Holland verzendt ski's Het meisje HET WRAK vuren van Tohr negen dooden Voor het brave Finland" uitcLe£unc(ifLO-om met de Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs ROTTERDAM VERZAMELPLAATS. (Van onzen Rotterdamschen correspondent) Het Finsche leger zonder Ski's is een molen zonder wieken een auto zonder wielen Geen wonder dus, dat sedert een der grootste Ski-fabrieken in Finland door een bomaanval is vernield, de Finnen de vrees koesteren, dat hun troepen zich in de toekomst niet snel genoeg meer kunnen verplaatsen. Er dreigt in Finland tekort aan Ski's te ontstaan! De ski's (suksets in het Finsch) vormen wn belangrijk onderdeel'van de uitrusting der Finsche militairen Men heeft se dert het uitbreken van den strijd, tusschen Finland en Rusland kunnen constateeren, hoe vlug en gemakkelijk de Finsche pa trouilles zich in de onmetelijke Finsche sneeuwvelden kunnen verplaatsen. Gebrek aan „suksets" zal de kracht van het Finsche leger in belangrijke mate on dermijnen, vandaar dat men in verscheide ne neutrale landen pogingen in het werk stelt om de Finnen aan ski's te helpen. In ons land heeft de Finsch-Neder- landsche vereeniging het initiatief genomen om ski's voor de Finnen bijeen te brengen. De firma D. Bur ger en Zn. te Rotterdam heeft zich bereid verklaard, de ski's in ont vangst te nemen, te verpakken en njiar Finland te verzenden. Wanneer het Finsche leger te kampen zou hebben met een tekort aan rijwielen, wij twijfelen er niet aan, of de groote Stockholm-loods aan de IJsselhaven te Rot terdam zou na de eerste oproep, te klein blijken te zijn om de karretjes te bergen. Reeds honderd paar ontvangen. Vraagt men aan 1000 Nederlanders: Hebt u ski's, 999 zullen u een ontkennend ant woord geven. Uiteraard zal het aantal ski's, dat in ons land wordt verzameld, klein blijken te zijn. Men heeft op eenige tien tallen paren gerekend. Het totaal aantal toegezonden ski's blijkt alle verwachtingen te over treffen. Wij hebben deze week een bezoek gebracht aan de loods van Burger en wij telden ruim 100 paren die afkomstig zijn uit alle deelen des lands, o.a. uit Amersfoort, Ber gen op Zoom, Den Helder, Leeuwar den. De ski's stonden in een lange rij tegen de wanden van een zijvertrek van'de groote Stockholm-loods, veilig achter slot en grendel. Woensdag was men reeds ver heugd toen men 6 paren had ontvangen. Men heeft de ski's onmiddellijk met een juist vertrekkend 'stoomschip naar Scan dinavië verscheept. Thans liggen er ruim 100 paren voor vezending gereed. Het ziin vogels van diverse pluimage. De ski's, welke de Nederlanders gebruiken zijn meestal afkomstig uit Zwitserland. Van daar dat de meeste ski's het naamplaatje droegen van een fabriek uit het land van de eeuwige sneeuw Van het heste hout gesneden. Wij zagen evenwel ook ski's, die van het beste hout waren gesneden. Het z.g. Hi- kori-hout. De schenker had de ski's in FEUILLETON Naar het Engelsch van Norman Charlton 23. Verder een man met een ordinair ge zicht, een paardenhandelaar; zijn naam kan ik wel gewaar worden. U bedoelt meneer Warden, ja, die hoort tot de bende. Gaat u voort. De derde is een oude man met een grijze snor. Lilian was verbaasd. Wie kan dat zijn? Hij was bij dat voorval op Seamore Place tegenwoordig. O, u bedoelt mijn vader. Ja natuurlijk was hij daar. Ja, dat zal uw vader geweest zijn. Alle drie, u zelf inbegrepen, zullen vóór den nacht gearresteerd worden, als Toch zeker samen met uw .zoon, ver onderstel ik? Met die opmerking hoeft u niet op mijn toegevendheid te speculeeren. Ja, mijn zoon ook, hoewel als de waarheid aan het licht komt, wel bewezen zal worden, dat er zwaar der tegen hem gezondigd is, dan dat hij ge zondigd heeft. Lilian lachte. Lieve mevrouw Hemmings, deze grap heeft nu lang genoeg geduurd. Het zal een geweldige opluchting voor u zijn te hooren. dat u het slachtoffer bent van een kolossale vergissing. Uw zoon behoort niet tot een dievenbende, ik zelf, mijn tante en mijn vader evenmin. We zijn een heele respectabele familie. Gelooft u dat u me voor den mal kunt houden? Maakt u zich daar geen illusies van! Laten we maar een einde maken aan dit ge sprek, nu ik gezegd heb wat ik te zeggen had. Hoort u me alstublieft aan, zei Lilian. Ik ben erg onverstandig geweest en voel Finland gekocht en nadien had hij er ver scheidene lange afstandswedstrijden mee gereden. Hoewel een dergelijk geschenk bijzonder wordt gewaardeerd stellen de Fin nen evenwel ook hoogen prijs op ski's van goedkooper materiaal vervaardigd. De gloednieuwe ski's, gezonden door een dame uit 's Gravenhage zullen dan ook wel even welkom zijn als de tientallen andere „lat ten", die korten tijd geleden nog goed in gevet op de zolders van de schenkers heb ben gestaan, die ze eenige weken per jaar hebben gebruikt tijdens de wintersport in Zwitserland. Wanneer enkele niet geschikt blijken te zijn om er mee te patrouilleeren, zullen deze zeer zeker gebruikt kunnen worden als onderdeelen van sleden, waarmede ge wonden, proviand en munitie worden ver voerd. Tijdens ons bezoek aan de loods werden er nog 6 paren ski's bezorgd, zoodat het aantal, dat dezer dagen zal worden ver scheept meer dan honderd zal bedragen. Goede wenschen gaan mee. Men heeft ook een paar ski's van een schenker uit Duitschland ontvangen. De meeste paren zijn yoorzien van naamkaart jes der afzenders. Bovendien hangen er labels aan met opschriften als: Voor de dappere Finnen! Good Luck Finland; Voor het beste brave Finland; Vive la Finlande, e.a. Wel een bewijs dat men hier te lande meeleeft met het lot van die dappere kleine schare in het Noorden en dat men vurig verlangt dat dat kleine volk zal stand- rouden in den ongelijken strijd tegen de groote Russische overmacht. Duikers ondervinden een gru welijk avontuur. Alle zeeën der aarde bezitten hun geheimen en. raadsels; en zoo gaat het ook met de Caraïbische Zee. In de nabyheid van het eilandje Las Perlas ligt, 57 meter onder de op pervlakte der zee, een wrak, dat zijn mysterie slechts ten deele heeft prys gegeven. De ligging van het wrak werd eigenlijk bij toeval ontdekt door een Arnerikaanschen duiker, die voor een andere opdracht was afgedaald Hy stiet op" een loodrecht uit den zeebodem opryzend rif, op den top waarvan hij een wrak ontdekte. Men kon er maar niet in slagen, ergens den naam van het verongelukte vaartuig te ontdek ken, welke moeite men zich daarvoor ook gaf. Doch toen de duikers aan land geko men, ruchtbaarheid gaven aan hun ontdek king, fluisterde men hun in het oor, dat het zonder eenigen twijfel het wrak was van het .schip der geheimen". Eenige dagen daarna ontving de Amerikaansahe duiker bezoek van een ouden man met sneeuwwit haar, die de dringende bede tot hem richt te, het wrak nauwkeurig te onderzoeken. Het kwam er voor hem in de eerste plaats op aan, dat de negen lijken werden gebor gen, die zich aan boord moesten bevinden. Hij bood den duiker aan, voor elk lijk, dat geborgen werd, duizend dollar te betalen, met een extra premie van 1000 dollar, in dien de lijken alle negen aan land werden gebracht. Op zoek naar de offers der zee. Een dergelijk anbod was den Amerikaan nog nooit gedaan. Hij begreep niet. waarom een levende 10.000 dollar over had voof ne gen lijken. Hij wilde er in elk geval meer van weten, waarop de oude man hem ver telde dat geruimen tijd geleden negen le den van schatrijke Zuid-Amerikaansche families met dit schip waren uitgezeild, ten einde zich in yeil'ffheid te brengen voor een dreigende revolutie. Het vaartuig had evenwel op onverklaarbare wijze schipbreuk geleden. De geheele bemanning had zich weten te redden, doch de passagiers waren allen omgekomen. Daar hij de zaak niet goed vertrouwde, ging de Amerikaan niet op het aanbod in, hoewel de oude ma nna- drukkelijk verklaarde, dat het de familie van de negen omgekomenen er uitsluitend om te doen was, hun dood te kunnen laten vaststellen met het oog op de uitbetaling der levensverzekering en het regelen van eenige erfeniskwesties. Daar zijn pogingen, om den Amerikaan over te halen, alle schipbreuk leden, zag de grijsaard om naar andere duikers; daarbij kwam hij in kennis met zekeren Tarpon, die zich bereid ver klaarde om te zamen met zijn assistent Cra ker het waagstuk uit te voeren., In de diepten der zeeën. De Amerikaansche duiker maakte vol strekt geen bezwaar, om zijn collega's ter wille te zijn. Hij gaf hun zelfs énkele goede raadgevingen en wees hen er op, dat het water op die diepte zeker 57 meter ijskoud was en dat er diepe duisterns heerschte. Deze waarschuwingen konden Tarpon en Crake niet van hun plan af brengen om de 10.000 dollar te verdienen. Zij voeren tot boven het wrak en Craker daalde het eerst in de diepte af. Tarpon luisterde met spanning naar de telefonische mededeelingen, welke hem van het wrak bereikten: „Ik kom om van koude, ik Houd het niet langer uit! Ik heb drie lijken ge vonden. Ik heb ze bij elkaar gebonden haal vlug op. Vlug de anderen komen op me af!" Toen men Craker opgehaald had, maakte hij den indruk van een krankzinnige. Hij vertelde, dat de andere dooden, die hij in ey hut had ontdekt, eensklaps op hem waren toegestormd. Hij wilde niet meer naar beneden het was te ontzettend. Tarpon begreep, dat zijn ze nuwen in de war waren geraakt en zei- de, dat hij dan zelf wel zou afdalen om de andere lijken te zoeken. Craker bleef boven met de telefoon aan het oor. Plotseling hoore hij Tarpon zeggen: „Ik geloof, dat ik ze allen bij elkaar heb. Wacht nog een oogenblik, dan kun je ze ophalen:" Hier op trad een lange stilte in. Eindelijk klonk weder de stem van den duiker, uiterst kalm: „De deur van de hut is toege vajlen en mijn been zit er tusschen. Ik kan niet loskomen -Kom naar beneden om me te helpen!" Hulpeloos gevangen op het wrak. Craker weigerde hardnekkig, af te da len. Hij beefde van angst. Daarop sprak Tarpon: „Blijf maar boven; ik zal mezelf wel helpen Maar laat dan ten minste een bijl naar beneden. „Kort daarop liet zich opnieuw de stem van Tarpon vernemen: „Haal maar op zoo snel mogelijk"! Toen hij boven kwam, bleek dat hij zich met de bijl den voet had afgehakt, daar hij geen kans zag, om zich op andere wijze te bevrijden Hij werd zoo goed en zoo kwaad mogelijk verbonden en aan land gebracht het verder zoeken naar de andere'lijken werd gestaakt; alleen de eerste drie, die Craker had gevonden, werden aan den ouden man afgeleverd. De 3000 dollar, wel ke zij daarvoor ontvingen, deelden zij broederlijk; doch zij waren voor geen geld ter wereld te bewegen, om opnieuw naar het lugubere schip af te dalen. DINSDAG 20 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. AVRO-uitzending. 5.30—7.00 RVU. 3.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.15 Causerie: „Bloemen en planten in de huiskamer". 10.00 Morgenwijding. TARZAN en de 38. „Wjj gaan!" bromde Mungo. Hij baste een commando tegen zijn krijgers, die nu de ge vangenen langs het kronkelpad meevoerden. Na een half uur kwamen zij bij een open veld. „Kijk! Olifanten!" riep Janette. „De stad van Ahtea lange weg. Rijden op olifanten", ver klaarde Mungo. Op een bevel van den aanvoer der kwamen zes grote, grijze dieren naar vo ren, ieder begeleid door een gelen oppasser. Gehoorzamend aan het bevel van Mungo, stap te Tarzan naar het voorste dier toe. De oli fant stak zijn slurf uit, sloeg deze om het mid del van den aapman en tilde hem op zijn rug. De overige gevangenen werden op dezelfde manier op de grote dieren gezet, waarna de hele troep zich over het brede pad haastte. Tegen zonsondergang eindigde het pad in een vallei, welke de vorm had van een kom zon der bomen en die geheel onbegroeid was. In het midden daarvan lag een vreemde stad. „Stad van Ahtea", kondigde Mungo aan, „Nu gaan we ergens heen", verklaarde O'Rourke. „Spoedig zullen we weten wat die Ahtea is, een hij, een zij of een het, en dan horen we, wat er met ons gebeuren gaat". „Ik weet ze ker dat het niet erg prettig zal zijn", voor spelde Majoor Buron somber. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30- Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor (11.0011.30 Huishoudelijke wenkeii). 12.15 Alfredo Spezialetti en zijn orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Spezialetti. I.30 Omroeporkest (2.002.10 Voor de vrouw). 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Pianovoorc.racht. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en solist. 6.30 Cyclus: „De wereld kreeg radio." 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang en orgelspel. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Causerie over Dr. P. C. Bouton en decla matie. 10.15 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.5012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. KRO-Uitzend.ng. 4.005.10 HIRO. 3.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.05 Lezing: „De waarde van onze spiritisti- dat het nu tjjd is dat ik de zaak in 't reine breng. Ik kan alleen maar zeggen, evenals u, dat mijn tjjd en mijn geduld ook beperkt zijn, antwoordde mevrouw Hemmings bits. Maar Lilian liet zich niet van haar stuk brengen. Mijn vader heet Josiah Turner, ging ze kalm voort. U zult zijn naam wel eens gehoord hebben. Neen, politieberichten lees ik nooit. Maar misschien wel parlementsversla- gen. Hij is lid van het Lagerhuis en heeft den naam nogal gefortuneerd te zijn. Denkt u, dat zoo iemand lid van een dievenbende is? Waarom was hij dien nacht op Seomore Place Omdat wij daar wonen; hij was in slaap gevallen. In slaap? Waar? Opop een stoep. Heel in de vroegte? Neen maar Het was een dwaze grap van mij. Ik was nooit van plan Maar mijn zoon is in dat huis ge arresteerd. Ja, dat weet ik, maar Als uw vader het gefortuneerd parlements lid Turner is, dien ik van naam natuurlijk wel ken, hoe moet 't dan dat hij op een stoep slaapt en dat zijn dochter kellnerin is in een lunch room Of u heet geen Turner of het is een toevallige overeenkomst van naam. Ik kan u deze schijnbare onwaarschijn lijkheden heel goed verklaren... Ja, aan sluwe leugens ontbreekt het u niet. Wilt u me misschien óók vertellen, dat u op een behoorlijke manier aan den diadeem gekomen bent? Zeker ben ik dat en als u mij tijd laat, zal ik u ook dat uitleggen. Mevrouw Hemmings stond op. Als u inderdaad de dochter van den rijken Josiah Turner bent en onschuldig, dan hoeft u niet bang te zijn voor een politie-onderzoek. Wat mijzelf betreft, ben ik dat ook absoluut niet, maar toch hoop ik, dat u niet naar de politie zult gaan. En waarom niet? Terwille van lady Harlsmore. Het zal een groot» schande in haar familie geven. Ik kan u niet uitleggen waarom; zij is een goede kennis van mij en ik wil haar voor geen geld ter wereld verdriet veroorzaken. Ik weiger verder naar dat onzinnig ge praat van U te luisteren. Een kellnerin, die oeweert dat haar vader, die op de stoep van een huis slaapt, rijk en lid van het Lager huis is; die toegeeft dat ze een gestolen diadeem in haar bezit heeft en een gravin een goede kennis noemt, kan moeilijk ver wachten, dat men ook maar één woord ge looft van wat u zegt. Alleen als u plechtig belooft, dat u mijn zóón niet weer zult zien, zal ik nog wachten met naar de politie te gaan, terwille van mijn zoon. Waarom vraagt u mij dit? Vraag het uw zoon, zei Lilian koel. Dat heb ik gedaan en hij weigert mij die belofte te geven. Wéér begonnen Lilian's oogen te schitteren. Weigert hij dat? Hij is verblind in u. Als u van hem houdt, zooals u voorgeeft... Maar dat doe ik absoluut niet. Als u mij de verzekering geeft, die ik van u vraag, redt u hem en uzelf, uw vader en uw tante eveneens. Is dat de moeite niet waard. Lilian dacht na. In ieder geval red ik lord Harlsmore, zei ze halfluid. Houdt toch op met dien onzin! Kom, is het niet de moeite waard?, zoo vraag ik nog eens. U kui t onmogelijk van een man hou den, dien u als werktuig gebruikt hebt. Wie zegt toch. dat ik van hem houd? riep Lilian ongeduldig. Er is geen sprake van dat ik dat doe. Het idee is eenvoudig bespottelijk. Geef dan uw woord, dat u hem niet weer zult zien. Ik heb geen bezwaar om dat te beloven. Dat moet u mij dan zwart op wit geven. Ik zie niet in waarom ik u die belofte niet zal geven.zei Lilian peinzend. Nu ik iedereen in moeilijkheden heb gebracht moet ik zien, dat ik die weer uit den weg ruim. Maar toch zou zoo'n belofte wel eens lastig kunnen worden. En waarom als ik vragen mag? Omdat we elkaar wel eens hier of daar zouden kunnen ontmoeten. Stel je voor!, merkte mevoruw Hemmings vol minachting op. Mijn zoon verkeert heusch niet in dezelfde families als u! Ten minste ik vertrouw van niet. Ja, maar ik kon wel eens een binnen meisje zijn in een huis, waar hij op bezoek komt, antwoordde Lilian met inwendige pret. Als ik zou weigeren aan tafel te dienen, als hij mee aanzat, zou het mijn mevrouw in moeilijkheden bengen. Spaar mij dergelijk luchthartig gepraat en laat ik maar ronduit zeggen wat ik be doel. Wat ik verlang is een belofte van u dat u niet zult trachten mijn zoon tot een huwe lijk met u te brengen. Het eerste oogenblik was Lilian te verbijs terd om iets te zeggen; dit was meer dan zij verdragen kon. Hoe durft u mjj op die manier te be- sche overtuiging, juist nti". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Causerie „De nood der tijden en de Bel- lamy-gedachte". 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Berichten. 4.50 Gramofoonmuziek. 4.55 Causerie: „Door Coöperatie tot welvaart". 5.10 Musiquette (5.456.05 Felicaties). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing „De grondlijnen van het sociaal- economische toekomstbeeld". 7.35 Militaire muziek. 7.50 Reportage. 8.00 Berichten ANP, medeedelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Symphonie-orkest 10.30 Berichten ANP. - 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 B. v. Dinteren en zijn orkest. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. leedigen! viel ze eindelijk uit. Ik verzoek u heen te gaan. Beloven doe ik niets meer, nu u mij op zoo'n schandelijke manier ver nederd hebt. Lilian liep naar de deur en trok die open. Ga onmiddellijk heen; anders zal ik u er door het meisje laten uitzetten. Mevrouw Hemmings nam bedachtzaam haar tasch en verliet de kamer. Lilian sloeg de deur achter haar dicht en liet zich in wilde woede op den divan neer vallen. HOOFDSTUK XVH. De zwarte koffer. Mevrouw Hemmings gaf haar chauffeur last naar het politiabureau te rijden, maar onder weg had ze er al half spijt van .dat ze deze opdracht had gegeven. Toen de auto gestopt had, ging ze een ver trek binnen, waar een inspecteur aan tafel zat, bezig met de ondervraging van een dron ken man, die handboeien aan had en wiens gezicht en kleeren met bloed waren bespat. Opeens zag ze in gedachten haar zoon daar óók zoo staan en met een onderdrukten kreet vloog ze het bureau uit en naar haar auto. Ik kan niet, zei ze in zichzelf, en de chauffeur riep ze toe: Naar huis. Vóór zij de poort van de oprijlaan van Chorn Hall bereikt had, had ze het besluit genomen, dat ze zonder verwijl haar broer in vertrouwen moest nemen. Ze bleef in de auto zitten, gaf last haar zwarten koffer naar beneden te brengen en binnen in den wagen bij haar neer te zetten. Daarop liet ze zich naar het station rijden. Ze wist dat er om streeks dezen tijd van den dag een trein naar Londen vertrok. Vroeg in den middag kwam mevrouw in de hoofdstad aan en liet zich onmiddellijk in een taxi naar de woning van haar boer brengen. Met tegenzin liet ze den koffer in de hall ach ter, terwijl ze d-*n minister ging opzoeken. Alfred, riep ze aangedaan, toen ze de kamer was binnengekomen, en snikken liet ze zich in een stoel neervallen. Greville wist niet hoe hij het had. Beste kind, wat is er aan de hand? Wat kom jij zoo plotseling in Londen doen vroeg hij verbaasd. Ik heb ontzettende dingen ontdekt, waar van ik geen flauw idee heb gehad. Stort je hart dan maar eens bij mij uit. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7