dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Spanning DARDANELLEN IG4e divisie m hoptloozen toestand Chambcrlain beschuldigt Noorwegen Rotterdamsche fabriek in vlammen Kans op definitieveo dooi om de Turkije paraat Adrianopel wordt versterkt Dreigde Duitschland Zweden met oorlog? Vaccine tegen pokken en gele koorts De distributie van ingevroren varkens KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8855 Finsch succes Duitsch vliegtuig boven Leeuwarden Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» Omliggende huizen ontruimd Balans van den Spaanschen burgeroorlog HELDERSCHE COURANT Ongave der Ultg.-Mlf. Holland* Noorderkwartier N.V.Ie Den Helder Gunstige wending in de Roe- meenschBritsche betrekkingen. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft de Turksche regeering besloten tot het doen jn werking treden van de wet inzake de nationale verdediging. De beteekenis van dezen maatregel is, dat volgens het oordeel der regeering Turkije of zijn bondgenooten op den Balkan worden bedreigd. Het ziet er naar uit, dat de directe bedrei ging, welke tot deze ingrijpende Turksche maatregel aanleiding gaf, moet gezocht wor den in een zwenking der Roemeensohe po litiek naar de zijde der geallieerden, waar door met reden gevreesd kan worden, .dat Duitschland minder vriendelijke bedoelin gen ten aanzien van dat land aan den dag zal gaan leggen. United Press meldt, uit Londen aan zijn bladen, dat de onlangs opgetreden verkoeling in de betrekkingen tusschen Groot Brittan- nië en Roemenië in hoofdzaak het gevolg is geweest van het feit, dat laatstgenoemd land, naar men meende, een zeer tegemoet komende houding jegens Duitschland aan den dag legde wegens den olie-export naar het Duitsche Rijk. De betrekkingen tusscheh Groot Brittannië en Roemenië zijn echter aanmerkelijk verbeterd door het me morandum, dat de Roemeensche am bassadeur in de Engelsche hoofdstad Tilea Maandag aan Halifax heeft overhandigd. In antwoord op twee vragen, die Halifax <5p 30 Januari aan Tilea heeft gesteld, wijst de Roemeensche regeering in deze nota er op, dat de kortgeleden geschapen Roemeen sche petroleumraad op binnenlandsch gebied werkzaam is, en dat hij ten doel heeft de productie op te voeren teneinde grootere re serves aan te kweeken. Voorts wordt, naar verluidt, ver klaard, dat gedurende het thans loo- pende jaar Duitschland geen groo tere hoeveelheid Roemeensche petro leum zal ontvangen, dan .verleden jaar, In totaal zal de Roemeensche petroleum- éxport naar Duitschland 1.300.000 ton bedra gen plus zekere hoeveelheden, die in 1939 waren aangekocht. Tezamen gerekend zal de peraleumexport echter 2 millioen ton niet te boven gaan. Deze Roemeensche houding beteekent een volkomen échec voor de Duitsche diploma tie en daar Rusland door den oorlog in Fin land als petroleumleverancier vrijwel weg valt, komt de gemechaniseerde Duitsche oor logsmachine leelijk in de knel. Met koortsachtige haast werkt men dan ook in het Nabije Oosten aan verdedigings werken tegen een mogelijk Duitsch-Russi- schen stoot. „Turkije wijkt niet voor Duitsche bleef". In gezaghebbende kringen te lstanboel worden volgens U.P. stemmen gehoord, wel ke Duitschland waarschuwen, dat het geen kans heeft Turkije in een strikt neutrale po sitie te dringen en de overtuiging uitspre ken, dat het Turkije's plicht is een poging te doen bij te dragen tot de goede resulta ten van den oorlog. „Yeni Sabah" doet een feilen aanval op Duitschland en verklaart, dat dit land zich vergist, als het denkt door zijn „politiek van bluf" op Turkije indruk te maken. Het jongste nieuws, aldus het blad. betrof de concentratie van een half millioen man in den Kaukasus. De Duitschers denken, dat ze ons met deze propaganda bang maken en ons zullen bewegen tot het gaan voeren eener „neutrale" politiek, welke op dit oogenblik niet neutraal is. en ons daarmede in hun macht te krijgen. Welk een illusie! „Cymhuriyet" schrijft: De naderende lente zal een bitteren strijd brengen, welks uitslag reeds bekend is. daar de democratieën haar taak met succes uitvoeren. Indien de neu tralen van hun kant waakzaam blijven, is de zaak in orde. Onder deze omstandighe den mogen wij de lente met vertrouwen te gemoet zien, maar het is noodzakelijk, dat ook wij onze krachten inspannen! Adrianopel versterkt. Naar het D.N.B. uit Sofia meldt, zouden in den laatsten tijd ongeveer vijftig Brit sche officieren te Adrianopel, de Turksche grensvesting, zijn aangekomen. Zij kwamen meerendeels uit Palestina en Egypte. Het zouden uitsluitend artilleristen en genie-offi cieren zijn, die de opdracht hadden hun me dewerking te verleenen bij de uitbreiding van de defensiewerken aan de grens. Zooals bekend heeft Turkije, volgens het verdrag van Saloniki, dat het met Bulgarije heeft gesloten, het recht Adriailopel opnieuw versterken, r Roemeensche uitvoer van vlleg- tulgbenzine verboden. Hoezeer het op en om den Balkan gaat spannen, moge blijken uit het gisteren ge nomen besluit der Roemeensche regeering, om den uitvoer van alle soorten vliegtuig- benzine naar alle landen te verbieden. Blijk baar wil men belangrijke reserves ophoopen. Lenteoffensief der geallieerden? Ook de veronderstelling dat de geallieer den en hun bondgenooten een groot- scheepsch lente-offensief op het zuiden van Rusland voorbereiden, teneinde de Finnen lucht te verschaffen en beslag te leggen op de petroleumvelden van Bakoe, wordt veelal geopperd. Eerstdaags zal het gordijn wel opgaan! Scandinavische bladen beschul digen Berlijn. Enkele der voornaamste Scandinavische bladen bevatten artikelen, welke de beschul diging inhouden, dat Duitschland zou heb ben gedreigd Zweden in een algemeenen oor log te betrekken, indien het actief zou deel nemen aan de militaire verdediging van Fin land. Men wijst er op, dat in de verklaringen van den koning en den premier van Zweden niet in bijzonderheden is medegedeeld, waar om de Zweedsche regeering van oordeel was, dat zij in een oorlog zou worden betrokken, maar dat het duidelijk is, dat een land, of landen, moeten hebben gedreigd met oorlog en nu zijn de voornaamste Finsche en Zweedsche bladen er zeker van, dat dit land Duitschland moet zijn geweest. Het Finsche officieuze blad „Helsingin Sanomat" beschuldigt, volgens U. P., Zwe den, dat het de meest vitale belangen van Zweden heeft geschaad door te wijken voor een werkelijke of denkbeeldige bedreiging in een algemeenen oorlog te worden gewik keld en het beschuldigt Duitschland deze be dreiging te hebben geuit. Duitschland, aldus het blad, dat ons twin tig jaar geleden tegen het communisme bij stond, voert thans een politiek, welke ons aan Rusland overlevert. In dit licht moeten de verklaringen van Zweden worden gezien. Door Nod. patrouille onder vuur genomen en verjaagd. De Regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag omstreeks half vier -heeft zich een Duitsch militair vliegtuig boven Leeuwarden vertoond. F.en Nederiandsche vliegtuigenpatrouille is opgestegen en heeft het Duitsche vliegtuig achtervolgd en on der vuur genomen, waarna het ons rechts gebied heeft verlaten. Tevergeefs trachten de Russen de bedreigde manschappen te ontzetten. HEVIGE LUCHTAANVALLEN OP HELSINKL Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord mededeelden, verkeert na de vernie tiging van de 18e Russische divisie, thans de 164e divisie in ernstig gevaar. Deze divi sie is reeds langen tijd door Finsche troepen omsingeld, terwijl andere Finsche strijd krachten de 18de divisie aanvielen. Nu deze laatste in de pan gehakt is, kunnen de Fin nen zich met al hun krachten op de 164ste werpen. Pogingen tot ontzet mislukt. De pogingen van het Russische opperbe vel, de 164ste divisie, welker verbindingen zijn afgesneden, en die nabij Kitela wanho- pigen tegenstand biedt, te ontzetten, zijn tot dusver mislukt. De Russen trachten deze divisie van voedsel te voorzien door middel van vliegtuigen, doch het gebrek aan levens middelen en munitie is zoo groot, dat de weerstandskracht der divisie er aanzienlijk door geschaad wordt. Het kaartje geeft de situatie duidelijk weer. Aanvankelijk waren de Russen ten Noorden van Loimola opgerukt en bevonden zich tusschen Ruokojaerve en Syskyjaervi, toen de Finnen hen stelselmatig wisten te omsingelen en terug te dringen. Kitela was ernstig bedreigd, ook hier wis ten de Finnen de Russische eenheden te verspreiden en vele gevangenen te maken. Daar, waar op de kaart de pijltjes zijn aan gegeven, rukken de Finnen op. Russen melden successen. Het gisteren uitgegeven legerbericht luidt: Op 20 Februari gingen de Sowjettroepen voort met succes het offensief op de Kare- lische landengte tot ontwikkeling te bren gen. Zij bezetten de stad en het fort Kojyisto (Bjorke), zuiverden het schiereiland Kojvisto (Bjorke) van vijanden en maakten een groot aantal trofeeën buit In de andere sectoren deed zich niets van belang voor. DE NOORSCHE REGEERING MOET HEBBEN GEWETEN, WELKE LA DING DE ALTMARK VERVOERDE! NEUTRALITEIT ONVOLDOENDE IN ACHT GENOMEN. NOORWEGEN BLIJFT ALLE VER ANTWOORDELIJKHEID AFWIJZEN. Minister-president Chamberlain heeft gis teren in het Lagerhuis Noorwegen vier kant er van beschuldigd, zelf het gebeurde met de Altmark te hebben uitgelokt. De Noren hebben niet één, maar wel drie of vier maal nagelaten een behoorlijk onder zoek in te stellen. Chamberlain zeide zich niet te kunnen voorstellen, dat de Noor- sche autoriteiten niets afwisten van de aanwezigheid van Engelsche gevangenen aan boord van de Altmark. De Noorsche autoriteiten, aldus vervolgde Chamberlain, hebben een volkomen onver schilligheid aan den dag gelegd met be trekking tot het gebruik, dat van hun ter ritoriale wateren gemaakt zou kunnen wor den door de Duitsche vloot. Naar de meening van de Britsche regee ring zou de houding van Koht geen bezwaar te maken tegen de doorvaart van een Duitsch oorlogsschip het misbruiken van neutrale wateren door Duitsche oorlogssche pen wettigen en een toestand scheppen, wel ke de Britsche regeering onder geen om standigheden zou kunnen aanvaarden. KOHT ANTWOORDT. Reeds heeft de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken Koht geantwoord, via een interview met het Noorsche tele- graafagentschap. De minister verklaarde o.a.: Wat betreft de door Chamberlain naar voren gebrachte theorie betreffende het varen van oorlogsschepen door neutrale territoriale wateren, heeft de Noorsche re geering gemeend, dat haar inzicht vol strekt in overeenstemming was met dat van Engeland. In 1938 heeft de Noorsche regeering de bepalingen inzake de verplichtingen en rechten van de neutraliteit herzien. Vl/EERBERICHT Verwachting: Des ochtends nog om het vriespunt, later lich te tot matige dooi, zwaar bewolkt tot betrokken, geen neerslag van beteekenis, matige tot krachtige Zuid oostelijke tot Zuidelijke wind. Onder deze bepalingen kwamen er ook een voor, die betrekking had op het recht van een oorlogsschip eener oorlogvoerende mo gendheid, zich in de Noorsche territoriale wateren te bevinden. De Britsche regeering meende, dat deze bepaling ook betrekking had op het varen door de Noorsche wateren terwijl de Noorsche regeering slechts het oog had op het verblijf in een haven van een oorlogsschip eener oorlogvoerende mo gendheid. In den zomer van 1939 vroeg de Britsche aan de Noorsche regeering, hoe deze bepaling moest worden opgevat en de Britsche regeering wees er met nadruk op, dat oorlogsschepen het recht moesten hebben, zoolang zij kunnen in de Noorsche territoriale wateren te varen, ongeacht de 24-uurs limiet. De Britsche regeering yoeg- de hieraan toe, dat een dergelijke regel in alle andere landen gold. NIET ONDER DRUK! De Noorsche regeering, zoo vervolgde Koht heeft niet toegegeven aan druk van welken kant ook. In dit. als in andere gevallen, heeft de Noorsche regeering er slechts naar gestreefd, te handelen overeenkomstig de regels van het internationale reeht. De werken, die Britsche deskundigen op het gebied van het internationale recht heb ben geschreven, wijzen er met nadruk op, dat de aanwezigheid van gevangenen aan boord van zulk een schip geen verschil maakt en niet belet, dat het schip recht op vrije doorvaart kan doen gelden. De Sowjet luchtmacht deed met succes aanvallen op vijandelijke troepen en mili taire doelen. 47 vijandelijke vliegtuigen wer den tijdens luchtgevechten omlaaggehaald. Veelvuldig luchtalarm te sinki. Hei- De Finsche berichten wijzen eveneens op veel actie in de lucht. Sedert geruimen tijd is te Helsinki niet zoo vaak luchtalarm ge maakt als gisteren. Zesmaal klonken de waarschuwingssirenes. De trein van Turku naar Helsinki is op 40 km. van de hoofd stad door vijandelijke vliegtuigen gebom bardeerd. Hij moest zes maal wegens lucht alarm stoppen, waarop de passagiers een goed heenkomen zochten in de langs de spoorlijn gelegen bosschen. Twee personen werden door splinters van brekende trein- ruiten gewond. Ook het station Karis op de lijn Pilku werd aangevallen. Verder is ook Viborg verscheidene malen hevig gebom bardeerd. Het scherpe vuur der luchtafweerbatterijen en de bekwaamheid der Finsche gevechts patrouilles hebben belet, dat de Sowjet Rus sische bommenwerpers bij de overvallen van gisteren het centrum der hoofdstad be reikten. De buitenwijken werden echter zwaar bestookt. In een enkele wijk kwamen minstens zestig bommen neer. BRANDWEER SLAAGT ER IN HET VUUR TE BEDWINGEN. In den afgeloopen nacht omstreeks hall vier ls een felle brand uitge broken in de fabriek van winkelbe timmeringen en aanverwante arti kelen „SL Laurens", van de firma C. Breedveld, aan de Rochussen- straat te Rotterdam. Tot ver in den omtrek was de rossige gloed der vlammen zichtbaar. Deze fabriek omvat drie naast elkander gelegen panden, elk van drie verdiepingen, waarvan de benedenverdiepingen als fabriek en de hooger gelegen verdiepingen als kan toren en teekenkamers zijn ingericht. Een nachtwake^ ontdekte den brand, die in den kelder in het rechtergedeelte van het gebouw is ontstaan, vermoedelijk door de oververhitting van de centrale verwarming. De vlammen breidden zich met razende snelheid door het gebouw uit. Brandweer rukt met groot mate riaal uit. De brandweer is onmiddellijk met groot materiaal uitgerukt., omdat snelle uitbrei ding van dezen brand gevreesd werd. Niet minder dan vijf motorspuiten, alsmede een groot aantal slangenwagens zijn in dienst gesteld om het vuur te bestrijden. Ook van een automatische Metsladder van het aller nieuwste type werd gebruik gemaakt. Het liet zich aanzien, dat van de fabriek niet veel behouden zou zijn. De eerste étage van een der perceelen dient als woonhuis van den heer Breedveld en de zijnen. De heele familie moest in nachtge waad vluchten. Met het oog op het uitbreidingsgevaar heeft de politie de omliggende panden, gele gen in de Rochussenstraat, de Breitnerstraat. de Saftlevenstraat en de Ochtenveldstraat doen ontruimen. Na alle krachten op het vuur gecon centreerd te hebben, gelukte het de brandweer echter tegen zes uur het gevaar voor uitbreiding te bezweren. Toen laaiden de vlammen echter nog op achter in de fabriek, waar de houtopslag plaats was. Om zes uur stortte een deel van de vloer van de eerste étage in, een aantal machines met zich meesleepende. Omstreeks half zeven kon men zeggen, dat de brandweer de vlammen meester was. Duizenden sloegen het machtige schouw spel gade, onder wie verschillende autoritei ten. De schade is nog niet bekend, maar be loopt ver over de honderd duizend gulden. Alles wordt door verzekering gedekt, Vondst van de geleerden van het instituut Pasteur te Dahar. De geleerden van het instituut Pas teur te Dakar (Fransch Afrika), Peltier, Burieux, Jonchere en Ar- quie, hebben een entstof gevonden, welke zoowel tegen pokken als te gen gele koorts helpt. Met volledig succes zijn ongeveer 100.000 inlan ders van Senegal behandeld. Door deze entstof mag men vertrouwen, het volledig verdwijnen van de gele koorts uit Fransch West-Afrika te verwachten. 77.000 dooden aan nationale zijde. Volgens officieele statistieken bedraagt het aantal gesneuvelden aan het front aan na tionalistische zijde gedurende den burger oorlog 70.000 waarbij nag komen 7000 doo den door in de loopgraven opgeloopen ziek ten. Het betreft hier slechts geïdentificeer de en. begraven dooden. Op het gebied van de tegenpartij, of tusschen del inies gesneu velden zijn in deze statistiek niet opgeno men. Het ijs met doode Russen bezaaid. De laatste berichten uit Finland melden dat de Russen hun aanvallen uitgebreid hebben tot dwars over de Karelische land engte. Ook hebben zij nogmaals getracht om massa's manschappen te sturen over het ijs van het meer Suvanto, dat twee tot vier mijl breed is en nergens ook maar de geringste dekking biedt. Men kon dan ook gisteravond waarnemen hoe het ijs bezaaid lag met doo de Russen. Door de overwinning bij het Ladogameer zijn de Finnen tevens voorloopig weer be vrijd van het gevaar, dat de Russen de Mannerheimlinie in den rug zullen gaan aanvallen. En de Finsche zege wordt er nog te glorieuzer op als men bedenkt, dat het, bij den strijd in FinschKarelië, om een kwantitatieve krachtsverhouding van 1 te gen 70 ging! De man, wien de eer van de leiding dezer zegevierende Finnen toekomt is generaal Johan Woldemar Hagglund, een kleine man met een bril op, die uiterlijk, aldus Reuter, meer op een schoolmeester lijkt dan op een dapper soldaat. Het hoogc drukgebied rond' de Oostzee is nog verder in beteekenis toegenomen en het verplaatst zich met vrij groote snelheid naar het Zuiden. Onder invloed van IJszeedepres- sie en toenemende activiteit nabij de Faroer gaan de barometers over Zuid-Noorwegen snel dalen. Bovengenoemde veranderingen moeten een langzame draaiing van den wind naar het Zuiden tengevolge hebben en de kans is groot, dat hiermede een definitieve dooi gaat intreden. Moeilijkheden. Prijsopdrijving bij de boterhamworst in blik Het lid der Eerste Kamer, de heer Maar- singh, heeft aan den minister van Econi- mische Zaken de volgende vragne gesteld: Is het den minister bekend, dat de distri butie van ingevroren varkens niet tot haar recht komt, doordat de Veehouderij Centrale minimum afname eischt van vijf stuks ineens, welke de meeste slagers niet kunnen betalen en daarom niet kunnen verkoopen? Is het den minister bekend, dat de vleesch- warenfabrikanten zich in ernstige mate hebben schuldig gemaakt aan prijsopdrij ving inzake boterhamworst in blik enz. door weken achtereen den prijs dezer in voorraad zijnde artikelen met 10 cent te verhoogen? Acht de minister het niet wenschelijk bij de vleeschwarenfabrikanten een onderzoek te doen instellen en, zoo noodig. alsog pro cesverbaal te doen opmaken?

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1