Wij lazen voor U Turnkring Hollands Noorderkwartier Drie wisselprijzen naar Wieringen België-Nederland Het filmgeval Willy den Ouden Wintervogeltjes Langedijk en Koops in Nederland terug België-Nederland De indringerige gast De heer Jac. Kaan eerelid Wèl en wee van den openluchtdag Mogen de dames meefuiven? IItaet&at 14 dagen uitgesteld Henri Desgrange hekelt onzen zwembond ^xAaaUesL UUelïewten Gistermiddag te kwart voor twee opende mr. D. Breebaart de algemeene vergadering van den Turnkring Hollands Noorderkwar tier, welke in het Noord-Hoïlandsch Koffie huis van den heer J. Schenk te Schagen ge houden werd. Aanwezig zijn voltallige bestu ren van Kring en Technische Commissie, het Hoofdbestuurslid de heer P. Rijswijk en ver tegenwoordigers van DOKEV, UDI, TAVENU, Pro Patria, Hercules, Hygiëa, Lycurgus, SSS. DINDUA, Olympia. Wieringen, Sparta, De Westfries en Ons Genoegen. Het spijt de voorzitter, dat er zoo weinig opkomst is voor deze belangrijke vergadering. Texel is in verband met de slechte verbinding, natuurlijk volkomen geëxcuseerd. Waarom kan er van elke afd. niet iemand komen? Spr. acht het wegblijven onjuist: het bestuur heeft ooms wenken te geven aan de afd. De notulen worden onder dankzegging aan den secretaris, den heer C. Bakker, voor de zeer uitgebreide en juiste weergave, goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken is een be stuursvoorstel, den heer Jac. Kaan, oud voorzitter van Olympia, Wieringerwaard, die bijzonder veel voor den Kring heeft gedaan als promotor van de gymnastiek in Noordhollands Noorden, tot eerelid te benoemen. Het voorstel wordt onder luid applaus aangenomen. Voorzitter hoopt, dat de heer Kaan nog lang ih gezondheid de verrichtingen van den Kring zal mogen gadeslaan. De sport in het Nieuwe Land. Van het Bondsbestuur is, op een vraag van den Kring, bericht binnengekomen, dat de clubs in den Wieringermeer bij den Kring zul len worden gevoegd. Voorz. hoopt dat er nu minstens drie gymnastiekvereenigingen bij zullen komen. Uit het vervolgens vastgestelde jaarverslag stippen we aan, dat de Kring thans 17 afdee- lingen telt, (Texel en Ons Genoegen zijn defi nitief toegetreden) en 1 proef lid. Het bezoek aan de Februari-wedstrijden te Anna Pau- lowna was voldoende: de voorjaarswedstrijden te Schagen bleken een succes, de eereavond een evenement", terwijl een aanzienlijk grootere deelname van adspiranten geboekt werd. De openluchtdag te Schagen op 16 Juli is niet in alle opzichten geslaagd; slechts 13 van de 18 vereenigingen namen deel. Dit is ten zeerste te betreuren, want Lycurgus heeft er werk genoeg aan gehad, aldus het verslag, dat genoemde vereeniging hiervoor nogmaals dank brengt. De secretaris spreekt tenslotte de hoop uit, dat de gemobiliseerde turnmak- kers binnenkort in de gelederen der turners terug zullen komen. Het hierna door den heer Pennekamp uit gebrachte rapport der Technische Commissie gewaagt van een aangenamen, sportleven geest tijdens de wedstrijden. De T.C. is over 't algemeen tevreden. De successen van mej. G. Snooy te Wieringen en Jan Molenaar wor den gememoreerd. Over de voorjaarswedstrij den hoort men wel eens een klacht, doch laat men toch bedenken, hoeveel moeilijkheden de organisatie met zich meebrengt. Met succes zijn op 2 Juli te Wieringerwaard 40 deel nemers van buiten den Kring ingeschakeld. De T.C. brengt hulde aan den heer Sleutel voor de vele verrichte werkzaamheden. Broodje-met-kaas niet genoeg! Nadat de voorzitter ook den heer Penne kamp voor zijn keurig verslag heeft gedankt, doet de heer Jb. J. Sleutel, penn., rekening en verantwoording. De ontvangsten bedragen 1.367.30, de uitgaven 1.359.60, batig saldo alzoo 7.70. De heer Keetman, Winkel, merkt namens de fln.-commissie op, de post 175.50 voor verblijfkosten tijdens de twee turndagen in Schagen te hoog te achten. Voorz. legt uit, dat de aangeboden diners voor raadsleden enz., met hunne dames een tegenprestatie vormen voor gastvrije ontvangst. Het gaat er den Kring niet om, lekker te eten, maar we kunnen aldus spr. de juryleden die van buiten komen, toch niet afschepen met een broodje-met kaas! We moeten niet al te krenterig zijn! De heer Keetman wijst op het geringe batig saldo. Voorz.: Dat komt door de lage inkomsten, niet door de hooge uitgaven! De heer Schenk, Barsingerhorn, acht het niet noodzakelijk, dat de dames mee-eten. Het gaat hier nu eenmaal om de centen! Voorz.: Dan komen er nóg minder eters, want er zijn er velen, die dan niet mógen De heer Schenk: Hoe bedoelt U? (gelach). Voorz.: U is toch ook getrouwd? De zaak zal in het bestuur breedvoerig be sproken worden en de rekening gaat onder den hamer. „Een vrijgezel!' HerculesHygiea te Oudkarspel is aan de beurt een lid van de Fin.-Commissie aan te wijzen. Een stem: „Een vrijgezel!" In het be stuur worden bij acclamatie herkozen de hee- ren C. Bakker en Jb. J. Sleutel en in de Techn. Commissie, eveneens bij acclamatie, de heeren Keesman, Pennekamp en Molenaar. Allen nemen hun herbenoeming aan. Aan de orde is nu de bespreking van de organisatie der openluchtuitvoeringen. Wat den Openluchtdag in Juli te Schagen betreft, waren bij de officieele ontvangst ten raad- huize, van het bestuur en afdeelingen maar enkelen aanwezig, zegt mr. Breebaart; spr. heeft zich hierover geschaamd. Het gemeente bestuur heeft ons keurig ontvangen, maar wij hebben te weinig de groote trom geroerd; speciaal Schagen heeft te weinig propaganda gemaakt in eigen kring, aldus spr. Als men er altijd den mond vol van heeft, dat men centrumgemeente is, dan dient de burgerij °°k te doen uitkomen, dat dit inderdaad het geval is, aldus mr, Breebaart en besluit: Ik ben huiverig, de eerste 20 jaar weer dergelijke festijnen in Schagen te houden. Spr. wil een andere tactiek volgen. De heer Boot (Oudkarspel): Ligt het niet aan de vacantie? Voorz. bestrijdt zulks. De heer Keetman is bereid groote reclame biljetten in de bussen te hangen. Niemand verlangt verder over deze aan gelegenheid het woord. Werkplan 1940. Bij de bespreking van het Werkplan 1940 komt vast te staan, dat de Wedstrijden Ver- eenigingsnummers in Anna Paulowna komen, voorloopige datum 31 Maart. De voorjaars wedstrijden zullen weer in Schagen worden gehouden. De Openluchtdag komt dit jaar te Schagerbrug. St. Maartensbrug, die ook had aangevraagd, laat zeer collegiaal, Schagerbrug voorgaan. Principieel wordt besloten, dat Winkel, die dit keer te laat was met de aanvrage, 't volgend jaar aan de beurt komt en in 1942 misschien St. Maartensbrug. (Het nieuwe sportter rein te Winkel zal waarschjjniyk om streeks half Mei gereed zjjn). Voor de athletiekwedstrijden heeft niemand zich als gastvrouw opgegeven. Wieringerwaard wil wel, doch is ook voornemens dit jaar een nationalen athletiekdag te organiseeren. Dit punt wordt aangehouden. Nadat de vergadering het geheele bestuur tot afgevaardigde naar de Bondsvergadering benoemd heeft, deelde de heer Rijswijk mede, dat het bekende voorstel-Groningen, slechts krin gleden naar die vergadering af te vaar digen, weer op de agenda komt, alsook het be middelingsvoorstel van Holl. Noorderkwartier, naast de vereenigingen ook de kringen stem recht te verleenen. „De kringleden zitten er nu voor Piet Snot bij", zegt de heer Rijswijk. Wieringen triomfeert. Een aangenaam intermezzo vormt de uitrei king door den voorzitter van de wisselprijzen '39. Alle drie prijzen gaan naar het v.m. schier eiland, t.w. de gemengde en die voor dames naar „Wieringen" en die voor heeren naar D.O.S. (Den Oever). De uitslagen, volgens de beroemde „tooverformule" berekend, volgen hier: Dames nr. Heeren nr. Gem. nr. 6,847 8 6,724 6 6,777 9. 6,14 13 6,703 11 6,792 4 Texel Ons Genoegen U.D.I.—W.I.K. De Westfries 6.333 17 6,166 12 D.O.K.E.V7,25 4 5,7 14 S.S.S.— D.I.N.D.U.A. 7,277 3 6,424 8 Sparta 6,617 14 6,34 10 D.O.S. 7,217 5 7,16 1 Hercules Hebe 6,473 15 Z.S.C6,75 10 6,768 5 Sportlust 7,4 2 U.D.16,627 13 6,7 7 Olympia 7,09 6 7.05 3 Wieringen7,463 1 Pro Patria 6,466 16 6,376 9 Lycurges 6,64 12 6,332 11 T.A.V.E.N.U6,233 18 5,4 15 HerculesHygiëa 7,023 7 7,138 2 6,786 7 6.459 15 6,748 9 6,25 17 6,475 13 6,851 6 6,479 12 7,189 3 6,473 14 6,759 8 7,4 2 6,664 10 7,07 5 7,463 1 6,421 16 6,486 11 5,817 18 7,081 4 gekeerd naar Oslo, omdat de thermometer 25 graden onder het nulpunt aanwees. Koops vatte kou, hetgeen hem veel last tijdens de verdere wedstrijden bezorgde. Langedijk en Koops waren verwonderd over het feit, dat er zooveel goede Noorsche rijders zjjn. Tel kens weer verschijnen er veelbelovende krach ten. Er waren junioren, die op de 500 meter 44 sec. noteerden! In Riga zijn alle rijders, die ook in Noor wegen uitkwamen, aan den start verschenen. Het was in de Lettische hoofdstad een inter nationaal feest en de wedstrijden werden door zeer veel toeschouwers bijgewoond. Het was er echter nog kouder dan in Oslo. Hier stond de thermomter op 29 graden onder nul en de rijders werden dan ook van tevoren dik ingevet om bevriezen tegen te gaan. Men trok alle truitjes aan en Langedijk had het gevoel of hij als een baal wol over de baan ging. Door het zeer harde ijs schoot de schaats van den Nederlandschen kampioen uit, waardoor hij op de 500 meter kwam te vallen en den strijd moest opgeven. Dit be- teekende natuurlijk, dat hij niet in het alge meen klassement geplaatst werd. Koops reed hier een fraaie 500 meter. De organisatie was uitstekend Onze rijders maakten bjj een Let tische familie een huiselijk feestje mede en bezochten een Nederlander, die sinds twee jaar in Letland woont. Aan hartelijkheid heeft het onze jongens niet ontbroken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat er in Riga nog een internationale wedstrijd zou gereden worden ter afwisseling van den landenwedstrijd LetlandNoorwegen, doch er kon helaas niets van komen. Donderdag J.1. zouden alle internationale rijders met een speciaal vliegtuig naar Stockholm vertrekken en daar des avonds nog starten. Door den zwaren mist kon de machine echter het vlieg veld van Riga niet vinden, zoodat de rijders gedwongen werden in de Lettische hoofdstad te blijven. Dit was vooral een groote teleur stelling voor de schaatsenliefhebbers van Stockholm, war.t drieduizend toeschouwers zaten te wachten op de rijders, die niet arri veerden, zoodat de wedstrijden ten slotte afgelast moesten worden. Zaterdag konden de rijders het vliegtuig naar Stocholm nemen. Met een nachttrein ging men naar Malmoe. Het lijnvliegtuig naar Amsterdam nam Langedijk en Koops weer naar het vaderland mee. Het bestuur van den K. N. V. B. heeft gunstig beschikt op het verzoek van den Koninklijken Belgischen Voetbalbond om den interlandwedstrijd België—Nederland veertien dagen uit te stellen, zoodat deze ontmoeting thans op 17 Maart zal geschieden. Nadere bijzonderheden over eventueel te verleenen grensfaciliteiten zullen In den loop van de komende week volgen. Derde rit: 1. Bruneel; 2. v. d. Voort, 13 sec. Vierde rit: 1. Scherens; 2. Van Vliet 12.4 sec. Achtervolging 5 km. Vissers in na 4.9 km, tijd Schulte haalt 6 min. 25.4 sec. Estafette 2500 meter, vjjf renners van elk land. 1 België met Kaers, Scherens, Bruineel, Deneef en Vissers. Tijd 2 min. 38.3 sec. 2. Nederland met Boejjen, v. d. Broek. v. d. Voort, Schulte en van Vliet, 2. 39.4 sec. Klassementwedstrijd over 3.75 km. 1. Kaers, 4 min. 50 sec., 10 punten. 2. Boeyen, 72 punten, 3. Bruneel, 17 pun ten, 4. Deneef, 19 punten, 5 en 6. v. d. Voort en van Vliet, 22 punten, 7. Scherens, 23 ptn, 8. v. d. Broek, 25 ptn. 10 km achter tandems. 1. Scherens in 11 min. 16.4 sec., 2. v. Vliet op 110 meter. 20 km achter kleine motoren: 1. Bruneel. 19 min. 25.2 sec., 2. Kaers op 35 meter, 3. Vissers op een ronde en 60 meter. 4. Schulte op vier ronden, 5 en 6. op acht ronden: van den Broek en van der Voort, 7 en 8. Boeyen en Deneef op negen ronden. 'k Zag vogels in de sneeuw op zoek naar brood Naar etensresten, die wat uitkomst brachten! De barre kou vond hen in grooten nood, Want immer strenger werden steeds de nachten. Hun kopjes vroegen aan het vensterraam» „Toe. breng wat buiten, dat ons kan verwarmen, „En zoek wat kruimpjes of wat anders s<icLrn „Heb ook met óns in wintertijd erbarmen!" En "k ging eens kijken in de felle vorst, Ik strooide wat, ik bracht een smaak'ïijk hapje Hun feestmaal werd een warmgeweekte korst. Wat zaad, wat rijst, een dampend gries- meel papje En dankbaar 6mullend keken ze me aan, Dat was een uitkomst op hun wintertochten» Nu konden ze verwarmd weer verder paan, Dit jaar zal, in verband met de vele gemobi liseerde turners, geen wisselprjjs voor heeren beschikbaar worden gesteld. Na eénige besprekingen van huishoudelijken en technischen aard o.a. zaalkeuze te Anna Paulowna en vrije of verplichte oefenstof voor heeren le graad (resp. door de heeren Ver galen en Jan Molenaar te berde gebracht) sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde ver gadering. Ballangrud niet in vorm. Stockholmsche wedstrijden gingen niet door. Monter en welgemoed zijn Langedjjk en Koops Zondagmorgen met het vliegtuig uit Malmoe in de Nederlandsche hoofd stad teruggekeerd, na ongeveer 5 weken in Noorwegen en Letland het rood-wit- blauw te hebben vertegenwoordigd. Langedijk en Koops vonden, dat hun pres taties van deze reis niet zoo goed zijn geweest als waartoe ze in staat mogen worden geacht. Zij vertelden ons, dat het voornamelijk te wijten was aan het overvolle wedstrijdseizoen in eigen land. Min of meer leeg gereden, ver schenen zij in Noorwegen aan den start. Van een rustige voorbereiding, zonder zware wedstrijden, welke zooveel van de lichamelijke en moreele krachten vergden, was dit seizoen geen sprake. Niet dat Lan- gelijk en Koops dit betreurden, integendeel, zij waren blij °°k eens een goeden winter in Nederland te hebben meegemaakt. Maar van invloed op de verrichtingen in het Noorden was het zeker. Ook de week, waarin ze voor de wedstrijden te Oslo hebben getraind, was te kort. Daarbij kwam. dat het in het Noorden bar koud was. Nog nooit hebben de Nederlanders zoo'n koud weer in de Noorsche hoofdstad meegemaakt. Het kwik was tot 25 graden onder nul gedaald, een temperatuur, waaraan Langedijk en Koops in het geheel niet ge wend zjjn. Tijdens den wedstrijd Noorwegen rest van de wereld hebben ze nog vrij goed gereden, doch daarna is de koude eigenlijk gekomen. Door de hevige vorst was het ijs zeer hard en broos, hetgeen de tijden ongun stig beïnvloedde. Na den eersten wedstrijd zijn onze rijders naar Ham ar gegaan om daar te oefenen Langedijk en Koops hebben hier nog de Noor sche kampioenschappen bijgewoond, maar zijn, vroeger dan de bedoeling was, terug- Een officieuse landenwedstrijd tusschen België en Nederland werd gewonnen door België met 11 punten tegen Nederland 7. In de sprint deed zich een incident voor waarvan Van Vliet het slachtoffer werd. Scherens reed tegen Van Vliet. De eindspurt van beiden was zeer scherp, doch men kon constateeren, dat onze landgenoot de race gewor.nen had. Ook Belgische confraters wa ren die meening toegedaan. Niettemin gaf de jury de overwinning aan Scherens. In een achtervolging over 5 km, buiten het BelgiëNederland-programma om, won Slau- tier van v. Amsterdam met 80 meter verschil in 6 min. 28.4 sec. De uitslagen van den BelgiëHolland-wed strijd luiden: Sprint. Eerste rit: 1. Van den Broek: 2. Deneef, op twee lengten 12.8 sec, over laatste 200 m. Tweede rit: 1. Kaers; 2. Boeyen, halve lengte, 12.8 sec. In het Fransche sportblad „1'Auto" stelt de hoofdredacteur Henri Desgranges, de bekende organisator van de Tour de France, op zijn eigen ongedwongen wijze, de dwaasheid om Willy den Ouden tot prof te verklaren, aan den kaak. Het „Rott. Nwsbl." ontleent aan zijn artikel het volgende: O, mijn hoofd! Mijn arm hoofd! Mej. Den Ouden is eèn Hollandsche zwem ster van zeer groote reputatie. Ik kan u helaas noch haar records, noch haar voornaamste overwinningen noemen, omdat ik de lijst daar van niet onder, oogen heb en als men ze uit zijn hoofd zou moeten weten, zou het weer geen zin hebben, er een lijst van aan te leggen! Kort en goed, de reputatie en de kwaliteiten van Mej. Den Ouden zijn niet te ontkennen. Prachtig. Op een goeden dag doet een film-impressario aan dat jonge Hollandsche meisje voorstellen om als actrice in een film op te treden. De voorzitter van den Zwembond laat haar bij zich komen en zegt: „Als je dit aanneemt, word je onmiddellijk beroepszwemster!" Maar Willy antwoordt, niet zonder eenige reden:' „Welk verband bestaat er in 's hemelsnaam tusschen de film en de zwemsport? De eerste brengt geld in mijn portemonnaie, de tweede beoefen ik zonder opk maar de geringste ver dienste. Zoudt u mij ook in de beroepsklasse hebben geplaatst, indien ik een administratief baantje zou hebben gekregen of als de natuur me zoo'n stem zou hebben gegeven, dat ik aan de opera zou worden verbonden?" Zeker is het, repliceert de president, dat deze film-aanbiedingen, die men je heeft ge daan, alleen ingegeven zijn door je reputatie als zwemster. Dus? Ik denk niet, dat dit debat erg gelukkig mag worden geacht, want niemand zou dit jeugdige persoontje van professiona lisme in de sport beschuldigen, als de natuur haar een schoone stem als sopraan zou hebben gegeven. Ik geloof, dat men beter al is het wat onbescheiden eens kan gaan be kijken, welke de situatie van Mej. Den Ouden is. Wat is de maatschappelijke positie van haar familie? Hebben haar ouders een zeker for tuin? Hoe verdienen zij hun geld? En de „kleine", waarvoor hebben haar ouders haar bestemd Is ze sleclits een doodgewone be diende. Moet zij, elk einde van de maand, haar salaris thuis afgeven? Is ze jaloersch op de japonnen van haar beter gefortuneerde vrien- Ze kregen eind'lijk, wat ze dagen zochten! En... 'k dacht ineens aan vogeltjes zoo klein, Ook hunkerend naar warm en stevig eten, Die overal in onze buurten zijn, Daar zijn er werk'lijk, die nog zijn vergeten Op 't stille land, of in een stille straat, Soms heel dichtbij waar we het niet vermoeden, Waar wintertij door de gezinnen gaat, Wil ook die vogeltjes in nood behoeden! Ze vragen niet, ze worden niet gezien. Ze kleumen rond in weggedoken huisjes, Met in hun oogjes altijd weer... „misschien" Zoo weinig warmte geven de fornuisjes! Daar is gebrek in heel hun jong bestaan, Wie brengt ze veilig in de goede haven? Want langs hun bedjes komt de kou gegaan, WIE STROOIT VOOR HEN WAT EXTRA GOEDE GAVEN?! Ga uit en geef en breng iets warmends mee, Ook voor die kleintjes, 's is zoo goed te geven, Vorm met Uzelf een weldoend comité, Dat hulp verleent in 't witte winterleven! In vele harten leeft een stille vraag. De Oostenwind gaat telkens door de nachten, En. als ge geeft, TOE, DOE HET DAN VANDAAG! ER ZIJN ZOOVELEN, DIE NIET KUNNEN WACHTEN!! Februari 1940. KROES. (Nadruk verboden)', dirrnen? Heeft zij in de door haar in zwem» wedstrijden behaalde resultaten volkomen be vrediging gevonden of heeft zij, zonder er ooit iets van te zeggen, met schele oogen naar de recettes van deze wedstrijden gekeken, waar toe zij toch een belangrijk deel bijdroeg? Als al deze vragen bevestigend moeten wor den beantwoord en met elkaar in overeenstem ming zijn, dan geloof ik niet, dat mej. Den Ouden erg veel verdriet zal hebben, wanneer men haar tot prof verklaart, zelfs al schuift men dit op de rekening van de film. Maar is het tegengestelde misschien het ge val? Is mej. Den Ouden, zooals men zegt, niet onbemiddeld? En heeft zij misschien wel eens een fout gemaakt, waardoor men haar feitelijk in de beroepsklasse had moeten plaatsen? Als dat het geval is, wees er dan van overtuigd, dat de voorzitter van den Zwembond de laatste zal zijn, die haar zal verwijten aan de film te zijn gegaan. Ziedaar van welke kanten men deze affaire kan bekijken. Laten wij dit geval eens gaan vergelijken met dat van de schaatsenrijdster Sonja Henie, wereldkampioene gedurende vele achtereenvol gende jaren. Deze kleine is lang niet gek; zij, die zich overal uitgaf als een dilettante op de schaats was dochter bovendien van zeer wel gestelde zaken-ouders. Zich hierachter verber gend, stak zij vroolijk haar hand uit ten einde de noodige penningen van de vereering te ont vangen en daarna maakte zij een logische en eerlijke carrière bij de film. Niemand geloofde ooit aan haar amateu risme. Zij evenmin, behalve dan het half dozijn dappere zakenlieden, dat ervan leefde. Zeg mij, wat je in het leven bent en ik zal u zeggen of u prof bent dan wel amateur; maar de film heeft hier niets mee te maken. 'T WORDT Tè BONT MET DE BONTE AVONDEN! Onlangs namen wij in deze rubriek op een klacht van het Volk, over het gehalte der radio-uitzendingen. Het blad staat hierin niet alleen. Wij lezen in de N. Rotterd. Crt.: Elke omroep heeft zijn „bon ten avond", maar het alge meene peil is bedroevend. Confectie-levensliedjes, zoute- looze conférences, kinderach tige „radio-sketches" zijn aan de orde van den dag. Buiten dergelijke programma's zijn de speciale radio-hoorspelen, al dan niet in vervolgen, soms van een door het gewo ne tooneel reeds lang over wonnen drakerigheid en on waarschijnlijkheid. Wie aan vroeger terugdenkt, weet. dat het slechts enkele begenadig den waren, die zich op zulke terreinen wisten te onder scheiden. De radio heeft er werk aan den loopenden band van gemaakt, waaraan mid delmatigheden hun kunsten vertoonen. Wij meenen, dat de daarin schuilende gevaren van ver vlakking ondervangen kun nen worden. Daaraan moet worden gewerkt. Andere ge varen zullen toch reeds moei lijk uit te roeien zijn. De ra dio is een indringerige gast in de huiskamers geworden, die door het publiek niet meer als zoodanig wordt on derkend. Hoeveel huishou dens zijn er niet, waar de ra dio den geheelen dag „aan" staat, waar ouderen en kinde- ren hebben afgeleerd, eens stil met zich zelf en elkander te zijn! Onderwijzers klagen er over, dat kinderen tegen woordig zoo schreeuwen: ze hebben immers geleerd zich boven de radio verstaanbaar te maken! Er zal nog heel wat water door de zee stroomen. voor dat de radio in de huiskamer van een indringerigen tot 'n wel komen gast is geworden, die dus niet altijd aanwezig is, maar het gezin ook eens aan zichzelf overlaat. MUZIEK IN DIENST VAN DEN OORLOG. M. van de Moortel consta- 'eert in de Gentsche „Voor uit", dat de Duitsche muziek binnen de ramen van de ras- sistische oorlogspolitiek is in geschakeld. Of althans, al dus de schr., de bewuste op zet bestaat om haar een gansche reeks beperkingen van verschillenden aard op te leggen. Daartegen zullen onvermoeid ons protest en ons verzet opstaan. De Schoonheid is, evenals de Waarheid, één. Beide zijn expansies van de Vrijheid. Wis er de hand aan slaat, begaat een moord. Of nu verbod en beperking het diepere wezen van de muziek aantasten, is een an dere zaak. Wij herhalen, dat de Duitsche muziek op zich zelf rijk genoeg is om don muziekminnaar onuitputtelij ke bronnen van geluk te ver schaffen. En wij kunnen niet gelooven, dat alle Duitsche muziekgenieters het beluiste ren van een symfonie van Beethoven tot een manifes tatie van nationale trots zou den vertninderd hebben. De woorden die zoo kwistig rond de muziek heengeslingerd worden, treffen haar ware wezen niet. Zij is de uitver koren internationale taal van de schoonheid. De tijd komt terug, dat zij, ook in Duitschland, haar taak weer zal vervullen. Zij blijft de trouwe draagster van onze dienste hoop, aldus „Voor uit". EEN ONAFHANKELIJK MAN. Uit de Haagsche Post (lib.): Wie meent, dat minister Van den Tempel thans aller lei maatregelen zal nemen en allerlei voorstellen zal doen, omdat ze voorkomen, op het program zijner partij, vergist zich. Het is een lust in den arbeid van dezen bewinds man de oude waarheid te zien bevestigd, dat bestuurs» en regeeringsverantwoorde- lijlkheid nog iets anders is dan de verantwoordelijkheid van parlementsleden. Verkor ting van den arbeidsduur? Deminister verklaarde de vo rige week in de Eerste Ka mer nogmaals, dat hij er thans niet aan denkt, en, door den economischen toe stand in de bedrijven, niet aan denken kan. Verordenen de bevoegdheid voor de be- drijfsraden? Ik ben er een voorstander van zei Zijne Excellentie maar het is er het oogenlik nog niet voor. Verbindend-verklaring van collectieve arbeidscontracten? Zeker, maar alleen voor zoo ver het algemeene belang zulks vordert en er niet door in het gedrang komt. Het was pikant, maar tegelijk verkwikkend, den bewinds man zich tegenover zijn par- tijgenooten te hooren beroe pen op het algemeene be- lnag: hij weigerde tegenover zijn teleurgestelden vriend De la Bella het stucadoorscon- tract verbindend te verkla ren. juist omdat het algemee ne belang zulks verbood en hij betoogde, dat er in die contracten geen loonbepalin- gen mogen voorkomen, die de grens van het normale loon overschrijden: dan kun nen ze niet verbindend wor den worden verklaard. Ja, een onafhankelijk man is deze minister.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8