.50 Aanmelden Dinsdag v.m. 10 uur tot 1 uur n m. gebouw Ijsbaan. Toogang publiek met schaatsen 25 cent, zonder schaatsen 15 cent ZIEKTE» uitkeering per dag bij tijdelijke ongeschiktheid Assurantiekantoor Koningstraat 90 Tele oon 984 JOOP NUGTER geeft voor origineele lompen 25 cent en lompen 9 cent p. kg en de hoogste waarde voor Metalen, Rubber, IJzer, Kachels, Fornui zen, Meubelen, Boeken, Zolder- opruimingen, enz. Overal te ontbieden. Schagenstraat 18. Zoekt U frtsch ingerichte kamers Hebt U er nog een paar vrij Geeft dan nog heden Uw •p. De kosten? Gering! Dan naar v. Galenstraat 117 - Tel. 467 H.naaimachlne, Tr.n.machine, Velo Waschmaohfne m. wringer, Stofzuiger, 2 Divans, Haard, H.kachel, Beste Flets. Hoofdgracht 24. Gevraagd bjj een oude dame een flinke HUISHOUDSTER, bekend met lichte verpleging. Intern. Opgave van verlangd sa laris. Leeftijd boven 35 jaar. Brieven onder No. 352, aan het Bureau van dit blad. Voor direct gevraagd in klein gezin net MEISJE van 8 uur v.m. tot 3 uur n.m. Zondags vrij. Wasch buitenshuis. Adres: Mevr. DE JONG, Kei zerstraat 90, boven Bat'a. Wordt gevraagd: FLINKE SLAGERSLEERLING. Adres: C. DE BEURS, Spoorgracht 16. Gevraagd DIENSTMEISJE van 7.30 tot 2.30. Zondags vrij. Loon 6. Adres: Bureau van dit blad. Voor direct gevraagd: DAGMEISJE, van 85 uur. Aanm. van 67 uur: Singel 43. Aangeboden: ZIT- EN SLAAPKAMER. Adres: Lijsterstraat 34. Per 1 Maart gevraagd door jónge man PENSION met huise lijk verkeer, of Zit-SlaapRamer met pension. Brieven met prijs enz. onder No. 351, Bureau van dit blad. Te koop aangeboden voor bil lijken prijs een zoo goed als nieuwe EMMERKACHEL. Adres'; Dijkstraat No. 5. MOOIE DUITSCHE HERDER zeer waaksch. Koopje! Adres: 2e Emmadwarsstraat 5. 50.ter leen gevr., tegen 4 rente. Maandelijksche aflossing nader overeen te komen. Brieven onder No. 353, aan het Bureau van dit blad. HUWELIJK. Ontw. Jonged. (midd.st.) prov. Z.H., zoekt ser. kennismaking met zeeofficier, marine of gr. vaart, niet ben. 33 j. Uitv. br., discr. verz., onder No. 349, Bureau van dit blad. Onderwijzer vraagt KOSTHUIS. Aanwezigheid van orgel ge- weiist. Brieven met opgave ver langd .kostgeld Dijkstraat 30. Militair L.M. zoekt kennis making met nette Dame, 2530 jaar. Brieven onder No. 350, Bureau van dit blad. De motie-Roep met 41 tegen 7 stem men aangenomen. De Volksraad heeft .naar Aneta uit Batavia meldt, de motie behandeld, welke is ingediend door de heeren Roep (P.E.B.), Verboom (Vad. Club), Soekawati (P.E.B.) en Blaauw (I.E.V.), waarin o.a. wordt gevraagd te bevorderen dat de. Volksraad nog in de aanstaande buiten gewone zitting, aansluitend aan de momen- teele gewone zitting, inzake het wetsontwerp over den bouw van slagkruisers advies zal kunnen uitbrengen. De zitting werd o.a. bijgewoond door den vice-president van den Raad van Indië, mr. Spit. De regeeringsgemachtigde, vice-admiraal Helfrich, commandant van de zeemacht, deel de mede, dat de regeering er prijs op stelt te verklaren, dat de Nederlandsche regeering heeft besloten den bouw van drie slagkruisers te bevorderen. Op een verzoek om inlichtingen heeft het opperbestuur medegedeeld, dat het wetsontwerp niet vóór eind Februari den Volksraad zal kunnen bereiken. Hoewel met de samenstelling de meeste spoed wordt betracht, kan de datum van indie ning nog niet worden vastgesteld. Op een vraag van den heer Roep (P.E.B.) of het wetsontwerp vóór 1 Maart Indië be reikt, verklaarde vice-admiraal Helfrich dit niet te kunnen verzekeren. De motie-Roep c.s. werd hierna aangenomen met 41 tegen 7 stemmen. Tegenstanders waren de leden van de Nationale fractie en van de Indonesisch Nationalistische groep. De N.R.Ct. teekent hierbij aan, dat de ge wone zitting 20 Februari sluit. Uit de laatste berichten blijkt, dat de agenda dan nog niet zal zijn afgehandeld, zoodat de gewone zitting- onmiddellijk zal worden gevolgd door een buitengewone. Als het wetsontwerp dus eind Februari den Volksraad bereikt, zou het, naar onze berekening, in die buitengewone zitting kunnen worden behandeld. Men mag dan verwachten, dat ó,e regeering al het mogelijke zal doen, om te bereiken, dat het nog vóór het zomerreces in Tweede en Eerste Kamer zal worden afgedaan. De uitslagen van de partijen, gespeeld voor de zesde ronde van het tourr.ooi om het kam pioenschap van Nederland luiden: HamJurg 20 SuykLochtenberg 20 LigthartVos 1—1 Dukelv. Dartelen 11 De uitslagen der partijen, gespeeld voor de zevende ronde van het tournooi om het kam pioenschap van Nederland, luiden: Van DartelenKalden 11 RustenburgBom 20 LigthartHam 11 KeilerVos 20 SuykDukel 20 De stand is thans: 1. Keiler 11 punten (6); 2. Suyk 10 punten (7); 3. Rustenburg 9 punten (6); 4. Dukel 8 punten (7); 5. Ham 6 punten (6); 6, 7 en 8 Jurg, Kalden en Ligthart allen 6 punten (7); 9. Lochtenberg 5 punten (7); 10. Van Dartelen 5 punten (8); 11. Bom (4 pun ten (5) en 12.' Vos 4 punten (7). STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Joh. v. Oldenbarnevelt, 17 Febr. van Batavia. Sembilan, 15 Febr. te Batavia. HOLLANDn.MERIKA LIJN. Breedijk, 16 Febr. te New York. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Baroe, pass. 15 Febr. St. Helena. Java, 15 Febr. te Eelawan. Siantar, 16 Febr. van New York. Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, uitgave C. A. Spin Zn., N.Z. Voorburgwal, Amsterdam. De omslagpagina van het nr. van 16 Fe bruari vertelt bij een paar plaatjes over de Finsche Lotta's, de meisjes, waar we in den laatsten tijd zooveel van gehoord hebben en die dapper meewerken aan de verdediging van hun land. De foto-pagina vertelt, dat niettegenstanade kou en sneeuw de lente toch heusch wel zal komen. De tweede fotopagina brengt bij een plaatje een praatje over het bezoek van de kudde. De redactrice vervolgt haar verhaal „In dagen van strijd" en mevr. Rijnbachv. Gelder vertelt over „Hippo en zijn lotgevallen". Verdere vervolgverhalen en handige bezigheidjes vullen dit nr., dat voor de heele kleintjes en voor de grooteren aller aardigste lectuur bevat. VIERDE OECUMENISCHE JEUGDPRIJSVRAAG. De oecumenische jeugdcommissie heeft, daar toe in staat gesteld door de Zelah van Loan- stichting, voor de vierde maal haar inter nationale jeugdprijsvraag uitgeschreven De prijsvraag is in tweeën gesplitst; onder het gezamenlijk thema „Christus en de wereld broederschap" moeten de jongeren (die in 1923, 1924, 1925 en 1926 geboren zijn) een uit legging van het wtfbrd Micha 4 15 leveren, terwijl de ouderen (die in 1919, 1920, 1921 en 1922 geboren zijn) de vraag behandelen: ,floe kan men een wereldbroederschap opbouwen, waarin oorlogen uitgesloten zijn1" De manus cripten mogen 10002200 woorden tellen; en elke taal is veroorloofd. Inzending is vóór Kerstmis 1940. De eerste prijs is 300 Zwitser sche francs. Het algemeen adres voor infor maties ter zake is het bureau der Oecumenische Jeugdcommissie, af deeling „Wettbewerb", Rue des Paquis 52 te Genève. DE EERSTE KRANT. Tibet doet zijn intree in het moderne cultuur- verkeer. Het is daar thans namelijk tot de uit gifte van de eerste krant gekomen, het „Tibet- Nieuws". Dit blad verschijnt te Tatschinlu; de eerste Tibetaansche journalist, die deze her vorming in het zoo afgesloten land heeft aan gedurfd, heet Thartsohin Babu. Er wordt bij gemeld, dat hij aanhanger der Christelijke reli gie is. Daar er in Tibet geen post is, gaat de verspreiding op zijn Tibetaansch; de krant wordt met de karavanen meegegeven. JODEN IN PALESTINA. Volgens de Jnformations de Palestine" is de Joodsche bevolking van Palestina begin 1940 op 415.000 zielen te stellen. De toeneming in 1939 was 39.000 zielen, van wie 7000 door ge boorte en 32.000 door immigratie. Naar men weet heeft het Britsche gouvernement als man- daatmogendheid over Palestina, de geheele im migratie vanaf October 1939 tot Maart 1940, stopgezet. Het uitvoerend comité van het Jood sche Bureau voor Palestina heeft daartegen heftig geprotesteerd, er op wijzende, dat in het levensbestaan van 3 millioen Poolsche Joden, die evenzeer als het Poolsche volk zelve bond- genooten van de gealllieerdgn zijn, moet wor den voorzien. RUSSISCH. 1 olgens het Journal Réligieux de la Suisse Romande heeft het hoofd der godloozen in Rus land Jaroslawski rapport uitgebracht over zijn jongste inspectiereis in het door Rusland be zette gebied van Polen en heeft hij daarin ver klaard. dat dit deel van Polen volkomen van al net kerkelijke dat er was, gezuiverd is; de meeste geestelijken zijn naar Roemenië of naar Duitschland gevlucht; de overigen zijn ten ge tale ran te zamen 3679 gearresteerd en naar de verste gebieden van de Sovjet-Unie getranspor teerd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6