Ben goede ïliejuwj uil Uaü De Raad besluit tot den bouw van de OX.-school aan de Javastraat I Boekbespreking Gemeenteraad Den Helder Critiek van de heeren Feenstra KuiperUithol en Schoeffelenberger De heer Datema benoemd tot hoofd van de U.L.O.-school Aanbesteding M Uit het politie-rapport Visscherij INGEZONDEN rijdschriften advertentie Gisterenavond la de Gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Ritmeester, in openbare zitting bijeengekomen. Na een geheime zitting van ruim een uur, ving de openbare vergadering eerst te kwart over negen aan. Aanwezig waren alle leden. Na opening werden de notulen van de ver gaderingen van 14, 15 en 28 November, als mede die vjn 9 Januari 1940, zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ha nierstukken. Van de ingekomen stukken vermelden wij o.m.: Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit van 27 December 1939 tot: aanvaarding van een legaat van wijlen den heer W. Klerk; Vaststelling „Verordening hulp bij militaire werkzaamheden", vastgesteld door den Gene raal Opperbevelhebber van Land- en Zee macht. v De 7000 gulden voor het Zeebad. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waar in wordt medegedeeld, dat zij zich in begin sel kunnen vereenigen met het besluit van 9 Januari J.L tot het verleenen van een renteloos voorschot tot een maximum van 7000.—. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Voorts was er een adres van het hoofdbe stuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, houdende verzoek te willen be vorderen, dat de salarissen van het politieper soneel zullen worden herzien. Onder mededeel ing, dat deze aangelegen heid aan de orde zal komen, wanneer voor de Rijksambtenaren de tijdelijke korting van 5 pet. vervalt, werd op voorstel van Burge meester en Wethouders dit verzoek voor ken nisgeving aangenomen. Aanbouw Leeszaal. Ontvangen was een adres van het be stuur der Vereeniging „Openbare leeszaal en bibliotheek te Den Helder", houdende verzoek om ten behoeve van het maken van een aanbouw aan het bestaande ge bouw der vereeniging een bedrag van 8700van de gemeente te mogen ter leen ontvangen en om het subsidie aan de Vereeniging zoodanig te verhoogen, dat daaruit rente en aflossing der leening kunnen worden voldaan. Voorgesteld werd dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. De heer Van Zwijndrecht (c.-h.) is het eens met het voorstel om dit stuk in handen te stellen van B. en W. Hij wil echter nog eens aandringen op hulp, die meer dan noodig is. De heer Bakker (s.d.) vraagt ook een zoo gunstig mogelijke oplossing en liefst zoo spoedig mogelijk. Begrooting. Aangenomen werd het voorstel tot het vast stellen van de negende wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1939. Vergoeding Bizondere scholen. Aangenomen werd het voorstel tot het toe kennen van vergoeding overeenkomstig artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1938 en wel aan: De Heldersche S'choolvereeniging een bedrag van 1669.27 en aan de Ver. van de H. Catha- rina v. Senen een bedrag van 1570. Voorts werd aangenomen het voorstel tot het vaststellen van het bedrag, dat over het jaar 1939 per leerling is uitgegeven aan be looning van vakonderwijzers der openbare U.L.O.-school en wel op 17.74. Vastgesteld werd het voorschot der vergoe ding overeenkomstig artikel 101 en lOlbis der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1940 aan de besturen van bijzondere scholen vol gens bedragen opgenomen in de Heldersche Crt. van Vrijdag. De buitenleerlingen voor het Lyceum. Aangenomen wordt het voorstel tot het wij zigen van de verordening tot regeling van de toelating van leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten, tot het gemeentelijk lyceum te Den Helder, waardoor de verplichting, dat de buitengemeente een bedrag van 200.per jaar en per leerling stort, niet voor alle ge vallen geldt. Het voorstel tot wijziging van de verorde ning tot regeling van het openbaar vervolg onderwijs, waardoor het aantal leerlingen op ten hoogste 25 per klas wordt bepaald, wordt aangenomen. De nieuwe school aan de Javastraat Voorstel tot het verleenen van een crediet voor den bouw van een school met gymnastieklokaal aan de Javastraat. Het betreft hier den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs aan de Java straat, waarvoor in de vergadering van "14 Maart 1939 een crediet was verleend van 84.550.doch waarvan de uitvoering ver traagd werd door het feit, dat bij de in Juni gehouden aanbesteding veel hooger werd in geschreven, dan aan de.hand van de raming- cijfers werd verwacht. Na dien tijd zijn andere plannen gekomen, pa aar tenslotte kwamen B. en W. gisteren- Wethouder Van Loo verdedigde het voorstel tot bouw van de nieuwe school. avond met h'et voorstel tot den bouw van een school, met gymnastieklokaal, waarvan de kosten begroot werden op 152.122.75. De heer Uithol (Gem.- en Nat. Belang) herinnert aan zijn critiek op de vorige bijlage. Zijn angst, dat het oorspronkelijk bedrag niet voldoende zou zijn. is uitgekomen. Spr. is be reid mede te werken aan een nieuwe school, maar niet aan dit voorstel, dat hij „een paleis- bouw" noemt. Is een dergelijk voorstel in dezen tijd verantwoord? zoo vraagt hij. Het is een tijd van versobering en dan is het niet ge oorloofd een luxe school te bouwen en de las ten daarvan te leggen op de schouders van het nageslacht. Spr. komt terug op zijn oorspronkelijk voorstel tot verbouwing van school 8 aan de Herzogstraat, tot een 12-klassige school. Hij ziet hierin een groote bezuini ging en meent, dat het onderwijs er niet door geschaad zal worden. We dienen niet het algemeen belang, als we een school bouwen van 17000 gulden per klas. De heer Schoeffelenbe rg e r (Econ. Groep) wjjst eveneens op den ongunstigen tijd. De begrooting is zeer dubieus, want de bouw materialen stijgen nog steeds. Spr. stelt voor de^oplossing voorloopig te vinden in den bouw van een houten hulpschool, op de paalfundee- ring van de permanente school. Later kunnen de materialen verkocht worden. We moeten bedenken, dat we nu inschrijvingen zullen krij gen... met voorvaarden en dat het gemeente bestuur dan het risico draagt. Het onderwijs wordt niet benadeeld met een hulpschool, zoo meent spr. Dr. P. Feenstra Kuiper (Nat.- en Gem. Belang) zegt, dat in de commissie van Onderwijs wel uitdrukkelijk gewezen is op de noodzakelijkheid van een nieuwe school, terwijl spr. het eveneens prettig zou vinden als die school aan de Javastraat kwam. Maar, de commissie heeft geen cijfers gezien en nu die bekend zijn geworden, is spr. den schrik om het hart geslagen. Hij zou het waardeeren als het plan-Uithol nog eens ernstig werd be keken. Waar moeten we het geld vandaan halen, zoo vraagt spr. Het plan-Uithol is te beschouwen als een voorloopige oplossing, niet als een definitief plan. Die vier lokalen in de Herzogstraat komen altijd wel van pas. De heer Ran (r.k.) is ook geschrokken van het hooge bedrag, maar is er evenzeer van overtuigd, dat de school er moet komen. Het terrein ligt er. We moeten daarop geen houten school bouwen. Spr. meent zijn stem aan de bijlage niet te mogen onthouden. We moeten niet te angstig zijn voor de toekomst, anders maken we Den Helder onbewoonbaar. Wethouder Van Loo (v.d.) gaat de ge schiedenis van deze school nog eens na. We zijn het er over eens, zoo zegt de wethouder, dat de school er moet komen en daar we een school moeten hebben, die minstens 50 jaar meegaat, moet het gebouw goed zijn, terwijl met den bouw rekening moet worden gehou den met den eventueelen bouw van een tweede school. De plannen zijn ernstig bekeken en als we nog langer wachten, zal de prijs nog hooger zijn. Spr. bestrijdt de plannen van de heeren Uithol en Schoeffelenberger, die hij ondoel matig vindt. Dr. Feenstra Kuiper vindt het be toog van den wethouder niet sterk. Hij ont wijkt het kernpunt en vraagt een positief antwoord van het-College of er een voldoende noodoplossing wordt gevonden in den bouw van vier lokalen aan school 8. De heer Uithol repliceert eveneens en zegt, dat het criterium moet zijn: Wat is de voordeeligste oplossing. Spr. bepleit opnieuw zijn voorstel en zegt nog, dat de bouwkundig inspecteur ook meent, dat aan de ontworpen school verschillende bezuinigingen kunnen worden aangebracht. Wethouder v. Loo wijst er op, dat het oorspronkelijke plan is aangenomen door den raad en dat het College niet van zienswijze is veranderd ten opzichte van dit object. Als we beginnen met een voor- voorloopige oplossing, zegt de wethouder, dan is de kans groot, dat de school er nimmer komt. De heer Uithol: Acht U het plan ver antwoord De heer v. Loo: Ja. De heer Feenstra Kuiper: Dan moet de raad het maar weten. De Voorziter merkt op, dat men niet moet meenen, dat het College enthousiast is over dit voorstel. We hebben er pech mee gehad, maar ook als de aanvankelijke plan nen waren doorgezet, hadden we billijkheids halve de begrooting hooger moeten maken. De voorstellen van de heeren Schoef felenberger, Uithol en Feenstra Kuiper geven een tijdelijke oplossing. Het plan van den heer Sch. is financieel niet onbe langrijk. Het hout is duur en als over eenigen tijd zoo'n houten school verkocht zou moeten worden, zou ze practisch weinig opbrengen. Men moet ook niet vergeten, dat de tegenwoordige hooge prijzen jarenlang gehandhaafd zullen blij ven. In dit verband herinnert spreker aan den oorlog 19141918. De heer Uithol zoekt het in andere richting, door bijbouw aan de school in de Herzogstraat, dit zou geen tijdelijke, maar een definitieve oplossing zijn. Spr. heeft er een zwaar hoofd in om op die kleine opper vlakte een tweede school bij te bouwen. Het schoolplein is nu reeds te klein. En deze op lossing kost ook veel meer geld dan vroeger, terwijl men er op den duur spijt van zou heb ben. Bovendien, een gymnastieklokaal zou men er niet bij hebben en het gaat in de richting, dat gymnastiekonderwijs voor het lager onderwijs verplichtend zal worden ge steld. Wanneer we niet tot den bouw besluiten, zoo zegt de voorzitter, dan zullen we daar in de toekomst last mee krijgen. We bouwen geen paleis, zooals de heer Uithol zegt, maar een mooie school. We moeten daarop niet gaan bekrimpen. Of dit plan aannemen of verder scharrelen, zooals de toestand is. Nog wil de voorzitter op een prac- tischen kant wijzen. Alle bouw wordt van regeeringswege stopgezet. Er wordt alleen steun verleend by verbouwingen van economische beteekenls. Manneer dus ook de gemeente niets doet, krijgen we straks de bouwvakarbeiders tot last. Het uitvoeren van het plan heeft dus ook sociale beteekenis. De heer Kreuger (v.d.) wijst er op, dat het totaal verschil met het vorige plan 34000 gulden is, waarvan zeker 17 k 18.000 gulden verloond zal worden aan menschen, die anders tot onzen last komen. Spr. dringt aan op een spoedige beslissing. De prijzen stijgen, men zou er later spijt van hebben. De heer Bot (c.d.) drukt er eveneens zijn bezorgdheid over uit, dat de prijzen eerder hooger zullen worden. Als het voorstel hierna In stemming wordt gebracht, wordt het aangenomen met 16 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Schoeffelenberger, v. d. Veer, Feenstra Kuiper, Uithol en Terra. V De heer Uithol bestreed het voorstel. Onderwijs. Aangenomen wordt het voorstel tot ophef fing van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Rechtspositie. Ingetrokken wordt het voorstel tot wijzi ging van het A. R. 1935, het A.O.B. 1935 en van de verordening, regelende de rangen, enz., van de politie 1935. Aan de orde is hierna het voorstel tot tijde lijke benoeming van een leeraar in de prak tische vakken aan de zeevaartschool, te reke nen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag, voor het cur susjaar 19391940. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer T. P. Katoen, leider van het inter naat der Zeevaartschool. Het verzoek van mejuffrouw M. H. Pala. om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, wordt met ingang van den door Burgemees ter en Wethouders te bepalen dag eervol ver leend. Aangenomen wordt het voorstel tot het vaststellen van de twee wijziging der ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1940. (schoolbouw Javastraat). Eveneens werd aangenomen het voorstel tot het verleenen van bijdragen voor scholen voor voorbereidend onderwijs over het jaar 1940. (Zie Held. Crt. van Vrijdag j.1.). Benoeming hoofd U.L.O. school. Aan de orde was hierna de benoeming van een hoofd der U.L.O. school. Voorgedragen werden: L de heer R. Datema, hoofd van het cen traal 7e leerjaar; 2. de heer H. J. Marinus, hoofd van school 6; 3. de heer H. C. de Stigter, onderwijzer aan de U.L.O.-school. Bij de eerste stemming werden 10 stem men op den heer Datema, 9 op den heer De Stigter en 2 op den heer Marinus uitge bracht, zoodat een tweede vrije stemming moest plaats hebben. Bij deze tweede stem ming werden 10 stemmen op den heer Date ma, 10 op den heer De Stigter en 1 op den heer Marinus uitgebracht. Een derde stemming had plaats, tus- schen de heeren Datema en De Stigter. Hierb(j verkreeg de heer Datema 11, de heer De Stigter 10 stemmen, zoodat de heer Datema benoemd was. Aan de agenda werd nog toegevoegdde benoeming van een onderwijzer aan de O.L. school no. 7 aan de Weststraat. De voordracht luidde: 1. B. J. H. van Berghem, te Veendam. 2. A. Verploegh, te Amersfoort. 3. A. M. Overhoff, te Apeldoorn. Op een vraag van den heer Meijer (v.d.) waarom geen Heldersche candidaat op de voordracht stond, antwoordde de burgemees ter, dat hier een wachtgelder benoemd moest worden en in Den Helder geen wachtgelders zijn. De heer v. Berghem werd met algemeene stemmen benoemd. RONDVRAAG. De plattelanders en de krot woningen. Bij de rondvraag werd door het S.D. raads* lid van Buuren, van Julianadorp het vraag stuk van de krotwoningen in Den Helder aan gesneden. Spr. drong daarbij aan op den bouw van arbeiderswoningen op het platte land. Hij zou gaarne zien, dat „Woningstich ting" een complex woningen in Julianadorp bouwde. Het gebrek aan goede woningen in De heer Van Buuren pleit voor arbeiderswoningen op het platteland. Den Helder is een van de oorzaken, dat de krotwoningen blijven bestaan. Met 1 Maart komen er weer een aantal arbeiders in Koe gras vrij en die verhuizen dan naar de stad en vinden daar geen behoorlijke woning. Spr. hoopt," dat dit vraagstuk de ernstige aan dacht van het College zal hebben. Wethouder v. d. Vaart (s.d.) zegt toe, deze aangelegenheid ernstig te bezien. De bouwmogelijkheid is in Julianadorp echter niet groot, omdat er geen bouwgrond is. Evenwel, het College is in die richting bezig en hoopt een oplossing te vinden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. UITSLAG LOTERIJ PLUIMVEE VEREE NIGING „H. O.". Hoofdprijs gevallen op No. 1298. De prijzen vielen resp. op de volgende nos.: 853, 955, 2104, 1133, 1157, 616, 1616. 1629, 410, 367, 2090, 1159, 1433, 1642, 1592, 1962, 1586, 1013, 119, 1605, 649, 180, 1224, 1644, 531, 1298, 1773. Prjjzen kunnen worden afgehaald b(j Siga renmagazijn P. Snel, Koningstraat. Overzicht der gehouden openbare aanbe steding dd. 19 Febr. 1940, betreffende het maken van een gebouwtje bij het Nieuwe Dok voor touwwerk, sjouwersbenoodigdheden, traankokerij, brandslangen en stellingplanken met bijkomende werken op de Rijkswerf te Willemsoord (Den Helder). P. Vermeulen en W. A. Ran 4173.— R. Noppert en G. Oord pp 4230.— Modder en Cuperus PP 4250.— P. C. Tuin pp 4300.— P. Tuin. 't Zand (N.H.) pp 4390.— P. Boerdijk PP 4440. J. P. van Os pp 4449.— Minneboo en Walboom 4450.— T. Boekei, Schagen 4480.— Gebr. Smit 4482.— A. van de Wou 4500.— C. van Essen pp 4530.— Reijers en Vlaming PP 4567* G. Goes pp 4600. Gebrs. de Waard 4600. W. C. v. d. Plas 4724.— A. Smit 4750.— C. Pot, Haarlem 4950.— G. Groot 4965.— N.V. Bouwbedrijf v.h. H. Doorn 4999.— K. Duinker 5000.— J. Roomeijer pp 5023.— H. Brandsma. Haarlem 5100 Jan de Vries 5272.— G. de Wit, Alkmaar PP 5997.— Waar geen plaatsnaam is genoemd zijn Heldersche aannemers. WEER VERKEERSOVERTREDINGEN Den laatsten tijd ligt de rijwielbezitter wel met de verkeersregelen overhoop. Ditmaal werden er liefst drie bekeurd, omdat ze na 7 uur in de Spoorstraat reden. Ook was er een, die dacht dat hij het wel zonder lantaarn kon stellen, hetgeen natuur lijk niet ging. URK, 20 Februari 1940. Heden werd aan den Gemeentelijken Visch- afslag alhier aangevoerd: 95 pond schar, prijs 1114ct., 60 pond schelvisch, 1216 ct., en 70 pond poonen, 1217 ct.f alles per pond. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt beleefd nog. maals eenige letteren te mogen plaatsen in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. De noot van de Redactie onder het schrij ven van gister, dat de kellners van Casino in lossen dienst zijn, is mij wel degelijk bekend. Maar de zaak waar het hierom gaat is deze. De z.g. losse kellner van Casino staat heele- maal niet ingeschreven in de Gem. Arbeids beurs, als werkzoekende, dus niet werkloos. Het had toch de plicht geweest van de be trokken instanties, om Maandagmorgen eerst de Gemeentelijke Arbeidsbeurs op te bellen, en als er dan geen kellners waren, een hotel houder of zoo. Maar als dat niet gebeurt, dan is de Arbeidsbeurs voor ons en voor de Gem. een wassen neus. Hopende, dat dit schrijven er toe zal leiden voor een betere oplossing in de toekomst, verblijf ik. Hoogachtend, Bond van Hotel-, Café-Restaurant- personeel in Nederland: C. W. v. LEEUWEN, Secr.-Penningmeester. Ons onderschrift van gisteren behoeft eenige aanvulling, omdat ons eerst gisteren avond de juiste gang van zaken ter oore kwam. Niet bij het serveeren van den koffiemaal tijd waren kellners van Casino, doch bjj het dienen in het gebouw voor Sociale Zaken. Reden daarvan was het feit van de onge steldheid van een van de bodes, waarop door den bedienende bode te elfder ure de hulp ingeroepen was van een kellner uit Ca sino. Van een onjuiste handelwijze van het Col lege was in deze dus geen sprake. Red. Held. Crt. Schimmenspel, door D. L. Daalder. Uit geverij Ploegsma, Zeist. Prijs ingen. 2.50, geb. 3.25. De bekende redacteur van het tijdschrift „Het Kind", schrijft jeugdherinneringen. Her inneringen die in het bizonder voor ons ea voor de Texelaars hun bekoring zullen heb ben. Daalder toch is Oosterender van ge boorte, zoon van „Meester Daalder". En nu vertelt hij in dit schimmenspel vanaf zijn vroegste jaren in dit dorp met zijn strijd tus- schen groven en fijnen, de scherpe tegenstel ling, die ook nu no gop het dorp bestaat en samenwerking zoo menigmaal onmogelijk maakt. De kinderen .wordt het als met de paplepel ingegeven, dat er een diepe kloof is tusschen grof en fijn, ze zetten elkaar niet en telkens komt het tot een min of meer openlijk conflict. Er is echter ook veel vrien delijks in het dorpsleven, waar „het schuwe Daaldertje" opgroeit, het meect vertrouwd metde bloemen en de vogels en met de wijde horizonten van het eiland, dat hij met zooveel liefde teekent. „Grootjé en grootvader" znij twee belang rijke figuren in het leven van den kleinen jongen. Grootvader, zwijgzaam en sterk, vroe ger een stevigen visscherman, die nu met alles en nog wat in zijn levensonderhoud voorziet. Grootje, waarbij de jongen wel een potje kon breken, We leven, in het vlot geschreven boek, met zijn dikwijls zoo rake typeering van de figu ren, mee met alle belangrijke gebeurtenissen van het dorp. De oude Sunderklaos en het daverende feest van Meierblis. f Later komt de nog kleine Dirk in Haarlem als kweekeling. Hij voelt zich daar niet thuis. Het wordt een moeilijke tijd voor den een- zelvigen jongen, die door zijn medescholieren niet begrepen wordt, die uit bravour soms aan de streken meedoet, maar toch een bui tenstaander blijft en zijn tijd doorbrengt met ahrd studeeren en lezen, lezen, lezen... Ook hier weer een scherpe, dikwijls gees tige teekening van de leeraren. Wat zijn er maar weinig die tactvol met de jongens weten om te gaan. Daalder zal hier, behalve zjjn theoretische kennis veel practische er varing hebben opgedaan voor zijn eigen leven als leeraar aan een Middelbare school. Wij bevelen het boek gaarne aan. Inhoud „Toeristenkampioe n", no. 7. De .Toeristenkampioen" bevat ditmaal o.m. bijdragen over het geretaureerde Notarissen- huis te Middelburg en de grillige geschiede nis der Gooische grenzen. Een zeer lezens waardig betoog is: „Waar loopt de voetgan ger het veiligst?", geschreven door een po litiedeskundige. C. Dessche vertelt van de schoonheid van Heusden en Dik van Gelder- malsen van zijn belevenissen tijdens een ver blijf met een tent in het ijs. Kees Hana ver rast de lezers op een boeiende beschrijving van het natuurschoon van Chanterbach en Ru du Bayehon in België. In houd „Auokampioen", no. 7. De „Autokamipoen" acht de benzineprijs- verhooging in hooge mate ongewenscht. De autokosten zullen zóó stygen, dat zij de fi- nancieele draagkracht van menigeen zullen overschrijden. Justitius levert een rechtskun dige bijdrage over het vraagstuk of een ge sleepte auto rijdt. Voorts bevat het nummer n.m. een uitvoerig artikel met talrijke illu straties, waarin het „hoe" van het zuinig rijden wordt toegelicht. is beter dan de beste reiziger 1 Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6