Amerikaansche krokodillentranen „Het Westen legge zijn cultuur niet op aan het Oosten'' Het Rijk „verdient" niet aan de bruine boonen Onze visschers blijven varen I „Alkmaar" bemanning van rots gehaald MINISTER ^ÊT PRIJSPOLITIEK UITEEN „Amerika op weg naar den oorlog" Deeosche zeelieden- organisaties protesteeren Tweede Kamer VAN OLIETANK TOT SCHEEPSGEVANGENIS Postvluchten op Indië Russische olie voor Duitschland Poeder, dat snel wonden heelt HET BESTUURSBELEID TEN AANZIEN VAN INDIË BESPROKEN. Gisteren werd in de Tweede Kamer de Indische begrooting voor 1940 behandeld. De heer Stokvis (soc. dein.) heeft met aandacht kennis genomen van de beslissing der regccring in zake den bouw van slag kruisers. De voorstanders hiervan hebben den strijd dus in eersten aanslag gewonnen. De voorzitter verzoekt, met besprekingen hierover te wachten tot dat de defensie-af- deeling der begrooting aan de orde komt. De heer Stokvis is teleurgesteld door het algemeen beleid van den minister. Spr. constateert een verwaarloozing van nationale verlangens en waarden. Omtrent het beleid van den G.G. kan de Kamer zich geen juist beeld vormen. Het schijnt weer te gaan in de richting van een politiestaat. De nationaal socialistische beweging in In- dië wordt onderschat. Van deze regeering verwacht spr. geen streven naar meer zelf standigheid. Er is mogelijkheid van een In disch volwaardig parlement, ook binnen het koloniaal staatsverband. Verruiming van staatkundige bevoegdheden voor Indië acht spr. dringend noodig. Spr. overweegt een desbetreffende motie. Synthetische concurrenten. De heer van Kempen (lib.) zegt, dat we voor 1940 te rekenen hebben op een tekort van 82,7 millioen. Anderzijds moeten we oppassen voor oorlogsoptimisten, b.v. wat betreft de rubber; „er zitten synthetische concurrenten op het vinkentouw, die den wind uit de zeilen nemen". Spr. vraagt nadere specificatie van het gat, dat er in het kapitaal van de pensioen fondsen zit. Ook bepleit spr. een voorzichti ge afschrijvingspolitiek. Inzake het politiek beleid is spr. het eens met de regcering. De massa is nog niet rijp voor zelfbestuur. Dit standpunt deelt ook de volgende spreker, de heer Slotemaker de Bruine (c.h.). Het Westen moet zijn cultuur niet willen opleggen aan het Oosten, b.v. een Westersche democra tie. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) zegt dat het imperium lijdt onder de willekeu rige blokkade-maatregelen van Engeland. Een moderne vloot acht spr. onmisbaar. De heer Rost van Tonningen ver maand. Men zij voorzichtig, aldus spr., met het verdacht maken van bepaalde groepen in In dië. Prof. van Gclderen noemt het nat. socia lisme zelfs een gevaar voor de neutraliteit *èn dat zegt iemand, wiens voorouders gee nerlei aandeel hadden in den opbouw van ons imperium. Wie in Indië is opgegroeid, weet hoe oud de cultuur van het Javaan- sche volk is. Dat het nat. socialisme in Indië ge vaarlijk zou zijn, ontkent spr.; dat te beweren, is een van de aanmatigin gen van den heer Van Gelderen, zijn ras eigen. De voorzitter roept spr. tot de orde en laat de laatste woorden schrap pen. De hongerziekte. In deze zitting komt ook nog het honger oedeem ter sprake. Zoowel de heeren van Kempen als Slotemaker de Bruine meenden, dat de regeering ten aanzien van de voedsel tekorten geen verwijt treft De laatste spreker zegt, dat, daar het hongeroedeem ook voor kwam, wanneer er geen gebrek was, de vol keren van Indië nog moeten leeren meer technisch juist hun voedsel te kiezen. Vandaag worden de debatten voortgezet, Verschil tusschen overname en verkoopsprijs door den minis ter niet als bruto-wlnst be schouwd. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Amelink, betreffende verlaging van den prijs van enkele soorten peulvruchten, heeft de minister van Economische Zaken als volgt geantwoord: Het is juist, dat de Nederlandsche Akker- bouw-Centrale Zeeuwsche bruine boonen en Mansholt-capucijners van de producenten koopt vöor den prijs van respectievelijk f 17 voor a-qualiteit en f 18.50 per 100 kg. voor super-qualiteit, deze beide producten worden aan den handel geleverd voor f23.30 per 100 kg. Het is eveneens juist, dat het verschi tusschen den overnameprijs voor het artikel witte boonen en den verkoopsprijs daarvan f7.S0 per 100 kg. bedraagt. Het komt den minister echter niet juist voor het verschil tusschen den aan den teler betaalden prijs en den verkoopsprijs als bruto-winst te beschouwen. De Nederland sche akkerbouwcentrale immers krijgt voor haar rekening de kosten van opslag en be waren van de ingenomen partijen, den af slag daarvan, zoomede de algemeene aan den opslaghouder te betalen kosten, de be- werkingskosten, de mindere opbrengst van het bij die bewerking ontstane afval en uit- schoonsel, het gewichtsverlies. Bovendien, is in de bovenbedoelde verschil len tusschen de overname- en verkoopprij zen begrepen een bedrag ter bestrijding van de distributiekosten. Men moge in dit ver band bedenken, dat de distributiekosten niet slechts betrekking hebben op het centraal distributiekantoor van het departement van den minister, doch dat ook aan de gemeen tebesturen een tegemoetkoming wordt ver leend van 85 pet. der werkelijk door hen gemaakte distributiekosten. Gelet op bovenstaande omstandigheden kan de minister geen vrijheid vinden maat regelen te nemen ten einde de verkoopprij zen te verlagen. Bedrijf wordt echter met de groot ste moeite la stand gehouden. Binnen een maand ruimere aan voer verwacht. Tot de bedrijven, welke door de oorlogsomstandigheden ernstig zijn getroffen, behoort zonder twijfel ook de visscherij ter zee Om te vernemen hoe de toestand in dit bedrijf mo menteel is, hebben wij ons gewend tot bevoegde instanties in IJmuiden, die dagelijks met de visscherij in contact staan. De handelaren in visch klagen steen en been, dat de aanvoeren van visch te IJmui den klein zijn, en dat de prijzen ver boven het normale peil liggen. De kosten van de instandhouding van het bedrijf zijn sedert den oorlog echter zoo enorm gestegen, dat er niet gevaren zou kunnen worden, als de prijzen niet belang rijk hooger zouden zijn. Met de uiterste moeite wordt de visscherij gestimuleerd. De regeering heeft den wensch te kennen gegeven, dat de schepen in de vaart moeten blijven, en zij getroost zich groote financieele offers om dit plan uit te voeren. Zestig procent van de molestpremies voor de schepen wordt door de regeering be taald. Ook voor de bemanningen wordt uit muntend gezorgd. Doch het spreekt vanzelf, dat de reederijen niettegenstaande deze hulp nauwelijks het bedrijf, dat voor den oorlog al niet loonend was. op gang kunnen houden. De regeering ziet evenwel het eminente belang van onze visscherij. Dit is de vorige week weer gebleken, toen de molestpremie werd verlaagd. Thans 29 schepen op zee. Het onmiddellijk gevolg hiervan was. dat nu enkele «trawlers op het punt staan, naar zee te vertrekken. Er zijn thans 29 schepen op zee en dit aantal zal in de komende dagen nog aanmerkelijk stijgen. Men mag evenwel niet verwachten, dat alle schepen ter visscherij zullen uitvaren De kosten hiervoor kunnen niet wor den gedragen. Het vorig jaar Februa ri waren 72 schepen op zee. In Juni was dit aantal teruggeloopen tot 27. De IJmuidensche vloot bestaat thans uit 86 stoomtrawlers, die een certificaat heb ben. Wanneer de toestand zich blijft ontwikke len zooals momenteel het geval is, dan kun-, nen wij over een maand ruimeren aanvoef" verwachten. Een voordeel voor de visschers is, dat zij uitstekend vangen. Dit is ook al weer een gevolg van de omstandigheid, dat slechts weinig schepen op de bekende visch- gronden ter vischvangt gaan. De besommin gen zijn dus hoog. Alleen de beste platvisch- gronden in de Duitsche Bocht zijn door de Duitsche mijnenvelden versperd. Export komt ln de tweede plaats. Op den duur zal echter de eigen Neder landsche visscherij dan aan de vraag van de markt kunnen voldoen, En daar gaat het tenslotte om: de export komt eerst in de twee de plaats. Trouwens, deze bedroeg in het laatste jaar nog slechts 3.7 millioen kg. te gen in 1930 30 millioen kg. Slechts wanneer alle krachten worden in gespannen, zal het mogelijk zijn het vis- scherijbedrijf in stand te houden. De regee ring doet van haar kant alles om de noodza kelijke verhoogingen van de kosten op te vangen. Indien deze pogingen slagen, zullen de Nederlandsche visschers niettegenstaande de uiterst moeilijke omstandigheden en «1e groote gevaren, aan de uitoefening van de visscherij verbonden, hun vak bi ij ven beoefenen. Zij komt met de „Stuljvesant" naar Nederland terug. Het ss. „Farmsum" van de stoom vaart Mij. „Oostzee", welk schip op weg is van Zuid Amerika naar Ne derland, heeft de geheele bemanning van het s.s. „Alkmaar" van de K.N.- S.M.. dat Zaterdag nabij de Kaap Verdische eilanden is gestrand, gis termiddag van 'een rots, waarheen zij met een boot was overgebracht, af gehaald. De „Farmsum" is fhans op weg naar het eiland Sint Vincent, waar vandaag het s.s. „Stuyvesant" de bemanning van de .„Alkmaar" zal overnemen en naar Nederland zal brengen. Brnto-winst-percentage en bruto winstbedrag niet onverbrekelijk verhonden. PRIJSVERHOOGING SLECHTS. IN DIEN KOSTPRIJSSTIJGING KAN WORDEN AANGETOOND. De minister van Economische Zaken deelt met betrekking tot de prijspolitiek het vol gende mede: Na het uitbreken van den oorlog is be kend gemaakt, dat geen bezwaar bestond tegen een verhooging van den verkoopsprijs boven het peil, dat in de maand Augustus 1939 gold, voorzoover deze verhooging door een aantoonbare verhooging van den kost prijs werd gemotiveerd. Nadat de oude voorraden in het algemeen waren opge ruimd, is vervolgens op de persconferentie van 3 November 1939, alsook bij de schrif telijke behandeling van de begrooting van het departement van Economische Zaken medegedeeld, dat ten aanzien van de prijs bepaling door het bedrijfsleven accoord kon worden gegaan met een calculatie op basis van de vervangingswaarde, indien en voor zoover normale handelsvoorraden werden aangevuld. Hèt is iniusschen wenschelijk ge bleken deze richtsnoeren te ver duidelijken met betrekking tot de handelsmarges. Jhr. Ir. O. C. A. van Lldth de Jende ls Dins dag met den boottrein van de Mij. „Neder land" naar Genua vertrokken, alwaar hij zich zal Inschepen op de „Christlaan Huy- gens" voor een reis naar Ned. Indië. Het vertrek van het station te Den Haag. Gevangenen van de „Altmark" werden goed behandeld, en dankten mij, zegt de gezagvoer der. BIJZONDERHEDEN OVER DE REIS VAN DE „ALTMARK." De Duitsche gezagvoerder van de „Altmark" heeft gisteravond in een radioverslag een uitvoerig relaas ge geven van de belevenissen van het schip tot aan den overval door den Engelschen torpedoboot jager Cos- sack. Het verslag was vooral in zooverre interessant als daardoor nog talrijke onbekende bijzonderheden aan het Jicht werden gebracht. Van Mexico naar Rotterdam. „Toen de oorlog uitbrak, zoo vertelde de gezagvoerder, bevonden wij ons onderweg van de Golf van Mexico naar Rotterdam met een lading olie. Wij kregen het bevel de reis nie voort te zetten, maar de „Altmark" als verzorgingsschip ter beschikking te stel len van een Duitsch oorlogsschip. In den loop van September kwam de „Altmark" toen in contact met de „Graf Spee", welke oorlogsbodem tijdens den geheelen duur van haar optreden in den Atlantischen Oceaan diende als verzorgingsschip. Toen de Engel schen, evenals in den vorigen oorlog, begon nen bemanningen van Duitsche schepen, die zij kaapten, weg te halen, ja zelfs Duitschers van neutrale schepen haalden om ze te in terneeren, kreeg de Graf Spee bevel op ge lijke wijze op te treden tegenover Engelsche bemanningen. Van olietanks tot woonverblijf. De ruimen der „Altmark" werden met stoffen en dikke tapijten, die van het tot In sommige gevallen blijkt men er namelijk van te zijn uitgegaan dat bij de herziening der prijzen de procenïueele bruto-winst manges konden worden gehandhaafd. Dit standpunt moet als onjuist worden beschouwd. Ook voor den handel geldt, dat prijsverhooging door een aantoonbare kostprijsstijging moet worden gemotiveerd. Bij de prijs bepaling door den handel mag dus het totale geldsbedrag van de bruto winstmarge slechts worden ver hoogd, indien en voorzoover een aantoonbare verhooging van de han- delskosten heeft plaatsgevonden. De minister doet een beroep op het be drijfsleven om deze aanwijzingen nauwge zet na te leven, teneinde zonder dat van de bijzondere bevoegdheden van de prijs- opdrijvings- en hamstenyet 1939 gebruikt behoeft te worden gemaakt, een verhoo ging van de prijzen en daarmede van de kosten van levensonderhoud zooveel moge lijk te beperken. ZIGEUNERBRUILOFT OP HET IJS. Edam viert vandaag feest. Vanmiddag zal er in Edam een Zigeuner bruiloft op het ijs gehouden worden. Eerst wordt een groote optocht door de geheele stad gehouden, dan volgt een huwelijksplech tigheid op het ijs, waarna een bruiloft met eten, zang, dans en acrobatiek het feest be sluit. Een 75-tal Zigeuners met huifkarren en een echte beer worden verwacht. Somber geluid van Borah's op volger. De opvolger van Senator Borah in de Amerikaansche senaatscommissie voor bui- tenlandsche zaken, senator Nye, heeft naar P. meldt in een interview verklaard, dat volgens zijn meening de Ver. Staten op weg naar den oorlog zijn". Slechts indien een spoedig einde komt aan het Europeesch conflict", zo zeide hij, „bestaat) er kans dat de Vereenigde Staten niet daarbij zul len worden betrokken." Hij betoogde, dat de ononderbroken stroom van munitie en oorlogsmateriaal naar Europa het voorspel is van een verruiming van het Ameri kaansche crediet aan de oorlogvoerende na ties. Het gevolg daarvan zal zijn, <J&t de Vereenigde Staten eveneens in den oorlog zullen worden betrokken. „Wij bewandelen denzelfden weg als in 1915" voegde hij hier aan toe. Op de heenreis bereikten gisteren de Reiger en de Emoe resp. Athene en Singapore, terwijl de Torenvalk en de Wielewaal te Rangoon en te Napels arriveerden. zinken gebrachte Engelsche s.s. „Huntsman" afkomstig waren, als woonruimte voor de gevangenen -ingericht. Toen ik daarop in kennis was gekomen van den ondergang van de „Graf Spee" zag ik mijn taak erin mijn schip naar buis te brengen. Op welke wijze dat gebeurd is kan ik natuurlijk niet verraden. Ik kan alleen zeggen, dat ik op 14 Febr. bij de Halten-vuurtoren in Noorsche wateren aankwam en bij Christianbrand een loods kreeg om verder te varen door de Scheren. Goed behandeld? De gezagvoerder deed vervolgens het reeds bekende verhaal van den Engelschen over val en sprak tenslotte tegen, dat de gevan genen slecht behandeld zouden zijn. Ik zelf, aldus de kapitein, beleefde het, dat een zeer groot deel van de ze gevangenen met woorden van dank«voor de goede behandeling af scheid namen van mij en den naast mij staanden officier, wiens speciale taak het geweest was de gevange nen te bewaken en te verzorgen. Zeer velen zochten ook voor zij het schip verlieten den scheepsdokter op om hem in het bijzonder dank te be tuigen." Voortgaande vertelde de gezagvoerder Hoe de Engelschen blindelings op de Duitsche ma trozen hadden gevuurd. Naar volgens de wonden van de dooden'vastgesteld kon wor den, hadden deze verwondingen van door snee van 5 tot 6 cm., zoodat men moet aan nemen, dat de Engelschen dumdumkogels gebruikten. Arm Finland! maar oorlog* tuig naar Rusland. Het Amerikaansche departement van San- del heeft gisteren volgens een telegram uit Washington aan het agentschap Dow Jones onthuld.dat 90 pet. van de Russische aankoo- pen in de Vereenigde Staten sedert het uit breken van den Europeeschen oorlog be staan hebben uit strategische materialen en machinerieën, die van essentieel belang zijn voor de oorlogsindustrieën. Een ontleding van de statistieken, tot dit doel ingesteld, toont, dat van de exporten naar Rusland, in totaal 36.100.000 dollars gedurende de vijf maanden, die eindigden op 31 Januari j.L, ongeveer 33 millioen dollar posten betroffen, die essentieel zijn voor een in oorlog zijnd land. Practisch de geheele export van Jan. naar Rusland, ter waarde van 11.313.000 dol lars, bestond uit koper en machinerieën voor metaalbewerking. Deze export beteekende een stijging, vergeleken met Januari 193P met 9.556.000 dollars. De „Times" meldt volgens het Hsbl. hit Boekarest, dat de eerste scheepslading olie uit Rusland, bestemd voor Duitschland, te Constanza is aangekomen. De olie is op het oogenblik gestort in de tanks van het „Petroleumblok" de Stan dard Oil Comp. en zal naar Duitschland worden vervoerd zoodra de Donau weer be vaarbaar is. Het „Petroleumblok" is een concern, dat kort geleden door Duitsch land is aangekocht. Dat komt van pas in onze tijden! Een als poeder gebruikt geneesmid del, dat wonden in tweederde van den normalen tijd heelt, epicutan ge naamd, een vondst van dr. Albert Fisher, van het Carlsberg biologisch instituut te Kopenhagen, wordt naar de Tel. meldt, thans in een labora torium te Cambridge onderzocht, aangezien het„middel.in de huidige omstandigheden van groot voordeel kan zijn. Open brieven aan de Engelsche en Duitsche regeeringen. Vertegenwoordigers der Deensche zeelie- denorganisaties, der vereeniging van Deen sche stuurlieden, van de vereeniging van Deensche stewards, van de vereeniging van machinisten, van de vereeniging van radio telegrafisten, van den bond van -stokers en van den bond van zeelieden, hebben open brieven gericht tot de Engelsche en Duit sche regeeringen, waarin zij protesteeren resp. tegen hef gedwongen worden naar contrólehavens en oorlogszones op te stoo- men, tengevolge waarvan schepen én men- schenlevens verloren gaan en tegen het zonder waarschuwing tot zinken brengen hunner schepen. Zij verzoeken de regeerin gen der oorlogvoerende landen hun metho den zoodanig te wijzigen, dat aan de Deen sche scheepvaart minder risico verbó*- 'm zal zijn. Epicutan was ln de medische wereld reeds eenige jaren bekend als een groei- bevorderende stof. afkomstig van een tien dagen oud kuiken-embrvo. De instabiliteit en de technische moeilijkheden om het extraheeren waren tot nu toe hinderpalen om het ten dienste van de geneeskunde te gebruiken. In het zoo juist verschenen British Medi- cal Journal schrijft dr. Grant Waugh van het Memoral Hospital te Darlington, dat dr. Iisher er in geslaagd is genoemde stof te produceeren als een stabiel poeder, dat in kaolin kan worden geabsorbeerd. De wond wordt met het poeder bestrooid, waarna het met een steriel gaas wordt be dekt, terwijl deze behandeling om de vijf aagen word vernieuwd. Dr. Waugh ver- laart, dat aldus behandelde wonden in Yv- vai? .^en normalen tijd genezen. -Naar aanleiding van dit bericht, teekent de geneeskundige medewerker van de Tel. aan, dat mededeelingen als deze in medi- c.ie vaktijdschriften de vermelding omvat ten van voorloopige proefnemingen, die in- tusschen nadere controleering behoeven. In mereensternming hiermede, d>ent dan ook tiet bovenstaande bericht onder alle voor- Denoud te wordpii aanvaard).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2