VREDESPROBLEMEN Sssst Ze'ëuwsch eiland zonder dokter PER VLIEGTUIG MET VERLOF ^Engeland voor tal van moeilijkheden „Duitschland profiteert van Nederlands scheepvaart" Wrcszynski krijgt twee jaar Een bolsjewistisch Rijk van Wladiwostok tot Vlissingen of een Duitschland van Weimar? Een dichter jubileert Dc knoeierijen mei watten Diefachtige verplegers LONDEN. 20 Febr. 1940. Nö& is de oorlog geen half jaar oud, nög kan men het einde daar van niet afzien, maar reeds maakt men zich in de hoofdstad van het Britsche Imperium ernstig ongerust over de problemen, die na het einde van dezen oorlog zullen rijzen. Waarbij iedere Engelschman, die zijn meening te dien aanzien ver kondigt, er vanzelfsprekend slechts één standpunt op na houdt: Enge land zal overwinnen, Duitschland zal ineenstorten! Wie kan trouwens van den rechtgeaarden Brit iets an ders verwachten? Voorloopig breekt men zich niet het hoofd met de posities van Frankrijk, Sovjet-Rus land en Finland. Want zoo is de alge- meene redeneering die zullen vanzelf geliquideerd worden, wanneer Engeland maar eenmaal Duitschland morés zal heb ben geleerd. Niet voor niets zijn de Engel- schen, reeds sedert het Napoleontische tijd vak, het machtigste land van Europa ge weest; niet voor niets zijn ze de stichters en beheerders van een Wereldrijk; niet voor niets zijn ze, ten overvloede, èn eilandbe woners, èn zelfingenomen! Iedere Engelschman, in welk maatschap pelijk milieu men ook het oor te luisteren moge leggen, beseft volkomen, dat de strijd nog ongetwijfeld lang en zwaar zal zijn, de allergrootste opofferingen zal vergen, maar het eindresultaat staat bij hem volko men vast; Engeland zal zegevieren, Duitsch land zal ondergaan! Eerst dan pas zullen de problemen zon der tal uit Duitschland's ruïne en débécle te voorschijn komen. Hoe die moeilijkhe den, van voorloopig nog slechts maar bij benadering te bevroeden aard en van zelfs niet te schatten omvang, ooit te boven te komen? De les, die de Vrede van Versailles allen gegeven heeft, is niet misverstaan. Herha ling daarvan dient tot iederen prijs voor komen, want in de beroemde Spiegelzaal te Versailles is in 1919 de grondslag gelegd voor den oorlog, die thans geheel Europa teistert. Kenners van Midden-Europa ach ten de Duitschers vooralsnog volkomen on geschikt voor een democratisch bewind, zooals Engeland, Frankrijk, België, Neder land, Zwitserland, Zweden, Denemarken en Noorwegen nu al vele tientallen ja ren „ken nen. De Duitsche republiek, te Weimar ge grondvest, is nooit een échte democratische republiek geweest. Daartoe bestond onge twijfeld wél de wil bij de voormannen der twee grootsite politieke partijen, die het Tweede Duitsche Rijk heeft gekend: de roomsch-katholieken en de sociaal-democra ten. Doch breede lagen van het Duitsche volk, vooral van de Pruisen, ge voelden niets voor een van regee- ringswege als 't ware opgedrongen democratie, die niet uit het gan- sche volk voortkwam, daarin zelfs den geëigenden voedingsbodem mis- 1 te. Een groot deel der Duitschers heeft altijd militair gevoeld en ge dacht, omdat de eeuwenlange over- heersching door grootere en klei nere vorsten, door een jonkerpartij, die krampachtig voet bij stuk hield, er in geslaagd is van den gemid delden Duitscher een gehoorzamen volgeling te maken, die er geen eigen meening op placht na te hou den, in volgen van de leiding het hoogste goed zag. Wie ten tijde van de regeering van den keizer koning Wilhelm II de troepen zag oprukken naar het Tempelhoferfeld; wie ongeveer in diezelfde jaren daarheen zag trekken de grauwe massa's der Berlijnsche arbeiders voor eenigerlei betooging van de in de rijkshoofdstad oppermachtige sociaal democratie; hij ontkwam niet aan 't denk beeld, dat de massa in uniform, evengoed als de massa in confectie-pakjes, slechts in fleurigheid, of grauwheid, van uiterlijk ver schilde, doch in feitelijk innerlijk wezen één was. 'n Éénheid, die zich wellicht het aller best laat typeeren, met het onaangenaam klinkende, doch goed gevonden, woord: „kadavergehorsam"! Wiat met zoo'n volk te beginnen, wanneer straks gelijk iedereen te Londen heilig verwacht Engeland zal overwinnen, Duitschland het loodje zal leggen? Natuurlijk, het kan nu eenmaal niet an ders, zullen Oostenrijk, Tjsecho-Slowakije en Polen als zelfstandige staten herrijzen. Maar die afknabbeling van groote grensge bieden van het huidige Derde Duitsche Rijk zullen den Duitschen, den Germaanschen, den Pruisischen of hoe men het noemen wil? kern van dat rijk in feite niet aan tasten, omdat men dan ongeveer even vér zal zijn als in de jaren 18711914. toen het Eerste Duitsche Rijk werd samengesmeed uit Koninkrijken, hertogdommen, vorsten dommen en vrije steden, waarvan het aan tal zich reeds in de geschiedenis heeft ver loren. Nu zijn er voor een verliezend Duitschland men verheelt zich dit te Londen allerminst niet veel meer dan drie mogelijkheden: 't land wordt weer monarchistisch, het land keert terug tot de repu bliek van Weimar, het land aan vaardt het bolsjewisme. Dit laatste moge vreemd klinken voor een staat, die thans nationaal-socialis- tisch is, maar dit is slechts schijn, geen wezen. Reeds het Duitsch-Rus- eische pact heeft op waarlijk afdoen de wijze bewezen, dat nationaal- socialisme en bolsjewisme, gelijk trouwens eveneens het fascisme, drie kinderen zijn van denzelfden vader: de dictatuur! Bovendien wijst de geschiedenis er al sedert vele eeuwen op, dat een land, dat een oorlog verliest, steeds grijpt naar een anderen regeeringsvorm. Of nu die nieuwe regeeringsvorm zal zijn monarchistisch, re- publikeinseh, of bolsjewistisch, is een vraag van betrekkelijk ondergeschikt belang. On dergeschikt voor dat Vierde Duitsche Rijk, dat dan, in den jare 194(?), zal geboren worden; maar allerminst ondergeschikt voor het Britsche Imperium. Een bolsjewistisch Duitschland zou het roode front zéér dicht brengen bij de Engelsche krijtrot sen, reiken van Pacific tot Rijn, zonder eenige garantie voor Lon den, dat het niet te kwader ure De nemarken, Nederland en België zou overweldigen, waardoor dit bloed- roode front tot Den Helder, IJmui- den, Hoek van Holland, Vlissingen Zeebrugge en Oostende zou gaan zes pistolen, ieder gericht op Enge- land's borst! Neen, een bolsjewistisch Duitschland past allerminst in den kraam van het Britsche Imperium! Zou een herleefd monarchistisch Duitsch land dit wél doen? De ervaring, opgedaan tijdens het bewind van den keizer—koning Wfilhelm II maakt dit aan den meest ge- reeden twijfel onderhevig. Zoodat er bekeken van hit den Britschen gezichtshoek eigenlijk weinig keus meer overblijft, men te Londen dus maar nïbet wenschen, dat een hèrboren Weimarsche repu bliek het nat ióna a lnsocial ist ische bewind zal vervangen. Des te zwak ker de nieuwe regeering te Ber lijn, des te democratischer het be wind van het Vierde Duitsche Rijk in de rijkshoofdstad, des te meer zal deze in het gevlei komen bij den Engelschen eersten minister, onverschillig hoe diens naam zal luiden, het moge Neville Chamber- lain wezen, dan wel... Anthony Eden, reeds thans gedoodverfd als de komende minister-president. Al moge het dan ook voor den gemid delden Engelschman reeds nu Februari 1940, na nog niet ten volle een half jaar oorlog onverbiddelijk vaststaan ,dat de overwinning aan het Britsche Imperium zal ten deel vallen, de zorgen, die na die» ENGELSCHE DEFENSIEBEGROOTING DIT JAAR NIET IN 'T OPENBAAR BE HANDELD. In dezen tijd van het jaar worden in En geland gewoonlijk de begrootingen voor le ger,' marine en luchtvaart gepubliceerd en in het parlement behandeld. Het ministerie van financiën heeft gister evenwel bekend gemaakt, dat het noch doenlijk, noch wenschelijk i£ het parlement gedetailleerde ramingen voor te leggen van de kosten van leger, marine en lucht macht, van het ministerie voor de bevoor rading en zekere andere diensten, welk® met den oorlog in verband staan. De reden is dat een deel der uitgaven, welke direct betrekking hebben op den oorlog, duidelijk afhangen van den loop en den voortgang van den oorlog in omstan digheden welke niet kunnen worden voor zien. Ook zou het niet van openbaar belang zijn den aard en den omvang bekend te maken van den inspanningen, welke de oorlog vergt. zegepraal komen zullen, werpen nu reeds hun donkere, lange schaduwen vooruit. De oorlog winnen is één! Vers twee is de oorlog te liquideeren op voor Londen alleszins bevredigende wijze! Mocht daaraan iets haperen, al het leed, al de onkosten, van de jaren 1939—194(?) zouden voor niets geleden en gemaakt zijn! Eerst den brand afdoende blusschen! Maar wat zal er, né die bussching, nog overblijven? Hoe brandgevaar in de toekomst voor Eu ropa te vermijden? Problemen zonder tall We hebben er trouwens slechts een paar van aangeboord. Er is nog keus te over, zoodat wij er la ter ongetwijfeld weer op zullen moeten te rugkomen. Een reis met de veerpont naar Tien Gemeten kost 'n heelen dag Het eiland Tien Gemeten is nog steeds geisoleerd. In het Vuile Gat gaat nog steeds zoowel bij eb als vloed zeer zwaar drijfijs, waardoor dit water voor drie vierde met schotsen is bedekt. Voor de veerlieden is er geen door komen aan. De veerman aan de Hitsertsche kade heeft den dienst op Tien Gemeten stop gezet, die aan den Nieuwendijk tracht, zoo dra de situatie een oogenblik minder on gunstig is, over te gaan. Heen en terug duurt de reis dan van 8 uur 's morgens tot half vijf 's middags. Indien de boot niet terug kan, moeten de postambtenaren en kooplie den een onderkomen zoeken bij de eilandbe woners. Daar er geen dokter op het eiland gevestigd is. zijn de 300 bewoners aangewe zen op de hulp van dr. van Waasbergen te Zuid-Beijerland. Dat dit bij ernstige ziekte groote moeilijkheden kan opleveren, is dui delijk. Het eiland ressorteert voor 2/3 onder de gemeente Zuid-Beijerland en voor 1/3 on der de gemeente Goudswaard. Er staan een tiental groote boerenhofsteden, terwijl het geheele eiland in eigendom toebehoort aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen, „Eiland de Tien Ge meten", directeur de heer L. I. Overwater te Strijen. Men mag het eiland niet bezoeken zonder diens toestemming. VAN HET STRIJDTOONEEL IN FINLAND. Een op de Russen buitgemaakte tank wordt door wn met oorlogsbuit beladen lorrie weg gevoerd. MET DEN GENERALEN STAF OP EXCUR SIE DOOR NEDERLAND. IJsbeitels ver brijzelen het ijs, waardoor den vijand de kans tot nadering onmogelijk wordt ge maakt Met het versperren van de zee gooit Duitschland eigen glazen in. Opzienbarend artikel van Deensch hoogleeraar. In het Deensche blad „Berlingske Tidende" schrijft professor Gudmund Hatt een artikel met opschrift: „Heeft Duitschland voordeel van de vernietiging der neutrale scheepvaart, van het afsnijden van den handel zijner neu trale buurstaten en het van de zeezijde slui ten van Denemarken en Nederland? Zal dat gelukken? Nauwelijks. Doch stellen wij ons een oogenblik voor, dat het Duitschland wer kelijk gelukken zou de zee voor Nederland en Denemarken te versperren. Wat zouden dan de gevolgen zijn? Wie zou er het meeste onder lijden? Stellig de Nederlanders en Denen. Deze kant van de kwestie interes seert de oorlogvoerenden echter niet bijzon der. Belangrijker is de vraag: welke betee- kenis zal de vernietiging van het Nederland- sche en Deensche bedrijfsleven en produc tievermogen op het verloop van den oorlog hebben? Engeland zal niet verhongeren als het geen Deensche boter en Hollandsdhe kaas meer krijgt. Door Ket afsnijden der overzeesehe verbindingen van Nederland en De nemarken verhindert Duitschland den toevoer van grondstoffen, welke noo- dig zijn voor de handhaving der pro ductie van levensmiddelen. Kan ver meden worden, dat zulk een ontwik keling in Duitschlands nadeel ge schiedt? Kan het slecht gevoede en slecht georganiseerde Oost-Europa Duitschland schadeloos stellen?. Zou het niet voor Duitschland zelf beter zijn, indien Nederland en Denemarken werd toegestaan de voedingsmiddelen en kunst- mest-stoffen in te voeren, welke Nederland en Denemarken niet kunnen missen, en zon der welke zij geen landbouwproducten naar Duitschland kunnen uitvoeren? Maar de op Ameland en Schier monnikoog gelegerde militairen voelen er niet zoo veel voor. Men kan nauwelijks meer zeegen. dat hel eiland Ameland nog geisoleerd ligt, zoo in- tensief is het vliegverkeer, dat de K.L.M, met dit eiland onderhoudt. Gisterochtend is van Schiphol de DC 3-ma- chine, de „Kemphaan" opgestegen en heeft een lading kolen naar het eiland vervoerd. Het was de bedoeling, dat de „Kemphaan" nog tweemaal naar het eiland zou gaan en wel met een lading suiker en meel en ten slotte met een lading veevoeder. Het personen- en postvervoer geschiedt met de D.C. 2-machine, de „Rietvink", van het vliegveld „Eelde" af. Deze machine doet op den heenweg ook Schiermonnikoog aan, zoodat de bewoners van dit eiland niet van een verbinding met het vasteland versto ken blijven. Iets nieuws bij deze vluchten ls, dat gehuwde gemoblliseerden voor hun verlof van deze vluchten ge bruik kunnen maken om zich naar het vasteland te begeven. De staat betaalt voor hen het vervoer. Deze regeling geldt zoowel voor op Ame land als op Schiermonnikoog gemo blliseerden. die hun gezin op het vasteland hebben, als voor bewoners van deze beide eilanden, dia ergens anders in ons land zijn gemobili seerd. Voorloopig is deze faciliteit voor eenmaal toegestaan. Het zal van allerlei factoren, zooals aanhouden van de vorst en derg. af hangen, in hoeverre zij zal worden herhaald. In het algemeen zoo vernamen wij wordt er van deze vluchten niet zooveel ge« bruik gemaakt, als men wel zou vermoeden. Wat hiervan de reden is, is moeilijk na te gaan, misschien nog gebrek aan „air-min- dedness"?. Met aftrek van een jaar voor- arrest. Straf door het gerechts hof aanmerkelijk verlaagd. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft gis teren arrest gewezen in de bekende straf zaak tegen den Poolschen bankier Wres- zynski en hem veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar, met aftrek van een jaar voorloopige hechtenis wegens oplichtitg en verduistering. Wreszynski was door de rechtbank ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest. In hooger beroep had de procureur-generaal eveneens de maximum straf van vier jaar gerequireerd, echter met aftrek van het ge heele voorarrest. Het hof hield bij het bepalen van de straf maat rekening met het feit, dat zoowel de Oostenrijksche dame als de Goesche koop man, die resp. voor f4000 en f6000 waren opgelicht, geheel zijn schadeloos gesteld en verdachte nooit eerder is veroordeeld, Op jubeldag kwam de griep..* Een lldhte griepaanval noodzaakte Dr. P. C Boutens te Den Haag, die gisteren 70 jaar is geworden, zijn kamer te houden. De jarige dichter ontving slechts enkele intimi, familieleden en vrienden, en liet ons zeggen, dat hij een eindeloozen stapel brie ven en telegrammen had ontvangen en dat hij nog geen gelegenheid had gevonden alle schriftelijke gelukwenschen open te maken. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zond het volgende telegram aan Dr. Boutens: „Bied Neerlands grooten dichter bij het be reiken van den leeftijd der sterken mijn zeer hartelijke gelukwensch aan en spreek de hoop uit, dat het hem gegeven moge zijn ons volk nog veel nieuwe schoonheid te schenken." Nog drie arrestaties* Het aantal verdachten in de oplichtings affaire met watten, bestemd voor militaire jassen, ^tijgt met den dag. Aanvankelijk hadden, zooals wij meldden, acht arrestaties plaats. Thans heeft het onderzoek der cen trale recherche in samenwerking met de militaire autoriteiten geleid tot de aanhou ding van twee confectionneurs en een op- kooper, zoodat het aantal verdachte arres tanten tot elf is gestegen. De drie laatste arrestanten zijn gisteren voor den officier van Justitie geleid. En nog is de zaak niet ten einde. De mo gelijkheid van meer aanhoudingen blijft be staan, De inbeslaggenomen watten zijn tot een enorme hoeveelheid aangegroeid. Veroordeeld, wegens het beste len van een Invaliden man. Twee verplegers in Den Haag hebben een invaliden man, dien zij moesten verzorgen, in den loop der jaren voor eenige duizen den guldens bestolen. Voor de Haagsche rechtbank legden bel den een volledige bekentenis af. De officier van Justitie eischte tegen ieder van hen een gevangenisstraf van zes maan den. De rechtbank heeft aan verdachten de geëischte straffen voorwaardelijk opgelegd een proeftijd yan drie jaar,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8